Spanje haalt bezem door scheepsbouw ECONOMIE Malaise in hotelbranche biedt soms prachtige buitenkansjes Voorlopige Teruggaaf: appeltje eitje Bonden rekenen o 100.000 actievoen KLM treedt toe tot Skyïeam Telecom stuurt hulpploegen Massale acties Britse bonden Minister vraagt Ryanair geld terug Accountant wees op boekhouding van Havenbedrijf Bonden kondigen acties aan 'Euro' wapenfeit op financiële top Testvlucht EIGEN BEURS ECONOMIE WIJZEI Staat op kosten geja< Amstelveen - KLM treedt deze week met haar Amerikaanse partners Northwest en Conti nental toe tot het SkyTeam, de luchtvaartalliantie van moeder bedrijf Air France. Daarmee ontstaat een van de grootste sa menwerkingsverbanden in de luchtvaart. Eerder dit jaar liet KLM-topman L. van Wijk al we ten te onderzoeken of intensie vere samenwerking binnen het SkyTeam mogelijk is. Daarmee bedoelt hij dat KLM met Delta (partner van de Fransen) in zee kan gaan en Air France met Continental en Northwest. Dit moet grote kostenbesparingen opleveren en de klant kan profi teren van betere verbindingen. pau - De hulporganisatie Tele coms Sans Frontières (TSF) stuurt twee ploegen naar het Caribisch gebied om de com municatieverbindingen te her stellen op eilanden die zijn ge troffen door de orkaan Ivan. Dat heeft de non-gouveme- mentele organisatie die ope reert vanuit het Franse Pau, zondag bekendgemaakt. De hulpploegen zullen als eerste het zwaarst getroffen eiland Grenada aandoen om daar met behulp van onder meer satellie- tapparatuur telecomverbindin- gen tot stand te brengen. TSF bestaat sinds 1998 en is lid van de VN-werkgroep over telecom municatie in noodsituaties (WGET) en partner van het bu reau voor humanitaire hulp van de Europese Commissie (ECHO). Brighton - Britse bonden heb ben gisteren massale acties aangekondigd tegen plannen van de regering om diep te snij den in het overheidsapparaat. Daarnaast werd de Britse pre mier Blair op het jaarlijkse con gres van de vakbondsfederatie TUC in Brighton gewaar schuwd dat hij niet aan de pen sioenrechten moet tomen. De bonden in de publieke sector maakten tijdens het congres bekend dat ze bijna 300.000 ambtenaren hebben opgeroe pen hun werk op 5 november stil te leggen. Volgens de vakbe weging zijn overheidsplannen om meer dan 100.000 banen te schrappen in het overheidsap paraat schadelijk voor de pu blieke dienstverlening. Die is van belangvoor iedere Britse burger van wieg tot graf. brussel - De Waalse minister Antoine voor luchthavenbeleid vraagt Ryanair om eerder ver strekte subsidie terug te storten. Antoine zei gisteren in een in terview met de Franstalig Belgi sche televisiezender RTL-TVi dat hij komende week een brief gaat schrijven aan de Ierse prijsvechter. De Waalse minis ter is bevreesd voor problemen met de Europese Commissie. Deze heeft eerder dit jaar de 4 miljoen euro subsidie die de luchtvaartmaatschappij kreeg via het overheidsvliegveld Charleroi, aangemerkt als on wettige overheidssteun. Top man O'Leary van Ryanair zei vorige week nog de aanpak van de subsidie door de Europese Commissie bij Europese Hof van Justitie te zullen aanvech ten. rotterdam/anp - De accoun- tantsdienst van de gemeente Rotterdam heeft de afgelopen jaren diverse malen gewezen op onregelmatigheden in de boekhouding van het Havenbe drijf. Dat erkende een woord voerder van wethouder Jans- sens (Financiën) zaterdag. Het college van burgemeester en wethouders en de gemeente raad zetten die zaken steeds recht, zodat ze bij het vaststel len van de jaarrekening klop ten, aldus de zegsman. De woordvoerder reageerde daarmee op een onderzoek dat NRC Handelsblad zaterdag pu bliceerde. De krant onderzocht de rapporten van de Rotter damse Accountantsdienst sinds 1999 en vond daarin de opmer kingen over het Havenbedrijf. NRC noemt onder meer een le ning van 28,7 miljoen euro die ten onrechte niet verantwoord zou zijn. Het is nog onduidelijk of het Havenbedrijf met de onregel matigheden de grenzen van zijn mandaat hééft overschreden. „Dat is nu onderwerp van on derzoek door de commissie- Lemstra." Aanleiding voor Lemstra's onderzoek is de afgif te van een bankgarantie van 100 miljoen euro door topman W. Scholten van het Havenbe drijf aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) Scholten moest eind augustus daarom opstappen. maandag 13 SEPTEMBE door Dick Hofland den haag - Het gaat niet best met de hotels. Vooral de vrees voor terrorisme en een zwakke economie hebben ge zorgd voor de laagste bezettingsgraad in tien jaar. Om toch het hoofd boven water te houden mikken veel hotels op aanbiedingen. Soms heb je al voor een paar tientjes per dag een kamer in een luxe onderkomen. Op de fiets in de zon door het Gulp- dal. Voor Gerda en Onno bestaat er niets mooiers. Ze wonen in de stad, hebben het daar geweldig naar hun zin, maar af en toe moeten ze „effe het gras ruiken". Het liefst zouden ze gaan kamperen, want ze hebben het niet al te breed. ^1 zul je ons niet horen klagen." Ze raken behoorlijk op leeftijd en de hal ve dag in hurkhouding, dat redden ze niet meer. „Als ik dan 's ochtends m'n bed uit kom, heb ik het idee of ik uit m'n graf opsta", zegt Onno lachend. Dus zoeken ze nu soms dagenlang naar leuke aanbiedingen van hotels. „Je kunt tegenwoordig voor een rede lijk bedrag in een mooi hotel terecht. Vooral doordeweeks, dan is het soms echt een schijntje." Limburg trekt hen het meest, maar in het voorjaar zijn ze nog een paar da gen in Drenthe geweest. „Omdat we daar voor een paar tientjes per dag een prachtige kamer en een heerlijk ontbijtbuffet hadden. We wisten niet wat ons overkwam." Veel hotels zijn momenteel goedkoper dan ooit. Zelfs de duurste onderko mens bieden soms tarieven waarmee amper de schoonmaakkosten te beta len zijn. Dat komt omdat de hotels vo rig jaar de slechtste periode in tien jaar hebben doorgemaakt. Vooral bui tenlandse klanten bleven weg uit vrees voor aanslagen (op hun vliegtuig bijvoorbeeld), een onzekere economie en enige tijd ook de SARS-epidemie. De terugval in de bezettingsgraad was weliswaar lang niet zo dramatisch als in 1993, toen veel hotels vanwege de slechte economische situatie op de fles gingen, maar wel zorgelijk. Voor menig hotel was het in elk geval aan leiding om na te denken hoe er toch meer gasten kunnen worden getrok ken. De pijn deed zich de afgelopen tijd nadrukkelijk voelen in Amsterdam en rond Schiphol. Mede omdat niet al leen Nederlanders, maar ook buiten landers de hotels daar erg duur vin den. Afgaande op het afgelopen week einde is het de vraag of dat klopt. Vrij wel alle hotels in de hoofdstad zaten vol, van goedkoop met een wc op de gang tot heel duur met badslippers naast de jacuzzi. Zoals Grand Hotel Krasnapolsky. De 436 kamers, met prijzen tussen 179 en 425 euro, waren zaterdag allemaal bezet. Met de overige tophotels in deze re gio heeft Krasnapolsky besloten zich minder op toeristen te richten en meer op klanten die het meest willen betalen: zakenlui en conferentiegan gers. Omdat er minder toeristen ko men is de bezettingsgraad weliswaar minder, maar door de hogere kamer- prijs stijgen de inkomsten toch. Krasnapolsky is niet te vinden tussen de aanbiedingen op internet, ook al is het aantal hotel-zoeksites de afgelo pen jaren behoorlijk toegenomen. Het is wennen om een weg te vinden tussen onder andere Expedia.nl, Ho- telspecials.nl, Weekendjeweg.nl, Nachtjeweg.nl en WeekendCompa- ny.nl. De aanbiedingen zijn vaak in teressant, maar toch lang niet altijd spotgoedkoop. Wie dat wil, moet heel goed kijken en vergelijken. Een hotel dat wordt aangeboden voor bijvoorbeeld 25 euro blijkt bij nadere bestudering net in het weekeinde dat je er naartoe wilt een tientje duurder. En dat is dan ook nog de prijs per persoon en lang niet altijd met ont bijt. De aanbieding van 25 euro komt dan voor twee personen inclusief ontbijt alsnog op zo'n honderd euro uit. Er zijn ook superaanbiedingen', die wel degelijk de moeite waard zijn. Al zijn ze soms gekunsteld: 'Tel uw leef tijden op, deel de uitkomst door vier en dat is dan de korting in procenten. En dan krijgt u ook nog een bad handdoek cadeau.' Met andere woor den: Hoe ouder hoe goedkoper. Los van dit soort trucs is het wel de gelijk mogelijk om met z'n tweeën een nachtje in Amsterdam te verblij ven voor veertig euro. En dan komt het behang echt niet van de muren. Buiten de randstad zijn zelfs diverse viersterrenhotels waar je met z'n tweeën een heel weekend, dus twee nachten, voor amper negentig euro kunt vertoeven, inclusief ontbijt. Wie heel goed zoekt, krijgt e prijs soms ook nog een driej menu bij. Verstandig is ook te bellen, want niet zelden b ook nog een soort last-mint zijn, waardoor het hotel bei verder te gaan in zijn zucht ten te winnen. Dat is nogal i geval op minder gewilde plf Wie per se naar de gangbar* spots' wil, moet nog altijd zi zijn met een weekend ondei derd euro. In plaatsen als Ri Harderwijk, Noordwijk, Tei Scheveningen en Delft kom dat bedrag nog altijd geen d renhotel binnen. „Daar hoe nou net niet naartoe, wanti even druk als in een stad", 2 Gerda en Onno. „Wij zoekei En dan kun je echt voor wei hele leuke hotels vinden. W bovendien de badkamer en niet hoeven te delen, wanti hebben we wel gehad." barcelona/gpd - De Spaanse scheepsbouw staat aan de voor avond van een grootscheepse sa nering. De werkplek van duizen den werknemers staat op de tocht. De vakbonden hebben voor de komende weken harde acties en stakingen aangekon digd. De regering Zapatero moet onder druk van Brussel de scheepsbouw herstructureren. Het staatsbedrijf Izar, dat nu nog een defensiepoot en een civiele tak heeft, moet uit elkaar wor den getrokken. De defensiewer- ven gaan op in een nieuw staats bedrijf. De civiele werven moe ten als zelfstandige particuliere werven verder. Daarvoor zoekt de regering particuliere inves teerders. Bij Izar werken ruim 10.000 mensen, verspreid over een tiental werven in het gehele land. Ongeveer de helft van de bedrijven houdt zich bezig met defensieorders. De afgelopen ja ren zijn met overheidssteun, onder meer geld uit Brussel, grote opdrachten binnenge haald. Dat was volgens de EU il legaal, omdat de twee bedrijfs takken gescheiden moeten ope reren. Brussel eist nu dat Spanje 1,1 miljard euro terugbetaalt en de twee bedrijven uit elkaar haalt. De vakbonden weigeren om zich bij het dictaat uit Brussel neer te leggen en vinden dat Madrid zich hard moet maken voor het behoud van de werkge legenheid. Behalve de 10.000 vaste arbeidsplaatsen lopen ook 20.000 banen in de toeleverings bedrijven gevaar. Gisteren en eergisteren waren al de eerste acties in Sevilla en Cadiz, in het zuiden van het land. Daarbij werden wegen en spoorwegen geblokkeerd met barricades van brandende autobanden. Ook werden protestbijeenkomsten gehouden, ondermeer in het parlementsgebouw van de re gionale regering van Andalusië. Hetzelfde gebeurde in het noordwesten van Spanje, in Fer- rol, Gijon en Sestao, waar het grootste deel van de werven is gevestigd. Woensdag is er overleg tussen bonden en vertegenwoordigers van de regering. Een dag eerder leggen de werknemers het werk neer en als het overleg niets op levert zullen de werven ook de dagen erna dicht blijven. De belangrijkste eis van de bon den is dat niet alleen de defen sie-werven, maar ook de civiele werven verder gaan als staatsbe drijven. Ze noemen de plannen van de regering Zapatero een 'indu striële misdaad'. De bonden vre zen dat particuliere investeer ders erop uit zijn om de werven zo snel mogelijk failliet te laten gaan en de fabrieksterreinen te gebruiken voor speculatieve doeleinden in de onroerend- goed-sector. scheveningen/gpd - „Dit be wijst dat de ministers van fi nanciën in staat zijn om lastige vraagstukken op te lossen", zei Gerrit Zalm zaterdagmiddag met een grijns. Hij en zijn colle ga's hadden zojuist voor eens en voor altijd vastgelegd hoe het woord 'euro' geschreven dient te worden: E-U-R-O. Al leen Griekenland houdt het recht op een andere schrijfwij ze, want de Grieken hanteren nu eenmaal niet het Latijnse al fabet. Het probleem belandde zater dag onverwacht op het menu van de informele Europese fi nanciële top in het Schevening- se Kurhaus.Een aantal nieuwe lidstaten van de EU wenste het woord 'euro' anders te spellen om de uitspraak in hun taal te vergemakkelijken. Daarmee is meteen een van de grootste wapenfeiten van de tweedaagse bijeenkomst ge noemd. Een heikele kwestie, de meerja renbegroting voor de Europese Unie 2007-2013, gaat pas op zijn vroegst onder Luxemburgs voorzitterschap voor vuurwerk zorgen. hamburg De cockpit van de nieuwe Airbus A380 was zaterdag klaar voor transport vanuit de Duitse plaats Hamburg. In totaal vijf delen van de Airbus zullen per schip worden vervoerd naar Dresden voor een serie uitgebreide tests. In Dresden wor den de delen ook aan elkaar gemonteerd, waarna 47.500 simulatievluchten volgen. Foto: EPA Half september valt er bij zo'n drie mil joen mensen weer een blauwe envelop in de bus. Vrees niet, het is slechts een bericht over de Voorlopige Teruggaaf (VT). Nu was het al een peulenschilletje geworden om de VT aan te vragen, dit jaar hoef je daar in principe helemaal niets meer voor te doen. Tenminste, als er in je fiscale situatie geen wijzigingen te melden zijn. Via de Voorlopige Teruggaaf kunnen af trekposten en heffingskortingen waar de werkgever of uitkerende instantie bij het bepalen van het inkomen nog geen re kening mee heeft gehouden, worden te ruggevraagd. De Belastingdienst stort maandelijks bij zo'n drie miljoen huis houdens een bedrag op de bankreke ning, gemiddeld iets meer dan 200 euro per maand. De algemene heffingskor ting voor een partner zonder of met een laag inkomen en de hypotheekrenteaf trek worden het meest aangevraagd. An dere heffingskortingen die via de VT lo pen zijn onder meer de kinderkorting, de combinatiekorting en de korting voor maatschappelijke beleggingen. Elk jaar stuurde de Belastingdienst in september een formulier, een diskette of een uitnodiging om een programma te downloaden. Daarmee kon de VT voor het komende jaar worden aangevraagd. Uit onderzoek is gebleken dat het me rendeel van deze aanvragen ongewijzigd blijft. Ruim twee miljoen huishoudens kopieerden gewoon de ge gevens van het vorige jaar. Niet verwonderlijk, want fiscaal gezien verandert er doorgaans niet zo veel in een mensenleven. Vorig jaar is daarom in het Belas tingplan 2004 al aangekon digd om over te gaan op een nieuw systeem. Daar bij gaat de Belastingdienst er vanuit dat de onderde len van de VT-aanvraag ge lijk blijven, tenzij er een wijziging wordt ingediend. Dit nieuwe systeem wordt de Automatische Voorlopi ge Teruggaaf genoemd Half september ontvangen de huidige VT-ontvangers een brief waarin de Automatische Voor lopige Teruggaaf wordt aangekondigd. De Belastingdienst slaat vervolgens aan het rekenen en stuurt uiterlijk 23 de cember dit jaar een beschikking voorlo pige teruggaaf waarin het VT-bedrag voor 2005 vermeld staat. Daarin staat Brenda van Dam met welke heffingskortingen en aftrek posten rekening is gehouden. Is er niets veranderd in de persoonlijke situatie en kloppen alle gegevens? Dan kun je deze beschikking voor kennisge ving aannemen en rustig wachten tot het bedrag in ja nuari op de rekening wordt gestort. Nu is het altijd zo dat het Belastingplan voor het komende jaar pas in de cember definitief door Tweede en Eerste Kamer wordt aangenomen. De Be lastingdienst rekent met de bedragen voor zover die be kend zijn. Het bedrag dat in januari wordt gestort kan dus altijd iets afwijken van de beschikking. Hoe zit het als er wél veran deringen met fiscale conse quenties zijn? Bijvoorbeeld als je al een VT ontving en nu voor het eerst hypotheekrente wilt aanvragen, als je een eerste kind hebt gekregen en wellicht recht op een hef fingskorting hebt, of als je voortaan als éénoudergezin door het leven gaat? „Dan moet je ook even wachten op de beschikking en vervolgens de wijzigin gen aan ons doorgeven" legt Marcel Ho- man, woordvoerder van de Belasting dienst uit. „Dat kan heel eenvoudig via het VT-pro- gramma op internet of via het VT-for- mulier dat met de beschikking wordt meegestuurd" vertelt Homan. HetVT- programma 2005 wordt niet meer op diskette verstrekt, maar kan worden ge- download van de internetsite van de Be lastingdienst. Een enkele keer komt het voor dat het uitbetaalde VT-bedrag te hoog is, door dat er heffingskortingen zijn aangegeven waarop eigenlijk geen recht is. Dat is vervelend, omdat de te veel betaalde be dragen later moeten worden terugbe taald. Om dat te voorkomen, zal de Be lastingdienst in 2005 vaker dan voor heen controles in de VT-bestandén uit voeren. Als we vermoeden dat een VT of een onderdeel van de VT ten onrechte wordt verleend, zullen we die persoon een brief sturen met daarin het verzoek de VT opnieuw aan te vragen. Wordt daar niet op gereageerd, dan zal de VT worden stopgezet of worden ingetrok ken", aldus Homan. Meer informatie: www.belastingdienst.nl Hilversum/ANP - De vakbonden rekenen op circa 100.000 actie voerders tijdens hun demon stratie zaterdag 2 oktober in Amsterdam tegen het kabinets beleid. ,Als het er minder zijn, moeten we tenminste gaan na denken of we nog wel voldoen de steun hebben in de Neder landse samenleving", aldus voorzitter H. van der Kolk van FNV Bondgenoten in het televi sieprogramma Buitenhof. Van der Kolk erkende dat de Ne derlandse vakbeweging geen lange traditie kent van massale manifestaties, zoals in Duits land, Frankrijk en Italië. Volgens hem blijkt uit ledenraadplegin gen en onderzoek echter dat veel mensen in protest willen komen tegen de wijze waarop het kabinet „het matje onder de sociale zekerheid uittrekt". De Delftse hoogleraar economie A. Kleinknecht betoogde dat de vakbeweging in Nederland het actievoeren verleerd is door de overlegeconomie en nog maar weinig mensen op de been krijgt. Doordat de bonden „die stok van actievoeren niet achter de deur hebben", trekt het kabi net zich volgens hen aan van hun kritiek 0 in onder meer de vut oen, WAO en WW. Van der Kolk weerspi derlandse bonden weten hoe ze mens* mobiliseren. Volgens afgelopen jaren in dii conflicten met werk als in de bouw en he vervoer, wel degelijk actie gevoerd. 1 „Bij ons moeten acti kunnen opleveren, 1 ders het resultaat nie i te tellen", stelde de voorman. .Anders d dere landen gaan wi land niet voor elke straat op. Enkel en beuk erin gooien, p de Nederlandse sami Volgens Van der Ko ook in deze traditie d gelopen tien jaar ge* acties zijn geweest beleid uit Den Haag, acties heeft in het ve eenmaal vaak niet h( resultaat gehad. Je wel heel goed nadei datje eraan begint." In Den Haag zorgt de commis- sie-Duivesteijn momenteel voor de nodige opwinding. Deze commissie doet verwoede po gingen te achterhalen hoe het met de Betuwe- en HSL-lijnen zover heeft kunnen komen. Bei de spoorinvesteringen staan symbool voor een algemeen fe nomeen: grote infrastructurele projecten zijn onlosmakelijk verbonden met een permanente stroom van financiële tegenval lers. Als manna uit de hemel vallen met grote regelmaat hogere re keningen op het ministeriële bureau. Natuurlijk, voor een deel heeft de Tweede Kamer bo ter op zijn hoofd. Bijvoorbeeld zo'n lange tunnel onder het gras en de koeien van het groene hart is niet gratis. Dergelijke kostenverhogingen van eigen makelij vormen echter slechts wat ge rommel in de marge van Het Grote Foute Re kenen. Eén van de eerste getui gen tijdens de verhoren van de commissie-Dui- vesteijn, een ter zake kundige Deense hoogle raar, maakte meteen duidelijk dat enorme kos- tenoverschrijdin- gen bij zulke me gaprojecten schering en inslag zijn in alle hoeken en gaten van de wereld. Daar zullen ze in Athene en Lissabon bijvoor beeld over weten mee te praten. Peking en Berlijn zijn gewaar schuwd. Deze consequente misrekenin gen zijn eenvoudigweg het ge volg van de gedragingen van die welbekende subspecies van de homo sapiens die in de econo mische wetenschappen al eeu wenlang de boventoon voert: de maximaliserende homo econo- micus. Deze homo economicus speelt de hoofdrol in bijna alle econo mische leerboeken en theorieën. De bekendste variant daarvan is de private onderneming: die is op jacht naar winstmaximalisa tie. De laatste jaren is ook veel aandacht besteed aan de (top) manager, die erg druk blijkt te zijn geweest met het maximali seren van zijn inkomen. Maar ook andere partijen blazen hun maximaliserende partijtje mee. Veel ambtelijke topfunctionaris sen laten zich leiden door bud- getmaximalisatie: hoe groter de afdeling, hoe hoger het prestige. Politici doen verwoede pogin- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen gen stemmen te max zodat daarmee hun 1 wordt vergroot. Uitei elke homo economic confronteerd met be De topmanager moe deelhouder niet tege het harnas jagen, de naar moet zijn minis vriend houden, de p; merkt dat ideologieë eindig kunnen word rekt, et cetera. Binnc zen van de beperkin homo economicus e zoek naar het maxin In het domein van d van het overheidsbel theorie van winstzoe in Angelsaksisch jarg seeking behavior - p Ook hier speelt de hi micus een sleutelrol langengroepen pleiti introductie van maa voora belan ment ren- verpa tropif praat Beroc leggei 'zelfg toette lemra kwali gelevi stent kome zijno gen inkomsten daar Bedrijfstakken beaig dat het weren van g< producten uit verre den verstandig is. To dat meteen goed uil gen winstgevendhei naren schrijven not blijkt dat op hun tei extra maatregelen d ving schade oploop is daarvoor een verl hun budget noodza De markt voor over regelen die deelbel: nen, is enorm groot der dat Brussel en) worden bevolkt doe zenden lobbyisten, faveure van het bed Bij grote infrastructi ten lopen cruciale prachtig parallel. Ai kunnen jarenlang v proj ectmanagemefl kunnen goede sieri 'mooie (fingen vooi Bedrijven kunnen 1 keningen spekken 1 ze opwaartse aanpa kostenposten. Misse ten de leden van de Duivesteijn maar '1 boek economie ope

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6