Madonna veeleisende hotelgast GESPREK VAN DE DAG Beren 'veelplegers' in wintersportstad Canada Agent helpt baby ter wereld Snel even een nieuwe parketvloer van Frans eiken Pv Nodig ZATERDAG 11 SEPTEM8; DAGELIJKS LEVEN PICK1 NO weet IK W/4T WE VANMONO «WN DÓE>I VAIE GAAM ONS" ^E2/rTTEA/' MENSELIJK Op de parkeerplaats voor het FRIES MUSEUM in Leeuwarden werken sommige AFSTANDSBEDIENINGEN voor het afsluiten van de auto niet. Ze worden ge stoord door een geheimzinnige straling. Waar die vandaan komt, is een raadsel. Het probleem doet zich bij allerlei merken voor, van Mercedes tot Citroën en Mitsubishi. De suppoosten van het Fries Museum maken gebruik van portofoons. Maar of die de oorzaak vormen, is zonder meting niet vast te stellen. Het advies van het museum aan zijn bezoekers: de auto even verderop zetten, aldus medewerker Mart van Gelderen. Op de STOEPEN in de binnenstad van Dordrecht en Rotterdam ver schenen de afgelopen weken myste rieuze vlekken met daarin de woor den 'Grow up, what for'. De vlekken bleken het logo van een RECLAME CAMPAGNE van Renault te zijn, die in oktober in Nederland moet begin nen. Een woordvoerder van Renault Nederland zegt niets te weten van de vlekken. ,,We wilden het logo be waren tot het begin van de campag ne, maar nu is het toch uitgelekt. We hopen dat het logo toch nog de verwachte impact heeft op het pu bliek." In Duitsland en België ge bruikte Renault het logo al. Ook Dordrecht is niet blij met de graffiti. Een medewerker van de gemeente ontdekte tijdens zijn vakantie in België het logo op een poster. De stad ondernam meteen actie en laat op kosten van Renault de honder den roze en gele logo's uit het stads centrum verwijderen. ,,We hebben aangifte gedaan bij de politie. Graf fiti mag niet op panden, en ook niet op de openbare weg", aldus de woordvoerder. Het GELDERS PROVINCIEHUIS in Arnhem was na de Tweede Wereld oorlog het eerste overheidsgebouw dat opnieuw verrees in de in 1944 kapotgeschoten stad. Op 11 sep tember 1954 opende koningin Juli ana het gebouw, dat wemelt van de bouwkundige kunstuitingen uit die tijd. Vandaag viert de provincie het VIJFTIGJARIG BESTAAN van het huis. De bouw van het Provinciehuis kostte bijna 11 miljoen gulden, voor die tijd een enorm bedrag. De bouw kosten waren dan ook flink uit de hand gelopen onder aanvoering van architect J. Vegter en kunstkenner professor Hammacher. Het Rijk had in de wederopbouwtijd maar een kleine 3 miljoen gulden over voor nieuwbouw. De rest droeg de kapi taalkrachtige provincie zelf bij. De provinciebestuurders vonden name lijk dat hun „Huis" grandeur moest uitstralen, zo blijkt uit de bouwar- chieven. De Amerikaanse ex-president BILL CLINTON heeft alweer een beetje gewandeld in de gangen van het zie kenhuis in New York, waar hij maan dag een HARTOPERATIE onder ging. Dat staat in een verklaring die zijn voorlichters hebben uitgegeven. Clinton onderging een viervoudige bypassoperatie. Naar verwachting blijft hij tot begin volgende week in het ziekenhuis. De 58-jarige ex-pre sident was daar vorige week vrijdag klachten over pijn in zijn borst en kortademigheid. In de verklaring staat dat de familie van Clinton de tienduizenden wenskaarten voor hem bijzonder hebben gewaardeerd. Foto: Archief De nieuwe rijken van CHINA kunnen vanaf volgend jaar de Chinese editie van VOGUE kopen. Volgens het persbureau Xinhua komt de redactie in Shanghai. Het wereldberoemde magazine zal voor de Chinese vari ant samenwerken met een plaatse lijke uitgever. Vogue is niet het eer ste internationale modeblad dat de Chinese markt wil bespelen. Bladen als Elle en Cosmopolitan zijn al lan gere tijd actief in de volkrepubliek. Een agent van het politiekorps in de Bommelerwaard heeft gisteren in de vroege ochtend een meisje ter we reld geholpen. De jonge politieman, die zelf geen kinderen heeft volgens een woordvoerder van de politie, verleende vakkundig hulp toen een vrouw op de achterbank van haar auto in recordtempo beviel. Moeder en dochter maken het voor zover be kend goed. Rond kwart over twee reed een auto met hoge snelheid het Friedrich Nietzsche Wat uit liefde wordt gedaan, geschiedt altijd buiten goed en kwaad om parkeerterrein van het politiebureau in Zaltbommel op. Een man bonsde op het raam en schreeuwde dat hij hulp nodig had. In de auto bleek zijn vrouw aan het bevallen te zijn. Ter wijl een agent een ambulance belde, snelde de ander naar de bevallende vrouw. Toen hij zag dat het hoofdje van het kind al geboren was, ver richtte hij enkele handgrepen om het kind gezond ter wereld te brengen. Volgens de eerste berichten heeft de baby niet geleden van de bijzondere bevalling. Volgens de politiewoordvoerder wa ren de aanstaande ouders onderweg naar het ziekenhuis. Ze werden ech ter overvallen door het tempo waarin de geboorte doorzette. Moeder en kind zijn later in de nacht alsnog naar het ziekenhuis in Den Bosch gebracht. Zij krijgen van het politie korps nog een cadeautje, aldus de woordvoerder, anp De wintersportstad Whistier in de Canadese provincie British Co lumbia kampt met een record aantal inbraken door zwarte be ren. Dit jaar zijn er al 75 gevallen gemeld van beren die huizen bin nendrongen en in de keukens etenswaren en voedselresten weghaalden. De beren verschaf ten zich ook toegang tot zeker twintig geparkeerde auto's. Het aantal signaleringen van beren in de tuinen en straten van Whistier en het naburige Squamish is dit jaar verdubbeld tot meer dan ze venhonderd. Whistier, locatie van enkele olympische onderdelen tijdens de Spelen in 2010, en Squamish liggen in de Coast Mountains, ten noorden van Vancouver. Volgens bioloog Mike Allen van het Whistler Black Bear Project wor den de beren gelokt door de geur van etenswaren in huisvuil. De dieren hebben geleerd deurknop pen om te draaien, deuren te for ceren en raampjes in te tikken om huizen en auto's binnen te dringen. Voor de regionale zender BC van de nationale omroep CBC zei Al len onder meer dat een deurknop omdraaien voor een beer onge veer hetzelfde is als in een boom stronk graaien naar mieren. Be ren zijn volgens hem heel handig met hun klauwen. Eenmaal in een huis binnengedrongen gaan ze meestal rechtstreeks naar de koelkast en voorraadkasten in de keuken. De geur van een lege kof- fiebeker of een leeg snoeppapier- tje kan een beer al doen besluiten in een auto in te breken. De toename van de beren is vol gens andere deskundigen mede een gevolg van een recordaantal geboorten. Er zijn meer dan twin tig geboorten geregistreerd. De beertjes trekken naar woongebie den omdat ze daar niet het risico lopen door volwassen soortgeno ten te worden gedood. Ook is in de tuinen volop rijp fruit te vin den. De jongen hebben geleerd van de mens geen gevaar te duchten. Het is, aldus Allen, op het ogenblik niet ongewoon 's morgens aan het ontbijt te zitten en buiten in de tuin een beer eveneens te zien ontbijten. Er zijn nog geen berichten over gewonden of van beren die men sen hebben aangevallen. De overlast zal pas minder worden als de beren in winterslaap gaan. De winterslaap laat echter nog een aantal maanden op zich wachten, anp Beren zijn goede inbrekers. Foto: Reuters iri ili Nachtelijke openingstijden voor de keuken, een |T we parketvloer in de suite en een witte bloemen el De twee overnachtingen van Madonna zullen zeihi tel de Bilderberg in Oosterbeek niet snel vergete ;ei Het is donderdagmiddag, even na vieren. Bij djr r uitgang van hotel De Bilderberg in Oosterbeek ei ren zich enkele breedgeschouderde mannen. Ie(| daar verschijnt ze heel even in beeld. Voor een ic seconden. Gehuld in lichtblauw trainingspak, gerande zonnebril op de neus, zwarte tas over j schouder en een fles water in hand. Razendsm et laat wereldster Madonna het viersterrenhotel. )U zwarte jeep, op weg naar het Arnhemse stadio ng redome voor de laatste uitvoering van haar tw daagse Re-Invention Tour in Nederland. Als ze uit beeld is, slaat directeur Ronald Huisl van Bilderberg Zuid-Veluwe Hotels een zucht. IS een tevreden man. Drie weken lang heeft zijn neel een geheim kunnen bewaren. Huiskamp i j- Alles is perfect verlopen. Madonna was heel tkn den en nu is de rust weergekeerd." Het warenLn spannende dagen. Een 'material girl' mag het j niets ontbreken. Lj Het begon allemaal met een telefoontje vanuithn den. Een onbekende VIP wilde de zeer luxueuwa derberg-suite in Oosterbeek voor twee dagen c veren. Een week later volgde inspectie en de bi» je „Madonna is de naam en dit is haar wensenpajfco Wat te doen? In de twee verdiepingen tellendeUp derberg-suite ligt een zeven jaar oud vloerkleefye derhaast wordt besloten het tapijt in de woonde] te vervangen voor een parketvloer van Frans ejiui Levertijd drie maanden, maar voor Madonna weekje. De wereldster is gek van wit. Komt god-, want de in Engelse landhuisstijl opgetrokken s!™' heeft witte muren. Drie werken van de OosterÉf4 schilder Eef van Brakel versterken de rustieke p Een sfeer waarin Madonna kan gedijen. n Luchtbevochtigers houden de popzangers twe gen lang goed bij stem. Een zee aan witte bloi zorgt ervoor dat ze zich helemaal op haar gei voelt. En dat voor maar 750 euro per nacht. Voor het eten verlaat de ster zich helemaal opjjrzj kookkunsten van haar eigen kokkin. Het overig aj van haar kring van intimi (circa vijftien persoi den) krijgt in de nacht van woensdag op done la carte-gerechten van het team van chef- kokl Möller voorgeschoteld. De rest van haar ploeg (150 personeelsleden) ij naar het Amstel Hotel en het Pullitzer Hotel inL_. sterdam. K' Twee dagen brengt Madonna in alle rust in 04|f beek door. De hofhouding verblijft in een andr van het hotel dan de wereldster. Van opdring«en fans heeft Madonna in Oosterbeek geen last gin j. Maar voor het geval dat, had ze wel een blik bifeeft guards achter de hand. Nederlandse lijfwachtfc e, de hoofdingang en Engelse nabij haar suite. )mr Ook voor de brede heren waren het rustige dafen want de binnenkomst van een bruidspaar trob0bi woensdagavond meer bekijks dan Madonna. (jpei niets aan het toeval over te laten, had directeujjajj kamp een half uur eerder het eerste concert v% tw donna verlaten, om een smetteloos ontvangster bereiden. „Elke gast is zeer welkom, maar eeni ster is wel heel speciaal." Paul Bolwerk Personeel van het Bilderberghotel in Oosterbeek haalt opgelucht adem als Madonna met enkele lijfwachten het hotel tevre den verlaat. Foto: ANP/David van Dam Vooreen televisie-uitzending hadden we een kort filmpje nodig. Van een man of vrouw die langs de branding van de zee loopt. "We sturen even ie mand meteen cameraman naar Zand voort", zei de regisseur. "Is dat nou nodig" vroeg de produ cent, "hebben we zo'n filmpje niet in het archief? In deze korte dialoog zit mijn hele leven in de wereld van theater en televisie besloten. De eeu wige tegenstelling tussen artiesten die iets willen maken dat een paar centen kost en producenten die vragen of het niet met wat minder toe kan. Vroeger koos ik blindelings de kant van de ar tiest. Want ik ben te vaak in luizige hotels gestopt door louche producers. Ik ben vele malen heel Nederland doorgestuurd in wrakke busjes waar van de verwarming niet meer aan of uit te krij gen was. Ik heb sjieke miljonairs moeten spelen in tot op de draad versleten kleding, gekocht uit een failliete boedel. Ik heb in decors gestaan die zo bordkarton waren dat je de deur heel voor zichtig moest open en dicht doen omdat anders de hele zaak omwaaide. Ik heb producenten mee gemaakt die regelmatig vergaten om séjour uit te betalen en anderen die veel lagere salarissen op je giro stortten dan overeengekomen was. Maar verbitterd ben ik niet. Echt niet. Want te vaak ook heb ik regisseurs eisen zien stellen die meer met hun besluiteloosheid dan met enig artistiek nut te maken hadden. Te vaak heb ik decors zien bouwen die niet in de vrachtwagen bleken te passen. Ik heb gaandeweg begrip gekregen voor de penningmeester die vraagt "of dit nu allemaal wel nodig is". En die meedeelt dat alles goed en wel is maar dat hij het plaatje niet rond krijgt en dat hij het ook moet kunnen verantwoorden naar vader Staat. Maar toch. Maar toch, steeds als zo'n zuinige zin klinkt, zo'n vraag of dat nu wel nodig is, krijg ik weer even de pest in. Dan komt weer even de onredelijke afkeer boven van al die centenjongens die na de vergadering terug keren naar hun buitens aan de Vecht. Bemoei je er niet mee, denk ik dan. Er moet even ie mand naar Zand voort. Hou jeer buiten. Eeuwen geleden leefde Shakespeare. Op de vraag "is dat nou nodig", laat hij King Lear antivoorden: "Praat niet van nodig. Geeft de natuur niet meer dan nodig is dan leeft de mens als vee". Mooie zin. Die zouden al die dames en heren die hun hand aan de knip hebben, eens boven hun bed moeten hangen. NB Aanstaande vrijdag zendt de NPS in "Het uur van de wolf' een ontroerende do cumentaire uit over Willem Wilmink. Hartverscheurend. U zou moeten kijken als u een liefhebber van Wilminks werk bent. Of als u mij te vriend wilt houden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2