'IND luistert niet naar rechtbank' BINNENLAND 2 De Wegenwacht krijgt concurrentie Zorg over kaartspel politie Amsterdam Kokkelvissers willen nog één keer uitvaren Goedkope appels en dure chips in schoolkantine mgene dood roverdosis j jid plezier Rijbewijs ithoud door Kamer tegen sluiting vliegkamp De Kooy 'Doorbraak biologische landbouw forceren' Belastingdienst krijgt hulp op Vinkenslag 'Ouders kinderen met psychose vaak machteloos' Website over abortus onderzocht - De 30-jarige gevan- in de nacht van dins- insdag dood in zijn "penitentiaire Inrich- itad werd gevonden, aan een overdosis at maakte het Open- listerie gisteren be- ititie deed sectie op het de man. Daaruit is end geworden welke man had gebruikt, og niet bekend hoe de mde middelen de ge- zijn binnengesmok- rijksrecherche doet lerzoek naar. rliegende |s boven Peel G - Defensie houdt van [tot eind volgende week ise oefening Basic jj boven de Mame- loningen) en De Peel Bij de jaarlijkse geza- t oefening van marine, Jit en luchtmacht [ger gevlogen dan ge- Defensie zet F-16's in Eiren die vanaf de grond ^informatie geven aan svan de jachtbom- jers. Op die manier [JleF-16's bombarde- jefenen. halfjaar cel (smokkelaar Een 39-jarige Neder- gisteren door de recht- Inigge bij verstek ver tot achttien maanden rdelijke celstraf. De jde in 2002 via de fer ial van Oostende een 11 op illegale wijze naar dtebrengen. Hij werd ,i hept door de scheep- itie. De rechtbank beval de onmiddellijke aan- de man. raadt xoek af - Het is nog te vroeg mdelijk bevolkingson- ïaar diabetes in te voe tster Hoogervorst rondheid) moet eerst is kijken of het scree- mensen met overge- heeft. Dat schrijft de israad aan de minis- ken met overgewicht eer risico op diabetes •en vaatziekten. Het ac- joren van de ziekte kan jzondheidswinst op- Maar wetenschappelij- s hierover ontbreken -I tl 18-jarige Winterswijk- iorgen op de snel- :r hoogte van Arnhem rijs kwijtgeraakt om- ,'1 te hard reed. Ze had tje nog geen maand izit. Agenten zagen de Heelsum vanaf de 2 op rijden. Ze bereik- len van meer dan 180 Verderop nam zij :rug tot 140 km per op die plek mocht .'rkzaamheden maar gereden. Bij Arnhem jenten kans de jlaten stoppen. Haar iar rijbewijs zijn in ïomen. iumegen - De zestig- dng van de operatie den, die morgen be- ilgens de politie on- lijkvoor oponthoud ind Arnhem en Nijme- 'iverse plaatsen in het plaatselijke wegen inde verbindingen jesloten. De politie :reen af om zondag fficiële herdenking op ne Begraafplaats in te komen. Bij die ng zijn onder anderen Beatrix en de Britse arles aanwezig. „Men en beter naar de tele- «nding kijken", aldus iewoordvoerder. tstal van i sneeuw pN - Een enorme kerst- Ijs en sneeuw, mis- 1 rol de grootste van de is over enkele maanden -(oven te zien. Met Wfen van een tot acht me egemaakt door zestig cly&ars uit binnen- en bui- .j-Je kerststal is in de- I cfen januari te bekijken tweede editie van het idse IJssculpturenfesti- "ilden zijn gebaseerd 'rijen van onder ande- Hembrandt, Van tubens. Ze staan in le thermische tent op isplein waarin de tur niet boven acht 'der nul komt. Om de te maken hebben de ^rs 250.000 kilo ijs en kilo sneeuw nodig. den helder/anp - Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de helikopter- luchthaven De Kooy bij Den Helder open blijft. Als minister Kamp van Defensie bij zijn besluit blijft om het vliegkamp te sluiten, krijgt hij tijdens de begrotingsbehandeling van Defensie een amendement op zijn bord. Dat bleek gisteren na afloop van een werk bezoek van de vaste Kamercommissie voor Defensie en Economische Zaken aan Den Helder. Nadat eerder de PvdA, WD en D66 zich hard hadden gemaakt voor het voorbe staan van de luchthaven, sloot ook het CDA bij monde van het Kamerlid Kortenhorst zich gisteren ondubbelzinnig aan bij de voorstan ders van openhouden van De Kooy. Archieffoto: ANP/Olaf Kraak ten meer zeggenschap krijgen over de opname van een kind dat aan een ernstige psychische stoornis lijdt. Deze ouders lo pen nu geregeld tegen de gren zen van de wet aan, die kinde ren boven de twaalf jaar veel autonomie toekent. Ypsilon, de vereniging voor ouders van kin deren met een psychose, pleit ervoor dat psychotische patiën ten een aparte categorie in de wet worden. „Omdat ze geen goed zicht hebben in hun eigen ziektebeeld moeten anderen over opnamebeslissen." methode als abortusbehande ling geregistreerd, maar in Por tugal is het alleen een pil tegen maagzweren. Hoewel Ross op het eerste gezicht geen overtre ding van Nederlandse regels constateert, roept de voorlich ting van Women on Waves wel vragen bij haar op. De abortus boot van Women on Waves is weer op weg naar Nederland na een tijd voor de Portugese kust te hebben gelegen. De Portuge se autoriteiten verboden het schip een haven binnen te lo pen. den haag/anp - Biologische producten moeten een grotere plek op de markt krijgen en het prijsverschil met gangbaar voedsel moet kleiner worden. Het Tweede-Kamerlid Van Velzen (SP) heeft gisteren een tienpuntenplan gepresenteerd om deze beoogde 'doorbraak' voor de biologische landbouw te realiseren. Het kabinet streeft naar een biologisch marktaandeel van 5 procent tegen het eind van dit jaar. In 2010 moet dat aandeel zijn gestegen tot 10 procent. De realiteit blijft ver achter bij deze plannen. Volgens Platform Bio- logica voor biologische land bouw en voeding was dat marktaandeel in april van dit jaar 1,7 procent. „De biologische sector lijdt on der een imagoprobleem. Te ex clusief en te duur, zegt ieder een. Dat komt echter door het beleid van supermarkten en overheid. Daar ligt dus ook de oplossing", vindt Van Velzen. In het rapport 'Biologische landbouw; prijzenswaardig' lanceert het SP-Kamerlid tien voorstellen waarmee de over heid de biologische landbouw kan stimuleren. Zo pleit zij voor premies voor biologische boe ren en een 'verruimde fiscale aftrek' voor landbouwbedrijven die milieu- en diervriendelijk produceren. Ook moeten er wat haar betreft meer biologische producten in de overheidskan- tines aangeboden worden. Met het tienpuntenplan loopt de SP vooruit op de nieuwe be leidsnota biologische land bouw, die minister Veerman van landbouw naar verwach ting eind oktober zal presente ren. Hierin wordt het huidige beleid voor deze landbouwsec tor tegen het licht gehouden en de koers voor de komende ja ren uitgezet. maastricht/anp - De Belasting dienst staat er niet langer alleen voor bij het aanpakken van fraudeurs op woonwagenkamp Vinkenslag in Maastricht. Ge meente, justitie, politie en Be lastingdienst gaan dit soort „vrijstaten" voortaan geza menlijk aanpakken. Staatsse cretaris Wijn van financiën heeft gisteren in Maastricht een convenant ondertekend met al le betrokken partijen. Op veel woonwagenkampen in Nederland betalen veel bewo ners jaarlijks slechts 3 procent belasting over de omzet, die bovendien vaak niet te contro leren is. Wijn is deze situatie meer dan zat en is blij dat Maastricht als eerste Neder landse gemeente samen met Belastingdienst, politie en justi tie allerlei soorten misstanden op Vinkenslag gaat aaijppkken. Wijn hoopt dat andere ^meen- ten in Nederland met een soortgelijke problematiek het Maastrichtse voorbeeld zullen volgen. Er komt op Vinkenslag ook een mobiele politiepost. De post wordt overdag en 's avonds be menst door drie agenten. Maar de post is ook zo ingericht dat inspecteurs van belastingen en gemeente van daaruit hun werk kunnen doen. Bewoners van Vinkenslag rea geerden gisteren verbolgen op de komst van de nieuwe politie post. Ze voelen zich gediscrimi neerd. den haag/anp - De Immigratie- en Natu ralisatiedienst IND heeft soms geen enkel respect voor uitspraken van de rechter. Oordelen van de rechtbank die in het voordeel van de asielzoeker uitpakken, leiden tot nieuwe tegenwerking van de IND of worden niet goed of niet tijdig uit gevoerd. Ook begrijpen ambtenaren van de IND hun eigen procedures niet en zijn ze niet op de hoogte van de ernstige om standigheden in het herkomstland van de vluchtelingen. Dat zei advocate mr. G. Later gisteren in de Tweede Kamer, waar de fracties een hoorzitting met deskundigen houden over het functioneren van de IND. Vol gens Later werkt de IND op eigen houtje moedwillig tegen, waardoor asielproce dures soms jaren langer duren dan no- dig. De IND zoekt naar tegenstrijdigheden in het dossier of verzint redenen om de uitspraak van een rechter niet uit te voe ren. Zo besliste de rechter in Breda dat een Iraanse cliënt van Later recht had op een verblijfsvergunning vanaf 1999. De IND gaf daarop de cliënt een status van af 2003, wat allerlei nadelen voor de na turalisatie opleverde. Nu procedeert de advocate voor deze statushouder in ho ger beroep tegen die beslissing van de IND. Soms trekt de dienst zich pas vlak voor een zittingsdatum terug. De advo cate hekelde de uitspraak van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken dat de procedure in Nederland zorgvuldig is. Het verhaal van Later werd ondersteund door twee andere advocaten. Zo ziet de IND asielzoekers vaak als leugenaars dan wel profiteurs, zei mr. F. van Haren. Bij zijn cliënt bepaalde de rechter dat er sprake was van schending van de men senrechten, waardoor hij in aanmerking moest komen voor een verblijfstitel. „Dan treedt een oorverdovende stilte in", zei Van Haren. Maandenlang hoor de hij niets van de IND. De cliënt won drie beroepszaken, de IND kreeg een dwangsom opgelegd, maar veertien maanden later is er nog steeds niets ge beurd. Advocaat H. Walrave van de Vereniging Rechtshulp Nederland wees op de pro blemen die ontstaan doordat de IND niet bereikbaar is. Telefoneren is moei zaam of lukt niet. Een callcenter geeft geen inhoudelijke antwoorden, doorkiesnummers of na men worden niet gegeven. Ingestuurde papieren zijn bij de IND vaak niet te tra ceren of zijn nog niet ingevoerd in het bestand. Daardoor blijven vreemdelin gen lang in het ongewisse over hun be handeling, terwijl er termijnen aan vast zitten. Nederland met bijeenkomst prinsjesdag in voorhoede den haag/anp - Met de jaarlijk se spirituele bijeenkomst van verschillende religies en levens beschouwingen op prinsjesdag behoort Nederland tot een 'voorhoede' in Europa. Premier Balkenende zou als fungerend voorzitter van de Europese Unie het idee van zo'n 'interle- vensbeschouwelijke bezin ningsbijeenkomst' bij de ope ning van het parlementaire jaar onder de lidstaten kunnen ver spreiden. Dat zei rabbijn A. Soetendorp gisteren bij de presentatie van de vijfde interreligieuze prins jesdagviering. Die bijeenkomst, georganiseerd door de Haagse Raad voor Levensbeschouwin gen en Religies, is in 2000 in de plaats gekomen van de traditio nele kerkdienst op de ochtend van prinsjesdag. Dit jaar heb ben joden, humanisten, hin does, christenen, moslims en vertegenwoordigers van de spi rituele beweging Brahma Ku- maris een inbreng. Bij de viering in de Grote Kerk zijn elk jaar de premier en an dere leden van het kabinet aan wezig. De bijeenkomst zet de dialoog tussen de godsdien sten, die zich in de marge van de maatschappij afspeelt, voor even 'in het centrum van de sa menleving', zei Soetendorp, voorzitter van de inhoudelijke voorbereidingscommissie. Het idee voor de interreligieuze viering komt volgens Soeten dorp voort uit „het bewustzijn dat we de zachte krachten in onze religies en levensbeschou wingen moeten bundelen." Die samenwerking biedt een beter tegenwicht tegen geweld en ter reur dan alle wapens die je kunt verzamelen, aldus de liberale rabbijn. De gemeente Den Haag heeft bij bezoeken aan moskeeën en hindoetempels een oproep gedaan om naar de bijeenkomst op prinsjesdag te komen. Volgens het stadsbe stuur is het publiek nog voor een te groot deel christelijk. 'Smoelenboek moet actueel zijn' amsterdam/anp - Het College Bescherming Persoonsgege vens vraagt zich af of de politie in Amsterdam er wel verstandig aan doet om via een kaartspel criminele veelplegers op te spo ren. Het korps keek het idee af van de Amerikanen in Irak die zo'n spel uitbrachten om Sad dam Hussein en zijn kliek te kunnen pakken. Vrijdag meldde de politie in Amsterdam dat zeshonderd po litieagenten het kaartspel krij gen. Doel is dat de veelplegers zich constant in de gaten ge houden voelen. Het College Be scherming Persoonsgegevens is op zich niet tegen zo'n vorm van opsporing, maar maakt zich wel zorgen over de ver spreiding van de gegevens. Woordvoerder G. van de Klashorst: „Zo'n kaartspel is natuurlijk snel verouderd. Na een week zit de ene veelpleger in de cel, de ander is aan een ontwenningskuur begonnen. Een smoelenboek met foto's en gegevens van veelplegers is pri ma, maar dat moet dan wel ac tueel zijn en daarom digitaal. Het korps loopt volgens de woordvoerder ook het risico dat de gegevens in verkeerde han den komen, doordat een kaart spel aantrekkelijk is voor verza melaars. „Het kan zo zijn dat het korps er goed, gericht en ef ficiënt mee omgaat, maar naar onze mening werkt zoiets digi taal toch het beste." Het college is overigens niet van plan er meteen contact over op te ne men met de Amsterdamse korpsleiding. den haag/anp - De Zeeuwse kokkelvissers hebben gisteren de Raad van State met klem ge vraagd om nog één keer het kokkelvisverbod in de Wadden zee op te heffen. Dit najaar is voor de vissers de laatste moge lijkheid om 8000 ton schelpdie renvlees van de waddenbodem af te schrapen. Vanaf 1 januari 2005 gaat een algemeen kokkelvisverbod in. Vorige week nog bepaalde het Europese Hof van Justitie in Luxemburg dat Nederland kok kelvisserij alleen mag toestaan als uit degelijk onderbouwd wetenschappelijk onderzoek blijkt dat mechanische kokkel visserij het beschermde natuur gebied de Waddenzee geen sig nificante schade toebrengt. Volgens de kokkelvissers en de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit zijn er dit jaar zoveel kokkels dat na het opvissen van 8000 ton nog meer dan voldoende schelpdieren overblijven voor de vogels. Een groot aantal na tuur- en milieuorganisaties, waaronder de Waddenvereni ging, de Vogelbescherming en de Wilde Kokkels, vreest wel de gelijk aanzienlijke schade aan het ecosysteem van de Wad denzee. Ook een laatste rondje kokkel- vissen zal volgens hen hoe dan ook tot een verdere achteruit gang leiden van wadvogels, zo als eidereenden, scholeksters en kanoetstrandlopers. Staats raad D. Dolipan zette tijdens de zitting grote vraagtekens bij de vergunning. In hoeverre de vergunning in strijd is met het vorige week ge publiceerde arrest van het Eu ropese Hof, zal dinsdag of woensdag uit de uitspraak van de Raad van State blijken. Als Dolman het kokkelvisver bod handhaaft en de vergun ning vernietigt, schatten de kokkelvissers de schade voor de sector op minimaal 70 miljoen euro. Strijd tegen slechte eetgewoontes scholieren begonnen den haag/anp De Inspectie voor de gezondheidszorg gaat onderzoeken of de informatie op de website van Women on Waves wel door de beugel kan. Dat heeft staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) gisteren ge schreven aan de Tweede Ka mer. Ross noemt met name een middel tegen maagzweren die de organisatie in Portugal on der de aandacht brengt als een abortuspil. In Nederland staat toepassing van het middel (Misoprostol) in combinatie met een andere den haag/anp - Appels voorin leggen en goedkoper maken dan chips. Meer gezonde dan vette happen. Of snoepautoma ten op gezette tijden uitzetten. Het is een greep uit de maatre gelen die scholen kunnen ne men om de strijd tegen slechte eetgewoontes van leerlingen aan te gaan. De voorbeelden staan in een handreiking voor scholen, kan tinebeheerders, leerlingen en ouders die staatssecretaris Ross (Volksgezondheid) vandaag in Den Haag krijgt aangeboden. Opsteller van het advies is het Voedingscentrum. Zeven mid delbare scholen hebben er de afgelopen zes maanden mee geëxperimenteerd. En hoewel de kantines nog niet allemaal supergezond zijn, gaat het de goede kant op, aldus een woordvoerster van het Voe dingscentrum. Een van de scholen heeft van de kantine een leerlingenpro ject gemaakt. Daar beheren de havo/vwo-leerlingen de kantine zelf. Ze krijgen daar tijd en stu diepunten voor. Gezonde voeding op scholen is belangrijk, want steeds meer kinderen worden dikker en overgewicht leidt tot nare ziek tes, als hart- en vaatziektes. Ross wil met onder meer dit project de strijd tegen overge wicht aanbinden. Hoe slecht het is gesteld met de kwaliteit van kantines is nooit onderzocht. Maar volgens het voedingscentrum blijkt uit ei gen waarneming en signalen van de GGD dat het niet best is. Er zijn scholen waar geen melk, noch de suikerarme versie van frisdrank aanwezig is en waar eerder patat dan een appel te krijgen is. Met het advies hoopt het Voedingscentrum op veran dering. Zo kunnen ook leerlin gen in de leerlingenraad wel degelijk invloed uitoefenen op de kantine. Als de leerlingen zelf niet ge zonder willen eten, dan zal het voor een kantinebeheerder niet lonen om zijn saucijzenbrood jes duurder te maken dan een broodje gezond. Zeker niet als er een supermarkt of snackbar in de buurt is. Tenzij de school de kinderen verbiedt om het schoolterrein te verlaten, maar dat wil het Voedingscentrum niet propageren. Overigens hebben lang niet alle scholen een officiële cateraar in de kantine staan. Volgens het Voedingscentrum hebben de meeste scholen de kantine nog in eigen beheer en maakt onge veer 15 procent gebruik van een cateringsbedrijf. Maar school kantines zijn wel degelijk een groeimarkt, aldus een woord voerder van de brancheorgani satie Veneca. Vorig jaar is de omzet van de le den in onderwijsinstellingen gestegen met 16,4 procent en groeide het aantal locaties met 20 procent. den haag/anp - De Wegen wacht van de ANWB heeft van af vandaag concurrentie van een groep die zich Route Mo biel noemt. Een van de oprich ters van de hulpdienst voor au tomobilisten is Marc Schroder, die eerder de onbemande ben zinestations van Tango opricht te. Route Mobiel zegt ongeveer 40 procent goedkoper te zijn dan de Wegenwacht. Route Mobiel zegt dat de jaarlijkse kosten van de ANWB de afgelo pen jaren met 6 procent zijn ge stegen. De kosten van een ver gelijkbare dienst in Duitsland zijn aanmerkelijk lager, meent Route Mobiel. De leden van de Wegenwacht zijn ook lid van de ANWB. Dat is verplicht om ge bruik te kunnen maken van de hulpdienst. Volgens de nieuwe hulpdienst is het merendeel van de leden alleen maar ANWB-lid, omdat ze zonder het lidmaatschap geen beroep kun nen doen op de ANWB. Volgens de ANWB zijn er in Ne derland zeven tot acht bedrij ven die ook een hulpdienst voor automobilisten hebben. „In die zin is het niet zo dat we opeens concurrentie krijgen", zei een woordvoerder gisteren. „Veel van die diensten slepen auto's naar de garage bij pech. Wij hebben monteurs op de weg die in 90 procent van de gevallen ervoor zorgen dat de klanten verder kunnen rijden. Snel en veilig werken heeft zijn prijs." De ANWB-woordvoerder kan nog niet aangeven of er al klan ten hebben opgezegd. „Daar Een monteur van de nieuwe Wegenwachtconcurrent Route Mobiel sleutelt aan een auto in Amsterdam. Foto: ANP/Evert Elzinga heb ik op dit moment geen zicht op. Het is goed dat men sen zich oriënteren. Het is nu aan ons om hen ervan te over tuigen bij ons te blijven." Route Mobiel heeft een tele foonnummer opengesteld om nieuwe klanten binnen te ha len. Het is echter zo druk dat de medewerkers nieuwe klanten niet meer op maandag kunnen helpen, maar ze een dag later willen terugbellen. In de dienstverlening tussen de twee instellingen zitten ver schillen. Allereerst de prijs. Route Mobiel rekent 50 euro. Daarvoor krijgt een klant woon plaatsservice en vervangend vervoer. Bovendien geldt een lidmaatschap voor een kente ken en niet op naam. De dienst met dezelfde service van de ANWB kost 63,65 euro voor de totaalservice en daar komt nog 16,50 euro bij voor het lidmaatschap van de ANWB. Het partnerlidmaat schap bij de totaalservice kost 38,90 euro. De ANWB had vorig jaar 3,86 miljoen leden en boekte een omzet van 708 mil joen euro. Route Mobiel hoopt in het eerste jaar 250.000 leden binnen te halen. Volgend jaar al wil het bedrijf winstgevend zijn. In de eerste vijf jaar denkt het bedrijf een marktaandeel van 10 procent te kunnen halen. Dat betekent dat Route Mobiel tegen die tijd ongeveer 400.000 leden wil hebben.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5