Poetin knevelt de democratie BUITENLAND België berecht Europees kopstuk al-Qaeda President Kohier kapittelt luie Ossies Cubanen sidderen voor Ivan eën: Sorry kannibalen' VN: In Darfur maandelijks tot 10.000 doden Atoomagentschap heeft Zuid-Korea op de korrel 'jeda betaalde ■ag Istanbul I breidt Kosovo tan gaan - verhuizen Jen dupe nemicaliën jrerkoopt zerken Onverstoorbaar Israël boos na blunder Nederlandse diplomaat In 'strijd tegen terrorisme' ■je vaart 'zeer Vese koers' De kerken in het prgen hebben sinds inieke manier gevon-.. Ie kas te spekken. De rke kerkelijke raad be- jnt om gebruikte graf- [verkopen. Alle zerken dan 25 jaar oud zijn ftger verzorgd worden nerking voor ver- I- Vertegenwoordigers Fgmeeënvolk in de tische Republiek Con ti gisteren de voorma- pnbeweging MLC om I gevraagd omdat zij delingen ten onrechte ibalisme hebben be- Een woordvoerder neeën zei tijdens ^nferentie dat de be- 'gen op misverstan den. „Geen enkel lid gemeenschap is ge- Pgegeten door solda- feMLC", aldus Angali [zei dat de Pygmeeën JPeerd zijn door poli- |pn die MLC-leider b Bemba zwart wil- genéve/anp-dpa-rtr Per maand sterven duizenden ont heemden in de Sudanese regio Darfur aan de gevolgen van ziekten en geweld in opvang kampen. De wereldgezondheidsorgani satie WHO sprak gisteren van 6000 tot zelfs 10.000 sterfgeval len per maand. Onder de do den zijn veel kinderen. De WHO onderzocht kampen in de regio. Darfur is al geruime tijd het to neel van buitensporig geweld van vooral Arabische milities. Die zaaien dood en verderf on der de lokale zwarte bevolking. Het geweld heeft al tienduizen den levens geëist en meer dan een miljoen mensen is op de vlucht geslagen. Mensenrechtenorganisatie Am nesty International kreeg giste ren, na zes maanden soebatten, voor het eerst toestemming yoor een bezoek aan Darfur. dinsdag 14 SEPTEMBER 2004 wenen/anp-rtr-afp - Het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) komt in novem ber met een rapport over illega le nucleaire activiteiten van Zuid-Korea. Dat heeft het hoofd van de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties, Moham med el-Baradei, gisteren tijdens een IAEA-bijeenkomst in We nen gezegd. Vorige week kwam aan het licht dat Zuid-Korea heeft nagelaten het IAEA in te lichten dat het vier jaar geleden een kleine hoeveelheid uranium heeft op gewerkt, dat bijna zuiver was om een atoomwapen mee te maken. Seoul is verplicht der gelijke activiteiten aan het agentschap te melden onder het zogenoemde Safeguards Agreement, een onderdeel van het non-proliferatieverdrag dat Zuid-Korea heeft ondertekend. De Zuid-Koreaanse ambassa deur bij de VN in Wenen, Cho Chang Beom, heeft in een reac tie op de uitlatingen van el-Ba- radei gezegd dat wetenschap pers in het verleden op eigen houtje nucleair onderzoek heb ben gedaan zonder de regering in te lichten. Cho benadrukte dat Seoul het IAEA volledig heeft ingelicht over wat hij „on gelukkige wetenschappelijke experimenten" noemde. Hij Explosie N-Korea De zware explosie afgelo pen donderdag in Noord- Korea is veroorzaakt door het opblazen van een deel van een berg om een weg te banen voor een stuw dam. Dat hebben de Noord-Koreaanse autori teiten gezegd tegen een groep Britse diplomaten, die op bezoek is in het land. De diplomaten mo gen vandaag de plaats van de explosie inspecteren. In het Westen bestond het vermoeden dat het om een kernexplosie ging, omdat er een grote, paddestoel- vormige wolk hing boven het gebied, vlak bij de grens met China. verzekerde dat dergelijke expe rimenten niet meer plaatsvin den. Daarover nu bestaat bij de IAEA twijfel. Het IAEA heeft vo rige week onmiddellijk een team deskundigen naar Zuid- Korea gestuurd om de zaak te onderzoeken. Hun bevindingen zullen in het komende rapport worden vermeld. Tijdens de maandagdemonstratie liep gisteravond de extreem rechtse politicus Holger Apfel mee. Naar verwachting zullen de neo nazi's veel stemmen halen bij de verkiezingen komend weekeinde. Foto: EPA 'Oostduitsers moeten meer initiatief ontplooien om uit crisis te raken' door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitse president Horst Kohier (CDU) ligt onder vuur omdat hij in een in terview heeft beweerd dat het onrealistisch is te verlangen dat de welvaart in het oos ten van de Bondsrepubliek op het niveau van het westen kan worden gebracht. Veel Oostduitsers - 'Ossies' - voelen zich door die uitspraak beledigd. De Bondspresident deed zijn constatering in het weekblad Focus, een week voor re gionale verkiezingen in de oostelijke deel staten Brandenburg en Saksen. Hier gaan sinds enige weken op maandag avonden duizenden mensen de straat op uit protest tegen de hervormingen van de regering Schroder (SPD). Verwacht wordt dat de extreemlinkse PDS en de rechtsradi- cale NPD zondag goede resultaten behalen. Critici verwijten Kohier, voormalig topman bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF), olie op het vuur te gooien. Een Bondspresident moet het volk samen binden en niet polariseren, is hun opvat ting. „Horst Kohier mag de Oost-Duiters vijftien jaar na de Wende niet in de kou la ten staan", reageerde Lothar Bisky, voorzit ter van de socialistische PDS. De liberale woordvoerster Cornelia Pieper waarschuw de voor een 'splitsing in de samenleving' en sociaal-democraten uitten hun 'grote zorg'. Kohier vindt dat Oostduitsers, van wie een aanzienlijk deel werkloos is, meer eigen ini tiatief moeten ontplooien. Wie in de eigen regio geen werk kan vinden, moet maar overwegen naar elders te verhuizen. Sinds de eenwording, veertien jaar geleden, is overigens een miljoen voormalige DDR- burgers naar het Westen getrokken, het merendeel om economische redenen. Volgens de econoom uit Schloss Bellevue kunnen de regionale verschillen alleen worden weggewerkt ten koste van 'een on draaglijke schuldenlast voor de komende generaties'. Dit kan Duitsland zich niet ver oorloven. Spiegel Online vroeg zich af waar alle druk te nu eigenlijk op is gebaseerd. 'Niet de Bondspresident splijt het land, maar degenen die beweren dat we zo door kunnen gaan als vroeger'. De minister-president van Brandenburg, Matthias Platzeck (SPD), erkent dalin een moderne kapitalistische samenlevftg altijd regionale verschillen zullen bestaan. Hij vindt het echter onacceptabel als de werk loosheidscijfers in Duitsland uiteenlopen van 5 procent tot 20 procent. Anderen wij zen op de grondwet, die bepaalt dat de staat streeft naar 'vergelijkbare welvaartsni- veau's'. Köhlers opmerking past binnen de huidige discussie over de 'mislukte eenwording'. Oostduitsers voelen zich behandeld als tweederangs burgers, onder meer omdat zij voor hetzelfde werk nog altijd minder be taald krijgen. Wegens de hoge werkloos heid treffen de bezuinigingen op de uitke ringen de Oostduitsers relatief harder. Twintig procent van de Duitsers erkende onlangs de Muur terug te willen. j - De terreurorganisa- la financierde de lagen op synagogen itse consulaat in Istan- ember vorig jaar. Dat verdachte van de ter gisteren gezegd te- ten Turkse rechtbank, lanslagen vielen meer doden. De leider van ,t!9j die de aanslagen uit- !U vorige week in Irak od tijdens een Ameri- lilitaire actie in de stad al li De NAVO versterkt jen in Kosovo met D tot 18.000 manschap- "itaire bondgenoot- zo de parlementsver- op 23 oktober veilig ipen. De Servische Kosovo is al jaren on- Albanese meerder de bevolking wil graag "Tblijk zijn. In maart vie- .jegentien doden bij et- uen. De KFOR-verster- t uit Duitsland, Italië (ijk. - De Noord-Zweed- na wordt compleet 1 en op een andere bouwd. Door de win- Ijzererts onder de stad peuren in de aarde te i die de plaats van oners kunnen ver- De kosten zijn voorlo- lot op 1,1 tot 1,7 mil- Kinina, dat ver bo- jjolcirkel ligt, was in ^cht om arbeiders voor Jining te huisvesten. lemicaliën vormen een jedreiging voor de ge lvan ijsberen. Ze heb- jchadelijk invloed op :er het immuunsys- ie voortplanting van '"eren. Dat meldde het Jtuurfonds (WWF) gis- Imeeste ijsberen heb- ^de honderd verschil- ■adelijke stoffen, waar- Slticiden en PBC's, in - dhaka - In Bangladesh zijn ze er wel aan gewend: zware regenval die grote delen van het land blank zet. De afgelopen dagen viel het weer met bakken uit de hemel, zoals hier in de hoofdstad Dhaka, waar rijders van fietstaxi's onverstoorbaar doorgaan met hun werk. Alleen al gisterochtend viel in Dhaka 116 mm regen, nadat zondag al 257 mm was neergeplensd. Bangladesh wordt vaak getroffen door overstromingen; het land is zo vlak als een pannenkoek en het is de delta van twee machtige rivieren: de Ganges en de Brahmaputra. Via die rivieren wordt al het smeltwater uit de Himalaya en de ho ger gelegen gebieden van India afgevoerd. Foto: EPA tel aviv/gpd - Israël heeft aan stoot genomen aan een bezoek van een Nederlandse diplomaat aan de studentenorganisatie van de Islamitische Jihad in Ga za. De Israëlische ambassadeur in Den Haag heeft op het mi nisterie van buitenlandse zaken om uitleg gevraagd. De Israëliërs vinden het onge past dat een officiële Neder landse vertegenwoordiger rela ties onderhoudt met een orga nisatie die streeft naar de ver nietiging van Israël, zeker nu Nederland het voorzitterschap bekleedt van de Europese Unie. Volgens ambassadeur Bob Hiensch ging het om één van de assistenten van de officiële Nederlandse vertegenwoordi ger in Ram all ah. Betrokkene zou zijn gesprek met de Pales tijnse groep hebben afgebroken toen hij besefte met wie hij te maken had. Israël kreeg naar verluidt lucht van het bezoek door een publi catie op de website van de Isla mitische Jihad in Palestina. Vol gens de site heeft 'de Neder landse ambassadeur in Palesti na', samen met 'een delegatie van het Nederlandse consulaat' in augustus het Jihad-hoofd- kwartier in Gaza bezocht. Zij hebben gesproken met verte genwoordigers van de studen tenbeweging Jama'a al-Islamiy- eh: sjeik Khaled Atalla el-Abed Zanoun en Tahissir Michmad al-Jabari. De organisatie Islamitische Ji had in Palestina komt voor op de zwarte lijst van terreurorga nisaties die de Europese Unie hanteert. De Jihad streeft naar de vernietiging van Israël en een islamitische revolutie in de Arabische wereld. den haag/gpd/anp - Inwoners van de Cubaanse hoofdstad Havana hebben hun heenko men gezocht in ondergrondse tunnels, ooit gebouwd met het oog op een Amerikaanse aan val. Ze vluchten voor 'Ivan de Verschrikkelijke', de zwaarste orkaan in het Caribisch gebied in twaalf jaar. Het oog van de cycloon gaat volgens de jongste berekenin gen precies tussen Cuba en Mexico door, maar Ivan heeft laten zien dat hij zich niet aan voorspellingen houdt. „Dit monster kan veel onvoorspel baars uitrichten", waarschuw de de communistische leider Fidel Castro de Cubaanse be volking via de radio. 1,3 Miljoen Cubanen zijn inmiddels geëva cueerd. De autoriteiten maken zich vooral zorgen over de his torische binnenstad van Hava na, waar 60 procent van de wo- Orkaan Ivan ningen in zo'n slechte staat ver keert dat zij de klappen van de storm waarschijnlijk niet kun nen doorstaan. Meteorologen verwachten windsnelheden van meer dan 270 kilometer per uur, en een stormvloed van meer dan zes meter hoog. Nederlandse toeristen op Ja maica en de Kaaimaneilanden die zijn gedupeerd door Ivan krijgen een schadevergoeding van het Calamiteitenfonds, zo is gisteren bekendgemaakt. Volgens het fonds vierden tij dens de orkaan ongeveer vijf honderd Nederlandse toeristen op de twee eilandengroepen vakantie. De cycloon Ivan, die al bijna een week het Caribisch gebied teistert, heeft al zeker 65 doden veroorzaakt. De meeste doden (37) vielen vorige week in Grenada, waar de zware orkaan 90 procent van de huizen ver woestte of beschadigde. %se premier Zapatero Duitse collega Schroder ll^de Franse president Ia, to: Reuters De Spaanse premier 1 heeft zijn Duitse en DÜega's uitgenodigd /eiligheid en de Euro- ,ida te praten. De soci- .tero beloofde dat hij Europese koers zal n, anders dan zijn jorganger Aznar, die t de VS koerste. Zapa- it Aznar voor de par- jmmissie verschijnt „ïslagen van 11 maart plet. Hij moet „alles uit eer de preventieve len die zijn genomen _/at zijn regering deed 1 en 14 maart", aldus yjj. In Spanje vonden en na de aanslagen al- jverkiezingen plaats, die listen wonnen. Tweede grote terrorismeproces in korte tijd door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Onder strenge veilig heidsmaatregelen is in Brussel het tweede grote terrorisme proces in twee jaar tijd begon nen. Tarek Maaroufi, die wordt gezien als een spil in het Euro pese netwerk van Osama bin Laden, staat samen met negen andere vermeende moslimfun damentalisten terecht. Ze wor den onder meer verdacht van het beramen van een aanslag op de Philipstoren in Brussel. Vorig jaar verscheen Maaroufi al voor de rechter, toen samen met de Tunesiër Nisar Trabelsi. De aan lager wal geraakte prof voetballer Trabelsi (Fortuna Düsseldorf) bereidde naar ei gen zeggen in opdracht van Bin Laden een bomaanslag voor op de luchtmachtbasis van Kleine Brogel. Hij werd tot tien jaar cel veroordeeld. De Tunesiër Maaroufi trof in België de voorbereidingen voor de moord op de Afghaanse krijgsheer en tegenstander van de Taliban, Ahmed Sjah Mas- soed. Die werd op 9 september 2001 door twee mannen met gestolen Belgische paspoorten op zak om het leven gebracht. Maaroufi, die de paspoorten le verde, kreeg zes jaar cel. In be roep kwam daar nog een jaar bij. In 1995 werd Maaroufi al eens tot drie jaar voorwaarde lijk veroordeeld voor zijn be trokkenheid bij de Algerijnse GIA-terreur groep. Maaroufi wordt gezien als een grote vis. Hij zou mede-oprich ter zijn van de Groupe Islami- que Combattant Marocain (GICM), die verantwoordelijk wordt gehouden voor de aan slagen in Madrid, eerder dit jaar. Ook zou hij contacten on derhouden met Immad Eddin Barakat Yarkas, alias Abou Dah- dah. Deze Syriër werd in no vember 2001 in Spanje aange houden wegens betrokkenheid bij de aanslagen van 11 septem ber 2001 op het World Trade Centre (WTC) in New York. Maaroufi ontkent alle beschul digingen. Hij beweerde tijdens zijn ondervraging door de Brus selse rechtbank dat hij niets van Dahdah afwist. De GICM is vol gens hem „een verzinsel van de Europese inlichtingendien sten." Maaroufi heeft volgens Italiaan se inlichtingendiensten ook val se papieren geleverd aan aspi- rant-Talibanstrijders. Het gaat voornamelijk om Marokkaanse jongeren uit Brussel en Antwer pen die in Afghanistan wilden vechten. Medebeklaagde Saber Moham med (28), een Iraakse asielzoe ker die sinds november 2000 in België zit, zou via zijn elf gsm's in contact hebben gestaan met hoge al-Qaeda-figuren, onder wie het financiële brein van de WTC-aanslagen. Derde hoofdverdachte is Driss Elatellah, zelf een oud-Afgha- nistanstrijder. De man, die in België in de cel zit, weigerde voor de rechtbank te verschij nen. door onze correspondent Remco Reiding moskou - De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft een reeks maatregelen afgekondigd die zijn macht vergroten. Vol gens Poetin verlangt de strijd te gen terrorisme een sterke, ver enigde staat. Tijdens een speciale bijeen komst, in aanwezigheid van de 89 opgetrommelde regionale leiders, maakte Poetin bekend dat hijzelf voortaan gouver neurs en presidenten van Rus sische deelrepublieken voor draagt. De noordelijke Kaukasus krijgt van Poetin extra aandacht. Een speciale commissie moet de ar moede en werkloosheid in de republieken bestrijden. Ook be noemde Poetin een nieuwe presidentiële vertegenwoordi ger in de regio, waar eerder de ze maand een bloedige gijze lingsactie plaatshad. Verkiezingen komen er in de Russische deelrepublieken niet meer aan te pas. Al sinds zijn aantreden als president is Poe tin bezig met indammen van de bevoegdheden van de gouver neurs en met verkleinen van de zelfstandigheid van de repu blieken en regio's. Ook het kiessysteem voor de Doema, het Russische parle ment, gaat op de schop. Races tussen individuele kandidaten komen in het nieuwe propor tionele systeem niet meer voor. Parlementsleden worden alleen President Poetin. Foto: EPA nog via partijlijsten gekozen. Verwacht wordt dat de partijen die Poetin steunen daarvan profiteren. Extremistische organisaties zijn voortaan verboden. Zij zouden terroristen kunnen voortbren gen. Welke organisaties op een verbod kunnen rekenen is on duidelijk, evenals of daar groe peringen bij zijn die de regering bekritiseren. Door de 'radicale' maatregelen krijgt Poetin de touwtjes strak ker in handen. Volgens de pre sident gaat het om tijdelijke maatregelen die nodig zijn 'in de strijd tegen terrorisme'. Zijn land toonde zwakte, zei de pre sident eerder, bij de gijzelings actie in een school in Beslan in Noord-Ossetië. Daarbij kwa men zeker 339 gijzelaars om het leven, onder wie 169 kinderen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7