Grimmig slagveld of exotisch oosten? KUNST CULTUUR 'Leiden heeft een centrumfunctie voor praktiserende zangliefhebbe Het Beloofde Land yantisemitisch Premi Fotofestival Noorderlicht focust op Arabische wereld met K; en Ge Tekstschrif Fred Ebb 1 Anastacia. Foto: AP/Andy Butterton Hitlijst muziek van internet amsterdam - De internetsite Download.nl heeft een nieuwe hitlijst geïntroduceerd met mu ziek die van internet wordt ge- download. De Download Chart wordt bepaald door de muziek- voorkeur van de groeiende groep online muziekgebruikers. Download.nl biedt muziek van bekende platenmaatschappijen als BMG, EMI, Wamer Music, Sony Music en Universal. De hitlijst, ofwel Download Chart, is een graadmeter van populai re legale muziekdownloads die niet in bestaande hitlijsten ko men. In de Download Chart Top 10 van deze week staat 'Sick and Tired' van Anastacia op nummer 1, 'Don't Cry For Me Argentina' van Paul Mauriat And His Orchestra op 2 en 'No I-D' van Have A Little Faith In Me op 3. 'Koopje' levert 60.000 euro op utrecht - Een verwarmings monteur uit Breukelen kreeg zondag de verrassing van zijn leven toen zijn bronzen beeldje, ooit voor 350 euro gekocht, 60.000 euro waard bleek te zijn. Het kunstwerk, dat in de schuur stond omdat zijn ouders het niet mooi vonden, is een topstuk van de Zwitserse beeld houwer Gustave Buchet (1888- 1963). Dat bleek tijdens opna mes van De Utrechtse Schatka mer, een tv-programma van de regionale omroep RTV Utrecht. De monteur had het beeld zien staan toen hij bij de vorige eige naar een verwarmingsketel plaatste. Blaman Prijs voor Anne Vegter Rotterdam - Het Prins Bem- hard Cultuurfonds Rotterdam heeft de Anna Blaman Prijs 2004 toegekend aan Anne Veg ter. Ze krijgt de onderscheiding voor haar gehele oeuvre. Anne Vegter (1958) schrijft kinder boeken, gedichten, toneeltek sten en verhalen. De prijs van 5700 euro wordt Vegter 12 no vember uitgereikt in Rotterdam. Dougray Scott wordt James Bond londen/edinburgh - De 38-ja- rige Schotse acteur Dougray Scott wordt de nieuwe James Bond. Hij is de zevende acteur die de geheim agent uit de boe ken van Ian Fleming gestalte gaat geven op het witte doek. Scott heeft van Bond-producer Barbara Broccoli de voorkeur gekregen boven belangstellen den als Eric Bana en Clive Owen om Pierce Brosnan op te volgen. Dougray Scott is voor het eerst te zien in de 23ste Bondfilm, die volgend jaar in de bioscopen komt. Hij is bekend door zijn rollen in 'Dark Water' (2004), 'Enigma' (2001) en 'Mis sion Impossible' (2000). door Robbert Minkhorst leiden - Het Centrum Informa tie en Documentatie Israël (CI- DI) vindt het toneelstuk 'Het Beloofde Land' 'deels antisemi tisch'. Afgelopen week draaide de voorstelling in Leiden op de Burcht. De produktie van Thea ter Nomade en regisseur/ hoofdrolspeler Ab Gietelink be staat uit een mengeling van ge schiedenis en actualiteit, waar in de vredesactivist Jezus wordt gekruisigd in opdracht van Sha ron, in het theaterstuk zijn oom. Het CIDI protesteerde bij gemeenten waar het stuk wordt vertoond en bij het Fonds voor Podiumprogrammering en Marketing, dat een subsidie van 60.000 euro verstrekte. Tot en met donderdag speelt 'Het Beloofde Land' in Slot Loe- vestein bij Gorinchem. In de toernee doet Theater Nomade onder meer nog Den Haag, Amsterdam en Rotterdam aan. In een brief aan het subsidie fonds schrijft adjunct-directeur Hadassa Hirschfeld van het CI DI: „Wij betreuren het dat deze subsidie is verleend. En het gaat ons daarbij niet om het feit dat Gietelink het Palestijns-Israëli sche conflict simplificeert, door Israël eenzijdig neer te zetten als de wrede onderdrukker en de Palestijnen alleen als vrede lievend." Maar waar Gietelink de Joden de schuld geeft van Jezus' krui siging, gaat de regisseur volgens het CIDI over de schreef. In een toelichting verklaart Hirschfeld: Als iemand een conflict eenzij dig wil belichten, vind ik dat dom en zie ik er geen enkel doel in. Aan een conflict zitten zoveel kanten. Maar wat Giete link doet, is inspelen op een an tisemitisch vooroordeel en op iets dat volstrekt achterhaald is", zegt Hirschfeld. „Ik vind dat uiterst kwalijk. Groezelig. Joden hebben geen schuld aan de dood van Jezus. Iedereen weet hoe het gebeurd is. Wij hebben tot op de dag van vandaag last van dat vooroordeel." Doel van het protest is niet om de subsidie in te laten trekken, of om gemeenten voorstellin gen te laten verbieden. „Wij zeggen: Kijk eens wat jullie gefi nancierd hebben", aldus Hir schfeld. „Wie geeft er nou aan zo'n stuk geld? Wij vinden dat onbegrijpelijk. En sancties vra gen? Ach, met kunst is het altijd zo, die is lastig te pakken." Het Fonds Podiumprogramme ring en Marketing (FPPM) heeft de deelnemende podia inge licht over het protest van CIDI - en daarmee vindt het fonds dat het zelf genoeg heeft gedaan. Een oordeel over de kritiek van het Israëlcentrum - en eventue le stappen laat FPPM over aan de podia zelf. door Mannus van der Laan Leeuwarden - Foto's uit de Ara bische wereld halen bijna dage lijks de media. De beelden tonen een doorlopend verhaal van ter reur en geweld. De elfde editie van het fotofestival Noorderlicht in Leeuwarden, dat speciaal is gewijd aan deze explosieve re gio, laat een breder beeld zien. Van nederig gedragen armoede in de sloppenwijken van Cairo tot ongesluierde pin-ups. Een jongetje staat oog in oog met een enorme tank. Voor zijn afgedragen schoenen ligt iets te branden dat lijkt op een auto band. Hij heeft een paar stenen in zijn handen, maar die houdt hij angstvallig achter zijn rug verborgen. Van Reuters-correspondent Ah med Jadallah zijn in het Fries Museum nog meer magistrale foto's te zien over het Israë- lisch-Palestijnse conflict. Het probleem is alleen: het is een genre op zich geworden, waar mee we in de media worden doodgegooid. De foto's zijn ico nen van een strijd waaraan geen einde lijkt te komen. Heeft de fotografie in deze oorlog überhaupt nog iets te beteke nen of - erger nog - werken de beelden voor beide partijen slechts als olie op het vuur? Met foto's over het conflict in het Midden-Oosten zou je met gemak een Noorderlichtfestival kunnen vullen. De elfde editie die dit jaar op drie hoofdloca ties in Leeuwarden plaatsvindt, heeft er slechts een beperkte plaats voor ingeruimd. Centraal staat de Arabische wereld in de meest brede zin van het woord. Wat de Arabieren gemeen heb ben zijn hun taal en hun cul tuur, waartoe onlosmakelijk ook de islam behoort. Zeker sinds de aanslag in New York staat de Arabische wereld in een zeer negatief daglicht. Een uitgelezen moment dus voor een frisse kijk op een on bekend gebied dat elke dag in het nieuws is. Maar om de ge ijkte ingrediënten in hun sa menleving kunnen ook heden- Youssef Nabil kleurt zijn zwart-wit foto's zelf in. Het werk krijgt daardoor een zoete uitstraling en komt tegemoet aan het romantische beeld van het exotische oosten. Foto: ANP/Noorderlicht/Youssef Nabil daagse Arabische fotografen niet heen. Om te beginnen de sluier waarachter veel Arabi sche vrouwen zich moeten ver bergen. Er hangt in het Fries Museum een schitterende serie van Lalla Essaydi. Ze portret teerde Marokkaanse vrouwen in een ruimte die is gedrapeerd met stoffen waarop kriebelige teksten zijn gekalligrafeerd. De gewaden van de vrouwen en meisjes zijn van dezelfde stof gemaakt. Hierdoor vallen ze bij kans weg tegen hun omgeving en krijgen de voorstellingen een abstract karakter. Het enige waardoor deze vrouwen tot le ven komen zijn hun ogen, die schielijk wegkijken of zedig op de grond zijn gericht. Maar bij sommigen zijn ook die bedekt, zodat ze helemaal zijn opgelost in de stof. Niet alle vrouwen in de Arabi sche wereld gaan gesluierd door het leven. Zeker niet in het multiculturele Libanon, dat voor de verwoestende burger oorlogen in de jaren zeventig bekend stond als het Zwitser land van het Midden-Oosten. Rawi Hage fotografeerde welge stelde families in hun protseri ge interieurs, om te tonen hoe groot de klassenverschillen er zijn. Gesoigneerde vrouwen in blote jurken kijken zelfbewust in de camera, terwijl ze geflan keerd worden door slaafse be dienden. Helemaal mondain zijn de gla- mourportretten van Youssef Nabil. Hij grijpt terug op de af beeldingen van vroegere Egyp tische filmsterren en kleurt zijn zwart-wit foto's naar oude voorbeelden zelf in. Het werk krijgt daardoor een zoete uit straling. Het komt in hoge mate tegemoet aan het romantische beeld van het exotische oosten, zoals dat op westerlingen eeu wenlang een fascinatie heeft uitgeoefend. Maar hij brengt het wel met ironie, zoals na drukkelijk doorschemert in de homo-erotische enscenering van twee jongens die verveeld op bed liggen. Dergelijk westers geïnspireerd werk - dat het Islamitisch ver bod op afbeeldingen van de mens moedig trotseert - wordt in het Fries Museum overscha duwd door beelden van het grauwe bestaan van alledag. Hala Elkoussy maakte betove rend mooi belichte foto's van het sleetse Cairo. En Randa Shaarh toog met zijn camera naar de dakterrassen in de Egyptische hoofdstad. Hij ont sluierde een wereld, waar de in woners massaal naar toe vluch ten als het binnenshuis te warm is. Om thee te drinken, de krant te lezen, tv te kijken of gewoon een praatje te maken. Ter completering van het beeld dat Arabische fotografen van hun regio schetsen, is in De Manege in Leeuwarden werk te zien van westerse fotografen. Het wekt nauwelijks verwonde ring dat hier het echte harde werk hangt van veelal kwalita tief zeer hoog niveau. Onheils zwangere beelden van Ameri kaanse soldaten op patrouille in Irak. Een opmerkelijke collage van verschillende afbeeldingen van Saddam in heroïsche uit dossingen, zoals die meer dan levensgroot in de straten van Bagdad moeten hebben gehan gen, besmeurd, bekrast en in flarden gescheurd. Ronduit ontluisterend zijn de zwart-wit foto's van Michael von Graffenried over de terreur in Algerije. De opname van twee vrouwen die over een kale, dodenakker met gesneuvelde dorpsgenoten struinen, is zeer aangrijpend. De schrijnende ar moede die Denis Dailleux in Cairo vasdegde, valt eveneens rauw op de maag. In de schaar se categorie humor valt de foto van een tank op de puinhopen van een verdwenen gebouw. Op de billboard erboven staat de verwachtingsvolle tekst: 'Opening Hardrockcafé Beirut Soon'. Dat het ook lichter kan, bewij zen de foto's van de Zweed Lars Tunbjörk. Hij maakte een re portage over watertoerisme in Oman. We zien Arabieren op het strand in traditioneel tenue een zandkasteel bouwen. Een man met tulband houdt een picknick in de mist en een an der zoekt verkoeling in de zee, maar zijn streepjesoverhemd heeft hij nog aan. Het is dit soort werk dat lucht in de ten toonstelling blaast en dat had. wel wat meer gemogen. Exposities Noorderlicht: t/m 24/10 in Leeuwarden: het Fries Museum (di-zo 11-17 uur), Het Princessehof (di-zo 11-17 uur) en De Manege (di-zo 11- 18 uur). Meer info: www.noor- derlicht.com den haag - Actrici Schuurman en mi Gerrit Zalm van Fi en kwamen gist» onder politiebege aan in Den Haagi première van des film 'Cool!'. De fi! over vijf jonge cri die na een misluk bankoverval wori oordeeld tot andc jaar heropvoedinj Schuurman als Za speelt mee in del minister vertolkt van bankdirecteu 'Cool!' is geregise door Theo van Gc Foto: GPD/FrankJ new york/anp/dpa - l kaanse tekstschrijver v is overleden aan ea farct. Hoe oud hij pre j worden is niet bekend gen zeggen 76, anden 68, 69 of 71. Die or heid kwam doordat hi vaag was over zijn datum. 'I Ebb werd geboren in r en begon zijn carrier schrijven van teksten v tredens in nachtclubs sche programma's op Toen Ebb besloot r gaan werken met Joh r werd hij tekstschrijve 1 muzikale successen. vormde het langste s h kingsverband in de nis van Broadway-mu B Hun eerste product uit 1965, maar het wa j 'Cabaret' uit 1966 die ri loond met een 'To voor beste musical y muziek. De tekst e voor de musicals B 'Cabaret', 'Zorba' en' j, Spider Woman' zijn) Ebb en Kander. 'Chic al in 1975 geproduci kreeg een nieuwe o| 1996. De verfilming c 2002 een Oscar voor b Ook de titelsong varj] 'New York, New York Minnelli en Robert D de tekstschrijver Ebb kendheid. Met hetz r'( boekte later zanger F 's tra een groot succes. Arthousefüf,; in 180 til ml amsterdam/anp - Hejül gitale cinema-netwei u Net Europe (CNE) Ui met ingang van 12 2 mogelijk om in 180 fi#sl in negen Europese la|r lijk dezelfde film te re rechtstreeks vanaf ééi ir Het gaat om films di ciaal voor een groot j doeld zijn, maar om taires, experimented korte en lange artis staande speelfilms, k 01 'arthousefilms'. Vol woordvoerder gaat C g gelijkheden om te len een keer per maand sr Wat de eerste film zatot 180 theaters tegelijk toond, is nog niet bel >S Piet Kiel vijfentwintig jaar dirigent van de Christelijke Oratorium Vereniging Con Amore door Lidy van der Spek leiden - Het valt niet mee voor zijn koor om het hoofd financieel boven water te houden in een tijd van „af braak van de kunsten". Toch heeft Piet Kiel jr wat te vieren. Al vijfentwintig jaar zwaait hij de scepter over de Christelijke Oratorium Vereniging Con Amore, en als het aan hem ligt doet hij dat nog jaren. Met de Krönungsmesse van Mozart en de Kantatesymfonie nr 2 'Lobgesang' van Mendelssohn zet Con Amore, deze week, het jubileum luister bij, want volgens Kiel gaat het hier om puur feestelijke muziek. In 1979 trad Piet Kiel aan bij Con Amo re. In die tijd moest hij het doen met drie tenoren en vier bassen in een koor van 70 75 leden. Sindsdien is er wel wat veranderd. Met ongeveer hetzelfde aantal-koorleden kan Kiel nu bogen op 9 tenoren en 16 bassen. Bovendien heeft zich een aantal jongeren aange meld. Een frisse wind door de volwas sen koorklank doet wonderen. Kiel: „We scoren op dit moment be hoorlijk. Leiden heeft voor praktise rende zangliefhebbers een centrum functie. Onze leden komen voor zo'n 70% uit de regio, Scheveningen, Was senaar, Leiderdorp, Oude Wetering, Oegstgeest, ga zo maar door. Die ne men naar de concerten hun eigen pu bliek mee. We trekken aardig volle za len. Dit jaar concerteren we overigens samen met mijn andere koor, het Ko ninklijk Toonkunstkoor uit Aalsmeer, waar ik al heel lang dirigent van ben. In 1987 heb ik al een cd gemaakt met beide koren. We zongen toen het 'Te Deum laudamus' van Antonin Reicha voor koor en klein orkest, zeg maar in Mozartbezetting. Wat zijn andere hoogtepunten in uw carrière als dirigent? „De traditie die wij graag hoog willen houden, het uitvoeren van Handels Messiah' afgewisseld met het Weihnachts Oratorium van Bach. Dat zijn steeds weer hoogtepunten. Maar langzamerhand baren deze concerten het bestuur wel financiële zorgen. We mogen ons gelukkig prijzen met het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Dit orkest wordt nog steeds gesubsidieerd, en bij toerbeurt krijgen de koren sub sidie om met het Randstedelijk in zee te gaan. Maar dan nóg blijft het finan cieel tobben. We houden het hoofd boven water, maar moeizaam. Wel licht moeten we het aantal uitvoerin gen inkrimpen van één concert per jaar naar twee concerten in drie jaar, tenminste dat is een optie. De 'Mes siah' levert ons minder problemen op, dat is een enorme publiekstrekker; zorgt dus een goede kaartverkoop. Maar het Weihnachtsoratorium is minder toegankelijk voor het grote pu bliek, bovendien is de orkestbezetting duurder." Wat voor mij ook een hoogtepunt is geweest, is de 'Invocation to Music' van H. Parry, de componist van 'Jeru salem', altijd gespeeld aan het slot van de Proms in de Royal Albert Hall. De 'Invocation' werd een Nederlandse première. Maar ook hier geldt weer 'onbekend maakt onbemind', wat di rect invloed heeft op de kaartverkoop. Er is moed voor nodig om zoiets op je repertoire te zetten, maar Con Amore schroomt niet om haar schouders er onder te zetten. Het bestuur voert een actief PR-beleid dat wellicht gaat wer ken!" Bent u in die 25 jaar bij Con Amore veranderd wat betreft het instuderen van grote werken? „Niet eens zo veel. Ik heb altijd het or kest als het ware mee laten werken tij dens het instuderen, door de orkest partij mee te spelen op de piano. Zo veel en zo snel mogelijk combineer ik zangstemmen, want er is niets zo ver velend als om tien minuten de ene partij, dan tien minuten de andere partij in te studeren en dan nóg eens twee partijen. Tegenwoordig hebben we om de paar jaar wel een zangpeda goog die koorleden test op stemsoort en zangcapaciteit. Bovendien hebben heel wat koorleden zangles; dat was er vroeger niet bij. En als we even tijd hebben proberen we in te zingen en wat te doen aan ademsteun voordat we de diepte in gaan." Waarom de Krönungsmesse en het Lo bgesang ter ere van dit jubileum? „Puur om de feestelijke muziek, dat is in feite de enige reden. Muziek om te vieren! We hebben voor dit concert bewust gekozen voor het Randstedelijk Orkest, omdat wij de gehéle symfonie, óók het orkestgedeelte, uitvoeren. En even bewust is gekozen voor de solis ten. Met veel genoegen hebben wij Ludwig van Gijsegem geïnviteerd, een all-round musicus die weet wat inhou delijk zingen is. Verder de sopraan El len Schuring die prachtig kleurt bij de warme mezzo van Joke de Vin in het duet uit Mendelssohns Symfonie. De bariton Palle Jürgensen completeert het kwartet in Mozarts mis. Het zal een feest worden." Liggen er nog meer leuke evenementen in het verschiet? „Jazeker, ik ben heel blij dat ik ter gele genheid van mijn 25-jarig jubileum een uitnodiging heb gekregen van Ludwig van Gijsegem om tweemaal Verdi's Requiem in België uit te komen voeren, in Gent en in Antwerpen. Het hele project voltrekt zich in samen werking met het Koor van de Europese Unie te Brussel waar Van Gijsegem di rigent van is. Vervolgens voeren we dit Requiem ook uit in de Pieterskerk in Leiden, waar ik zal dirigeren en Van Gijsegem als tenor optreedt. De con certen zijn pas in 2006, maar ik ver heug me er al enorm op." Zijn er nog wensen voor de komende jaren? „Ik ga door zolang mijn gezondheid dat toelaat, en het plezier er nog is. En al of niet met mij, wens ik Con Amore een mooi en een langdurig bestaan toe in een tijd van afbraak van de kunsten. Ik hoop op een blijvend goede samen werking met zangers en bestuur. Dat is in feite de enige manier om zo'n ver eniging in stand te houden." Piet Kiel: „Onbekend maakt onbemind, wat direct invloec de kaartverkoop. Er is dus moed voor nodig om minder toèj werken op je repertoire te zetten. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18