REGIO mes in groen en zwemmen Oegstgeesters willen hun verleden kennen i uken IOUW 'AAK Grauwe verdedigingswerken komen tot leven 4 Politie en kerkgemeente moeten meer bomen planten ZoCtCFWOUClcï Touwtreksters keren teleurgesteld terug R3 service 'Pijnlijke keuzes' in begroting Christiaan Baay wint Jongeren Ontwerp Prijs van Voorschoten bedreigt Isgenoten zaterdag 11 SEPTEMBER 2004 L Vier jongens van >r zijn donderdag Oh de Wijttenbachweg d»st. De politie heeft iJelijke dader, een 17- ifietser uit War- daarna aangehou- igen op de bromfiets Je jongere jongens es, waarna zij hem eer* Een van de slacht- c jjl5-jarige uit Lisse, :0I\ de politie toen de vertrokken was. De jhem daarom snel 31J f Hij is gisteren en.f l5er steelt st rkol ipkamer '^livertentie) i en vervanging nbouw apparatuur. •bng. ivies aan huis. earatie dienst. leiderdorp - De politie Hollands Midden en de Levensstroom Gemeente moeten meer bomen rond hun toekomstige on derkomens aan de Elisabethhof in Lei derdorp neerzetten dan de gemeente aanvankelijk eiste. Leiderdorp schroeft de eis op omdat de twee partijen zich niet aan de regels hebben gehouden toen zij eerder dit jaar bomen neerhaal den op het terrein waar tot vorig jaar Nieuw Buitenzorg stond. Tijdens een zitting van de commissie bezwaar en beroep bleek gistermiddag dat de politie en de evangelische ge meente er niet zonder sanctie vanaf ko men. De bomenbond Rijnland en het echtpaar Van Paridon/Van den Enden, bewoners van de wijk Holtlant, maakten bezwaar tegen de illegale kap van de po litie en de kerkelijke gemeente eerder dit jaar. Zij mochten niet kappen als er vo gels broedden en moesten van tevoren ontheffing aanvragen bij Laser, een af deling van het ministerie van landbouw en natuur, omdat er bijzondere vogels leven. Dat deden ze niet, zo meldde een woordvoerder van Laser in juli, toen de 106 bomen al gekapt waren. De gemeente heeft nog geprobeerd de wetshandhavers aan het werk te zetten, meldde ambtenaar B. Zevenhuizen gis termiddag. Hij gaf toe dat er 'het een en ander is misgegaan'. „Wij hebben de milieupolitie en het openbaar ministerie gevraagd om in te grijpen, maar die za gen er geen zaak in. Daarom hebben wij een gesprek gevoerd met de aanvragers, met de bedoeling de herplantplicht uit te breiden." Hoeveel bomen er terug worden geplant als de Levensstroom Gemeente en de politie Hollands Mid den klaar zijn met de bouw van hun nieuwe onderkomens, is nog niet duide lijk. De gemeente wacht op het voorstel van de twee grondeigenaren. Overigens zijn de grondeigenaren het er niet mee eens dat ze de regels overtre den hebben. „Als er broedende vogels waren, mochten we niet kappen. Het kapbedrijf heeft die vogels niet aange troffen", aldus A. van der Knaap van de Levensstroom Gemeente. Hij gaf toe dat er twee bomen zijn gekapt waarvoor geen vergunning was. „Maar dat waren bomen van tien centimeter dik, die we sowieso mochten kappen." Volgens R. Wesselink van de politie kan het niet anders dan dat er straks minder bomen staan dan voorheen. „Het was een verblijfsgebied voor de kinderen van Nieuw Buitenzorg. Op zo'n plek staan meer bomen dan op een kantoorlocatie. We moeten ook voldoen aan de parkeer- norm die de gemeente ons stelt." in - Een insluiper jen en twee porte- iclusief geld en gestolen uit een prins Bernardlaan •^ten. De bewoonster hoorde geluiden ipkamer. Toen ze zag ze een man op [en. Ze begon te gil- in sprong door het ilitie heeft hem niet touden. choolse kcursus en - Voorschotense isen de 9 en 14 jaar alleen vandaag voor de buiten- iekcursus die ireniging Lauren- •organiseerd. Er ;le plaatsen vrij bij inten bariton en lelden kan bij de lurentius op de markt, die vandaag um van Voorscho- oeken. nonderzoek rijwilligers' de - Vrijwilligers van liging IVN gaan hel- nventariseren van lestand in Zoeter- houder Van der of dat mogelijk is. op aandringen van id W. Klein, die een [ie door professio- luur vindt, dit kost Eerder stuitte dat bezwaren van Pro- [erwoude. De wet :e gemeente elke eentegrond on- maatregelen treft 'aar dreigt op te le- fpreekuren thuiszorg »udl 'voorschoten - Mijn [niet meer voor ïdefeen, hoe regel ik ?r, ïpat gaat dat kosten? i deook 's avonds? Vanaf ?rg#ek kunnen inwo- jinkstgeest en Voor- n p| mogelijke vragen Thiiszorg stellen op de Tesfkuren van zorgor- deflent RDB. De igsizijn in Voorschoten ?rs»Van der Waalslaan enjvan 10.00 tot 11.00 b^tgeest zijn de le baan de Lijtweg 9, op j> woensdag van (00 uur. crèche in Sloten klaar n - Het nieuwe kin lijf op antroposofi- an het Burgemees- ltsoen in Voorscho- ^nsdag 15 septem- )e verbouwing is zo ,'Jar", aldus Rosanne gvan de Stichting opvang. In de ember is de crèche ting Trias Kinder en op woensdag ober volgen de an- iweekse dagen. Het kinderdagverblijf ofische basis in de De leden van Oud Oegstgeest bezoeken de opgravingen in Rijnfront. Even verderop is het verleden definitief voorbij en worden wegen en rioleringen aangelegd. Foto: Henk Bouwman door Judy Nihof zoeterwoude - Door te snijden in uitgaven voor schoolzwem men, logopedie op scholen, on derhoud van groen, wegen en sportvelden, willen burgemees ter en wethouders van Zoeter woude 1U.OOO euro besparen. Dat blijkt uit de begroting voor 2005. De gemeente krijgt vol gend jaar 450.000 euro minder van het rijk en dat vraagt vol gens wethouder Van der Kooi om 'keuzes die pijnlijk zijn'. De tegenvallende inkomsten vanuit het rijk willen B en W verder opvangen door de reser ves van de gemeente aan te spreken. Van een extra verho ging van de OZB ziet het college af: deze belasting gaat omhoog met het inflatiepercentage (1,5 procent). Als het aan het college ligt, is het volgend jaar afgelopen met het schoolzwemmen. In Zoe terwoude krijgen nu nog alle kinderen van groep drie zwem les. Dat is volgens Van der Kooi in de huidige tijd veel te kost baar. „Niet eens het zwemmen, maar het busvervoer is zo duur." Het college wil wel een 'vangnetregeling', voor kinde ren die op een bepaalde leeftijd nog niet beschikken over een zwemdiploma. Zij moeten wel leren zwemmen. Ook aan de schoolbegeleidings dienst en logopedie willen B en W minder geld uitgeven. De voorgenomen bezuinigingen op het onderwijs zijn volgens Van der Kooi niet goed geval len. „De scholen roepen dat het niet kan, maar het is niet an ders." De sportverenigingen in het dorp ontkomen ook niet aan de bezuinigingen. Een flink bedrag wil het college besparen door het onderhoud van de sportvel den volledig aan de clubs over te laten. De verenigingen krij gen hiervoor de helft van het budget ter beschikking, dat nu wordt uitgegeven aan profes sionele krachten. Verder wil de gemeente minder geld uitgeven aan groenonder houd en de renovatie van plantsoenen. Het college neemt daarbij voor lief dat een aantal verouderde plantsoenen niet opgeknapt wordt en 'verder in beeld achteruit gaat'. Volgens wethouder Van der Kooi valt aan bezuinigingen niet te ontkomen. De tegenval lende inkomsten volledig op vangen via de reserves is vol gens hem geen optie. „Het is niet verstandig om de reserves te snel uitputten. We moeten een buffer hebben voer de ko mende vijf jaar." Een flinke ver hoging van de OZB wil het col lege ook niet, omdat inwoners van Zoeterwoude vorig jaar al een drastische stijging van de gemeentelijke belastingen voor hun kiezen kregen. (advertentie) Uw Saab-dealer: move your mind* Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2406 BZ Alpben a/d Rijn. telefoon: 0172-492444. Kijk ook op: www.fase-exclusief nl door Marijn Roos oegstgeest - Vijfentwintig leden van de Vereniging Oud Oegstgeest luisteren de ze vrijdagochtend naar het verhaal van archeoloog Tom Hamburg. Op het toe komstig bedrijvengebied Rijnfront, naast het transferium aan de A44, heeft hij een vroegmiddeleeuwse nederzetting opge graven. Voor voorzitter Pieter Hellinga is dit een uitstekende aangelegenheid om het nut van zijn vereniging te benadrukken. „Wij fungeren een beetje als waakhond van het gemeentebestuur. Wij zetten ons in voor de openbare ruimte in Oegstgeest. Het bouwen moet niet te zeer uit de hand lopen, want elke vier kante meter in ons dorp heeft geschie denis. Hier woonden dus eeuwen gele den ook al mensen. Daar proberen wij bewustzijn voor te kweken." Bij de aanwezigen lijkt dat volop aanwe zig te zijn. De hoofdzakelijk vijftigplus sers luisteren als brave leerlingen naar de les van Hamburg. Op een kaart wijst hij vindplaatsen van huizen en riviertj es aan, die 'bomvol vondsten' lagen. „Voornamelijk bot en ook wat aarde werk." Samen met zijn team heeft hij de resten van drie huizen getraceerd. Die zijn alleen te herkennen aan de verkleu ringen van de houten funderingspalen. Waar die eens stonden, is de zandgrond zwart. Vol enthousiasme vertelt Hamburg over een vondst die pas woensdag is gedaan. Het zijn elf palen langs de voormalige oever van de Oude Rijn. „Ze hebben waarschijnlijk gefungeerd als steiger of wellicht als fundering van een boot- schuur. Dat is het leuke van mijn vak: je weet niets zeker. Daarom moet je ook wel eens je fantasie gebruiken." In ieder geval is wel onomstotelijk vast gesteld, dat de nederzetting op het ter rein uit de Merovingische Periode stamt. Die duurde ongeveer van 400 tot 800 na Christus. Volgens Hamburg is dat 'vrij uniek', omdat er meestal geen sporen meer worden gevonden uit die tijd. „Als de mensen toen eenmaal een plek be woonden, dan bleef dat ook zo geduren de de rest van de middeleeuwen. Zo wisten de latere bewoners de sporen van de vroegere bewoners uit." Langzaamaan worden de Oegstgeesters een beetje onrustig. Iedereen wil ik de opgravingen met eigen ogen zien. Maar eerst wil een man nog weten of er ook 'iets Romeins' is gevonden. Hamburg antwoord bevestigend. Hij heeft het ver moeden dat de elf palen wel eens door inwoners van dat gigantische rijk ge maakt kunnen zijn. „Zij hadden de ken nis en de knowhow om die palen zo diep de grond in te heien. Maar pas als ze gedateerd zijn, kan het met zekerheid gezegd worden." Eenmaal op het terrein is eigenlijk niet veel te zien. Wat kuilen en wat greppels. Maar dat maakt de mannen en vrouwen niets uit. „Het gevoel dat hier al zo lang gelden mensen woonden. Ik vind dat zo wonderlijk", zegt Anneke Langenberg. „Ik weet niet beter dan dat het een stuk braakliggend land is." Een andere vrouw, die zichzelf een ou derwetse trien vindt, vraagt zich af of ze niet een verkeerde voorstelling heeft van het verleden. „Je denkt altijd dat die ne derzettingen zo groot waren. Maar hier blijkt van niet. Want als iedereen toen al zijn afval maar in die sloot mieterde, kunnen er toch nooit meer dan dertig mensen hebben gewoond? Verder vind ik het jammer dat ze weer een stuk groen in de vernieling helpen." Inderdaad zijn verderop de bouwmachi- nes vol in bedrijf. Ze maken de grond bouwklaar. Binnenkort moet hier stu dentenhuisvesting verrijzen. Daarom zijn de voorbereidingen voor het aanleg gen van wegen en riolering in volle gang. Het verleden is voorbij en de toekomst ligt in het verschiet. Vandaar dat een 'spectaculaire waterput' niet meer is te zien. Hamburg vertelt dat daar donder dag letterlijk zand over het verleden is gegooid. voorschoten - Christiaan Baay is de winnaar van de Jongeren Ontwerpprijs Beeldig Voor schoten. Voor de jonge Voor schotenaar was het gisteren dubbel feest. Hij kreeg 's avonds in de Evenementenhal op het Treubplein van idol Eric Bouwman te horen dat zijn ontwerp was uitgekozen als het beste. Een mooi verjaardagsca deau; Christiaan vierde gisteren namelijk zijn veertiende ver jaardag. Christiaan tekende een clown, die een handstand op één hand maakt. Volgens de jury is het een ontwapenend ontwerp en bovendien een goede aanvul ling op de wat serieuzere bui tenkunst die nu al op openbaar terrein in Voorschoten te vin den is. Binnenkort mag Christi aan Baay samen met een pro fessionele kunstenaar aan de slag om van het ontwerp een echt beeld te maken. In totaal stuurden overigens slechts vijf jongeren tussen de 14 en 16 jaar een ontwerp in voor de kunstprijs. De prijsuitreiking gisteren was tijdens het openingsgala van het Weekend van Voorschoten. Behalve idol Eric trad daar ook de Stalen Band op. door Annelies Karman warmond - „Het lukte net niet en dat is een bittere pil", zegt Wendy Vergeer over het WK touwtrekken in Amerika. De Warmondse vertrok vorige week samen met haar zus Jo- landa met hooggespannen verwachtingen naar Rochester, maar de acht dames die voor Nederland uit kwamen, wer den in beide gewichtsklas sen vierde. „Vorig jaar heeft het team twee keer goud gewonnen. Dus dit valt te gen." Er zijn op het WK twee ver schillende soorten touwtrek wedstrijden: clubkampioen schappen en wedstrijden tus sen landen. Bij de clubkampi oenschappen nemen vereni gingen uit verschillende lan den het tegen elkaar op. Vechtlust uit Muiden, waar Wendy en Jolanda lid van zijn, werd hier vijfde. Carla Duijn uit Sassenheim komt ook voor deze vereniging uit. Bij het landskampioenschap werd Nederland in beide gewichts klassen vierde. Het was Wendy's eerste WK, maar haar zus werd vorig jaar wereldkampioen met het Ne derlandse team. Dit jaar was Jolanda opnieuw van de par tij. „Ze was heel erg teleurge steld", vertelt Wendy Vergeer over haar zus. „Ze is goede re sultaten gewend en nu lukte het twee keer net niet om een medaille te halen. Dat laat een zere plek achter." Jolanda Ver geer bleef nog iets langer ach ter in Amerika. Wendy Vergeer is net als haar zus niet erg tevreden over de landskampi- Vierde plek op WK in Amerika een 'bittere pil' oenschappen. „Ik heb daar het maximale gegeven, net als iedereen. Die vierde plaats is heel bitter. We wa ren dit jaar met een nieuwe lichting touw treksters, omdat veel vrouwen die al tien jaar meededen, zijn gestopt. We zitten nu in een dipje, maar dat komt weer goed", klinkt het stellig. Ver geer vindt dat de resultaten van dit WK een motivatie zijn voor de volgende keer. „Dan gaan we weer alles geven en ik hoop dan weer voor goud. Ook de clubkampioenschap pen gingen niet naar verwach ting. „We hebben vanwege de hoge kosten niet meer dan vier meiden van Vechtlust mee kunnen krijgen. Daarom werden we ter plekke aange vuld met touwtreksters uit Zweden en Engeland." Deze vrouwen hadden nog niet eer der met elkaar aan het touw gestaan. ,,Als Vechtlust com pleet was geweest, hadden we zeker kans gehad om de kwartfinale te halen." Boekwerkje over Atlantikwall bij Wassenaar door Saskia Stoelinga wassenaar - Vandaag niet al leen wandelen langs oude for ten, stadswallen en bunkers, maar er ook over lezen. Het thema van monumentendag - 'Merck toch hoe sterek' - is door de gemeente Wassenaar aangegrepen om een boekje sa men te stellen over op Wasse naars grondgebied interessante restanten van de Atlantikwall uit de periode 1940-1945. Dit zijn vooral bunkers, maar ook 'drakentanden' en 'natte tank grachten' die langs de zeereep aan de Wassenaarse Slag en dwars door het duingebied Berkheide te vinden zijn. De verhalen en oude foto's in het boekje brengen de bestaande en verdwenen grauwe verdedi gingswerken tot leven. Nog geen twintig jaar geleden werden bunkers gezien als een ontsiering van het landschap en als objecten waaraan een nare geschiedenis kleefde. In middels worden verwoede po gingen gedaan om deze bouw werken voor het nageslacht te bewaren. De Leidse historicus Maarten Peters geeft een mooi overzicht waar de Atlantische Muur tussen Scheveningen en Katwijk haar sporen heeft ach tergelaten. In Wassenaar liggen de meeste verdedigingswerken onzichtbaar onder het zand. Natuurlijk staat in Clingendael nog steeds de imposante bun ker van Seyss-Inquart met zijn grote tentdak. Ook de kanon bunkers die de deels nog be staande tankgracht in die om- Bunker op Lentevreugd bij Wassenaar, gesloopt in de jaren '70. Nu samen met Berkheide een fraai na tuurgebied waar Schotse hooglanders en galloways zijn uitgezet. Foto: Instituut voor Militaire Geschiedenis Koninklijke Landmacht Den Haag geving flankeerden zijn vaak, vermomd als heuveltjes, nog aanwezig. Verder kan het com plex aan de Wassenaarse Slag worden bezocht en zijn in Rijksdorp tussen de villa's nog de bunkers van het hoofdkwar tier te vinden. Op de grens met Katwijk is in de duinen het tra cé te zien van de lange tank muur, die op sommige plaatsen wordt onderbroken door dra- kentandversperringen. Dat kan vanaf wandelpaden nabij het fietspad door de duinen van Wassenaarse Slag naar Katwijk en nog beter vanuit de Pan van Persijn. De bouw van Atlantikwall werd ter hand genomen door de Or ganisation Todt (OT). De OT schakelde overal lokale aanne mer in, die onder Duits toezicht het werk uitvoerden. Peters komt met imponerende cijfers. Voor 600 miljoen mark per maand bouwden 7,8 miljoen arbeiders onder 100.000 Duitse opzichters en ingenieurs in heel Europa aan de Atlantikwall. Toen in 1944 de bouw stilviel door gebrek aan bouwmateri aal, transportmiddelen, benzi ne, arbeid, tijd en geallieerde luchtaanvallen, stonden er op Nederlands grondgebied 20.000 verdedigingswerken, waarvan er 2000 waren uitgevoerd met wand- en dakdikte van tenmin ste twee meter gewapend be ton. In de gemeente Wassenaar wer den na de bevrijding ongeveer 700 objecten geteld. Een groot deel daarvan is verdwenen: op geblazen met een grote hoe veelheid springstof. Niet alleen historicus Maarten Peters brengt daarover interessante feiten aan het licht, ook de Wassenaarse publicisten Peter van Deursen, Carl Doeke Eis- ma, Robert van Lit, Frans Mick- linghoff en Nico Mooyman ge ven een inkijkje in de bizarre bouwwerken en restanten uit de Tweede Wereldoorlog. Vanaf vandaag is de Atlaj|li- kwall door Adriënne Vrioen- dorp-Dutilh, wethouder monu mentenbeleid, als een bijzon der stukje cultureel erfgoed van Wassenaar ingelijfd. En wie niet gefascineerd in oorlogsvestin gen kan altijd nog een bunker in gaan om bijzondere vleer muizen te ontwaren. Inmiddels overwinteren 250 vleermuizen - van Baardvleermuis tot Franje- staart - in de gangenstelsels. 'Merck toch hoe sterek'; verdedi gingswerken in Wassenaar is te koop bij de boekhandel De Kier, Dailys- hop, gemeentekantoor en de stand van Open Monumentendag in Was-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15