H Rimpeling in bierglas GESPREK VAN DE DAG Spiderman again 'Huwelijk Beckhams staat op springen' Spinrag Groningen loi een blauwtje Wespen bovty noordpoolcirï Populariteit tanende Steeds meer consumenten drinken wijn Een gescheiden vader die contact wenst met zijn dochter, trok afge lopen zaterdag verkleed als spider- man voor de tweede keer in een jaar de aandacht, en zorgde op nieuw voor veel overlast en frus traties. Zat hij vorig jaar november vijf dagen in een hoogwerker, dit keer beklom hij 's werelds hoogste reuzenrad, de London Eye. De ac tie van vorig jaar kostte het Lon- dense bedrijfsleven miljoenen ponden. Even voor vier uur op zaterdag ochtend zag de 37-jarige David Chick kans het reuzenrad te be klimmen, door zich voor te doen als een onderhoudsmonteur. Door zijn actie frustreerde hij de opera tie van de 137 meter hoge attractie aan rivier de Thames voor de rest van de dag. Evenals bij zijn actie vorig jaar hing hij een spandoek op met de leus 'In de Naam van de Godfried Bomans Het leven is meer maandagochtend dan zaterdagavond Vader'. Chick is woedend dat hij sinds de scheiding met zijn vrouw al meer dan een jaar geen contact meer mag hebben met zijn nu vierjarige dochter. Zijn ex-partner weigert hem toe gang tot zijn kind, ondanks dat hij via de rechtbank een bezoekrege ling van twee uur per veertien da gen heeft weten af te dwingen. Hij voelt zich door het rechtssys teem in de steek gelaten. Gisteren verklaarde hij geen 'herrieschop per of aandachtstrekker' te zijn, maar simpelweg iemand die een normale vader-dochterrelatie wenst. Spiderman is het lievelings karakter van zijn kind. In een verklaring bood hij zijn ex cuses aan aan iedereen die zich door zijn protest gehinderd voelde. „Het Britse rechtssysteem is mijn kind en mij finaal tekort gescho ten", legde hij uit. Drie agenten probeerden zaterdag urenlang om Chick naar beneden te krijgen. De actievoerder uit Bur gess Hill in Zuid-Engeland zou van plan zijn geweest voor ten minste een week te blijven, maar liet zich gisteren toch naar beneden praten. Daarop werd hij onmiddellijk gear resteerd en overgebracht naar het ziekenhuis voor een medisch on derzoek. Chick is campagnevoerder voor 'Fathers 4 Justice', een steungroep van vaders die geen of nauwelijks toegang hebben tot hun kinderen. DA i_EEia__ OE- Wou EÈMS" T£ DELEGERiW MENSELIJK Een man in de Amerikaanse staat Florida die probeerde zeven PUP PY'S dood te schieten, werd zelf GERAAKT toen een van de hond jes met zijn poot de trekker over haalde. Dat hebben Amerikaanse media gemeld. De 37-jarige Jerry Bradford meldde zich met een ge wonde pols bij de EHBO. Een arts waarschuwde de politie, nadat hij had gezien dat Bradford een schot wond had. De man is aangeklaagd wegens ernstige dierenmishande ling. Bradford hield twee pups en zijn revolver vast, toen een van de dieren ging spartelen en tegen de trekker trapte. Drie hondjes waren toen al doodgeschoten. De overige vier bastaardherdertjes van het drie maanden oude nest zijn naar een asiel gebracht. De Emmeloordse K. Genemans heeft zaterdag de wedstrijd 24 UUR AARDAPPELS SCHILLEN gewon nen tijdens het jaarlijkse Pieperfes tival in Emmeloord. Ze jaste 325 ki lo piepers in een etmaal en verbeter de daarmee het record dat ze vorig jaar neerzette. Genemans schilde toen honderd kilogram minder. In totaal deden vijf mensen mee aan de wedstrijd aardappels schillen. De op een na beste deelnemer schilde 305 kilo. De opbrengst van gejaste piepers, die worden verkocht tijdens het festival, gaat naar de lokale scoutingvereniging. Het Pieperfesti val in Emmeloord wordt dit jaar voor de negende keer gehouden. Het weekeinde staat in het teken van de aardappel, die veel wordt geteeld in de Noordoostpolder. Het festival wordt verder omlijst met verschillen de muziek- en sportevenementen. De Britse koningin Elizabeth is hoogst ongelukkig over de extrava gante levensstijl van haar zoon en troonopvolger CHARLES. De 55-ja- rige prins geeft volgens de vorstin, die zelf nogal sober leeft, te vaak KOSTBARE FEESTEN. Ook vindt zij dat hij 'moeilijk' is en dat hij op reis veel te veel personeel en bagage meeneemt. Dat staat in een voorpu blicatie in de krant The Sunday Te legraph van het boek 'Philip Eliza beth: Portrait of a Marriage'. De ko ningin en haar man Philip zijn ook onaangenaam getroffen door de me dedelingen die Charles een jaar of tien geleden in een biografie over zijn ongelukkige jeugd maakte. Zijn vader zou hem onder druk hebben gezet en de koningin zou niets om hem hebben gegeven. De schrijver van het boek is de 82-jarige Gyles Brandreth, een vertrouweling van prins Philip. Hij sprak ook met Char les' zuster Anne. Die valt haar broer openlijk aan. Zij zegt dat er geen en kel bewijs is dat de koningin geen goede moeder zou zijn geweest. Foto: ANP Als ik haar vijf minuten lang verbaal - maar tevergeefs - duidelijk heb gemaakt dat er in de zes meter van ons huis naar de schuur geen enkel gevaar valt te duchten, wordt het tijd voor een demonstratie. Ik loop van het terras bij de achterdeur het nauwe paadje op, passeer de boom die mid denin een cirkel van klinkertjes staat en loop onder de per gola met de blauwe regen, die onze tuin in tiveeën deelt. „Zie je wel dat...", wil ik zeggen, als opeens een kleverig masker over mijn gezicht wordt strakgetrokken, mijn oog leden en lippen zich vullen met een slijmerige substantie en ik in mijn ooghoek nog net iets gestreepts en harigs zie weg schieten. „Zie je wel dat hier spinnen zitten", zegt mijn dochter (12). De eerste zes jaar van hun leven heb ik gevochten tegen on zichtbare demonen: krokodillen onder het bed, draken op het behang en slangen onder de lakens. Dat was meestal een kwestie van licht aan, de ergste paniek susseti en een glaasje water serveren. Het gedierte waar ik voor mijn na zaten nu tegen strijd, stelt in omvang helemaal niks voor, maar het is wel tastbaar. Het zit op het behang, tegen het plafond en achter kasten. En zodra je ervoor wordt gealar meerd, is het ook zo weer weg. Hij zdt daar! Als ik zo het licht uitdoe, komt-ie weer tevoorschijn!En dan loopt-ie over m'n gezicht, zo in m'n mond!" De angst voor spinnen wordt van moeder op dochter door gegeven. En als ze er maar hysterisch genoeg over doet, wordt je zoon ook bang. Als enige man in huis, derhalve, hangt er veel af van mijn voorbeeldfunctie. Ik reageer op hulpgeroep (Een spin! Een spin!') alsof deze achtpotige aardbewoner mijn beste kameraad is. Ook in mijn aanpak van de spin, straal ik louter goedmoedigheid uit. Als het niet per se noodzakelijk is, dood ik het dier niet. Daar is geen reden toe, een spin is niet gevaarlijk, geef ik als sig naal. Ik vang hem voorzichtig in een zakdoek en zet hem buiten de deur. Of dat de reden is, weet ik niet, maar dit jaar zijn er in en rond ons huis naar mijn gevoel meer spinnen dan ooit. In het kleine tuintje naast de voordeur hangen er in de regel zeven ondersteboven op hun prooi te wachten. Op de zes meter van de achterdeur naar de schuurdeur loop je in de regel door een haag van spinrag. En er is altijd wel één dwarse spin die zijn web niet langs maar over het paadje heeft gespannen. Alleen weet je nooit wddr. De spin in de achtertuin is bij ons thuis een serieus item sinds mijn dochter een paar weken op de middelbare school zit en zij 's morgens als eerste haar fiets uit de schuur haalt. De zes meter die haar van haar rijwiel schei den, weigert zij te overbruggen, uit angst voor de spin. En aangezien ik op dat tijdstip nog in bed van mijn avond dienst lig te bekomen, loopt mijn eega voor haar uit, met een grote stok zwaaiend als een medicijnman die met zijn staf de boze geesten verdrijft. Als zij onderweg behalve een spin ook een olifant tegen het lijf zou lopen, dan ging deze na zo'n klap ook geheid tegen de vlakte. Bij de schuur aangekomen, is het gevaar nog niet geweken. Er zitten ook spinnen in de schuur. Het pakken van de fiets krijgt daardoor veel weg van een hit and run-overval. Een ramkraak. Als de fiets van mijn dochter met veel geweld door de deuropening is gesleurd, ligt de rest van de rijwie len in het schuurtje op de grond en bungelt mijn peperdure racefiets nog maar aan één haakje aan het plafond. De angst voor spinnen is - zoals zoveel angsten - gebaseerd op onwetendheid. Om verdere hysterische taferelen in de achtertuin te voorkomen, verspreid ik dankzij internet mijn kennis over de spin. „Weet je hoeveel spinnensoorten er in Nederland zijn?" maandag 13 september H De gemeente Groningen de stadsschouwburg in 01 luister herstellen. Binnen: weken moeten de blauwei den van het theater weer worden geschilderd. Ook ij gemeente verplicht de rod vloerbedekking en lopers i te leggen in de schouwbii Dat heeft de voorziening) rechter in Groningen vriji bepaald. De kunstenares I. Verbe< het kort geding tegen de meente aangespannen. 2 voorzag de foyer in 1984 een vide en hield met de ervan rekening met de kli van wanden, vloeren en fonds. Die rood-witte klei ling heeft de gemeente 01 vervangen door blauwtint Volgens de rechter heeft deze ingreep de Auteurs) schonden en moeten de ren, wanden en plafonds den teruggebracht in de van voor de aanpassingt De rechter gaf Verbeek e niet op alle punten gelijk eiste zij eveneens dat de k luchter terugkeerde in de ff en dat de verwijderde bali de zijn oude plek zou ter gen. Dat hoeft niet volgei rechter. Ook geeft de vooi ningenrechter de gemeei meer tijd voor het aanbrt van de rode vloerbedeki dan Verbeek had geëist, moet nu voor 3 januari 2( zijn gebeurd, anp Voor mijn dochter maar één: de enge spin. „550", zeg ik. „Meer dan er vogel soorten zijn. En weet je hoeveel van die soorten gevaarlijk zijn voor de mens?" Het antwoord wacht ik niet af. „Geeneen!" Maar zoals zo vaak, blijft al leen het slechte nieuws han gen. „550 soorten!", gruwt ze nadrukkelijk. En bij nader in zien vind ik het zelf ook wel een beetje veel. Het lijkt mij raadzaam mijn verder verworven kennis over de spin maar even voor me te hou den. Zodoende ben ik de enige uit ons gezin die weet dat er zelfs in de properste huizen gemiddeld 1500 spinnen zit ten, dat hun web sterker is dan staaldraad en dat paar- lustige mannetjes vaak de gekste toeren moeten uitha len om niet door het vrouw tje als prooi te worden op- gevroten omdat die beesten zo bijziend zijn als de pest. Ik denk eerlijk gezegd niet dat ik vannacht nog een oog dichtdoe. Reageren? column@dickvanderplas.nl www.pretvader Voor het eerst sinds mei heugenis hebben Inuit (t eskimo's geheten) in het: den van Canada vliegeni' pen in hun woonomgt zien. Burgemeester Noire] Ikalukjuaq van Arctic Bay dekte de insecten. Zijn dorp ligt ongeveer 73ste breedtegraad, een eind ten noorden van de noordpoolcirkel. De doi woners wisten niet wat beestjes het waren en dat) kunnen steken. In de Ini Inuktitut bestaat er niet een woord voor wesp, zeil burgemeester tegen de se omroep CBC. De bewoners stuurden fc naar een onderzoeksinsl Het bleek om de soort Ve intermedia te gaan, die in Noord-Amerika voorl behalve boven de poolcii Onduidelijk is nog of de ii ten er bij toeval waren, bi| m beeld meegekomen mete vrachttransport. Het kani tl zijn dat de wespen doorv n deringen in het klimaat n boven de poolcirkel kunn is overleven, anp De Beckhams kondigden nog maar twee weken gele den de zwangerschap van Victoria aan, nu zou het paar een proefscheiding overwegen. Foto: Reuters Het huwelijk van de Britse voetballer Da vid Beckham en zijn vrouw Victoria staat op het punt te stranden. Ondanks de zwangerschap van Victoria zou het paar een proefscheiding overwegen, hebben vrienden van het stel aan de zondags krant News of the World verteld. Beckham, de aanvoerder van het Britse voetbalelftal, koerst volgens de krant af op een ineenstorting. De twee zouden het nergens meer over eens zijn. Verder zouden zij de ene na de andere ruzie hebben, meestal via de telefoon omdat zij nauwelijks meer samen zijn. Eind vorige maand maakte het paar nog bekend dat het derde Beckhamkind in maart in Spanje geboren zal worden. De aankondiging van de zwangerschap volgde op onthullingen dit voorjaar over de fiefdesaffaires van David Beckham met onder anderen de Nederlandse di- plomatendochter Rebecca Loos. In die tijd woonde Victoria Beckham meestal in Engeland, terwijl haar bij Real Madrid spelende echtgenoot in de Spaanse hoofdstad verbleef. De twee leken zich verzoend te hebben, maar dat is volgens News of The World alleen maar schijn en vooral bedoeld om hun zakelijke activiteiten te promoten. Victoria kan hem niet vergeven dat hij haar heeft bedrogen met Rebecca Loos. Bovendien vindt de ex-Spice Girl zichzelf veel beschaafder dan haar man, zeggen de bronnen van de krant. „Zij no hem tijdens ruzies een ijdele ani herrieschopper. Zij heeft een hel- zijn tatoeages en zij haat zijn gei ie zijn tirades", zei een vriend van h hams zaterdgavond tegen de kr$ De voormalige manager van Victh mon Fuller, die de Spice Girls lai ik zei tegen de krant dat het Victor in om geld draait en dat zij heeft to Ie ven dat zij en Beckham zoveel ui Ie dat zij lang zoveel geld niet hebt er iedereen denkt. „Daarom probe t\ het publiek ervan te overtuigen) n relatie nog net zo perfect is als oj ef dat zij trouwden. Maar die popp) duurt misschien niet zo lang me GELIJKS LEVEN Nederlandse biermarkt krimpt sinds jaren '90 De Nederlandse biermarkt krimpt weer sinds begin jaren '90, toen die op zijn hoogtepunt was. Dronk een Nederlander in 1990 gemid deld nog 91 liter bier per jaar, vorig jaar was dat ruim elf liter min der. Een afname van bijna een liter per jaar. Nederlands grootste bierbrouwerij Heineken zag, net als in voor gaande jaren, zijn afzet in de eerste helft van dit jaar flink dalen. De verwachting is dat de Nederlandse biermarkt in 2004 nog verder zal krimpen. Ook in andere West-Europese landen en in de Verenigde Staten daalt de bierconsumptie gestaag. De bierbrouwerijen wijten de da ling aan de zwakke economie in Europa en hebben hun hoop geves tigd op nieuwe markten als Rusland en China. Nederland blijft bierexporteur nummer één in de wereld. De export van het Nederlands gerstenat groeide in 2003 naar een recordhoogte van 14,3 miljoen hectoliter. Ook de produktie van bier steeg naar re cordhoogte. Wijn wordt in Nederland steeds meer gedronken. In 1990 bedroeg de wijnconsumptie nog 14,5 liter per hoofd van de bevolking, in 2003 liep het verbruik op tot 19,6 liter. Toch blijft bier van alle alco holische dranken nog verreweg de populairste. Volgens recente cijfers wordt bier minder populair. Tot verbazing van de genieters: „Nederland is een fietsland en een bierland." „Een dag zonder bier is een dag niet geleefd." In een kroeg in Den Haag geniet Jeroen Bavel (25) sa men met vrienden van zijn zo veelste pilsje. Ze hebben allemaal de 'ziekte van Heineken', zoals ze het zelf noemen. De tafel is tot op de vierkante centimeter gevuld met bierglazen en de inhoud van het ene na het andere glas schiet in de dorstige kelen. Buiten schijnt een flauw zonnetje. Van Groningen tot Maastricht ge nieten studenten, ambtenaren en zakenlui na een lange werkdag van een drankje. Dat is als van ouds. Maar die drank is niet altijd meer het vanzelfsprekende bier tje. Nederlanders drinken elk jaar minder bier, terwijl wijn alsmaar populairder wordt. De supermarkten weten zich met stuntprijzen nog te onttrekken aan de trend, maar slijterijen en horeca merken de dalende bier consumptie goed. „De bevolking vergrijst en oudere mensen drin ken nou eenmaal minder bier", zegt Henri Reuchlin van het Cen traal Brouwerij Kantoor (CBK), het overkoepelend orgaan van on der meer Heineken, Grolsch en Bavaria. „Ook het aantal moslims neemt toe en die drinken liever wijn of helemaal geen alcohol, vanwege hun geloof." Niettemin zit er volgens het CBK nog steeds rek in de biermarkt. Het overkoepelend orgaan van onder meer Heineken, Grolsch en Bavaria noemt de daling een 'rim peling in het bierglas'. „Bier is nog altijd volksdrank nummer één." Peer Swinkels van Bavaria is het daar van harte mee eens. De com mercieel directeur van de Bra bantse brouwerij wijst op het suc ces van de thuistap, het meest succesvolle nieuwe product. „Het is toch fantastisch om thuis zelf een lekker biertje te tappen? Dat spreekt de mensen aan. We moe ten bier spannend en vernieu wend houden." Het biertje is zo oud als onze be schaving. Volgens archeologen werd in het oude Mesopotamië, waar nu Irak ligt, in 6000 voor Christus bier gebrouwen. In Ne derland werd rond het begin van de jaartelling het eerste biertje ge dronken. De Nederlandse bierwe reld maakt sinds 1980 stormachti ge ontwikkelingen door. Onder invloed van een groeiende be langstelling voor Belgische bieren nam niet alleen het aantal bieren en brouwerijen toe, er kwamen ook meer cafés, organisaties en clubs, winkels en belangenorgani saties. Op de Veluwe rijdt zelfs een fiets- café, een rijdend kroegje. Het be staat uit 14 gekoppelde fietsen die een vat van 50 liter vervoeren. Bij vrijgezellen-, studentenfeesten en trouwerijen in het hele land wor den ze ingezet. „Wij verkopen steeds meer bier en groeien in po pulariteit", zegt mede-eigenaar Zwier van Laar. „Nederland is een fietsland en een bierland. Wat dat betreft zijn wij dus de perfecte combinatie." Van Laar ziet wel een landelijke trend. „Het lijkt wel of alles in Nederland wat chiquer wordt. Je ziet steeds meer mensen champagne en wijn drinken." Gaan Nederlanders steeds meer op Fransen lijken? Dat kan John Jansen van het St. Joris Biertap pers Gilde zich niet voorstellen. „Nederlanders zijn toch meer een biervolk dan een wijnvolk. We neigen meer naar de Duitsers dan naar de Fransen. Bier hoort bij onze traditie, wijn niet. In 1539 werd er in Amersfoort al bier ge dronken, omdat het water niet te zuipen was. Wijn is meer buiten lands. Dat is tegenwoordig chi que, hè. Ach, die Fransen lopen toch een beetje met de neus om hoog. Bier is gewoner, is voor alle lagen van de bevolking. Lekker met z'n allen op een kratje zit ten." Bier wordt al snel geassocieerd met studenten. Drinken die nu ook minder? „We hebben steeds minder leden, maar ze drinken steeds méér bier", zegt Robert En gelen van studentenvereniging EHTSV uit Enschede. „Bier is voor studenten een manier van leven." Deze studenten doen uitermate hun best om de bierconsumptie op peil te houden, want hoe meer bier ze drinken, hoe minder ze betalen voor de huur. „De gla zen vliegen er dus goed in", zegt Engelen lachend. „Een echte student drinkt ook geen wijn, maar gewoon bier." In de kroeg kunnen Jeroen Ba- vel en zijn vrienden zich daar goed in vinden. „Bier is onmis baar. Het is de beste drank die de mensheid heeft voortge bracht." gpd

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2