Remise tegen Arsenal voor PSV al stunt SPORT Alexander Aas: Noorse voetballer met Rotterdams bloed Sprinters vallen aan in bergetappe Alleen een blessure kan Federer stoppen Hiddink: 'De spirit is goed' Talenten weg bij Rabobank Kwartiertje Schumacher weer racen De Duitse autocoureur umacher stapt vandaag eerst sinds zijn zware juni weer in een For- ,olide. De jongere j zevenvoudig wereld- n Michael zal de jlliams testen op het in Silverstone en nor- proken weer racen in omende Grand Prix; ;hina op 26 september. cher brak op 20 juni nvervels bij een huive rende tuimeling in de |e Verenigde Staten. Hij verklaard voor de Gro an Italië afgelopen maar mocht van de aars van Williams nog p. ken zakt op ranglijst ii. Sjeng Schalken ten ten de gevolgen zijn Èchtbaar. De Limbur- pt seizoen voortijdig le wegens de ziekte fer, duikelde op de gis- lubliceerde wereld- I van de 27ste naar de ats. Beste Nederlander Verkerk op de 43ste halken verloor veel oor niet mee te doen S Open. Amélie Mau- bij de vrouwen de anvoerster van de we- ^Sjst. Zij is de eerste ouw die deze positie 1 eikt. Op de nieuwe Van de WTA zakte de 0Justine Henin-Har- de bovenste naar de 'l ;k dinsdag 14 SEPTEMBER 2004 1z wint igame' Stokkel i[t vlag "H eerst w League. pc - Southampton 0 - door Marcel van der Kraan skien/rotterdam - Na de loting voor het UEFA-Cuptoemooi, een paar weken geleden, sprong hij bijna een gat in het plafond van het spelershome van Odd Grenland. Voor Alexander Aas was Feyenoord de gedroomde tegenstander. Terug naar Rotterdam, de ge boortestad van zijn vader Harry van Es. En terug naar de plek waar hij al zoveel jaren zo graag komt. Alexander Aas is de 1.86 meter lange, stoere en stevig gebouw de verdediger van Feyenoords opponent. Kind van een Noorse moeder (Leila Aas) en een Ne derlandse vader. De voetballer, vandaag (dinsdag, red.) 26 jaar geworden, bezoekt op een steenworp van De Kuip met enige regelmaat zijn oma. Zijn kennis van het Nederlands is beperkt, maar de voetballer heeft het met zijn moeder wel over 'oma'. „Ze is inmiddels 86 jaar, te oud om de wedstrijd te bezoeken. Twee jaar terug was ik in de zomer nog bij haar in Rotterdam. In al die jaren, be dacht ik me toen, had ik nog nooit een bezoek aan het Feye- noordstadion gebracht", zegt Aas. Over ruim twee weken ziet hij De Kuip voor het eerst van bin nen, als hij met Odd Grenland uit Skiën aantreedt tegen de ploeg van Ruud Gullit. Zijn ouders zijn al negentien jaar gescheiden en zijn in de oliebusiness werkzame vader woont, na een periode in Sau- di-Arabië, al weer enige tijd op de Filipijnen. „Het valt niet altijd mee om hem te bereiken. Ja, hij is een echte Rotterdammer, ook al is hij er nu al zoveel jaren weg. Het is waarschijnlijk niet moge lijk voor hem om over te komen voor de wedstrijd. Maar ik weet zeker dat hij het geweldig vindt." Alexanders moeder Leila Aas (na de scheiding nam de toen zevenjarige Alexander de fami lienaam van zijn moeder aan) heeft nooit in Nederland ge woond, maar ze spreekt de taal goed. Ze is ook vastbesloten mee te reizen naar Rotterdam. „Mijn moeder komt naar alle wedstrijden kijken. In Noorwe gen en zeker nu in de Europa Cup." De halve Nederlander weet dat de confrontatie met Feyenoord een ongelijke strijd is. Maar he lemaal kansloos acht hij zijn ploeg, die zondagavond met 4- 0 won bij Lilleström, nietAls we tien keer tegen Feyenoord voetballen, zullen we acht keer verliezen, twee keer kunnen we misschien stunten. Eigenlijk spelen we niet echt Noors. De meeste clubs hier spelen Brits, met lange ballen naar de spit sen. Wij spelen op balbezit en proberen technischer te voet ballen. Net als de Nederlandse clubs." Odd Grenland bestaat niet meer, zoals vroeger, uit semi- profs. „We zijn allemaal fullti me professionals", zegt Aas. „We trainen zes dagen per week, soms twee keer op een dag. Het enige verschil is dat we niet zo veel verdienen als Ono of KuijL En ik denk dat de trai ner ook niet zo'n hoog salaris heeft als Ruud Gullit." Donderdag speelt Feyenoord eerst in Noorwegen. Dat wordt een aparte ervaring, omdat de tegenstanders van de Noren niet gewend zijn in zo'n klein stadion te spelen. Odd Gren land heeft een maximum capa citeit van 5000 toeschouwers. De viervoudig Noors internatio nal Alexander Aas hoopt zich in beide duels, maar vooral in de return in de Kuip, te laten zien. De rechtsback, die de meeste spelers van Feyenoord als enige van zijn club al kent, droomt ervan om in zijn tweede vader land aan de slag te gaan. Over NEL - Met 24.500 euro 11 Muntz gisteren op de n van De Efteling de ,s Iste golfer in een 'P ie' tegen zijn collega- irs Maarten Lafeber en n Derksen. De Efteling Van Lanschot Mas- imeur van een recht hei tussen de drie bes- f van Nederland. Maar- u er verdiende 4500 eu- :B lert-Jan Derksen 1000. !a ilete bedrag van 'e ro werd door de spe- o streeks overhandigd nan Cruyff Founda- le doelen. Cruijff ersoonlijk aanwezig eque in ontvangst te c> che club )at speler ,0jDe Belgische voetbal- luvière heeft gisteren aller Rachid Belabed nadat hij een terreur- ;e had gemolesteerd levisieuitzending. De esteerde de speler van nse afkomst daarvoor elabed (23) viel des- llaude Moniquet aan televisiestudio's van .^erreurexpert had even deelgenomen aan een r moslimextremisme, lejou. Je bent een vijand ei am en een racist", zou lier tegen Moniquet ezegd. Vervolgens be- fijl slaan en te schoppen, laf moest zich met di- vondingen laten be- in een ziekenhuis. door Frans van den Nieuwenhof londen - Als gedisciplineerde cowboys moeten de PSV'ers van avond de kanonnen van Arsenal zien te omzeilen. Coach Guus Hiddink wil dat zijn ploeg frank en vrij voetbalt, maar tevens waakzaam is. De Engelse kampi oen is sterker dan ooit en Hid dink beschouwt een gelijkspel als een stunt. De tijd dat PSV een zekere re putatie genoot als het ging om wedstrijden tegen Engelse clubs is lang voorbij. Sinds de mon dialisering heeft toegeslagen op het Britse eiland kan de Eind- hovense club nauwelijks nog positieve resultaten overleggen. Een van de beste uitslagen was de 0-0 op Highbury van twee jaar geleden. „Maar toen was Arsenal natuurlijk al wel ge plaatst. Nu zou ik tekenen voor een dergelijk resultaat", zei Hiddink gisteravond. De coach wil geen bang PSV zien. „We moeten ons niet op voorhand als slachtoffer gedra gen. De 'spirit' in het team is goed, we zijn hier niet met knikkende knieën naartoe ge komen. We zullen als gedisci plineerde cowboys de strijd aangaan. Elk team, ook Arsenal, heeft kwetsbare plekken." Die lijken te liggen in het hart van de defensie. Daarom wil Hiddink dat PSV het initiatief neemt waar dat kan. „We heb ben er de ploeg niet naar om op zijn Italiaans te verdedigen. De vind ook dat we volwassener zijn dan een en zeker twee jaar geleden. Er is meer routine aan wezig nu." Opmerkelijk gisteravond was de laatste training op Highbury, waar Vennegoor of Hesselink en De Jong bij de B-keus wer den ingedeeld ten faveure van Sibon en Vogel. Sibon wordt in staat geacht de bal goed vast te houden, Vogel zou een extra slot op het middenveld kunnen zijn om de aanvoer naar Berg kamp en Henry af te snijden. De kracht van Arsenal ligt voor al daar. Veel beweging en snel heid, aangevuld met genialiteit. Het is vooral de 'split second' waarin Arsenal wedstrijden kan beslissen, die Hiddink vreest. „Je denkt dat je controle hebt en met twee, drie passes slach ten ze je af." Arsenal was vorig seizoen al een klasse apart. De ploeg van ma nager Arsène Wenger werd on geslagen kampioen, verkocht een handvol internationals (Ka- nu, Parlour, Keown, Wiltord en Van Bronckhorst) en speelt nu sterker dan ooit. De reeks van wedstrijden zonder nederlaag is opgelopen tot 45. Coach Arsène Wenger toonde zich gisteren zelfverzekerd. „We zijn beter voorbereid op een Europese wedstrijd dan ooit tevoren. Er is de laatste jaren een geweldig verlangen opgebouwd om het nu waar te maken. Het vertrou wen is er. Als het er nu niet is, zal het er nooit zijn." Arsenal, de club met een kanon in het clubwapen, is vanavond niet op volle oorlogssterkte. Verdediger Campbell ont breekt. Twijfels zijn er over middenvelder Ljungberg, die licht geblesseerd is. Als hij ont breekt, speelt Pires op rechts en het Spaanse wonderkind Reyes (topscorer in het Premiership) op links. Opstellingen: ARSENAL; Lehmann; Lauren, Touré, Cygan en Cole; Ljungberg, Gilberto, Vieira en Pires; Bergkamp en Henry. PSV: Zoetebier, Ooijer, Alex, Bouma en Lee; Van Bommel, Vogel en Cocu; Park, Vennegoor of Hesselink en Beas- ley. Alejandro Valverde (rechts) deed gisteren goede zaken in de Ronde van Spanje. Hij kwam slechts negen seconden te kort om de leiderstrui van Floyd Landis over te nemen. Naast hem fietst Roberto Heras. Foto: EPA/Luis Tejido xorret de cati/anp - Het profiel van de tiende Vuelta-etappe werd gekenmerkt door enkele flinke pieken en diepe dalen. Er stonden gisteren vijf cols op het programma en de finishlijn was drie kilometer na de top van de Alto Xorret de Cati (eerste cate gorie) getrokken. En toch was het een dag voor de sprinters. De dagzege ging weliswaar naar de Spanjaard Eladio Jimenez, een erkend klimmer, maar de ereplaatsen waren voor Stuart O'Grady, Oscar Freire en Erik Zabel. Dat trio demarreerde tij dens de rit van Alcoi naar Xor ret de Cati (174,5 kilometer) al na twintig kilometer en kreeg steun van nog vier avonturiers. Die kopgroep pakte op het bergachtige parkoers al gauw een voorsprong van ruim acht tien minuten, waardoor het ze vental voor de dagzege mocht strijden. Op de slotklim bleek Jimenez duidelijk de beste klimmer. Hij had in Xorret de Cati 32 secon den voorsprong op O'Grady. Freire werd derde, op 48 secon den. Jiminez' ploeggenoot Valverde deelde in de feestvreugde. De kopman van Kelme boekte in de rit tijdwinst op concurrenten als Beltran en Mancebo en kwam slechts negen seconden te kort om de leiding over te ne men van de Amenkaan Floyd Landis. „De overwinning voor Eladio is geweldig. En wat mij betreft; ik kom elke dag dichter bij het gouden tricot. En don derdag staat de koninginnenrit op het programma", zei Valver de. In de door zware regenval ge teisterde etappe liet Rabobank- talent Pieter Weening een goe de indruk achter. De 23-jarige inwoner van Harkema kwam samen met Aitor Gonzalez en Manuel Beltran over de streep, op ruim een minuut van Val verde. Vandaag krijgen de renners een vlakke rit voorgeschoteld van San Vicente del Raspeig naar Caravaca de la Cruz. een maand is de Noorse com petitie afgelopen en is hij trans fervrij. Nederland trekt vanwege de fa milieband maar ook vanwege de verhalen van oud-PSVer en voormalig Zwolle-aanvaller Ed win van Ankeren. „Hij heeft drie jaar bij Odd Grenland ge speeld. Hij is nu trainer van een tweededivisieclub. Van Edwin heb ik veel opgestoken. Ook de ondeugende Nederlandse scheldwoorden. 'Hoe gaat het met je', kan ik nu wel zeggen in het Nederlands. Maar al die an dere gekke dingen die hij me heeft geleerd zal ik maar niet uitspreken." breda/gpd - Twee renners uit de opleidingsploeg van Rabo bank zijn ingelijfd door twee grote buitenlandse teams. Koen de Kort (22) rijdt volgend jaar voor Liberty Seguros (van Ma noio Saiz) en nationaal neo- kampioen Bas Giling (21) gaat fietsen bij T-Mobile, de ploeg van Ullrich, Zabel en Vinokoer- ov. Rabobank laat deze winter vier jongens vanuit de opleidings ploeg doorstromen naar het A- team. Onder hen de Australiër Rory Sutherland en de Fin Juk ka Vastaranta. De twee Neder landers zijn Thomas Dekker, die nu al bij de grote ploeg rijdt, en Theo El tink. De opleidingsploeg heeft als doelstelling het A-team zo oranje mogelijk te kleuren De vader van Giling en de begelei der van De Kort laten dan ook doorschemeren dat htm zonen ten onrechte zijn overgeslagen bij het verdelen van de prof contracten. Rabo-ploegleider Nico Verhoe ven bestrijdt dat er een vergis sing is begaan „We hebben dit jaar te maken met een extreem goede lichting. We hadden er wel acht die goed genoeg waren om prof te worden bij de prof- ploeg, maar zoveel plaatsen zijn er nu eenmaal niet Vastaranta werd door meerdere ploegen begeerd, Sutherland was bezig aan een absoluut topjaar. Om hen konden we niet heen." Verhoeven gaat verder: „Vervol gens raken beiden geblesseerd. Hierdoor waren anderen in staat in beeld te komen. De Kort reed sterk in de Tour de l'Avenir. Maar als Sutherland fit was geweest, had hij misschien de ronde wel gewonnen. Maar voor alle duidelijkheid: als zes weken geleden De Kort en Gi ling van hetzelfde niveau waren geweest als Sutherland en Vastaranta was de keuze niet moeilijk geweest. Dan kies je voor de Nederlanders." Verhoeven juicht de transfers toe. „Rabobank heeft als doel stelling het Nederlandse wiel rennen in de breedte naar een hoger niveau te brengen. Dan zijn wij er met zijn allen ook bij gebaat dat talenten uitvliegen naar het buitenland. Dit is ge woon goed voor het Nederland se wielrennen." k oop Stokkel draagt ol Nederlandse vlag bij C gvan de Paralympi- ïn in Athene. De 37- er uit Aalsmeerder- :atot in de Griekse k aan zijn vijfde optre- el Spelen voor gehandi- ij won eerder al zes ijf zilveren en vier nedailles. Stokkel eerste instantie furo- SLAGEN JSchültler (Dui/4) - Baccanello I Nieminen (Fin) - Garcia-lopez Yen-hsun (Tai) - Benqiang karest. Mannen. nchez (Spa/8) - Sluiter (Ned) iu (Fra) - Costa (Spa/3) 6-1 6- IB/4) - Vliegen (Bel) 6-2 6-3, 1- Davidenko (Rus/5) 7-6 6-0, T Hernandez (Spa) 7-5 2-6 7-5, pa) - Eisner (Dui) 4-0 opgave. ■VOETBAL l Alcoi-Xorret de Cati: 1. Eladio 174.5 km in 4.31.57. 2. O'Gra- freire (Spa) 0.48, 4. Ruslan 5 Fuentes (Spa) 1.04, 6 Elias I Zabel (Dui) 1 50. 8. Ferrio ■Valverde (Spa) 4.18, 10. Heras |Ping 5.31, 50. Veneberg 7 03. 1-52. 112 Posthuma 22.15, 127.11, 148. Den Bakker, 155. 1. Landis (VSt) Valverde 0.09, 3. Mancebo Nozal (Spa) 0.32. 5. Heras fi (Spa) 0.59. 7. Sastre (Spa) Jkiov (Rus) 2.42, 9. Gonzalez JO. Gomez (Spa) 4.16, 80. 5, 85. Veneberg 41.03, 86. 122. Posthuma 1.07.54, fker 1 13.32, 133. Mutsaars (Boven 1.29.06. door Martijn van Beeten utrecht/new york - NietS lijkt tennisser Roger Federer te kun nen stoppen. Hooguit een bles sure. De 23-jarige Zwitser be handelde Lleyton Hewitt, toch een voormalig nummer één van de wereld, in de finale van de US Open als een stuk speel goed: 6-0 7-6 en 6-0. Federer is al een tijdje bezig ge schiedenis te schrijven. In de stijl van Pete Sampras, zou je kunnen zeggen. Maar het be gint er verdacht veel op te lijken dat de man uit Oberwil de win naar van veertien Grand Slams gaat overtreffen. Na de Austra lian Open en Wimbledon won hij in New York zijn derde Grand Slam van cfit jaar. Dat is Sampras nog nooit gelukt. Ster ker nog, de Zweed Mats Wil an der flikte dit kunststukje als laatste in 1988. De Zwitser is niet alleen een ge zegend talent, hij toont zich ook een ijskonijn. In New York speelde Federer zijn vierde Grand Slam-finale en hij won ze allemaal. Uniek, een record. Bjom Borg, Stefan Edberg en Gustavo Kuerten wisten hun eerste drie te winnen, maar we ten zich nu 'verslagen'. Om de cijferreeks nog een tikje sterker te maken: Federer won de laatste elf finales die hij speelde. De laatste nederlaag in een eindstrijd was in juli vorig jaar, in Gstaad tegen Jiri Novak. Dat was een week na zijn eerste Grand Slam-zege op Wimble don. En ook nog na een over gang van gras naar gravel. Fe derer won alleen dit jaar al ne- Roger Federer juicht na zijn overwinning op Ueyon Hewitt in de fina le van de US Open. Foto: EPA/Andrew Gombert gen toernooien. Eén minder dan het persoonlijk record van Sampras, maar Federer heeft nog twee maanden. „Toch is het niet mijn motivatie om Sampras in te halen," stelt Federer. „Dan zou ik gek wor den. Er staan nog zoveel ande ren voor me. Het zou prachtig zijn om de allergrootste te wor den, maar dat is een lange weg, die veel opofferingen vraagt. En ik sta nog maar aan het begin." Tim Henman, in de halve fina les een hapklare brok voor Fe derer, zei niet te weten hoe 'de kannibaal' te stoppen is. „Neem de service van Roddick, de return van Agassi, mijn vol ley en de snelheid en vechtlust van Hewitt, dan heb je waar schijnlijk een aardige kans te gen hem," zei de Brit. Toch leek de Australische knok ker Lleyton Hewitt bij voorbaat niet kansloos. In de aanloop naar de US Open won de ver loofde van Kim Clijsters de toernooien van Washington en Long Island. Met de opmars richting finale in New York erbij, bleef het loopwonder zestien partijen op rij ongeslagen. Op Flushing Me adows had Hewitt zelfs geen set ingeleverd. Na achttien minuten in de fina le was daar geen sprake meer van. Voor de vierde keer dit jaar, in evenveel partijen, kreeg Hewitt van Federer een 6-0 aan de broek. Ongelooflijk, want de Australiër is iemand die bij elke stand ook voor elk punt blijft knokken. Na een spannende tweede set (7-6) kreeg Hewitt voor de tweede keer een 6-0 voor de kiezen. Ook dat is zeld zaam in een Grand Slam-finale. Alle vier de onderlinge ontmoe tingen dit jaar werden gewon nen door Federer, die nog altijd een negatieve balans heeft te gen Hewitt: acht nederlagen te genover zes zeges. Hewitt staat bekend als de beste 'verdediger' van het mannentennis. Maar zijn defensie werd door Federer wel heel eenvoudig ontman teld. „Mentaal en fysiek," stelt de kampioen, „ben ik nu beter in staat om hem aan te pakken. Dat is het grote verschil." De manier waarop Federer do mineert is ongekend. Zijn slage narsenaal is completer dan dat van Sampras. Op de vraag of Federer iets aan zijn spel zou willen veranderen, of één on derdeel in zijn ogen voor verbe tering vatbaar is, antwoordde de Zwitser ontkennend. „Ik kan misschien één aspect beter ma ken, maar dat kan ten koste gaan van het totaal. En daar ben ik op dit moment juist heel tevreden mee." Federer vergelijken met andere grootheden, voorlopig kan het nog. Het zal nog een tijd duren voor hij ook veertien Grand Slam-zeges heeft geboekt. Net als Sampras dus, één van zijn voorbeelden. De Zwitser heeft in elk geval met de Amerikaan gemeen dat er nog één Grand Slam-toemooi op zijn verlang lijstje staat: Roland Garros. Sampras kwam in Parijs nooit verder dan de halve finales. Fe derer heeft voorlopig een kwartfinale als beste prestatie staan. Ach, Federer heeft de tijd. Altijd gehad trouwens. Na zijn sensa tionele zege op Pete Sampras op Wimbledon, in 2001, werd hij gezien als de nieuwe groot heid. Precies twee jaar later won hij voor het eerst een Grand Slam-toemooi, op dat zelfde Wimbledon. Voor veel volgers had het veel te lang ge duurd. Nu is Federer 23, heeft hij vier grote titels op zak. De voorsprong op de 'achtervol gers' op de wereldranglijst is gi gantisch. Niemand lijkt Roger Federer te kunnen volgen. I roen voetbalvereniging Kat wijk begin jaren negentig drie keer landskampioen werd, was het 'Katwijks kwartiertje' een begrip. Voor de toeschou wers een genot, voor tegen standers een nachtmerrie. Ze hielden er toen al van om dingen snel te regelen aan De Krom. In 2000 werd vv Katwijk op nieuw kampioen. In de strijd om de zaterdagtitel speelde de ploeg met mensen als Robbers, Hajji, Pronk, Bon, Van Duyn en Dubbeldeman tegen Urk. Katwijk zag een dik uur alle hoeken van het veld, maakte zich vérvolgens even kwaad en scoorde in vijf minuten drie keer. Ze hielden er nog steeds van om dingen snel te regelen aan De Krom. Die eerste drie titels waren het resultaat van soms oogstrelend voetbal, de laatste - nog maar vier jaar geleden - kwam voor al tot stand door keihard wer ken en een onbreekbare team geest. Dingen veranderen snel aan De Krom. Kativijk staat na drie wedstrij den puntloos onderaan. Het incasseerde negen doelpunten, scoorde zelf slechts één keer en voetbalt ais een kip zonder kop. Aan de selectie kon het niet liggen, oordeelde het be stuur. Daar was weer een hoop geld in gestoken en met vier spelers die uit het betaalde voetbal kwamen - Van Leeu wen, Van Wonderen, Hensen en Vondeling- meende de club beslist sterker te zijn dan vorig seizoen. Dus, daar waren ze snel achter, lag het aan de trai ner. Freek Rienks, die Katwijk vorig jaar in een onbenijdenswaar dige periode uit de brand had geholpen, is de laan uitge stuurd. Al na drie wedstrijden. Ze rege len dingen snel aan De Krom. Nu is het in het voetbal zo, dat geen trainer wordt ontslagen als een opvolger niet al voor handen is. Je weet maar nooit, straks stuur je een trainer weg en is er niemand beschikbaar om het over te nemen. Kortom, Katwijk weet al wie het wordt. Voor de vorm wachten ze nog even voordat ze de nieuwe man presenteren. Dat leidt tot één conclusie. Al voor het seizoen begon was het vertrouwen in Rienks bijtia nuL Hij mocht het even probe ren, per slot van rekening had hij de matige ploeg van vorig jaar toch mooi behoed voor degradatie, maar zijn krediet duurde precies drie competi- tieweken. De beslissing om hem uit zijn functie te ontheffen zal, in de stijl van De Krom, niet veel langer dan een kwartiertje hebben geduurd. Anton Diedrich PS: Ruud Bröring heeft nog geen telefoontje gehad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19