Verdachten filmden 'doelwitten' BINNENLAND1 Fregat Tjerk Hiddes op anti-terreur missie Geheime onderhandelingen over prijs HSL Bestuurders al jaren machteloos tegen hatelijke spreekkoren YA IDE M Vier mogelijke terroristen vast Nederland scheldt Antillen schuld van 48 miljoen kwijt I Restauratie Amerongen reuk door li constructie i- Een constructiefout gak van het knakken ;0 meter lange bin- hip No Limit. Dat 5pectie Verkeer en gisteren bekendge- 1 gloednieuwe schip, ii doormidden brak ensluis van IJmui- iiet te zijn gebouwd iport van nat itwerpers zijn er van van uitgegaan dat bestemd voor het droge lading. De het gebruikte mate- jitgevoerde bereke- gebaseerd op deze mderstelling. nineel uit gp Schiphol jDe politie heeft op Schiphol een Israë- leel aangehou- ienbaar ministerie in :eft de recente arres- •n bevestigd. De gebeurde op ver- dtie in Antwerpen. It dat de Israëliër :c-pillen liet smok- iu bovendien een •rvullen bij andere JC ctiviteiten in Israël. 1 ^Israëlische politie is jeruime tijd een van êzochte personen in ildt hij als zeer uitge- ichte moord en tbs De rechtbank in leeft gisteren de t tegen een 37-jarige leldoom aangehou- jetuigenverhoor. De heeft bekend dat hij ft dit jaar zijn 32-jari- bte heeft doodge- de buurt van het lijn-lijf-huis in Koog bi. Op verzoek van de In zijn advocaat gaat k twee deskundigen iter Baan Centrum fctuige. De verdachte (ens met de manier i hun rapport ireven. Ook is hij [met hun advies aan k om hem tbs met l op te leggen. se studie dinsdag 14 SEPTEMBER 2004 elzijn den haag/gpd - Wedstrijden zijn ervoor stil gelegd of zelfs gestaakt. Housemuziek is inge zet om het verbale geweld te overstemmen. Stadionspeakers roepen fans op zich te gedra gen. Toch lijkt geen kruid gewassen tegen kwetsende spreekkoren. Voorlopig dieptepunt vormde de wedstrijd ADO Den Haag-Ajax van zondag Voorzitter Ike Simoncini van de supporters vereniging van ADO Den Haag vindt de op hef over de spreekkoren over Sylvie Meis overdreven. Ja, de teksten over de vriendin van Ajacied Rafaël van der Vaart waren on fatsoenlijk. Maar ze staan volgens hem in geen verhouding met andere dingen die in stadions worden geroepen. „Zoals racisti sche leuzen of oerwoudgeluiden. Daar tre den we als supportersvereniging tegen op. We fluiten spreekkoren zoals 'Hamas, Ha mas alle joden aan het gas' weg en dat werkt." Toen Feyenoorder Piet Romein bijna vijfen dertig jaar geleden 'hondenlul' riep naar een scheidsrechter, en daarmee de aanzet gaf tot het bekende spreekkoor 'hi ha hondenlul', fronsten de voetbalbobo's al hun wenkbrau wen. Wat moesten de autoriteiten hier aan doen? Tientallen werkgroepen en hatelijke spreekkoren later weten de bestuurders nog steeds niet wat hen te doen staat. Stadionverboden, geldboetes, punten aftrek ken, wedstrijden stilleggen, duelleren zonder publiek, de supporters overstemmen met keiharde muziek; het is allemaal al eens ge opperd of uitgeprobeerd. De praktijk wijst uit dat de verantwoordelijken tandenknar send toezien en -horen hoe alle fatsoensnor men op de velden geregeld met voeten wor den getreden. Vorige maand adviseerde het 'Auditteam Voetbalvandalisme', onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris voor sport Vliegen- thart, dat eerder en harder ingegrepen moet worden tegen hatelijke spreekkoren en dat de bevoegdheid daartoe voortaan bij de bur gemeester moet liggen en niet meer bij de scheidsrechters. De Haagse burgemeester Deetman had zon dag geschiedenis kunnen schrijven door de wedstrijd ADO Den Haag-Ajax voortijdig af te blazen, maar hij zag hier na overleg met de politie van af. Want, zo luidde de verkla ring, na een eerste waarschuwing hadden hem geen afkeurende signalen meer bereikt. Koos Roeg, supporterscoördinator van ADO DenHaag: „Als ik hoor dat geen arrestaties zijn verricht, dat geen schade is aangericht en dat ADO ook nog eens een fantastisch re sultaat heeft geboekt, dan hebben we het nog niet zo slecht gedaan. Dat Sylvie Meis een uur lang voor hoer is uitgemaakt, het zij zo. Zo belangrijk is die tante niet, en zeker niet om er een wedstrijd voor stil te leggen." Manager veiligheid Willy Wientjes van Go Ahead Eagles meent dat alleen rigoureuze maatregelen kwetsende spreekkoren nog kunnen uitbannen. Toch is Wientjes tevre den over de aanpak die de eerste-divisieclub vorig seizoen heeft gekozen. Via posters met clubprominenten en flyers roept Go Ahead de supporters op geen dodelijke ziekten of andere verwensingen door het stadion te la ten galmen. „Ik heb het idee dat de spreek koren zijn afgenomen. Steeds als het feno meen de kop op steekt, gooien we er weer wat flyers tegenaan. Maar het helemaal uit bannen is een utopie. Je hebt altijd wel een groepje dat het verpest." Maar moet je je daarbij neerleggen? Voetbal supporters op internet vinden van niet „Die spreekkoren zijn asociaal. Het kan een keer gebeuren, maar dit ging de hele wedstrijd door. Aanpakken die zooi, met boetes, of la ten spelen zonder publiek, net zolang tot ze er mee kappen." De KNVB deelt boetes uit en overweegt wed strijden zonder fans te laten afwerken. Maar daarmee raak je ook de goede supporters. Voor de Samenwerkende Organisaties Voet balsupporters reden om dit plan af te schie ten. Zondag bestreed ADO Den Haag de spreek koren door keiharde muziek te draaien. Di recteur Robert Langenbach stelt dat het werkte, maar hij betwijfelt of dit de gewenste oplossing is. „Je hebt dan het gevoel in een discotheek te voetballen. Dat lijkt me niet de prettigste manier van spelen." Hij betreurt het gedrag van zijn supporters, maar stelt dat ook de Ajax-fans niet vrijuit gaan. Die riepen volgens hem teksten als 'Steek een mes in het vlees van een kanker- Hagenees'. „Daarmee wil ik niets wegschui ven, maar alleen aangeven dat het niet alleen bij onze club speelt Het is een landelijk fe nomeen waar we snel een eind aan moeten maken." De supportersvereniging van Feyenoord kwam in oktober 2002 met de campagne 'Le gioen tegen kanker'. Zes weken lang werden de supporters in de media geconfronteerd met advertenties waarop zieke kankerpatiën ten stonden. Volgens voorzitter Eric van Dorp van de vereniging een succes. „Sinds dien hoor je het woord kanker zelden. Na tuurlijk ban je spreekkoren met dergelijke acties niet helemaal uit, maar het helpt." a'- Tweeduizend Ne- krijgen dit najaar ïes onderzoek onder t- ragen over ziekte en tel, criminaliteit, wel- f- .i, democratie en in- ït iftzelfde onderzoek laifcjkertijd gehouden isao andere Europea- beinden. Dat heeft een nfliler van de Radboud eeif in Nijmegen giste- gemaakt. Prof. dr. R. de Radboud Uni- It het Nederlandse Europees Sociaal dat in opdracht van Commissie wordt Een bemanningslid van het fregat Hr. Ms. Tjerk Hiddes neemt in de haven van Den Helder afscheid van zijn partner. Foto: ANP/David van Dam canner aastricht - De Faculteit der van de Universiteit krijgt vandaag ifdscanner van Ne- !t deze MRI-scanner :eerd hersenonder- verricht, aldus de e scanner be- ;n zeer krachtig „2|d. Het elektronische bij uitstek geschikt - n met claustrofobie deren, omdat alleen de scanner wordt Tijdens het scannen rest van het li egen. int Nomads ar beroep I- De 41-jarige pre- pe inmiddels be- burgse motorclub de eft hoger beroep i tegen de beslis- rechtbank om hem tie maanden in voor- jtenis te houden. De samen met tien verdacht van de drie Nomads in fe- dit jaar. Vorige week e rechtbank dat alle Nomads vast moeten (periment lumafonds te sms-actie waar in afonds geld voor Jpg van reuma pro pen te krijgen, heeft Teinig opgeleverd, jet fonds ermee illen gewoon een ftgroep bereiken. gen ook reuma, iet experimenteren Jn hoe we hen het 'en bereiken", aldus foerster gisteren. Het jgramma Radar Ster dat 30 tot 50 ode 1,10 euro per jtstreeks naar de te- schappij gaat. den helder/anp - Het M-fregat Hr.Ms. Tjerk Hiddes met aan boord 180 be manningsleden is gisteren vertrokken voor een militaire missie van vier maan den rond het Arabisch schiereiland. Ne derland stelt het fregat ter beschikking op verzoek van de Verenigde Staten om mee te helpen bij het controleren van het scheepvaartverkeer op terroristische activiteiten. Naast het vergaren van inlichtingen en het escorteren van marineschepen in specteert de Tjerk Hiddes op verzoek van het commandocentrum in Bahrein ook verdachte schepen. Volgens commandant Paul de Leeuw heeft hij echter niet het mandaat om schepen te enteren als er bij voorbeeld sprake is van gewapend verzet. In dat geval moeten de Amerikanen een ande re oplossing zoeken. Ook zal Nederland zelf geen arrestaties verrichten. De nog immer voortduren de onduidelijkheid over de juridische status van terroristische arrestanten in Amerikaanse gevangenschap weer houdt de regering ervan mensen te ar resteren die ze aan de VS moet overdra gen. Een ander probleem waarmee het Ne derlandse fregat te maken kan krijgen, zijn bootvluchtelingen. Ook die mag de commandant in principe niet aan boord nemen, behalve als er een viuch- telingenschip in een acute noodsituatie verkeert. De Leeuw mag in andere ge vallen wel humanitaire hulp verlenen, bij voorbeeld door een schip op sleep touw te nemen als daar reden voor is. De Tjerk Hiddes zal voornamelijk actief zijn in de Golf van Oman, de Straat van Hormuz en de Perzische golf. Éind ja nuari volgend jaar keert het schip weer terug in Den Helder. (advertentie) Mijn uitvaart? Geen idee... Met Yarden geeft u er samen vorm aan! bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl den haag/anp - De Neder landse Antillen hoeven ten minste 48 miljoen euro schuld niet terug te betalen aan Ne derland. Dat heeft minister De Graaf (Koninkrijksrelaties) af gesproken met premier Ys van de Antillen. De Antillen krijgen verder nog voor minstens 27,5 miljoen euro steun. Het ministerie van binnen landse zaken heeft de bedra gen gisteren naar buiten ge bracht. Anderhalve week gele den had Ys al verteld dat de af spraken waren gemaakt, zon der daarbij op de details in te gaan. De 27,5 miljoen gaan onder meer naar een plan om jonge ren tussen de 16 en 24 zonder baan verplicht sociale vorming te laten doen. Dat kan bestaan uit vrijwilligerswerk of een op leiding. Ook komen de kosten van een armoedeanalyse voor rekening van Nederland en gaat er geld naar een programma voor in tegrale wijkaanpak. Verder gaat een deskundige van de Dienst Justitiële Inrich tingen (DJI) van het ministerie van justitie de Antillen helpen bij een plan om snel en goed koop het aantal cellen uit te breiden. Om de criminaliteit te bestrijden, komt er ook een onderzoek naar gemeenschap pelijke grenscontroleteams op de luchthavens van Curagao, Bonaire en Sint Maarten, wordt het Nederlandse recher che samenwerkingsteam RST breder ingezet en komt er een keten van walradars. De kwijtschelding van de 48 miljoen euro schuld is moge lijk nog maar een begin. Ne derland is namelijk ook bereid te praten over de resterende pakweg 150 miljoen schuld. den haag/gpd - De directie van de hoge snelheidslijn-zuid heeft in 1999 in het geheim met bouwondernemers onder handeld over de prijs van de spoorlijn. Formeel wachtten beide partijen nog op arbitrage over de prijs, maar ondertus sen probeerden ze een prijsverschil van 1,7 miljard gulden te overbruggen. Tege lijkertijd was de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) al ingeschakeld om mogelijke bouwfraude aan het licht te brengen. Dat bleek gisteren tijdens de verhoren van de commissie-Duivesteijn, die kos- tenoverschrijdingen bij megaprojecten onderzoekt. De aannemers (de uitvoerders) en de HSL-directie (de opdrachtgever) wisten bij de aanbesteding in de verste verte geen overeenstemming te bereiken over de prijs. De directie meende dat het werk voor 3,9 miljard gulden kon worden gedaan. Volgens de aannemers ging de HSL-zuid 5,6 miljard gulden kosten: een verschil van 1,7 miljard. Na geheim overleg is van de prijs van de aannemers zo'n 1,2 miljard gulden afgegaan door de spoor lijn te versoberen. Maar daarbij sneuvel den juist veel onderdelen die in de be groting van de HSL-directie zaten. Zo werd een betonnen 'afstapperron' langs het hele traject van 40 kilometer ge schrapt. Van Oorschot van VolkerWes- sels, een van de deelnemende bouwbe drijven, vond dat geen gekke besparing: „Er bestaat in Nederland geen enkele spoorlijn waarbij je midden in een wei land op een perron kunt stappen. Als er iets loos is en je moet de trein verlaten, dan zul je eraf moeten springen." Uiteindelijk kwamen de aannemers en de opdrachtgever een prijs van 4,4 mil jard gulden overeen. Inmiddels is de spoorlijn zoveel duurder gebleken dat de kosten alweer zijn opgelopen tot de oorspronkelijke 5,6 miljard. Van Oor schot heeft al in 2002 voorspeld dat het bedrag zou oplopen. „We zagen het ge tal 5,2 miljard bijvoorbeeld 5 heel snel opdoemen." Van Oorschot legde zijn zorgen destijds echter alleen bij een top ambtenaar van Rijkswaterstaat neer. Hij was niet naar toenmalig verkeersminis ter Netelenbos gestapt 'om niet te veel bombarie te maken'. De aannemers maakten onderling prijs afspraken, stelde directeur uitvoering van de HSL Konter vast. De HSL-directie had het megaproject opgeknipt in vijf deelcontracten.'Tot teleurstelling van de directie schreven op die vijf onderdelen steeds dezelfde zes Nederlandse bouw ondernemers in, gegroepeerd in vier consortia van verschillende samenstel- ling. De HSL-directie kreeg signalen dat de zes aannemers vooroverleg hadden ge pleegd. Konter: „Er was regie door de aannemers. Alle zes de bouwonderne mers lieten ineens weten uitstel te willen van de aanbestedingen." rotterdam/gpd - Justitie houdt al anderhalve maand vier 'nieu we' verdachten van terrorisme vast op verdenking van de voor bereiding van aanslagen. Twee van hen zijn opgepakt terwijl ze in Den Haag video-opnamen maakten van mogelijke doelwit ten. Dat meldt het landelijk par ket van het openbaar ministerie. De verdachten komen uit Ne derland (28 en 21 jaar), Saudi- Arabië (27) en Jemen (31) en zitten allen nog in voorarrest. Vanuit Saudi-Arabië zou mos limterrorisme worden gefinan cierd, terwijl Jemen berucht is omdat het opleidingskampen voor terroristen herbergt. Bij huiszoekingen zijn een vuurwa pen met toebehoren en een ko gelvrij vest gevonden plus vi deobanden van mensen die klaar staan om zelfmoordaan slagen te plegen. De Nationale Recherche heeft de verdachten opgepakt op vrij dag 30 juli. Dat was vier dagen na een verdachte autorit van de Jemeniet en de Saudi door Den Haag. Daar zagen twee leden van de Koninklijke Marechaus see hoe de passagier vanuit de rijdende auto opnamen maakte in het centrum. De marechaus sees volgden de auto en beslo ten die na enkele minuten te la ten stoppen. Bij het bekijken van de video band zagen ze dat de hele route vanaf de binnenkomst van Den Haag via de Utrechtse Baan tot in het centrum in beeld was ge bracht. Daarbij bleek dat de ca mera steeds inzoomde op be wegwijzeringsborden. Justitie wil niet zeggen welke route en welke gebouwen er op de vi deobanden staan. Meteen na de aanhoudingen zijn drie wo ningen in Rotterdam door zocht. De rechtbank in Rotterdam ver lengde vorige week maandag de voorlopige hechtenis van de verdachten. Het onderzoek richt zich nu op mogelijke con necties tussen de verdachten en radicale islamitische organisa ties. Ook worden sporen op het in beslaggenomen vuurwapen onderzocht. Volgens J. Taekema, advocaat van de 28-jarige verdachte, zijn de vier mannen praktiserend moslim en spreken zeker drie van hen Arabisch. Behalve van voorbereiding van terroristi sche aanslagen worden ze vol gens de advocaat ook verdacht van het plannen van moord en brandstichting. Justitie spreekt alleen van verdenkingen we gens voorbereiding van aansla gen en verboden wapenbezit. De advocaat vindt dat justitie de zaak veel zwaarder aanzet dan de resultaten van het on derzoek rechtvaardigen. Volgens justitie is er geen ver band met de aanhouding van een andere terrorismeverdach te, de 18-jarige Samir A. Die is opgepakt wegens het plannen van aanslagen op onder meer Schiphol en kerncentrale Bors- sele. In een poging toch nog tot een scherpe prijs te komen, besloot de directie hier op de hoogte van het budget prijs te ge ven: 3,9 miljard gulden. Normaal houdt een opdrachtgever zijn budget geheim, om concurrentie tussen de bouwonder nemers te bewerkstelligen en zo tot een scherpe prijs te komen. De bouwer die het werk binnen dit budget kon uitvoe ren, zou de klus mogen klaren. Als 'belo ning' stelde de projectdirectie het door de bouwers gewenste uitstel in het voor uitzicht. Het plan mislukte. Alle bouw ondernemers bleken 1 miljard gulden te hoog te zitten. Het werk van de commissie-Duivesteijn wordt momenteel doorkruist door een onderzoek van de NMa naar bouwfrau de bij de hogesnelheidslijn-zuid en de Betuwelijn. Bij de aanbesteding van de megaprojecten zou op grote schaal frau de zijn gepleegd. Een aantal getuigen kon hierdoor niet het hele verhaal ver tellen. amerongen - Vrijwilligers restaureren in Kasteel Amerongen gordij nen uit de 19de eeuw. De provincie Utrecht steekt 3 miljoen euro in de restauratie van het monumentale kasteel in het gelijknamige plaatsje, zo werd gisteren bekend. Voor de restauratie van het kas teel, dat behoort tot de toonaangevende kasteelmusea van het land, is in totaal 30 miljoen euro nodig. Het is de bedoeling dat het over grote deel van dat geld uit het zogeheten Kanjerfonds van het Rijk komt. Foto: ANP/Vidiphoto

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3