Geschiedenis swingt in Dillenb GESPREK VAN DE DAG Stormloop op de camino Biertje per dag goed voor gezondheid en liefdesleven 'Elke scholier moet musical over Willem van Oranje zien' Onstilbare hebzucht DAGELIJKS LEVEN Een biertje per dag is goed voor de gezondheid en het liefdesleven. Dat beweert de voedingsdeskundige Manfred Wenzel uit het Oostenrijkse John Gielgud In het algemeen worden zeer goede imitators geen zeer goede toneelacteurs Graz in het Duitse mannenmagazine Matador. „Mannen mogen minstens een liter bier per dag drinken, vrou wen ongeveer een halve liter", aldus Wenzel. Net als professor Wenzel be weerde de Duitse Federatie van Bier brouwers al in 2002, dat het drinken van bier de kans op een beroerte kan verminderen. Maar bierconsumptie heeft volgens de voedingsdeskundige nog meer voordelen. Zo meldt Wenzel dat bier de lustgevoelens aanwakkert. Boven dien krijgen een op de drie vrouwen en een op de drie mannen door het drinken van bier meer plezier in seks. anp "ËVEN &EN OpSTÊkEAJ IK Gtloop NIN&OD; AAM*- 'K ^aL~ TE VRIÊNP HOUP6M *- MENSELIJK Miljoenen naar Santiago de Compostela Barcelona - Nooit eerder was het zó druk op de 'camino', het twaalf eeuwen oude pel grimspad naar Santiago de Compostela, in het uiterste noordwesten van Spanje. Zes miljoen pelgrims, of toeristen volgens som migen, geven dit jaar gehoor aan een traditie die twintig jaar geleden nog dreigde uit te sterven, maar anno 2004 lijkt te voorzien in een levensbehoefte. Daarom heeft de jury van de jaarlijkse 'Prins van Asturië-prijs', genoemd naar en uitge reikt door de Spaanse kroonprins Felipe, ge meend dit jaar de onderscheiding te moeten toekennen aan de camino als 'symbool voor broederschap en de ruggengraat van het Eu ropese bewustzijn'. In oktober wordt de prijs met de bijbehorende 50.000 euro uitgereikt. Maar aan wie, is nog niet duidelijk. De apos tel Jacobus, om wie het allemaal is begonnen en die volgens de legende begraven ligt in de tombe onder de kathedraal in Santiago de Compostela, zal voor deze gelegenheid niet uit zijn graf opstaan. De onderscheiding valt samen met het Jaco- bus-jaar. Dat wordt telkens gevierd als de feestdag van de apostel (25 juli) op een zon dag valt. Kerkelijke en wereldlijke gezagsdra gers werken dan eendrachtig samen om de pelgrimstocht weer onder de nationale en in ternationale aandacht te brengen. Hoewel de intenties verschillen, is het resultaat hetzelf de: de camino als toeristische trekpleister geeft een flinke impuls aan het economisch zwakke Galicië. De bezoekers geven hun eigen invulling aan de camino. Sommigen ervaren het als een persoonlijke loutering. Voor anderen is het vooral de stress van zich afschudden. De sportievelingen lopen of fietsen hem uit prestatiedrang. Veel deelnemers maken de tocht om hun werkzame leven af te sluiten. De camino als religieuze boetedoening, als pelgrimage, zo als het in de vroege Middeleeuwen was be doeld, lijkt ver naar de achtergrond te zijn verdwenen. De jury van de Asturië-prijs ziet de camino vooral als een symbool van de Europese een heidsgedachte. Dat is niet nieuw, want Goe the schreef al dat het lopen van de tocht de mensen bewust maakt van de eenheid van Europa. Ook sluit het aan bij de keuze van Spanje een paar jaar geleden, om tijdens het EU-voorzitterschap de Europese ministers samen te laten komen in Santiago de Com postela. Henk van den Boom De 34-jarige Italiaanse actrice Monica BELLUCCI heeft een dochtertje gekre gen. Het is het eerste kind van de ster uit onder andere The Passion of The Christ, She Hates Me, Enter The Matrix en Matrix Reloaded en haar man, de Franse acteur Vincent Cassel (37). Het kindje, dat de Indiase naam Deva heeft gekregen, is in de nacht van zaterdag op zondag geboren, meldde de Romeinse krant La Republicagisteren. Een 40-jarige man uit India heeft nogal drastisch een eind gemaakt aan het gezeur van zijn vrouw, dat hem ergerde. Hij HAKTE HAAR TONG AF met een betelnootkraker. De man zei dat zij hem voortdurend aan zijn hoofd zeurde over triviale dingetjes en dat hij er niet meer te gen kon. Tijdens zijn verhoor door de politie gaf Enadul Muilick toe dat hij ook kwaad was op zijn tien jaar jongere vrouw Halina, omdat hij haar verdacht van een buitenechte lijke affaire. De vrouw ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. De 28-jarige Amerikaanse filmster REESE WITHERSPOON, bekend van de films Legally Blond en Sweet Home Alabama, wil geen naaktscè nes meer spelen. Ze zegt in een in terview met het tijdschrift 'TV Mo vie' altijd zenuwachtig te worden als het in een film om seks draait. Bij het maken van de boekverfilming 'Vanity Fair' is haar het blootgeven van haar borsten niet goed bevallen. „Daarom zal ik vanaf nu alleen nog maar films maken waarin ik niet schaars gekleed hoef rond te ren nen." Foto: Reuters Ernie Ball, maker van de gelijknami ge beroemde GITAARSNAREN, is op 74-jarige leeftijd overleden in San Luis Obispo in de Amerikaanse staat Californië. Dat heeft zijn fami lie gemeld. Roland Sherwood 'Er nie' Ball richtte in 1962 de Ernie Ball Company op, nadat zijn eigen gitaarsnaren het bestverkochte arti kel waren geworden in de muziek winkel van zijn ouders. Grote namen als de Beach Boys, ERIC CLAPTON, de Rolling Stones en Jimi Hendrix gebruikten de Ernie Ball Slinky Strings. De gitaarsnaren worden in 75 landen verkocht. Alleen al in de VS zijn ze bij 5500 muziekwinkels te koop. Een elfjarige Chinese scholier heeft zijn bejaarde grootmoeder letterlijk de SCHRIK VAN HAAR LEVEN bezorgd. Dat schreef de krant South China Morning Post gisteren. De jongen had voor zijn oma een nagemaakt MENSENHOOFD van plastic gekocht. Toen de vrouw het cadeau opende, kreeg ze van schrik een be roerte. Zij overleed ter plaatse. De vrouw was een gepensioneerde lerares. Zij kreeg het cadeau ter gelegenheid van de Chinese lerarendag. De kleinzoon had al zijn zakgeld gespendeerd aan het lugubere geschenk. De Duitse punkzangeres NINA HA GEN heeft een eigen kledinglijn ge lanceerd. De flamboyante artieste, ooit getrouwd met wijlen Herman Brood, presenteerde haar ontwerpen in Keulen. Hagen kreeg hulp van Sascha Lutzi, die medewerker was van modekoning Karl Lagerf(i)eld. Bij de EXTRAVAGANTE kleding do mineert de kleur zwart. Boa's en ne- ontutu's ontbreken niet in de collec tie. Nina Hagen, die in 1955 in Oost-Berlijn werd geboren, verliet de DDR in 1976. Ze boekte in 1979 in Nederland een bescheiden hit met Unbeschreiblich Weiblich. Foto: Reuters De pelgrimsroute naar het graf van Jacobus in de kathedraal van Santiago tela heeft de Prins van Asturië-prijs gekregen. Wie die Spaanse Nobelprijs i gaat nemen is nog niet bekend. Foto: EPA Dames en heren, na een onderbreking van ongeveer een jaar of dertig ben ik deze week opnieuw socialist geworden. Mijn ouders heulden nogal met Joop Den Uyl, die ik instinctief altijd een ontevreden, dwangma tige man heb gevonden. Maar kameraden, ik ben te rug. Voorwaarts en ten strijde tegen de renegaten die ons thans regeren Ja, ferme taal. Sorry. Zelf had ik ook niet gerekend op deze late terugkeer naar de vader-en-moederkerk. Komt door al dat privatiseren. Dit keer de WAO. Ik hoopte dat Den Haag daar inmiddels genoeg van had gekregen. Eerst eens afwachten hoe de power-mana- ?ers het gaan doen met bijvoorbeeld de elektriciteit en ij de NS, want je weet het maar nooit. Helaas, daarvoor is geen geduld, de uitverkoop is niet meer te stuiten: ook de uitkeringssector, hartje over heid lijkt me toch, is inmiddels openbaar jachtterrein. Alle ministers in Nederland zijn er namelijk van over tuigd dat managers slimmer en bekivamer zijn dan ministers, omdat alle ambtenaren per definitie trager en dommer zijn dan anderen. Uitsluitend mensen die op ieder moment door een kapitalist met een dikke si gaar ontslagen kunnen worden presteren iets, de rest loopt er snurkend de kantjes van af. En als dat niet waar was, zou het heus niet in zoveel moppenboekjes staan. Daarom is privatiseren een nieuwe kerntaak van de overheid, die nu ook als WAO-verstrekker kei hard zal moeten concurreren met kapitalisten met dikke sigaren. Zodat de WAO goedkoper wordt? Nou, nee. Helaas. Het wordt juist voor iedereen duurder om eventueel in aanmerking te komen voor een WAO'tje. De premies gaan over de hele linie omhoog. Er heeft zich namelijk een onverwacht probleem voorgedaan: de overheid blijkt de WAO goedkoper te kunnen rege len dan de kapitalisten met hun dikke sigaren. Kwalij ke zaak: eerst allerlei nette ondernemers uitnodigen om te komen concurreren, en dan zélfde goedkoopste wezen. Woedend waren ze, de kapitalisten met de dikke siga ren. En terecht. Zij moesten van de overheid namelijk éérst een spaarpotje aanleggen, als zekerheid voor hun WAO-klanten. Zelf hoefde de overheid geen spaarpotje voor WAO-tegenvallers te hebben. Die, inner aller be lastingen, kan sowieso wel betalen, snapt u? Vandaar dat ambtenaren het Nederlandse volk een goedkopere WAO-uitkering dreigden te gaan aanbieden dan de kapitalisten met hun dikke sigaren. Volstrekt oneer lijk, wat u zegt! Daarom eisten de kapitalisten met hun dikke sigaren dat de overheid haar versie van de WAO duurder zou maken. Anders wilden ze voor straf niet komen concurreren. En wat deed ons kabinet? Dat gaf de kapitalisten met hun dikke sigaren hun zin. Omhoog die premies. Harde noodzaak: pas bij een normdal premieniveau wordt het runnen van een pri vate WAO de moeite. Ik denk niet dat onze nieuwe uitkering-exploitanten ooit premies gaan verlagen: bedrijven willen bo nussen en koerswinst, op nieuwe invaliden dient winst gemaakt te worden. Weet u, de laatste jaren begin ik mij te scha men voor mijn land. Hoe moet ik nog ver trouwen hebben in een overheid die haar werk niet meer durft te doen? We worden geregeerd door mensen schuw voor ver antwoordelijkheid, knipmessend voor de steeds grotere mond van onderne mers en managers die hun on stilbare hebzucht zonder enige schaamte presenteren als Kei hard Openbaar Belang. Ik stel voor per ommegaande de rege ring te privatiseren. We bieden het hele zootje voor 2 miljard plus alle Shell-aandelen te koop aan aan koningin Beatrix, die ons dan samen met Mabel, Friso en Constantijn mag gaan regeren. Het slot van Willem de Rijke in Dillenburg, dat het decor vormt van de musical over Willem van Oranje. Foto: GPD/Roland de Bruin Zelden is 'vader des vaderlands' Willem van Oranje zo overtuigend tot leven gebracht en uitgebeeld als in de musical die het afgelopen weekeinde in zijn Duitse geboorte plaats Dillenburg in première ging. „Op deze manier is geschiedenis niet saai. Dit zou elke scholier in Nederland moeten zien", vindt Jan Zaadhof, de Nederlandse consul- generaal in Frankfurt. Koningin Beatrix krijgt deze week met de diplomatieke post het pro gramma en de cd van de bijzon dere musical 'Der Prinz aus Dil lenburg' die over haar verre voor vader is gemaakt. Dat verzekerde consul-generaal Jan Zaadhof aan burgemeester Michael Lotz van 'Nassau-stad' Dillenburg. Nog be ter zou het zijn wanneer de diplo maat een dvd stuurt naar het mi nisterie van onderwijs. Zo span nend, swingend en modem is de vaderlandse geschiedenis nog niet voor het voetlicht gebracht. Dillenburg, waar Willem in 1533 werd geboren, heeft alles uit de kast gehaald om met honderden vrijwilligers een spektakelstuk neer te zetten. Een koor van twee honderd man en honderd spelers op het geïmproviseerde toneel op huwelijk van Willem met zijn tweede vrouw Anna van Saksen. Die is gewend op grote voet te le ven en verzuurt naarmate Oranje meer have en goed inzet (en ver liest) in de strijd tegen de Span jaarden. Na een buitenechtelijke affaire met Jan Rubens, later de vader van de beroemde schilder Peter Paul Rubens, wordt ze ver bannen. Stof genoeg dus voor drama en mooie melodieën. Die zijn er vol op, al wil tekstschrijver Rolf Kren- zer soms te veel vertellen. Dat is dan niet met een lied te doen, maar door Willem (Andreas Bal- zer) of Anna (Daniela Speek) zelf sprekend aan het woord te laten wordt wel de vaart enigszins uit de drie uur du rende musical gehaald. Weliswaar past het in de Duitse traditie van het 'Singspiel', maar niet bij een hedendaagse musical. De kracht ligt trouwens ook niet bij de solisten, maar bij het grote koor. Het kan ook anders, zo blijkt, wanneer twee geschied schrijvers ('Die Chronisten') op de bühne het verhaal zingend verder helpen. Simon Müller en Jannik Lehr vervullen die rol met verve en ook nog eens (net als het koor) zeer duidelijk verstaanbaar. Componist Siegfried Fietz geldt als bijzonder veelzijdig. Zijn ach tergrond als schrijver van christe lijke zangwerken klinkt door in de muziek die soms een 'EO'-achtige blijheid uitstraalt en gelijkenis vertoont met successtukken als 'Les Misérables'. Willem van Oranje wordt daarbij met pathos als onbaatzuchtige held en redder van de Nederlanden afgeschil derd: 'de rijke prins die alles opgaf, de prins zonder geld of land'. Wanneer Willem in 1584 in Delft wordt doodgeschoten is er weinig tijd voor treurnis. Voort gaat de strijd, nu onder leiding van Maurits. Als uiteindelijk de vrijheidsstrijd zo goed als gewonnen lijkt, wordt dat gevierd met een swingend Wilhelmus van de hele cast en veel vuurwerk, dat de toren omtovert Affiche van de musical, t Illustratie: GPD }o tot een sprookjesslot. ra „Een avond om niet te zegt eregast Zaadhof. historie tot leven. Het i>c te gek dat je in Duitslaijj] zijn om de vaderlandse^ denis begrijpelijk en b(\n gebeeld te zien. Dit moH( Nederland worden venjj dus de consul-generaa g, c Der Prinz aus Dillenburg]] cal. Muziek: Siegfried Fi t Rolf Krenzer, regie: Jura\ Freilichtbühne Schlossbfe burg. Nog op 17 en 18 se Zie voor nadere inform; .dillenburg.de L Hans Jacobs Ij de Schlossberg. De Willemstoren, het gedenkteken op de ruïne van het stamslot van de Nassau's, dient als veelzijdig decor. Rond de romantische toren klinken kanon schoten en wordt de door 'de prins uit Dillenburg' aangevoerde vrijheidsstrijd met veel vuur en vuurwerk tot leven gebracht. Dillenburg heeft een half jaar aan de voorstelling gewerkt. „De hele gemeenschap doet mee", zegt de trotse burgemeester Lotz, die zelf de rol van Willems zoon Maurits speelt. De dansvereniging, het muziekgezelschap, zeven koren, de schermclub, het Willem van Oranjegymnasium, maar ook kap perszaken, kostuummakers, wa penexperts en paarden hebben hun aandeel in de musical, die in scène is gezet door de Li- touws-Duitse Jurate Minde. Door het vrijwilligerswerk ble ven de kosten beperkt: zo'n 20.000 euro. De actie concentreert zich op het verblijf van Willem van Oranje op kasteel Dillenburg in de beginjaren van de op stand tegen de Spaanse ko ning Filips II. In die tijd, rond 1568, wijkt de in Breda wo nende prins om veiligheids redenen uit naar zijn fami lieslot, waar edelen uit de, Nederlanden hem komen vragen de strijd tegen het Spaanse gezag te leiden. Op de achtergrond speelt het slechte

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2