Philips kiest voor imago van eenvoud PHILIPS ECONOMIE 'LPG bijna net zo schoon als aardgas' 'OPEC-landen moeten deuren openen voor oliemaatschappijen' 10 O O D Nieuwe marketingcampagne van start US Airways vraagt uitstel van betaling FNV voert actie tegen pensioenplannen Nutreco met Noren op overnamepad ense and simplic [rekening iedereen _ic - Banken hebben de ^fc-drte jaar meer dan -J mensen met hoge r onder wie veel daklo- 2f aan een bankreke- (flolpen. Dit is gebeurd Hgzamenlijke inspan- het Leger des Heils en -^rlandse Vereniging van NVB). Het Leger des de NVB overhandigden aan minister Zalm van Kén een rapport dat de n van de campagne loep heeft genomen. 17 ort constateert dat de eid van het zogenoem- nant 'pakket primaire s; isten' verder moet m ®F00t- i vaart in in moderner De Europese organi- r luchtvaartveiligheid 5« trol gaat de situatie in so; n moderniseren. Euro- jat er de komende deprocedures verbe- t controleurs opleiden. 45: lisatie heeft daartoe 24; jenkomst gesloten met 21 Bosnië, Kroatië, Joego- 4; Macedonië. De landen 6ï zich zo voor op de s van een Europese Eurocontrol in Brus- organisatie van 34 Eu- iden, waaronder Ne- [et probeert de groei 2s|chtvaart in veilige en banen te leiden. dinsdag 14 september 2004 liO-t i n sturen i er brieven 1S, Door e-mail, sms en 7i! [ebben Belgen in 2002 ilk jaar drie procent ost verstuurd. Dat zijn 100 miljoen stuks per ïruggang was het de gewone brieven 1 lostzegel (10 procent) '5 irieven (7 procent). 5 Irukwerk verminderde 2 j procent, aldus het 305 Post. De daling is sterker dan bij TPG. IT-onderdeel ietronics KPN gaat het be- istratieve soft- 157 men zoals die van ade uitbesteden aan itiseerder Getronics. 5 rijven hebben daar- J irincipeovereenkomst 41 aakten ze gisteren be- 5 ronics genereert met ht een omzet van 15 95 oen euro per jaar. j vereenkomst komen 42 verknemers bij Getro- rland in dienst. Zij ibij het telecomcon- 3 jerlen en Den Haag. 27 kansrijk bij ame MGM 4! 2 - Het Amerikaanse jj cem Time Wamer gisteren teruggetrok- race om de overna- GM. Daarmee is voor ise Sony de weg vrijge- 22 de legendarische 23 levisiestudio's in te 19 lie Wamer en MGM len overstemming be- jfer de prijs voor een 29 Time Wamer had ^1,5 miljard dollar over 25imstudio's van MGM 29 ildwyn-Mayer). Het 231 af te zien van een -u overname komt na 2% in de Amerikaanse 33 Wall Street Journal. i?de eerder op de dag ijn bod had verhoogd 28 de 5 miljard dollar. 19 lemers 11 actie 4Si oht - Zo'n 150 werkne- 4 de Maastrichtse ce- 35 ek ENCI hebben gis- 17, ïur lang het werk jjj 1. Ze eisen meer dui- 23 over een op handen 37 rganisatie bij het be- 19 bij mogelijk 120 men- 11 aan verliezen. Vak- 3® Bondgenoten steunt 27 n de werknemers. De 27 its willen duidelijk- j4 ie reorganisatie, al- jloordvoerster van de 13 ndag. Volgens direc- ïen is er nog geen be- 2tfer ontslagen geno- |^ÜNCI in Maastricht 26 srhonderd mensen, 21B heel Nederland zijn "bevolking t in steden Ongeveer drie mil- en wonen op dit mo eden. Dat is ongeveer n de wereldbevol- ens de Wereldbank aantal stedelingen de jaren verder toe. In n steden ongeveer van de wereldbevol- esten. Over urbanisa- nomenteel een con- ïhouden in Barcelo- feldbank spreekt van >fijk onderwerp, om- in veel gevallen de Üjn van de economie. amsterdam/anp - Elektronica concern Philips meet zich een nieuw imago aan. In plaats van dingen beter te maken, moet het naar 'eenvoud en zin'. Na negen jaar zet Philips zijn reclameleus 'Let's make things better' over boord. De nieuwe leus wordt 'Sense and Simplicity', bleek gis teren bij de presentatie van Phi lips' nieuwe marketingcampag ne in Amsterdam. Tegelijkertijd lanceerde topman Gerard Kleisterlee een nieuw bedrijfsonderdeel dat zich gaat richten op consumenten en ge zondheid. Dit nieuwe onder deel voor onder meer elektri sche tandenborstels en defibril lators moet over enkele jaren 1 miljard euro aan omzet bin nenhalen. Nu doen dergelijke artikelen enkele tientallen mil joenen euro's per jaar. De omslag naar 'zin en een voud' is het werk van de Itali aan Andrea Ragnetti. Hij werd in 2003 de eerste marketing baas die zitting kreeg in het Philips-bestuur. Philips geeft tot het einde van dit jaar 80 mil joen euro uit in Nederland, Groot-Brittannië, Duitsland, China, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten om de slogan bij het grote publiek bekend te maken. washington/anp-afp De Amerikaanse luchtvaartmaat schappij US Airways heeft uit stel van betaling aangevraagd. De maatschappij maakte de stap zondag bekend, nadat een geschil met de vakbonden over reorganisatieplannen niet kon worden bijgelegd. US Airways is in de problemen geraakt door de goedkoop vlie gende concurrentie en de sterk gestegen brandstofprijzen. Om de problemen het hoofd te bie den, heeft de maatschappij een bezuinigingsplan van in totaal 1,5 miljard dollar opgesteld. Kern van dat plan waren loon- concessies van in totaal 800 miljoen dollar. Overleg daar over met de vakbonden is ech ter spaak gelopen. De luchtvaartmaatschappij raakte twee jaar geleden ook al in surseance na de terreuraan slagen van 11 september. De passagiers bleven massaal weg. Het personeel leverde toen met elkaar 2 miljard dollar aan salaris in. De surseance werd in maart 2003 opgeheven. Delta Air Lines, de op twee na grootste maatschappij van de VS, zit ook diep in de proble men. Het concern doet er alles aan om te voorkomen dat het betalingsuitstel moet aanvra gen. Delta wil jaarlijks 6 mil jard dollar bezuinigen en kon digde woensdag aan 6000 h 7000 banen te willen schrap pen. 'Het hakt er niet meteen in' Nike heeft 'Just do it.' De computers van Dell zijn 'Easy as Dell.' En het bekendste drankje ter wereld roept al jaren: 'Always Co ca Cola.' Philips doet het sinds gisteren met: 'Sense and Simpli city.' „Tja, wat zal ik zeggen, even denken...nee, ik vind het als zinne tje niet briljant", zegt merkendeskundige Jorge Labadie van het Amsterdamse reclamebureau 37° graden Celsius. „Het hakt er niet meteen in, je moet gaan nadenken. Collega Jan Rijkenberg van het eveneens in Amsterdam geves tigde bureau BSUR reageert ook lauwtjes. „Het is te geconstru eerd. Sense and Simplicity, het lijkt mij voor de man in de straat niet al te eenvoudig om dit meteen te begrijpen. Het bekt ook niet." En Leo van Sister van BrandWatch BV uit Abcoude lijkt ook niet echt onder de indruk. „Ik wacht nog even af hoe ze dit verder invullen, maar hier hoort wel een heel goede en creatieve cam pagne bij." Het reclamewereldje liep gisteren niet over van enthousiasme, in reactie op de nieuwe slogan van Philips. Tegelijkertijd begrij pen de reclamemakers wel welke kant Philips op wil en is het afwachten hoe het concern, met de daarvoor uitgetrokken 80 miljoen euro, dat gaat doen. „We zijn bezig om van een productgerichte onderneming een marketinggericht bedrijf te worden", zei Kleisterlee. „De wereld gaat de komende jaren anders tegen Philips aankij ken. Onze producten moeten simpel zijn van buiten en slim van binnen. Mensen willen geen ingewikkelde gebruiks aanwijzing meer bij een pro duct." Volgens Kleisterlee willen sommige bedrijven 'cool' zijn. „Wij worden simpeler. Over enkele jaren is dat het nieuwe cool. Mensen moeten zich makkelijk voelen in de buurt van techniek. Zo brengen wij een dvd-speler op de markt met een grote harde schijf. De consument kan straks met een simpele druk op de knop pro gramma's programmeren." Het doel van de campagne is om mensen anders naar het bedrijf te laten kijken. „Er zijn geen omzetdoelstellingen", zei Ragnetti. „We willen het merk meer waarde geven." Het Phi- lips-merk moet dus stijgen in de wereldwijde merkentop. Agnetti wilde niet zeggen hoe veel geld Philips de komende jaren uittrekt voor de imago omslag. De huidige campagne 'let's make things better' bestaat al weer ruim negen jaar. Het was EP 7- utrecht - FNV Bondgenoten heeft gisteren de kantoren van twee pensioenfondsen in Utrecht geblok keerd. De acties vormden het begin van een landelijk protest tegen de kabinetsplannen voor VUT en pre pensioen. Met de acties lopen de bonden warm voor de landelijke demonstratie op 2 oktober op het Mu seumplein in Amsterdam. De directies van beide pensioenfondsen, SPF Beheer en Interpolis Relan, heb ben zich uitgesproken tegen de kabinetsplannen. Directeur van SPF Beheer, Akkerman, zei de overheid 'zo langzamerhand' onbetrouwbaar te vinden. Hij noemde de voorstellen van het kabinet 'ondoordacht' en ondermijnend voor het vertrouwen in het pensioensysteem en -fondsen. Bonden en werkgevers zijn sinds enkele jaren bezig het pensioenstelsel aan te passen. De plannen van het kabinet doorkruisen vol gens hem dat proces. Foto: GPD/Tjitske Sluis toenmalig bestuurder Jan Timmer die er in 1995 mee kwam. Het was voor het elek tronicaconcern de eerste keer dat het een mondiale reclame campagne lanceerde. Timmer zei destijds: „Het is een illu stratie van het nieuwe Philips. Het geeft aan dat er iets is dat de Philips-familie samen bindt." In de marketingwereld kreeg de leus veel kritiek, om dat Philips hiermee leek te im pliceren dat al het werk in het verleden als te min werd be stempeld. Voor die tijd werkte Philips met verschillende reclamebu reaus en verschillende leuzen in de wereld. Het beeldmerk van Philips, het schild met de radiogolven, bestaat echter al sinds 1938. Hoewel het beeld de afgelopen jaren af en toe is aangepast, bleef het basisont werp al die jaren gelijk. Philips bestaat sinds 1891. Het elektronicaconcern heeft de afgelopen jaren gewerkt aan een ander imago dan al? leen dat van fabrikant van tv's en gloeilampen. Dit uitte zich in allianties met bekende be drijven als Dell, Nike, Douwe Egberts en Unilever. Het grote succesverhaal is de Senseo Crema, het koffiezetapparaat dat in een handomdraai een kopje koffie presenteert. Voedingsconcern speelt hoofdrol bij herstructurering zalmindustrie amersfoort/anp - Het voedingsconcern Nutreco en zijn kersverse fusiepartner Stolt-Nielsen heb ben de eerste stap gezet in een verdere ovema- meslag in de zalrWidustrie. „Het is een van de redenen waarom wij de nieuwe onderneming naar de beurs willen brengen. Om geld op te ha len waarmee overnames gefinancierd kunnen worden." Dat zei Nutreco-bestuursvoorzitter W. Dekker gisteren in een toelichting op de fusie plannen met de Noren. Nutreco brengt zijn viskweekactiviteiten onder in het nieuwe bedrijf Marine Harvest. Het concern krijgt na de oprichting een belang van 75 pro cent, Stolt-Nielsen 25 procent. „Nutreco en Stolt delen al langer de visie dat voortgaande consolidatie in deze bedrijfstak noodzakelijk is", aldus Dekker. „We verwachten dat de fusie de katalysator zal zijn voor de lang verwachte herstructurering van de internationale zalmindustrie." Hij doelt daarmee op het grote aanbod uit de kwekerijen, die de prijzen van zalm de afgelopen jaren heeft doen kelderen. Nutreco verwacht 'aanzienlijke synergievoorde- len' door het samenvoegen van viskweek, marke ting en verkoop. Dekker wilde niets zeggen over de financiële bijzonderheden. Ook kon hij niet aangeven of de ftisie gevolgen heeft voor het Nu- treco-personeel. „Voordat er onderzoek is ge daan, is het veel te vroeg om te zeggen of er ba nen bijkomen of verdwijnen." In totaal komen er bij Marine Harvest meer dan 6000 mensen te werken. Het hoofdkantoor blijft in Nederland, met productievestigingen in Noor wegen, Chili, Schotland, Ierland, Canada, Japan en Australië. Voor Nutreco, dat 13.000 werkne mers telt, blijft straks Agriculture als belangrijkste activiteit over. Daaronder valt onder meer de ver koop van varkens- en kippenvlees en veevoeder. dat neemt veel tijd in beslag", zei de Total-topman. Het zoe ken naar olie kan vijf tot tién jaar duren. OPEC-landen als Saudi-Arabië en Koeweit heb ben toegankelijke olievelden die met behulp van internatió- nale bedrijven snel kunnen worden ontwikkeld. De grote oliemaatschappijen stuiten de laatste jaren steeds minder op nieuwe reserves. Sinds in 2000 het enorme olie veld Kashagan, in Kazachstan, is ontdekt, is het aantal vond sten teruggelopen met 40 pro cent. londen/anp - De topman van het Franse olieconcern Total heeft de landen die bij de Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zijn aangeslo ten, opgeroepen 'hun deuren te openen voor internationale oliemaatschappijen'. Dat is vol gens Thierry Desmarest de eni ge manier om te voorzien in de groeiende vraag naar olie in de wereld. „We moeten de moge lijkheid hebben om te investe ren in OPEC-landen, misschien door het opzetten van gemeen schappelijke ondernemingen met de nationale oliemaat schappijen", aldus Desmarest in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met de Financial Times. Buitenlandse onderne mingen hebben sinds de jaren zeventig geen toegang meer tot de meeste OPEC-landen. Het oliekartel komt deze week bijeen op zijn hoofdkantoor in Wenen. De verwachting is dat de productie- en exportquota onveranderd blijven. De OPEC zou het chronische tekort waar door de olie zo duur is gewor den, ontkennen, aldus Finan cial Times. „Wij creëren moge lijkheden door exploratie. Maar BK-Gas: Diesel minder voordelig dan veel automobilisten denken door James McConigal hoofddorp - Het gebruik van autogas (LPG) als brandstof is sterk teruggelopen. Vanwege aangescherpte veiligheidseisen moet de komende jaren een aantal tankstations worden ge sloten. Maar marktleider BK- GAS zint op een tegenoffensief en put hoop uit de ontwikkelin gen elders in Europa. Boven dien: wordt diesel niet gewoon te duur? De afgelopen vier jaar is het aantal dieselauto's in Neder land met 28 procent toegeno men. Een kwart van het totale motorvoertuigenpark in Ne derland (acht miljoen) rijdt nu op diesel. Het CBS becijferde deze week dat de enorm gestegen belang stelling voor goedkopere brandstof dan benzine ten koste is gegaan van autogas, ofwel LPG. Er zijn weliswaar ook meer auto's op LPG bijge komen, maar zowel zakelijk als privé staat dat in geen verhou ding tot diesel. Die ontwikkeling is niet onop gemerkt gebleven op het hoofdkantoor van BK-Gas in Hoofddorp, de volledige Shell- dochter die een van de groot ste leveranciers is van LPG en LPG-installaties in Nederland en België. Het bedrijf bestaat dit jaar een halve eeuw. „Natuurlijk heeft de dieselauto zich de laatste jaren sterk ont wikkeld. Maar ook bij LPG heeft de techniek niet stil ge staan", zegt algemeen direc teur Hans Verhoeven. „Een LPG-installatie wordt tegen woordig ingebouwd zonder verlies aan bagageruimte en er is geen vermogensverlies meer." Omdat zo'n auto start op ben zine en automatisch overscha kelt naar gas, is de koude start evenmin nog een probleem. Hij vindt het merkwaardig dat de trend naar diesel in Neder land zo sterk is, terwijl de na delen ervan voor het milieu amper aandacht krijgen. „Eu ropese regelgeving bepaalt dat deze motoren schoner moeten worden, vooral op het gebied van uitstoot van roetdeeltjes. Een verplicht filter is op korte termijn niet te verwachten en eer dat echt schone dieselmo toren zijn doorgedrongen in het hele wagenpark, zijn we ja ren verder", meent Verhoeven. Hij wil niets afdingen op diesel als goedkoop alternatief voor benzine - al stijgen de diesel- prijzen hard mee met die van benzine, omdat de prijs van ruwe olie zo hoog is. Wel ver kijken veel mensen (en auto verkopers) zich op het omslag punt: het duurt langer dan vaak wordt gedacht voordat een dieselrijder voordeliger uit is. Verhoeven: „Volgens onze be rekeningen is het omslagpunt waarbij LPG goedkoper is dan benzine 12.000 kilometer per jaar. Voor diesel is dat nu on geveer 40.000 km per jaar." Een gemiddelde automobilist komt niet verder dan 16.000 km per jaar. Volgens Verhoe ven is een LPG-auto voor veel meer automobilisten een praktisch alternatief voor ben zine dan zij zich nu realiseren. BK-Gas begint dit najaar een campagne om zowel de con sument als de autobedrijven te wijzen op de voordelen van LPG. Behalve de prijs is een belangrijk punt het gebruiks gemak van een moderne in stallatie en de milieu-effecten. Verhoeven wijst op de voorde len van LPG in de milieusfeer. „LPG is enorm in opmars in landen als Polen, Turkije, Italië en Engeland. In Engeland kun je auto's rechtstreeks uit de fa briek kopen met ingebouwde gasinstallatie. Men ziet daar de voordelen van LPG voor de luchtkwaliteit, vooral in de grote steden. In de praktijk is LPG bijna zo schoon als aard gas", zegt Verhoeven. „Het is merkwaardig dat ieder een in de autobranche nu de mond vol heeft van de water stoftoekomst. Het schone al ternatief is er al: autogas." Bo vendien, zegt hij, bestaat daar al een uitstekende infrastruc tuur voor, het netwerk van pompen waar automobilisten in heel Nederland terecht kun nen. Voor waterstof is zo'n praktische situatie nog tiental len jaren ver weg. „Vanwege de oprukkende be bouwing moeten de komende jaren 200 tankstations van LPG wmmmmm Hans Verhoeven, algemeen directeur van BK Gas in Hoofddorp; „LPG is bijna net zo schoon als aardgas." Foto: Roland de Bruin/GPD worden gesloten. Maar er blij ven nog 2.000 verkooppunten over, genoeg voor een landelijk dekkend net. Bovendien is er in Nederland nog nooit een groot ongeluk geweest met LPG", al dus Verhoeven. Liquified petroleum gas is een restproduct, dat vrijkomt bij het raffineren van olie. Verhoeven: „Het is er dus toch - waarom zou je het dan niet verantwoord gebruiken? Ik vind dat de over heid een enorme kans laat lig gen om het milieu te stimuleren door LPG niet meer onder de aandacht te brengen." Bovendien zou Verhoeven graag zien dat de overheid een visie op langere termijn ontwik kelt voor belasting en accijnzen, voor zowel benzine, diesel als LPG. „Dan zouden consument en autobedrijven weten waar zij aan toe zijn. Losse flodders op het gebied van bijvoorbeeld veiligheid of. milieu maken mensen en be drijven kopschuw te kiezen voor autogas. Bestuursvoorzitter Gerard Kleisterlee, Jan Hommen, Ad Huijser, Gottfried Dutine en Andrea Ragnetti kijken naar de nieuwe slogan van Phi lips die gisteren in Amsterdam werd onthuld. GPD/Gerald van Daalen -

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9