Is arts naar Athene Macrameeën SI i'Wensblokken van de Leidse rolstoelbasketbalster Evelyn van Leeuwen IISBflP Je steltje bij een mentale begeleider een zonderlinge figuur voor a la Karei Lotsy, Jomanda of Ratelband SPORT ZATERDAG 11 SEPTEMBER 2OO4 r I van der Hulst 3r^elyn van Leeuwen heeft haar le- ïr jtken ingedeeld. Dan blijft het ten- indgeen beetje overzichtelijk. Want "Bar eens wat regelmaat te krijgen io|and waarin je een medisch onder- ht|dt, afstudeert als arts, de olympi- jatie van je vriend bijwoont, aan rails huisarts-in-opleiding begint en a"ieens voorbereidt op de Paralym- Q^lthene. „Het is een hectische perio- i. galles samenvalt", klinkt het wel- h<|mistisch uit de mond van de 32-ja- rolstoelbasketbalster. Met het jüsteam gaat ze in de Griekse op jacht naar een medaille. el P^ek van alledag kwam een schou- Evelyn van Leeuwen niet eens moest haar overbelaste ge ile dagen ontzien en kon de trai- iruimen voor andere bezighe- jhet kortstondige bezoek aan ter Jeroen Straathof die in Athene g|iip het onderdeel ploegenachter- de baan. „Want het combineren zaken is op dit moment een zich. Eerst moest ik mijn onder- Iden naar de 'controle van pa- et chronische nsaid (gebruik van ibuprofen, nerofen) in de iraktijk'. Daarop volgde een bas- looi in Canada, een trainings- lederland, het bezoek aan Jeroen ideren." En morgen staat de reis ie op het programma, ipics komen op een moment dat :en nieuwe baan is begonnen. :n doet sinds vorige week in Ab- lieuw-Vennep praktijkervaring :s Pieter Otto. „We konden ialf artsen, maar hij sprong er ij ook aan sportgeneeskunde iwerkt met sportfysiotherapeu- ok kleine medische verrichtin- ben drie dagen bij hem in de heb wekelijks een terugkomdag irsiteit. Ik doe er iets langer over al. De sport vergt daarnaast veel Til ook wel eens wat momenten If hebben. Ik ben het geregel een In plaats van drie jaar duurt g tot huisarts nu drie maan- naar Van Leeuwen van tijd tot h, is begrijpelijk. Het rolstoelbas- I de laatste maanden bijna al Icht op. Zo vlak voor het begin npics traint ze tien tot veer- fer week. Het aangepast sporten k bijna een professie geworden, mdacht voor het grootste evene- minder-validen valt in het niet nerciële circus dat de afgelo- 1de hoofdstad van Griekenland domineerde. De benadering is soms nog steeds neerbuigend. „Ik denk dat veel men sen het aangepast sporten niet goed ken nen. Ook hierin heb je interessante en niet- interessante 'kijksporten'. Het rolstoelbas ketbal is aantrekkelijk, alleen maakt onbe kend vaak onbemind. Ik hoop dat het in Athene verandert, want BNN zendt elke dag een programma van een halfuur uit over de Paralympics. Die uitzending zal van een ander kaliber zijn dan de items die de EO in Sydney maakte. Die omroep schetste toch al snel een heel treurig beeld." Van Leeuwen ziet desondanks verbetering. „De overdracht van de ploegen voor de Zo merspelen en de Paralympics gebeurde ge lijktijdig. Je moet de aandacht voor aange past sporten ook niet forceren. Zoiets moet langzaam groeien. Bovendien werken wij nog naast onze sport. Ik had het geluk dat ik tijdens mijn onderzoek voor basisarts mijn tijd zelf in kon delen. Ik kon zeggen 'vandaag train ik in de ochtend en morgen in de avond'." Zo professioneel als in Spanje is het rol stoelbasketbal in Nederland nog lang niet. In het seizoen 2000/2001 werd Van Leeu wen gecontracteerd door een club in Bad- ajoz, een stad ongeveer even groot als Lei den, die ter hoogte van het Portugese Lissa bon net over de grens ligt. De club regelde een appartement voor haar en gaf haar een vergoeding om in het levensonderhoud te voorzien. „Met een Zweedse en een Finse speelster die ook waren aangetrokken, wa ren wij de enigen die betaald kregen. Tot scheve ogen leidde dat niet, want de club wilde hogerop." Maar de vergoeding stond niet in verhouding tot sommige speelsters bij topclub Madrid. Daar krijgt een goede rolstoelbasketbalster al gauw vijfduizend euro per maand op haar rekening gestort. Het avontuur duurde slechts een jaar. „Ik wilde vanwege mijn studie niet nog een seizoen wegblijven. Ik had mijn theorie al afgesloten en moest aan mijn co-schappen beginnen." Toch keerde ze aan het einde van het vorig jaar terug. Ze koos voor een contract van enkele maanden bij een eer- stedivisionist in de provincie Cadiz in plaats van een contract bij topclub Sevilla. „De studie had mijn prioriteit en daarbij was een keuze voor Cadiz beter voor mijn spel in het Nederlands team. Bij die club kreeg ik een leidende positie, terwijl ik bij Sevilla genoegen moest nemen met een dienende rol." „Ik wil niet alleen huisarts worden, maar zou ook graag in Spanje willen wonen. In Cadiz kon ik ervaren hoe het is om dat vak in Spanje uit te oefenen. De gezondheids zorg is er erg goed. Ik werkte mijn co-schap af in een van de armste wijken van de stad, kreeg te maken met drugs- en alcoholver slaafden en mensen uit de onderste laag van de samenleving. Het vak is hetzelfde in Nederland en met de taal had ik geen pro blemen. De meeste medische termen zijn in het Latijn en Spaans sprak ik al." Van Leeuwens voorliefde voor de medische wetenschap heeft niet te maken met het ernstige ongeluk dat haar in november 1990 overkwam. „Ik dacht aan fysiothera pie of een opleiding aan de hogere hotel school of de politieacademie. Na het onge luk bleven fysiotherapie en geneeskunde voor mij over. Fysiotherapie werd fysiek enigszins lastig. Het besef drong tot me door dat ik beter wat met mijn hersens kon doen." De Leidse brak bij een langebaan- wedstrijd in de Leidse Ijshal enkele ruggen- wervels. Ze kwam hard tegen de houten boarding terecht, omdat er onvoldoende stootkussens waren geplaatst. Als gevolg van een incomplete dwarslaesie maakt Van Leeuwen gebruik van krukken en een rol stoel. „Ik loop op een beperkt deel van mijn spieren. In voeten, onderbenen en bil heb ik geen spierkracht, in de hamstrings minimaal." De regionale schaatstopper bij de junioren pikte de sport als hobby pas drie jaar later weer op. Alle fysieke inspanningen voor die tijd stonden in het teken van de revalidatie. Twee jaar na het ongeluk zou duidelijk worden in hoeverre ze fysiek zou kunnen functioneren. De prognoses waren ruim- omvattend: van een leven in een rolstoel tot het weer kunnen schaatsen. „Ik heb met roeien, zwemmen en lopen alles uit mijn lijf proberen te halen. Door veel te trainen kun je signalen afgeven aan je rug genmerg en daarmee het herstel bevorde ren. Is iets kapot dan herstelt het zich niet meer, maar is iets beschadigd dan kun je het wel verbeteren. Eind 1992 wist ik hoe ver ik zou komen." Een moment ook waarin haar toch al slui merende interesse voor het rolstoelbasket bal tot leven werd gewekt. Van Leeuwen maakte haar debuut bij Aalsmeer en moest al snel haar individuele gedachten laten va ren. „Valide basketballers hebben veel meer aan hun individuele kwaliteiten als ze aan de andere kant van het veld willen ko men. Wij hebben blocks van medespelers nodig, anders kom je nooit aan de over kant. Teamspel is in het rolstoelbasketbal erg belangrijk, zonder dat kom je er niet." Van Leeuwen maakte drie jaar later haar eerste Paralympics mee. „Maar in Atlanta zat ik veel op de bank. Tijdens Sydney 2000 maakte ik evenmin deel uit van de basis, maar heb ik wel veel gespeeld. In de voor bereiding op de Spelen van Athene maakte ik telkens deel uit van de startende vijf." De concurrentie is zwaar. „Spelers worden in categorieën ingedeeld: van 1 (zwaar) tot 4,5 (lichtgehandicapt) punt. Ik heb 3,5 punt achter mijn naam staan en moet concurre ren met speelsters van 4 en 4,5 punt. In die categorie de meeste speelsters." Voor een coach een heel gepuzzel omdat het team maximaal 14 punten mag tellen. „Je ziet dan ook dat hij vaak twee speelsters tegelijk wisselt om niet boven dat maximum uit te komen", zegt de center annex forward. In Athene gaat Van Leeuwen na het zilver van Atlanta en de vierde plek in Sydney met haar ploeggenoten opnieuw op jacht naar eremetaal. Canada en Amerika zijn de grote favorieten, voor het brons komen in haar ogen verschillende ploegen in aan merking. Na de openingsceremonie op 17 september volgt twee dagen later de eerste wedstrijd. De finale is op 27 september, een dag voor de sluiting. Haar eerste kennisma king met Athene is haar prima bevallen. „In de korte tijd dat ik er was om naar Jeroen te kijken vond ik alles supergoed geregeld. Athene biedt de kwaliteit van Sydney, maar gelijktijdig het relaxte van een zuidelijk land." Voor Van Leeuwen moet het een hoogte punt worden in een sportieve carrière, want na Athene zal ze haar prioriteiten ver leggen. „Nu is het rolstoelbasketbal nog het Evelyn van Leeuwen: „Ik denk dat veel men sen het aangepast spor ten niet goed kennen. Ook hierin heb je inte ressante en niet-inte- ressante 'kijksporten'. Het rolstoelbasketbal is aantrekkelijk, alleen maakt onbekend vaak onbemind." Foto: Mark Lamers belangrijkste, na de Paralympics blijf ik bij mijn club BV Lely spelen maar worden ook andere dingen belangrijk. Over drie jaar en drie maanden wil ik huisarts zijn." Het lijkt pas tot haar door te dringen als de woor den haar lippen zijn gepasseerd. „Het is pas voor de eerste keer in mijn leven dat ik drie jaar vooruit kijk. Ik word ook ouder, ik zal dus wel moeten." VOOR MEKAAR oef 21. >8.i Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart. Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. ad van Zeist. 165. ildeP '68 in Valkenburg. nt u al lid van deze club? ,rz€%richting in 1968. Toen was van gevoetbald bij KRV en Val- ing; die laatste club speelden we van een boer. Op een gege- lt had hij het weiland nodig leien, zo is Valkenboys in ie kop gegaan." id bent u per week kwijt aan d. t moeilijk te zeggen. Ik ben Ike dag, er is altijd wel wat te doen. Het is geen clubje meer, het is echt een flinke club geworden. Ik doe al le voorkomende werkzaamheden. Er heeft wel eens een elftal verloren en dan zit er plotseling een gat in een deur. Dan hoor ik van de voorzitter: 'doe maar weer een nieuwe deur, Aad'. Elk recla mebord dat hier hangt, zo'n honderd dertig stuks, heb ik in mijn handen ge had." Waarom doet u dat allemaal? „Ik denk dat het gewoon zo is gegroeid. Het is mijn hobby. Sinds ik acht jaar ge leden gestopt ben met werken, ben ik ermee bezig. Het is ook clubliefde. Ik ben 23 jaar bestuurslid geweest, waar van twintig jaar secretaris. Dat is het mooiste baantje binnen het bestuur van een voetbalclub, het is de enige functie die iets met voetbal te maken heeft." Heeft u thuis dan niks te doen? „Tsja, wat zal ik zeggen. Dat blijft wel eens iets langer liggen dan mijn vrouw zou willen. Ik heb al het gereedschap dat je kunt bedenken, maar dat ligt allemaal op de club. Dus als er thuis wat moet ge beuren, moet ik toch eerst hierlangs." Steekt het u nooit dat u degene bent die al die klussen moet opknappen? „Welnee, zo is het niet. Er lopen hier veel jongens rond die overdag gewoon werken. Dan heb je 's avonds niet altijd zin om nog iets te doen, dat had ik vroe ger ook niet. En in de zomermaanden loopt hier een hele ploeg mensen elke zaterdagochtend te klussen. Dan is het: Aad, hoe moet dit, Aad, hoe moet dat. Zelf kom ik dan aan werken niet meer toe. We zijn trouwens door de club ook behoorlijk bedankt voor wat we doen. Na de nieuwbouw hebben mijn vrouw en ik een tripje aangeboden gekregen, ik ben erelid en hierachter is een pleintje naar me vernoemd. Daar doe je het niet voor, maar het is mooi om te merken dat mensen het zien en waarderen." Suggesties: sportredactie.ld9hdc.nl Ere wie ere toekomt, de grote ziener uit Avenhorn zag het als eerste. Bij zijn aantreden als bondscoach beloofde Louis van Gaal ons de wereldtitel. Nederland zou voetbalkampi oen worden van de héle wereld, in 2002 óf2006, dat hing er nog om; maar eens zou onze dag komen. Na Nederland - Tsje chië neig ik ernaar Louis te vol gen. Marco van Basten gaat ons wereldkampioen maken - leve de Koningin! De Tsjechen waren beter en op Edwin van der Sar na was de scheidsrechter onze uitblinker, maar Pierre van Hooijdonk maakte een goal en daarna nog één en dat telt. Twee - nul, tegen de Tsjechen. Dat lukte zelfs Dick Advocaat, met 2-0 voorkomen tegen de Ivan Lendl's van het voetbal: altijd de beste zijn, maar nooit Wimbledon winnen - maar die stand ook nog eens consolide ren, laat dat maar aan Van Basten over.) We zijn er natuurlijk nog niet, de glorieuze weg naar Berlijn is bezaaid met obstakels uit alle windstreken - onderschat voor al Armenië en Macedonië niet - maar het halve werk is gedaan, want het begin was goed. Je hebt dat natuurlijk altijd als de reputatie van de coach gro ter is dan die van het elftal, dat de media zich bovenmatigstor- ten op, in dit geval, Marco van Basten. Het was Marco voor en Marco na, alles wat hij deed was in één woord vanbastisch. In een poging hoofd- van bijza ken te onderscheiden én om kritisch te blijven, sprak het Al gemeen Dagblad van 'een be- mazzelde overwinning', legde de Volkskrant nadruk op de onwaarschijnlijke ontsnappin gen en vroeg NRC Handelsblad zich hardop af:Hoeveel geluk kan een mens hebben?" Net genoeg om wereldkampi oen te worden, wat dat betreft zitten Louis van Gaal, u en ik nu eens op één lijn. Ons geluk is dat we in Marco van Basten een bondscoach hebben die onafhankelijk is. In financieel opzicht, dat is één. Maar daarnaast ook in al le andere denkbare opzichten. Hij heeft als voetballer al alles gewonnen, dus heeft hij als coach niets meer te verliezen. „Het is fantastisch dat Oranje zo'n bondscoach heeft", zegt Erik Reep deze week in Elsevier. Erik Reep is de door Van Bas ten benoemde 'mental coach' van het Nederlahds elftal. Je stelt je bij een mentale bege leider een zonderlinge figuur voor d la Karei Lotsy, Jomanda of Emile Ratelband, maar in Elsevier doet Reep eindelijk eens zelfvan zich spreken en eerlijk is eerlijk, hij grijpt de kans met beide handen aan om alle vooroordelen die er in de van zichzelf consen'atieve voet balwereld jegens zijn beroeps groep bestaan te elimineren. Zijn taak is het, zegt hij, om „van elf geesten één groepsgeest te maken. Tot zijn bagage behoren, zegt hij: 1. traditionele Chinese ge neeswijzen, 2. acupunctuur, 3. taoïsme, 4. tai-chi, 5. ademha lingstechnieken, 6. studie in kruiden, 7. kabbala, 8. horo scopen, 9. kaartleggen, 10. hyp notherapieën 11. orthomole culaire voedingstherapie. Lees dit elftal vaardigheden op uw gemak nog elf keer en con cludeer dan met mij, dat zel den iemand zo adequaat mis verstanden uit de weg ruimt als E. Reep. Van Hooijdonk had nooit z'n goals tegen de Tsje chen gemaakt, als hij zich niet met dezelfde energie waarmee hij zich op zijn vrije trappen stort, bekwaamd had in de ge heime, mystieke leer van de jo den: de kabbala. Meer zeg ik er niet over. Als Van Basten baat heeft bij Reep, schaadt Reep ons niet. De onverstoorbaarheid van de nieuwe bondscoach (zijn onaf hankelijkheid, zeg ik) is in alle media onderwerp van gesprek. NRC diept zelfs het partijtje voetbal uit, dat Marco met wat willekeurige jongens op ét dag van de strijd met de Tsjechen op het strand van Noordwijk speelde. Van Basten 's clubje won met 5-0, zelf maakte de bondscoach de derde. Al gaat hij al dan niet op voor spraak van dokter Reep op de middag van de finale vliegeren, macrameeën of wadlopen of bij een achterstand tegen Fin land naar klavertjes vier zoe ken in Tampere, als daar de wereldtitel tegenover staat ne men we het op de koop toe. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21