SPORT 10 Kees Akerboom junior, koele kikker in hete poel 'i Van Utrecht schrapt voetbal uit zijn agenda We worden kampioen! MAANDAG 13 SEPTEMBER Rugblessure maakt einde aan loopbaan die Noordwijker in Italië bracht Leonard van Utrecht. Archieffoto: Taco van der Eb DE KWESTIE NooRDwiJK - „Hé Leonard, hoe gaat het met je", vroeg de redacteur van deze krant door de telefoon. Aan de andere kant bleef het even stil. Daarna klonk het vol onge loof. „Toevallig dat je belt, ik sta net pre cies op de middenstip in San Siro. We gaan hier over twee uur aftrappen. Het is geweldig", aldus Leonard van Utrecht, in het voorjaar van 1996. Het was een droom die voor de Noordwij ker uitkwam en hij genoot met volle teu gen. Marcel Dessailly door de benen spe len, Franco Baresi uitkappen en tegen AC Milan op de paal mikken. Het zijn de prachtigste herinneringen aan de voetbal carrière van Van Utrecht; vleugelaanvaller, maar ook naast het voetbal af en toen een buitenbeentje. Zaterdag werd hij bij de eerste thuiswedstrijd van w Noordwijk, de club waar hij begon en eindigde, kortston dig gehuldigd. Een blessure aan zijn rug noopte hem bij aanvang van het huidige seizoen om de hoofdklasse voor gezien te houden. „Het is nu zo definitief, daar heb ik best moeite mee." Afgelopen zomer probeerde de 35-jarige met krachttraining, fietsen en lopen zijn blessure aan een tussenwervel te maske ren. „Dat ging allemaal nog wel, maar na een potje voetbal met een paar vrienden werd het duidelijk dat ik beter de trainer kon bellen om te zeggen dat het over was", aldus Van Utrecht. Veel tijd had hij sowieso niet meer voor de hoofdklasse. Hij vertegenwoordigt het kledingmerk Mutasport en Van Utrecht hoopt eind de ze maand te slagen voor een Fifa-licentie waardoor hij als spelersmakelaar en -be geleider mag optreden. „Dat, en drie kin deren, maakt de agenda al aardig vol." De Noordwijker voetbalde vanaf zijn vijfde jaar aan de Duinwetering totdat hij in 1992 een profloopbaan begon bij Excelsi or. In die periode vormde hij een onaf scheidelijk duo met zijn vriend en toen malige medespeler Bram Marbus. Samen kregen ze een behoorlijk verkeersongeval en samen stapten ze over naar Cambuur Leeuwarden. Daar won Van Utrecht on verwacht de jackpot. Een Italiaanse dele gatie van toen nog Serie A-club Padova kwam naar Nederland om heel iemand anders te bekijken, maar uitgerekend met de scouts op de tribune, speelde Van Utrecht zijn beste wedstrijden. Daardoor sleepte hij een, voor Italiaanse begrippen overigens bescheiden, contract in de wacht. In twee seizoenen bij het Noord-Italiaanse Padova zag hij alle bekende stadions van binnen, speelde hij met en tegen wereld beroemde voetballers en werd hij voor de eerste keer vader. „Uiteraard vormt die periode het hoogtepunt uit mijn loop baan. Toch was de promotie met Cam buur ook prachtig. Na de uitwedstrijd in Zwolle zat bij terugkomst het hele stadion vol." Bij Padova werd het tweede seizoen een deceptie doordat hij zelden verder kwam dan de positie van reserve, maar het ontspannen leven en de ervaringen die hij opdeed, maakten veel goed. Bij terugkeer in Nederland kon hij op nieuw bij Cambuur terecht voordat hij bij ADO Den Haag zijn profloopbaan afsloot. Zijn laatste seizoenen als profvoetballer combineerde Van Utrecht met een studie economie, marketing en management aan Marco is oké, olé, olé. Die Tsje chen hebben we toch maar even mooi gepakt. Één Dirruk Kuyt, er is maar één Dirruk Kuyt, één Dirruk Kui-huyt, er is maar één Dirruk Kui-huyt. De eerste stap naar het WK in Duitsland is gezet. Het Neder lands elftal speelt met nieuw elan en het eerste resultaat is hoopgevend. We worden wé- reldkampioen, we worden wé- reldkampioen. Of..? Oranjesupporter Jelle Raap, tevens secretaris van Voor schoten '97: „Ik denk het niet. Ik juich de door Marco van Basten nieuw ingeslagen weg toe. Ik denk dat onder hem de verstoorde relatie met publiek en supporters snel wordt hersteld, maar om kam pioen te worden heeft het team de extra kwaliteiten van spelers die het wereldniveau aankun nen nodig. Van de basisspelers tegen Tsjechië spelen er acht in de Nederlandse competitie. Dat kun je geen wereldtop noemen. Oranje doet het al heel goed als het zich rechtstreeks plaatst. Noordwijker Joost Terol, kee per van FC Utrecht: Laten we eerst eens kijken hoe de volgende wedstrijden gaan. Als Nederland alle thuiswed strijden wint, doe je het al goed. Maar voetbal blijft voetbal, het is niet te voorspellen. Je weet maar nooit, straks zit op een WK plotseling alles mee. Ik heb nog geen telefoontje van Van Basten gehad, nee. Ik ben giste ren wel uitgeroepen tot 'Man of the match' tegen NEC, maar laat ik eerst maar eens een heel seizoen goed keepen. En dan nog een paar. Dan mag Van Basten zelf bepalen wanneer hij me belt. Wïm Rijsbergen uit Leider dorp, verloor de WK-finales van 1974 en 1978: „Ik vind het heel erg hoe mak kelijk de sfeer in Nederland kan omslaan. Onder Advocaat deug de er werkelijk niets van, al thans dat vond iedereen. En nu is ineens alles geweldig terwijl we in principe met 5-1 hadden moeten verliezen van Tsjechië. En dan deden Nedved, Galdsek en nog wat anderen niet eens mee. Dus nee, ik verwacht niet dat we wereldkampioen wor den. Van Basten is een persoon lijkheid, maar ik zet vraagte kens bij zijn selectiebeleid. Er zitten nu spelers bij het elftal die er absoluut niet in thuishoren. Nee, namen noem ik niet. Waar het mij om gaat: vroeger moest je eerst gigantisch presteren voor je in aanmerking kwam. Nu word je al geselecteerd als je voetbalschoenen hebt. Arnold Reinders, was speler van Noordwijk toen Van Bas ten daar vier jaar geleden mee trainde: „Ik was woensdag bij de wed strijd en ik heb genoten van de sfeer en de beleving. Ja, we heb ben nu wat minder kwaliteit in het elftal, maar dat wordt ge compenseerd door vechtlust. De ploeg van 1978 was ook geen wereldelftal, maar haalde wel de finale. Als Nederland zich plaatst voor het WK, is het ook kandidaat om het toernooi te winnen. Toen Van Basten mee- trainde bij Noordwijk, stond hij te kijken: van het niveau. Hij werd helemaal weggetikt toen hij in het midden stond bij een rondootje. Want ja, iedereen was natuurlijk supergemoti- veerd en tikken, dat kunnen we wel bij Noordwijk. Tijdens die trainingen zag je Van Basten steeds fanatieker worden. Mis schien kun je wel zeggen dat hij bij ons zijn plezier in het voet ballen terug heeft gevonden. door Frans van Steen Als een koele kikker in een hete poel. De Bossche sporthal De Maaspoort staat in brand en Kees Akerboom blijft zichzelf. Koorts en kippenvel tegen Bosnië-Her- zegowina. Topbasketbal met een grimas van Pinas. Van het grootste talent in basketbal land krijg je op zo'n intensieve avond als afgelopen zaterdag geen hoogte. Het publiek ziet een wat merkwaardige jongeling met rugnummer 8 op het oranje shirt. De rug licht gekromd, een schriel lijf, beetje Cruijff-achtig. Dat ty pe. Hij schreeuwt nooit. Kan hij wel geluid maken? Hij dwingt, zo lijkt het, niets af. Hij helpt zelfs een keertje mee met het dweilen van de vloer. De ideale, beleefde schoonzoon. Te bescheiden, nog. Maar hij kan op. deze kolkende avond wel heel goed ballen. Precies op deze plek vierde vader Kees ooit zijn grootste successen. Senior zit samen met zijn vrouw Yvonne te kij ken hoe junior het er in deze EK-kwali- ficatiewedstrijd van afbrengt. En wees gewaarschuwd: de trotse pa ergert zich groen en geel aan het spelletje, ook al mag je van een trotse ouder een ande re instelling verwachten. „Ik ben niet de leukste toeschouwer, hoor. Ik zit me voortdurend te ergeren aan de fou ten die gemaakt worden." Senior, inmiddels 52, droeg het shirt van Oranje 187 keer. Zover is junior (21) nog lang niet. Het twee meter lan ge joch staat pas voor de vijfde keer in zijn loopbaan in de rij met andere lan ge mensen om het Wilhelmus te aan horen. Het Nijmeegse Eiffel Towers stuurde deze Kees Akerboom vier jaar geleden terug naar Den Bosch. De guard wist niet precies wat hij wil; reden genoeg voor de keuzeheren in sporthal De Horstacker om het korte dienstver band af te sluiten. Bij coach Toon van Helfteren kreeg hij in de vertrouwde warmte van De Maaspoort een vaste stek en stootte vorig seizoen onver wacht door tot de finale om de landsti tel. Van Helfteren en Akerboom verloren het zinderende slotakkoord van Capi tals uit Groningen. Van succestrainer Ton Boot dus. En wat gebeurt er deze zomer? Aker boom stapt over naar Boot. In Den Bosch is de entourage minder profes sioneel dan in het hoge noorden. Dus kiest Akerboom voor Boot. Als dat maar goed afloopt. Boot is geen doetje en kan spelers maken en vooral bre ken. Bondscoach Glenn Pinas, voorheen gevierd meubelstuk van Capitals, weet precies hoe hij Akerboom moet aan pakken. Je moet die Akerboom ge woon altijd opstellen, iedereen om hem heen laten draaien, vrijspelen en in stelling brengen. Laat het schieten maar aan Akerboom over: „Daar schrikt vooral de tegen stander van. Ik val niet op. Ik schiet in het eerste kwart drie keer raak en dein staan de tegenspelers elkaar verwon derd aan te gapen. Dat is nou precies de bedoeling. Ik toon vooraf en tijdens de wedstrijd geen emotie. Ik laat de andere partij graag in het ongewisse wie ze nou precies tegenover zich heb ben." Glenn Pinas verliest in deze September Fever twee keer op rij. Akerboom stelt zijn trainer niet teleur in bij voorbaat kansloze matches. Van Estland wordt met 88-91 verloren, van het klasbak- kenteam Bosnië-Herzegowina met maar 77-82. Tegen Estland is Aker boom de beste schutter met 24 pun ten, tegen Bosnië- Herzegowina is hij goed voor 16 punten. Dit keer blijft de geweldige Francesco Elson de Braban der voor met 18 punten. Elson en Akerboom, daar zit muziek in. Pinas mikt voor de toekomst op dit talentrijke duo. De ideale mix voor nog meer avonturen in Europa. Elson staat bijna 40 minuten in het veld. Akerboom houdt dat echt niet vol. Die hapt in de pakkende partij voortdurend naar adem. Hij mag twee keer uitblazen op de bank, naast Pinas. Bijna veertien minuten lang zoekt Akerboom naar vocht om de huishou ding gezond te houden. Oranje maakt een cruciale fout waar door de wedstrijd verloren wordt: in het eerste kwart gaan de gasten er met een score van maar liefst 30 punten van tussen. De Nederlandse ploeg wankelt in een vroeg stadium maar Akerboom blijft onder een orkaan van Bosnisch geluid vooral zichzelf. Glenn Pinas jubelt na afloop over zijn pupil: „Een weergaloze Kees Akerboom brengt ons heel langzaam terug in de wedstrijd. Het wordt een duel van puntje-puntje. Met Akerboom en Raoul Heinen heb ik gigantisch goede schutters. Met die twee kan ik de enor me progressie van het Nederlands bas ketbal vorm geven." En toch is Kees Akerboom er nog lang niet, dat weet hij zelf ook wel: „Ik ben al blij dat ik mee mag doen. En ik ben me ook niet zo bewust van het spelen van een bepaalde rol in dit team. Het enige dat ons te doen staat, is hard werken. Met Boot wordt het zeker hard werken maar onder Pinas heb je toch meer met tactiek te maken. Daar heeft Pinas dan ook de spelers voor." Kees Akerboom jr. Archieffoto: United Photos De Boer Hij is nog te braaf, in zijn vocabulaire komt het woord 'overtreding' eigenlijk niet voor. Hij is geen man van een duw onder de gordel, en verbaast zich eer der over het feit dat zijn tegenstander Sinisa Kovacevic dat wél doet. „Die jongens trekken aan je shirtje, precies op een moment dat de scheidsrechter niet kijkt. Daar leer ik dus ontzettend veel van." Tot aan de pauze, die Oranje begint met een spectaculaire maar flin terdunne 42-40 voorsprong, speelt Akerboom zonder ook maar één per soonlijke fout te maken. Dat verandert na de rusttoespraak van Pinas. 'Bijt van je af, moet Pinas Akerboom toe geschreeuwd hebben. En dus maakt Akerboom na de basketwisseling heel braaf twee overtredingen op rij. Zo heeft Akerboom zijn straatje schoon geveegd. Goed gedaan, jochie. Uiteindelijk berusting na de onaf wendbare nederlaag. En eindelijk is er emotie. De bondscoach en Akerboom vallen elkaar maar eens lachend in de armen. Waarom ook niet? Het basket - balfeest is nog maar net begonnen. UIT GESPRO de Johan Cruijff University. Van Utrecht koos als onderdeel van die studie voor een stage bij ADO Den Haag waar hij op dat moment ook voetbalde. Hij gaf, een bruta le zet, de club zijn onderzoeksresultaten als een soort aanbeveling voor verbetering van de commerciële activiteiten. Ook bij w Noordwijk bekleedde hij enkele zakelij ke functies. De eigenzinnigheid van Van Utrecht bleek ook uit zijn optreden voor TV West waar hij kortstondig een licht ko mische voetbalnibriek vulde met Hage naar Jeffrey Huf. Zijn afscheid van Noordwijk betekent niet dat Van Utrecht de voetballerij de rug toe keert, integendeel. „Spelers begeleiden is iets dat ik altijd erg graag wilde en waar ik nu ook echt naar uitkijk", aldus de rechts buiten, die in de rust van het duel Noord wijk - Bennekom bloemen van zijn club in ontvangst nam. „Als ze je vragen of je aan zo'n korte huldiging wilt meewerken, zeg je al snel 'ja, maar niet te veel heisa'. Dan ga je erover nadenken, komt er iemand van de krant langs en besef je dat het écht is afgelopen." Cambuu Dick de B Voetbal 1 tional: „Vorig se de wedsti vrijdag een hinderlijk breking van een ningsweek." Judoka Dennis van in Nieuwe Revu: „Nou ja, ik werd op it smaakmaker van sche ploeg genoemd, sport niet zo serieus n ik de hele dag met oo op loop. Ik ben met n kilo een soort enorme knuffelbeer geworden Nol de Ruiter, oud a« coach van het Nedei tal, in Sportweek: „We waren al blij me deorecordertje van PI we konden afhalen, woordig komen ze ai in beweging als ze, bi van spreken, gratis et kunnen afhalen. De technisch directs tennisbond, Hans F J' NRC Handelsblad: Dat is het nadeel va wentennis. Er is zove Je moet het niet in je len te praten met de tegenstander ofdiem Daar kunnen vrouw gen. Dat zijn de vijaii 'e Erik Reep, mental <*la het Nederlands elftfa vier: „Ik richt me op de grtuc angst, stress hanterei teit, interacties in de hoor liever geen intvf^ van spelers. Wantje heimhoudingsplicht, kan ik niet meer vrij in de groep. Rolstoeltennisster I geer in Trouw: „Nu kunnen we een deel wegiverken: dal lijk gehandicapten o bovenkamer niet zoi ren. Ja, dat idee besti 'steeds." PSV-voorzitter Rob.., in AD Sportwereld: „PSV is als bedrijf w m kleiner dan bijvoorb lips Amerika, maar 9™ misschien wel groter Neo-international John (18), speler vai in Voetbal Internat^ „En gelukkig heeft n hier over mijn leeftijt goed genoeg bent, èq C genoeg zeggen ze in En zo is het natuurl us Lekker belangrijk di een tiener ben..." m De internationaal^ tennistrainer Robef dorp in de Volkskr „Sinds ik mijn doch 0F gegeven ben ik mild ee( den. Ze zei steeds: ja waarom doe je de %ji gemeen." j)51 Nederlands kampii lopen, Veron Lust,--. Sportwereld: ,Als ik naar een verf zet mijn vrouw mij ter eerder uit de aul het laatste stuk, nee 'J che en schuif aan bi jes." Gr irde c lie Louis van Gaal, tec recteur van Ajax, b krant over het geld waarnemers aan tn verdienen: „Ik denk dat veel sp den schrikken als ze hun begeleider ontifQQ Oud-scheidsrechte van der Ende overi liel pions League- sen Real Madrid Dortmund in 19! het duel sloopten porters één van del Sportweek: „Nou, ik ben twee bnti leven bij de Hubo gjfgg maar zelfs ik kon zL niet te repareren vu ik het veld af. Watlq vroegen ze nog. 'Fwllc bellen dat de videoy. uit kan worden g«C|\ Opnieuw Mario varda „Seedorf speelde wjakc Madrid, die kwam\ even verhaal halenle\ B wilde maken met d dag doel, want hij hadLcu lang na de wedstrijFn gereserveerd voor hr m familie." de Juventus-aanvalle^ r Ibrahlmovic in V(fy national: qqc „Ik speel maar omr**- wil winnen, mijn fljkra het beste zijn. En ill tot op het randje ter A spelen om dat te bereiken, maar weten ze in Neder land inmiddels wel, haha."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22