en ba LEIPEN REGIO staker van ex-vriendin krijgt Geen jeugd onder 16 in disco Gewraakte woonboot duikt op als reclamemateriaal geldboete en contactverbod 'Een druppel uit de zee van herinneringen' Stormloop op bunkermus^1 Europese ministers biji in 'Vesting Noordwijk'^ Katwijks college scherpt regels aan den haag/leiden - Een 54-jarige Leidenaar kon het niet verkrop pen dat zijn vriendin - een col lega van hem voor wie hij zijn echtgenote en huis en haard had verlaten - het zomaar uit maakte, volgens hem zonder noemenswaardig commentaar. Dat was twee jaar geleden. Om te achterhalen waarom de vrouw de relatie had verbroken, bestookte de man zijn ex-gelief de de afgelopen jaren met brie ven, telefoontjes en e-mails. Ook stond hij vaak bij het slachtoffer op de stoep. De vrouw werd gek van de stalker en deed aangifte. En daarom mocht de man - die tegenwoor dig in Lunteren woont - voor de Haagse politierechter ver schijnen. Maar de verdachte zag zichzelf niet als stalker, zo probeerde hij de politierechter duidelijk te maken. „Ik kon niet begrijpen wat haar dreef en dat tergde mij." De man vond dat hij recht had op een uitleg van zijn ex. Ondertussen had de man vol gens zichzelf wat meer inzicht in de motieven van de vrouw gekregen. Volgens de verdachte - die een goede baan heeft - zou het de vrouw slechts 'om seks en geld' te doen zijn geweest. De officier van justitie vond dat de man de wens van de vrouw - om geen contact meer met hem te hebben - zonder meer had moeten had respecteren. U ziet uzelf als een slachtoffer ter wijl u hier terecht staat. Me vrouw heeft een hele nare tijd gehad en zij schrok iedere keer weer als er een brief of een bos bloemen werd bezorgd." De aanklaagster eiste 60 uur taakstraf, drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf, een contactverbod en het betalen van een schadevergoeding van 1100 euro. De verdachte verze kerde de rechter gisteren dat hij de vrouw niet meer zal lastig vallen. „Ik ben een nieuw leven begonnen, met een nieuwe vrouw." De politierechter beperkte zich in zijn vonnis tot het opleggen van 1100 euro, een contactver bod en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken. De door de aanklaagster geëiste werkstraf liet de rechter achter wege. door Saskia Buitelaar katwijk - Katwijkse cafés en dis co's mogen binnenkort geen jon geren onder de 16 jaar meer bin nenlaten na 22.00 uur. Burge meester en wethouders willen deze regel opnemen in de nieu we drank- en horecaverorde- ning. Als de horecaondernemers er niet zelf in slagen om de 16- minners te weren, wordt toe gangscontrole misschien ver plicht. De nieuwe verordening ver vangt de verordening uit 1968. In de drank- en horecawet is geregeld dat geen zwak-alcoho- fische drank mag worden ver kocht aan mensen onder de 16 jaar en geen sterke drank onder de 18. Gemeenten kunnen ech ter een extra toegangsbeperking opleggen aan een bepaalde leeftijdscategorie. Katwijk legt de grens nu op 16. Want wie eenmaal binnen is, bestelt waarschijnlijk drank. En aan een drukke bar op leeftijd controleren, is ondoenlijk, legt burgemeester Wienen uit. De meeste Katwijkse horecaonder nemers willen bovendien hele maal geen jonge bezoekers, omdat dat de sfeer niet ten goe de komt en omdat de Keurings dienst van Waren het schenk- verbod controleert. Wie de wet overtreedt, kan rekenen op for se boetes of celstraf. Ook in Katwijk worden soms boetes uitgedeeld. In tegenstel ling tot wat de horecaonderne mers zeggen, vertellen de stap pers zelf dat ook 16-minners de kroeg binnenkomen. Burge meester Wienen heeft de in druk dat dit nu minder gebeurt dan voorheen en probeert uit te zoeken hoe het werkelijk zit. „Hoe dan ook willen we de leef tijdsgrens in de verordening vastleggen. Dan kunnen we op treden als het toch gebeurt." Met steekproeven gaat Katwijk straks controleren of de onder nemers het toegangsverbod en schenkverbod naleven. Zo niet, dan kan een leeftijdscontrole aan de deur verplicht worden gesteld. Voorzitter W. van Rijn van de Horecavereniging Katwijk is niet blij met dat voornemen. Dat zou betekenen dat cafés een portier aan de deur moeten hebben en dat is voor de klei nere bedrijven onbetaalbaar. De afdeling Bollenstreek van Horeca Nederland heeft om de zelfde reden bezwaren, zegt voorzitter P. Lindeboom. „Er zijn goede landelijke regels, die streng worden gecontroleerd. Waarom moet Katwijk weer be ter zijn dan de rest?" Hij heeft ook kritiek op een an dere nieuwe regel. Katwijk wil dat snackbars na 22.00 geen bier meer verkopen om mee te nemen. Dit om het drinken door jongeren op straat te voor komen. „Kijk eerst maar eens Film 'Als de dag van gisteren' over herinneringen van Leidenaars aan de Tweede Wereldoorlog door Robbert Minkhorst leiden - Tegen de ochtend staan plots twee Duitsers in haar kamer. „Ik dacht nog: straks verstaan ze me niet", zegt Ciska Muller uit Leiden. Ze is dan een jaar of acht. De sol daten zijn op zoek naar wa pens, nadat eerst een Joodse onderduiker in het ouderlijk huis van de familie Muller was opgepakt. Het meisje en haar zus kunnen de soldaten niet helpen. „Ze weten het niet", zeggen zij later tegen hun offi cier. Met de onderduiker loopt het slecht af. Hij wordt voor de in gang van de Poortgevangenis in Amsterdam doodgeschoten. „We zijn door het oog van dè naald gekropen", zegt Muller. Het was de veldgendarmerie die de verraden Jood kwam op halen. „Als het de SS was ge weest, die hem had gehaald, hadden ze ons ook meegeno men." Muller vertelt haar verhaal in de film 'Als de dag van gisteren'. Herinneringen van Leidenaren aan de Tweede Wereldoorlog, die vandaag en morgen op het stadhuis wordt vertoond in ver band met de open monumen tendagen. Eerder deze week ging hij voor de hoofdrolspe lers, familieleden en betrokke nen in première. De film pretendeert niet volle dig te zijn. Een boodschap vooraf meldt: 'slechts een drup pel uit de zee van herinnerin gen'. Wat de hoofdrolspelers met elkaar gemeen hebben, is dat zij in oorlogstijd allemaal door het oog van de naald zijn gekropen. Ciska Muller, dochter van een huisarts, leidt de kijker rond op de Rijnsburgerweg anno 2004. Ze vertelt over de NSB-officier die er woonde, en elke ochtend werd opgehaald. „In wat wij noemden een overvalwagen. Paul Rijsbergen, hier als kleine knaap met zijn moeder in de voortuin van hun huis aan de Van der Sande Bakhuyzenlaan, besefte pas jaren la ter hoe groot de heldendaad was die zijn moeder verrichtte. Particuliere foto Hij durfde niet alleen met de fiets naar zijn werk te gaan. Hij was bang dat er wat met hem zou gebeuren." Ze wijst op een op de muur geschilderde T; zo konden de Duiters zien dat het huis telefoon had, handig als ze snel moesten kunnen bellen. In de loopgraven bij waar nu de rotonde ligt, heeft Muller als meisje nog gespeeld. De Leidse praat vrij laconiek over de inval van de Duitsers. Zo is haar herinnering ook, ver telt ze na afloop van de verto ning. „Het was toch al een moeilijke tijd. Er was nauwelijks eten, de Vl's kwamen over. Als kind besef je misschien niet hoe erg het was. Muller vond het bijzonder om mee te werken aan het project. „Het is leuk als zulke verhalen bewaard blijven. Het resultaat is prachtig. Het zijn mooie verhalen." Burgemeester Henri Lenferink, die de vijf hoofdrolspelers deze week in de bloemen zette, roemt het initiatief voor de film. „Leiden is een stad van historie. Maar er zijn heel veel verhalen die je je niet vertellen als je door de Leidse straten loopt", zegt Lenferink, zelf historicus. „Wie zorgt ervoor dat die ver halen verteld en bewaard wor den? Je moet ook het dagelijks leven vastleggen. Dat gebeurt veel te weinig." Prof. Dr. Holthuis heeft tijden ondergedoken gezeten in het natuurhistorisch museum aan de Raamsteeg, waar hij werkte. Hij sliep tussen de opgezette dieren en oude boeken - trou Ciska Muller (tweede van rechts) was een jaar of acht toen een Joodse onderduiker in haar oud( aan de Rijnsburgerweg werd opgepakt. Particuliere foto wens niet als enige. Zo hoopten zij de Arbeitseinsatz te ontlo pen. Vanwege zijn werk Was Holthuis in eerste instantie daarvan vrijgesteld. Holthuis vond dat onderduiken eigenlijk helemaal niet zo erg. „Ik had een prima nachtrust tussen de dode dieren. Op straat was het onveilig. Er waren razzia's en je fiets werd afgegapt." Jan Tijssen ontsnapt aan de dood als hij als verzetsstrijder de spoorbrug over het Rijn- Schiekanaal moet opblazen. Op datzelfde moment vliegen geal lieerde vliegtuigen over die hun bommen laten vallen. Als Tijs sen, geëerd met het verzets- kruis, later opheldering vraagt aan Prins Bernhard, antwoordt deze: Een samenloop van om standigheden." De broers Paul (67) en Bart (76) Rijsbergen beseffen pas jaren na de oorlog hoe groot de hel dendaad was die hun moeder verrichtte. Zij woonden aan de Van der Sande Bakhuyzenlaan, in de veertiger jaren de laatste laan van Leiden. Vlakbij was een grote opslag van houten paaltjes, die de Duitsers waar schijnlijk gebruikten voor een nog te bouwen verdedigings werk. „Er lagen wel duizenden paaltjes", weet de jongste broer nog. „Die Duitsers hadden he lemaal niet in de gaten dat er zoveel werden gepikt." Tot iemand overdag zijn kans greep. Hij werd achternageze ten, tot in de straat van de broers Rijsbergen. Er ontstond een oploop, en Bart Rijsbergen herinnert zich 'woedefc daten'. Hun moeder, fh sprong Duitse, riep dcoc binnen. Paul Rijsbergft vond het nogal spannjgi hadden die gestolen p|i in de tuin liggen." Thijs: er de kachel meer gesSk Hun moeder suste dep ren later liep de jongsjzi gen eens een bakkersz^ nen, ze praatten evenjv; vroeger, waarna de bakt] 'uw moeder heeft de bai red'." pi 0 Leiden afficheert zich graag als waterstad. De fraaie grachten, de brede singels, de terrassen aan het water: beter reclame materiaal bestaat er niet voor de Sleutelstad. Dat de gemeen te dit thema kiest voor een ten toonstellinkje bij station Leiden is dan ook niet zo vreemd. Een fotopaneel met pittoreske plaatjes bij de uitgang van het station moet de treinreiziger nog maar eens doordringen van de geneugten die Leiden op dit vlak te bieden heeft. Toch is niet even gelukkig met dit staaltje stads-pr. Sterker nog, PvdA-ffactievoorzitter Conny Broeyer was not amu sed toen ze onlangs het fotopa neel onder ogen kreeg. Want waar viel haar oog op? Een foto van een fraaie woonark, een stijlvol gevaarte van hout en glas. Je zou zeggen: wat is er mis met een beetje promotie van woonboten? Ze vormen onmiskenbaar een onderdeel van de Leidse wateren; veel mensen mogen graag kijken naar de dobberende huisjes. De argeloze voorbijganger zou dan ook niets achter deze plaat zoeken. Maar Broeyer weet wel De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 «24 beter. Zij herkende de woon boot onmiddellijk als het ge wraakte gevaarte aan de Schel penkade, dat afgelopen voor jaar de inzet vormde van een fel politiek debat. Wat was namelijk het geval: de ze boot had helemaal geen lig plaatsvergunning mogen krij gen, vond de PvdA-fractie. Hij is immers te groot en ligt ook nog eens te ver van de kant. En dat terwijl de gemeente vorig jaar besloten heeft paal en perk te stellen aan alles wat maar in de grachten dobbert. Ook de buurtbewoners was het gevaar te een doorn in het oog. De PvdA kaartte de kwestie in de gemeenteraad aan, met een kleine overwinning als resul taat. De boot moest blijven lig gen, maar de regels voor woon schepen werden wel aange scherpt. En nu duikt uitgerekend dit schip, het middelpunt van de controverse, op als reclamema teriaal voor Leiden waterstad. Tot grote ergernis van Broeyer. „Dit is nu precies niet het soort woonark, waarmee we pr voor de stad moeten bedrijven. Ik ben hier absoluut niet blij mee", reageert ze. Actie heeft het raadslid nog niet onderno men. „Dat heeft ook niet zo veel zin. Binnen een week of twee worden de foto's al gewis seld voor een expositietje over Leidens Ontzet." Broeyer begrijpt wel hoe de ge- Broeyer begrijpt wel hoe de gewraakte woonboot aan de Schelpenkade op het fotopaneel terecht is ge komen. „Ze hebben natuurlijk een fotograaf op pad gestuurd met de opdracht om een mooie foto van een woonboot te maken." Foto: Hielco Kuipers wraakte plaat op het fotopa neel heert kunnen opduiken. „Ze hebben natuurlijk een fo tograaf op pad gestuurd met de opdracht om een mooie foto van een woonboot te maken. En die is hiermee blijkbaar op de proppen gekomen. Maar dat het nu uitgerekend deze boot moet zijn, is wel erg jam mer." Broeyer hoopt dat de sa menstellers in het vervolg iets oplettender zijn bij het uitkie zen van de foto's. „Want dit soort reclame moeten we nu juist niet voor Leiden maken." Een gemeentewoordvoerder laat weten dat de foto geheel per toeval op het paneel is be land. „Wij waren ons absoluut niet bewust dat er discussie was ontstaan rond de bewuste boot. Anders hadden we hem vanzelfsprekend niet uitgeko zen." Rody van der Pols noordwijk - Het Atlantikwall- museum aan de Bosweg in Noordwijk verwacht dit week einde in elk geval de 2000ste bezoeker. De organisatoren sluiten zelfs niet uit dat van daag en morgen het bezoe kersaantal oploopt tot 2500, omdat de schijnwerpers tij dens de Open Momentenda- gen zijn gericht op monumen ten die te maken hebben met verdediging en verzet. Als gevolg van de onverwacht grote belangstelling voor het bunkermuseum werd begin augustus al besloten om de tentoonstelling 'Noordwijk tij dens de Tweede Wereldoor log' een halve maand r laten lopen. De opfr den in dit slotweekei van tien tot vijf uur. fr later is het museutr' nog geopend voor er1 motorrijders. In mei 2005 gaat het f° weer open. Het themf J tentoonstelling is nor kend. „In elk geval if* lectie dankzij spontanF gen van bezoekers F/ uitgebreid dat we gerf een nieuwe tentooi0 kunnen organiseren?' een woordvoerster p Stichting Atlantik um. Tanks, oorlogsboot en Apache voor defen noordwijk - Ter gelegenheid van de bijeenkomst van de Eu ropese ministers van defensie op 16 en 17 september wordt hotel Huis ter Duin volledig ontruimd. De Rudolf Tappen- beckweg wordt afgesloten, net zoals de dicht bij het hotel gele gen parkeerplaatsen op de Ko ningin Astridboulevard. In de zee voor Huis ter Duin komt een oorlogsboot te liggen, er komt een Apachehelikopter en er worden tanks naar Noord wijk gereden. Dit oorlogsmaterieell uit van een zogeha Show ter gelegenhef defensietop. Het stJ wel toegankelijk. Vol gemeester Groen zijl van de hele wereld f dagen op Noordwil Vooral omdat de mannen Solana en Scheffer ook naar f komen. In de garaga ter Duin wordt een trum ingericht voor cj den verslaggevers. zaterdag 11 SEPTEMBER) 1 I I ii naar de gesubsidieer'j teiten waar drank schonken en de cont droevend laag is." Wienen is het niet eens. Gezelligheid bij gingen moet kunnen, vooral omdat daar g« last is en omdat het schappelijk doel dit oud- en nieuwfeest bijvoorbeeld, voorko overlast op straat." 0 ciëteiten moeten aan i e sen voldoen. Donderdag praat de r missie over de nieuwi j ning. Ook burgers ku rt mening geven; wie 5 handtekeningen vera een referendum aanvi ti

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14