REGIO 'Hele Groene Hart is een probleemgebied' j mag worden beloond voor goed werk, maar je moet niet overdrijven' jjtt om voorzitter te zijn, maar het is teamsport' Brandbrief gemeenten en agrariërs aan provincie 'Stichting Duurzaam Leiderdorp' in de maak Zestig sleepboten en een drukke maritieme markt matieavond de overgang p - Vrouwen die meer eten over de overgang woensdag 6 oktober op een voorlichtings- Stichting Actieve Ge- Ijdszorg en Care for Wo- »ven van 20 tot 22 uur in- i de Scheppingskerk, lgeesdaan in Leider- is ook informatie over indelingsmogelijkheden chten. sj voor ïe-patiënten - Mensen met afa- pf nen de afasiesoos be- Jdie regelmatig wordt jj en in het gebouw van f e erdorpse Bridge Club lej Bemhardstraat 3. Afasie J lalstoornis, ontstaan t hersenletsel. Bezoekers kunnen er praten, rummikub of andere doen en met de com- Wie een keer wil moet bellen met 071-5215342. maandag 13 september 2004 zoeterwoude/regio - Niet in een gedeelte, maar in het héle Groene Hart kampen boeren met belemmeringen als slechte ont watering, slappe bodems en on gunstige verkaveling. Van slechts enkele 'probleemgebie den' in het Groene Hart is geen sprake. Daarop hameren vertegen woordigers van de gemeenten Zoeterwoude, Liemeer en Bo degraven en acht belangenor ganisaties van boeren in het Groene Hart in een brief aan de provincie Zuid-Holland. De provincie moet van minister Veerman van landbouw, na tuurbeheer en visserij op korte termijn op basis van nieuwe, strengere criteria 'probleemge bieden' aanwijzen in het Groe ne Hart. Alleen de boeren in de ze gebieden komen nog in aan merking voor een vergoeding. De vrees bestaat dat veel boe ren het bijltje erbij neergooien als ze 94 euro per hectare per jaar mislopen. De briefschrij vers willen dat het gehele Groe ne Hart wordt aangewezen als 'gebied met natuurlijke handi caps'. ,,Uit recente studies blijkt dat melkveehouderijen in het Groene, Hart de hoogste pro ductiekosten hebben van alle veehouderijen in Nederland. Dit komt omdat het gehele Groene Hart natuurlijke handi caps heeft", aldus een passage in de brandbrief. door Janneke Dijke leiderdorp - Groenlinks is van plan om het Milieuplatform Leiderdorp nieuw le ven in te blazen. Onder de naam 'Stichting Duurzaam Leiderdorp' w-1 Groenlinks- raadslid Riny Vons mensrn verzamelen van diverse organisaties in het dorp die zich inzetten voor natuurbehoud, milieu en duurzaamheid. Volgens Vons is zo'n koepelorganisatie onmisbaar. „Het gedrag van mensen is vaak gericht op het hier en nu en niet zo op het behoud van de aarde." Het milieuplatform hief zich deze zomer op. De bestuursleden vonden dat er niet genoeg actieve leden waren en ergerden zich eraan dat ze geen gehoor vonden bij de gemeente. Het vertrek van de voorzitter en de secretaris betekende het einde van het platform, dat een aantal jaren eerder door de gemeente in het leven was geroe pen. Vons betreurt de opheffing van het milieu platform. Als Groenlinks waren we er al tijd bij betrokken. Ik heb ook een aantal keer meegeholpen met de organisatie van activiteiten, zoals de autovrije week. Zo hebben we steeds geprobeerd om het overeind te houden." Ze begrijpt dat het voor de platformleden frustrerend was als er geen reactie van politici kwam, die juist om advies zouden moeten vragen. „Er was een keer een fietstocht georganiseerd. Een aantal partijen kwam niet en meldde zich niet eens af." Haar eigen wethouder, GroenLinkser MacGillavry, had ook wel wat nadrukkelijker aandacht kunnen be steden aan het milieuplatform, vindt ze. „Hij heeft natuurlijk veel aan zijn hoofd, maar af en toe dacht hij 'o ja, dat milieu platform bestaat ook nog'. Hij vindt het wel belangrijk,, maar liet dat soms niet goed, of niet tactisch merken." Vons herkent de kritiek van het milieu platform, dat er nooit om advies werd ge vraagd door de gemeente of de gemeente raad. „Ik zit in het vrouwenoverleg, dat ook gevraagd en ongevraagd advies mag geven. Wij krijgen ook nooit een verzoek." De seniorenraad kwam onlangs met de zelfde klacht. Toch vindt Vons dat geen re den om ermee op te houden. „Wij moeten als gemeenteraad steeds tegen het college zeggen dat het die groepen bij de plannen moet betrekken. Dan ondervind je later veel minder weerstand." Binnenkort wil Vons groepen als IVN, Co mité Doesbrug en Houdt Leiderdorp Groen benaderen om lid te worden van de Stichting Duurzaam Leiderdorp. „Ik heb ze al verzocht erover na te denken. Toen we dit onlangs bespraken tijdens onze le denvergadering, kwamen er wel enthousi aste reacties op." let van Aarsen iet dagelijks bestuur [oogheemraadschap id gaat op reis naar soort afscheidsca- it Rijnland in de huidi- ioudt door de fusie iterschappen De Ou- •men, Wilck en Wïe- Iroot Haarlemmer- 1 januari op te be de afscheidsreis van taf, de heemraden en logste ambtenaren 'artners is binnen de ie veel kritiek. Ook Huurders en hoofdin- zetten vraagtekens bij waarop de top van leemraadschap het af- B vieren.. "1 Hans Demoed, voorheen ge meenteraadslid in Rijnwoude, provinciaal statenlid en kandi daat voor het algemeen be stuur van het hoogheemraad schap: „Er zitten twee kanten aan deze kwestie. Aan de ene kant kan ik me voorstellen dat het idee van een afscheidsreisje een oprechte afweging is ge weest. Het gaat om mensen die met veel inzet de afgelopen ja ren hun werk hebben gedaan. Aan de andere kant moet je je als bestuurder er heel erg van bewust zijn dat je met gemeen schapsgeld aan de slag bent. Wat dat betreft vraag ik me af of de reis naar Parijs een verstan dige keus is. Je bent in dit soort situaties als bestuurder erg kwetsbaar." Aad Draijer, tot halverwege 2003 wethouder in de gemeen te Voorschoten en kandidaat bij de aankomende verkiezin gen van het Hoogheemraad schap: „Het zou misschien nog kunnen als dat reisje iets met waterbeheer te maken heeft. Maar als het alleen maar een uitje is, dan had het dagelijks bestuur van het hoogheem raadschap zich zeker terughou dend moeten opstellen. Dat zou ik althans gedaan hebben: het is geld van de belastingbe taler." Henk van Dorp (Hazerswou- de), heemraad van het water schap Wilck en Wïericke en verkiesbaar bij de aanstaande hoogheemraadschapsverkie zingen: „Ik ken de kwestie niet, Vraagtekens bij reisje naar Parijs maar zoals u het uitlegt, lijkt zo'n reisje me helemaal niet nodig. Hoe je het ook wendt of keert, of je nu voor de provincie of voor een waterschap werkt, de budgetten van overheden worden betaald door de burger. Ik vind dat je best beloond mag worden voor goed werk, maar je moet niet overdrijven. Ik ben zelf heemraad bij Wilck en Wïe ricke en dit waterschap houdt vanwege de fusie dus op met bestaan. Eind december heb ben we een afscheidsavond. Een bijeenkomst in zalencen trum De Brug in Reeuwijk, met een hapje en een drankje." Dick van Beek, hoofdingeland van het Hoogheemraadschap van Rijnland, heeft zich bij de volgende verkiezingen niet meer verkiesbaar gesteld: „Ik heb vier punten. Ten eerste geeft het gemak waarmee het dagelijks bestuur met het geld van de belastingbetaler omgaat, te denken. Ten tweede vraag ik me toch af hoe dat zit met de openheid en transparantie van het dagelijks bestuur. Wij van het algemeen bestuur zijn niet ingelicht. We hebben het in de krant moeten lezen en dat is op zijn minst merkwaardig. Ten derde hoop ik echt dat mijn collega's van het algemeen be stuur net als ik deze kwestie kri tisch tegen het licht zullen hou den. Als vierde punt wil ik ook nog even wijzen op de ongelijk heid richting personeel van het hoogheemraadschap. De werk nemers krijgen een feestavond- je maar mogen hun partners niet meenemen, de directeuren gaan drie dagen met hun aan hang op reis. Als ik alles zo bij elkaar optel, vraag ik me af hoe het dagelijks bestuur in andere kwesties handelt en of ik hen nog wel kan vertrouwen." Frans Buijs, hoofdingeland van het waterschap Groot Haarlemmermeer en kandi daat bij de aanstaande verkie zing voor het hoogheemraad schap: „Ik vind dat het alge meen bestuur van het Hoog heemraadschap van Rijnland over deze kwestie bij de verga dering van aanstaande woens dag maar eens een paar kriti sche vragen moet stellen. Een buitenlandse reis, met de part ners mee, dat gaat de perken te buiten. Het waterschap Groot Haarlemmermeer vergadert vrijdag. Ik ga daar zelf toch ook maar eens een paar vragen stel len over hoe het afscheid bij ons waterschap gevierd gaat worden." Alexander Geertsema, Leids wethouder, hoofdingeland van het waterschap Wilck en Wie- ricke en verkiesbaar bij de aanstaande verkiezingen: „Het dagelijks bestuur had dat niet op deze manier moeten doen. Ze hadden moeten melden wat ze van plan zijn. Het Leids col lege neemt bijvoorbeeld bij bui tenlandse reizen een collegebe- sluit. Dat is dan heel openbaar terug te lezen in de besluiten lijst. Het is overigens zo dat za kelijke reizen vaak ook een ge zellige kant hebben. Mijn vader noemde dat 'instructieve recre atie'. Het Leids college ging vaak naar Rememberance Day in Oxford. Dat was voor een deel om te herdenken, maar voor een deel ook om samen iets gezelligs te doen. Zo kan ik me voorstellen dat het dagelijks bestuur van het Hoogheem raadschap op reis wil om af scheid te nemen en om aan teambuilding te doen. Maar ze moeten daar niet geheimzinnig over doen, ze hadden het moe ten melden." Zonnebloem-voorzitter Bieler krijgt Voorschotense Vrijwilligersonderscheiding dei art' lee ven tin vo< Omen Bordewijk ein 10k: 1 ;rd< lig?' ert I beflcl e htfei telle Sten gen 'hele grote en een 'grandioze de Voorschotense g Tsonderscheiding "h echt de verdienste ïertig vrijwilligers van lejchotense afdeling van ebloem. Met die be leid nam De Zonne- irzitter Bieler zater- g de prijs in ont- e bedoeld is om het ense vrijwilligerswerk teunen. „Ik ben blij •ifirzitter mag zijn, maar tnsport wat we doen. afen zouden eigenlijk moeten maken van earn." De Zonnebloem organiseert ac tiviteiten voor hulpbehoevende ouderen, langdurig lichamelijk zieken en lichamelijk gehandi capten. Regelmatig bezoeken de vrijwilligers van De Zonne bloem mensen uit die doel groepen en worden uitstapjes gemaakt, zoals een jaarlijkse boottocht, een sinterklaasvie ring, een kerstviering en het be zoek aan een tuincentrum in het najaar. Deelnemers krijgen zo een impuls om weer deel te nemen aan het maatschappe lijk leven. En dat is meer en meer nodig, vindt Bieler. „De samenleving wordt harder, wij merken dat in bijvoorbeeld bejaardentehui zen", vertelt ze met een grote bos bloemen in de ene hand en een oorkonde in de andere. „Er is daar steeds minder geld voor iets extra's, waardoor mensen amper nog de deur uit komen. Wij lopen een op een, dus per deelnemer gaat één vrijwilliger van onze organisatie mee om een excursie te begeleiden. Daar hebben veel verzorgings huizen allang het personeel niet meer voor." Behalve vereerd was Bieler toch ook verrast. „Wij zijn veldwer kers, we doen ons werk in stilte. Het is opmerkelijk dat we dan toch zo opvallen. Vergeet trou wens niet dat er nog vijftien an dere genomineerden waren vandaag." Op de vrijwilligers- markt, die ook zaterdag werd gehouden in de Schoolstraat en het Treubplein, stonden kraam pjes van 76 vrijwilligersorgani saties die in Voorschoten actief zijn. In totaal zijn er 180 van zulke organisaties in Voorscho ten. Burgemeester Verver, die de onderscheiding uitreikte, noemde Bieler 'ervaren' en 'een verpersoonlijking van de orga nisatie'. „Zonder goed bestuur kan een organisatie als De Zon nebloem niet zo lang en zo suc cesvol functioneren. Mevrouw Bieler wordt geprezen door de wijze waarop zij als voorzitter de vrijwilligers coördineert en stimuleert." Het was dit jaar de tweede keer dat Voorschoten de Vrijwilli gersonderscheiding uitreikte. Kandidaten konden worden voorgedragen door de Voor schotenaren zelf. Een speciale commissie koos de winnaar. De onderscheiding bestaat uit een kunstwerk van de Voorschoten se kunstenares Tineke Porck en een oorkonde. Burgemeester Verver (rechts) huldigt voorzitter Bieler van de Voorschotense afdeling van De Zonnebloem. Zij kreeg de Vrijwilligersonderscheiding 2004. Foto: Henk Bouwman =torische vaartuigen tijdens de alweer drukbezochte Schippertjesdagen in Warmond. Foto: Dick Hogewoning Steunbetuigingen voor Bronstijdboerderij Tijdens de Schippertjesdagen staan op Koudenhoorn twee re plica's van woningen uit de bronstijd. Eva Ijsveld en Rijk Schip per van de Bronstijdboerderij geven voorlichting over hun plan nen voor een nieuwe educatieve trekpleister voor Warmond. De twee Archeonmedewerkers zijn in onderhandeling met de ge meente over de bouw van een boerderij uit de bronstijd in War mond. Er zijn twee mogelijke plaatsen waar de boerderij kan komen. Op Koudenhoorn of noordelijker, in de buurt van Huys te Warmont. De voorkeur van Ijsveld en Schipper gaat uit naar Koudenhoorn. De bezoekers van de Schippertjesdagen zijn en thousiast over de plannen van Ijsveld en Schipper. „Het gaat heel goed", zegt Schipper. „We hebben al zeker 150 steunbetui gingen." n Schippertjesdagen weer succesnummer door Arne Hankel warmond - Midden in War mond ter hoogte van park Groot Leerust, vraagt iemand waar de Schippertjesdagen ge houden worden. Er is iets te doen in Warmond, zoveel is duidelijk, maar waar? Het ou dere echtpaar uit Hillegom heeft moeite om de precieze plaats te vinden. Na enig speur werk vinden ze het activiteiten- terrein, en dan is het allemaal simpel. Je hoeft tenslotte het la waai maar te volgen. Over recreatie-eiland Kouden hoorn schalt het wedstrijdcom mentaar van de Canadese ka- nobotenrace. Teams van zes personen, mannen en vrouwen, roeien tegen elkaar. Als de wed strijd niet spannend genoeg is, dan wordt hij dat wel door het opzwepende wedstrijdverslag. Ondanks de harde wind is het zondagmiddag druk bij het wa tersportevenement. Zaterdagochtend opende bur gemeester Vosjan de Schipper tjesdagen officieel. Na de offici ële plichtplegingen is er de mo gelijkheid om alle aangemeerde schepen te bekijken. Zo'n zestig sleepboten zijn op het evene ment afgekomen. Rondvaarten zijn mogelijk, tegen een vrijwil lige bijdrage. Op de parkeer plaats naast het water is een nautische markt. Van bootverf, tot een antiek kompas, van in formatie over de Marine tot ge rookte paling, alles wat een schipper nodig heeft is hier ver krijgbaar. En natuurlijk, last but not least, bier, want ook dat gaat er blijkbaar goed in bij schippers. Zondagmiddag hebben in de evenemententent optredens plaats van schipperskoren. En of het nu komt door de straffe, wind of door de kwaliteit van de zangers, het is er heel erg druk. De medewerkers van de VW zijn tevreden. Zoals elk jaar zijn de schippertjesdagen druk bezocht. De programmaboekjes zijn allemaal vergeven en door de combinatie met de open monumentendagen loopt het storm.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9