Liilgele bakkebaarden en een akelig valse blik Journalisten in dienst van de bezetter Bijna verdronken in de literatuur Dance als moderne ascese Weergaloze roman Hjalmar Söderberg over liefde, lust en moord 00 O m m ONDER EIGEN VIAO TEGEN HET BOISJEWISME nt wel dat gevoel van euforie wan- boek in handen heeft dat hem zo ver- ou wensen dat iedereen het las. En jkertijd, als een kind zijn favoriete 5t voor zichzelf zou willen houden, dereen al lekker vindt, kan domweg tker zijn. Zo'n boek is 'Dokter Glas' je Zweedse schrijver Hjalmar Söder- I41)- roman recensie Nico de Boer ■n 'Het ernstige spel' door Hjalmar Söderberg. ireldbibliotheek Prijs: resp. €14,90 en €17,90. Het is een van de literaire verrassingen van deze zomer, zoals jaren geleden Gloed dat was van de toen nagenoeg in de vergetelheid verzonken Hongaar Sandor Marai, en nadien Aangeschoten van de Australiër Kenneth Cooke en In de ma neschijn van de Welshman Caradog Prichard. Boeken die in het land van herkomst allang de klassieke status hadden bereikt, maar waarvan wij tot dusver geen kennis hadden kunnen ne men. Het literaire kleinood Dokter Glas viste ik tijdens mijn vakantie uit het stapeltje boeken dat vlak voor de zomer was verschenen, maar indertijd was 'afgeserveerd' of domweg aan de aandacht was ontsnapt. Misschien omdat de flaptekst me te jubelend was. Maarten 't Hart rept immers vaker van 'een van de volmaaktste romans over moord en liefde'. En een geoefend lezer is dan dubbel gewaarschuwd. De titel zal evenmin veel hebben bijgedragen tot grote geestdrift. En dat is jammer, want Dokter Glas is een puntgave ro man, waarin we in het hoofd kruipen van een uitgebluste, eens ambitieuze huisarts in het Stockholm van rond 1900. De dokter is een schrandere man, op het oog ie mand die geen vlieg kwaad doet. Hij voelt zich wanhopig aangetrokken tot Helga, de vrouw van de dominee, en hij veracht de dominee die hij als kind reeds kende. Grenzeloos is zijn afkeer van de geestelijke met zijn „dikke, groezelige ge zicht, vuilgele bakkebaarden, nu misschien wat grijs, en ondoorgrondelijk valse blik achter zijn brillenglazen". De vrouw van de dominee, die er een minnaar op nahoudt, vertrouwt dokter Glas tijdens een van haar consulten toe dat zij walgt van het lijfe lijke contact met haar echtgenoot. Die meent op grond van zijn geloof dat de vrouw de plicht heeft om haar echtgenoot te allen tijde ten dien ste te staan. De dokter besluit haar 'te helpen': uit liefde voor de ene patiënt brengt hij de ande re om het leven, ook al beseft hij dat hij haar nooit voor zich zal kunnen winnen. De misdaad zie je van verre aankomen. Het gaat in deze psy chologische roman echter niet om de misdaad op zich - die zo achteloos wordt gepleegd dat het je bijna ontgaat - maar de adembenemende aan loop er naartoe. Söderberg vertelt het verhaal vanuit het perspec tief van de dokter, via diens dagboekaantekenin gen. Daardoor is nog scherper te volgen hoe de arts, ten prooi aan verwarring en zijn obsessie voor de domineesvrouw, tot zijn daad komt. En vooral hoe de misdaad vanuit zijn oogpunt onaf wendbaar is geworden. De lezer zal zich niet direct identificeren met de ze eenzelvige kerel, toch slaagt Söderberg erin om sympathie en enig begrip voor hem te wek ken. Hij gunt ons een haarscherp kijkje in de psyche van de emotioneel verknipte dokter Glas. Hij heeft oog voor details en bezit een milde spot. Knap is bovendien dat je vrijwel nergens het idee hebt dat je een roman uit een andere tijd en een andere wereld leest. Dat is vooral te danken aan de sobere en suggestieve taal en de herkenbare morele dilemma's en innerlijke con flicten waarmee de dokter worstelt. Dokter Glas smaakte kortom naar meer. En dat trof, want de Wereldbibliotheek bleek vorig jaar reeds een ander boek van de (toneel) schrijver en journalist Söderberg uit te hebben gegeven, Het ernstige spel uit 1912. Dat boek heb ik meteen aangeschaft. En gelukkig stelt het, na dat weer galoze en compacte Dokter Glas, niet teleur. Al is het wel wijdlopiger en minder dwingend ge schreven. Het vertelt de gefnuikte liefdesgeschiedenis van een eerzuchtige journalist en de vrouw van zijn leven. Beiden kiezen om uiteenlopende redenen echter voor een verstandshuwelijk, maar blijven elkaar toch in het geniep ontmoeten. Uiteinde lijk blijft het net als bij dokter Glas, Prediker in dachtig, bij mooie dromen en het najagen van wind. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2004 ER BIJ non-fictie recensie Louis Burgers 'Kriegsberichter. Nederlandse SS-oorlogsverslaggevers 1941 - 1945' door Gerard Groeneveld. Uitgeverij Van Tilt, Nijmegen. Prijs: 29,90. Met cd-rom (geluidsfragmenten). We weten ondertussen dat verreweg het grootste deel van de Nederlanders tijdens de Tweede We reldoorlog vooral probeerde te overleven. De groep van collaborateurs, Mussert's NSB'ers of Arnold Meijer's Zwarte Fronters, bleef redelijk be perkt. Dit gebrek aan enthousiasme verplichtte de Duitse bezetter de bevolking met behulp van pro paganda rijp te maken voor een definitieve plek binnen het Derde Rijk. De Duitse invasie van de Sovjetunie van 22 jimi 1941 moest het keerpunt worden. Rijkscommissa ris Seyss-Inquart riep na de aanval de Nederlan ders op aan de kant van de Duitsers te strijden te gen het bolsjewistische gevaar. De gehele Europe se beschaving stond immers op het spel, zei hij. Zijn oproep leek niet aan dovemansoren gericht. Hij bood een visoen van een rijk waarin Duitsers, Denen, Noren, Vlamingen en Nederlanders gelijk waardig waren. Kort daarop durfden de Duitsers voor het eerst op te roepen tot de vorming van een Nederlands legioen om te strijden aan het Oostfront. Dat vrijwilligerslegioen kwam er, en naast de sol daten - en dat waren niet alleen NSB'ers - trok een korps Nederlandse oorlogscorrespondenten mee naar het oosten. Later zouden ze zich verspreiden naar alle oorlogsfronten. Na de Duitse nederlaag kwamen de overlevenden voor de rechter om als vijandelijk propagandist te worden berecht. De ruim vijftig Kriegsberichter, die als embedded journalisten met de legers optrokken, zijn het on derwerp van een nieuwe studie van historicus Ge rard Groeneveld. Hij heeft een onderwerp gevon den waaraan zowel in Nederland als in Duitsland redelijk weinig aandacht is besteed. Dat komt mo gelijk omdat de verslaggevers - in tegenstelling tot de huidige praktijk - vooral ook gezien werden als medestrijders. Terwijl de eerste ruim 1200 Nederlandse militaire vrijwilligers eind juli en begin augustus naar het oosten vetrokken, moest het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten (DKV) alle zeilen bijzetten om de Nederlandse Propaganda Kom- Geschilderd portret van een Duitse cameraman gemaakt door oorlogsschilder Martin Lunsroth. Foto: GPD panie (PK) op te richten en vrijwilligers te werven. Uiteindelijk zou een eerste groep verslaggevers, uitgejouwd en toegejuicht, vanaf Den Haag Staatsspoor op 16 augustus 1941 vertrekken. Na de nodige omzwervingen werden de journalis ten in Berlijn gedrild. Het was toen al duidelijk dat de journalisten in eerste instantie soldaat waren en verder de lezer en radioluisteraar inzicht moesten geven in de mentaliteit van de strijden den. Sommigen verkozen het om beëdigd te wor den tot SS'er. Anderen zouden het legioen naar Rusland volgen. Die overgang is minder schokkend dan het lijkt. Vrijwel alle verslaggevers waren lid van de NSB. Zij waren gewend te strijden voor een betere, na- tionaal-socialistische toekomst. De meesten kwa men uit de grotere plaatsen in het westen of noor den van het land. Slechts een enkeling was gods dienstig. Zij wisten dat hun werk gecensureerd zou wor den, en zij accepteerden dat. Een kritische hou ding maten zij zich niet aan. Tegelijkertijd besef ten de verslaggevers dat hun verslagen door het thuisfront nauwelijks serieus werden genomen, vooral nadat de Duitsers terug werden gedwon gen. De kentering leidde overigens wel tot een meer realistische verslaggeving. Groeneveld heeft voor zijn studie gesproken met een vijftal - op dat moment - nog levende oorlogs veteranen. Zij bleken bereid ook dieper in te gaan op de redenen voor hun beslissing. Dit versterkt in niet geringe mate de authenticiteit van zijn werk. Daarnaast presenteert hij vijf portretten van Kriegsberichter over wie hij voldoende informatie vond om zowel de voor- als naoorlogse carrières te beschrijven. Slechts een enkeling kon zijn leven na de oorlog, en de vanzelfsprekende gevangenschap, nieuwe inhoud geven. Jan Rudolf Hommes verwierf een hoge ambtelijke positie in Den Haag nadat hij zich in Nieuw-Guinea verdienstelijk had gemaakt. Zijn collega Joop Pollmann kwam na de oorlog in dienst bij Libelle en later bij Story. Kriegsberichter Wim Sassen wist kerstavond 1945 uit gevangenschap te ontsnappen. Hij belandde in Argentinië en kwam in aanraking met Evita Pé- ron. In 1952 begeleidde hij prins Bernhard bij zijn bezoek aan Buenos Aires en verscheen met hem - zonder dat er in Nederland iemand reageerde - op krantenfoto's. Zijn goede relatie met het Argentijnse bewind kwamen hem ook van pas toen hij de gevluchte Adolf Eichmann wilde overhalen hem zijn me moires te vertellen. In drie jaar (van 1956 tot 1959) wist Sassen 67 banden met interviews op te ne men. Na diens arrestatie door de Israëlische Mos- sad verkocht Sassen het verhaal twee keer, aan het Amerikaanse Time/Life en het Duitse Stem. Later trad hij in dienst van de Chileense generaal Pinochet en de Paraguayaanse dictator Alfredo St roessen. In 1976 kon hij naar Nederland terugke ren omdat niemand meer in zijn verleden was ge ïnteresseerd. Het avontuur, dat Sassen zo trok, speelde bij de beslissing van meer oorlogsverslaggevers een rol. Nieuwsgierigheid was ook een belangrijke factor bij de verslaggevers, evenals de wens getuige te zijn van een wereldgebeurtenis. Door hun keuze kwamen ze er zelfs vaak middenin te staan. Dat neemt niet weg dat na het uitzitten van de ge vangenisstraf - meestal tussen drie en vijf jaar - nog maar weinigen in de journalistiek terecht kwamen. Ze werden illustrator, handelaar, pr- man of ambtenaar. En over het verleden werd ge zwegen. TOP-10 non-fictie recensie Wim Vogel 'Een verhaal dat het leven moet veranderen' door Hans Goedkoop. Uitgeverij Augustus. Prijs: €17,95. Wat dacht Hans Goedkoop het mooi voor el kaar te hebben. Iedere week lekker een boekje lezen, daar een mooi, lang stuk over schrijven voor NRC Handelsblad, een iury'tje hier, een lezinkje daar. Ingepakt in het literaire wereldje, behaaglijk toegestopt door uitgevers, au teurs en lezers: tien jaren waarin hij in ie der geval voor zich zelf het veilige idee had niet echt deel te hoeven nemen aan het echte leven, dat zich, zoals iedereen weet, buiten zijn ka mer iedere dag op nieuw in alle hevig heid aandient. Maar zie, zo tegen zijn vëertigste begon er iets te zeuren. Al die boeken, al die ge noeglijke uren rustig zitten in een gemak kelijke stoel, hadden hem niet in contact gebracht met de wer kelijkheid buiten. In tegendeel. Het reser vaat waarin hij ver toefde hield hem op afstand van de maat schappij van alledag, stelde hem in staat aan zijn eigen leven te ontkomen.. In Een verhaal dat het leven moet veranderen doet Goedkoop op therapeutische wijze ver slag van wat je rustig een existentiële crisis kunt noemen. Hij kritiseert de onmaatschap pelijkheid van vrijwel de hele vaderlandse lite ratuur van de laatste dertig jaar, koppelt die kritiek aan eigen doen en laten en verwerft uit eindelijk het inzicht dat het onvermogen van onze schone letteren de werkelijkheid aan het licht te brengen, precies de oorzaak is van het inzicht in eigen nutteloosheid. Als er iets badinerends doorklinkt in boven staande alinea's dan komt dat omdat ik toch wat lacherig word van Goedkoops analyse. Zei de achttiende-eeuwse filosoof Kant al niet dat de werkelijkheid onkenbaar is? Vechten de ro mantici al niet meer dan tweehonderd jaar hun strijd met de werkelijkheid uit? Is de litera tuur van A.F.Th.van der Heijden, van de Meij- sings, van Kellendonk, van Brouwers, Ferron, van Oek de Jong en Leon de Winter en van wie eigenlijk niet uit de laatste dertig jaar niet één voortdurend gevecht om de eigen waarde, de eigen identiteit te vinden en die te koesteren in een samenleving die daar vijandig tegenover staat? Als Goedkoop ondanks zijn wekelijkse confron tatie met dat papieren gevecht de 'echte we reld' mist, waarom dan niet het boek in een hoek gesmeten, waarom niet de straat opge rend en zich via een uit zendbureau aangemeld als werkzoekende in het onderwijs of in de zorg? Dé werkelijkheid bestaat niet. Het zogenaamde échte leven speelt zich nergens af. Wat jij ervan maakt, dat is jouw wer kelijkheid en daar zul je het mee moeten doen. Bovenstaande laat overi gens onverlet dat Goed koop een fascinerende maar wel erg persoonlij ke analyse geeft van onze letteren in de laatste der tig jaar. Waarom Van der Heijden zijn Tandeloze Tijd nooit zal voltooien, waarom de boeken van Matsier en Kooiman steeds meer boekjes wer den totdat ze vrijwel he lemaal niets meer publi ceerden, wat er ont breekt aan het oeuvre van Zwagerman, waarom Grimberg alleen maar beter wordt en Giphart het niet redt: het heeft al les te maken met het (on)vermogen van hun personages om te gaan met de wereld. Kellen donk is voor Goedkoop de auteur die dat pro bleem (het ontberen van een gemeenschap) in Mystiek Lichaam het aangrijpendst heeft ver woord. Goedkoop publiceerde ruim tien jaar geleden Geluk. Het leven van Herman Heijermans, een biografie. Laat nou Heijermans als auteur van Op hoop van zegen zo ongeveer de enige Ne derlandse auteur zijn geweest van wie literair werk ook echt de werkelijkheid veranderde. Zonder Op hoop van zegen was de Scheep vaartwet er niet gekomen. Het kan dan ook bij na niet anders of Goedkoop zal, nu hij het be spreken van boeken eraan heeft gegeven, wer ken aan een verhaal dat zijn leven doet veran deren. En hopelijk dat van zijn lezers. non-fictie recensie Mark van Bergen 'Door! Dance in Nederland' door Ame van Terphoven en Toon Beemsterboer. Uitgeverij Contact. Prijs: €16,90. De periode waarin de media er geen serieuze aandacht aan besteedden duurde lang, maar het duurde nóg langer voordat er in Nederland een gedegen boek over housemuziek verscheen. Het genre was al onder deel van de 'industrie' dance gewor den toen eerder dit jaar, zestien zo mers na de summer of love die house deed overwaaien, Release van dance- organisator ID&T uitkwam. Koud daarin uitgebladerd is er nu ook Door! Dance in Nederland van de journalisten Ame van Terphoven en Toon Beemsterboer. De auteurs be hoeven zich niet schuldig te voelen om de genoemde leegte: ze zijn pas in 1980 en 1981 geboren. Des te fr appanter is het dat het duo tekent voor het eerste onafhankelijke boek over dance Release was op de eerste plaats een historie van ID&T). Daar staat tegenover dat hun jonge leeftijd zich wel enigszins lijkt te wreken. Hoewel de schrijvers in het begin met veel enthousiasme en ver stand van zaken impressies uit het recente verleden beschrijven, bou wen ze bij het beschrijven van wat daaraan vooraf ging teveel en onaf- gewogen op de verhalen van derden. In de sectie 'Feestjes geven', waarin party-organisators aan het woord komen over de scene, mag Jan en al leman bijvoorbeeld voor eigen paro chie preken. Zo komen we bijvoor beeld te weten dat club Las Palmas in Rotterdam (geroemd maar pas twee jaar open) iedere week wordt geverfd. Deze sectie is een teleurstel ling ten opzichte van de ervoor en ema liggende. In met name 'In vogelvlucht', 'House of God' en 'Overleven' ko men we écht wat te weten over dance, vooral over het hoe en waar om achter de stroming. Zo vertelt een socioloog over de plaats ervan ten opzichte van voorgangers (tus sen 'hip' van nu en 'hippie' zit niet zo veel verschil, zo blijkt), maakt housepionier Gert van Veen veel duidelijk over de bepalende 'state of mind' op parties (dat die vaak ont staat door drugs, wordt door het he le boek heen royaal onderkend) en komen we van een filosoof te weten waarom zo'n moderne 'ascese' in onze gehaaste maatschappij zo ge wenst is. Hoewel de dancemuziek zelf volgens sommige sprekers nauwelijks nog verandert (populair is tegenwoordig vooral het teruggrijpen op en het bij eenbrengen van stijlen), wordt de 'industrie' almaar groter, zo wordt in Door! treffend beschreven. De clash die dat soms oplevert komt mooi tot uiting in het slotstuk van het boek, waarin het eerste dj-boegbeeld, Ed dy de Clercq, en het eigentijdse, Tië- sto, hun verhaal doen. Hoewel het jammer is dat een kleur rijk onderwerp als dance het in Door! haast zonder (dito) illustraties moet doen, is het boek zeker een aanwinst. De sinds jaren grootste muziekstroming van ons land is, na eerst lang te zijn verguisd, eindelijk eens eerlijk en grondig in kaart ge bracht. 1. (1) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 18,95 2. (2) Saskia Noort, De eetdub Anthos, 18,95 3. (3) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh/Sijthoff, 19,95 4. (4) Pieter Winsemius, Je gaat het pas zien als je het doorhebt Balans, 14,95 5. (7) Maarten 't Hart, Lotte Weeda Arbeiderspers, 17,95 6. (5) Heieen van Royen, Godin van de jacht Vassallucci, 12,50 7. (6) Geert Mak, In Europa Atlas, 39,90 8. (10) Saskia Noort, Terug naar de kust Anthos, 18,95 9. (-) Bart Middelburg, De Dominee Veen, 12,50 10. (-) Donna Tartt, De kleine vriend De Bezige Bij, 12,50 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Geen nieuwe boeken in de top tien. De twee nieuwe binnenko mers zijn goedkope pocketver sies: Middelburg profiteert van de pas uitgekomen gelijknamige film. Donna Tartt doet het op ei gen kracht. Maar ze kunnen nog lang niet op tegen Dan Brown, dé hype van deze zomer. Affiche van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Foto: GPD 350.000 mensen woonden afgelopen augustus de Dance Parade in Rotterdam bij. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7