'Leiden verstopt zijn A-merken' Bouwplan Noordman loopt vertraging op Wie bungelde als laatste aan de galg? Lee Towers bij de EO? REGIO Casinomedewerker wil zijn baan terug Goedemorgen Wat een krant. Onderzoek naar kentekens jesteyn krijgt [■asfalt >uw: antenne Vifi bouwen Verborgen Leidse topattracties VW wil meer historische gebouwen toegankelijk maken De Goudleerzaal in het Rijnlandhuis is sinds 1599 als vergaderzaal van het Hoogheemraadschap in gebruik. Toeristen krijgen het interieur zel den te zien. Foto: Dick Hogewoning door Wilfred Simons en Silvan Schoonhoven leiden - Leiden verbergt zijn mooiste attracties voor toeris ten. Veel meer historische pan den zouden voor bezoekers open moeten, vindt de VW Rijnland. Sommige panden zijn in gebruik als bedrijfsruimte, kantoor of collegezaal. Eigenaren die hun monumentale panden niet meer nodig hebben, houden ze op slot omdat ze niet goed weten wat ze er verder mee kunnen doen. „Leiden heeft een reputatie als het gaat om het verbergen van haar A-merken", zegt Frank van Leeuwen, manager marketing van VW Rijnland. Hij wil een discussie waarom veel gebou wen niet open zijn voor bezoe kers. „En een hitlist van locaties die eigenlijk openbaar moeten zijn, met de beletselen die dat in de weg staan." De VW worstelt al langer met de Leidse schatten die verbor gen blijven. Zes jaar geleden is een studie verricht naar objec ten die de moeite waard zijn, maar die aan het zicht zijn ont trokken. „Ontwikkelingen om gebouwen toegankelijk te ma ken, gaan langzaam. Je zou rondleiders op stadswandelin gen de sleutel moeten geven. Het mooiste zou zijn als de ge bouwen op elk moment toe gankelijk zijn. De universiteit heeft ook veel attracties die maar mondjesmaat te bezichti gen zijn. Neem de prenten van Rembrandt, die niet tentoonge steld worden. In het Rijnland huis hangt zelfs een Jan Lie- vens, die nu aan het oog is ont trokken." Het probleem speelt niet alleen in Leiden. Woordvoerster Eveli en Masselink van het Erfgoed huis Zuid-Holland ziet overal in de provincie vergeten monu menten. „Eigenlijk moeten wij in Nederland een organisatie krijgen zoals de National Trust in het Verenigd Koninkrijk. Dat koopt het ene kasteel na het an dere landgoed op, werft geld voor aankoop en onderhoud en vindt honderden vrijwilligers bereid die rondleidingen ver zorgen en suppoostfuncties vervullen. Dat wij dat niet heb ben, is echt een gemis." Masselink ziet enorme moge lijkheden in het Rijnlandhuis. „Je zou er een prachtig muse um van kunnen maken." Woordvoerder Erwin Albrecht van het Hoogheemraadschap zegt dat zijn instelling daar nog lang niet aan toe is. „Wij willen het niet vaker openstellen dan nu, maar wij willen het wel va ker verhuren. Als enige voor waarde stellen wij dat de activi teiten in de verte iets met water te maken hebben." Ook de beheerders van het Gra vensteen zijn niet blind voor bezoekers van buiten. Decaan Jacob de Smit van de Leiden University School of Manage ment (LUSM) betreurt het dat het Gravensteen niet vaker open is voor toeristen. Hij vraagt echter begrip, want het Gravensteen is dagelijks in ge bruik als onderwijs- en onder zoekscentrum. „Er staan hier computers en andere spullen van waarde, dus toezicht is no dig. Suppoosten kosten geld. Wij zijn een kleine instelling en lopen daardoor snel tegen de grenzen van ons budget aan." Gravensteen - Een van de oudste gebouwen van de stad en met een rijke geschiedenis: grafelijk hof, stadsgevangenis, rasphuis en strafgevangenis voor soldaten. Sinds de ope ning van het Kamerlingh On- nesgebouw heeft de rechten faculteit het Gravensteen ver laten. Nu zit er de Leiden Uni versity School of Management (LUSM). Rijnlandhuis - Drie middel eeuwse huizen met één gevel ervoor uit 1599. Het Rijnland- huis is een internationaal be wonderd voorbeeld van re- naissance-architectuur en ook het interieur is gaaf bewaard gebleven. Het is nu deels in gebruik bij het Erfgoedhuis Zuid-Holland, maar dat ver huist aan het einde van het jaar naar Delft. Het pand is ei gendom van het Hoogheem raadschap, dat er dan weer een andere huurder voor zoekt. De Waag - Hal gebouwd om goederen te wegen (1658), met een mooie versierde voorge vel. Het gebouw biedt van tijd tot tijd onderdak aan culturele evenementen, kleine congres sen en tijdelijke exposities, maar het gebouw is toch ook veel dicht. Er is wel geopperd om er een debatcentrum in te vestigen, a la De Rode Hoed in Amsterdam. Latijnse School - Toeristen mogen de school waar Rem brandt les had alleen van bui ten beldjken. Eerst in gebruik als kantoor van een drukkerij, nu als bedrijfsverzamelge bouw. Elisabeth Gasthuishof - Het hofvormige gebouw aan de Caeciliastraat heeft sinds de late Middeleeuwen een 'zorg- functie' gehad. Aan het eind van de maand verhuist het verpleeghuis dat er nu geves tigd is, naar OegstgeesL Daar na krijgt het gebouw na reno vatie een bestemming als huisartsenpost, een centrum voor palliatieve zorg en als wooncentrum voor oudere verstandelijk gehandicapten. Directeur Ben van Kampen wil de schitterende en nage noeg onbekende middeleeuw se kapel met aangrenzende ziekenzaal wel meer inzetten voor culturele evenementen, maar 'met mate'. Weeshuis - Een prachtig pand met een regentenkamer ach ter de Hooglandse Kerkgracht. Deels in gebruik door het Ar cheologisch Centrum. Was in beeld als onderkomen voor de stadsbibliotheek. Marekerk - Toeristen ramme len tevergeefs aan de poort van de oudste protestantse kerk van Nederland, die - bui ten de kerkdiensten om - slechts sporadisch toeganke lijk is. Toeristen missen de prachtige koepel en de monu mentale preekstoel. Zijlpoort - Deels al in gebruik als restaurant. Ingrid Moer man, voormalig conservatrice van de Lakenhal, heeft zich lange tijd ingezet om van het overige deel een filmzaaltje of een presentatieruimte te ma ken. De pogingen zijn ge strand op de stroperige be sluitvorming. (advertentie) Het Elfde Uur, vanavond, 21.45 uur> ne<J-1 w horen zien geloven Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Elja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en i snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 1 Ik betaal: automatisch 56,30) per acceptgiro 56,70) i I Naam: M V i I Adres. Postcode Plaats Geboortedatum Bank-/giroreken±ngnummer* Handtekenin g Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.loidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). :t persoongegevens. In het colofon v: Mijn wereld, mijn krant. Leidsch fÊÊi Dagblad LEIDEN dinsdag 14 SEPTEMBER 2OO4 R1 door Floor Ligtvoet leiden - Het plan voor woningen, kantoren en een restaurant op het terrein van houthande laar en wijnimporteur Joep Noordman aan de Haagweg loopt vertraging op. Voor de beno digde versnelde wijziging van het bestem mingsplan krijgt wethouder Hillebrand (ruim telijke ordening) vooralsnog geen groen licht. De commissie ruimte en groen oordeelt dat de gemeenteraad zich volgende maand eerst over het plan moet buigen. De commissieleden treffen in het aangepaste plan Noordman nog te veel onduidelijkheden aan. Zo houden ze grote twijfels over de ge luidsoverlast van het te bouwen restaurant met terras op de oever van de Oude Rijn, de hoogte van de twee flat- en kantoortorens en de mogelijkheden voor roeiers om wedstrij den te kunnen blijven houden. Wethouder Hillebrand moet de raad hierover meer hel derheid verschaffen, vindt de commissie. Ook over de wijze waarop het aantal ligplaat sen voor woonboten wordt geschrapt, is de commissie nog niet te spreken. In het huidige plan blijft er plaats voor vijf woonarken. Hier door moeten er twee tot drie woonboten uit het gebied verdwijnen. „Het zou wel zo ethisch zijn als voor die eigenaren eerst naar een goede oplossing werd gezocht", meent Ben Blankenstein van Leefbaar Leiden. CDA'er Jan-Jaap de Haan wil ook de precieze locaties van de nieuwe ligplaatsen van de achterblijvers weten. En hoeveel ruimte er met die boten op de Oude Rijn nog voor het vaarverkeer overblijft. „Ik word nu niet wijs uit al die breedtes. Zelfs in deze aangepaste versie van het plan wordt er nog gegoocheld met getallen." De PvdA-fractie eist eveneens dat de roeiverenigingen Njord en Die Leythe voldoende vaarwater overhouden om hun ac tiviteiten te kunnen voortzetten. Conny Broeyer: „Daar is minimaal 42 meter voor no dig. Mag ik er nu vanuit gaan dat die breedte in dit plan wordt gehaald?" De commissie heeft eveneens weinig vertrou wen in de geluidsonderzoeken naar de moge lijke overlast van het terras van het restau rant. De CDA-fractie is net als de SP nog altijd niet overtuigd van de noodzaak van een ter ras aan het water. „Het economisch belang daarvan is voor ons nog niet aangetoond." In een terrasvergunning moet worden vastge legd dat het aantal zitplaatsen niet boven de 60 mag uitkomen. Toch zijn de commissiele den niet alleen kritisch over het plan. De komst van meer woningen, wordt door bijna alle partijen juist enthousiast ontvangen. Het plan Noordman zal op 12 oktober in de gemeenteraad worden besproken. leioen - De provincie wil weten waarom automobilisten niet met de gratis bus naar hun werk in Den Haag gaan. Om dat te onderzoeken noteert ze mor genvroeg en woensdagochtend kentekens van forensen. Aan de eigenaars wordt gevraagd of ze mee willen werken aan een en quête. Medewerkers van de provincie noteren de kentekens op de A44 richting Den Haag, ter hoogte van de afslag Leiden- Zuid. Dat gebeurt tussen 06.00 en 10.00 uur. Een deel van deze automobilisten wordt gevraagd deel te nemen aan een onder zoek. De kentekengegevens worden gebruikt voor het toe sturen van een enquêteformu lier en worden daama vernie- tigd. De provincie verzorgt sinds 5 januari van dit jaar gratis buslij nen vanuit Noordwijk en Oegstgeest, naar Den Haag. Het gaat om een proef met de bus lijnen 88 en 95. Om het effect van de proef te meten is de pro vincie bezig met een grootscha lig onderzoek. De enquête on der automobilisten vormt on derdeel van dit onderzoek. )e gemeente Leiden momenteel de voet aden in park Cro- Wandel- en fietspaden luidelijker van elkaar escheiden. Hiertoe ddels alle voetpaden van een schelpenlaag, aden krijgen een glad- ltlaag en worden zo reschikt voor skaters raars. De nieuwe as- aat naar verwachting ntig jaar mee. De paden zijn, aldus de »rvan het project, :er in het onderhoud n een natuurlijker uit- (11e paden zijn naar ing rond 23 september n. foor wie een aanslui- p het gratis, draadloos nel internet in Leiden, I oktober opnieuw ne-bouwdag in het Maartensdijk. Met hoeveelheid materi ën lage kosten is het jm binnen enkele intenne te bouwen, rmatie over de bouw- inden op iessnederland.nl - Een Leidse van Holland Casi- bij de Haagse baan bij het be- Hij was op ontslagen omdat hem had meege- een reisje naar Grie- dat reisje was ei- voor klanten van bedoeld. >ino wilde niet dat van het Scheve- ningse filiaal aan de reis deel nam. Dat zou bij de overige rei zigers de indruk kunnen wek ken dat Holland Casino zijn personeel voortrok. Het imago van Holland Casino, dat graag eerlijk en betrouwbaar wil over komen, zou daardoor bescha digd worden. De Leidenaar zag echter geen enkel kwaad in het reisje. Zijn vriendin had het immers netjes tegen betaling overgenomen van een vaste Want van Holland Casino. En daarom stapte hij op 15 augustus tegen de uit drukkelijke wens van zijn werk gever in toch met zijn partner in het vliegtuig naar Athene. Een dag later, op 16 augustus kreeg hij zijn ontslag aange zegd. Volgens de advocaat van de Leidenaar was dit een veel te zware sanctie. Holland Casino had volgens hem de zaak ook kunnen afdoen met een disci plinaire straf, zoals een over plaatsing. Binnen Holland Casi no, zo betoogde de advocaat gisteren tijdens het kort geding, is dat geen ongebruikelijk straf voor personeel dat in de fout gaat. Daar wilde Holland Casino ech ter niets van weten. De raads- LEIDSE KWESTIES man van het casino stelde dat de filiaaldirectie in Schevenin- gen voorafgaand aan zijn ver trek maar liefst zeven keer had gewaarschuwd dat hij de reis moest laten schieten. De laatste keer, vier dagen voor het ver trek naar Griekenland, zou hem zelfs duidelijk te verstaan zijn gegeven dat toch gaan ontslag zou betekenen. De voorzieningenrechter doet over twee weken uitspraak. Er zijn kwesties die als een eeuwig vraagteken bo ven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt - meer of minder voor de hand liggend. Aflevering 19: wanneer is de laatste terdoodveroordeelde terechtgesteld in Lei den? Tijdens de Open Monumentendagen stond dit weekend de wachtrij voor het Gravensteen hele maal tot aan de Pieterskerk. Dagjesmensen wil den wel eens een blik werpen in het grimmige pand waar vrouwe Justitia eeuwenlang haar bloedig zwaard hanteerde. Bezoekers konden het allemaal zien: het rasphuis voor de lichtere vergrijpen: de enge cellen onder de grond, waar zwaarder gestraften met tiental len tegelijk de lucht muf zaten te ademen in af wachting: en het Groene Zoodje aan het Gerecht, waar misdadigers uiteindelijk kennismaakten met rad, bijl, zweep of strop. Executies -ten overstaan van sensatiebelust pu bliek- lijken een typisch tijdverdrijf uit de Mid deleeuwen. Toch is in Leiden het laatste vonnis pas een krappe hondervijftig jaar geleden vol trokken. Adrianus Blom uit Hazerswoude was de ongelukkige. Het jaar is 1856. In februari van dat jaar had boer Van Velzen uit Hazerswoude een bloederig tafereel aangetrof fen. Hij was net met vrouw en kinderen ter kerke gegaan terwijl zijn 18-jarige dochter op het vee zou passen. Ze vonden haar terug met haar hoofd in de koelbak in de stal, het hoofd stukge slagen met een klomp. Bloed zat overal. In het woonhuis missen 52 koperen centen, een gou den ketting, een zakje met 15 gulden en nog wat andere munten en snuisterijen. De beschuldigende vinger wijst al snel naar Adri anus, een vroegere knecht van de boer. Zijn ver weer is onsamenhangend en een verklaring volgt kort daarna. Het bleek hem om geld te doen: Adrianus ging trouwen en dacht bij zijn voorma lige werkgever het benodigde bedrag te vinden. De boerendochter betrapte de insluiper en bood hem nog de kans om er vandoor te gaan. Ze zou dan zwijgen over het gebeurde. Adrianus ver trouwde haar niet en siste: 'Je leven kost het je!' Een worsteling volgde. Het meisje beet hem in zijn vinger, waarop Adrianus haar met een klomp bewusteloos sloeg en haar verdronk in de koel bak. De strop is onontkoombaar. „Zucht naar het be zit van geld heeft u ten val geleid", zegt de rech ter. „Gij hebt toen de moorddadige hand uitge stoken naar een weerloos meisje, dat u nimmer eenig leed had toegedaan." Niemand in de verzamelde menigte op het Pie terskerkplein weet die dag dat het de laatste exe cutie in Leiden zal zijn. De Leydse Courant schrijft aan de vooravond misprijzend dat 'de kroegen in den omtrek wel de sprekendste getui gen zullen zijn, dat men tevergeefs van openbare teregtstellingen eenen heilzamen invloed op het gros der bevolking verwacht'. Adrianus' lijk wordt in ongewijde aarde begraven bij de Zijlpoort. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie Indienen? Mali naar redactle.ld0hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071- 5356426. aten over pi vis ft. ekje over tig jaar arische Haven Leidse executie. Niet aan de achterzijde van het Gravensteen, zoals gebruikelijk, maar aan de Ifi Pieterskerk. Illustratie: archief

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13