Poetin overstag: toch openbaar onderzoek BUITENLAND Politie Indonesië moet snel met resultaten komen Leren van 11 september 2001 Semi-automatische wapens mogen weer in Amerika Sudan ontkent volkerenmoord Mariniers helpen op Aruba Zeven jaar voor Brits brein couppoging Guinee Seriemoordenaar Fourniret 'ongevaarlijk' Dodental gijzelingsdrama opnieuw gestegen Vliegen op 11 september weer normaal geworden 7am Hussein mji Laden? crliroN - De Amerikaanse cgivan buitenlandse za- cyisfeld heeft in een toe- 'Ceemaal de namen van as«alige Iraakse leider endHussein en die van ter- eider Osama bin Laden jar gehaald. Eerst zei i moord op Ahmad je leider van de Af- ui^Noordelijke Alliantie gustus 2001 werd ge- aats had in opdracht Hussein. Hij corri- :h en noemde de Osama bin Laden. In op een vraag noemde !in Laden opnieuw [ussein. n bij botsing in Zweden a - In Zweden zijn [eker twee mensen treinongeluk om het [omen, onder wie de t. Volgens de politie ensen gewondgeraakt, en zijn er ernstig aan ein met ongeveer issagiers botste op het isen Kristianstad en ia op een spoorweg- in volle vaart op een gen. Daardoor ont- twee wagons, waar- Ti op zijn kant viel. De benchauffeur heeft de herleefdVolgens oog- jprobeerde hij de over- Ite steken toen de bo- pilaag kwamen. eactie Haiti: arrestaties -prince - De Haïtiaanse •eft donderdag bij een •évapeningsactie van i de wijk Cité Soleil in ?rince meer dan hon- j rijteen aangehouden. De t js vonden plaats tij - ïn 'twaalf uur durende at |iwaaraan 425 politie- peededen. Cité Soleil [tste sloppenwijk van dpifrince en een bolwerk - angers van de verdre- dent Jean Bertrand lie hem terug willen. doodt mleider iezl I n gie strijdkrachten van rebben gisteren de re- jer Hussein Badr Ed- lUSkhi gedood. De radica- r d ^geestelijke stond aan van een opstand te- ®'9!toriteiten van het 3p (jn het zuiden van het Schiereiland ligt. Sa- n tie geestelijke werden »-»]ratie van het rege- ruim twintig bewa- jelingen gedood. olievlek in van Genève t)e politie in Zwitser- I gisteren op het Meer be nabij Rolle een gro- I ontdekt van een ldlo- g en tweehonderd bd. Het is niet bekend lie vandaan komt. luitlaten fortuin op Een dagelijks wande- et de hond lijkt een suk geldbedrag op te ïjdens het uitlaten pan een 1200 jaar ou- ii penny. Volgens ken- le munt bij een vei- ^,120.000 pond ^Huro) opleveren. De Hp ruim 4 gram lag op ad naast een riviertje ftelse plaats Bedfords- ris het eerste gouden dat in ruim een eeuw in Engeland en het is bunt met daarop de Coenwulf, de koning iste eeiiw en begin 9de r de Engelse regio lerste. ïch graf met loo lichamen - In een massagraf in tan het Bosnische (n tot dusver de stof- 'n van meer dan ïensen gevonden. De n bij Prijedor, in de a, begonnen drie len. Volgens Odo- uit documenten die len zijn aangetrof- gaat om personen HmS de oorlog in Bosnië- ^na (1992-1995) vast- et bemchte Servische £nkamp Omarska. <op moet /an Vaticaan jet Vaticaan heeft de tse bisschop Kurt Wis bisdom St. Pölten ik is geraakt door een idaal in een priester- gevraagd om op te 'olgens het katholieke r Kathpress heeft het bisschop Krenn, die in le suggestie gedaan *ts gezondheidsrede- ^Jisgez ■tredei Washington/ANP - Na tien jaar komt er maandag een einde aan het Amerikaanse verbod op de verkoop van ne gentien soorten semi-auto- matische wapens. De wapen wet werd in 1994 door de toenmalige president Clinton getekend met een clausule dat het verkoopverbod na tien jaar automatisch zou verval len tenzij het Congres tot ver lenging besluit. Ondanks grote publieke steun voor verlenging van het ver bod heeft de Amerikaanse volksvertegenwoordiging er voor gekozen de verkoop van nu verboden soorten AK-47's en Uzi's weer vrij te geven. Volgens Amerikaanse media is dat vooral de verdienste van de invloedrijke wapenlobby, National Rifle Association. Veel politiekorpsen hebben juist gepleit voor een langdu riger verkoopverbod, mede omdat elk jaar tientallen agenten door semi-automati- sche wapens worden gedood. Zij vrezen een hausse aan wa penverkopen vanaf maandag. khartum-washington/anp-dpa - Sudan heeft ontkend dat er een volkerenmoord aan de gang is in het westen van het land, Darfur. De Amerikaanse minister Colin Powell van buitenlandse zaken nam het woord donderdag in de mond om aan te geven wat er zich afspeelt in Darfur. Waarnemers van de Afrikaanse Unie in het gebied stellen dat er circa duizend mensen per dag om het leven komen door geweld, honger en ziekten. De Sudanese minister van buitenlandse zaken beschuldigde de Amerikaanse regering ervan „het humanitaire probleem" in Darfur voor eigen politieke doel einden te misbruiken. De regering-Bush zou Afro-Amerikaanse stemmen willen winnen bij de komende presidentsverkiezingen met de beschuldigingen aan het adres van Khartum. Waarschuwing kwam per sms Bombusje haarscherp op de foto door onze correspondente Step Vaessen Jakarta - Het was een zilver kleurige, kleine vrachtwagen, die de bom tot aan de Australische ambassade reed. In de auto zat tenminste één persoon die het voertuig en zichzelf de lucht in blies. Een bewakingscamera voor een aanpalend kantoorgebouw heeft de auto luttele seconden voor de ontploffing vastgelegd. Vol trots liet de politie de vondst gisteren aan de pers zien. De Indonesische politie heeft grote haast om snel met resul taten te komen. De aanslag met 9 doden in het zakencentrum van Jakarta komt op een slecht moment. De presidentsverkie zingen staan voor de deur en het is een publiek geheim dat de politie president Megawati steunt. De rook was nog niet opgetrok ken in het zakencentrum of de namen van de waarschijnlijke daders werden door de hoogste politiebaas rondgebazuind. De politie voelt meer dan ooit de druk om professionaliteit te to nen. De afgelopen tijd zijn re gelrechte blunders het imago van de gezagsdragers niet ten goede gekomen. Een koffie-on- deronsje met een veroordeelde terrorist bij Starbucks en een politiecommandant die cam pagne voert voor president Me gawati. En dan het rare verhaal dat de Maleisische bomexpert, Azahari Husin, die nu als hoofdverdachte wordt aange wezen, op het nippertje kon ontsnappen in Bandung omdat de politie niet op hem wilde schieten. De Australische premier Ho ward vertelde zelfs dat de Indo nesische politie donderdag vlak voor de aanslag een sms-be- richt had ontvangen. Volgens dat bericht zouden er aansla gen volgen op buitenlandse ambassades als de vermeende Jemaah Islamiyah-leider Aba Bakar Bashyir niet zou worden vrijgelaten. De politie ontkent vooralsnog dat ze de sms heeft ontvangen. De politie maakte eerder opval lend goede sier toen na de aan slag op Bali in oktober 2002, de toenmalige hoofdonderzoeker Pastika met snelle resultaten kwam. Zo snel dat Indonesiërs er lange tijd aan moesten wen nen dat de politie daadwerkelijk iets had gepresteerd. Zo slecht is het imago van de dienders. Pastika is na een competentie strijd voorlopig geparkeerd als politiechef in Bali. Zijn collega's in Jakarta proberen nu te doen wat hij twee jaar geleden deed. Stukje voor stukje, aan de hand van delen van de opgeblazen auto en lichaamsdelen die ge vonden zijn proberen ze de aanslag te reconstrueren. Ten minste twee ernstig verwoeste lichamen zijn niet geïdentifi ceerd. Mogelijk zijn het de da ders van de zelfmoordaanslag. Zes vermeende extremisten die onlangs werden opgepakt, heb ben het over drie leden van een zelfmoordcommando die nog op vrije voeten zijn. De politie weet wie het zijn en vermoedt hun betrokkenheid bij de aan slag bij de Australische ambas sade. DNA-testen moeten aan tonen of zij de daders zijn. den haag/anp - De Koninklijke Marine is gisteren opnieuw met extra mensen en materieel ingezet op het eiland Aruba. Hoewel de schade van orkaan Ivan op de Nederlandse Antillen en Aruba meevalt, is er toch veel wateroverlast door overvloedige regen. Veel wegen zijn onbe gaanbaar geworden. Ziekenhuizen zijn slecht bereikbaar. Vooral aan de westkant van Aruba is de situatie zorgelijk. Foto: ANP pretoria/gpd - Een rechtbank in Harare heeft de 51-jarige Brit Simon Mann veroordeeld tot zeven jaar cel wegens illegale wapenaankoop. Hij wordt ver dacht van het beramen van een couppoging in Equatoriaal Gui nee. Een half jaar geleden werd Mann samen met 67 mannen gearresteerd op het vliegveld van Harare. Mann had de be doeling door hem aangekochte wapens aan boord te brengen van een in Zuid-Afrika gechar terd vliegtuig. Daarmee wilden de heren doorreizen naar Equa toriaal Guinee, een minuscuul maar olierijk staatje aan de kust van West-Afrika. De rechter stelde dat Mann 'de actie nauwkeurig had gepland en uitgevoerd en dat dit in de strafmaat tot uitdrukking moet komen'. Het vliegtuig, met een waarde van drie miljoen dollar, en de aan boord gevonden 180.000 dollar in cash gaan naar de Zimbabwaanse staat. In Equatoriaal Guinee staat een andere groep van 14 huurlin gen, geleid door Mann's Zuid- Afrikaanse partner Nick du Toit, terecht. Dat proces is on derbroken toen Justitie in Zuid- Afrika onlangs Mark Thatcher arresteerde. De zoon van de Britse ex-premier is een goede vriend van Mann en zou de coup hebben helpen financie ren. De aanklager uit Equatori aal Guinee zal Thatcher op 22 september onder ede verhoren in Zuid-Afrika. brussel/gpd - Seriemoordenaar Michel Fourniret is ongevaarlijk voor zichzelf en de maatschap pij. Tot die omstreden conclu sie komen Belgische gerechts psychiaters. De Fransman Fourniret, die in België in de gevangenis zit, heeft negen (lust)moorden op jonge vrou wen en één man bekend. „In het rapport wordt voortdu rend gezegd dat Fourniret een seriemoordenaar, een psycho paat en een manipulator is. Maar in de conclusie staat dat Fourniret ongevaarlijk is voor zichzelf en voor de maatschap pij", reageerde de advocaat van Fourniret, Luc Balleux, gisteren. Hij noemt de bevindingen in het psychiatrisch rapport 'hoogst merkwaardig'. Fourni ret werd in het verleden ook al eens vervroegd vrijgelaten om dat hij geen gevaar zou vormen voor de maatschappij. Volgens de gerechtspsychiaters is Fourniret ook geestelijk ge- zond en volledig toerekenings- vatbaar. Dat houdt in dat hij zich voor de rechter zal moeten j verantwoorden voor zijn da den. De raadkamer in Dinant besloot gisteren alvast zijn voorarrest met één maand te verlengen. moskou/anp - De Russische Se naat stelt een onderzoek in naar het gijzelingsdrama in Beslan. Dat heeft president Poetin laten weten. Intussen hebben de auto riteiten de identiteit van een deel van de gijzelnemers vastge steld. Het dodental van de gijze ling is opnieuw gestegen. De Federatieraad, de Russische Eerste Kamer, komt op 20 sep tember bijeen om een onder zoekscommissie te benoemen. Senaatsvoorzitter Sergei Miron- ov verklaarde gisteren dat „alle gebeurtenissen die tot de trage die in Beslan hebben geleid" moeten worden onderzocht. President Poetin beloofde Mi- ronov om alle instanties te in strueren de noodzakelijke in formatie en documenten ter beschikking van de commissie te stellen. Vorige week sprak Poetin zich nog uit tegen een openbaar onderzoek en waar schuwde dat een parlementair onderzoek geen „politieke show" mag worden. De Russische recherche heeft intusen de identiteit vast weten te stellen van elf van de circa 31 terroristen die bij de gijzeling betrokken waren. Dit heeft een woordvoerder van de Russische justitie meegedeeld. De krant Vremja Novostej meldde giste ren dat ook de naam bekend is van de leider van de groep. Het zou gaan om de 32-jarige Roe- slan Choetsjbarov met de bij naam „de kolonel". De meeste informatie is afkom stig van de enige gijzelnemer die door de autoriteiten is aan gehouden en wordt onder vraagd. Alle andere terroristen zouden zijn omgekomen, hoe wel het lichaam van Choetsjba rov nog niet is geïdentificeerd. Volgens Vremja Novostej is het niet uitgesloten dat hij is ont snapt. Het officiële dodental van de gijzeling is intussen gestegen tot 339. Van de omgekomen mensen zijn er 229 geïdentifi ceerd. Onder hen zijn 117 kin deren. Ook zijn er volgens de autoriteiten enige tientallen ter roristen omgekomen. Het jongetje dat te zien is op de video van het gijzeldrama leeft nog en is slechts lichtgewond. Hij overleefde twee bomexplo sies. De 10-jarige Georgi Far- nijev kwam in beeld op de pro- pagandavideo die de gijzelne mers hadden gemaakt. Hij zat op de grond met zijn handen in zijn nek, terwijl links van hem een terrorist op een boek wijst waarin een ontstekingsmecha nisme zit. In Moskou gingen gisteren en kele honderden mensen de straat op om de uitlevering te eisen van twee Tsjetsjeense lei ders die politiek asiel genieten in het westen. Achmed Zakajev, een medewerker van de ge zochte rebellenleider Mascha- dov, kreeg vorig jaar asiel in Groot-Brittannië. Iljas Ach- medov heeft een verblijfsver gunning in de Verenigde Sta ten. De protesten van de Rus sen richtten zich dan ook op de Amerikaanse en Britse ambas sade. De VS hebben Rusland la ten weten dat Moskou eerst met bewijzen moet komen voordat zij vermeende terroris ten uitleveren. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Wie herinnert zich niet de angst en ontzetting, het ongeloof en verdriet van 11 september 2001, vandaag (zater dag) precies driejaar geleden, le dereen heeft de tv-beelden van de brandende en instortende to rens in New York gezien. „Die beelden zijn heilig. We moeten goed opletten hoe ze worden ge bruikt en hergebruikt", meent Ron Simon, conservator van het Televisie- en Radiomuseum in New York. Want hoe groter de afstand tot de datum, hoe meer het nationale geheugen beïn vloed kan worden door gefictio naliseerde versies van 11-9. Wat herinneren mensen over twintig, dertig jaar zich over die dramatische, zonnige dag in september, waarop bijna drie duizend doden vielen? Wat blijft er hangen over het hoe, waarom en de consequenties? Het zijn de media, scholen en musea die een centrale rol spe len in de collectieve herinne ring aan de terreuraanslagen in New York, Washington en Pennsylvania. Reden voor het Dickinson College en het Natio nale Museum voor Amerikaan se geschiedenis om in Was hington een bijeenkomst te be leggen over 'Leren over 11-9'. De aanslagen op 11 september kwamen live via de tv de huis kamer in. Het is daarom een van de meest persoonlijk erva ren grote historische gebeurte nissen, ook voor mensen buiten de Verenigde Staten. De op komst van internet maakte die persoonlijke betrokkenheid nog directer, zegt Fiona Spruill, van NYTimes.com, de internetpagi na van de krant New York Ti mes. In de krant werd het nieuws 'menselijk' gemaakt met de 'portretten van verdriet', korte stukjes over de gevalle nen. Het internet werd gebruikt om mensen direct te laten reage ren, voor de publicatie van praktische hulpinformatie en e- mails van lezers uit binnen- en buitenland. Er werden dia shows met foto's opgezet, en geluidsbanden waarop fotogra fen uitlegden wat ze hadden ge zien. Het was snel en direct, zegt Spruill. Al die persoonlijke ervaringen samen vormen het nationale geheugen, aldus Spruill, die hoopt dat 11 sep tember vooral in de herinnering blijft hangen vanwege het ge voel van eenheid en solidariteit dat het in de hele wereld op riep. De datum is in ieder geval Jiard op weg een nieuw ijkpunt te worden: wat deed u op 11 september? Het is belangrijk om ook op school over 11 september te praten, zegt Alison Zimbalist van het 'onderwijsnetwerk' van de New York Times, want kin deren zitten met vragen over terrorisme. Al meteen vanaf 12 september 2001 stonden on derwijzers voor de vraag hoe ze de gebeurtenis een plek moes ten geven in de klas. Een instel ling als het Dickinson College helpt daarbij, door syllabussen en lesplannen over de gebeur tenis te verzamelen en bijzon dere projecten te onderschei den. Voor musea is het eigenlijk nog te vroeg om de aanslagen nu al in een historisch kader te plaat sen, zegt James Gardner van het Smithsonian Nationaal Mu seum voor Amerikaanse ge schiedenis. Het publiek is nog aan het herdenken, en de nu rondreizende expositie die het museum over 11 september heeft samengesteld is met na me daarvoor bedoeld. „We moeten de moeilijkere vraag stukken, zoals de ontwrichting van ons dagelijkse leven, de dis criminatie van moslims en Ara bische mensen, de oorlog en de inbreuk op onze vrijheden nog behandelen." De Amerikaanse media hebben daarover al ruim bericht. Ook al is dat lang niet altijd even goed 'De beelden van 11-9 zijn heilig'. Foto: Reuters gebeurd, zegt Marvin Kalb, van het Centrum voor Pers, Politiek en Beleid van de Harvard Uni versiteit. Hij waarschuwt ook niet klakkeloos te geloven in 'beelden', want die zijn feilbaar, omdat ze niet het waarom ver tellen, gemanipuleerd kunnen worden en in het huidige partij dige klimaat worden gebruikt voor politieke doeleinden. Hij wijst niet op de Republikeinse conventie, waar 11 september werd gebruikt om mensen angst aan t^ jagen. Ook betoog de de regering-Bush dat de we reld dusdanig veranderde op 11 september, dat de VS wel moes ten ingrijpen in Irak, een van de redenen dat de sympathie in de wereld snel wegebde. Ron Simon denkt dat 11 sep tember later vooral wordt ge zien als de dag dat Amerika werd wakker geschud, omdat het niet onaantastbaar was. En Kalb vraagt zich ook af, of we de volledige waarheid wel we ten over die dag. „Zoveel beel den, en dan hebben we het ver haal nog gemist. We hadden de regering onmiddellijk moeten vragen verantwoording af te leggen." door Richard Mooyman schiphol - De KLM-toestellen zijn vandaag weer goed gevuld. Precies drie jaar na de terreur aanslagen van 11 september 2001 staan passagiers massaal voor de incheckbalies op Schip hol. Een enkeling blijft op deze beladen datum liever thuis uit angst voor een nieuwe terreur actie, maar voor de Nederland se luchtvaartbranche is het 'bu siness as usual*. De luchtvaart belandde in een ongekende crisis door de actie van al-Qaeda, waarbij vier vliegtuigen werden gekaapt en te pletter gevlogen in New York en Washington. Passagiers ble ven weg uit angst voor nieuwe aanslagen. Maar de KLM lijkt de klap inmiddels te boven. Volgens woordvoerder Eddini is aan het aantal boekingen niet te merken dat het 11 september is. Een jaar terug was er nog sprake van een lichte daling van de hoeveelheid reizigers naar de VS. Schiphol verwacht de gebruike lijke toestroom van reizigers. Een officiële herdenking is er niet op de nationale luchtha ven. „Maar natuurlijk blijft deze gebeurtenis wel in ieders ge heugen gegrift", aldus woord voerster Kuypers. Voor de Ko ninklijke Marechaussee is het een dag als alle andere. De be veiliging is op het gebruikelijke niveau, aldus zegsman Stenac- ker gistermiddag. „Er wordt geen extra personeel ingezet." Vliegangstspecialisten merken weinig meer van terreurangst. Kort na 11 september meldde de stichting VALK (Vliegangst - bestrijding Leidse universiteit- /KLM) dat er meer Nederlan ders bang waren in het vlieg tuig, maar het beeld is weer ge normaliseerd. .Angst voor aan slagen komt wel voor, maar al met al is het niet echt toegeno men", aldus psycholoog Ver- schragen van VALK. Als vanouds zijn angst voor vliegongelukken, hootfe vrees, claustrofobie en paniBtaanval- len de belangrijkste redenen voor miljoenen Nederlanders om niet in een vliegtuig te stap pen. De dreiging van al-Qaeda weerhoudt waarschijnlijk nog slechts weinigen van een vlieg reis. Verschragen: „Door de bom aanslagen op treinen in Madrid op 11 maart wordt het terroris me nu meer gezien als een al geheel risico voor de samenle ving, in plaats van alleen voor de luchtvaart. Verder heeft men het idee dat de luchtvaart zo goed is beveiligd, dat de kans klein is dat er opnieuw iets ge beurt". De politie toonde gisteren de foto met het bombusje. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5