REGIO Korting op onderwijs Zoeterwoude komt hard aan i eze kap is voor ons een enorm studieobject geweest' Lekker lezen en loungen onder Nederlands Kunstwerk Gnomon vandalismebestendig Kort geding Post tegen de staat op 11 oktober Plan voor bovengrondse bijzetting dinsdag 14 september 2oo4 ken been jmfietsster jjr - Een 22-jarige Leid- g met haar ingereden door een [utomobiliste uit l Het ongeluk ge- 1 de kruising van het Verpad met de Val- ;g in Oegstgeest. g onstond omdat jbüiste vanaf de Val- Veg een te krappe k naar het Rustenbur- iitgang in Idioten - De Week van de ig wordt in Voor- ik dit jaar weer ge- woensdag 15 sep- en met woensdag 22 staat Voorschoten in ran duurzame ver- i, zoals de fiets en biting Zonnebloem pndag 20 september |m een dagje uit te let openbaar vervoer. He dag roept de ge- netaris van Voor- feijn medewerkers op Ifets naar het werk fcaarnaast zijn er ook [dagen activiteiten. n de Vooruitgang is lef van de Europese lligersmarkt rijzen uit in-De Unie van heeft de eerste prijs lop de Vrijwilligers- irschoten, afgelo- j. De organisatie euro in de wacht, gelet op de aan- de kraam, de wer- igers en de uit- het thema 'Merck :rck'. De Unie van is een landelijke or- iet 20.000 vrijwilli- loral in de zorgsector lis ook een gelegen- ban 50 euro uitge- O0,et goede doel 'Villa bfle Ladies Circle tn-Leidschendam. een stichting die is r de ouders van Ücer overleden jon- Het echtpaar uit nwil onderzoek fi- r de specifieke iker waaraan Joep 'ergoeding woudenaar heïDt - Zoeterwoude- phues krijgt geen voor de schade die Mujben geleden door de jk Jvan kinderdagver- Kiphoentje aan de 'eg. Kamphues, die woont, vindt acht vanuit de en de tuin is be kijkt nu tegen steen van tegen groen, is zijn huis hier- euro in waarde ge meente wijst zijn schadevergoeding zij op basis van on- >r een in planschade :erd bedrijf. Dit bu- leert dat de nieuw- jitzicht 'niet wezen- blingetast. 'Kinderen met leer- en spraakproblemen dreigen de dupe te worden' door Marieta Kroft zoeterwoude - De aangekondigde bezuinigin gen van de gemeente Zoeterwoude op het on derwijs, zijn hard aangekomen bij de basis scholen. De directeuren en leerkrachten betreu ren vooral het snijden in de uitgaven op de On derwijs Adviesdienst (OA, voorheen de school begeleidingsdienst) en de logopedie. Kinderen met leer- en spraakproblemen dreigen de dupe te worden, aldus de woordvoerders van de vier scholen. Directeur Zuiderwijk van de Bernardusschool vreest dat kinderen steeds vaker zijn aange wezen op de vrijgevestigde logopedie. „Voor sommige ouders betekent het dat er een fi nanciële drempel moet worden genomen." Hij maakt zich ook zorgen over kinderen met een leerprobleem. „Als er dertig procent van ons budget wordt afgehaald, dan kunnen drie tot vier leerlingen minder jaarlijks door de Onderwijs Adviesdienst worden onderzocht." Nu is er nog een budget voor zo'n zestien leerlingen per jaar. Directeur Slagmolen van de Corbuloschool, leerkracht Vreeburg van de Klaverweide- school en directeur Baars van basisschool Westwoud scharen zich achter Zuiderwijk. Ze begrijpen best dat de gemeente moet bezui nigen en dat iedereen zijn steentje moet bij dragen. Maar dat het mes juist in de OA en de logopedie wordt gezet, vinden ze jammer. Di recteur Baars zag het al een beetje aankomen. „De gemeente wilde de burgers na de belas tingverhoging van vorig jaar, niet nog een keer pakken. Het zat er in dat ze de uitgaven boven op de wettelijke normen een keer zou schrappen." Minder erg vinden ze het dat de gemeente van het schoolzwemmen af wil. De groepen 3 gaan wekelijks naar het zwembad De Does in Leiderdorp. „In veel gemeenten is er al geen schoolzwemmen meer", merken Baars en Zuiderwijk op. Zuiderwijk: „Het is niet de eer ste keer dat de bezuiniging op het school zwemmen ter sprake komt. Ik zag het ook wel aankomen. Leerkrachten en ouders vragen zich ook wel eens af hoe zinvol het is om het schoolzwemmen in stand te houden. Het kost namelijk veel onderwijstijd." Het college van burgemeester en wethouders van Zoeterwoude maakte vorige week bekend volgend jaar in totaal 111.000 euro te willen bezuinigen. Op de uitgaven voor de school begeleidingsdienst, de logopedie en het schoolzwemmen inclusief vervoer wil het col lege respectievelijk 18.000, 11.000 en 12.000 euro besparen. De gemeente houdt wel geld achter de hand voor kinderen die nog geen zwemdiploma hebben. De scholen hebben zich nog niet beraden op acties om het tij te keren. Zuiderwijk: „Ik zou willen dat ik een greintje hoop zou hebben dat het zou helpen. Maar dat heb ik niet." Leiderdorp laat schade herstellen Brugklassers uit Oegstgeest loungen tijdens het lezen. Foto: Hielco Kuipers Leerlingen Rijnlands Lyceum gedijen onder rustgevend vogelgeluid door Annelies Karman oegstgeest - Jongeren houden wel van loungen en klas TiC van het Rijnlands Lyceum houdt van lezen. Dus is het in de stilteruim te van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest deze week niet be paald stil. De brugklassers liggen te lezen op de grond, knus naast elkaar op rode kussens. De luxaflex van de ruimte zit dicht en vier rode schemerlam pen op de lage houten tafels zorgen voor voldoende licht. De boeken die de scholieren lezen, liggen vastgeketend aan de ta fels, zodat ze niet mee naar huis kunnen worden genomen. Sommigen scholieren zijn ver diept in hun boek, terwijl ande ren meer aandacht hebben voor hun klasgenoten van het andere geslacht. De tijdelijke loungeruimte heeft de naam Moods Books en is een initiatief van de Jonge Jury. Die wil lezen stimuleren met dit project. De lounge staat elke week op een andere school. De leerlingen van het Rijnlands Ly ceum kunnen tot morgen loun gen in de stilteruimte. Vijf themacabines staan in de schemerige ruimte van het Rijnlands Lyceum. Ze hebben nog het meeste weg van dou chehokjes met gekleurde gor dijnen. In elk hokje staan twee stoelen en klinkt vriendelijke muziek uit de luidsprekers. De rustgevende vogelgeluiden die uit de cabine met het thema vriendschap komen, zijn het beste te horen. Tirso Vedder (12) heeft geen last van alle ge luiden. „Als ik thuis huiswerk maak, zet mijn zus keihard de stereo aan. Dus ik ben het wel gewend." Hij gaat helemaal op in zijn boek 'Hoe overleef ik een gebroken hart?' van Francine Oomen. Zelfheeft hij geen ge broken hart, hij vindt de 'Hoe overleef ik'- boeken gewoon leuk. „Ik lees best wel vaak. De ze lounge is leuk, misschien ga ik er ook na de lessen heen", zegt Tirso. Hij wil zeker zijn stem uitbrengen als jurylid van de Jonge Jury. De Jonge Jury was vroeger de hoogste leeftijdscategorie van de Kinderjury die elk jaar het beste jeugdboek aanwijst. Alle scholieren mogen stemmen, de meeste stemmers zijn tussen de twaalf en de zestien jaar. Voor 28 februari moeten ze hun me ning hebben laten horen, want de prijs wordt in april uitge reikt. Een jongen met blond haar tot op zijn schouders zit in de cabi ne met rode gordijnen, waarvan het thema romantiek is. Er han gen liefdesbrieven in. Hij zit on deruitgezakt, met zijn schoenen op de andere stoel. Mevrouw Sluis, zijn lerares Nederlands, vraagt hem of hij het niet leuk vindt. „Jawel, maar ik wil dat er een meisje bij me komt zitten", antwoordt hij. De meisjes zitten een paar meter verderop, aan de loungetafels. Jongens aan de ene kant, meisjes aan de andere kant. Slechts een enkeling waagt zich op het terrein van het andere geslacht. Lerares Sluis is trots op haar klas. „Het zijn goede leerlingen. Het is alleen jammer dat ze op de middelbare school weinig tijd hebben om te lezen", zegt ze. Het lesuur is om. „Het is tijd jongens", roept Sluis. Voor de verandering maken de leerlin gen geen haast om naar de vol gende les te gaan. „Mag ik nog doorlezen juf?" leiderdorp - De gemeente Lei derdorp gaat het kunstwerk Gnomon in de wijk Leyhof re pareren. Op advies van de com missie kunstzaken en kunste naar Nicolas Dings wordt het kunstobject vandalismebesten dig gemaakt. De bewonersver eniging Leyhof had geopperd om Gnomon te verwijderen, omdat het er al anderhalf jaar beschadigd bijstaat. Het kunstwerk is in 1998 op het Burchtplein gezet, in het hart van de Leiderdorpse nieuw bouwwijk. Gnomon is Grieks voor zonnewijzer. Uit de stand van het beeld kunnen, behalve de tijd, ook de seizoenen wor den afgelezen. Al snel raakte het beschadigd. De Belgische hardstenen vloer, de wijzer plaat en het blauwe glas wer den een jaar na plaatsing ver nield. De gemeente dekte de beschadigingen eerst proviso risch af met hout. In 2000 werd het kunstobject voor 10.000 gulden (zo'n 4.540 euro) gere pareerd. hoogmade - Het kort geding dat Loek en Renate Post uit Hoog made hebben aangespannen tegen de staat, dient op 11 ok tober. Het echtpaar eist bij de rechter dat de werkzaamheden vlak bij hun huis in de Bospol der worden stilgelegd. Op 130 meter van hun huis in de Bospolder werken het HSL- projectbureau en rijkswater staat aan de omlegging van de provinciale weg N446. Het ver keer wordt via langgerekte ro tondes en een viaduct over de HSL en rijksweg A4 geleid. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de N446 op 195 meter af stand van Post, schuin over de A4 en de HSL zou worden ge leid. Volgens Post, die nooit is geïn formeerd over de veranderin gen, zijn de werkzaamheden il legaal. Het werk is in strijd met de Wet Geluidhinder, het Tra- cébesluit, het bestemmingsplan en de verleende vrijstellingen en bouwvergunningen. Drdf is'8 ™]ratie van molen uit San Francisco in Hoogmadese werkplaats van Verbij nog lang niet voltooid - In de werkplaats taker Verbij in wordt langzamer- >r het ongeoefende dat hier aan een 'ordt gewerkt. Mid- :rkplaats worden de zichtbaar van wat de kap moet wor- grootste klassieke ter wereld: de Mur- )len in San Francis- de nodige vertra- er schot te komen ïgrijke en kostbare >roject. ïe jaar geleden haal- e goeddeels vergane 3 jlles erop en eraan tland om hem in zijn In Hoogmade volle- ireren. De planning i dat hij de kap in r van 2004 in onder- 1 terugbrengen naar 5co om het spul weer "en op de inmiddels j ipnderbouw van de t operatie is intussen öt op zijn vroegst het it jaar. Verbij is voorlopig nog niet klaar met zijn klus, maar dat is niet de voornaamste reden van het uitstel. Hij heeft zich het af gelopen jaar niet echt gehaast. „We hebben het werk af en toe zelfs stilgelegd in afwachting van een betaling", vertelt Ver bij. „Dat is inmiddels allemaal geregeld. Mijn werk is betaald. Maar voor de rest van de res tauratie komen ze nog heel wat geld tekort." Toch is ook geld niet eens het grootste knelpunt. „Er zitten veel grote donaties aan te ko men, dat gaat de goede kant op." Nee, het echte probleem is de gemeente - de gemeente San Francisco wel te verstaan. „De molen wordt straks eigendom van de gemeente en ze zijn daar als de dood om voor van alles en nog wat aansprakelijk te worden gesteld. Daarom gaan ze heel erg op safe. Ze hebben voor veel geld de constructie van de molen opnieuw laten uitrekenen. Die molen heeft al honderd jaar bewezen dat die sterk genoeg is. En nu eisen ze ineens dat de constructie op al lerlei punten wordt versterkt." Het gevolg van al het gedoe is dat de onderbouw van de mo len er op dit moment nog net zo bij staat als toen Verbij twee jaar geleden de kap kwam de monteren. Daardoor begint er langzaam maar zeker tijdsdruk op het project te komen. „Vol gend jaar zomer is er in San Francisco een grote internatio nale milieuconferentie en ze hebben daar het idee dat het leuk zou zijn om de gerestau reerde molen daarbij een rol te laten spelen. Maar dan moet die natuurlijk wel af zijn. Daar om is de discussie of wij mis schien ook maar de restauratie van het grootste deel van de onderbouw voor onze rekening moeten nemen. De kans is groot dat dat gaat gebeuren." De reconstructie van de kap, met daarin het hele technische gedeelte van de molen, was zelfs voor de ervaren Verbij een zware klus. „Het is een enorm studieobject geweest", vertelt hij. „Er zat een aantal experi mentele zaken in de molen, zo als een windroos die de molen automatisch op de wind moet draaien. We weten dat ze daar in het verleden nogal mee heb ben zitten stoeien. Dat moet straks goed gaan werken. De wieken die op de molen zaten, hebben in elk geval nooit goed gewerkt. Daar hebben we wat verbeteringen in aangebracht, plus als extra veiligheid speciale remkleppen voor het geval dat de molen op hol slaat." Vorige week werd in de werk plaats een belangrijke stap ge zet bij de opbouw van de kap. De enorme as werd met twee mobiele kranen op zijn plek ge hesen, zodat nu begonnen kan worden met de houten dakcon structie. Wanneer de kap over een paar maanden dan einde lijk helemaal in elkaar zit, kan meteen begonnen worden met de demontage. Want de kap kan onmogelijk in zijn geheel op transport. Sterker nog: de voltooide constructie kan de deur van de werkplaats niet eens uit. Verbij: „Hij hoeft na tuurlijk niet helemaal uit elkaar, we houden hem in zo groot mogelijke stukken. Ik denk dat we eind dit jaar wel zo ver zul len zijn dat we hiermee naar San Francisco kunnen gaan." Na die tijd bleef Gnomon niet gespaard. Het kunstwerk blijkt populair bij skaters. Door hun kunsten heeft de marmeren on dergrond scherpe randen ge kregen. Dat is weer gevaarlijk voor spelende kinderen. Het bestuur van de bewonersver eniging Leyhof vond dat Gno mon maar beter weggehaald kan worden. Een bewoner op perde onlangs in het bewoners- blad dat hij er liever een vijver met wat bomen ziet. Dat gaat niet gebeuren. Dit jaar nog wordt de plaat in de put vervangen door een bronzen exemplaar. Daarnaast wordt de hardstenen rand rond het podi um vervangen door een rand van beton of granito. Deze rand moet zo sterk zijn dat hij niet meer beschadigd kan worden, maar ook hoger zijn dan nu hét geval is om het voor skaters minder aantrekkelijk te maken erop te springen. Wat de repa ratie kost is nog niet bekend. De gemeente moet nog offertes aanvragen. De enorme as van de molen uit San Francisco is in de werkplaats van Verbij met twee mobiele kranen op zijn plek gehesen. Foto Henk Bouwman door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Inwoners van Koudekerk kunnen in de toekomst wel licht bovengronds in een graf worden bijgezet. Het is volgens wethouder De Best de enige oplossing voor het nijpende ruimtegebrek op de begraafplaats aan de Hooge- waard. Bovengronds begra ven is in de Zuid-Europese landen heel gewoon, maar in Nederland vrijwel uniek. Maar volgens het 'begraaf plaatsadviesbureau' Genius Loci is het in ons land 'de begraafvorm van de toe komst'. Tijdens een presentatie aan Koudekerkse politici liet W. Hilbers van Genius Loei aan de hand van voorbeelden in Valkenburg (L) en Friesland zien hoe een zogeheten gra- vengalerij er zou kunnen uit zien. De galerij zou kunnen bestaan uit drie verspringen de lagen van bijvoorbeeld natuursteen. De hoogte is zo'n drie meter. Een kist kan in een ruimte van drie bij een meter worden gescho ven. Het blijft dan nog mo gelijk bloemen, foto's en der gelijke bij de kist te plaatsen. De ruimte wordt luchtdicht gemaakt om stank te voorko men. Via een intern systeem wordt het lijkvocht afge voerd. In tegenstelling tot een tradi tioneel graf komt het lijk vocht niet in het milieu te recht. En dat is één van de voordelen, aldus Hilbers. Het voordeel voor Koude kerk is vooral het kleinere ruimtebeslag. Een graf in een bovengrondse galerij neemt ongeveer drie vierkante me ter in beslag. Een traditio neel graf vraagt ongeveer acht vierkante meter. Verder zijn de exploitatiekosten la ger. De investeringskosten zijn wel hoger dan bij een traditionele begraafplaats. Cijfers kan Hilbers nog niet geven. Wethouder De Best (wil zo snel mogelijk van de ge meenteraadsleden horen of hij verder mag met het on derzoek naar deze nieuwe begraafvorm. Het is volgens hem de enige mogelijkheid voor de gemeente om zich te houden aan een in de jaren negentig gedane belofte aan de bevolking van Koudekerk. Die hield in dat de Koude- kerkers altijd in hun eigen dorp kunnen worden begra ven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15