oedeisende p schiet nstig tekort rB: Duels zonder >liek laten spelen Vast op 40 meter hoogte op Alphense kermis Jte^AINl^URENT 'Hoeveel wereldleed kan een kind dragen?' Goedemorgen Wat een krant. Naturalis is 'beste museum' Jagers schieten jongen dood Motorrijder elf keer overreden Extra rookpauze kost drie vakantiedagen 'Balman' beklimt Buckingham ectie: Weinig deskundigheid 0 Kijk voor meer informatie op www.leidschdagUad.nl O Storm buien nfl3iDi:CC"zw H18/21° je/8 Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Om onduidelijke reden stopte de wiek van de Booster met draaien toen de vier scholieren op het hoogste punt waren aangekomen. Inzetje: Zeker twintig minuten hingen de jongens tussen hemel en aarde. Foto's: Mark Lamers dinsdag 14 september 2004 leiden - De lezers van de Kam pioen, het blad van de ANWB met een miljoenenoplage, heb ben Naturalis uitgeroepen tot hun favoriete museum. Bij een prijsvraag koos het overgrote deel van de inzenders voor Na turalis als zijnde: 'Een museum voor alle leeftijden waar je nooit raakt uitgekeken'. De familie Van den Berg uit Noordwijk won met de hoofdprijs levens lang gratis toegang tot het mu seum voor natuurlijke historie aan de Darwinweg. Directeur Van Hengstum reikt de prijs morgen uit. londen - Tijdens een vossen jacht in het zuidwesten van En geland hebben jagers een der tienjarige jongen uit hun gezel schap doodgeschoten. Drie vol wassenen en drie tieners waren in Devon op een zogenoemde 'lamping expedition'. Daarbij verblinden de jagers het wild met sterke lampen en schieten dan op de reflecterende ogen van de dieren. Britse media meldden dat de schutter had gedacht op de ogen van een vos te schieten, terwijl hij de jongen voor zich had. Het slachtoffer werd door een kogel geraakt en hij stierf kort daarop in een zie kenhuis in Southampton. (gpd - Als het aan de moeten clubs uit het ietbal binnenkort zonder publiek hun supporters zich idragen. De voetbal- It dat alleen op die groep mensen wordt direct verantwoor- ir racistische of bele- ireekkoren. r Ronald Koeman zal van het veld halen bij ilgende incident. Hij fspraak gemaakt met Rafaël van der 1 ;man zei dit gister- het tv-programma site van RTL. Volgens itter Jaake kunnen ze ip de steun van de 1 wil binnenkort met tongen in de ere- en lie over de problema- n. Nu staat de aankla- Id voetbal machteloos J supporters verbaal chreef gaan en clubs kntonen dat zij alles Waan om de situatie in de hand te houden. Het bondsvoorstel tot strengere straffen wordt gedaan naar aanleiding van de gebeurtenis sen van afgelopen zondag in het Haagse Zuiderpark, waar de aanhang van ADO Den Haag tijdens de wedstrijd tegen Ajax langdurig beledigende en racis tische leuzen scandeerde. Het is niet de eerste keer dat de spreekkoren onderwerp van discussie zijn. Het nationale be taalde voetbal heeft een zeer kwalijke reputatie opgebouwd als het gaat om kwetsende en beledigende uitingen. Vooral de spelers van Ajax, Feyenoord en PSV moeten het ontgelden. De openbare aanklager heeft een onderzoek aangekondigd naar de gebeurtenissen van af gelopen zondag in Den Haag. Ajax vindt dat de afspraken over spreekkoren niet zijn nageko men en wil van de KNVB weten waarom dat niet is gebeurd. Pagina Binnenland 1: Bestuurders al jarenlang machteloos tegen spreekkoren COMMENTAAR iKWETSENDE SPREEKKOREN alige Ajax-trainer Gaal in een voetbal- iaal werd belaagd :noord-supporters t overlijden van zijn meer dan negen jaar log altijd herinneren van de tegenpartij Se aan de vuur- roepen Ajax-suppor- uiswedstrijd dat het n de moe de arbiter tituee zal ïrden Ajax inhang in onthaald Teekkoren 1 het gas' moeten, n wordt in Nederland *m van de kwetsende en op de voetbaltribu- ielijk bespróken en itregelen uit lt seizoen anders zijn. lissie 'onder leiding lalig staatssecretaris adviseerde om de er te laten beslissen taken van wedstrijden (eval van kwetsende en. Deze functionaris verantwoordelijk ^■penbare orde binnen Site. 1 advies dat het op pa- doet, maar in de prak tijk niet werkt Burgemeester Deetman van Den Haag besloot zondagmiddag, ondanks de ver werpelijke spreekkoren op de tribunes, de wedstrijd ADO Den Haag - Ajax niet stil te leggen. Dat is begrijpelijk, want de kans op verstoring van de openbare orde die dreigt bij het staken van een wedstrijd, is groot Het zou bovendien tot nog meer po- litie-inzet leiden. KNVB-directeur Kes- ler heeft zich al be klaagd over de passi viteit van de Haagse burgemeester. Het zou beter zijn wan neer de voetbalbond zelf na denkt over oplossingen in plaats van de (lokale) overheid aan te spreken. De KNVB hëeft intus sen bekendgemaakt te denken aan het spelen van wedstrijden zonder publiek. Nog beter zou een systeem zijn waarbij clubs (eerst voorwaardelijk) punten in mindering krijgen wanneer sup porters zich binnen het stadion misdragen. Het is een eenvoudi ge en waarschijnlijk zeer effec tieve maatregel. Binnen de aan hang van de clubs zal sociale controle het werk doen. Willem Spierdijk door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Vier jongens heb ben gisteren op de kermis in Alphen vastgezeten in de splinternieuwe ker misattractie Booster. Hun gondel bleef op veertig meter hoogte staan. „Niet eng, wel koud", concludeerde de twaalf jarige Roy van Duykeren achteraf. „We hebben zeker twintig minuten helemaal bovenin gehangen." De kermisexploi tant zocht de oorzaak in 'kinderziekten'. De Booster is dé publiekstrekker van de Alphense kermis die gisteren begon te draaien. Ergens doet het gevaarte den ken aan een windmolen. Aan een hoge paal is een ronddraaiende wiek beves tigd. Aan de twee uiteinden van deze mast zijn gondels gemonteerd. Wie een ritje maakt, wordt met een snelheid van ongeveer honderd kilometer per uur rondgedraaid. „De G-kracht is voel baar", bulderde de exploitant toen zijn molen nog wel draaide. Het hoogste punt ligt op veertig meter. Op die hoogte bleef gistermiddag tegen half vijf de gondel van de vier jongens hangen. „Stroomuitval. Het is een gloednieuwe machine. Dat ding komt net uit de fabriek. Logisch dat we wat startproblemen hebben", aldus eigenaar Frits Ropers, die verder niet erg mede deelzaam is. „Als u me nu wilt excuse ren, u wilt wel erg veel weten." Om onduidelijke reden stopte de wiek met draaien toen de vier scholieren op het hoogste punt waren aangekomen. Beneden kon op dat moment van passa giers worden gewisseld. Met geen moge lijkheid kreeg het personeel de attractie weer op gang. En gisteravond draaide de Booster nog steeds niet. Toen de jongens eenmaal wél weer be neden waren, konden de beugels waar mee ze in hun stoelen vastzaten, niet worden losgemaakt. Met een water pomptang wrikte een medewerker net zo lang totdat tussen stoel en beugel een opening was ontstaan. Tommy Boesveld, organisator van de kermis, benadrukte dat er op geen enkel moment gevaar heeft gedreigd. bodegraven-leiden - De motor rijder die zondagavond op de Nil tussen Bodegraven en Al phen aan den Rijn is veronge lukt, blijkt een 52-jarige man uit Leiden te zijn. De politie gaat er vanuit dat de man, die richting Alphen reed, tegen de vangrail in de rechterberm is gebotst en op slag dood is geweest. Door de klap is de man gelanceerd en rolde hij over de weg. Hij is vervolgens door meerdere au to's die voorbij kwamen geraakt of overreden. De politie heeft inmiddels elf automobilisten gesproken die het slachtoffer hebben geraakt. Na het ongeluk meldden mensen telefonisch dat er iemand op de weg lag. (advertentie) Iedere klant ontvangt nu 10% KORTING* op het gehele Yves Saint Laurent assortiment en met uw Douglas Card 5% EXTRA KORTING kcro'ng geWr niet worreecfc ofeeprfcde producten UW CADEAU Bij besteding vanaf 49- aan Yves Saint Laurent producten. Rotterdam/anp - Zonwerings- fabrikant Hunter Douglas vindt dat rokende werknemers drie vakantiedagen moeten inleve ren als zij buiten de reguliere pauzes een sigaret willen opste ken. Het bedrijf, vooral bekend van Luxaflex, verwacht hierover binnenkort een akkoord te be reiken met de ondernemings raad (OR). „Wij zijn een volcontinubedrijf. Dat betekent dat wanneer ie mand een extra pauze neemt om te roken een collega zijn werk moet overnemen", aldus H. den Uyl, algemeen manager van de drie productielocaties in Nederland. Op basis van een enquête en in samenspraak met de OR is volgens de mana ger besloten dat alleen tijdens reguliere pauzes buiten onder een overdekte plaats gerookt mag worden. Ook is begelei ding aangeboden bij het stop pen met roken. De Stichting Rokersbelangen spreekt schande van de gang van zaken bij Hunter Douglas. De CNV Bedrijvenbond zegt in een reactie dat het aantal va kantiedagen is vastgelegd in CAO-afspraken en dat het be drijf deze niet zomaar kan schrappen. londen - Een man verkleed als Batman heeft gisteren de mu ren van Buckingham Palace in Londen beklommen. Hij stond urenlang op een richel naast het balkon waar de koninklijke familie zich tijdens ceremoniële gebeurtenissen aan het publiek toont. Aan het begin van de avond haalde de politie hem met behulp van een hoogwer ker weg. De inbreuk op de vei ligheid van Buckingham zorgde voor enorme opschudding. Ja son Hatch (33) probeerde met zijn actie aandacht te vestigen op 'Fathers 4 Justice', een steungroep voor vaders die na een scheiding hun kinderen niet of nauwelijks meer mogen zien. Geen enkel lid van de ko ninklijke familie was op Buckingham aanwezig. Leidsch Swingende musical over Willem van Oranje WV wil verborgen Leidse monumenten toegankelijk maken Dagblad Fries fotofestival Remise tegen Noorderlicht focust Arsenal voor op Arabische wereld PSV al stunt ifanp - Het is niet goed >t de spoedeisende jderland. Zo houdt in iekenhuizen een por- takegesprek met de htbreekt het op bijna felsende hulpafdeling >nde gekwalificeerd ,is het transport van jnog niet op niveau en brzieningen op de af- fliet toereikend. Dat lspectie voor de Ge- Izorg (IGZ) gisteren ge- ontbreken van des- iedische en verpleeg- ujp neemt de inspec- L Inspecteur-generaal j vindt dat de zieken- fcrtaan 24 uur per dag, jen per week een arts jedeisende hulpafde- s moeten hebben die wee jaar ziekenhuis- ieft. e nam in een steek proef 24 van de ruim honderd ziekenhuizen in Nederland on der de loep en keek verder hoe het was gesteld met de keten van huisarts, centraleambulan ceposten, ambulances, trauma teams en spoedeisende hulpaf deling. Alleen als al die onderdelen goed werken en goed op elkaar afgestemd zijn, gaat het goed met de spoedeisende hulp in Nederland, stelt de inspectie. Maar daar is vooralsnog geen sprake van. De inspectie constateert verder dat het nog niet overal mogelijk is om ernstige instabiele patiën ten voldoende te vervoeren, omdat het ontbreekt aan vol doende mobiele intensievezor- gapparatuur. Het psychiatrisch transport kampt met gebrek aan capaciteit en ontbeert goe de planning, waardoor patiën ten soms over zeer grote afstan den naar crisiscentra worden vervoerd. Leerlingen van groep acht van de Hofdijckschool in Oegstgeest bidden voor hun omgekomen leeftijd genootjes in Beslan. Foto: Hielco Kuipers oegstgeest - Veel scholen houden van daag, om 12.00 uur precies, een minuut stilte ter nagedachtenis aan de slacht offers van het gijzelingsdrama in het Russische Beslan. Groep acht van de Hofdijckschool in Oegstgeest deed dat vorige week al. Leerkracht Marjon Ver schoor: „Je moet altijd oppassen dat je niet te ver gaat. Hoeveel wereldleed kunnen kinderen dragen? Maar stil staan bij de ellende in Beslan, dat kan gewoon niet anders." Op aandringen van het Europees Parle ment heeft minister Van der Hoeven van onderwijs het primair en het voort gezet onderwijs in ons land gevraagd om deze dinsdag een minuut stilte te houden. Ook andere landen doen daar aan mee. Vorige week hebben verschei dene scholen al op eigen initiatief ge rouwd. leerkracht Verschoor heeft er geen spijt van dat ze haar klas even het na denken over de terreurdaad in Noord- Ossetië, die meer dan 300 mensenle vens kostte. „Bij jongere kinderen kan ik me voorstellen dat je voorzichtig bent, maar kinderen van groep acht moeten kunnen praten over zulke dra matische gebeurtenissen. Het leed in Beslan is zo groots en aangrijpend, dat kun je niet buiten de klas laten. Trou wens, de kinderen dragen zulke dingen ook zelf aan. Omdat ze via krant, televi sie en internet toch geïnformeerd wor den. Dan laten ze in school merken dat ze graag willen praten over het pro bleem." In Nederland gaan stemmen op om in de klas geen aandacht te besteden aan wreedheden. Zulke gesprekken zouden de angsten bij kinderen aanwakkeren. „Belangrijk is de manier waarop je zo'n groepsgesprek leidt", vindt Verschoor. „Je hoeft niet elk gruweldetail uit te vergroten, maar ze mogen best besef fen dat we het hier in Nederland heel goed hebben." OPGERICHT 1 MAART 1860 i 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! j Naam: DM V J Adres: 1 Postcode/Plaats I Ttelefoon- I I Geboortedatum: I i e-mailadres: (i.v.m. bezorgcontrole) Stuur deze bon op in een ongef rank eerde envelop naar Leidsch Dagblad, T a v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leldschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2O04). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1