Duncan de Groot moet I wennen aan nieuwe rol SPORT let rondje om een imposante kerk René Ruitenberg: nooit meer op zondag S2 SJC'er is dit seizoen aangever in plaats van afmaker Ruitenberg ruilt met Ruud Borst national voor il/LGB/Vivax Startgemeenschap iB/Vivax heeft een >ler. Paul Verweij (20) jelederen versterken. Ie vorig seizoen bij rendrecht, dat vierde hoofdklasse. Verweij ids kort deel uit van de selectie. „Hij past ns plaatje", zegt coach jker. „Hij is een jonge, ze speler en wij eillen onge ploeg de komen- n de top gaan spelen." poloërs gaan vaker an voorheen en zijn i met een krachttrai- gramma. „Dat stond i aan", zegt Spijker. „Hij t idee dat hij bij ons be- ijn ambities uit de voe- Vij kunnen dit jaar bij r eindigen en mis- -: ior een paar verrassin- »n, zodat we nog een tsen hoger komen." I wijkt uit oktober Docos speelt de com- jdstrijd uit bij Voor kop donderdag 30 er. De wedstrijd was kelijk gepland op 3 ok- idag van Leidens Ont- jJedstrijd begint om is vraagt iformatie' ii jten - IJsselmeervo- g de KNVB om infor- tocht naar aanleiding icident tijdens de tegen Voorschoten'97 ipen zaterdag. In dat 'Voorschoten-speler Jonk in de 35ste mi- tweede gele kaart. Pas - merkte arbiter Vos n tweede was. Jonk arom de tweede helft meespelen. IJssel- |ls ziet af van een offi- ,Maar we voelen deeld want Voor tien minuten met a in het veld ge- bestuurslid Peter van IJsselmeervo- ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2004 door Peter van der Hulst noordwijk - Praatsessies, een trainer die de vertrouwensvraag aan de orde stelde en een voetbalteam dat het spoor volledig bijster was. Duncan de Groot weet na een seizoen meteen waar het verschil ligt tussen zijn oude club Foreholte en zijn nieuwe vereni ging SJC. „Bij Foreholte had ik zoiets nog nooit meegemaakt, maar bij SJC is naast gezelligheid ook prestatief voet bal belangrijk. Worden er geen punten gepakt dan gebeurt zoiets, maar voor mij was het wel allemaal nieuw." Toen de degradatienood in alle he vigheid tot SJC doordrong legde trai ner Roland Ebbeling in maart zijn se lectie drie keuzes voor: op dezelfde voet doorgaan en degraderen, de coach vervangen, of met enkele nieu we spelers een ander systeem gaan spelen. Het werd de laatste optie, waarmee de weg werd vrijgemaakt voor de 25-jarige De Groot. De spits die tot dan toe tevreden moest zijn met een plek op de bank kreeg de voorkeur boven voorhoedespelers als Alan Campfens en Ben Saïd. De Groot beschaamde het vertrouwen niet en groeide in korte tijd met ne gen doelpunten uit tot topscorer van het elftal. „Alan en Bennie zijn veel sneller en technischer dan ik. Ik moet het van mijn kopkracht en werklust hebben en het spel simpel houden. Ik ben geen speler die een mannetje op zoekt en een schaar maakt." Vraag blijft dan waarom het met die betere voetballers niet lukte. „Ebbe ling had een moeilijke groep. Vier tot vijf spelers wilden een behoorlijk stempel op de selectie drukken. Maar als een van die jongens in het veld dan wat roept en de ander accepteert dat niet dan heb je een probleem. De acceptatiegraad was gewoon te laag. Toch werd de schuld veelal onterecht bij die jongens gelegd. Ze deden hun best, maar in het veld klikte het ge woon niet." Dat is dit seizoen anders. Met Maic- kel Verver en Patrick Heijmans heeft SJC dit seizoen nog maar twee kapi teins op het schip. Kwalitatief is het elftal wellicht minder dan vorig jaar, maar met voetballers als Charles Saït heeft de Noordwijkse club wel geïn vesteerd in teamspelers. „Daarnaast doet de nieuwe trainer Ruud de Groot er alles aan om het teamproces te bewaken. Bovendien heeft hij oog voor de hele selectie, ook het tweede elftal. Spelers die daarin goed preste ren, weten dat het gezien wordt en dat ze wellicht een kans krijgen in het eerste team." Zelf is Duncan de Groot inmiddels omgevormd van diepe spits naar schaduwspits. In plaats van bruikba re ballen te ontvangen, moet de in Leiden woonachtige voetballer zelf voor de toevoer naar centrumaanval ler Erwin Beltman zorgen. En dat valt hem niet mee. „In de voorbereiding speelde ik niet goed. Er wordt nu veel meer van mij verlangd en daaraan moest ik wennen. Ik moet nog een balans zien te vinden tussen mijn aanvallende en verdedigende taken. Ruud de Groot is daar ook heel eerlijk in. Hij vond dat ik niet overtuigend had gespeeld, maar gaf me voor de eerste competitiewedstrijd tegen FC Boshuizen toch het vertrouwen. Pre cies op tijd ging het beter, want ik vind dat ik afgelopen zondag redelijk speelde. Maickel Verver stuurt mij goed en ik beperk me gewoon tot wat Uc kan: een bal ontvangen, naar de zijkant afspelen en oplopen naar vo ren. Erwin is nu de afmaker. Ik moet ruimte maken voor hem en dat is las tig genoeg want we zijn beiden niet de snelste." Het loopvermogen van De Groot is immers niet meer wat het is geweest. Hij heeft een pacemaker nadat bij toeval werd geconstateerd dat zijn hartslag in rust onder de dertig sla gen per minuut daalde. Hij heeft geen last van het apparaatje. De Groot merkt het alleen op als hij voor controle in het ziekenhuis is. „Dan drukken ze op de computer tien keer op enter en schiet de hartslag door naar de 180 slagen. Weten we dat-ie het nog doet." Een goed excuus om het in het veld wat rustiger aan te doen, is het niet. Zijn medespelers zorgen daar wel voor. „Maickel roept weieens: 'Joh, Duncan zet dat appa raat even wat hoger, want dit schiet niet op'. Ik sta er eigenlijk nooit bij stil. Teamgenoten geloven soms ook niet dat ik een pacemaker heb. Pa trick Heijmans dacht dat hij in de maling werd genomen en was pas overtuigd toen hij het apparaatje had gevoeld." De Groot is blij met het vertrouwen dat hij van zijn trainer krijg. „Ik wil zorgen dat ik een vaste waarde van het eerste team word", zegt hij over zijn ambities. Voor een speler die ruim een jaar geleden bij Foreholte nog op de bank zat een realistische doelstelling. „Ik heb zes seizoenen in Voorhout gespeeld, maar ik stond stil in mijn ontwikkeling. Het laatste sei zoen zat ik geregeld wissel, werd wat zwaarder en raakte gedemotiveerd. Ik wilde wat anders, heb me aangemeld bij SJC en gelukkig pakte dat goed uit. In plaats van in de derde klasse speel ik nu in de tweede klasse." En dat voor een voetballer die ooit bij aartsrivaal Noordwijk begon. „Ik word daar niet mee gepest, maar als ik bij Noordwijk ga kijken mag ik niet meer gratis naar binnen", zegt hij la chend. Want zijn oude club op de voet volgen doet hij nog steeds. „Ik bezoek vrijwel alle thuiswedstrijden en hoop ook dat de ploeg wint. Al leen tegen SJC zijn de roüen omge draaid. Dan zie ik Noordwijk liever verliezen." Duncan de Groot: „Team genoten gelo ven soms ook niet dat ik een pacemaker heb. Patrick Heij mans dacht dat hij in de maling werd genomen en was pas over tuigd toen hij het apparaatje had gevoeld." Archieffoto: Taco van der Eb Marathonschaatser wil leven in dienst stellen van geloof len op het oude stadsplein in Sulmona. Een medaille zit er voor Nederland niet in. Foto: GPD/Harm de Boer De plaatselijke pizzeria draait gTSiovanni kan het niet bijhouden, intf en aan met schone blauwe ta- I. Maar de mensen willen pizza iKorea heeft zich overgegeven. Ze jver rijst gehad, maar in heel Sul- pr deze week het WK skeeleren buden, is geen Chinees te beken- anders hebben het goed naar een EK in eigen huis - Heerde in deze zomer - zijn ze nu met naar midden-Italië gereisd, lan, Karlo Timmerman en de nald en Michel Mulder zitten terras van Giovanni. Ze hebben 's besteld, om mee te ne llen ze al etend naar de wedstrij- ei fe middag eten we met zijn allen fl. 's avonds haalt ieder zelf wat 5t,pakkelijk", zegt Ronald Mulder, Pgende plek de beste Nederlan- |toe. Hij kan ontspannen toekij- tnd. De andere twee niet, Michel •men nóg in actie op de 20 kilo- ;oers. :s is even verderop. Een baan °l iter op het oude stadsplein. Om- een imposante kerk en kolossa- n het midden een sierlijke fon- de tribunes rondom het hele eeft iedereen een goed over dag is het leeg, 's avonds zit het Zeker vierduizend mensen zitten Öe kant. Ds, directeur van de Skatebond l speelt voor assistent-bonds- ft bondscoach Desly Hill is niet iW. Van Os schreeuwt de aanwij zingen door. 'Kom op Sjoerd naar voren', luidt het advies van langs de kant. Niks vergeleken bij het lawaai dat even later loskomt als Colombia in de finale komt - Nederland is er dan al uit. De hele linker kant van de tribune springt op. Het 'Co- lom-bia. Co-lom-bia' komt uit de tenen. Veel geel-rode vlaggen en poncho's. De ra dioverslaggever, met achttien Colombiaan se journalisten zijn ze in totaal, kan amper boven het lawaai uitkomen. Hij schreeuwt zijn liveverslag nu door de telefoonhoorn. Knappe luisteraars, als daar nog iets van te maken is. Colombia wint het goud op de 20 kilometer afvalkoers. De eerste zou je denken na de explosie van vreugde die tot stand komt. Maar nee, dit is nummer achttien alweer, vertelt Juan Filippe, in Colombia werkzaam bij een skatefabrikant. De skeeleraars zijn ware helden en heldinnen in eigen land. Voetbal staat op één, dan komt wielrennen en daarna is skeeleren - inline-skaten op zijn Engels - de populairste sport. Dat Colombia het zo goed doet, is niet gek. Ze hebben internaten door het hele land, de grootste ervan staat in Bogota. De scho lieren krijgen les en verder zijn ze het hele jaar aan het trainen. „Het is een proces dat ongeveer tien jaar geleden is begonnen en nu werpt het zijn vruchten af', zegt Filippe. De bondscoach van Nederland, Desly Hill, heeft al met de Colombiaanse bondscoach gepraat. Over hun aanpak. Maar ook met de coaches van Frankrijk en Korea. „Ik wil hier ook zoveel mogelijk leren. Niet alleen de rijders, maar ook ik moet beter wor den", legt de Australiër uit. Na het EK in Nederland was er niets dan lof voor Hill. Nederland won nooit eerder zo veel medailles, zes in totaal. „Een medaille hier op het WK zit er niet in", zegt Hill rea listisch. Daar is Nederland nog niet goed genoeg voor. Arjan Smit had een kans ge maakt, maar hij loopt geblesseerd rond na een valpartij op de piste. „Het is moeilijk in te schatten hoe je er als land voor staat als je geen medailles wint, maar ik denk dat we zeker vooruitgang boeken. Ik krijg hier van andere coaches ook te horen dat het niveau van Nederland omhoog is gegaan. Wat er moet veranderen om Oranje hoger in het klassement te krijgen, weet Hill wel. „Meer van hetzelfde dat we nu doen." Er zal meer en op andere vlakken ook anders getraind moeten worden. „Maar dat doen we stap voor stap, steeds iets nieuws erbij. Als je het allemaal in een keer omgooit, zit ik straks met een groep die kapot is." Arjan Smit is de enige Nederlandse skeele raar, die zich bijna fulltime met zijn sport kan bezighouden. „Ik hoop dat dat volgend jaar tien rijders worden. Iedereen die hier medailles wint, traint fulltime. We hebben een heel jong en positief team, dat kan al leen nog maar beter worden", meent Hill. Vittula (18) en zijn teamgenoot uit India hopen ook nog veel beter te worden. Ze kij ken hun ogen uit voor de tent van de Italia nen. Naar de mooie glimmende tassen, pakken en skeelers. Daar haalt hun eigen grijze joggingpak het niet bij. Maakt niet uit, de jongens zijn helemaal happy in Italy. „Het is hartstikke mooi hier. Het is ons eer ste WK. Ja, ook de eerste keer dat we in Eu ropa zijn. Alles is anders hier. Maar 'really really good Het eten dan? 'Ook goed', vinden ze. Bij het restaurantje van Giovan ni is het inmiddels alweer druk. Wachten op een tafeltje. En op een pizza. door Eric Korver alkmaar - René Ruitenberg heeft zijn be slissing genomen. De marathonschaatser uit Wezep rijdt om geloofsredenen met in gang van dit seizoen geen wedstrijden meer op zondag. Een gevolg daarvan is dat Ruitenberg met onmiddellijke ingang ver kast van het nieuwe team van Proteq naar de formatie van DSB. Het is een prijs die Ruitenberg op de koop toe neemt. Een prijs waarvan hij wist dat hij die moest betalen om aan zijn nieuwe idealen te voldoen. Ruitenberg wil zijn le ven in dienst stellen van zijn geloof, méér dan hij in de voorbije jaren deed. „Ik ben er achter gekomen dat ik een schijnchristen ben geweest, zoals er zovelen zijn. Naar de kerk gaan omdat het zo hóórt, sporten op zondag. Ik kreeg daar voor mezelf steeds meer wrijving mee. Ik wil nu het echte ge loof belijden, mijn leven in handen leggen van God en me door Hem laten leiden." Hij heeft dat, zegt Ruitenberg, niet uit zich zelf gewild. „God heeft me cfit duidelijk ge maakt door een aantal dingen die er in de afgelopen maanden zijn gebeurd. Ik wil rechtvaardig leven, gezien vanuit de positie van God. Dat betekent ook dat ik in het schaatspeloton meer het evangelie zal brengen. God wil me daarvoor gebruiken." Ruitenberg beseft dat niet iedereen daarop zit te wachten. „De weg die ik gekozen heb, is zeker niet de makkelijkste. Het gaat ten koste van het schaatsen, het gaat ten koste van mijn salaris en het gaat me misschien wel vrienden kosten. Het zij zo. Als je je le ven laat leiden door God, gebeurt dat met vallen en opstaan." De omslag bij de marathonschaatser - die met onder anderen broer Henri, Jan-Maar ten Heideman en voetballer Bert Konter man al deel uitmaakte van de geloofsgroep Sports Witnesses - is begonnen met het overlijden van zijn schoonzus Alie, nu ruim twee jaar geleden. „Sindsdien is er in de fa milie geestelijk gezien veel gebeurd. Ik heb mezelf ook eens kritisch bekeken. Altijd heb ik dit leven beschouwd als tijdelijk, als een voorportaal tot iets veel mooiers. 'Maar kom ik met mijn huidige manier van leven wel in de hemel', heb ik me afgevraagd. Het antwoord was simpel. Daar had ik geen recht op. Vanaf dat moment ben ik diep gaan onderzoeken waarin ik nu eigenlijk geloof. Ik lees veel, word met elk boek wij zer. Ik weet nu dat ik in mijn oude leven geen oprecht christen was, en dat spijt me. Er is een lang proces aan voorafgegaan voor ik dat wist. Nu ik mijn leven laat lei den door God voel ik me vrijer en geluk kig." Ook de sport krijgt een andere positie in zijn leven. „Ik train, doe mijn best, maar kijk er anders tegenaan. Als ik win, is het omdat God dat toelaat. Word ik vierde of vijfde, dan heeft Hij daar een bedoeling mee. En als God wil dat ik stop met schaat sen, oké, dan ga ik iets anders doen. Maar dat verwacht ik niet. God wil me het evan gelie laten verspreiden, en op dat punt is er in de sportwereld nog heel wat werk." René Ruitenberg wil geen 'schijnchristen' meer zijn. „Ik wil rechtvaardig leven, gezien vanuit de positie van God. Dat betekent ook dat ik in het schaatspeloton meer het evangelie zal brengen. God wil me daarvoor gebruiken." Foto: GPD alkmaar - René Ruitenberg wisselt door zijn overstap van proteq naar DSB van plaats met voormalig Leiderdorper Ruud Borst, die bij Proteq wordt herenigd met Jan-Maar ten Heideman. De formatie van Proteq heette vorig seizoen nog DSB, maar is door Dirk Scheringa overgedaan aan een zakenpartner. Scheringa's ei gen team - vorig seizoen nog Frisia - gaat door onder de vlag van DSB, met nu dus weer Rui tenberg in de gelederen. Die zag wel zijn driejarige contract omgezet in een eenjarige ver bintenis. „Ik ben zeer te spreken over de manier waarop ik door DSB ben behandeld", vertelt Rui tenberg. „Deze constructie hebben we ook voorlopig voor een jaar bedacht. Daarna zien we hoe het gelopen is, en of er eventueel weer iets moet ver anderen. Vorig jaar hadden we bij DSB natuurlijk een perfecte ploeg. Er zijn in deze sport weinig teams geweest die zo goed functioneerden. Jammer dat dat dan uit elkaar valt" Zijn besluit niet meer op zon dag te rijden, betekent dat Rui tenberg dit seizoen zes wed strijden mist. drie van de KNSB-cup, het NK op kunstijs, de finale van de Zesdaagse, en de demonstratie tijdens de we reldbeker in Heerenveen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23