Ajax brandt de vingers aan ADO Den Haag 'We wilden niet meer afwachten' Rijnsburgse Boys heeft de mooiste tribune Johan Cruijff looft 'tovenaarsleerling' Marco van Basten Amsterdammers geven 0-3 voorsprong uit handen Katwijk neemt maatregelen vervolg van voorpagina viaardingen/katwuk - Dat er op korte termijn iets diende te gebeuren bij Katwijk, was voor iedereen duidelijk. De manier waarop de ploeg zaterdag van Deltasport verloor (5-1) beloof de weinig goeds voor de toe komst. Het bestuur van w Kat wijk had weinig tijd nodig om de in hun ogen noodzakelijke beslissing te nemen. Gister avond ontsloeg de club trainer Freek Rienks. „We wilden niet afwachten of het volgende week of de week daarop beter zou gaan", vertelt voorzitter Jaap van der Bent. „In zo'n geval heb je weinig an dere mogelijkheden dan af scheid te nemen van de trainer. We hebben in januari besloten om het contract van Rienks te verlengen. Toen ging het ook goed. Maar ook aan het einde van vorig seizoen vielen de re sultaten al tegen." Katwijk begon aan het seizoen met een trainersduo. Rienks kreeg met de voormalig trainer van Docos, Nico van der Salm, de leiding over het elftal. Bij die combinatie werden door insi ders meteen al vraagtekens ge plaatst. Rienks en Van der Salm zouden te veel hetzelfde type trainer zijn. De technische leiding kreeg Katwijk dit seizoen geen mo ment aan het voetballen. Al in de oefenperiode vielen de resu- laten tegen. Ook afgelopen za terdag tegen Deltasport was er geen herkenbaar spelconcept. Het leek er op dat de spelers maar wat deden. De komst van een tiental nieuwe voetballers naar sportpark De Krom aan het begin van dit seizoen deed vermoeden dat de ploeg zich had versterkt. Daar was weinig van te merken. Van het Katwijk- se team haalde alleen Daniël Hensen een dikke voldoende. Er waren verder nog een paar schamele zesjes te verdelen, de overige Katwijkers presteerden ver onder de maat. Deltasport, een verzameling verwende oud-profs, kreeg van de hek kensluiter alle gelegenheid zijn favoriete spelletje te spelen. Op Martin van Leeuwen (hij zat wel op de bank), Benjamin van der Zwan (ziek) en Mohammed Bougrine (geblesseerd) na was Katwijk zaterdag compleet. Ka- rim Hajji en Chris de Bie waren gepasseerd. Voor hen speelden Marcel Vondeling en Jerry de Groot. Peter Ederveen was de vervanger van Van der Zwan. Al in dezelfde minuut nam Katwijk de leiding door een rake kopbal van Hensen. Ook later in de eerste helft werd duidelijk dat de defensie van Deltasport ab soluut niet het sterkste deel van de ploeg is. Vondeling, Toine l'Ami en Sander Molenaar kre gen prima kansen, maar faal den in de afwerking. Deltasport was aanvallend beter bij de les. Geholpen door een fout van De Groot maakte Leo Koswal ge lijk. Dezelfde Koswal stelde Cel sius Grant in staat de ruststand op 2-1 te brengen. In de tweede helft bracht Kat wijk er niets meer van terecht. Deltasport domineerde en voegde nog drie doelpunten aan zijn totaal toe. „Het was een drama", meldde trainer Rienks na afloop nog. „Opnieuw met de selectie om de tafel gaan zitten, is ni* zin vol. Dat hebben we deze week al gedaan. Je kunt natuurlijk niet eeuwig blijven praten." Dat vond het bestuur van w Kat wijk ook. De Rijnsburger, die in deze krant van 25 augustus zijn club nog opriep om de rust te bewaren in moeilijke tijden, is de eerste trainer van het nieuwe voetbalseizoen die ontslagen is. John Eelman, de trainer die vo rig jaar om gezondheidsrede nen afhaakte, neemt de taak van Rienks voorlopig waar. Eel man benadrukt dat dat tijdelijk is. „Ik kan de boel niet laten stikken. Ik help totdat er een definitieve oplossing is." an der Steen - Johan Cruijff is zeer te de start van bondscoach asten. „Uitstekend." Gis- e de tovenaar met zijn 1 >otje golf op de Efteling. 1 teling is voetballen een pen en een optellen. Johan tyrt tot de enkelingen. "trom totaal niet verrast dat asten een sympathieke en ook succesvolle start heeft gemaakt als bondscoach. Tussen het opslorpen van de oesters en het nuttigen van an dere delicate hapjes door, wil de maes tro wel enkele zinnen kwijt over de 2-0 zege van Oranje, woensdag tegen de Tsjechen. „Uitstekend gedaan. En het elftal was logisch. Ja, ook Van Hooijdonk, die he lemaal. En met drie achterin is nor: maal. Als je met vier man achterin speelt, moet er een back doorschui ven, dan speel je ook drie tegen twee. Tegen twee aanvallers heb je genoeg aan drie verdedigers. En dan kun je rustig Sneijder voor die verdediging zetten. Dat moet zelfs. Als je zo dicht bij elkaar speelt, moet je juist goeie voetballers op het middenveld heb ben, bovendien is er niet zo veel ruim te af te dekken. Dan kun je ook rustig met Sneijder en Van der Vaart spelen, dat is uitstekend te doen, al moet Van der Vaart dat le ren, achter de spitsen spelen." Van Basten zelfheeft zijn eerste be langrijke interland inmiddels nog eens per video bestudeerd. „Ja, ik heb wat gezien wat ik tijdens de wedstrijd niet had gezien; dat we in de tweede helft niet meer hebben gevoetbald. De tweede helft was teleurstellend, alleen Wesley Sneijder bleef voetballen, die was uitstekend. Maar dat moet de vol gende keer beter." Cruijff en Van Basten zijn deze zonni ge zondag in Kaatsheuvel om een feestje van bankier Van Lanschot op te luisteren, waarbij meteen ook geld wordt verdiend voor goede doelen, de Johan Cruyff Foundation voorop. 'De Verlosser' speelt met zijn beroem de, al in Italië (AC Milan) heilig ver klaarde apostel, San Marco. En diens vriend Johnny van 't Schip. Mooie flight. Van Basten speelt vanaf 4, Cruijff heeft handicap 13. maandag 13 SEPTEMBER 2004 SPORT De spelers van ADO Den Haag vieren het 3-3 gelijkspel tegen Ajax als een overwinning. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels. door Peter van Duyl den haag - De ene ploeg speelde extreem aanvallend, de andere vocht in het Haagse Zuiderpark voor elke millimeter grond. Er werden zes goals gemaakt en er was negentig minuten spektakel voor de beide doelen. En toch sprak na afloop van ADO Den Haag-Ajax (3-3) bijna niemand over voetbal, het waren weer eens de supporters van de thuis club die alle aandacht voor zich opeisten. Neutrale toeschouwers spraken na afloop van de altijd beladen ontmoeting schande van het gedrag van Midden-Noord. De fanatiekste fans van ADO Den Haag kregen de lachers op hun hand met een aantal ludieke spandoeken. Maar naarmate het duel vorderde, moesten met name de kopstukken van Ajax - Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder voorop - toch weer de meest verschrikkelijke verwen singen aanhoren. De stadionspeaker verzocht de fans tot tweemaal toe in te bin den, maar enig resultaat lever de dat niet op. Een klein kwar tier voor tijd, toen er ook nog een voetzoeker op het speelveld was geland, was Van der Vaart het zat. Hij verzocht scheids rechter Ben Haverkort de wed strijd te onderbreken. Volgens de officiële lezing van Ajax zegde de arbiter toe het duel bij de eerstvolgende gele genheid te staken, maar zover kwam het niet. Met de opzwe pende muziek van DJ Tiësto als tegenwicht voor het verbale ge weld haalde ADO-Ajax het ein de. Ronald Koeman trachtte zich na afloop in te houden, maar de Ajax-trainer slaagde er niet in zijn ergernis te verbergen. „We praten hier al weet ik veel hoelang over", zei Koeman met duidelijk ingehouden woede. „Ik heb ook vanaf de bank aan gegeven dat we dit niet kunnen accepteren. Nederland is ver rot, dit is schandalig. Verder houd ik erover op. Ik wil mor gen nog wel gewoon mijn huis uit kunnen stappen." De gebeurtenissen buiten het veld overschaduwden de wed strijd. Dat was zonde, want ADO Den Haag-Ajax was in ve lerlei opzicht een boeiend duel. Koeman bracht een extreem of fensief elftal in het veld; drie aanvallers, drie aanvallend in gestelde middenvelders (Sneij der, Pienaar, Van der Vaart), twee opkomende backs (Max well en Grygera) plus nog eens een offensief verdedigingshart (Heitinga/De Jong). Aanvankelijk sorteerde die drang naar voren het in Am sterdam gewenste effect. Bin nen dertien minuten was het 0- 2 door een zondagsschot van Wesley Sonck en een goal van Steven Pienaar, die werd inge leid door een sterke actie van Nigel de Jong. Rondtikkend als in een simpel trainingspartijtje speelden de Amsterdammers zich in de eerste helft van de ene naar de andere kans. Dat Ajax halverwege pas drie doel punten had gemaakt (derde treffer Nourdin Boukhari) mocht een klein wonder heten. Voor dat gebrek aan productivi teit kreeg de ploeg van Koeman de rekening gepresenteerd. Op slag van rust frommelde Cedric van der Gun de 1-3 achter Maarten Stekelenburg. Na de pauze had Ajax voortdurend balbezit, maar waren het de Hagenaars die onverbiddelijk toesloegen. Twintig minuten voor tijd kogelde de sterke in valler Geert den Ouden een pe nalty in de kruising (andermaal Van der Gun was gevloerd) en kort voor tijd ging het Zuider park volledig uit zijn dak. Roy Stroeve kopte bij de eerste paal een vrije trap van Sjaak Polak in het net en vierde de 3-3 als een kampioenschap. De druiven waren zuur voor Ajax, dat het overgrote deel van de wedstrijd veel te sterk was voor zijn Haagse opponent. De Amsterdammers incasseerden in de eerste vier wedstrijden van deze competitie acht tegen doelpunten, een gemiddelde van twee per duel. Dat belooft weinig goeds voor het eerste duel in de Champions League, woensdag in Amsterdam tegen Juventus. Koeman was eerlijk genoeg om het tumult buiten de lijnen niet als excuus op te voeren voor het tegenvallende resultaat. „Het randgebeuren had geen invloed op de uitslag. Ook te gen Twente stonden we 3-0 voor, toen werd het nog 3-2. Dat is gewoon een enorme zwakte van dit elftal. Het zijn misschien wel allemaal interna tionals, maar mijn spelers zijn nog erg jong en hebben nog een hoop te leren. Als ik dan naar mijn eigen carrière kijk: toen ik op die leeftijd was, ging er ook nog een hoop fout." ADO DEN HAAG: De Vries; Rijaard, Saeijs, Saavedra, Polak; Swerts, Van der Leegte (75. El-Akchaoui), Bodde (46. Stroeve), Smith; Platvoet (46. Den Ouden), Van der Gun. AJAX: Stekelenburg; Grygera, Heitinga, De Jong, Maxwell; Sneijder (66. Obo- dai), Pienaar, Van der Vaart; De Mul (62. Rosales), Sonck Boukhari (83. Anastasiou). A - Het verdwijnen j^rkteken voor de kust Wijk heeft er zaterdag dat het Neder- (ioenschap zeezeilen isen moest wor- Een door Rijkswa- jelegde boei die worden als keer- Ite zijn weggehaald, (tie was stomver- ïet ontbreken van [en. „Rijkswaterstaat ims boeien maar itijd gemeld bij de Zeevarenden, lalniet gebeurd", itor Robert van i. Het ontbreken ;eken werd pas toen de eerste boten (oordwijk wilden Istrijd werd ;t. tmeveld arts Trophy nond van Bame- 1 titel op de Bava- iarts Trophy gepro- [i een schaatshal van nen met ruim 1 dartsliefhebbers Hagenaar langzaam r won hij wél igelse oudgediende s kon lang bij blij- et toch in het stof: j leverde Van Bame- ieuro op. pna weer iekenhuis - Diego Maradona ipgenomen in het "ie ex-voetbalster, 'an een cocaïnever- zaterdagmorgen naar een hospitaal lat hij last had ge in hoge bloeddruk :s. Later op de dag mtijn weer overge- le afldckkliniek in waar hij van zijn •beert af te ko- juwe gezondheids- •men in een week fige Maradona er ijn verdere herstel ten afwerken, ■ilde al eerder naar lat werd tegenge- zijn familieleden. plasten voor op de bres dt|rco van Basten wil dat gisfvoetbalbond FIFA de voor Milan Baros 9 dt. De Tsjech kreeg tijdens het WK-kwa- el Nederland-Tsje- fficiële waarschuwing zonder schoen een te. De bondscoach j vindt die gele kaart 1 en hoopt dat de B bond sterker staat (reer wanneer ook de »r een signaal af- im heeft Van Basten it gegeven een brief 1, zo bevestigde een ter van de KNVB za- reg, zeilers 1 naar huis De spelers van Rijnsburgse Boys en Huizen betreden het veld. Op de achtergrond de nieuwe tribune. Foto: Cees van Hoogdalem rijnsburg - Het bouwwerk is nog niet helemaal klaar, maar toch kon het publiek zaterdag voor de eerste keer de nieuwe tribune op bij Rijnsburgse Boys. De aanhang zag de ploeg uit Rijnsburg een mooie overwin ning op Huizen behalen en hoopt op een mooie eindklas sering deze competitie. Eén prijs hebben de Rijnsburgers al binnen: ze hebben de mooiste tribune. De club maakte al zeven jaar geleden de eerste plannen om de accommodatie op sportpark Middelmors op te knappen. „Eigenlijk wilden we hier weg", vertelt voorzitter Cees Drieber gen. „Maar daar zag de ge meente niets in." Daarna volgden onderhande lingen met de gemeente over de bijdrage van de lokale overheid in de nieuwbouwplannen van Rijnsburgse Boys. „We hebben de afspraak met de gemeente dat die de kosten voor het veld en voor kleedkamers voor haar rekening neemt. De gemeente Rijnsburg wilde aanvankelijk 688.000 gulden bijdragen aan de nieuwe kleedkamers. Uitein delijk is dat 1,3 miljoen gewor den." Drie miljoen De totale kosten van het project bedragen 3 miljoen euro. Daar voor heeft de club 1,3 miljoen euro moeten lenen. Drieber gen: „Dat heeft ook nog tot ver traging geleid. Het heeft even geduurd voordat we een bank hadden die ons dat geld wilde lenen. We hadden de tijd ook niet mee omdat er zoveel prof clubs in de problemen zaten." Voor de club is de aanleg van de 24 nieuwe kleedkamers het belangrijkste. „Daarvoor heb ben we een gebouw van 102 meter lang neergezet. We heb ben toen besloten om ook over die lengte een tribune te bou wen en ook een ruimte voor de businessclub te maken. De tri bune telt 1200 zitplaatsten. Dat lijkt veel, maar in de oude situa tie hadden we ook al zo'n 1500 plaatsen. De tribune is een blik vanger, belangrijk voor de uit straling van de club. Daarom zijn we er hartstikke trots op", vertelt Driebergen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13