ECONOMIE KPN herstelt greep op klanten lAV^Vnnlh»rwvring Schol houdt Urk nog steeds aan de slag EU: Hoger tekort bij tegenvaller mag !0f nd bezit ïnfotidsem C r r van 450.000 WAO ers Belbedrijf SNT teruggekocht voor 85 miljoen euro Branche komt met alternatief voor pc-privé Nieuwe creditcards zaaien onrust onder detailhandel -r Supermarkten beginnen zichzelf kapot te maken I Controle _oo auto's - De Zweedse auto- folvo roept wereld- )0 auto's terug we- emen met de koeling Door een elek- :ement kan die ;en. Volvo heeft T^ider op zo'n grote teruggeroepen, de modellen S60, XC70 die de fabriek !001 heeft gebouwd. Ojntal wagens uit 1999 j. De autobezitters 1riienkort bericht. ennip pleit: vakantie - CDA-staatsse- jepGennip (economi- vindt dat Nederlan- vaak en korter op iden moeten gaan. iet streven om de economie flexibe- erender te ma- [isteren in Washing- inip sprak op een in het teken van de Hg van de wereld- Zei dat de Europese !r joepeler moet wor- s'ufciensen open moe- hor veranderingen. verdubbelt 'in China' k^n nog geen vijf jaar onze omzet in Chi- in <feld. En het is onze te herhalen." Dat |o Nobel-topman ren bekend in ij de opening van ntoor voor de regio ienenstad. „Wij Is erg in om verdere ealiseren", aldus imzet van het che- bedroeg vorig jaar dollar. Dat is al iaal zoveel als vijf ~ie belangrijkste di- igs (verven) die bij- le van de omzet ;ening neemt. ziet in »rse groei bok TPG de ko- 0 een flinke slag te pa. Dit jaar zal de let postbedrijf er e naar 300 miljoen iOlO zou de omzet Ier kunnen zijn of- lan 3 miljard. Top- ':ker zei dat in let onrealistisch' te I, op wereldniveau d met de Ameri- Jsen Fedex en UPS, *een gebied dekken jden via 100 vesti- 500 voertuigen. Pensioenfondsen lars hebben 830 1 op hun balans pet eerste halfjaar pit van de fondsen miljard euro en dat ïceraars met 21 mil- jkt uit gisteren ge- 'cijfers van het CBS. -idsen nemen van (6 miljard voor hun verzekeraars 314 Verzekeraars breid- yeede kwartaal hun ligaties uit met 3 gioenfondsen jr 6 miljard aande- Dr zij inmiddels tjard bezitten. oon 2006 61 Disney Michael Eisner ir twee jaar op als recteur van amuse- n Walt Disney. Hij ,meer dan twintig j als topman. In een ei bestuur zegt hij 1 te zijn om na het zijn contract in |D06 aan te blijven. 5 2)ewind maakte het inorme groei door. lef in de filmindu* :en en de tv-zen- zaterdag 11 september 2004 ier is met onom- 02] O: Jhalf jaar geleden Aandeelhouders in idat onder zijn lei- irtistiek talent zou ïinigd. art heeft m1e baan Da drie op de vier tussen 15 en 65 £en betaalde baan. -p zijn daarmee, na J meest nijvere in- 'üi&Êe Europese Unie. fadse (73,5) en het pntage (75,1) liggen it Europese gemid- ,ilKlO procent. Deze DTAIÖ03 zijn vrijdag be lt door Eurostat, h bureau van de De. Nederlanders le meeste partti- Dalle EU-landen. p2,8 procent) van loep werkt een deel Bij vrouwen is dat «Het Europees ge- :.knl|>r parttimewerk ocent. den haag/gpd - Met de geplan de overname van callcenter-be- drijf SNT neemt KPN de klanten contacten weer in eigen hand. De service moet verbeteren en actief gebruikt worden om nieu we producten te verkopen. In 2001 verkocht KPN de 8008- diensten, de 0800-0900 infor matiediensten en de telefoni sche vergaderactiviteiten voor 181.5 miljoen euro aan SNT. KPN had veel geïnvesteerd in umts-li- centies en dure overnames. Het terugbrengen van de schulden had in 2001 de hoogste priori teit. In de jaren die daarop volgden bleven de telecombedrijven in rijswuk/anp - De computer branche komt dit najaar met al ternatieven voor de abrupt af geschafte pc-privé-regeling. Ke tens als MegaSellers en Dunnet zeggen in zowel fiscale als fi nanciële voordelen te kunnen bieden bij de aankoop van een nieuwe computer. „Vooral met grote bedrijven valt zaken te doen", zegt directeur Castiglio- ne van Dunnet. „We moeten al leen wat creatiever zijn." Volgens financieel directeur Ei tjes van MegaSellers biedt on der meer het cafetariamodel uitkomst. Werknemers kunnen een deel van hun brutoloon ge bruiken voor zaken als een duurdere leaseauto of kinder opvang. „Computers kunnen daar ook onder vallen, mits de regering dat toestaat." Vendex KBB, eigenaar van ke tens Dixons en Dynabyte, ver wacht niet dat de nieuwe con structies tot dezelfde voordelen zullen leiden. „Het gaat nu om de massa die je als bedrijf be stelt. Al vanaf tien computers kan dat interessant zijn. Dat communiceren we nu naar de meer dan 200 bedrijven waar mee we zaken doen. Het ministerie van financiën spreekt 'een dooie mus'. Alle nieuwe regelingen moeten bin nen de Wet inkomstenbelasting vallen, waarschuwt een woord voerder. Als een werkgever ac tief kortingen regelt voor zijn werknemer moet over het kor- tingsdeel belasting worden be taald. Dat geldt ook voor het verstrekken van renteloze le ningen door werkgevers. Op internet proberen 30 ver koopketens samen consumen ten te mobiliseren richting de politiek om het kabinetsplan te blokkeren. „Dit is uniek in onze branche. Normaal gesproken vechten we elkaar de tent uit", aldus Eitjes, een van de initia tiefnemers. Het kabinet besloot eind augustus te stoppen met de regeling om 280 miljoen eu ro te besparen. Eitjes schat de schade voor de branche op een half miljard euro per jaar. zwaar weer en daar had ook SNT onder te lijden. Begin dit jaar kondigde het nog ontsla gen aan, omdat het aantal op drachten van telecombedrijven terugliep. Een goed moment voor KPN om SNT terug te ko pen voor 'slechts' 85 miljoen euro. Lagere personeelslasten zijn een bijkomend voordeel. KPN neemt nu oude werkne mers weer in dienst, alleen te gen de veel gunstiger callcen- ter-CAO in plaats van de dure KPN-CAO. Verder meldt de KPN-woordvoerder dat het be zuinigingsprogramma dat SNT begonnen was, gewoon door loopt. De overname is niet alleen in gegeven uit financiële motie ven. In de Nederlandse thuis markt is het voor KPN steeds moeilijker het grote marktaan deel vast te houden. In de mo biele telefoniemarkt veroveren de kleine aanbieders T-mobile, Telfort en Orange steeds meer terrein. Omdat de totale markt groeit, weet KPN de omzet in mobiele telefonie toch te ver groten. Grotere problemen kent het bij het vaste netwerk. Die markt krimpt en het marktaandeel van de alternatieve aanbieders Tele2 en Scarlet is in zes jaar gegroeid van 8 tot meer dan 30 procent. Deze cijfers zijn des te pijnlijker voor KPN, omdat deze bedrijven tegen lage, door de toezichthouder OPTA vastge legde tarieven, gebruik mogen maken van het vaste netwerk van KPN. Volgens de woordvoerder van KPN was de verkoop van de callcenters in 2001 geen vergis sing, omdat het telecomland- schap er toen heel anders uit zag. „Er waren minder concur renten en minder verschillende diensten," zegt hij. „Nu leveren wij naast vaste en mobiele tele fonie ook adsl en televisie. Bij elk product hebben wij te ma ken met andere concurrenten. Sommigen concurreren op prijs, andere op kwaliteit en wij hebben het voordeel van ons diverse productaanbod." KPN maakt onderscheid tussen waardevolle en minder waarde volle klanten. De SNT-callcen- ters moeten vooral voor de waardevolle, goed spenderen de, klanten worden ingezet. „Vroeger waren de inlichtin gennummers bedoeld om in formatie te verstrekken," zegt de woordvoerder. „Nu gaan we ze ook gebruiken om producten te slijten. Wij willen goede klan ten een pakket aanbieden met al onze producten, waarvoor ze één rekening krijgen en één in formatienummer kunnen bel len. Bij productintroducties of aanbiedingen gaan we ze bena deren." amsterdam/gpd - Uitkeringsor ganisatie UWV begint op 1 ok tober met de herkeuring van 450.000 WAO'ers. De herkeu ring verloopt volgens aange scherpte normen. Het gaat om arbeidsongeschikten die op 1 juli jonger waren dan 55 jaar. UWV schat dat 110.000 van hen hun uitkering deels of geheel zullen verliezen. Dat maakte Annette Dümig, lid van de raad van bestuur van UVW, gister middag in Amsterdam bekend. In 2,5 jaar moet de massale her keuring zijn afgerond. In de nieuwe regels, die ook gelden voor nieuwe aanvragers van een uitkering, is het aantal functies uitgebreid die een WAO'er theoretisch zou kun nen vervullen. Daarbij wordt geen onderscheid meer ge maakt tussen fulltime en partti me werk. Bovendien is het hele maal niet overweg kunnen met een computer of het niet be heersen van het Nederlands voortaan geen reden voor af keuring; deze vaardigheden mogen van iedereen worden verwacht en anders zijn ze snel te leren, is de gedachte. Voor de mensen die hun inko men zien dalen, heeft UWV 100 miljoen euro beschikbaar voor reïntegratie, ofwel hulp bij het zoeken naar (aanvullend) werk. Veel WAO'ers hebben een ge deeltelijke uitkering, omdat zij in deeltijd werken. UWV pro beert druk op werkgevers te zetten door te wijzen op de fis cale voordelen van het in dienst nemen van of meer uren geven aan WAO'ers. Volgende week gaat een brief de deur uit naar de ontvangers van uitkeringen van WAO, WAZ (zelfstandigen) en Wajong (jon ge invaliden) waarin de keu- ringsoproep wordt aangekon digd. Het eerst wordt de groep tot 48 jaar opgeroepen. Vanaf april 2006 komen mensen tot 55 jaar aan de beurt. De 55- plussers krijgen ook een brief waarin hen wordt verteld waar om zij niet worden opgeroepen. Ook degenen die duidelijk nooit meer tot arbeid in staat Werknemers ontzien Het kabinet heeft het plan laten varen om werknemers premie te laten betalen, wanneer in 2006 het nieuwe WAO-stelsel wordt inge voerd. Net als nu betalen de werkgevers in de toekomst alle premies. Werkgevers zouden vanaf 2006 samen zo'n 2 miljard euro per jaar goedkoper uit zijn. Juist voordat het definitieve wets voorstel naar de Kamer is ge stuurd, is besloten dat dit niet te verkopen is. Werkne mers zouden in tijden van loonmatiging een te grote fi nanciële veer moeten laten. De WAO gaat vanaf 2006 WIA heten en bestaat uit twee onderdelen: wie echt niet meer kan werken, komt in de IVA en krijgt een uitke ring van 70 procent van het laatsteverdiende loon. Wie gedeeltelijk wordt afgekeurd, komt in YVGA. De zieke werknemer wordt geacht te blijven werken, desnoods te gen een lager salaris. Het verschil wordt deels gecom penseerd. Wie geen baan vindt, komt in principe in de WW en daarna in de bij stand. Hij of zij houdt recht op een minimale uitkering die niet wordt verrekend met het inkomen van de partner. zijn, zoals zwaar invaliden of mensen die langdurig in ver pleeghuis of andere instelling verblijven, worden niet her keurd. UWV beseft de operatie veel onrust teweeg zal brengen, zegt Dümig. Er komt dan ook een informatiecampagne via adver tenties in de kranten en op de internetsite van UWV. Verder zijn er informatiebijeenkom sten op tal van plaatsen in het land en is het cliëntencontact centrum via telefoonnmmer 0900-9294 (3 cent per minuut) uitgebreid om algemene vragen te beantwoorden. Voorzitter Zalm omhelst op de conferentie van EU-minster van fnanciën in Scheveningen de Luxemburgse premier Juncker nadat hij gekozen is tot nieuwe vaste president van de groep van 12 eurolanden. Foto: ANP/Marcel Antonisse scheveningen/anp-gpd - Lan den die de euro hebben inge voerd krijgen iets meer speling bij het opstellen van de natio nale begroting. De ministers van financiën van de Europese Unie hebben gisteren besloten dat lidstaten die de begrotings regels overtreden meer tijd krij gen om de problemen op te lossen als de economische situ atie verslechtert. „We moeten een duidelijk on derscheid maken tussen maat regelen die genomen zijn door de overheden en fouten in de economische voorspellingen vatte minister Zalm de aanpas sing samen. Hij deed dat als voorzitter van de vergadering in Scheveningen namens alle 25 EU-landen. Ambtenaren moe ten dit idee verder uitwerken. Met deze unanieme verklaring hebben de EU-ministers verras send snel een van de voorstel len van de Europese Commissie om de regels te versoepelen, overgenomen. Andere ideeën van de commissie om nog flexi beler te zijn voor begrotings zondaars, zijn nog niet aan vaard. Zalm wil niet spreken van een versoepeling. Volgens hem wordt het vooral overzich telijker, omdat duidelijker wordt of lidstaten door eigen schuld de regels overtreden of door overmacht. „Als je niets doet, gebeurt er niets meer met het pact. Ik wil een evenwichtig compromis", zei Zalm. Vorig jaar wisten Duitsland en Franioïjk te ont snappen aan boetes wegens overtreding van de tekortregels. Daarmee legden ze een bom onder het pact om de euro sterk te houden. De hoofdlijnen, tekorten van meer dan 3 procent van bruto binnenlands product zijn ver boden en de staatsschuld mag hooguit 60 procent van het bbp zijn, blijven overeind. En lidsta ten moeten in economische voorspoed zorgen voor een overschot op de begroting. Bo vendien zal meer gelet worden of de pensioenkosten op orde zijn. De eurolanden gaan hun eco nomisch beleid ook beter op el kaar afstemmen. Daartoe krijgt de 'eurogroep' vanaf 1 januari een vaste voorzitter. De Luxem burgse premier Juncker, tevens minister van financiën, gaat de groep de eerste twee jaar lei den. Tot nu toe wisselde het voorzitterschap elke zes maan den. Juncker moet er onder meer voor zorgen dat de eurolanden nauwer samenwerken bij het opstellen en voorbereiden van hun nationale begrotingen. Nu gaan zij daarbij vaak nog uit van verschillende aannames. Juncker wordt tevens het ge zicht van de eurogroep naar buiten. 'Monsieur Euro' gaat de eurolanden vertegenwoordigen op vergaderingen van het IMF en andere internationale finan ciële instellingen. De keuze was niet verrassend. De 49-jarige Luxemburger, die eerder dit jaar bedankte voor het voorzit terschap van de Europese Commissie, werd al langer ge noemd als kandidaat. delft/anp - Nederlandse winkeliers maken zich zorgen over de ge volgen van de invoering van een nieuwe, veiligere creditcard. De werkgeversorganisatie MKB-Nederland krijgt een stroom ongerus te telefoontjes, aldus Prins, secretaris betalingsverkeer. De grote aanbieders van creditcards komen per 1 januari 2005 met een nieuw soort kaart. De betaalautomaten moeten daarvoor wor den aangepast of vervangen. „Er bestaat nog volstrekt geen helder heid over hoe dat gaat aldus Prins. MKB-Nederland vindt dat niet de detailhandel, maar de aanbieders van de kaarten of de au tomaten voor de kosten moeten opdraaien. Hoe groot die kosten zijn is niet exact te zeggen, maar die kunnen in de tientallen miljoenen lopen. Er staan ongeveer 160.000 betaal- apparaten in winkels. Een nieuw apparaat kost gemiddeld zo'n 600 euro. Hoeveel het kost om een apparaat aan te passen, kon Prins niet zeggen. Ander punt is dat winkeliers die hun automaten niet aanpassen straks het risico lopen dat zij aansprakelijk worden gesteld voor eventuele fraude met de kaart. Prins sluit niet uit dat veel onderne mers zich straks afvragen of zij nog wel voordeel hebben bij het ac cepteren van creditcards. Het Platform Detailhandel zegt dat het probleem wordt besproken met alle betrokkenen waaronder de creditcardmaatschappijen. Bij de invoering van de euro moesten ook alle apparaten worden aangepast (kosten: 65 miljoen euro). Omzet steeg nog maar 0,2 procent nog niets gezien. De actieweken die nu plaatsvinden, passen in de traditionele prijzenslag die elk jaar na het vakantieseizoen plaatsvindt." Volgens Hemmes betekent het niet dat de prijzenoorlog is af gelopen. „Met oorlog doel ik op de bereidheid bij ieder bedrijf om prijsverlagingen bij de con current meteen te volgen. Als een keten tóch met superkor tingen zou komen, zal de con currentie niet achterblijven. Maar de kans dat er nog stevige prijsverlagingen volgen, lijkt mij klein. De branche heeft al zo veel geld weggegeven, de rek is er bijna uit." Voor de meeste partijen is het te hopen dat Albert Heijn zich rustig houdt. Zij hebben vorig jaar al een stevige reorganisatie ingezet en plukken daar nu de vruchten van." Grote concur rent Laurus (Super de Boer, Edah en Konmar) zit middenin zo'n kostenoperatie. Dit jaar schrapt het concern 1290 full time banen en wordt de hele lo gistiek van de drie formules ge stroomlijnd. Dus kan Albert Heijn het Bosc- che Laurus dit najaar de gena deklap geven? „Dat geloof ik niet. Stel dat Laurus genood zaakt is om locaties op te geven, grote kans dat de prijsvechters Aldi en Lidl in het gat springen. Zij hebben een grote honger naar vestigingslocaties. Per sal do krijgt Albert Heijn er dan al leen maar een hele vervelende en sterker wordende concur rent bij." den haag/gpd - De prijzenoor- log tussen de supermarktfor mules begint zich steeds meer tegen de branche zelf te keren. De omzet neemt amper toe en tegelijkertijd wint geen enkele partij noemenswaardig markt aandeel. De consument nog steeds de enige winnaar; die krijgt al bijna een jaar voor niets stevige prijsverlagingen in de schoot geworpen. In de eerste acht maanden van dit jaar zag de supermarktbran che de omzet met 0,2 procent stijgen, de laagste omzetgroei sinds mensenheugenis. Dat blijkt uit marktgegevens van onderzoeksbureau Gfk. De branche hoopte in 2004 voor het eerst de magische grens van 25 miljard euro omzet te door breken, maar dat lijkt er niet in te zitten. Als het traditioneel be tere laatste kwartaal (feestda gen) erop zit, komt de jaarom zet naar verwachting uit op 24,95 miljard euro. Een stijging van 0,4 procent ten opzichte van 2003. „De omzet per kassabon is op nieuw gedaald", zegt onderzoe ker Holla van Gfk. „Dat bete kent dat de kosten naar verhou ding toenemen. Het zet de toch al magere marges en winsten verder onder druk. Supermarkt- deskundige Hemmes verwacht daarom ook niet dat er binnen afzienbare tijd hernieuwde me- ga-acties zullen volgen bij de verschillende formules. „Markt- volgers stelden eerder dat de prijzenoorlog deze maand een doorstart zou krijgen; ik heb door Chris van Alem urk - In razend tempo snijdt het mes door de vis. Achter de kop over de ruggengraat. En dan met één lange haal de rugfilet losma ken. Omkeren en de buikfilet los snijden. Met een boogje verdwij nen de scholfiletjes in de plastic kratten. Onder de snijtafels gutst het water door een goot. Kop pen, staarten en vinnen drijven weg. „Dat gaat naar de diervoe derindustrie," zegt Cees den Boer, commercieel directeur van Baarssen in Urk, de grootste ver werker van platvis in Europa. Baarssen verwerkt per week 200 ton platvis, waarvan 160 ton schol. Veertig Urkers, Vietnamezen en Polen snijden filets van de vis. Ze staan op stukloon. „Een goe de fileerder kan 700 tot 800 eu ro netto per week verdienen," zegt Den Boer. Dat betekent 100 kilo schol per uur. Daar blijft 40 kilo filets van over. Een paar uur eerder is de schol aan gevoerd vanaf de visafslag Urk. Tientallen mannen in blauwe overalls gooien in de immense en koude hal de inhoud van grote kratten met ijs en vis over tafel en beginnen te sorteren. Tong, schar, griet, rode poon en schol. Veel schol. „Er zijn 14.000 kisten van 40 kilo aange voerd vanmorgen. Van de Ne derlandse vloot, maar ook van Duitse en Belgische vissers die betere prijzen maken op de Ne derlandse visafslag. „Urk is op schol gebouwd," zegt Teun Vis ser, directeur van de 100 jaar Ljmmièk* jr Fileerders in het grootste scholverwerkingsbedrijf van Europa, gevestigd in Urk. Foto: ANP/Koen Suyk oude visafslag. In de naastgelegen mijnzaal gaan ze onder de veilingklok. De standaardmaat van 27 centi meter doet 1,50 euro per kilo, de grote schol van één kilo brengt 3,50 tot 4 euro op. De prijs is zes jaar niet gestegen, de kosten wel. In 1,5 uur is de vis door de veiling, van aanvoer, tot afvoer. „We veilen tot acht uur vanavond. Acht uur voor dat de vissers aanlanden geven ze ons per satelliettelefoon doen hoeveel en welke soorten ze aanlanden. De beste schol komt onder de kust van Dene marken en Noorwegen van daan," doceert Visser. De Nederlandse scholvissers hebben het moeilijk. De quota zijn meer dan 40 procent lager dan vijf jaar geleden. Vorig jaar mochten de EU-lidstaten 73 ton schol opvissen; waarvan 27 ton voor de Nederlandse vloot. Die telt 280 kotters. „Zeker 40 tot 50 minder dan een paar jaar geleden. En het zijn er nog te veel," zegt Gerard van Balsfoort van het Productschap Vis. Met beperking van het aantal vangstdagen en vrijwillige stil legging hopen de vissers het te redden. De vissers mopperen over de zeebiologen die de vangbare voorraad schol steevast te laag inschatten. „Terwijl de vissers per uur net zoveel schol in hun netten krijgen als tien jaar gele den. Dat snappen ze dus niet," zegt Van Balfsoort. Door vis quota te kopen in Duitsland, België en Engeland en door on der de vlag van die landen te varen houden sommige Urker vissers het hoofd boven water. Schol is onbemind in eigen land, waar de consument de honderd gram per jaar niet haalt. Vandaar dat tachtig pro cent van de schol die de elf Ne derlandse visafslagen onder de klok brengen, wordt geëxpor teerd. De Nederlandse platvis sector is goed voor een omzet van 300 miljoen euro. Voor 200 miljoen gaat de grens over. 'Maischolle' is favoriet in Duits land, waar men de vis het liefst gepaneerd eet. Bovendien heb ben de oosterburen voorkeur voor een hele schol. Dus wor den willekeurige buik- en rugfi lets bij Baarssen weer aan el kaar gevroren tot een hele, pan klare schol. Het leeuwendeel van de schol gaat naar Italië, waar de vis als 'fitelli platessa' in de vrieskisten van elke super markt is te vinden. Italiaanse bejaarden en kinderen lusten het graag, zij het dat vis een verplicht bestanddeel is van de schoolmaaltijden, zodat som mige kinderen tegen heug en meug schol moet eten. Baarssen concentreert zich vooral op Duitsland. „Italië is een prijsvechtersmarkt wat schol betreft," zegt Cees de Boer. De concurrentie bestaat uit andere Nederlandse visver- werkers die elkaar bevechten. In de fileerhal in de machine weer op gang gekomen. Behal ve handmatig fileert Baarssen de schol ook machinaal. Het is geen doorslaand succes. Van alle kanten stromen fileerders toe om de filets uit de machine na te bewerken. De me^n worden gewet, de oorddRes die vastzitten aan een mp3-speler gaan op en de filet-stroom komt op gang. Beneden leggen Urker meisjes de filet op de band waarmee ze in de vriesin- stallatie gaan. Ondanks de hoge arbeidskosten (40 procent van de kostprijs zijn loonkosten) piekert Baarssen er niet over Urk te verruilen voor goedko pere landen als Polen of Litou wen. Den Boen „Dat is korte ter mijnwinst. De lonen blijven daar niet laag. Bovendien is het een flink kwaliteitsrisico. Nee, voor ons is dat geen optie."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9