Rusland grootmacht in vrouwentennis SPORT2 Basketbalteam probeert fans voor zich te winnen Heras opent de aanv Barrichello mag winnen van de baas Olsson en Williams-DarË delen jackpot Golden Left Michaella Krajiceï finale oppermachf Koetsnetsova zorgt voor derde triomf Kogelstootster geeft plak terug moskou - De Russische ko- gelstootser Irina Korsjanenko geeft haar gouden olympische medaille toch terug aan het IOC. Korsjanenko werd in Athe ne betrapt op het gebruik van anabole steroïden, maar hield vol onschuldig te zijn. In de media verklaarde ze dat ze de medaille wilde houden. Op dat besluit komt de Russische nu terug. „Irina beseft nu dat we een normale verhouding met het IOC moeten hebben", aldus coach Koelisjenko. Turngoud voor Nederlanders la serena - Laura van Leeuwen en Yuri van Gelder hebben za terdag bij de wereldbekerwed strijden turnen in La Serena in Chüi allebei goud behaald. Van Leeuwen beleefde een primeur door voor het eerst een wereld bekerwedstrijd te winnen. Op brug scoorde ze in de superfi nale (beste drie) 9,350. Van Gel der won voor de tweede keer een WB-wedstrijd door in de ringenfinale de score 9,600 neer te zetten. De turner uit Waal wijk won bij zijn debuut in maart 2003 het toernooi van Parijs. Peter Wessels wint in Istanbul Istanbul - Peter Wessels heeft gisteren in Istanbul het challen ger tennistoernooi gewonnen. De Elburger won in de finale van de Italiaan Daniele Braccia- li met 6-3 6-2. In de halve finale had hij de Kroaat Roko Karanu- sic verslagen met 7-5 6-1. Weer wereldtitel Stefan Everts ballykelly - De Belgische mo torcrosser Stefan Everts (Yama ha) is zaterdag in het Ierse Bal lykelly voor de achtste maal in zijn loopbaan wereldkampioen geworden. Everts werd tweede in de eerste manche van de Grote Prijs vem Ierland achter zijn Franse rivaal Mickael Pi- chon. Dat was voldoende voor de wereldtitel in de MX1-klasse. Everts won uiteindelijk zelf de tweede manche. Nick Nuyens wint Parijs-Brussel brussel - De Belg Nick Nuyens heeft zaterdag de wielerkoers Parijs-Brussel gewonnen. Nuy ens ontsnapte in de slotfase na dat hij in eerste instantie nog vergezeld werd door de Neder lander Stefan van Dijk en de Fransman Christophe Mengin. Dat laatste tweetal hield voorin geen stand. De Belg Philippe Gilbert werd tweede, voor de Deen Allan Johansen. Calzati winnaar Toekomstronde le crand-bornand - De Frans man Sylvain Calzati is zaterdag winnaar geworden van de Ron de van de Toekomst. In de tien de en laatste etappe, gewonnen door de Zweed Thomas Lövk- vist, nam Calzati de leiderstrui over van de Kazak Maxim Iglinskiy. De vreugde over zijn ritzege werd bij Lövkvist over schaduwd door het feit dat hij een trap van de eindzege was afgeweest. Absalon en Dahle halen wereldtitel les gets - De Fransman Julien Absalon heeft gisteren de we reldtitel mountainbike opgeëist. De olympisch kampioen bleef in Les Gets (Frankrijk) zijn landgenoot Cedric Ravanel voor. Het brons ging naar de Zwitser Frischknecht. Bij de vrouwen won ook de olympisch kampioen, de Noorse Gunn-Ri- ta Dahle. Weer hoop voor golfer Muntz keulen - Met de twaalfde plaats in het Linde German Masters in Keulen heeft Rolf Muntz zich zelf weer hoop gegeven op be houd van zijn spelerskaart op de Europese Tour. De 35-jarige golfer verdiende op Gut Lër- chenhof 46.500 euro. Om lid te blijven van het profcircuit moet hij op de jaarranglijst bij de beste 115 eindigen. In Keulen maakte hij een flinke sprong, maar hij moet in de resterende wedstrijd nog minimaal datzelf de bedrag bijeen slaan om zijn doel te bereiken. Downhilltitel voor Fransman Barel les gets - Op een technisch moeilijk traject op de Mont Chéry ip Les Gets heeft de Fransman Fabiel Barel zich za terdag 's werelds beste afdaler op de mountainbike getoond. Barel brak twee weken geleden nog zijn hand, maar hij verbeet de pijn en kwam als snelste be neden. Gertje Tholen eindigde als beste Nederlander op de veertigste plaats. Bij de vrou wen ging de wereldtitel naar Vanessa Quin. mbfe maandag 13 septembl i j 5' Nederlandse in New York beste jf new york/anp - Michaella Kra- jicek heeft de US Open voor meisjes op haar naam gebracht. De als derde geplaatste 15-jari ge tennisster stond gisteren in New York in de finale slechts twee games af aan de twee jaar oudere Amerikaanse Jessica Kirkland, 6-1 6-1. Eerder won ze met de Nieuw-Zeelandse Marina Erakovic het dubbel op de US Open 2004. Krajicek is de eerste Nederland se tennisspeelster die er in slaagt de US Open voor junio res te winnen. Vorig jaar bereikte de Almeerse de eindstrijd waarin ze in twee sets (3-6 5-7) verloor van de Belgische Kirsten Flipkens. Haar oudere halfbroer Richard won Wimbledon in 1996. Sinds oktober 2001 maakt Kraji cek deel uit van Jong Oranje. Ze wordt gecoached door Mi- chiel Schapers. Voor Krajicek is 2004 een topjaar. Ze won eerder de ITF-toemooien in Brussel en Koksijde. Op Roland Garros won ze met de Tsjechische Bohmova het meisjes dubbel. Vorig jaar werd ze met 14 jaar de jongste nationaal kampioe ne ooit. Krajicek verdedigde dit jaar haar nationale titel niet omdat ze de voorkeur gaf aan het toernooi in Koksi Ze vertrok naar de met een lichte bless rechterheup. Tijdens ke partij liet ze zich handelen. In de fin; dubbel riep ze de peut op de baan vo handeling aan ha; been. Zwaar ingeta ze het einde van de Tegen Jessica Kirklai ton, Ohio was ze in klaar. Ze sloeg elf aci als vierde geplaat kaanse geen schijn v Ze brak de opslag v; ponente vijf keer. Ki 54 punten bij elkaar land 27. Op de tweede opsla; ca Kirkland scoorde ten (81). Haar eigen onbespeelbaar voor In het dubbelspel w la Krajicek niet de e< landse juniore die c won. Chantal Reuter gij 1994 voor door mi Afrikaanse Surina dubbelspel te winne Bij de jongens won Koning en Bas van dubbelspel op de 2002. door Bart Boerop den bosch - Zijn taak in Neder land zit erop. Francisco Elson mocht van zijn werkgever Den ver Nuggets twee EK-kwalifica- tieduels meespelen met Oranje en deed dat meer dan verdien stelijk. De nipte nederlaag in Estland werd zaterdag gevolgd door een kleine verliespartij te gen Bosnië-Herzegovina: 77-82. Oranje strijdt zonder de NBA- prof Elson moedig verder. Niet om een EK-ticket, want dat is te hoog gegrepen, maar om een plekje in het hart van de basket balliefhebber. Voorlopig kijken de fans de kat uit de boom, getuige de zeer magere opkomst in De Maas poort zaterdag voor het duel met Bosnië-Herzegovina. De hal was verre van vol en het pu bliek dat wél op de wedstrijd was afgekomen, had voor het overgrote deel de Bosnische na tionaliteit. Hoe anders was dat drie jaar geleden toen Nederland ook te genover Bosnië stond. Omdat Indiana Pacers-ster Rik Smits zich toen even beschikbaar had gesteld voor Oranje, was De Maaspoort tot de laatste stoel uitverkocht. Smits voerde het Nederlands team toen naar een sensationele overwinning. De basketballiefhebber moet teren op die herinnering, want nadat Smits terugkeerde naar de VS, verviel Oranje in zijn ou de gewoontes. De animo om in het nationale team te spelen zakte, spelers kozen voor hun clubs en bijna drie jaar lang werd er geen wedstrijd gewon nen. Onder de nieuwe bondscoach Glenn Pinas wordt deze weken geprobeerd om goodwill bij het publiek te kweken en het res pect terug te winnen. Dat lijkt te lukken. In de voorbereiding op de kwalificatiecyclus won Oranje een toernooi in België en ook de manier waarop de spelers Estland en Bosnië-Her zegovina tegemoet traden, geeft hoop. Oranje had beide wedstrijden kunnen winnen. „Het ging mis op details", had bondscoach Pinas gezien. „Maar ik ben blij dat het met dit team nu al over details gaat. Dat betekent dat we in korte tijd heel veel pro gressie hebben geboekt." Een belangrijk detail - Francis co Elson - vliegt morgen terug naar de Verenigde Staten om zich met Denver Nuggets voor te bereiden op zijn tweede NBA-séizoen. De Rotterdam mer was tegen Estland al goed voor zestien punten en negen rebounds en deed het zaterdag nog beter: achttien punten en twaalf rebounds. De 2.11 meter lange Elson deed na het duel voorkomen dat een wedstrijd met Oranje voor hem vrijwel hetzelfde is als een duel met de Nuggets, maar de ver schillen zijn overduidelijk. Kijk alleen maar naar de rol die de 28-jarige center heeft in het Ne derlands team. Hij is letterlijk en figuurlijk de grote man om wie alles draait. Bondscoach Pinas liet hem bijna de hele wedstrijd (38 minuten) spelen. Slechts honderdtwintig tellen zat Elson op de bank. Hoe anders is het in Denver, waar hij zelden in de basis stond en gemiddeld veertien minuten per wedstrijd speelde. Tussen de Amerikaanse groot heden verstaat Elson zijn rol uitstekend. Hij weet dat hij die nend moet spelen, moet zorgen voor rebounds en assists, en al leen voor zijn eigen schot mag gaan als hij er heel goed voor staat. In Oranje mag, néé, moet Elson meer voor persoonlijk succes gaan. Hij schoot zaterdag zeven keer raak op zestien pogingen. Te weinig vond Elson. „Ik had het vizier niet op scherp. Nor maal gaan er meer in." Met zes assists en zes steals liet hij zien hoe belangrijk hij kan zijn. „Ik vind het jammer dat ik weg moet. Als dit team langer bij el kaar blijft, wordt het nog be ter." Elson, maar zeker ook Kees Akerboom jr., Peter van Paas- sen en Raoul Heinen hielden Oranje lang op de been. Dat was een prestatie op zich, want de Bosniërs waren, vooral achter de driepuntslijn, uiterst trefzeker. Tot vier minuten voor tijd (71-73) leek een stunt er zo waar in te zitten. Meer kan het Nederlands bas- ketbalpubliek voorlopig niet verwachten. rotterdam/anp - koech Cheruiyot he aflevering van de I thon van Rotterdam Twee weken voor 2 jaardag legde hij d in 1 uur en 11 secoi 1 is er dit seizoen no pen. r Zijn landgenoot W j rich eindigde op bij ij nuten achterstand Felix Limo, die eer de hele marathon ii r won, eindigde als Nederlander was H j Broek (1.04.18) oL, plaats. Bij de vrouwen g| naar de op de halt debuterende Lydiac, 1 uur, 9 minuten e)e den. h Rubens Barrichello is als een kind zo blij in Monza. Foto: EPA/Ettore Ferrari door Paul Zweverink monza - Tranen in de ogen, vuisten gebald. Rubens Barri chello kon zijn geluk niet op. De Braziliaan won op het snelle circuit van Monza zijn eerste Grand Prix in dit seizoen en zijn achtste in totaal. Een gestolen of geschonken (wellicht liet Schumacher hem in de slotron- den wél gaan) zege was het ze ker niet, integendeel: wederom kwam Ferrari naar voren met een ongelooflijk staaltje kennis, slimheid en kunde. Dat resul teerde in de negende één-twee in dit raceseizoen en deze keer was dat echt bijna niet meer te bevatten. Teams als Williams, BAR, Re nault en McLaren moeten er welhaast ziek en moedeloos van worden. Hoe het ook gaat, wat er ook gebeurt, verkeerde bandenkeus, spinnen, het lijkt de rode brigade niet uit te ma ken. Er liggen mijlen tussen Ferrari en de rest. Het is al va ker gezegd, het is een open deur: Ferrari heeft de beste rij ders, de beste teamleiding, de beste auto's. Zo was het, zo is het en uit niets blijkt dat hier snel verandering in gaat ko men. Een verstikkend over wicht. De race op Monza bracht spek takel. Het begon met de strate gische keuze van Ferrari. Het had geregend, maar de baan droogde onder een bleke zon snel. Een dag eerder tijdens de kwalificatie was al besloten dat Barrichello superlicht zou weg gaan om in ieder geval pole te hebben en dat Schumacher juist zwaar zou starten. De we reldkampioen deed dat vanaf de derde startplek. Daarnaast koos Barrichello zowat als enige om voor nat weerbanden te kie zen. Het pakte niet geweldig uit. De Braziliaan zelf daarover: „Ik had gehoopt in vijf ronden voldoende voorsprong te pak ken, maar de baan droogde net even te snel. Daarom liep het toch anders dan ik voorzien had. Ergens halverwege de race dacht ik niets meer te kunnen maken, maar de auto ging snel ler en sneller. Na mijn laatste pitstop kwam ik tot mijn eigen verbazing op kop en reed de laatste ronden als in een roes." Nog bonter maakte Michael Schumacher het. Eerst pikte hij de eerste chicane en gaf z'n daardoor gewonnen plek weer af, maar omdat hij op de natte buitenkant van de baan terecht kwam, spinde hij in de tweede bocht. Gevolg: verder vanaf de vijftiende plaats met een ach terstand van bijna dertig secon den op de leidér. Een magistra le inhaalrace volgde en die ein digde wederom op het podium. De Duitser zal het niet toege ven, maar het leek erop alsof hij de laatste ronden niet meer al les gaf om teamgenoot Barri chello in te lopen. Bij al die suprematie lijkt het er op alsof de anderen optimaal meewerken om het Ferrari- feestje niet in de weg te staan. Neem Fernando Alonso. De Spaanse Renault-coureur lag op een prima tweede plek met uitzicht op meer, maar niet voor de eerste keer werd on stuimige lichtzinnigheid hem fataal. Hij vloog 'zomaar' van de baan en dat was koren op de molen van Barrichello en Schu macher. Toen werd het nog spannend rond Jenson Button. De Engelsman hoefde in de slotfase niet meer in de pit, Bar richello wel. Maar bij Ferrari was alles weer wonderwel bere kend. Na een snelle stop in de slotronden werd Button nog gewoon op tien seconden gere den door de ontketende rode brigade. new york/anp/rtr - Svetlana Koetsnetsova heeft Rusland de derde triomf in het grandslam van het vrouwentennis dit jaar bezorgd. De 19-jarige speelster uit St. Petersburg versloeg de 22- jarige Jelena Dementieva uit Moskou in de geheel Russische finale te New York met 6-3 7-5. Eerder dit jaar won Anastasia Miskina het Open Franse van Roland Garros en Maria Sja- rapova de All England Cham pionships op Wimbledon. Drie kampioenes uit één land was sinds 1979 niet meer in het top- tennis voorgekomen. „Rusland is een grootmacht", glunderde Svetlana Koetsnetsova. Jelena Dementjeva zat er beteu terd bij. Ze was na haar tweede verloren grandslamfinale niet, zoals in Parijs, in tranen uitge barsten, maar zij realiseerde zich dat de grote prijzen met zo'n zwakke opslag nimmer kunnen worden gewonnen. „Ik zal op serveren moeten gaan trainen", sprak de verliezende Analiste. „Ik haatte dat altijd, maar op een of andere manier zal ik serveren leuk moeten gaan vinden, anders kan ik nooit nummer één worden." Jelena Dementjeva haalde de top-10 van de wereldranglijst met een van de zwakste servi ces uit het profcircuit. Returns en groundstrokes, alsmede spelinzicht zijn best in orde. Een blessure aan het zwaar in gepakte linker dijbeen hinderde haar in de finale van New York, maar zij schoof daar de neder laag niet op af. Koetsnetsova profiteerde opti maal van Dementjeva's zwakke punt. Zij was vooraf hyperner veus, maar kreeg de baan op wijze woorden mee van haar ex-dubbelpartner Martina Na- vratilova. De 47-jarige 'oma' van het vrouwentennis peperde de teenager in: „Ik kon winnen in mijn eerste grandslamfinale en jij kunt het ook. Vooruit." Koetsnetsova kende een zwak begin. Zij verloor serverend alle punten van de eerste game, maar toen ze in de volgende game onmiddellijk terugbrak, tl berlijn/anp - Christian Olsson en Tonique Williams-Darling zijn dit seizoen de grootverdie ners in de atletiekwereld. De hinkstapspringer en de specia liste van de 400 meter wonnen gisteren voor de zesde keer hun disciplines tijdens de laatste wedstrijd van de Golden Lea gue-cyclus. Beiden ontvangen voor hun ongeslagen status een bonus van een half miljoen dol lar. Bram Som bevestigde zijn stijgende vorm met de derde plaats op de 800 meter. Olsson en Williams-Darling moesten winnen om in aan merking te komen voor de fi nanciële bonus. Olsson deed dat ruim. De Zweedse olympi sche kampioen kwam tot een afstand van 17,45 meter. Num mer twee Walter Davis uit de Verenigde Staten noteerde 17,21 meier. Tonique Williams- Darling van de Bahamas, even eens olympisch kampioene, versloeg de Mexicaanse wereld kampioene Ana Guevara. Haar 49,07 seconden was de beste irl tijd van 2004. Gfr uit op 49,53, haar P dit jaar. Olsson was als eeiP0 zijn deel van de jf ik ben geen gel» best tevreden metjj joen dollar", zei lfe van Williams-Darli hij de hoofdprijs P1 Alleen vorig jaar gf van 1 miljoen dcFÉ persoon. Dat waPf? Mutola, die alle w de 800 meter won,nj was zij door de problemen heen. Zij won vlot de eerste set en pakte de tweede met 7-5 na een achterstand van 2-4. De fi nale was in vijf kwartier gedaan. „Ik dank Martina Navratilova voor haar motiverende woor den." Svetlana Koetsnetsova komt uit sportief gezin. Haar moeder Galina is zesvoudig oud-we reldkampioene wielrennen. Haar vader Aleksander is een olympisch coach en haar broer Nikolai won bij de Olympische Spelen van Atlanta een zilveren medaille bij het wielrennen. Op 14-jarige leeftijd trok het ten nistalent naar Spanje om haar niveau te verbeteren. Vijf jaar later behaalde zij haar eerste triomf in het US Open. Het ge beurde precies op 11 septem ber, drie jaar na de terroristi sche aanslagen en New York en nog maar enkele dagen na het gijzelingsdrama in Beslan in zuidelijk Rusland. „Ik draag de ze trofee op aan alle mensen die bij deze aanslagen zijn om gekomen." Michaella Krajicek in de finale in actie tegen Jessica Kirkland. Foto: Reuters/John Sommers alicante/anp - US Postal heeft vandaag voor de tiende dag op rij een renner in het leiderstri cot. De Amerikaanse formatie won op de openingsdag van de Ronde van Spanje de ploegen tijdrit en liet sindsdien de goudgele trui door de equipe circuleren. Floyd Landis nam zaterdag het 'amarillo' over van zijn Spaanse ploeggenoot Ma nuel Beltran. Een dag later, in de zware bergetappe, bleef de Amerikaan ternauwernood overeind. Nu de Spaanse bergen opdoe men, brokkelt de dominantie van US Postal af. Nadat Tyler Hamilton zaterdag de individu ele tijdrit op zijn naam had ge schreven, was het gisteren de beurt aan Roberto Heras om de aanval te openen. De Spanjaard (ex-US Postal) haalde op de slotklim alles uit de kast om zijn concurrenten te lossen. Hij slaagde in die opzet, al moest de coureur van Saunier Duval de dagzege laten aan de Italiaan Leonardo Piepoli. De enige wielrenner die het wiel van He ras kon volgen. Bovenop de Alto de Aitana boekte Heras 51 seconden tijd winst op Landis. Te weinig om de Amerikaan uit het leiderstri cot te rijden, maar genoeg om zijn titelambities kracht bij te zetten. „Mijn ploeggenoot No- zal heeft er alles aan gedaan om de groep te verkleinen", sprak Heras. „Twee kilometer voor de streep heb ik aangevallen, om dat ik de rit wilde winnen. Jam mer genoeg kon Piepoli me vol gen en slaagde ik niet in mijn opzet. Toch ben ik tevreden. Ik heb namelijk tijdwinst geboekt op de andere favorieten." Heras doelde op Landis, Bel tran (tweede in het klassement) en ook Tyler Hamilton. Die laatstgenoemde bleek zaterdag de sterkste in de indivuele tijd rit, maar kreeg gisteren te ma ken met een enorme inzinking. De coureur van Phonak kwam ruim tien minuten na de zege vierende Piepoli over de streep. De Amerikaan is zodoende kansloos voor de eindzege, maar daar had hij vooraf al re kening mee gehouden. „Ik heb me na de Tour in mijn trainin gen volledig gericht op de olympische tijdrit. Een wed strijd van drie weken vergt een andere voorbereiding dan een race van een uur." In de tijdrit van zaterdag maak te ook de jonge Jo<r indruk. De rennefj bank eindigde al# prestatie werd docfê Adri van Houw» vreugde begroet. ,P( plaats is heel kn* vanaf de eerste het goed ging m£É Van HouwelmgenP.< Door dit prima ojr1 Vuelta maakt de 2x ner uit Hengelo eef~ te worden geselectf tijdrit bij de elite-if samen met Bart 1 Niels Scheunemaf naamste kandida; Vandaag staat er vi etappe op het prof1 aankomst bovenop'' de eerste categorie en consorten kans de dominaJ Postal te doorbrei» Piepoli komt als eerste boven. Foto: EPA/Luis Tejido

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14