KUNST CULTUUR Daar aan de kust in de Gouden Eeu Bizarre liefdes en bedwelmende nevels Kinderen uitgedaagd te schrijven over muziek en fl t Arnon Grunber Kooykefr zaterdag 11 SEPTEMBl Thom Hoffman. Archieffoto: Henk Bouwman Thom Hoffman in 'Zwartboek' Amsterdam - Thom Hoffman en Gijs Scholten van Aschat gaan de hoofdrollen vertolken in de thriller 'Zwartboek' van regisseur Paul Verhoeven. De acteurs maken in de film beide deel uit van de verzetsgroep voor wie de joodse zangeres Ra chel tijdens de Tweede Wereld oorlog infiltreert bij een Duitse officier. De rol van Rachel wordt gespeeld door Carice van Houten. 'Zwartboek' is de eer ste Nederlandse productie van Verhoeven sinds 1985. De regis seur schreef het scenario sa men met Gerard Soeteman, met wie hij eerder films als 'Turks Fruit', 'Soldaat van Oranje' en 'Spetters' maakte. 'Zwartboek' gaat najaar 2005 in première. Disney-tekenaar Thomas overleden los angeles - Frank Thomas, de tekenaar van Disney-films als 'Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen' en 'Bambi', is overle den. Hij werkte ook mee aan onder meer 'Jungle Book', 'The Aristocats' en 'Robin Hood'. Hij was 92 jaar. Push Braces beste design Amsterdam - Een bandage voor medisch gebruik, de zogeheten Push Braces van de ontwerpers Waacs Design, is bekroond met de Design For All-prijs. Ook de verpakking van Mountain De sign kreeg die eretitel. Beste grafisch ontwerp zijn de Film museum posters ontworpen door Pjotr de Jong, Appie Boot en Esther Zilversmit. De prijs voor de beste huisstijl ging naar de Amsterdamse club Jimmy Woo. Peter Lubbers, Michael Bol en Tim van Oosterbos ont wierpen de beste openbare ruimte in Den Bosch. In de ca tegorie beste vormgeving en mode won het sieraad Bling Bling van Frank Tjepkema. De Nederlandse Designprijzen worden jaarlijks toegekend en zijn bedoeld om goede vormge ving te stimuleren. De ontwer pen zijn tot en met 26 septem ber te zien bij INIT op het Oos- terburgereiland in Amsterdam. theater recensie Maja Landeweer Voorstelling: 'Dromen' door Het Nationale Ballet 'Morning ground' (première). Choreografie: David Dawson. Muziek: Chopin. Reprises 'La valse'. Choreografie: Balanchine. Muziek: Maurice Ravel Choreografie: Sir Frederick Ashton. Muziek: Mendelssohn. Gezien: 9/9, Het Muziektheater, Amsterdam. Nog te zien aldaar: t/m 26/9. Van lichtvoetige elfen tot parmanti ge baldames en uiteindelijk tot pionnen in een abstract bewe gingsspel. Het nieuwe programma 'Dromen' van Het Nationale Ballet voert de toeschouwer in één avond langs de belangrijkste ontwikkelin gen in het klassieke ballet. In de klassieker 'Midzomernachts- droom' van Sir Frederick Ashton, dat in 1977 voor het eerst te zien was bij Het Nationale Ballet, wordt het toneel bevolkt door wezens uit een andere wereld; elfen, een woudkoning en een bosgeest. Daarmee sluit het werk aan bij het oorspronkelijke doel van klassiek ballet: het ontstijgen van de reali teit. Bij de Amerikaanse choreo graaf George Balanchine staan er al gewone mensen op het toneel en bij David Dawson zijn alle tierelan tijnen en gefladder verdwenen en is de danstaal uitgebeend tot een strakke vorm. Indrukwekkend is de simpelheid en tegelijkertijd het raffinement van de choreografie en aankleding van het premièrestuk 'Morning Ground' van Dawson, voormalig danser van Het Nationale Ballet. In een oogverblindend wit decor gaan vier dansers in contrasterend zwart een hechte verbintenis aan met de dromerige pianoklanken van Cho pin. Van het maagdelijke wit in combi natie met de zoete piano-akkoor den, die nog even blijven hangen, gaat een haast bedwelmende wer king uit. Het is alsof dit dansstuk zich ergens in het luchtledige af speelt. Ergens op de grens van dro men en waken waar dansers soms als wassen beelden blijven staan, verzonken in de muziek, om dan, schijnbaar toevallig, in hun be heerste dans precies samen te val len met de muziek of er juist, in zichzelf gekeerd, dwars doorheen te gaan. Er gaat iets bezwerends uit van de rust van dit ballet. Net zoals dat uit gaat van de bizarre liefdesverwikke lingen in het weelderige nevelige wouddecor in het sprookjesballet 'Midzomemachtsdroom' van Sir Frederick Ashton. Je kunt de geur van vochtig mos bijna ruiken in de ze versie van Het Nationale Ballet, met de elegante Larissa Lezhnina - die dit jaar haar tienjarig jubileum viert bij het dansgezelschap - in een mooie hoofdrol als nuffige el fenkoningin. Naast een watervlug- ge, elastische Sefton Clarke in de karakterrol van kwelgeest Puck. Compleet is de roeswerking van deze voorstelling met de mysteri euze aantrekkingskracht die de dansers en danseressen in 'La val se' van Balanchine op elkaar uitoe fenen. Ongewild vallen zij in el- kaars armen. Op de stemmige klan ken van Ravel's 'La valse'. 'La Valse' van choreograaf George Balanchine met dansers Simona Ferrazza, Sa ne en Jaione Zabala. Foto: Angela Sterling Katwijks Museum geeft compleet beeld van de strandactiviteiten van toen 1 door Ad van Kaam katwijk - Trok Jan van Goyen, de grote 17de eeuwse land schapsschilder, vanuit zijn woonplaats Leiden met paard en wagen naar Katwijk om daar bij mooi weer met pen of penseel een paar eigentijdse tafereeltjes vast te leggen van pootjesba- dende strandgasten? Of zag de schoonvader van Jan Steen de zee toch vooral als decor voor genre-achtige verbeeldingen met een hoog documentair ge halte zoals dat in die tijd in zwang was? Het Katwijks Muse um geeft aan de hand van tach tig schilderijen uitsluitsel over hoe de kunstenaars van de Gou den Eeuw tegen de Hollandse kust aankeken. De doeken ko men in dit geval uit alle wind streken. De unieke collectie olieverf schilderijen, prenten en teke ningen is afkomstig uit musea en particuliere verzamelingen van negen Europese landen. Niet eerder ging het kleine Kat wijks Museum voor een ten toonstelling zó diep. 'Hollandse stranden in de Gouden Eeuw" geeft dan ook een even fraai als compleet beeld van de tijd waarin de teken- en schilder kunst in de Lage-Landen pas echt loskwam van het weerge ven van historische, religieuze, allegorische of topografische verbeeldingen. Andere strand activiteiten raakten in zwang. Zelfs frivoliteiten waren geoor loofd. De dichter Constantijn Huy- gens (1596 - 1687) zag het strand zeker als een plaats van vermaak. Hij pleitte in een ge dicht van 1000 regels voor de aanleg van een beter begaanba re (steen)weg tussen Den Haag Jan van Goyen - Het strand van Zandvoort (1625). Olieverf op paneel, 71x106 cm. Collectie Museum Poznan. Publiciteitsfoto en Scheveningen. Zodat de jeugd niet langer hoefde rond te hangen op het Voorhout om zich daar onledig te houden met kaarten en dobbelen. Maar in plaats daarvan de frisse zee lucht kon opsnuiven, mocht genieten van de vers aange voerde vis en daarna eventueel de partner het hof kon maken met dansen en minnen - zij het vanzelfsprekend in gepaste ma te. De zeilwagen diende wat Huygens betreft direct weer in ere te worden hersteld. Die zeilwagen van Willem van Swanenburgh, een gravure uit 1603, geeft in de benedenzaal van de villa de aanzet voor ex positie die boven nog eens twee zalen beslaat. Prins Maurits maakte in die wagen en in ge zelschap van 28 vooraanstaan de edellieden een pleziertocht van Scheveningen over het strand naar Petten. Voor de wind overbrugde de houten kar met zeil en roer in minder dan twee uur de afstand van 80 kilo meter en bereikte zodoende een snelheid van 40 kilometer per uur. Sneller kon je je in die tijd niet verplaatsen. Hoe de prins en zijn gevolg weer naar Scheveningen terugkeerden, vertelt het verhaal niet. Gedul dig afwachten tot de wind was gedraaid, lijkt nog het meest aannemelijk. De gravure van Van Swanen burgh is niet alleen de aanzet tot maar vormt tevens de lei draad van de expositie. Want de dorpen die Maurits in zijn zeilwagen langs de kust pas seerde, komen stuk voor stuk aan bod in schilderijen van on der meer Albert Cuyp (Scheve ningen), Willem van de Velde I (Katwijk), Hans Savery (Noord- wijk), Jan van Goyen (Zand voort), Hendrik de Leth (Wijk aan Zee), Hendrick Dubbels (Egmond) en Comelis Verbeeck (Petten). De kar schoot zelfs nog een stukje door want ook Huisduinen (Simon de Vlieger) en Den Helder (Abraham Storck) zijn nog in de tentoon stelling opgenomen. De bezoeker krijgt op die ma nier een goed beeld van hoe de kust er in de Gouden Eeuw uit zag. Maar er is meer te zien dan alleen landschappelijke schoonheid. Er werd toen ook hard gewerkt aan de vloedlijn. Vooral door vissers die hun waar dikwijls ter plekke aan de man brachten. Een mooi voor beeld is het schilderij van Hendrick Cornelisz. Vroom uit 1607. Het siert ook de omslag van de catalogus. Het is een drukte van jewelste op het strand van Zandvoort. Bebaar de mannen tuigen hun boot op en vrouwen met kinderen op de arm proberen wat van de prijs af te dingen. Curieus is verder het 'dubbeldoek' dat wordt toegeschreven'aan Mar- cus.Ormca en Comelis van Wieringen. De ene schilderde op de achtergrond een strand leven met vissersboten, de an dere completeerde het beeld op de voorgrond met een stilleven van platvis, krabben en ander zeebanket. Tweeluik in één. Walvissen willen nog wel eens gedesoriënteerd raken en ver volgens aanspoelen strand. Dat is niet ie het gebeurde ook in eeuw al. En de schili slot van rekening de queur van zijn tijd - de kippen bij om zo spoelde potvis of vii leggen voor het nagi expositie geeft wel zJ lende tekeningen, eiH schilderijen van strj zien. De potvissen ding gemeen: het stuk mannetjes. Het laatste aspect dÉ komt, is voor de kusté Katwijk misschien n J digste. Op de exposiE ven prenten van veit1 signatuur te zien (oifa van Joannes van Doe 1558 - 1608) waaroj11 burg is afgebeeld. H c rische fort in de brar bij eb boven water 1r; de laatste schakel zi11 van de verdedigings3 Romeinen in het be ze jaartelling langs :1 Rijn neerlegden. Ge versiteit in afbeeldii versterking niet woi1 daan als zomaar eei Hij moet er in de G<P nog zijn geweest. Mr defijk ten prooi gev: lieden die het steen5 voor eigen doeleinds ten, rest er van de BP vandaag de dag niel die zeven historisch n menten' die nu in hs' hangen. Hollandse strandei den Eeuw - tot en 1? cember 2004. Katv um, Voorstraat 46 f Zee. Openingstijd tot en met zaterdaj 17.00 uur DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Fons Delamarre, hoofd voorlichting van de ge meente Leiden, in de ze vende hemel? Beste boek? „Ik hou van boeken met een surrealistisch tintje die gaan over een trip of een reis. Bij voorbeeld 'Heart of Darkness' van Joseph Conrad. Of 'De kel ner en de levenden' van Simon Vestdijk. Dat gaat over een reis naar het einde van de tijd. De dag is gekomen en we worden opgehaald. Of 'Slaughterhouse 5' van Kurt Vonnegut. Een be klemmend boek. Prachtig." Beste film? ,,'The Last Picture Show" van Peter Bogdanovitch. En dan het vervolg erop: 'Texasville'. Hetzelfde stadje, dezelfde mensen, maar dan derig jaar later. Ook echt op die manier opgenomen, zij het twintig jaar na dato. De eerste in grijze tin ten, de andere in keiharde su- percolors. Hetgeen het effect alleen maar versterkt. De ac teurs - Jeff Bridges, Cybill Shepherd - zijn niet ouder ge maakt, maar gewoon ouder geworden. Het LAK-theater heeft ze een keer achter elkaar gedraaid. Heel mooi." Beste kunstwerk? „Het hing een jaar of tien terug aan de muur in een atelier op een open dag bij Klos. Ik was meteen verkocht. Ik wilde het graag kopen, maar het was he lemaal niet bestemd voor de verkoop. Uiteindelijk kreeg ik het mee voor 100 gulden, ge loof ik. Mét lijst. Van wie het is weet ik niet. Het is onderte kend met Mark '86. Het lijkt op een studieopdracht van 'The Cardinal' van Francis Bacon. Ik viel voor de kleuren. Het is gecombineerde techniek: pot lood, krijt, verf. Het krijgt een mooi plaatsje in mijn nieuwe huis." Beste cd? „Te moeilijk om te beantwoor den omdat elke cd wel één of twee mindere nummers bevat en er zoveel goede muziek be staat. Bijna perfect is 'Fothe- ringay", maar net niet hele maal. Daarom ga ik voor een imaginaire 'Best Of, een dub- bel-cd met louter favorieten. Daar moeten nummers op staan van Zappa, The Stones, Stevie Ray Vaughn, Joe Jack son, The Beach Boys, Philip Glass, Miles Davis, Neerlands Hoop, Willem Breuker en Su zanne Vega, om eens wat na men te noemen. Een gemê leerd gezelschap inderdaad. Daarom is het ook zo moeilijk. Er is zoveel goede muziek. Mijn hart gaat uit naar pittige Rhythm and Blues." tekst: Ad Van Kaam foto: Mark Lamers leiden - Feest voor het LD Pennetje en feest voor de Kinderboekenweek. Het ene initiatief bestaat tien jaar en het andere vijftig. Om de halve eeuw Kinderboekenweek te vieren, heeft de organisatie gekozen voor 'muziek' als overkoepelend thema. De jaarlijkse schrijfwedstrijd van het Leidsch Dagblad haakt zoals gewoonlijk aan bij dit the ma. De competitie is bedoeld voor kinderen van de basisschool in de leeftijd van acht tot en met twaalf jaar. Zij worden uitgedaagd een verhaal of gedicht over feest of muziek te schrijven en in te zenden. Er zijn aantrekkelijke prijzen te winnen. De tien beste inzendingen worden in de krant gepubliceerd. Misschien het begin van een schrijverscarrière? De Kinderboekenweek wordt gehouden van woensdag 6 tot en met zaterdag 16 oktober. Van wege de jubileumeditie vormt het thema 'mu ziek' dit jaar de rode draad. „Want bij een feestje hoort natuurlijk muziek", verklaart de organise rende stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB). Het kinderboeken weekgeschenk, dat gratis wordt uitgereikt bij be steding van 9,99 euro aan kinderboeken, heeft ook muziek als onderwerp. Paul Biegel schreef het boek 'Swing' over een jongen die prachtig trompet speelt en spannende avonturen beleeft. Het Leidsch Dagblad daagt alle kinderen in de regio uit om een eigen muziekverhi nen en op papier te zetten. Vorm (g# haal) en onderwerp zijn vrij, wel is «f king in de lengte, namelijk maximal1 den. Korter mag natuurlijk ook. Klassikaal kiezen voor een onden staan. Het is ook aardig om de teks van een tekening. Die wordt door d de beoordeling gelaten, maar kan w tie dienen in de krant. De wedstrif leeftijdsgroepen: van 8 en 9 jaar en \l 12 jaar. Een jury, bestaande uit red/ het Leidsch Dagblad, kiest de bestt dingen uit; vijf in elke categorie. De j de winnaars worden gepubliceerdj] van zaterdag 30 oktober. Daarbij 1 (pas)foto. Op woensdagmiddag 3 nc# prijsuitreiking in het gebouw van) Dagblad. Naast het Leidsch Dagbi ontvangen de winnaars een T-shirtfë hun verhaal of gedicht, een oorkont en een verrassing.Inzendingen mi gericht aan: Schrijfwedstrijd Leid Postbus 54, 2300 AB Leiden, ond< van naam, leeftijd, adres en school sluiten. De verhalen dienen uiterlijl oktober binnen te zijn. Theo de With Tulpen uit Turkije in museum Lisse lisse - De tulp als symbool voor Amsterdam, of Nederland, is niet zo vanzelfsprekend als we denken. Ook in Turkije, van waar de bol enkele eeuwen te rug naar ons land werd geëx porteerd, is de tulp een natio naal symbool. In Museum De Zwarte Tulp in Lisse is een ex positie te zien over hoe de tulp in beide landen is verbeeld. 'Tulp, beeldmerk van Turkije en Nederland' werd gistermiddag officieel geopend door de Turk se ambassadeur in ons land. (advertentie) De minuut van uw levei pi Arnon Grunberg bezoekt Kooyker in verbandiP/ verschijnen van zijn nieuwe roman 'De joodser1* Kom langs, want wij bieden u 1 minuut met Gjntj Zie ook www.dejoodsemessias.nl. Za. 18 september, om 15.00 uur Breestraat 93, Leiden www.kooykerj uil

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28