LEIDE op Chinese biotech Tweehonderd 'containerbewoners' in Leiden Lcidcil &<lSt ik ben erg tevreden! Ik heb een winterjas, muts, wanten' r I R1 REGIO hV verdachten ■}ak opgepakt itrover ehouden nwerking en F-Secure Nieuwe sjaal voor 'wij-gevoel' Leidens Ontzet Een jaar cel na fraude met overschrijving I In de stromende regen toont - leren aan honderden studen- afwjjt k hopen op een minuut win- osten van de Postbank. Ichters van ile met p" «element 36 fa gewilde fdskracht fjfsleven woensdag 15 september 2004 politie heeft gister wee Leidenaars (van aar oud) opgepakt op ig van poging tot in- >en hypotheekwinkel ationsweg. Agenten oren van braak aan het spraken twee mannen ich daar in de buurt q. Na een korte achter- rerden de twee opge- 1 op de Stationsweg, de ian op de Bargelaan >t centraal station. jen 23-jarige man zon- Iwoon- of verblijfplaats ■dinsdagmiddag een ■vrouw op de Hoog- fcrkgracht. Omstanders ■erin de dader te grij- fcian overviel zijn Ier even na tweeën. Hij «handtas uit de han kie vrouw en haalde Yemonnee eruit. De Rte het op een gillen, istanders in actie CT-multinational iet Finse F-Secure jenwerken. Het Ameri- [Q, dat in Leiden het itoor voor de Benelux it de mondiale distri- :orgen van een reeks jsproducten van F- laronder de veel ge- :urtity Shell. F-Secu- rmt particuliere en za- bruikers tegen com- ~T~ ssen en andere be- riOn via internet of mo- «m merken. WRQ ontwik- |ni'rkoopt software waar- »sei )nal computers zich als terminals. SSftnstratie igsbrigade Ie Leidse Reddings eeft zaterdag 18 sep- - 2 r :n demonstratie tij- aarlijkse Vrij williger s- '0( de Beestenmarkt. Om en om kwart over dt een ongeval nage- arbij is te zien hoe de irigade te werk gaat bij •verleningen zoals ild op de Kagerplas- ook tijdens activitei- idse binnenstad - le Peurbakkentocht, iootraces en de acti- Koninginnedag - is actief. door Silvan Schoonhoven leiden - In Leiden bivakkeren naar schatting tweehonderd zwervers in con tainers, caravans, garages, schuren, kraakpanden of tuinhuisjes. Het aantal mensen dat helemaal geen dak boven het hoofd heeft, ligt rond de vijftig. Daarnaast is er nog een groep van 150 tot 200 thuislozen, die bij vrienden en familie van adres naar adres zwerft. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Leidse daklozenpopulatie, in opdracht van de gemeente. De gemeenteraad had om een onderzoek gevraagd, nadat deze krant vorig jaar berichtte dat bijna vijf honderd daklozen gebruik maakt van een postadres bij Stichting De Binnen vest. De WD vermoedt dat van het postadres misbruik wordt gemaakt voor uitke ringsfraude. Ook deurwaarders klagen dat kwaadwillenden het postadres van De Binnenvest misbruiken om schuldei sers van het lijf te houden. Diverse be drijven bleken van het daklozen-post adres gebruik te maken. Om fraude voortaan tegen te gaan, bepaalt nu niet langer De Binnenvest wie dakloos is en wie niet, maar de dienst Sociale Zaken (die de uitkering verstrekt). De Binnenvest stelt volgend jaar een systeem in om de zwervers beter te kun nen volgen. Zo kan de dienst in de gaten houden wie wanneer van welke hulp ge bruik maakt. Ook de omvang van de groep daklozen en hun verblijfplaatsen kan met het nieuwe systeem worden ge volgd. Uit het onderzoek blijkt dat een op de drie zwervers zware psychiatrische pro blemen heeft. Drie op de vijf zijn ver slaafd aan alcohol of drugs. Vaak gaat het om een combinatie van problemen. Tachtig procent van de zwervers ont vangt een uitkering. De rest werkt of heeft andere middelen van bestaan. Ondanks het volgsysteem blijft het be reiken van de daldozen een kwestie van 'zeer lange adem', schrijft het Leidse college. „Snelle resultaten zijn over het algemeen niet te verwachten." leiden - De eerste nieuwe sjaal van de 3 October-Vereeniging is eerder deze week door burgemeester Henri Lenferink ge kocht. De andere 9.999 exemplaren wor den tussen nu en 5 oktober aan de man gebracht. De nieuwe sjaal, met het logo van de vereniging, moet het 'wij-gevoel' onder de Leidse bevolking versterken. Het is de bedoeling dat de sjaal wordt gedra gen tijdens festiviteiten van Leidens Ont zet. De sjaal wordt verkocht op 2 oktober voor de taptoe en op 4 oktober voor de op tocht. Alternatieve verkoopdata en -pun ten zijn op 16 september bij De Waag tij dens de inschrijving voor haring, witte brood en de hutspotmaaltijd, op 26 sep tember bij het jeugdvoetbaltoernooi bij Docos, op 29 september tijdens de repeti tie voor de koraalmuziek bij het oefenlo kaal van Concordia op de Langegracht en op 1 oktober op de Garenmarkt bij de mi- nikoraal. Ook zijn er op 2 oktober verkoopploegen actief gedurende de hutspotmaaltijd op het plein bij de Pieterskerk en tijdens de activiteiten op de Garenmarkt en het Stadhuisplein. Tot slot is de sjaal op 4 ok tober te koop tijdens de reveille, de uitrei king van haring en wittebrood, de koraal muziek en tijdens de activiteiten op de Garenmarkt. De sjaals kosten vijf euro per stuk. Eventuele winst vloeit naar de kas van de 3 October- Vereeniging. Foto Hielco Kuipers den haag/leiden - VOOT het overboeken van een bedrag van 270.000 euro met een gestolen overschrijvingskaart, is een 20- jarige Leidenaar door de recht bank veroordeeld tot een cel straf van jaar. De man hangt nog een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden boven het hoofd als hij op nieuw in de fout gaat. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van officier van justitie. De Leidenaar stal de overschrij vingskaart van een 74-jarige be woonster van het verzorgings huis Roomburgh, waar hij als stagiair werkte. De Leidenaar kwam in de verleiding toen hij een bankafschrift met een groot bedrag zag. In juni van dit jaar ontvreemde hij een briefje met de handteke ning van de vrouw en een blan- soil onderd studenten winkelen minuut gratis in kledingzaak Via Mio oonYed Simons 00 neefik heb een heleboel!", gilt Ho- itenftudente Ja my Lo Fo Wong op- als ze de kaartjes uit haar iwaiferen laat knippen. Ja, ik ben en! Ik heb - even kijken - een een muts, wanten. Ik ben er hyper van!" Nog nagloeiend 1 i trendy modezaak Via Mio 1 ir de catwalk in de Haarlem- üïf 11k wil bekender worden on- 075fiten en houdt voor het twee actie om dat te bereiken, tochten studenten een mi- s winkelen in een super- ft als redenering dat dagelijk- happen een belangrijke kos- jn voor studenten. Kleding is ook en om die reden be- romotieafdeling in dezelfde t te gaan. De Postbank zocht tudentensteden kledingza- pulair zijn onder studenten, leek dat Via Mio aan de erstraat te zijn. Driehon- nten konden er gisteren len. on van der Wild is er trots ostbank zijn zaak heeft uit- or de actie. Dat Via Mio be- ordt als een trendy winkel ten, was alleen niet hele- De eerste binnenkomers hebben Via Mio van tevoren goed gecontroleerd. Ze rennen meteen naar de licht- en donkerbruine leren jassen a 139,95 euro per stuk. Foto.- Mark Lamers door Ellen den Hollander en Wilfred Simons den haag/leiden - Leiden, Delft en Rotterdam gaan Chinese be drijven uit de regio Sjanghai-Pu- dong vestigingsplaatsen bieden. Dat zegt Frank Zwetsloot, direc teur van Science Alliance in Den Haag, die de economie van beide regio's wil stimuleren. Op 1 no vember sluit minister Brinkhorst van economische zaken een sa- menwerkingovereenkomst met de universiteiten, bedrijven en de drie gemeenten. De samenwerking tussen Sjanghai-Pudong en Zuid-Hol land moet nadrukkelijk een we derkerig karakter hebben, zegt de Leidse WD-wethouder Geertsema van economische zaken. Dat betekent dat Leidse (biotech-)bedrijven in China op zoek gaan naar partners. „Kli nisch onderzoek is in China goed mogelijk, vooral doordat Chinezen hun ziekenhuizen per ziekte inrichten", zegt hij. Ook verwacht hij dat grootschalige productie van medicijnen in de regio Sjanghai haalbaar is. In Leiden ontwikkelde geneesmid delen kunnen daar goedkoop gemaakt worden. Van de andere kant verwacht Geertsema dat Chinese bedrij ven zich ook in Leiden vestigen. „Wij werken daarin intensief samen met de universiteit, de provincie en met de gemeente Oegstgeest." In eerste instantie verwacht Geertsema kleine on- derzoeksbedrijven die gebruik maken van bestaande bedrijfs verzamelgebouwen (zogeheten 'kraamkamers') in het Bio Sci ence Park, maar op de langere termijn verwacht hij ook groei, zo ongeveer als het van oor sprong Amerikaanse Centocor is uitgegroeid tot een groot Leids bedrijf. Volgens woordvoerder Zwet sloot van de Science Alliance zijn Chinese bedrijven vanaf 1 januari volgend jaar welkom in Zuid-Holland. Op die datum opent een 'coördinatiekantoor' in Nederland de deuren, dat contacten legt tussen onderne mingen in de farmacie, bio technologie, ICT en de Zuid- Hollandse steden. De plannen om intensief sa men te werken met China wor den ondersteund door de ge meentebesturen van Leiden, Rotterdam en Delft en hun res pectievelijke universiteiten. Daarnaast zijn de provincie Zuid-Holland en bedrijven be trokken bij het initiatief. Veel Nederlandse bedrijven hebben al een plek gevonden in Pudong, het zakencentrum van Sjanghai dat zich razendsnel ontwikkelt. Zwetsloot hoopt dat de Zuid-Hollandse innovatieve bedrijven zich in China vesti gen. „Er staat in Pudong een hightech-gebouw klaar voor Nederlandse bedrijven. Het is de bedoeling dat Chinese on derzoekers (zowel studenten als afgestudeerden) hierheen ko men en dat Nederlandse bolle bozen naar China gaan." I Mijn wereld, mijn krant. I LeidschÖ Dagblad (advertentie) co overschrijvingskaart. Op de kaart vulde de man het bedrag, zijn rekeningnummer en naam in, en maakte de handtekening na. De overschrijving ging niet door doordat een alerte mede werker van de Postbank de overschrijvingskaart onder schepte. maal de bedoeling. „Wij zijn een win kel voor drie generaties", zegt hij. „Het begint bij 17,18 jaar, maar 40-plussers kunnen hier ook kleding vinden. Wij hebben ook leuke pakken voor ICT-ers en advocaten." Maar toch geniet hij ervan. „Ze stonden hier vanmiddag om vier uur al in de rij." De eerste binnenkomers hebben Via Mio van tevoren goed gecontroleerd. Ze rennen meteen naar de licht- en donkerbruine leren jassen 139,95 eu ro per stuk. Daarna komen er studen tes die gaan voor de bodywarmers van 34,95 euro. De Rotterdamse commu nicatiestudentes Nadia en Kadisja we ten precies waar zij de kleurige lange oranje vesten van 59,95 euro kunnen vinden. Weinig animo is er voor broe ken. Het duurt te lang om ze aan te trekken en er is zoveel ander moois in de winkel. Wel zijn er studenten die exclusief voor de comfortabele sport schoenen gaan. De meeste deelnemers zijn goed op de hoogte van de Postbank-actie. De meeste geven toe dat ze niet voor de eerste keer meedoen, zoals de Leidse rechtenstudente Mandy Vons. Zij heeft een zwarte winterjas, een bijpassende muts en een sjaal bemachtigd. „Ik doe al voor de derde keer mee", zegt ze, nog nahijgend. In Utrecht had ik een blazer, in Amsterdam een rok, een trui en een bodywarmer. Nou dit, mooi toch. Misschien ga ik ook nog wel naar Rotterdam, maar niet naar Tilburg, dat is me te ver." Natuurlijk zijn er ook studenten die te hebberig zijn. Een blond meisje met sproetjes probeert over een dilcke ijs- trui nog een blauwe blouse aan te doen, maar de tijd dringt. „Niet doen, doorlopen!", roept Van der Wild wan hopig. „Je hebt geen tijd!" De laatste seconden tikken weg, de sirene gaat en pas dan tikt het meisje de toonbank aan. De medewerkster van de Post bank trekt een spijtig gezicht, maar is toch onverbiddelijk. Alles moet uit. Te leurgesteld loopt ze Via Mio uit, de re gen in, waar haar doorweekte vrien dinnen op haar staan te wachten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13