Bagdad weer toneel van bloedige strijd BUITENLAND Explosie Noord-Korea met paddestoelwolk geen kernwapenproef* ledereen wil weg uit Afrika, er zijn hier geen mogelijkheden Tientallen doden en gewonden bij gevechten Chef Griekse luchtmacht ontslagen na heli-crash Boze Afghanen steken VN-gebouwen in brand Aanvoerder terroristen in 'koelkast' Twee Iraniërs bekennen kindermoorden VS-deserteur geeft zich na 40 jaar aan Orkaan Ivan op weg naar Cuba groep stelt i ultimatum Iome - Een islamitische jng die in Irak twee Ita- Erouwen heeft ont- L-ft de regering in Ro de tijd om de Itali- jpen uit Irak terug te En anders worden Si- en Simona Torretta J. De groep noemt 'er jde Islamitische Jihad in n groepering die zich jde als Ansar al-Zawahi- pjdag de ontvoering >wee vrouwen en twee bedewerkers van hun tóe opgeëist. n kapel niet f dubbelzinnig L Een Britse kapel krijgt jiwe naam omdat de ou- h te dubbelzinnig bleek, jh bleven het bord met ran het gebedshuis ver- De Little Dicker Chapel Weidelijk voor grap- Jers, die steeds de letters jn het woord Dicker Eden. Dan staat er zo- Ie Kleine Piemel Kapel, ge in East Sussex wordt |t in Gouden Kruis. ;kong kiest eeld pc - Bij de verkiezin- iren in HongKong lij- nj tl de hervormingsge- ipJndidaten als de pro-Pe- jdidaten een kleine hebben geboekt. Uit 0 na het sluiten van de staan de 'democra- :httien zetels voor de nde wetgevende raad. daten die door Peking esteund, boeken twee st n richt zich n i kolonisten Premier Ariel Sharon 1ïarde kern van de ko- jewaarschuwd onmid- eind te maken aan p ngscampagne tegen v en het dreigen met iroorlog. Sharon ver- ninisters te blijven srwijl de kolonisten radicale geluiden la- „Hier moet een eind en", zei hij. es verwondt 30 kinderen n het oosten van Chi- Jen 41-jarige man za- nderen met een Iken. De man pro- na explosieven te ftloffen en benzine in jteken, maar dat wist [te voorkomen. De Jde kinderen neer op ©laats. Geen van de raakte ernstig ge- protest JVS-basis figeveer 30.000 perso en gisteren in het Ja- lowan voor de sluiting herikaanse militaire e stad gedemon- ij uitten ook hun woe- recente crash van kaanse legerhelikop- nabijgelegen univer- rdoor een gebouw ade opliep. ichte aanslag gepakt n haag - De organisa- n aanslag in Praag op s, is in Amsterdam ge- gaat om de Israëlische [icik Abergil. Abergil ■én van de bazen in de e onderwereld. Aber- J> Schiphol aangehou den met zeven body- Jbegeleiders toen hij jpgtuig naar Israël Wil li. De aanklacht luidt: kei tussen België en over llitair bekent ndeling :en soldaat van de in- lienst van de Ameri- jdkrachten heeft za- segd schuldig te zijn indeling van gevange- Abu Ghraib-gevange- tlad. Hij deed dat di- t begin van een zitting jgsraad in de Iraakse l De 24-jarige Armin ok toe schuldig te zijn azwering. om' op ...row l°20>i -en journalist van het idagsblad News of p^on met een na- [toegang krijgen tot nse vliegveld Heath- dat hij werd gecon- ïkleed als bouwvak- reflecterend hesje •vhelm stapte hij in lat werknemers naar it voor de nieuwe ke- pgplaats bracht. Hij l identiteitskaart. maandag 13 SEPTEMBER 2004 door Sietske de Boer el hoceima - „Je kunt maar één keer doodgaan", antwoordt Khalid (19) la coniek op de vraag of hij bereid is zijn leven te wagen door met een wankel bootje te proberen Spanje te bereiken. „Als dat op zee moet gebeuren, dan is dat maar zo. Hier in Marokko heb ik geen leven, er is geen werk, geen toe komst." Bij het vallen van de avond kijkt Khalid op een strandje aan de Middellandse Zeekust van El Hoceima richting Spanje. „Ik ga binnenkort, ik heb al 600 euro betaald aan de eigenaar van de zodiac, de motorboot die mensen naar de overkant brengt. Omdat hij fa milie is hoefde ik niet de volle prijs van 1000 euro of meer te betalen. Ik ga als het weer gunstig is." Twee van Khalids broers en vier van zijn zussen wonen al in Spanje en Frankrijk. Zij hebben het geld voor zijn overtocht opgestuurd. „Ik ben de jongste, en nu eindelijk aan de beurt", aldus Khalid. Nabil (24), gespierd en met baseballpetje, heeft al eens zeven maanden in Spanje gewerkt. „Ik werk te in de bouw. Maar op een keer werd ik opgepakt toen ik dronken was, en het land uitgezet. Binnenkort probeer ik het weer." Waar hij het geld van daan haalt voor de overtocht? „Ik ben visser, als we een goede vangst heb ben, verdien ik soms 150 euro op een dag." De baas van de zodiac is schatrijk ge worden, vertelt Khalid. „Maar hij houdt niet al het geld zelf, hij betaalt de Marokkaanse politie, de gendarme en de marine, om ons door te laten. Ook de Spaanse politie krijgt geld." Een motorboot als de zodiac met anti radar apparatuur aan boord, pikt de il legale emigranten op volle zee op van de kleine vissersbootjes waarmee ze vertrekken. Jamal (22) had pech. Hij werd samen met 65 anderen opgepakt toen hij de zee op wilde gaan. De rechter veroor deelde hem tot één jaar gevangenis straf en het betalen van 10.000 dirham, 1000 euro, de prijs van de overtocht. Zijn zus Amina (34) die het proces bij woonde, is in tranen. „Hoe moeten we dat geld bij elkaar krijgen? Jamal had niet eens zelf betaald voor de over tocht, hij had mensen geholpen en daarom was hij op die boot. Mijn ou ders willen helemaal niet dat hij weg gaat." Zelf wil Amina ook weg. „Iedereen wil weg, er is hier geen werk, er zijn totaal geen mogelijkheden, helemaal niets." Ze wil ook trouwen in Europa. „Ik wil geen man die hier is en blijft." Op de berg Gourougourou bij Nador, grenzend aan de Spaanse enclave Me- lilla, bivakkeren honderden Afrikanen, afkomstig uit landen als Liberia, Sierra Leone, Mali, Soedan. Zij hebben na een maandenlange reis door de Sahara via Algerije Marokko weten te berei ken. Ze leven in tenten gemaakt van afvalplastic en van wat ze op de vuil nisbelt vinden. „Iedere avond probe ren we naar Melilla te komen door over het hek te klimmen", zegt Mo hammed (35), voormalig sportman uit Sierra Leone. Hij zet een iel laddertje tegen een boom. ..Als je boven staat, moet je het prikkeldraad en de electro- nische bewaking bovenop het hek zien te vermijden, springen en hard weg rennen voor de Guardia Civil. Dan ga ik naar het commissariaat van politie, om me te laten registreren en daar krijg je dan een papier. Met dat papier kun je een asielaanvraag indienen. Maar zodra we het commissariaat ver laten, worden we opgepakt door de Guardia Civil, die dat papier afpakt en ons met geweld weer terugbrengt naar deze berg." Recordaantal illegalen Bijna achthonderd illegale immigranten zijn gisteren op drie schepen in Zuid- Italië aangekomen. Deze toevloed van vluchtelingen uit de Derde Wereld is een van de grootste ooit die op een dag in Italië is geregi streerd. Rome gaat ervan uit dat de meeste illegalen van uit het Afrikaanse Libië de oversteek waagden. Het Ita liaanse ministerie van bui tenlandse zaken kondigde voor vandaag overleg met de Libische ambassadeur aan. bagdad/anp-afp-rtr - Bij ge vechten en bomaanslagen in en rond Bagdad zijn gisteren tien tallen mensen om het leven ge komen en gewond geraakt. Dat hebben het Amerikaanse leger en het ministerie van gezond heid in de Iraakse hoofdstad meegedeeld. In het centrum van braken in de vroege morgen he vige gevechten uit tussen op standelingen en het Ameri kaanse leger. In de Haifastraat was een hevig vuurgevecht tus sen de Amerikanen en de op standelingen, dat uren duurde. Een menigte die zich had verza meld rond een Amerikaans ge vechtsvoertuig dat door opstan delingen in brand was gesto ken, werd door een Amerikaan se legerhelikopter onder vuur genomen. Daarbij zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, onder wie een Pales tijnse journalist van de televi siezender al-Arabiya. Er vielen zeker 55 gewonden. Vier Ameri kaanse militairen waren bij de aanslag op het legervoertuig ge wond geraakt, maar konden veilig worden afgevoerd. De groepering al-Tawhid wa al- Jihad (eenheid en heilige oor log) van terroristenleider al- Zarqawi zegt in een verklaring op internet dat het achter de ra ketbeschietingen zit. „Op zon dag hebben onze moedjahe- dien raketten afgevuurd op het Amerikaanse hoofdkwartier en gebouwen van de landverraders van de Iraakse regering". Ook eist al-Tawhid wa al-Jihad de verantwoordelijkheid op voor een aanslag bij de beruch te Abu Ghraib-gevangenis bui ten Bagdad, die overigens mis lukte. Een vermoedelijke zelf moordenaar reed gisterochtend in een auto vol explosieven met volle vaart op de gevangenis af. Voordat hij het hek rondom de gevangenis kon bereiken wisten Amerikaanse militairen de chauffeur dood te schieten. Bij een aanslag op auto op een snelweg ten westen van Bagdad kwamen twee politiemannen en een jongen om het leven. In de buurt van Samarra, 125 kilo meter ten noorden van Bagdad, zijn drie Iraakse burgers omge komen toen hun voertuig werd geraakt door een explosief dat langs de kant van de weg was Bij een dergelijk incident in de buurt van de stad Hilla, onge veer honderd kilometer ten zui den van Bagdad, zijn drie leden van de Iraakse Nationale Garde omgekomen en drie anderen zwaargewond geraakt. Dat meldde een woordvoerder van de Poolse troepen die in het ge bied gelegerd zijn. Bij Ramadi, 100 kilometer ten westen van Bagdad, zijn zondag bij gevechten tussen opstande lingen en Amerikaanse soldaten zeker tien mensen om het leven gekomen en veertig mensen ge wond geraakt, zo meldde een lokaal ziekenhuis. De familie rouwt nadat een raket gisteren een huis in een woonwijk in Bagdad heeft getroffen. Foto: Reuters/Abdel Naby athene/anp-afp-dpa-rtr - De Griekse mi nister van defensie heeft gisteren de com mandant van de luchtmacht ontslagen we gens de urenlange vertraging bij een red dingsactie. Die was op touw gezet, nadat een luchtmachthelikopter met de grieks- orthodoxe patriarch van Alexandrië aan boord neerstortte. Behalve patriarch Petros VII kwamen twaalf leden van diens gevolg en vier bemanningsleden om het leven. Reddingswerkers hebben gisteren het li chaam van de patriarch opgevist voor de kust van het eilandje Haldüdki in de Egeï- sche Zee, zo heeft een woordvoerder van de overleden kerkvader laten weten. Het was het negende lijk dat werd gevonden. De andere slachtoffers worden nog vermist. De Chinook-helikopter stortte op weg van Athene naar de berg Athos neer in de Egeï- sche Zee. Een zoek- en reddingsactie kwam pas op gang toen het toestel al twee uur van de radarschermen van de luchtver keersleiding was verdwenen. Dat zou te wijten zijn geweest aan problemen met de communicatie. De minister van defensie had wegens het debacle zijn ontslag aange boden aan premier Karamanlis, maar die heeft dat niet aanvaard. De patriarch van Alexandrië is de geestelijk leider van de grieks-orthodoxe christenen in Afrika. Het patriarchaat van Alexandrië is gesticht in het jaar 42 en is daarmee een van de oudste ter wereld. Petros is geboren in Cyprus. In 1997 werd hij de 115e patriarch van Alexandrië en Afrika. Een woordvoerder van de Griekse kerk noemde Petros een „gerespecteerd kerkelijk leider" die het patriarchaat nieuw leven in heeft geblazen. Het patriarchaat leidt alle ongeveer 250.000 orthodoxe chris tenen in Afrika. Het lichaam van Petros wordt naar Alexandrië gevlogen. moskou/anp-afp - De aan voerder van de terroristen die een bloedbad hebben aangericht op de school in Beslan is onder de doden. Zijn lichaam is geïdentifi ceerd. De Russische plaats vervangend openbaar aan klager Kolesnikov zei dat nu vaststaat dat de comman dant van de gijzelnemers niet is ontsnapt. „Hij ligt in een van onze koelkasten." Bij het drama in Beslan zijn 31 terroristen gedood.'Een is opgepakt en deze man heeft de leider van de groep geï dentificeerd. Een naam is niet bekendgemaakt, maar de leider stond bekend als 'de kolonel'. Kolesnikov zei zaterdag dat de naam wel bekend is, maar nog niet wordt vrijgegeven. De Russische recherche heeft deze week de identiteit weten vast te stellen van elf van de ongeveer 31 terroris ten die bij de gijzeling be trokken waren. Zeker 339 mensen, onder wie 169 kin deren, kwamen om. De Russische premier Mi- chail Fradkov heeft de rege ring opgedragen schadever goedingen uit te keren aan overlevenden van de gijze ling in een school in Beslan. Nabestaanden van slachtof fers zouden 100.000 roebel (bijna 3000 euro) krijgen per omgekomen familielid, plus 18.000 roebel om de begrafe nis te betalen. De Russische president Poe- tin heeft zaterdag minister Dzantiev van binnenlandse zaken in de deelrepubliek Noord-Ossetië ontslagen. Ook het regionale hoofd van de FSB, de veiligheidsdienst, is uit zijn functie ontheven. herat/anp-afp-rtr - Aanhan gers van de uit zijn functie ge zette gouverneur van de West- Afghaanse provincie Herat heb ben gisteren gebouwen van de Verenigde Naties in de stad He rat in brand gestoken. Dat meldden getuigen. Bij het ge welddadige protest tegen het ontslag van de gouverneur zijn zeker zeven doden gevallen. Honderden aanhangers van Is mail Khan - bekend als 'de leeuw van Herat' - waren de straat opgegaan om uiting te geven aan hun ongenoegen over het feit dat president Kar- zai hem had vervangen. De be togers schreeuwden leuzen te gen Karzai en tegen de Verenig de Staten. Zij stichtten brand in het kantoor van de VN-vluchte lingenorganisatie Unhcr en in een gebouw van de VN-hulp- verlening. Het geweld kwam ondanks de aanwezigheid van honderden Afghaanse en Amerikaanse mi litairen in de stad. De betogers gooiden stenen naar de troe pen. Ook waren er schoten te horen. Khan was gouverneur van He rat sinds de val van het Taliban- regime in 2001. Hij heeft zich altijd weinig aangetrokken van de overheidsregels en -bemoei enis. Hij lag al jaren met de re gering in de clinch over zijn weigering provinciale belasting opbrengsten over te maken aan de regering in Kabul. Herat, dat aan Iran en Turkmenistan grenst, int het overgrote deel van de in- en uitvoerbelastin- gen van het land. Zaterdagavond betoogden aan hangers van Khan ook al voor zijn terugkeer in zijn oude functie. teheran/anp-afp - Twee Iraan- se mannen hebben gisteren be kend dat ze 22 kinderen heb ben verkracht en vermoord. Ook drie volwassenen werden het slachtoffer van de steenbak kers die zaterdag waren opge pakt, zo meldde een bron die bij het onderzoek is betrokken. De meeste slachtoffers zijn Af ghaanse jongetjes. Hun families waren vaak illegaal in Iran en durfden daarom geen aangifte te doen bij de politie. De moor denaars konden zo twee jaar lang ongestoord hun gang gaan. De politie heeft inmiddels ze ventien slachtoffers opgegraven in een gebied ten zuiden van Teheran. Het duo begroef bij de versgedolven graven steevast een dode kat of hond om de lij- kengeur te maskeren. Charles Jenkins mogelijk niet vervolgd Kingston-Havana - Een Methodistenkerk in een voorstad van Kingston is door de orkaan Ivan ver woest. Op Jamaica, waar zeker veertien doden zijn gevallen door de orkaan, zijn de inwoners begon nen met opruimwerkzaamheden. Op Cuba zet ie dereen zich schrap voor wat gaat komen. Ivan is niet in kracht afgenomen. Naar verwachting zal hij op de verder naar het noorden gelegen eilanden en mogelijk ook nog in de Amerikaanse staat Florida toeslaan met windsnelheden van meer dan 250 ki lometer per uur. Op de Benedenwindse Eilanden Curacao, Bonaire en Aruba is dit weekend een aan vang gemaakt met het herstel van de schade. De overheid op Curacao geeft voorrang aan de repara tie van de faciliteiten voor de vissers. Foto: Reuters/Daniel Aguilar door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokio - Charles Jenkins, die 40 jaar geleden naar Noord-Korea zou zijn gedeserteerd, heeft zich zaterdag gemeld op een Amerikaanse basis in Japan. Daarmee is het drama rond Jenkins, zijn Japanse vrouw en hun twee dochters aan zijn derde bedrijf begonnen. Het is een drama dat Japan al meer dan twee jaar in zijn ban houdt. Jenkins (64) zou in 1965 toen hij in Zuid-Korea was gelegerd, naar Noord-Korea zijn overge lopen. Daar trouwde hij met Hitomi Soga (45), een van de Japanners die 25 jaar geleden door de Noord-Koreaanse ge heime dienst werden ontvoerd. Soga werd in 2002 na een be zoek van de Japanse premier Koizumi aan de Noord-Kore aanse dictator Kim Jong II, met vier lotgenoten vrijgelaten. Jenkins weigerde destijds mee te gaan, omdat hij vreesde aan de VS te worden uitgeleverd. Beide dochters besloten bij hun vader te blijven. In mei dit jaar slaagde Koizumi tijdens een nieuwe bezoek aan Kim, Jenkins ertoe over te ha len zijn verzet op te geven. In juli vond in Indonesië, dat geen uitleveringsverdrag met de VS heeft, onder de schijn werpers van de massaal uitge rukte Japanse media de gezins hereniging plaats. Jenkins ging met zijn vrouw naar Japan, waar hij in een zie kenhuis werd behandeld voor de gevolgen van een in Noord- Korea ondergane operatie. Jenkins zal zich niet alleen we gens desertie moeten verant woorden. Hij wordt er ook van beschuldigd de 'vijand te heb ben geholpen'. Verwacht wordt dat Jenkins de beschuldigingen zal erkennen en in ruil voor on eervol ontslag en een voorwaar delijke gevangenisstraf de Ame rikanen zal voorzien van infor matie over Noord-Korea en an dere deserteurs. seoul/gpd-reuters - Een enorme ex plosie die vorige week donderdag plaatsvond in Noord-Korea op de grens met China, is niet veroorzaakt door een nucleaire test, menen de Ver enigde Staten en Zuid-Korea. Het ver moeden dat het om een kernexplosie zou gaan, werd ingegeven door de gro te, paddestoelvormige wolk die vorige week boven het getroffen gebied in de provincie Yanggang hing. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Colin Powell zei echter niet te geloven dat het in Yanggang om een nucleaire test ging. „Zover ik weet hebben de Noord-Koreanen dergelijke tests nog niet uitgevoerd, en de activi teiten van vorige week tonen niet aan dat ze zich opmaken om hier binnen kort wel toe over te gaan", aldus Po well. De Amerikaanse veiligheidsadvi seur Condoleezza Rice verklaarde dat niet teveel waarde gehecht moet wor den aan berichten over een padde stoelvormige wolk en dat "de VS het ge beuren in Noord-Korea verder zullen analyseren" om erachter te komen wat zich vorige week precies heeft afge speeld in het grensgebied met China. De regering van Zuid-Korea die de ex plosie aan de hand van satellietbeel- den als eerste opmerkte, sluit zich bij de visie van de Amerikanen aan. „We doen ons best erachter te komen of het ging om vuurwerk, een grote bos brand in de bergen, of een ongeluk dat tot een explosie leidde", aldus een re geringsverklaring. Na afloop van een speciale vergadering van de Nationale Veiligheidsraad van Zuid-Korea zei de minister van hereniging Chung Dong- young het onwaarschijnlijk te achten dat Noord-Korea een proef met atoomwapens heeft uitgevoerd. De krachtige explosie in Yanggang is mogelijk veroorzaakt doordat er iets is misgegaan met middellange afstands raketten die in deze provincie worden gemaakt en nabij een ondergrondse militaire basis liggen opgeslagen. Het zeer gesloten communistische-re- gime van Noord-Korea heeft tot dus ver geen informatie verschaft over de explosie, die plaatsvond op de dag dat het land zijn 56-jarig bestaan vierde. Toen in april een explosie bij een treinstation aan 170 mensen het leven kostte, gaf Pyongyang het incident pas na drie dagen toe. De nucleaire ambities van Noord-Ko rea zijn al geruime tijd bron van grote zorg. Reden voor de Verenigde Staten, Japan, Rusland, China en Zuid-Korea om er bij Pyongyang op aan te dringen weer spoedig aan de onderhandelings tafel te gaan zitten. De Britse minister Rammell heeft dit weekeinde druk uit geoefend op het communistische regi me om de onderhandelingen te hervat ten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5