Aalmannen, kotters en kaaszout LEIDEN REGIO komt met eigen kalender STIEL AGENDA DUIVENBERICHTEg Boekje over twintig jaar Historische Haven en het maritieme verleden van Leiden Witt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 910 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde verzorgt elke dinsdagochtend van 9.15 tot 10.15 uur conditiegymnas- tiek voor dames vanaf onge veer 40 jaar aan de Lammen- schansweg 4 in Leiden. Geïnte resseerden kunnen voor infor matie bellen: 071-5122237. De Lactatiekundige Praktijk aan de Vondellaan 35A houdt elke vrijdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur een inloopoch tend voor zwangere en borst- voedende vrouwen. De och tend is bedoeld om ervaringen uit wisselen, individuele con sulten worden niet gegeven. Deelname kost 1 euro per keer. Vanaf half september start in het wijkservicepunt Van der Willigenhof aan de Brahmslaan 16 een bridgemiddag. Elke vrij dagmiddag kunnen kaarters vanaf 14.00 uur onder deskun dige leiding spelen. Het entree geld bedraagt 2 euro. Voor in formatie en aanmelding: 071- 5794959. Er zijn plaatsen vrij op de sportgroepen in bua Morschwijck. Aerol en de bodyshapenÉ lates kunnen wordi aan de Topaaslaan den. Voor meer infoa kunt u bellen naari 5765656. 1 GGD Hara begin tember de cursus leven' voor mensei en ouder. Tijdens wordt aandacht be diverse sporten en mogelijkheden. De staat uit drie bijeen aan de Bonairestra inclusief cursusbof n Voor informatie kuf met GGD/ Hara: 01 Cursus 'Ontdek 1 spiritualiteit'. Tijdi sus zal worden gesf zaken als liefde, je1 leven en dood. Op ber om 20.00 start 1B de Oude Herengra den. Voor meer infi kunt u bellen met) sten, tel. 0252-2111 Te De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne. De 1#^ wedvlucht is: r'a P.V. Blauwkras G. v.d. Blom 1, 6; P. de Mooy 2, 3, 7, 10; GroenendijF Landesbergen 5; Straathof/v.d. Berg 8; D. Pardon 9. flc P.V. Leiderdorp 11 W. van Oosten 1, 2, 5, 7, 9; comb. J. Hartevelt 3; W.Mj1 6; W. Tolboom zn. 8,10. P.V. De Rijnklievers Ve J. van Leyden 1; N. de Groot zn. 2, 3, 5, 6, 7; S. van lfr 10. 10 r Ij door Paul de Tombe Het project viel lang tussen wal en schip, maar krijgt nu dan toch officieel erkenning. Jarenlang gedoogde de gemeente Leiden dat het Galgewater werd ge bruikt als Historische Haven - volgende maand wordt die situ atie gelegaliseerd. Wethouder Van der Sande zal het convenant waarin dat wordt geregeld na mens de gemeente vermoedelijk op 3 oktober ondertekenen. Leuk cadeautje voor de twintigste verjaardag van de Stichting His torische Haven Leiden, die het vierde lustrum tijdens de viering van Leidens Ontzet zelf glans geeft met een vlootschouw van tientallen schepen, een markt, een fototentoonstelling op een schip, een zondagse reünie en de uitgifte van een boekje over het 'rijke' maritieme verleden van Leiden. „Het wordt wel eens ver geten maar de stad heeft zijn groei en bloei wel aan de scheepvaart te danken." opgenomen; bruggen, schoor stenen, torens en fabrieken. Zo staat op de omslag de waterto ren van de voormalige textiel fabriek Van Wijk aan de Hoge- woerd, is de fabrieksschoor steen van bakkerij Tijsteman vanaf de Oude Rijn te zien, staat de bollenschuur tussen Hoge Morsweg en De Sma ragdlaan op de kalender en ontbreken de Watertoren aan de Hoge Rijndijk en de Meelfa briek uiteraard niet. Ook is er aandacht voor de Kerkbrug van Schreden over de Oude Rijn, de Blauwpoorts- brug, het Scheltemacomplex aan de Oude Singel en Markt- steeg, de Grote Havenbrug, de- kenfabriek Zaalberg aan de Vestestraat en broodfabriek Ceres/De Coöperatie aan de Korevaarstraat, textielfabriek Clos Leembruggen vanaf de Maresingel, de Watergasfabriek eveneens vanaf de Maresingel en de fabriek van Het Kaas- merk aan de Roomburgerweg. Stiel heeft in de afgelopen jaren vier boekjes uitgegeven over het Leids industrieel erfgoed. Zo waren er de boekjes Leidse Fabrikaat 1 en 2, Wandeling langs industriële monumenten en vorig jaar Wandeling langs Leidse winkelpanden. Van dat laatste boekje zijn er inmiddels 1500 verkocht en is er een extra editie van 2000 gedrukt. „Het boekje is in trek bij mensen uit het hele land", aldus Joop Gijs man, bestuurslid van STIEL. Broodfabriek Ceres/Coöperatie Vooruit aan de Korevaarstraat. Foto; STIEL Volgens Gijsman verkeerde men bij STIEL in de veronder stelling dat de Kalender 2004- 2005 Leiden zoals het was, van fotograaf Nico van der Horst, dit jaar niet meer zou uitko men. „Dus dachten we dat wij mooi in dat gat konden sprin gen. Inmiddels heb ik begre pen dat Van der Horst toch weer met een kalender komt. Maakt niet uit, we bijten elkaar niet." Stiel is een vrijwilligersorgani satie die zich bezig houdt met opsporing en behoud van mo numenten van bedrijf en tech niek in Leiden en de regio. Dat zijn niet alleen fabrieken maar ook winkels, pakhuizen, bol lenschuren, bruggen, trafozui len en andere zaken die verwij zen naar ons werkend verle den. Hergebruik van gebouwen heeft bij STIEL de voorkeur bo ven sloop. Daarnaast is de or ganisatie ook geïnteresseerd in bedrijfsarchieven. Eric-Jan Berendsen Vroeger losten grote schepen hun lading buiten de stad, meestal aan de kant van de Zijlpoo^ alles overgeslagen in zogenaamde aalmannen, kleine bootjes die overal in de stad konden k(| Foto: Stichting Historische Haven Leiden toen de grote varende schepen voorgoed uit het stadsbeeld verdwenen." Enthousiaste particulieren brachten ze twintig jaar gele den weer terug. Niet meer als vracht- of passagierschepen maar als (varende) woningen. Ze kwamen terecht in de singel bij de Meelfabriek, in de sleep boothaven op de hoek van de Oude Singel en de Houtkade en met negen tegelijk in het Galge water. Dat werd daardoor de eerste Museumhaven van Ne derland. „Maar dat kwam door een toevallige samenloop van omstandigheden", zegt Harry van der Heijden als voorzitter van de stichting Historische Haven Leiden. „Het was niet gepland dat het de eerste zou zijn en hoe het precies is ge gaan weten we ook niet. Maar er waren een paar Leidenaars onder de schippers die het ini tiatief hadden genomen om hun schepen in het Galgewater aan te meren en de toenmalige burgemeester Goekoop zat in het bestuur van Sail Amster dam en had veel affiniteit met die schepen." Volgens Van er Heijden groeide pas later bij de gemeente het besef dat de historische haven goed was voor'het toerisme. „En dat is natuurlijk ook zo", weet Van der Heijden. „Toeris ten komen er niet speciaal voor maar nemen de plek wel mee op de route naar de stadstim- merwerf en de geboorteplaats van Rembrandt in de Wedde- steeg." Het leidde er toe dat Leiden de haven in 1996 in richtte met steigers en nu via de hand van Rogier van der Sande het convenant gaat onderteke nen om de zaak helemaal legaal te maken. De Sticht teraard blij mee. „A dag doorgaat, kunn ondertekening moo ren met de reünie 0 ber", zegt Van der 1 zelf een Zeeuwse p( schip dat vroeger di landse en Zeeuwse voer) in het Galgew liggen. „Daarvoor u mensen uitgenodig maar iets met de hi haven te maken he Brugwachters, buut bestuursleden van; stichtingen van Mu vens en natuurlijk! initiatiefnemers. Kt ook meegenieten, natuurlijk top dat h nant wordt ondertt na weet iedereen p we voor staanen ho niet meer te schipp Voor de Tweede Wereldoorlog voeren er nog zeeschepen door Leiden en tot het begin van de jaren zeventig van de vorige eeuw gleden met enige regel maat Katwijkse haringloggers door de wateren van de Sleutel stad. Bij IJmuiden van zee afge komen dreven ze dwars door de stad op weg naar de thuis haven zonder zeehaven. Een enkele keer kwam er eentje vast te zitten op de doorgaande vaarroute (Haven, Oude Vest, Galgewater) wat een heel gedoe gaf - maar de meeste kotters De Oude Rijn gezien vanaf de Lage Rijndijk in de eerste helft van de vorige eeuw. Coasters losten daar in 1938 nog hun lading bij de houthan del van de gebroeders Van Hoeken. Foto: Stichting Historische Haven Leiden vankelijk het centrum in ge transporteerd via de zoge naamde aalmannen (kleine bootjes die overal konden ko men), maar toen beweegbare bruggen de Oude Rijn tussen Zijlpoort en Bostelbrug ontslo ten, konden ook de grote sche pen de markten, de bedrijven en de Waag bereiken. „In de zestiende eeuw kwam daardoor een enorme scheepvaart door Leiden op gang," aldus Ingrid Appels. „Van aalmannen, pra men, westlanders, kagenaars, aken, slepers, kotters, sleepbo ten, veerbootjes en stoombo ten. Maar ook van zoutwater schepen die zeewater naar De Zoutkeet aan de Houtkade brachten, waar er 'Leidsch kaaszout' van werd bereid dat zeer in trek was bij de kaasma- kende boeren in de omgeving en van turfschuiten die door de Oude Vest naar de Turfmarkt voeren. Al die schepen en scheepjes gaven dagelijks be weging, geur en geluid. Tot hal verwege de twintigste eeuw, Na vier boekjes was het eens tijd voor iets anders, vond men bij STIEL, de Stichting Industri eel Erfgoed Leiden, de stichting die onverdroten aandacht blijft vragen voor monumenten van bedrijf en techniek. Daarom is onlangs de Jaarkalender 2004- 2005 gepresenteerd met foto's van het Leids industrieel erf goed in hun huidige staat. Eén uitzondering is er gemaakt voor een foto van een tegelpla teau van de voormalige Leidse Broodfabriek, de LBF, aan de huidige Marepoortkade die in het Tegelmuseum in Otterlo hangt. Daarnaast is er één foto niet Leids; de plaat van Meelfa briek de Zijlstroom aan de Zijl- dijk in Leiderdorp. De kalender is in boeken- en tijdschriftwin kels te koop voor 7,95 euro en er zijn er 1000 voorradig. Geld gebrek is de reden dat STIEL de kalender heeft uitgebracht. „We krijgen namelijk geen sub sidie en moeten toch proberen om aan geld te komen ver duidelijk bestuurslid Joop Gijs man. De kalender loopt van oktober 2004 tot en met 31 december 2005. Een scala van beelden is Turfschepen in de Oude Vest, uit het stadsbeeld verdwenen na 1971. Foto: Stichting Historische Haven Leiden Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 hielden er over het algemeen de vaart wel in op weg naar de overwinteringplek. „Tot 1971, het jaar waarin de gemeente van de Pauwbrug over de Ou- devestgracht een vaste brug maakte. Dat maakte een einde aan de doorvaart en een stads beeld van eeuwen." Ingrid Appels spreekt de laatste zinnen uit op een manier die doet vermoeden dat ze het nog altijd spijtig vindt dat de scheepvaart uit de stad verban nen is. Dat zegt ze niet met zo veel woorden, maar de schrijf ster en samenstelster van het boekje over de Historische Ha ven van Leiden brengt wel met heel veel plezier het rijke mari tieme verleden van de stad in herinnering. Ze verhaalt vol en thousiasme over de wereld van de haringloggers, stoomboten, trekschuiten, veerpontjes, klip pers en aken die eeuwenlang het stadsbeeld bepaalden. „In samenhang met de wereld er omheen, met De Waag, de Kweekschool voor de Zeevaart, de Grofsmederij en De Zout keet. Maar ook met de markten aan het water, de jaagpaden, de loswallen, de veerhuizen, de touwslagerijen, de scheeps werfjes en de winkeltjes met scheepsbenodigdheden. Momenteel herinnert nog maar weinig aan die tijd. Te weinig, vindt ze. Leiden zet zichzelf nog wel neer als waterstad, maar dan vooral als sloepenstad. „Er bestaat een plan om onder alle bruggen een doorvaart te ma ken van 1,75 meter en dat zou al een hele verbetering zijn", betoogt ze. „Want het is wel heel armoedig dat Leiden zich nu alleen profileert met sloe pen. Zeker als jé dat afzet tegen het verleden. De scheepvaart was heel lang de kurk waarop de stad dreef." Schepen voerden in elk geval alles aan naar de buitenkant van de plaats, die dankzij de nabijheid van de rivier de Rijn was ontstaan. Het werd aan- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14