Alfa gewilde arbeidskracht bedrijfsleven 'Met belgerinkel naar de winkel' LEIDEN REGIO 'Laten we patiënten meer vrijheid geven' Manifestatie tegen defensietop in Noordwijk Ophaalpunt OV-Taxi Breestraat verplaatst Katwijk wil plansck Vooraf gaan regelet HDC972 woensdag 15 SEPTEMBE leiden/noordwijk - Het in Lei den gevestigde Eurodusnie houdt vrijdag onder de naam 'Omega Establishment Team' een manifestatie tegen de Euro pese defensietop die in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin wordt gehouden. De actiegroep verzet zich tegen de verdere ontwikkeling van een gezamenlijke Europese de fensiemacht, de verbetering van militaire capaciteiten, de oprichting van een Europees wapenagentschap en de verde re uitbouw van een zelfstandige Europese defensie-industrie. Daarover wordt donderdag en vrijdag vergaderd door de mi nisters van defensie van de 25 lidstaten van de Europese Unie. De 'Operatie Omega', die om half één 's middags op het Pala- ceplein begint, bestaat uit mu ziek, ludieke acties en drie toe spraken. Daarvoor zijn uitgeno digd de Belg Hans Lammerant, die werkt voor het 'forum voor vredesactie' en als activist deel nam aan ontwapenii Kees Kalkman, voorna nationaal secretaris va Links en nu redacteur anti-militaristische VD/AMOK en politici hannes Plotzki, die w het Duitse 'Informat Militarisierung'. door Ben Zwirs leiden - Leidse letterenstuden ten vinden na hun afstuderen tamelijk gemakkelijk een baan. Na een halfjaar zit slechts 4,5 procent nog zonder werk. Meer dan eenderde van hen zegt meer dan 2350 euro bruto per maand op voltijdbasis te verdie nen. Dit blijkt uit een arbeids marktonderzoek dat de letteren faculteit van de Universiteit Lei den afgelopen voorjaar hield. Door het ongunstige economi sche klimaat duurt het langer voordat de afgestudeerden met een letterenopleiding werk vin den dan in de jaren negentig, toen de Nederlandse economie bloeide. Tussen 1994 en 1999 had slechts 2,5 procent van de afgestudeerden na een half jaar nog geen werk. Afgelopen jaar lag dat getal 2 procent hoger. Overheid en bedrijfsleven ne men beide ongeveer 40 procent van de afgestudeerden aan. Zij komen vooral aan de slag in het onderwijs, bij (overheids) instellingen die beleid maken en in de journalistiek. De be langrijkste werkzaamheden van de oud-letterenstudenten be staan uit schrijven, redigeren, vertalen en les geven. Slechts 5 procent van de oud-studenten slaagt erin om na het afstude ren door te gaan in de weten schap. Een deel van het succes van deze groep valt te verklaren uit de groei van de communicatie branche en de internationalise ring van het bedrijfsleven. Steeds vaker hebben bedrijven werknemers nodig die één of meer vreemde talen spreken. Het is dan ook niet verwonder lijk dat 63 procent van de alumni (afgestudeerde en niet- afgestudeerde studenten) in or ganisaties werkt met meer dan honderd medewerkers. Desgevraagd zeggen de afge studeerden dat zij hun eerste baan vaak te danken hebben aan hun sociale netwerk. Bijna 30 procent heeft onder meer via familie, kennissen, docen ten of stageplaatsen werk ge vonden. Uitzendbureaus en advertenties vormen een ande re belangrijke manier om aan een arbeidsplaats te komen. In hun speurtocht op de arbeids markt hebben de meeste alfa's de digitale weg nog niet gevon den, slechts 5 procent vond een baan via het internet. Over de vraag of hun studie noodzakelijk was voor hun hui dige baan zijn de ondervraag den verdeeld. De meeste afge studeerden van studies Euro pese talen en culturen zeggen van wel, geschiedenisalumni zijn hier minder zeker van. Slechts 36 procent van hen denkt dat de kennis en vaardig heden die zij op de universiteit opdeden onmisbaar is voor hun werk. Hoewel 36 procent van de let- terenacademici meer dan 2350 euro bruto per maand zegt te verdienen, ligt het gemiddelde maandsalaris toch onder het gemiddelde van andere univer sitair afgestudeerden. Op basis van een voltijds aanstelling ver dienen de afgestudeerden van letterenstudies 1900 euro bruto per maand, tegen 2200 euro van andere academici. leiden - Het ophaalpunt voor de OV-Taxi in de Breestraat in Leiden wordt verplaatst. Nu stappen passagiers nog schuin tegenover het stadhuis op. Straks worden OV-Taxipassa- giers opgehaald bij een nabijge legen bushalte. Het is nog niet duidelijk wanneer het nieuwe punt in gebruik wordt geno men, maar volgens Frans Lem pers, projectleider van OV-Taxi, gebeurt dit op 'korte termijn'. Daarnaast wil OV-Taxi dat de opstapplek aan de achterzijde van station Leiden naar de voorkant 'verhuist'. „Nu zijn passagiers vaak in verwarring over waar ze moeten opstap pen", zegt de projectleider. „Ze lopen naar de voorkant van het station, omdat daar de bussen vertrekken en de taxistand plaats gevestigd is. Passagiers en taxichauffeurs lopen elkaar zodoende regelmatig mis." Momenteel heeft er overleg plaats met de gemeente Leiden over een nieuwe 'halte' bij het station, zegt Lempers. Zelf geeft OV-Taxi de voorkeur aan een opstapplek tegenover restau rant Azië aan het Stationsplein. „Dat is een logische plek, dicht bij de bushaltes", zegt Lempers. De gemeente heeft nog geen uitsluitsel gegeven of de opst applek hier ook mag komen. 0j Niet langer werkloos toekijken voortaan alleen di worden of het plar.p haalbaar is. De bedo van is om de kosten perken te houden. D - te heeft de afgelopen geld moeten betalen n gers, die de waardes huizen zagen dalvi nieuwbouw in de on omgeving. °o De gemeente is ookgh om een actiever bel l ren, nu het bedrag g aanvraag van plansd laagd van 1500 naaifc Dat is een direct gevirc uitspraak van de 1 die heeft bepaald d.*^ gen van forse vei gr voor het in behandeln van een aanvraag rfre geldig is. Om indifr claims af te schrikken de Katwijk de geme#lr' ges naar 1500 eurt w wachting is dat do til spraak van de Hoge1 wijk meer claims ki3r werken. Bij grote n h' projecten heeft dehVl zich al ingedekt. Sc g« zijn dan voor rekenp1' projectontwikkelaar, la nt td CORRECTIE E JÈfi lai Het Leidse Elisabeth Gasthuishof krijgt na de verhuizinfjloi aansluitende verbouwing geen huisartsenpost, zoals gis I krant stond (Verborgen Leidse topattracties') maar eenuni senpraktijk. Directeur Ben van Kampen heeft twee artsepti oog die zich daar willen vestigen. De huisartsenpost is gtlei aan de Doezastraat. Volgens woordvoerster Anita Meijeeti zoekt het bestuur wel of de huidige vestigingsplek voldol katwijk - Katwijk gaat in het vervolg 'benadeelde' burgers benaderen om planschade vooraf te regelen. Momenteel wacht de gemeente planscha declaims van huiseigenaren af en legt ze voor aan de commis sie voor bezwaar- en beroep schriften. De gemeente is daar bij verplicht een gespecialiseerd onderzoek te laten uitvoeren, dat twee- tot drieduizend euro kost. Een nieuwe noodwet moet dat veranderen. De gemeente wil niet meer werkloos toekijken als een wo ningbezitter schade lijdt door bijvoorbeeld nieuwbouw voor zijn deur. Ze gaat nu dus on derhandelen om de waardever mindering van het huis te com penseren. Mocht een 'bena deelde' burger niet akkoord gaan met het voorstel, dan kan hij of zij alsnog een claim indie nen. In afwachting van een uit spraak van een rechtsorgaan wordt het geëiste bedrag door de gemeente gereserveerd. Katwijk wil op deze manier het beleid inzichtelijk maken en het vertrouwen terugwinnen van de burger. Een wijziging van een bestemmingsplan kan door Erna Straatsma leiden - Hij kan zich enorm op winden over de gigantische pa pierwinkel in de organisatie van gezondheidszorg. „Laten we de hele rimram afschaffen en pa tiënten meer vrijheid geven", zegt Ron Hendriks, voorzitter van de raad van bestuur van Zorg en Zekerheid. Op 1 oktober legt hij zijn functie neer en gaat hij met de vut. Hij moet lang nadenken over de vraag wat er de laatste jaren is verbeterd in de gezondheids zorg. „Het lijkt erop dat we in kwaliteit gezakt zijn, als je de si tuatie vergelijkt met die in de ons omringende landen", zegt de man die sinds 1989 in de raad van bestuur zit van de grootste regionale zorgverzeke raar. „Tja, wat zal ik zeggen", peinst hij hardop. „Nou ja, als je het hebt over zorgverzeke raars is het wel een verbetering dat ze klantvriendelijker zijn ge worden." Wat hem stoort in de zorg is de voortdurende discussie over 'capaciteitsproblemen'. „Die zijn er helemaal niet. We draai en wél een te lage productie." En dat is mede te wijten aan de ellenlange, en vaak onlogische procedures, zegt Hendriks. „De verbindingen in de zorgketen kun je niet financieren. Daar voorziet het systeem niet in. Dat maakt bijvoorbeeld ook dat iet in de zorg zo ver achter loopt We hebben wel allemaal mooie eilandjes, maar de com municatie daartussen laat te wensen over. En dat kost tijd" Een aanpassing van het finan cieringssysteem zou wenselijk zijn, zegt Hendriks. Hij denkt dan aan een soort 'casemana- gement'. Maar zou dat de pa pierwinkel in de zorg verminde ren? „Nou, dat is het punt: we maken er hier in Nederland al tijd een administratieve romp slomp van jewelste van. Als je ook maar enigszins afwijkt van een standaardbehandeling heb je een probleem. Dan krijg je die behandeling niet vergoed. Ik begrijp wel dat de overheid moet waken voor 'ongelijkheid van behandeling', maar waar om zou je zo strak vasthouden aan zo'n voorgeschreven stan daardbehandeling? De ene pa- Meer gratis en bewaakte fietsenstallingen leiden tot een afname van het autoverkeer in de binnenstad, aldus de Fietsersbond. Archieffoto Hielco Kuipers van blauwe fietsen om van het parkeerterrein naar hun be stemming in Leiden te gaan. Verplancke is tevens een warm pleitbezorger voor meer fiet senstallingen in het centrum. Volgens de Fietsersbond blijkt uit onderzoek dat 50 procent van de mensen die hun fiets regelmatig thuis laten, dat doet uit angst voor fietsdiefstal. Daarom is het zo belangrijk dat de gemeente zorgt voor goede stallingmogelijkheden bij win kelcentra en supermarkten. Uit een recente enquête bleek dat 73 procent van de klanten van supermarkten betere fietsen rekken wenst. De Fietsersbond pleit dan ook voor stevige, rui me fietsenrekken. Een beproefd wapen tegen fietsdiefstal is gratis bewaakte stallingen voor de 'langpar- keerders'. In de gemeente Apeldoorn bijvoorbeeld is het aantal fietsdiefstallen met 25 procent gedaald sinds het in stellen van gratis bewaakt stal len en is het fietsgebruik geste gen. In Leiden betaalt de ge bruiker voor de bewaakte fiet senstallingen. Tijdens de 'met belgerinkel naar de winkel-ac tie' op zaterdag 18 september kunnen fietsers hun fiets gratis stallen in de bewaakte fietsen stalling aan de Aalmarkt. Op de website www.fietsers- bond.nl staat productinforma tie en tips over het vervoer van boodschappen. De Fiets naar de Winkeldag is de bijdrage van de Fietsersbond aan de Week van de Vooruitgang. In deze week, van 16 tot 22 sep tember, staan in heel Europa alternatieven voor het solo-au togebruik centraal. Eric-Jan Berendsen Ron Hendriks, voorzitter raad van bestuur Zorg en Zekerheid, neemt afscheid HHHHHHHHPT tiënt wil graag een glas water en de andere voelt zich goed door een glas whisky. Ik wil graag dat glas whisky. Wat maakt dat nou uit?" Om het allemaal wat simpeler - en goedkoper - te maken, zou den de teugels best wat losser kunnen, stelt de scheidend voorzitter. „Laten we die hele rimram van wettelijk verplichte zaken afschaffen. Moet je hier in maart eens komen kijken naar de stapel stukken die we verplicht zijn op te sturen naar toezichthouders. Hoeveel werk dat kost. Dan vraag ik me af of ze met die stapel papier ook echt iets doen. En wat heb je er aan om te weten of iets geheel volgens de procedure is verlo pen?" Hendriks denkt dat iedereen gebaat is bij meer vrijheid in doen en laten. „Je kunt probe ren het iets makkelijker te ma ken. We geven de mensen een stuk vrijheid om zelf te bepalen welke zorg ze willen. En daar voor ontvangen ze dan een budget." Aan criticasters die stellen dat zoiets leidt tot mis bruik heeft hij geen boodschap. „Dan kopen ze daar een tv van, zeggen ze dan. So whatMis schien zijn zulke mensen wel veel meer geholpen met een tv dan met een medische behan deling." De strenge controle op de juist heid van behandelingen, opna mes en medicatie kan wat Hen driks betreft ook wel een tandje minder. „Het indiceren van pa tiënten is geboren uit wantrou wen. Je moet je afvragen wat het voordeel van al die proce dures is." En als het om het fraudebestrij ding gaat, maakt Hendriks zich geen illusies. „Mensen zijn enorm inventief. Als het om dat onderwerp gaat kan ik wel een halfuurtje vullen." Hij geeft meteen een voorbeeld. „Komt een meneer bij ons aan de ba lie: 'Ik heb mijn verzekeringsbe wijs uitgeleend aan mijn illegale buurman. Die ligt nu in het zie kenhuis en gaat vermoedelijk dood.' Over het misbruik van zijn verzekeringsbewijs zat hij niet in. Hij wilde vooral weten of hij na de dood van zijn buur man nog bij ons verzekerd was. Nou, dat leek me van niet." Hendriks is blij met de voorge stelde invoering van het basis stelsel, per 1 januari 2006. Maar zorgen maakt hij zich ook. Het plan om de verschillen tussen ziekenfondsverzekerden en particulier verzekerden op te heffen, pakt waarschijnlijk slecht uit voor de lagere inko mensgroepen. „In het huidige systeem is de solidariteit over trokken. Een alleenstaande be taalt nu net zoveel premie als een gezin met vijf kinderen. Maar we moeten uitkijken dat we in het nieuwe systeem niet te veel naar de andere kant doorslaan." Hij doelt op de mo gelijkheid die zorgverzekeraars hebben om klanten voor aan vullende verzekeringen te wei geren. Dat zal volgens Hendriks niet gunstig uitpakken voor chronisch zieken en ouderen. „Die mensen gaan straks meer betalen. In het kabinet wordt dan wel gesproken over een compensatiemogelijkheid, maar het is nog maar de vraag hoe die gaat uitpakken." En dan vindt hij het ook jam mer dat het in de discussies over het basisstelsel in het ge heel niet gaat over de 'inhoud van de zorg'. „Daarover heb ik nog niemand horen praten. Dat is een slechte zaak. Het gaat ook hier weer vooral over de or ganisatie. De discus zich niet rondom i afspelen, maar zich cj ren rondom het welz patiënt." Hoe dan ook, Hendf ermee bij Zorg en Hij heeft nog tal van <L zigheden, onder meL bestuur van een orgaK hulp verstrekt aan joL( Ruanda. Dus maakt L baar gebruik van de r mee lijkt hij een van 'gelukkigen' die van 1 uittreding gebruik k; „Gelukkige? Hallo zi|| op mijn veertiende met werken en hi r avonduren mijn tooid. Dat is heel vtni dan de jongeren v it woordig, die halver twintigste pas Nee, ik heb daar getik op. Het is mooi gewei Sc De Fietsersbond houdt zater dag onder het motto met bel gerinkel naar de winkel, de Na tionale op de Fiets naar de Winkel-dag. Tijdens de actie die in Leiden tussen 11.00 en 15.00 uur op de Garenmarkt wordt gehouden, wil de Fiet sersbond laten zien dat er veel meer op de fiets kan, dan men vaak denkt. De laatste jaren zijn er tal van handige en goe de accessoires op de markt ge komen, waarmee je makkelijk en snel de boodschappen per fiets kan vervoeren. Ook ko men er steeds meer moderne transport- en bakfietsen op de markt. In de 'bladen' worden steeds vaker bekende Neder landers op moderne bakfietsen gesignaleerd. Leden van de Fietsersbond, er varen fietsers, geven op 18 sep tember in het hele land prakti sche voorlichting over allerlei manieren om de boodschap pen op de fiets mee te nemen: van fietstas tot hippe bakfiets, van fietskar tot kratje-mee. De Fietsersbond deelt ook gratis folders uit met productinfor matie en andere tips. In Leiden vraagt de Fietsers bond extra aandacht voor het 'parkeren' van de fietsen door om 13.00 uur tijdens de actie op de Garenmarkt aan Chris Verplancke een fietsmand aan te bieden. Chris Verplancke is de bedenker van het Blauwe Fietsenpian bij het parkeerter rein aan de Haagweg. Automo bilisten kunnen gebruik maken Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TflEFOON 0 71 53 56 «4 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14