LOHC geeft meteen visitekaartje af 'Terry pestte me niet, hij prikkelde me' SPORT 9 Berk boekt eerste zege :HC te sterk voor Almere Goede competitiestart Roomburg en Alphen DIOK weer met lege handen maandag 13 september 2004 «ter Klein 11 venhockey - Een zege et onverdiend zijn ge hoor Alecto. De Leider- je formatie van coach Eikenhout verzuimde eerste helft afstand te en betaalde in de P'helft daarvoor de prijs, Cartouche werd het 2- ai 'nfeurstelling klonk na af- de stem van Eikenhout „Zeven open kansen 'ji we in de eerste helft, ,een van die mogelijk- «ihebben we benut." 8° ikelijk leek Alecto over a' veerkracht te beschik- m een tegendoelpunt 'di or rust goed op te kun- ngen. Even later raakte f ig toch het spoor bijs- jkenhout: „We zaten %ioment meer in de is' jd. Zelfs niet in een 'Situatie. We hebben 2-2 gewoon twee pun- en oren." bi Rijn stond binnen 'jtyeconden al vrij voor de n De Alecto-spits faalde. P^e de Zeeuw en Evelien hadden enkele ma- vizier niet op scherp diUit een strafcorner van Schneider nam het pipse team toch de maar in het fluitsig- de rust kwam Car- nog net langszij. Da- e Goede bezorgde na uten in de tweede helft een leuk cadeau voor 'fintigste verjaardag en ieg opnieuw een voor- Tien minuten voor het andermaal gelijk. I iwe coach van LOHC van Delft kon na af- de 2-0 op het bezoe- pi Jmere vaststellen, dat le m over veel potentie e. De basis van de jgstgeester formatie lodlact, terwijl enkele ta- ast speelsters de eerste- rS kwamen versterken. !n mers Julie Tromp en 2 aire Uijttewaal maak- aij jelpunten. i h Ifde afdeling leed Koiirg een zure neder- ;n Amstelveen, dat in èconde met 3-2 toch winst greep. Het Leidse team nam tegen de verwachting in een 2-0 voor sprong. „Ook een beetje tegen de verhouding in", sprak coach Yvonne Koot. „Maar ons spel was wel effectief. We kregen voor rust en direct er na een kans en die maakten we af. Het spel werd daarna nerveuzer." Karijn Zijlstra uit de Al en Leontien van Tilburg tekenden voor de treffers. Het debuut van het gepromo veerde Catwijck in de tweede klasse was hoopgevend. „Even wennen aan het hogere tempo en de balsnelheid", zei coach Mark Fakkel. „Onze invaller- keepster Mariska van Vliet, voor de nog afwezige Mariena van der Plas, hield in de eerste helft haar doel netjes schoon. In de tweede helft konden we tweemaal een counter benut ten." Kim Parlevliet en Sandra Bos waren trefzeker. Alphen was in de streekderby in dezelfde afdeling met 2-1 het bezoekende Forescate de baas. De Voorschotenaren, vorig jaar gedegradeerd uit de eerste klasse, namen via Ka- tinka Kremer nog wel een 1-0 voorsprong. Met treffers van Fleur Jansen en Nicole van Schaik haalde de thuisploeg alsnog de drie punten binnen. In de derde klasse startte Noordwijk met een klinkende 4-1 zege in Zaanstad tegen Kraaien. Maureen Asselbergs (2x), Anniek van Gennip en Nanette de Koning zetten de 1-0 achterstand bij rust recht. Leidse Studs verloor op eigen veld met 5-2 van Haarlem. Su zanne Rosmalen nam met twee doelpunten de rol van goalgetter van de nog afwezi ge spits Tessa van den Boo- men over. Het debuut van de vrouwen van Voorhout in de landelijke competitie leverde direct een overwinning op. De nieuwe aanwinst in de Leidse hockey- regio klopte het Amsterdamse FIT met 4-2. Marjolein Koud- ijs, Charlotte Taülie, Bibiche Rath en Lotte Zonneveld kre gen elk een treffer achter hun naam. Hisalis was met 4-1 Magnus de baas. Celine Schmidt, Annemarie Wester beek, Roos van de Krogt en Marleen Peeters waren de doelpuntenmakers. door Peter Klein mannenhockey - LOHC gaf met de 6-1 thuiszege op Gouda met een zijn visitekaartje af. De kam pioenspretendent in de eerste klasse B maakte na een i-o ach terstand met oogstrelend hoc key het halve dozijn treffers vol. Even kreeg het veelkoppige pu bliek het een beetje benauwd. Gouda kwam met direct en sterk fysiek spel het beste uit de startblokken. De pas 17-jarige doelwachter van de Leids/Oegstgeester formatie, Wouter Leeuwenburg, keepte echter een sterke partij en werd slechts een maal verschalkt door een razendsnelle counter. Na twintig minuten was het al leen nog maar LOHC wat de klok sloeg. Een sleeppush van Derk van Viersen Trip werd nog voor rust gevolgd door twee doelpunten van Oswald Mat- theussens, die voor de Gouda- defensie bij vlagen ongrijpbaar was. In de tweede helft stagneerde de productie enige tijd, zelfs toen de Gouda-goalie met een gele kaart tien minuten aan de kant verbleef. Net als het twee de deel van de eerste helft was ook het tweede deel van het tweede bedrijf het beste deel voor LOHC. Van Viersen Trip en twee keer Rutger van Strae- len brachten de eindstand op het scorebord. In de eerste klasse A had Roomburg een positieve start. In Heemstede was gastheer Al liance met 2-0 de mindere. „Op papier moet je zo'n duel win nen", luidde het commentaar van coach Erik Kruijsmulder. „Maar je moet dat ook waarma ken. Het collectief stond er en het bleek maar weer eens dat je er met goed werkhockey ook kan komen." Na rust scoorde eerst Wytze Knol en even later rondde Jasper Visser (ex-Fores- cate) zijn debuut succesvol af. In dezelfde afdeling had ook Alecto lange tijd de beste pa pieren voor de eindzege. Een geweldige eerste helft leverde echter alleen een doelpunt van Maarten Memelink op. Een treffer van nieuwkomer Jeroen Kuipers (ex-Pinoké) werd om onduidelijke redenen afge keurd. De tweede helft was voor Oswald Mattheussens (rechts) was bij vlagen ongrijpbaar voor de robuuste voorstopper van Gouda. De LOHC-spits scoorde tweemaal. Foto.- Dick Hogewoning gastheer Shinty, dat uit twee corners tweemaal doelpuntte. Tien minuten voor tijd zorgde Michiel Eggen voor de 2-2 eind stand. Vijf minuten later werd Alecto nog een strafbal onthou den. Forescate was in de tweede klasse met 3-0 royaal de minde re van Zoetermeer. In de derde klasse haalde Al phen bij AMVJ in Amsterdam de dubbele cijfers (10-0) dank zij treffers van de gestopte Al- phense vrouwencoach Mark Duffhues (3x), Thierry Ras en Sander van der Boon (elk 2x), Mark Bonder, aanvoerder Geert Frommé en Arthur Glorie. Cat wijck kwam met 3-2 goed weg tegen Castricum. Het derde doelpunt van Martijn Houwaart viel pas in het laatste fluitsig naal. Maarten Plug en Houw aart hadden de Katwijkers wel steeds op voorsprong gezet. De bollenstreekderby in de vierde klasse tussen Voorhout en Noordwijk eindigde met 2-0 in het voordeel van de thuis ploeg. „Wij toonden net iets meer ambitie", meldde coach Gert Wehkamp. „Dat bepaalde het verschil." „Een terechte ze ge", luidde het commentaar uit het Noordwijk-kamp. Bart Wehkamp en Oscar den Blan ken maakten de doelpunten. Hisalis ging met 5-2 ten onder tegen het bezoekende Bleiswijk. Andreas Lehmann en Karst van de Borg troffen doel voor de Lissenaren. Alkemade redde het niet bij Waddinxveen, 2-0 verlies. wielrennen - Johan Berk heeft in Alphen aan den Rijn zijn eer ste overwinning bij de elite ge boekt. De Koudekerker was de enige die twee rondes voor sprong op het peloton boekte en hoefde daarom niet meer te sprinten voor de zege. De jonge renner uit de Haagse Trias-ploeg was uitgelaten over zijn overwinning. „Dit is hart stikke mooi, ik ben nu voor het tweede jaar geen junior meer, en dit is mijn eerste overwin ning in het eÜteveld. Ik was er al een paar keer dichtbij, maar dat is toch waarvoor je het uitein delijk doet." Al vrij in het begin van de 96 rondes sprong Berk mee met een ontsnapping. Twaalf man konden na een aantal ronden weer aan de start van het peloton aanpikken en leken te gaan strijden om de overwinning. Later in de wed strijd reden vier renners die eerder niet mee waren met de ontsnapping weg. Op het laat ste moment maakte Berk sa men met een ploegmaat de sprong naar het kwartet. Toen het groepje vijf ronden voor het einde het peloton dubbelde, was de overwinning voor Berk feitelijk binnen. Achter hem sprintten Dennis Smit en Guus Machielsen naar de andere po diumplaatsen. Hillegommer Wouter de Groot pakte ook een ronde voorsprong en eindigde als elfde. Bij de nieuwelingen (15-17 jaar) werd de lokale favoriet Thijs Bezemer vierde. Lars Vierber- gen won de koers. Merkwaardig was dat de wagen die voor het peloton uitreed een ronde voor het einde op de streep bleef staan, en daar niet plaatsmaak te voor de renners uit het pelo ton die moesten afsprinten. Geen van de nieuwelingen kwam echter in aanraking met het vehikel. Bij de B-amateurs ging de zege naar Arno Schra- ma. Marcel van Delft uit Rijns burg eindigde als vierde. In Purmerend was Esther Kor- tekaas de sterkste in een wed strijd voor vrouwen zonder contract. De Voorhoutse is in beeld om volgend jaar bij een internationaal trade team aan de slag te gaan. Tim Gorter had Amstelveen on middellijk zijn antwoord klaar. De falende Thijs Verheijen deed bij 14-31 nog Wat terug, maar gevaarlijk werd DIOK niet meer. Daarvoor kwam. de vijfpunter van Joost Leemans (26-31) te laat. The Bassets verloor in Roosen daal met 19-8 van RCC. Na een goed offensief, waarbij Roosen daal op de eigen helft werd vastgezet, trokken de Braban ders na twintig minuten aan de noodrem. Een zware overtre- door Pieter van der Vliet rugby - De rugbyers van DIOK hebben ook hun tweede sei zoenswedstrijd verloren. Op ei gen veld gingen de Leidenaars met 26-31 onderuit tegen een slim spelend Amstelveen. DIOK begon aanvallend sterk aan het duel. De kansen stapel den zich op, maar de Leide naars leden geregeld slordig balverlies. Amstelveen profi teerde uit een tegenstoot. DIOK kwam die tegenslag vijf minuten later weer te boven. Wilnus Versteijnen zag zijn in zet beloond. Karl Heinz Hell- mann benutte de conversie. Ook in het slotakkoord van de eerste helft was het DIOK dat de toon aangaf, maar er niets mee opschoot. Amstelveen bracht met een simpele uitval de ruststand op 7-14. In het tweede bedrijf leken de Leidenaars het ritme weer op te pakken, maar weer was het Am stelveen dat na een slimme ac tie afstand nam, 7-19. Wat DI OK ook probeerde, het moest lijdzaam toezien hoe de tegen stander de weinige ruimte be nutte. Na een vijfpunter van ding op flyhalf Rob van der Hei den had een opstootj#tot ge volg. Slachtoffer in dat tumult werd Patrick van Dorp die met een rode kaart de kleedkamer kon opzoeken. Met veertien man werkten de Sassenheimers zich een slag in de rondte, waarbij alleen Marco van Rui ten succesvol was met een vijf punter. Tot diep in de tweede helft hield The Bassets zicht op een knappe uitslag, maar na een snelle break in de slotmi nuut werd de eindstand 19-8. De vrouwen van DIOK verloren tegen de verhouding in hun openingswedstrijd van het Bel gische Leuven met 15-7. Alblas In de aanloop naar sche Spelen in Athene ockeybondscoach Ter- oelman Guus Vogels bot. Haalde hem de uit, stelde hem de an- i/eer op. De keeper issenaarse HGC door- lentale proef. Vogels tot de beste keeper irnooi. )or. Bijna een jaar ge elde het weinig of ik itemational meer." :ekt al vroeg in de ibarmhartig door en ls blikt aan het Sche- trand terug op het [en najaar van 2003. Lomans, teamgenoot isenaarse HGC, Erik Hein Geeris, Jeroen Sander van der Wei- nde van Zes') zette Ihet mes op de keel. Jach Joost Bellaart j eruit, luidde de kei- an de zes rebellen. )cht blijven, oordeel- 1, maar de Amster- ok zich alsnog terug ach te zeer bescha- ^e na alle commotie. I tet ens Spelen, ra- lart de grootste rel uit geschiedenis nog jo0jde media. Guus Vo- e affaire zo'n beetje al 7en.*naar de steek onder mgthem pijn.Als het \pien actueel zou zijn, nou maanden na en(jl er nog eens op te- dfien, vind ik kinder ook nog eens vlak 3anjlve finale. Dan kun je ook nog iets ka ren!" het zegt mis- depr iets over Joost Bel- /el<Fer ons-" -je (fn.niets bracht Vogels el \(zijn stuk. In de halve g0ji Duitsland, die Ne- dajBt 3-2 won, keepte hij ;hzfZe§8en 'één van ooit', °P gegeven moment d dj die ik allemaal stop- act|en er moedeloos Yj |rd nog 3-2, maar we ét netjes uit." verstomde snel, finale verbrijzelde de Bram is een maatje van me. Ik dacht: wat doet hij nou? Hoe kun je nu zo'n comer als Bram thuislaten? Ik heb gezegd dat ik het er niet mee eens was, maar uiteindelijk heb ik z'n beslissing gerespecteerd. Terry is in elk geval altijd heel duidelijk ge weest. We zijn al die tijd in el kaar blijven geloven. En, de doelstelling is bereikt. Vorig jaar, voordat hij kwam, waren we in onze overtuiging niet goed bezig. Onder hem hadden we het behalen van de olympi sche finale voor ogen, daarin zijn we geslaagd." Een glorieus festijn als Sydney werd Athene prestatief gezien nét niet, zegt Vogels. De twee spelen met elkaar vergelijken heeft naar zijn mening sowieso geen zin. „Het was allemaal goed hoor, het vervoer, het eten, de huizen waarin je ver bleef, prima. De beveiliging was goed en snel en in het olym pisch dorp waren er twee zen ders die alles live op tv brach ten, maar toch, het was geen Sydney. Sydney was één groot feestpaleis en ademde de olym pische spirit. Iedereen was er trots en blij op de Spelen te mo gen zijn, dat proefde je. In Syd ney zaten we maar een kwartier van alle stadions, je zag er ook steeds de olympische vlam. In Athene was het olympisch dorp op een half uur gelegen van de stadions. Er werd door onder andere de chef de mission ge zegd: 'Erger je niet als je bij voorbeeld in de file staat, dit kan in Athene nu eenmaal ge beuren'. De stad lag overhoop en de lokale bevolking was ken nelijk niet zo happig op dit alles en er zijn ook toeristen wegge bleven. Eerlijk gezegd had ik dit ook wel verwacht van Athene. Athene met Sydney vergelijken had echt geen zin. Als je dat voortdurend deed, dan had je alleen maar jezelf ermee. 'Erger je niet', dat was dus vaak het motto. Ikzelf ben onder alles vrij rustig gebleven." Over vier jaar zou hij alsnog zijn derde gouden plak kunnen op halen, tijdens de Olympische Spelen in Peking. Voorlopig wil hij doorgaan in Oranje, in te genstelling tot Erik Jazet, Jeroen Delmee en Marten Eikelboom die besloten hebben niet meer uit te komen voor het Neder lands elftal. Guus Vogels: „Tuurlijk, ook mooi, een zilveren medaille, maar toch. De jonge jongens waren er blij mee, maar ik had persoonlijk liever goud gehad omdat ik weet hoe dat voelt." Foto: GPD Australiër Jamie Dwyer met een golden goal alle illusies op een gouden plak (1-2). Vogels: „Het ging allemaal zo snel. Ik voelde de bal op mijn klomp en hoop te dat ik 'm goed had gestopt, maar ik hoorde meteen daama iedereen juichen. Dan weet je dat het voorbij is. Je voelt je op dat moment heel eenzaam in zo'n groot stadion. Voor de tv heb ik mezelf goed gehouden, maar ik baalde vreselijk. Nu nog, hoor. Ik heb gisteren de band voor het eerst terugge zien. Dan denk je: shit, we za ten er zó dichtbij. Zou een mooi rijtje zijn: Atlanta goud, Sydney goud en in Athene weer goud. Tuurlijk, ook mooi, een zilveren medaille, maar toch. De jonge jongens waren er blij mee, maar ik had persoonlijk liever goud gehad omdat ik weet hoe dat voelt. Ik denk dat ik nog wel even met deze gedachte zal blij ven lopen." Guus Vogels (29) groeide als hockeykeeper op bij HV West- land in Naaldwijk. „Leen van der Vooren - helaas is hij er niet meer - bracht me de beginselen bij. Dat was wat zeg, met die beenbeschermers van leer en bamboe spijlen. Dat zoog alle maal vocht op. Moesten we hardlopen met al die kilo's aan je benen. Vond ik niet zo fijn. Maar ik ben blijven keepen. Waarom? Vergelijk het met een spits die een wedstrijd kan ma ken. Ik vond het ook uitdagend. Het stond wel stoer, met al din gen aan je lichaam in het doel." Een belofte bleek hij te zijn. HGC lijfde hem in en koestert de robuuste sluitpost nog altijd. Vogels heeft een imposante erelijst opgebouwd; hij won vijfmaal de Champions Trophy, heeft een Europese en nationa le titel achter zijn naam staan, de twee gouden en een zilveren medaille op de Spelen en werd twee keer verkozen tot beste keeper van Nederland. Nu, zegt hij, 'verkeer ik in de vorm van mijn leven'. In Athene werd hij alom beschouwd als de beste doelman van de Spelen. Hij was in Griekenland vooral rustiger geworden, gerijpt, mentaal ge sterkt. Met dank aan coach Ter ry Walsh, de Australiër die, na het aftreden van Bellaart Oranje in rustig vaarwater moest zien te loodsen. Vogels: „Terry zei in de voorbe reiding tegen me: ik ga jou mentaal trainen. Dat is 'm ge lukt. Maar daarvoor is wel het nodige gebeurd. Hij heeft mij in de voorbereiding regelmatig er uit gehaald en Klaas (Veering, reservedoelman, red.) erin ge zet. Terry pestte me niet, maar prikkelde me. Toen hij Klaas ook opstelde in de finale van de Rabobank Trophy in Amstel veen, had ik het wel even ge had." Vogels behield niettemin een rotsvast zelfvertrouwen. Hij vocht en eiste zoetjesaan de rol op die hij altijd had vertolkt, die als eerste doelman. Hij groeide en groeide. „Ik heb veel geleerd in de periode onder Terry. Niet dat hij bepalend is geweest voor mijn optreden in Athene, want ook zijn Martijn Drijver, kee perstrainer bij HGC, en Mare Delissen, coach bij HGC, be langrijk geweest, misschien nog wel belangrijker zelfs. Natuur lijk, Terry en ik verschilden wel eens van mening. Ook toen hij besloot kort voor de Spelen Bram (Lomans, strafcornerspe cialist, red.) niet mee te nemen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21