'Als ik niet ingrijp, klapt 't systeem' Knarsetandend een kunstgebit Waarom minister Hoogervorst doorgaat met cultuuromslag gezondheidszorg N O O m lO m> m ,6 Hoge tandartsrekening zet lagere inkomens voor het blok Minister Hoogervorst wil een eind maken aan de exploderende kosten van de zorg in Nederland. De uitgaven aan ziekenfonds en AWBZ zijn de afgelopen vijf jaar met 50 procent gestegen. Ze bedragen inmiddels 45 miljard euro op jaarbasis. Om dat proces te stoppen, is een cultuuromslag nodig, vindt de minister. door Sylvia Marmelstein en Ap van den Berg Gezondheidszorg is niet gra tis. Ik kan het niet vaak ge noeg zeggen." Sinds zijn aantreden herhaalt de liberale mi nister Hans Hoogervorst van volks gezondheid dit mantra als hem wordt gevraagd waarom er zo snoei hard wordt bezuinigd op zijn terrein. Burgers moeten zelf zorgen voor een goede gezondheid. Door gezond te eten en veel te bewegen. Ze moeten niet voor iedere kleinigheid naar de dokter rennen, en ze moeten bewus ter omgaan met medicijnen. „Want we betalen uiteindelijk met z'n allen de rekeningen van de zorg." Het liefst zou hij alle Nederlanders wakker willen schudden. „In dit land is iedereen de laatste decennia opge voed met het idee dat gezondheids zorg gratis is", zegt hij. „Jarenlang heeft het merendeel van de Neder landers amper rekeningen gezien. Dat verandert nu, onder meer door dat ze eigen betalingen moeten doen." Hoogervorst denkt dat bur gers zuiniger met de zorg omsprin gen wanneer ze zien hoeveel die zorg feitelijk kost. Uit het GPD-onderzoek blijkt dat Nederlanders begrijpen dat er iets moet gebeuren tegen de aanhou dende kostenstijgingen in de zorg. Zo is de helft van de bevolking be reid een eigen bijdrage te betalen voor medicijnen en medische hulp middelen. Hoogervorst noemt die uitslag ver rassend. „Ik had een veel grotere af wijzing verwacht. Blijkbaar is er al iets veranderd in de houding van veel mensen. Ze snappen dat het ou de systeem niet meer houdbaar is en dat het zelfs helemaal uit elkaar klapt als we niets doen." - Op veel andere punten zijn de on dervraagden het niet met u eens. Zo vindt bijna 70 procent van de Neder landers het onrechtvaardig dat u chronisch zieken meer laat betalen, bijvoorbeeld door de invoering van een no-claim regeling. Daar zal deze categorie patiënten nooit kunnen Minster Hoogerhorst: „De huishoudelijke hulp van de thuiszorg was gewoon te goedkoop. Bovendien hoort die hulp niet thuis in een volksverzekering." Foto: GPD/Cees Zorn profiteren. „Ik erken dat chronisch zieken meer gaan betalen. Immers, het principe van de no-claim is dat iedereen 67 euro per jaar meer aan standaard premie gaat betalen. Wie minder dan 250 euro aan zorg gebruikt, krijgt aan het eind van het jaar het resterende bedrag terug. Chronisch zieken maken inderdaad geen kans op zo'n bonus. Toch vind ik het ver dedigbaar." „Chronisch zieken, zoals reuma- en diabetespatiënten kosten de samen leving vijf tot tien keer het bedrag dat deze patiënten aan verzekerings premies betalen, jaren achtereen. Dat is een prima zaak want daar hebben we de verzekering voor. Als je die 67 euro afzet tegenover de vele duizenden euro's die chronisch zie ken aan zorg ontvangen, dan is de prijs helemaal niet zo hoog. De ver zekering blijft heel solidair." „In de nieuwe regeling betaalt ieder een mee om het systeem in stand te houden. Dat mag je ook van chro nisch zieken verwachten. Ik zou ook geen uitzondering voor hen kunnen maken, omdat dan de uitvoering las tiger wordt. In het verleden zijn sys temen met eigen bijdragen altijd stuk gelopen, omdat er uitzonderin gen werden gemaakt en het admini stratief te ingewikkeld werd. Ik wil het simpel houden." - Sinds de tandartscontrole niet meer wordt vergoed door het ziekenfonds, gaan drie miljoen ziekenfondspati ënten minder of helemaal niet meer bij de tandarts langs voor de controle van hun tanden en kiezen. Vooral mensen met een lager inkomen kun nen de tandarts niet meer betalen. Heeft u die ontwikkeling voorzien? „Ik ontken niet dat er mensen zijn die de tandartscontrole achterwege laten omdat ze het te duur vinden. Dat zijn toch uitzonderingen. Ik denk eerder dat bij de mensen die niet meer gaan, sprake is van een al gehele veronachtzaming van de ge zondheid. De stap om de tandarts controle uit het ziekenfonds te halen was geen hele grote." „De grotere klappen waren al eerder gevallen (in 1995 werden vrijwel alle tandartskosten geschrapt, red). Dat heeft destijds niet geleid tot een da ling van het tandartsbezoek. Sterker, in 1981 toen alles nog werd vergoed, ging slechts 61 procent op controle. In 2001 was dat gestegen naar 87 procent." - Heeft de opvatting dat je van een slecht gebit niet doodgaat een rol ge speeld bij de afweging om te bezuini gen op de tandartscontrole? „We hebben bij het beperken van het ziekenfondspakket vooral geke ken naar de medische noodzaak. Dat kan ik niet ontkennen." - Terug naar uw opmerking over mensen bij wie sprake is van een al gehele veronachtzaming van de ge zondheid'. Maakt u zich daar zorgen over? „Allerlei onderzoeken tonen aan dat hoger opgeleide mensen gemiddeld jaren langer leven dan mensen uit de laagste sociale groepen. Dat komt voornamelijk doordat die laatste groep een ongezondere levensstijl heeft. Ze roken meer en ze bewegen minder. Als je weet dat 30 tot 50 pro cent van alle gezondheidsklachten voortkomt uit een ongezonde le vensstijl, dan kunnen we dus heel veel van die klachten zelf voorko men." „Dót wil ik aanpakken. Niet omdat die ongezonde mensen de overheid meer geld kosten - want dat is niet zo. We willen dat mensen gezonder gaan leven, omdat dat bijdraagt aan hun levensgeluk." „Er is één ziekte die de samenleving wel heel veel geld kost en die in veel gevallen te voorkomen is: suikerzie ke door overgewicht (in jargon: dia betes 2, red). Deze ziekte hangt erg samen met je manier van leven. De komende tijd gaan we de strijd aan met diabetes, door overgewicht aan te pakken en afspraken te maken met de voedingsindustrie en scholen over gezondere producten in school kantines. Je zou ook kunnen denken aan de grootte van porties eten. Of aan het verbieden van reclame die jongeren verleidt tot de aankoop van ongezonde producten." - U wilt met McDonald's afspraken maken over kleinere hamburgers? „Dat is niet geheel ondenkbaar." - Uit het GPD-onderzoek blijkt dat liefst de helft van de mensen die nu thuishulp ontvangt, die hulp gaat opzeggen of gaat verminderen. Zij kunnen de hogere eigen bijdrage die u heeft ingevoerd voor huishoudelij ke hulp niet meer opbrengen. „Tot nu toe hebben 15.000 mensen die stap gezet. Dat is slechts 4 pro cent van het totaal. En het blijkt dat het vooral mensen betreft uit de hoogste inkomensgroepen. Zij moe ten ook het meest bijbetalen. Die ontwikkeling vind ik niet verkeerd. De maatregel heeft mensen kosten bewust gemaakt en dat was ook de bedoeling zodat ze nu eerst eens in hun eigen omgeving gaan kijken of familie bijvoorbeeld een handje kan helpen. De huishoudelijke hulp van de thuiszorg was gewoon te goed koop. Bovendien hoort die hulp niet thuis in een volksverzekering. In alle andere Europese landen is het een kwestie van maatschappelijk werk." - Denkt u dat de Nederlandse bevol king het in grote lijnen eens is met uw ingrepen in de zorg? „Daar aarzel ik over, want ik heb geen plezierige boodschappen. Eerst waren er de miljardenbezuinigingen van vorig jaar. Ook komend jaar moet er weer een miljard bezuinigd worden. Toch is er opvallend weinig weerstand deze keer. Dat komt deels doordat we de pijn goed weten te verdelen over zorginstellingen en ge bruikers, zodat de burger niet voor alle kosten opdraait. Ik denk dat de meeste mensen goed begrijpen waarom het kabinet dit doet. Ik ga door met veranderen. Niet doldriest, wel vastberaden." Ervaringen gezondheidszorg in de afgelopen 2 jaar Onprettige ervaringen in de gezondheidszorg in procenten JA Genoemde onprettige ervaringen in Pinten worlrpprde of geen diagnose - verkeerde of geen diaên0*® :Se^=^^Pen worden organisatie - (nToperatie) geen hulp slechte begelerd.ng - overig - mislukte operatie operatie met gevolgen 1 gebrek aan ^pe^voor patiënt arrogantie artsen 1 1 slechte vooriichbng gevolgen operatie/behandeling - verkeerde of geen medicijnen - niet nakomen afspraken minder vergoedingen en verhoging (aanvullende) ziekenfondspremies en eigen bijdragen ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2004 ER BU 70 inkomen op gebruik tandarts (in procenten) nd- 6 32 10 euro 10 euro ro 26 4,3 26 23 Gaat niet meer voor r i controle naar tandarts ^^rndarts doorgevoerde maatregelen op gebruik i controle tandarts nadat deze in januari 2004 nfonds is gehaald (in procenten) 69,7 Even vaak Minder vaak «ff-frpurjlfWR Gaat niet meer ent van alle ziekenfondsverzekerden ging al nooit voor naar de tandarts met als reden geen zin, angst of het een kunstgebit. Uit het GPD-onderzoek blijkt dat bijna drie miljoen ziekenfondsverzekerden minder vaak of zelfs helemaal niet meer voor controle naar de tandarts gaan. Enkel en alleen omdat de kosten van de tandartscontrole sinds begin dit jaar niet meer worden vergoed. Sommige mensen gaan zelfs zo ver dat ze al hun tanden en kiezen laten trekken en een kunstgebit laten aanmeten om maar verlost te zijn van al die hoge tandartsrekeningen. door Sylvia Marmelstein Zoran Krodic (39) uit Amsterdam laat wat beschaamd zijn tanden zien. Nep, zegt hij. Drie jaar geleden besloot hij zijn echte tan den en kiezen te laten trekken en een kunstgebit te nemen, omdat hij niet genoeg geld had voor het betalen van de tandarts rekeningen. „Een domme wanhoopsdaad", vindt hij nu. Krodic kreeg kort achter elkaar veel proble men met zijn gebit. Een flinke aanslag op zijn portemonnee, want sinds 1995 zijn vrijwel alle behandelingen van de tandarts uit het ziekenfondspakket geschrapt. Om dat hij het geld zelf niet had, leende hij honderden euro's bij vrienden. Net toen de schulden waren afbetaald, maakte Krodic een 'klapper' op zijn mond. „Ik was het zo zat steeds weer kosten te maken. Ik besloot een kunstgebit te nemen zodat ik voorgoed van tandartsrekeningen verlost zou zijn." Nu heeft Krodic spijt. Sinds een jaar heeft hij een goed betaalde baan en zou hij „er goud voor over hebben om zijn eigen tanden terug te krijgen." Bij het College voor Zorgverzekeringen (CvZ) komen signalen binnen dat patiënten steeds vaker vragen om een kunstgebit, teneinde hun tandartskosten op de lange termijn te drukken. „Uit steekproeven is dat nog niet gebleken, maar dat uit het veld dit soort signalen komen, is zorgelijk", zegt Jan den Dekker tandheelkundig adviseur bij CvZ. Hij wijst erop dat behoud van het eigen ge bit geen luxe is. „Mensen kunnen allerlei gezondheidsklachten krijgen als ze op jon ge leeftijd een kunstgebit nemen. Denk aan kaakverzakkingen. Bovendien heeft een kunstgebit maar een fractie van het kauw- vermogen van een echt gebit." Uit een rondgang langs tandartsen blijkt dat ze de laatste tijd ook vaker geconfron teerd worden met mensen die een geplan de behandeling vlak van tevoren afbellen met mededelingen in de trant van: „Laat die rotte kies maar zitten, want ik heb nu even geen geld." Volgens de Rotterdamse tandarts P. van Wonderen zijn dit meestal patiënten die in het ziekenfonds zitten. „Ze hebben zich niet, of niet goed genoeg bij verzekerd. Ze schrikken van de kosten en dan haken ze af." CvZ, dat het ministerie van Volksgezond heid adviseert over het te voeren beleid, vindt het zorgelijk dat mensen om financi ële redenen afzien van tandartszorg. „Vooral omdat bezuinigingen op het zie kenfondspakket de laagste inkomens het hardst treffen", zegt Erwin Abbink, beleids medewerker Mondzorg. Dat mensen met een laag inkomen als eer ste afhaken zodra de kosten stijgen, is dui delijk te zien aan de cijfers na de eerste gro te politieke bezuinigingsronde op de tand heelkunde in 1995. In dat jaar werden vrij wel alle behandelingen uit het ziekenfonds geschrapt. Alleen de periodieke controle bleef verzekerd. Tachtig procent van de zie kenfondspatiënten sloot een aanvullende verzekering af. Dat bleken vooral de zie kenfondsverzekerden met een hogere op leiding en een beter inkomen. „Terwijl on der de lager opgeleiden en de minima juist de mensen zitten met een slechtere mond- gezondheid", zegt Abbink. Vanaf begin dit jaar is ook de vergoeding voor de periodieke tandartscontrole (17,60 euro per bezoek) uit het pakket geschrapt. Dat was een ingreep die voorgaande kabi netten nog niet aandurfden. „De eerste stap naar de tandarts kan beter gratis zijn, omdat de kans groot is dat veel mensen an ders helemaal niet gaan", luidde de rede nering tot de komst van het kabinet-Balke nende O. Dit kabinet vindt dat mensen zelf verantwoordelijk zijn voor de conditie van hun tanden en kiezen. De Nederlandse Tandarts Associatie (NTA) is niet tegen het principe om mensen (deels) zelf te laten betalen voor een perio dieke controle. Zo'n ingreep zou dan wel gepaard moeten gaan met goede voorlich ting, waarin wordt duidelijk gemaakt waar om het zo belangrijk is om regelmatig een tandarts te bezoeken. „Het kabinet heeft nu in één klap de tandartscontrole uit het ziekenfonds gegooid. Het signaal dat daar van uitgaat is: Ach, het is toch niet belang rijk. Dus gaan een hoop mensen meteen niet meer", zegt voorzitter Emile Homan. Vooral mensen die toch al angst hebben voor de tandarts haken af, vermoedt hij. ..Als je bang bent, sla je makkelijker een keertje een controle over. Het jaar daarop is de angst om naar de tandarts te gaan alleen maar groter geworden. Omdat je wel weet dat de kans dat er iets aan je gebit man keert in de tussentijd alleen maar groter is geworden." De beroepsvereniging NMT vindt het een slechte zaak als mensen de controle van hun gebit laten versloffen, zeker als daar een financieel motief aan ten grondslag ligt. Het is ook niet slim, stelt woordvoeder Rob Dortmundt: „Gaatjes worden te laat ontdekt en uiteindelijk zal de patiënt toch naar de tandarts moeten. Dan wordt het geen vulling, maar een wortelkanaalbehan deling of erger. Dat is duurder en het doet ook nog eens veel meer pijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3