Gemeenten steunen komst Ikea Leiderdorp REGIO Sneeuwpop in Leiderdorpse achtertuin Warmond maakt begroting 2005 met schrapen rond De Kameleon is 'duurzaam gesloopt' OZB Warmond daalt in 2006 door fusie schappen e fiets R3 ocht voor ners Brunei lligers voor telingen s83 tste kermis ;stgeest dwinkel mge Voort eh Liever een wijkagent dan een buurtregisseur andeling roting gesteld Groenlinks in Lei- wil meer mensen sti- om met de fiets bood- te doen. Daarom partij op zaterdag 18 !iü er actie bij Winkelhof. in delen folders uit en ic< lensen om hun me- w fietsvoorzieningen in aterp. De actie past in de de Vooruitgang, heel Europa alterna- het autogebruik staan. woensdag 15 SEPTEMBER 2004 ip - De bewoners van tl in Leiderdorp, een atie voor verstandelijk .apten van 50 jaar en aken morgen een t die gesponsord or het Monuta Charity bonden aan Monuta Aiit uitvaartzorg. De i maken zo'n boot- lijks. Wel moet er elk cht worden naar een IR-Vluchtelingen- ade zoekt vrijwilligers egeleiding van vluch- mensen met een ver is) en asielzoekers die nog in de juridi- edure zitten) die in p zijn kom^n wonen, iger is contactper en de instellingen en eling. De begeleiding {eveer twee jaar. Ook >nsen nodig die willen ïi bij de Nederlandse informatie is ver- bjdens het Leider- P reekuur, woensdag- an 9 tot 13 uur in de faan de Cor Gordijn- Bellen kan op f5790821 en mailen vwrv@xs4all.nl. end gev Iverfe. 'aamlijk Offensief van gevestigde meubelverkopers heeft geen effect door Janneke Dijke leiderdorp - De wethouders econo mische zaken uit de regio en burge meester en wethouders van Leider dorp blijven erbij dat Ikea in Leider dorp een aanwinst voor de regio is. Dat is volgens hen voldoende aan getoond door het onderzoek naar de marktruimte voor Ikea dat zij eerder dit jaar lieten doen. Het te genonderzoek dat in opdracht van de regionale woonbranche is opge steld overtuigt hen niet. „Er zijn geen belemmeringen om Ikea op bedrijventerrein Bospoort toe te laten als de onderhandelin gen goed uitpakken", zegt de Lei derdorpse wethouder Laman. Het onderzoek dat Regioplan in op dracht van de Leiderdorpse Onder nemersvereniging (LOV) en de woonwinkels van de Rijneke Bou levard in Zoeterwoude en Hazers- woude opstelde, vindt hij 'een beetje defensief. „Het is niet zo ondernemend. Het benadert niet de positieve kanten die er zitten aan de vestiging van Ikea in Leider dorp." De LOV presenteerde het onderzoeksrapport maandag aan de wethouders economische za ken. Gisterochtend vergaderde het Leiderdorpse college erover. Onderzoeksinstituut EIM becijfer de voor de regiogemeenten dat er marktruimte in de woonbranche is van 75 miljoen euro. Geen pro bleem dus als Ikea zijn poorten opent in Leiderdorp, aldus EIM. Volgens Regioplan is die markt ruimte slechts 18 miljoen en dat gat wordt al opgevuld als de woon winkels in Leiderdorp, Zoeterwou de en Hazerswoude hun uitbrei dingsplannen uitvoeren. Nog meer woonmeters erbij zorgt voor faillis sementen, zeggen zij. „Regioplan plaatst weliswaar kritische kantte keningen bij de cijfers van EIM, maar haalt de cijfers niet onderuit. Ze leggen alleen andere accenten", vindt Laman. Hoewel de gevestigde meubelver kopers bang zijn voor de vestiging van Ikea, zijn er wel degelijk heel wat positieve effecten te verwach ten, zegt Laman. „De Leidse regio kan zichzelf met Ikea op de kaart zetten. Bospoort is een prachtig punt." Dit bedrijventerrein komt langs de A4 bij de afrit Leiderdorp- /Hoogmade te liggen en krijgt als slagzin 'Poort tot de regio'. „Het is zowat de drukst bereden route van Nederland. Ikea heeft ook een po sitieve uitstraling op de meubel concentraties in de regio", is La- mans overtuiging. „De consumen ten die ik spreek, willen graag dat er een Ikea komt. En dan heb ik het nog niet eens over de werkgelegen heid die wordt geschapen. Er ko men 400 tot 450 banen op vbo- en mbo-niveau bij." Volgens hem zijn bovendien niet alle ondernemers tegen. „Op het Meubelplein heb ik er een aantal gesproken die zeg gen: laat maar komen." Meubelplein-woordvoerder B. Keijzer nuanceert dat. „Wij staan achter de LOV. Maar dat we wat af wijken in de nuance, dat zij zo." Verder wil hij geen commentaar geven. LOV-voorzitter P. van Overloop is erg teleurgesteld als hij hoort dat de wethouders zo snel een oordeel over 'zijn' rapport hebben gege ven. „Ik mocht toch aannemen dat ze het rapport van a tot z zouden bestuderen." Hij weet zo gauw niet wat hij moet zeggen. „Ik geef even geen commentaar. Ik wil het eerst van officiële zijde horen." Volgen de week ontmoeten college en LOV elkaar op het ondememersoverieg. De gemeente Leiderdorp is bezig aan een brief aan de ondernemers. Binnenkort meer nieuws De onderhandelingen tussen Ikea en de ge meente Leiderdorp duren nog altijd voort. Bei de partijen willen daarom uitsluitend vaaghe den kwijt. PR-manager van Ikea E van den Boomgaard hoopt dat er 'eind van het jaar' meer te melden valt. Ook wethouder Laman houdt zijn lippen op elkaar. Hij denkt dat er 'binnen niet al te lange tijd' meer nieuws is, maar of dat weken of maanden duurt, wil hij niet zeggen. Over de grootte waar Ikea op mikt. is wel meer bekend. Het woonwarenhuis wil in Leiderdorp een pand openen dat 22.000 vierkante meter bruto vloeroppervlak beslaat, vergelijkbaar met de huidige omvang van Delft, Groningen en Arnhem. Er is werk voor 400 tot 450 mensen. r - De kermis in t wordt volgend jaar jdeeltes opgesplitst. 'CVS ies komen aan de 111 aan De Voscuijl te 1 le ruimte ertussen oranjevereniging voor [iningen. Dat zei wet- Ruijter dinsdag- lens een vergadering m 1 nmissie burger en me le kermis kan niet aan y?.j/oort zijn tenten op- idat de nieuwbouw lien nog niet af is. Wassenaar discussieert over veiligheid hér - De kans dat de we- in Oegstgeest weer vtnoet gaan venten, is vtethouder De Ruijter Hij acht het zeer ijk dat de zaak toch krijgt in de nieuwe die aan de Lange t. Dat zei hij dinsdag- is een vergadering jnmissie burger en l- e wethouder wil niet 1 lmdizie van de winkel Baudhnath Ramdas met zijn wonder. Foto: Dick Hogewoning wassenaar - Veel inwoners van Wassenaar willen 'oom agent' terug op straat. Dat bleek gis teravond tijdens een discussie over veiligheid in cultureel cen trum De Warenar. De onlangs teruggekeerde wijkagent is als 'buurtregisseur' niet, wat vooral ouderen van hem verwachten. 'Een echte wijkagent is voort durend aanspreekbaar op straat, en zit niet de hele dag in vergadering.' De avond was georganiseerd door de Vereniging van Vrien den van Wassenaar. Aanleiding vormden recente gevallen van fysiek geweld en zakkenrollerij in onder meer de Langstraat. Sprekers waren burgemeester Van den Muijsenberg en Loek Hoogenboom, bureauchef van de politie in Wassenaar. Laatstgenoemde hamerde op het verschil tussen echte veilig heid en het gevoel van veilig heid. „Het aantal gevallen van zakkenrollerij nam de laatste tijd alleen maar af', stelde hij. „Maar ook als je kijkt naar de 'subjectieve veiligheid', dan is Wassenaar relatief veilig. Slechts vijf procent van de be volking gaf in 2003 aan zich wel eens onveilig te voelen. Dat was een jaar eerder nog 6,6 procent. In heel Haaglanden was dat vo rig jaar 7,8 procent." Wel moest Hoogenboom toegeven dat het percentage in 1995 op 1,4 pro cent lag. Maar Hoogenboom begreep dat het gevoel van veiligheid ook wordt beïnvloed door inci denten, zoals onlangs in de Langstraat.Als straks uw fiets is gestolen, of uw auto is leeg gehaald, dan heeft dat veel meer impact op uw veiligheids gevoel dan mijn verhaal dat Wassenaar 'cijfermatig' veilig is." Volgens de politiechef is veilig heid niet alleen een zaak van de politie. „De politie draagt geen verantwoordelijkheid voor een slechte sociale controle of een gebrekkige inbraakpreventie. Denk eraan dat woninginbre kers altijd het huis uitzoeken met de slechtste beveiliging." Niet voor niets waren gister avond vier beveiligingsbedrij ven aanwezig om bezoekers te 'adviseren'. Over de nieuwe wijkagent in Wassenaar zei Hoogenboom dat die vooral moet 'netwer ken'. „Hij moet het aanspreek punt zijn voor bewoners, en veel praten met iedereen die in de buurt woont of er vaak komt. Hij overlegt, bezoekt scholen, buurthuizen en andere instellingen en hij weet wat er speelt." Maar dat was niet wat iedereen van hem verwachtte, zo bleek. „De term 'wijkagent' schept verkeerde verwachtin gen", zei Wassenaarder Ooms. „Vooral veel ouderen verwach ten dat een wijkagent op straat is. Noem hem dan geen wijk agent." De term 'buurtregisseur' is wel licht gelukkiger, gaf Hoogen boom toe. „Natuurlijk zijn er surveillances, maar dat is niet het werk van de wijkagent. Ver geet niet dat een wijkagent ook maar veertig uur per week werkt, en dus nooit onafgebro ken op straat zou kunnen zijn. Het gaat erom dat burgers wor den geholpen. Wijkgericht wer ken draagt daaraan bij." do 1 t ten n. Dj - De Alkemadese ge- ,penferoting voor 2005 alen nog lang niet klaar ard^s duidelijk dat de be- dalvier weken wordt uit- on >u de begroting vol- borspronkelijke plan- iok| 12 oktober worden bel#. nu is de finale be drag gepland voor 9: no- nscbDe begroting moet naaithalf november zijn gevfd. [e Ygeeft burgemeester d d Jders wat extra tijd ve groting rond te krij- ndeln met een werkgroep ag rfieenteraad zoeken B ind r bezuinigingen voor ikkefg van tot nu toe 1,3 ■ma Ltfo. „Maar dat kan euit worden wanneer de do circulaire over de loge1 de uitkering uit het 1S la Dnds tegenvalt", al- te n houder financiën de woerd. Sd gat in de begroting 'kenfnamelijk veroorzaakt laar. lagere uitkering uit ntefonds. Daarnaast =*ij de gemeente fors ld binnen te komen foor bouwvergunnin- was begroot.De ge- "teft minder bouwver- af dan in voorgaan- izinjloordat aan de ene Is gis bouwwerken niet een inningplichtig zijn en artsftite aan de andere t is Reinere bouwplanne- leije !t wil honoreren. 'oldc door Saskia Stoelinga leiderdorp/benthuizen - Voor dat de herfststormen het bij zondere exemplaar uit zijn boom laten storten, heeft Baudhnath Ramdas zelf de schaar gehanteerd. .Alsof ik een navelstreng doorknipte, zo was ik van deze appel gaan houden. Dit wonder heb ik van dag tot dag gevolgd." Hij kon zijn ogen niet geloven op een mooie ochtend in juli. Hij zag een appeltje op een ap pel ontstaan. „Een heel pikant gezicht. Eigenlijk nog steeds", zegt Ramdas nu twee maanden later als hij het tweetal klemvast in zijn hand heeft. Tot gisteren hingen die twee blozende ap pels gewoon aan zijn appel boom in de tuin achter zijn wo ning aan de Jacoba van Bei- erenlaan in Leiderdorp. Het steeltje van de onderste wat for sere appel droeg de extra vracht al die tijd zonder moeite mee. De appeltjes groeiden voerspoedig met af en toe felle zon, maar ook heel veel regen op sommige dagen. Dat gaf geen enkel probleem. Ze bleven met de dagelijkse dosis lieve woorden van nieuwsgierige omstanders fraai hangen. Niet alleen door Ramdas, die de appelboom drie jaar geleden ei genhandig in de grond zette, werd de tweelingvrucht gekoes terd, maar ook stond zijn hele familie regelmatig te loeren naar de gestapelde vruchten die steeds meer kleur kregen.Als je heel goed tussen de kier kijkt, zie je dat ze gemeenschappelijk vruchtvlees hebben." Verder moet de eigenaar het antwoord op alle vragen schul dig blijven. „Heel erg, ik weet zelfs het ras niet meer. Ik hou gewoon van fruitbomen. Hier staat een pruim, daar de peer en in die hoek nog twee appel bomen." Lachend meldt hij an dere wetenswaardigheden. „Ik weet bijvoorbeeld wel dat fhiit boordevol zit met vitamine C en een appel rijk is aan minera len, kalk en ijzer. Uitstekend snoep voor mijn kleinkinde ren." „Is het een tweeling of een sneeuwpop?" Een teken van herkenning bij fruitteler Jan Sonneveld uit Benthuizen als de appels worden beschreven. Hij weet als geen ander waar over Ramdas zich afgelopen maanden heeft verwonderd. „Consumenten zien zoiets zel den. Voor de groentewinkel of de supermarkt worden de twee lingen en de sneeuwpoppen er altijd tussenuit gehaald. En met een enkele appelboom in je tuin, zul je dit fenomeen ook niet snel tegenkomen", zegt de fruitteler, die zelf op 10 hectare grond alle soorten appelbomen heeft staan. „Daarom is deze sneeuwpop voor een Leider dorpse achtertuin heel bijzon der." Zelf haalt Sonneveld tientallen keren per jaar zo'n 'speling van de natuur' uit zijn bomen. Nou ja zelf, hij laat het liever een van zijn appelplukkers doen. „Het is bij ons een traditie dat wie een meerling heeft, moet trak teren. Wij hebben het altijd over een speling van de natuur, want niemand weet precies hoe zo'n dubbele vrucht ontstaat. Mijn gevoel zegt dat het met weersomstandigheden te ma ken heeft. Het ene jaar heb je er meer dan het andere. Bij de El- star, een vrij stevig, sappig zoet zuur appeltje komt het natuur verschijnsel het meest voor. Vaak heeft het tweede appeltje ook geen steeltje of klokhuis, maar alleen roomwit vrucht vlees. Ik had laatst een vierling, dat was voor mij weer heel bij zonder. Die heb ik ook ijl onze winkel gezet. Trouwens de twee- en drielingen zet ik ook altijd even voor onze klanten in het zicht. Het blijft toch anders dan een gewone simpele ap pel." Wie zelf zo'n bijzonder exem plaar wil zien of misschien zelf wil plukken kan aankomend weekeinde en het weekeinde van 24 en 25 september op het bedrijf van Jan Sonneveld aan de Omleidingsweg in Benthui zen terecht. „Ik houd dan weer mijn jaarlijkse zelfplukdagen. Altijd enorm leuk voor de men sen, die niet met fruitbomen zijn opgegroeid om zelf eens een kistje appels bij elkaar te plukken. An apple a day keeps the doctor away, zeg ik altijd leiderdorp - Gebouw De Kame leon aan de Ericalaan in Leider dorp ligt tegen de vlakte. De ge meente laat het pand afbreken volgens het principe 'duurzaam slopen', wat inhoudt dat alle materialen zoveel mogelijk op nieuw worden gebruikt. Het sloopbedrijf heeft alle onderde len die verkoopbaar zijn, zoals kozijnen, deuren, sanitair, plaatmateriaal, verlichting en meterkasten eerst verwijderd en afgevoerd. Nu ligt het terrein nog vol met stukken muur. Die worden de komende weken af gevoerd. Het oude schoolgebouwtje De Kameleon was jarenlang het onderkomen van tal van instan ties als de Oudheidkamer, thea ter Toverlei en ouderenwerk Pluspunt. In verband met de sloop verhuisden zij vorig jaar naar gebouw Doesmeer aan de Hoogmadeseweg. De Kameleon maakt plaats voor de Brede School die de ge meente op de hoek van de Eri calaan en de Hoogmadeseweg laat bouwen. Daarover is veel te doen, omdat tegenstanders het pand te dicht op de snelweg vinden staan en vrezen voor de gezondheid van hun kinderen. De Brede School gaat de bouw vallige Kastanjelaanschool ver vangen. door Ruud Sep warmond - De afdeling burger zaken stopt met de openstelling op woensdagavond, de com missievergaderingen vinden voortaan plaats zonder notulist en zonder bode die voor de kof fie zorgt en het internetcafé mag in principe open blijven, maar moet het doen met min der professionele ondersteu ning. De plannen voor een ge meentelijk zorgloket worden op de lange baan geschoven, en de gemeente doet nog één keer voor een bedrag van 200.000 euro een greep in de snel slin kende reserves. Warmond schraapt voor de laatste keer uit alle hoeken en gaten wat geld om de begroting voor 2005 zon der al te grote lastenverhogin gen rond te krijgen. Burgemeester en wethouders van Warmond presenteerden gisteren de begroting en meld den daarbij trots dat de OZB volgend jaar niet meer dan an derhalf procent verhoogd wordt. Goed nieuws dus voor de inwoners die door de af schaffing van de Zalmsnip en de al eerder afgesproken verho ging van de rioolrechten met twintig procent hun aanslag - ook zonder serieuze OZB-stij- ging - aardig omhoog zien gaan. Bij het opstellen van de begro ting 2005 moesten B en W een gat van ongeveer 550.000 euro wegwerken. Dat die bezuini ging - op een begroting van 8 miljoen euro een enorme ope ratie - nog redelijk pijnloos is verlopen, komt onder andere doordat er in de conceptbegro ting rekening was gehouden met een aanzienlijke uitbrei ding van de gemeentelijke afde ling grondzaken. Die uitbrei ding pakt na de bezuinigingen veel kleiner uit dan was ge pland. Ook de forse bijdrage uit de reserves droeg bij aan een soepele oplossing van het drei gend tekort. De gemeente zal het komende jaar overigens nog verder inte ren op de reserves. Alle uitga ven die voortvloeien uit de ko mende fusie met Sassenheim en Voorhout zijn buiten de be groting gehouden. In de praktijk betekent dit dat die rekeningen betaald moeten worden uit de gemeentelijke spaarpot. warmond - De fusie van Sas senheim, Voorhout en War mond levert de Warmonders in elk geval één voordeeltje op: zij zien tegen die tijd hun OZB- heffingen met eenderde om laag gaan. De herindeling doet daarentegen de Sassenheimers pijn in de portemonnee: de belangrijkste gemeentelijke be lasting zal bij de invoering van een gezamenlijk tarief bij de fusie op 1 januari 2006 in Sas senheim met 30 procent stij gen. In Voorhout zal het tarief met 4 procent kunnen dalen. Dat bleek bij een bijeenkomst van de fractievoorzitters van de drie gemeenten en de stuurgroep van burgemeesters en wethouders die de fusie voorbereidt. Omdat belasting verhoging een heikel onder werp is, werd van diverse kan ten de vraag opgeworpen of het niet mogelijk was om de harmonisering - het toegroei en naar een gezamenlijk tarief - in een aantal stappen te laten verlopen. Volgens de Sassen- heimse burgemeester Waal mag dat wel voor het riool recht en de reinigingsheffing, maar eist de provincie dat de OZB in één keer voor alle in woners van de nieuwe ge meente op het zelfde peil komt. Hoewel het nieuwe tarief het dichtst bij het huidige tarief van Voorhout zal liggen - een van de duurste gemeenten van de Bollenstreek - is het nog een zaak van verder overleg hoe hoog het nieuwe tarief wordt. „Het zal afhangen van de vraag hoeveel de nieuwe gemeente met die belasting wil binnenhalen", aldus de Voor- houtse wethouder Van Riet. Waal voegde daar nog aan toe dat ook de komende hertaxatie van al het onroerend goed nog invloed kan hebben. In een verder opvallend rustige bijeenkomst, waar het verzet van Voorhout tegen de fusie voor kennisgeving werd aange nomen, ging de discussie ver der vooral over de vraag of er een gezamenlijk gemeentehuis moet komen en zo ja, waar dan wel. Uit een eerdere versie van het plan van aanpak dat door de gezamenlijke colleges is opge steld, verdween al de zinsnede dat Sassenheim het nieuwe ge meentehuis zal herbergen. Gisteren verdween ook de op merking dat gestreefd zal wor den naar een centrale huisves ting voor het nieuwe gemeen telijke apparaat. Of er een centrale huisvesting komt en waar die moet komen, is een zaak voor de nieuwe ge meenteraad, oordeelden de gezamenlijke fractieworzit- ters. „We moeten niet over ons graf willen regeren", aldus de Voorhoutse WD'er Van de Fliert. Waal liet weten dat de stuur groep volgend jaar in elk geval wel met een voorstel komt, al gaat het dan wellicht om een voorlopige huisvesting. „Bur gers moeten op 2 januari 2006 wel ergens terecht kunnen voor hun paspoort of hun bouwvergunning. En de amb tenaren moeten natuurlijk wel weten wat ze die dag moeten gaan doen en waar ze daar voor moeten zijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15