LEIDE PvdA bezorgd over veiligheid op kermis 'Kijk om je heendit is allemaal REGIO 'We vallen zo met onze neus in de boter' Gemeente sleept vaker auto's weg laar )te Beer ït Leiden aan R1 Rem op kosten Rijn Gouwe Lijn Goedemorgen Wat een krant. ersiteit zoekt erleverancier De Universiteit Leiden m contract voor de leve- I kopieer- en printerpa- opees aanbesteed. Jaar- jruikt de universiteit t edst 220 ton van dit soort ie Jelangstellenden kun- )k september 2004 het n I pvragen door een een niie sturen naar het facili- Ier ijfvan de universiteit. September, 12.00 uur, al «zij zich opgeven om pl< ingen naar het con- anet is voor het eerst dat 1 zeprsiteit een Europese dei Klingsprocedure voert i Rijaankoop van papier. jeldisco onder Stationsplein kei De Leidse PvdA organi se# het LVC een tunnel - Wf; Autoloze Zondag. Die aar op 19 september, feest wordt een van de nelbuizen onder het jlein afgesloten. Voor ir en ambulance levert iten van een van de inelbuizen geen pro- f p, zegt een woordvoer- ïulpverkeer heeft de et nodig en kan in ge- ood bovenlangs rijden, ^zorgt voor de bar, het a het licht tijdens de ^™pco, die om 16.00 uur °h duurt tot 20.00 uur. ^llmo de Pelmo en Sjors nie zorgen voor de mu- sP|oegang is gratis. nsi gaai praat ■■lis een mens lijkPapegaaien gebruiken lensen hun tong om iet® produceren. Zij be- n, lover dezelfde mecha nics mensen en 'praten' defeelfde manier. Dat s dLeidse gedragsbioloog wijieckers aangetoond, lke|et twee collega's van enjjniversity in de Ver- platen. Andere vogel- onaebruiken voor het ma- Kofeluiden een orgaantje ie dk heet. Papegaaien geéat orgaan ook, maar ïst d daarnaast hun tong lagjkvorming. Aan de veiiversiteit wordt veel t hek gedaan naar vogel- Je (Eerder toonden on- de&s aan dat koolmezen t."k4 boven het verkeers- t kunnen zingen. I igenaar Ben Luykx rant de Grote Beer ;idse Rembrandt- gelukkig met het hij zijn serre mag „Ook voor mijn ben ik blij", zegt leugd. „Zonder die ik mijn restaurant ïl sluiten." De ge- raadscommissie groen besloot don- twee jaar juridische de aanbouw wordt •t er een nieuw be iplan klaar is. Het lan moet de serre iseren. Jan-Jaap de Haan i donderdag dat hij de eigenaar een ge- )P% naar de gemeen- aateidse politiek heeft energie in de zaak in daarom vindt hij van de horecaon- op zijn plaats. Wet- 'lebrand benadruk- gemeente dat niet igen. Luykx vindt geen onredelijk .Ik ga daar met de over praten, daar vast uit", zegt de igenaar. „Een leuk 1 of een beeld in lijkt mij een goede itie." maandag 13 SEPTEMBER 2004 'Er kan altijd wat gebeuren en ik wil nu weten hoe het dan precies zit' door Paul de Tombe leiden - Het is onduidelijk wie de eindverantwoor delijkheid draagt voor de veiligheid op de kermis. De Leidse PvdA maakt zich daar ernstig zorgen over. De partij heeft over deze kwestie schriftelijke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. „Er kan altijd wat gebeuren en ik wil nu weten hoe het dan precies zit", zegt PvdA- raadslid Marije van den Berg. Ze vroeg het zich in verband met de nadering van de viering van Leidens Ontzet zomaar eens af: wie is nu eigenlijk verantwoordelijk voor de veiligheidscontrole op de kermis, oftewel: „Wie kijkt na of de attracties veilig zijn en veilig zijn ge- installeerd?" De gemeente, dacht ze zelf, „want die geeft de vergunningen af." Voor de zekerheid informeerde ze bij het service punt van de gemeente. In het traject dat volgde, raakte Van den Berg het spoor volkomen bijster. „Bij het servicepunt werd gezegd dat de provin cie verantwoordelijk is, de provincie verwees naar de gemeente, de gemeente verwees vervol gens naar de 3 October-Vereeniging en de desbe treffende commissaris van de vereniging verwees naar de Nederlandse Kennisbond in Alkmaar." Omdat ze daar ook niet verder kwam, staakte Van den Berg haar zoektocht. „Ik wil weten of er goede eisen zijn, op welke momenten de veilig heid van gebouwde attracties wordt gecontro leerd en wie dat doet in opdracht van wie. Ik maak me niet echt ongerust, maar er kan natuur lijk altijd wat gebeuren", aldus het raadslid. „En als ik met de vraag wie er dan verantwoordelijk is nu al terechtkom in Alkmaar, hoe moet het dan gaan als er iets misgaat?" In dat geval is de exploitant zelf verantwoordelijk, melden woordvoerders van de Nederlandse Ker- misbond in Alkmaar en de Bond van Kermisbe- drijfshouders Bovag in Apeldoorn. Op grond van het warenwetbesluit attractie- en speeltoestellen van 1997 moeten eigenaars van de zogenaamde vermaakzaken hun attracties tegenwoordig jaar lijks of tweejaarlijks laten keuren. Ambtenaren van de Voedsel en Waren Autoriteit controleren steekproefsgewijs of een certificaat van keuring aanwezig is. Controle op de kermisterreinen zou daardoor niet meer nodig zijn. De PvdA vindt dat niet juist. De partij vindt dat de gemeente als uit gever van de vergunningen verantwoordelijk moet zijn voor de veiligheid van de attracties. Opkomst bij daklozenprotest in de Leidse binnenstad valt een beetje tegen leiden - Ruim veertig daklozen en een handvol sympathisanten trekken door de Leidse binnen stad. Ze delen flyers uit, verza melen handtekeningen en ste ken ludieke protestborden in de lucht, gericht tegen het besluit van de gemeente om hun uitke ringen te verlagen: 'Mijn slaap zak stinkt', 'Koud hè, 's winters' en 'Bent u bang van mij?'. Ondanks de geringe opkomst trekt de stoet op deze zaterdag veel bekijks. Op een bakfiets is een trom geplaatst waar onre gelmatig op geslagen wordt, en iemand zwaait voortdurend met een bel. Verder maken de daklozen niet veel lawaai. De route is expres kort gehouden: „Kijk dan naar zijn voeten, die kan echt niet ver lopen." Orga nisator Zeshin van der Plas, de Leidse zenmonnik die zelf bin nenkort op straat staat, wijst naar een man, die inmiddels voor pampus op de grond ligt. „O, hij is alweer bewusteloos." Samen met twee daklozen heeft Van der Plas het Leids Daklo- zengenootschap opgericht. „Kijk om je heen, dit is allemaal onlouid", zegt hij, met een weids gebaar. „Maar sommig onkruid heeft ook een heilzame werking. Daar moet je juist goed voor zorgen. De gemeente moet nu snel iets doen, er wordt alleen maar gepraat en gepraat, maar er gebeurt ge woon niets. In plaats daarvan gaat ze deze mensen nu zelfs korten." Door de gelederen zingt de hele dag het bedrag van 220 euro. Dat is de hoogte van de geplan de korting op de uitkering aan daklozen. Eigenlijk is het be drag een gemeentelijke toeslag als tegemoetkoming in de woonkosten. Maar die hebben dak- en thuislozen nu juist niet, redeneert de gemeente. „On zin", vindt Michel Riethoven, voorzitter van het Leids Daklo- Ondanks de geringe opkomst trekt de protestdemonstratie van daklozen en sympathisanten veel bekijks. Foto: Mark Lamers zengenootschap. „Er zijn niet genoeg slaapplekken in de op vang, en als je op straat ligt te slapen, krijg je een bekeuring van 80 euro. Dat zijn dan toch woonkosten?" Volgens Rietho ven moet er nu snel iets gebeu ren. Deze demonstratie is de laatste waarschuwing. „We kunnen natuurlijk ook een pand kraken", zegt hij drei gend. Om er meteen aan toe te voegen dat ze het eerst langs vreedzame weg proberen. „Maandag gaan we de verza melde handtekeningen op het stadhuis aan de wethouder aanbieden." Penningmeester René Meijer van het Daklozengenootschap is wel teleurgesteld over de op komst. „Ja, we hadden meer mensen verwacht. Hier zijn ei genlijk alleen de alcoholisten. De verslaafden van de gedoog zone zijn echt niet vooruit te branden natuurlijk, maar ook de hulpverleners en de stichtin gen hebben het aflaten weten." Marco van Duijn van Eurodus- nie is er wel. Hij werkt zelf in de daklozenopvang, en vindt dat als de gemeente snijdt in de uit kering, er met dat bedrag ook iets moet worden gedaan voor daklozen. „Het is zo makkelijk om de slaapplaatsen uit te brei den. Maar de gemeente is bang voor een aanzuigende werking op daklozen uit andere steden. Ze doen alsof de opvang hier een Hilton is. Nou, het is echt geen pretje, slapen tussen de stinkende, snurkende en bed plassende daklozen." leiden - Gemeenten betalen alleen 50 miljoen euro voor de Rijn Gouwe Lijn als het bij dit bedrag blijft. De provincie draait dan op voor de tegen vallers. Over dat voorstel pra ten de gemeenten langs het tracé met de provincie. Onlangs werd bekend dat het rijk met geld over de brug komt voor de aanleg van de verbinding tussen Gouda, Al phen en Leiden. Het ministe rie van verkeer en waterstaat draagt 140 miljoen euro bij. Dat is 18 miljoen euro min der dan waar de provincie en de regio om hadden ge vraagd. De bijdrage van de gemeenten langs het tracé ging vervolgens omhoog, van 35 naar 50 miljoen euro. Zuid-Holland draagt als initi atiefnemer van het lightrail- project 40 miljoen euro bij. Wethouder Ruud Hessing uit Leiden heeft al verklaard dat hij bereid is een hogere bij drage te betalen. Een verdeel sleutel voor de bijdrage per gemeente moet nog gemaakt worden. Wel zegt Hessing nu: „De provincie komt één keer langs bij de gemeenten om geld te vragen. Verdere kos ten zijn dan voor rekening van de provincie. Dat is nu onderwerp van bespreking." Het voorstel is aan de orde gekomen in de stuurgroep Rijn Gouwe Lijn, waarin be halve het rijk, de provincie en de gemeenten ook het be drijfsleven is vertegenwoor digd. Het is de bedoeling dat het bedrijfsleven ook meebe taalt aan de sneltramverbin- ding. Hessing reageert op kritiek van de ChristenUnie uit Lei den. Die partij is altijd zeer sceptisch geweest over de komst van de Rijn Gouwe Lijn, onder andere vanwege de onzekerheid over de aan leg van het westelijke tracé. Nu de minister van verkeer en waterstaat zegt geen geld (over) te hebben voor dat tra cé naar de kust, vraagt Filip van As, het enige raadslid voor de ChristenUnie, zich af of de investering in 'oost' wel zin heeft. Leiden heeft vooral belang bij de tram naar Val kenburg, Katwijk en Noord- wijk. Hessing zegt dat het gewoon te vroeg is voor de minister om al te kunnen oordelen over het kusttracé. Nog niet alle onderzoeken zijn afge rond, en de relatie met de be bouwing van vliegkamp Val kenburg is nog nauwelijks uitgewerkt. „Dat geld komt er. We zorgen gewoon dat we te zijner tijd een goed verhaal hebben. Als je de minister tien jaar geleden geld voor 'oost' had gevraagd, zou ze hebben geantwoord: Neem de bus maar." Tiende Rijntaptoe in Leiden leiden - Half drie zaterdagmid dag. Op het plein aan de Bees tenmarkt is het een drukte van belang. Ruim honderd muzi kanten in verschillende unifor men staan wanordelijk in groepjes met elkaar te praten. Een half uur later marcheren vier groepen strak in het gelid met een welhaast militaire dis cipline weg richting Haarlem merstraat. Het is een voorproef je voor de avond. Dan wordt de tiende Rijntaptoe op de Bees tenmarkt gehouden. De muziek klinkt overweldi gend in de winkelstraat. En de mensen vinden het prachtig. Publiek druk zich snel tegen de winkelpuien aan om de colon ne ruim baan te geven. Een groepje pubers marcheert paro diërend achter de Floraband uit Rijnsburg aan. „Tjonge, jonge", zegt mevrouw Van der Pluijm uit Voorscho ten. „Ze pakken hier wel uit tij dens de Open Monumentenda gen." Van de Rijntaptoe heeft ze nog nooit gehoord. „Ik ga meestal winkelen in Leidschen- dam, maar vanwege de monu mentendagen ben ik vandaag rnet m'n kinderen naar Leiden gegaan. We vallen zo wel met onze neus in de boter." Als het winkelend publiek in het kielzog van de Floraband uit Rijnsburg, die aan kop van de stoet gaat, net weer bezit heeft genomen van de winkel straat, dient de tweede groep zich aan. Deze middag trekken maar liefst vier show- en mar- De tiende Rijntaptoe zorgde weer voor een avondvullend programma op het evenementenplein aan de Beestenmarkt. Foto: Henk Bouwman chingbands door de Haarlem merstraat. Met telkens een paar minuten tussen de verschillen de groepen om het eigen geluid van de bands volledig tot hun recht te laten komen. Na een korte drinkpauze aan de kop van de Haarlemmerstaat nabij de Haven, leggen de bands het parcours nog een keer af. Maar het echte werk begint pas 's avonds. Om kwart over acht bijt het Pasveer Korps uit Leeu warden het spits af op het plein aan de Beestenmarkt. De be langstelling van publiek is rede lijk. De tribunes zijn goed ge vuld, en ook langs de dranghek ken staat heel wat volk. Toeval lige passanten die het gratis ge boden vertier graag over zich heen laten komen en echte lief hebbers van deze muzieksoort die speciaal hier op af gekomen zijn. Zoals P. Rietkerk uit Lei- derdoip. Hij is samen met vriendin L. de Haas uit Leiden de enige bezoeker die het straatevenement vanuit een ge- legenheidskybox ziet. Met twee klapstoeltjes zitten ze op het dak van de waterkassa voor de rondvaartboten „Je kijkt zo ei genlijk op de achterkant van het evenement", zegt Rietkerk. „De bands spelen voornamelijk met hun gezicht naar de tribu ne die voor de Lido staat. Maar het uitzicht hier is prachtig. Het verbaast me eerlijk gezegd dat we hier nog steeds alleen zit ten." Helmaal verwonderlijk is dat niet. Het tweetal valt nauwelijks op in het donker. En bovendien heeft het 'voetvolk' de ogen op het plein gericht. En daar is voor elk wat wils. De Rijnsburg- se Floraband, Laurentius uit Voorschoten en Da Capo uit Lisse voor iedereen die van marchingbands houdt. The Band of Liberation, gestoken in militaire uniformen uit de Tweede Wereldoorlog, speelt liedjes uit de bevrijdingsdagen. Zij kunnen vooral op een dank baar applaus rekenen van de oudere bezoeker. En het Pas veer Korps uit Leeuwarden is vooral voor het showelement gevraagd. Hun optreden houdt het mid den tussen een muziekoptre- den en een dansvoorstelling. „Je moet er van houden", zegt een tamboer van een ander muziekkorps. „Maar wat zij doen, is erg knap. Ze hebben ook al heel wat prijzen op hun naam staan." Als het Pasveer Korps klaar is met haar laatste optreden, klinkt een lang en en thousiast applaus. Het mag duidelijk zijn: het overgrote deel van de aanwezigen houdt hiervan. leiden - De gemeente Leiden voert een strenger wegsleepbeleid. In juli werd een nieuwe regeling van kracht die de gemeente meer mogelijkheden geeft om auto's weg te slepen. Dat gebeurde tot nu toe drie keer en dat is meer dan in het verleden, toen het wegsle pen van auto's vrijwel nooit voorkwam. Als een geparkeerde auto het verkeer hindert, mag de parkeercon- troleur de wagen laten weghalen. Tot voor kort mocht dat alleen indien het voertuig een gevaar opleverde. De kosten voor de eige naar van een auto kunnen oplopen tot 300 euro. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, lk neem een vast kwartaal abonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Bt betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM DV Postcode Plaats i. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mail adres Bank-/girorekenin gnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). persoongegevens In het colofon v Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7