LEIDE 'Pieterskerk dicht als subsidie stopt' OV-fietsen ook op Leiden Centraal REGIO R1 Kanjerregeling staat op losse schroeven Oud Leiden Prijs voor Antoinette Frijns 'Parkeerprobleem roept agressie op' sTuvwmtAchterbanpnjs VERNIEUWEND, Goedemorgen Wat een krant. zaterdag 11 SEPTEMBER 2004 de gijzeling eiden-Noord ji - Twee mannen van 22 ■jaar zijn gisteren in Lei- loor de politie aangehou- b verdenking van de gijze- jn een 24-jarige man uit kijk. De Fransman sprong Worgen uit het raam van lining in Leiden-Noord. hlitie greep de twee ver ten op aanwijzing van het toffer in de kraag. De gij- ïbrak bij de sprong zijn ,en werd overgebracht iet LUMC. De politie sluit re aanhoudingen niet uit. 1st Pleijsier ridderd »- De Oegstgeestse jurist jam Pleijsier (65) is giste- jhet Academiegebouw 'Universiteit Leiden ko- c onderscheiden. Burge- r Els Timmers van est benoemde Pleijsier s de koningin tot Ridder brde van Oranje-Nassau. prmalig wetenschappelijk nedewerker van de rech- ïlteit kreeg de onder- flflding onder meer voor zijn pp de universiteit en zijn happelijke betrokken- rtcentrum i voor allen -Alle Leidenaars kun- 1 it 15 woensdag september 0 sporten op het Universi- §IZ! ortcentrum (USC) van de rsiteit Leiden. De Sport- iie het beheer over het eeft, heeft hiertoe beslo- D de levering van een elektronische sport- vertraagd. Toegangs- s zijn al geplaatst, maar de kaarten er niet zijn, et systeem niet. Voorzit- van der Plas van de id heeft daarom beslo- USC voor iedereen open in totdat de kaartjes zijn d. Vanaf dat moment is itrum weer alleen be- tor studenten en mede- Tel. 071-5274610. door Silvan Schoonhoven leiden - De restauratie van de Hooglandse- en de Pieterskerk dreigt stil te vallen, als het rijk niet met geld op de proppen komt. „Als er geen nieuwe Kan jersubsidie komt, moeten we in juli volgend jaar stoppen met restaureren", zegt Ton Boon van de Pieterskerk. „Binnen driejaar is het dan te gevaarlijk in de kerk. Dan moet die dicht." De restauratie van de Hoog landse- en de Pieterskerk duurt al jaren. Leiden heeft in 2005 anderhalf miljoen euro nodig voor de Pieterskerk en evenveel voor de Hooglandse. Minister Zalm (financiën) heeft in rijks begroting van volgend jaar nog geen geld gereserveerd voor de zogenoemde Kanjerregeling. Dat is het potje voor grote, langdurige restauratieprojecten in Nederland die niet met nor male subsidie zijn te betalen. Nog acht andere gemeenten profiteren van de Kanjerrege ling. Ze maken zich 'grote zor gen' over de voortgang van hun grote restauratieprojecten nu de Kanjerregeling op losse schroeven staat, schrijven ze in een brandbrief aan staatssecre taris Van der Laan (cultuur). De laatste bijdrage kregen de gemeentes in 2002, maar dat geld is in januari 2005 opge bruikt. „Dan vallen de restaura ties stil en moeten we de aan nemers naar huis sturen", schrijft burgemeester Rom- bouts van 's Hertogenbosch aan Van der Laan, ondermeer namens Leiden. De bestuurders hebben een gesprek met de staatssecretaris gehad, maar die heeft geen toezeggingen ge daan, zegt wethouder Geertse- ma. Hij spreekt onomwonden van een 'dramatische ontwikkeling'. „We hebben nu al voor bijna een miljoen euro aan steiger- kosten gemaakt. Op het mo ment dat je stopt, moet je die steigers afbreken en straks weer opnieuw opbouwen. Dat is een ernstige bijkomstigheid. Je komt dan op 5,5 miljoen euro aan steigerkosten. Als je dat weggooit is dat wel een hele forse desinvestering." Hij bevestigt dat voor een aan tal gebouwen sluiting dreigt als er geen geld komt. „Er zijn zul ke defecten aan die gebouwen dat het zeer gevaarlijk wordt als je het laat gaan. De bonte knaagkever eet dóór." Prijs Vereniging Oud-Leiden na zes jaar weer toegekend Staatssecretaris Schultz van Verkeer en Waterstaat haalde in één minuut een OV-fiets uit de stalling en reed een rondje over de zeezijde van NS-station Leiden Centraal. Foto: Hielco Kuipers 'Kijk, kijk', roepen ambtenaren van Schultz ,'het werkt echt!' leiden - Historica Antoinette Frijns is dit jaar de winnares van de Oud Leiden Prijs voor een studie over de Leidse ge schiedenis. Zij ontving de prijs, die bestaat uit een bedrag van duizend euro en publicatie van haar artikel in het eerstvolgen de Leids Jaarboekje, gister avond in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Het was voor het eerst sinds maart 1998 dat de prijs werd uitgereikt. In de afgelopen jaren vond de jury, die onder voorzitterschap staat van de bekende Leidse taalkundige Hans Heestermans, de kwaliteit* van de artikelen onder de maat. Frijns' artikel gaat over De re genten en regentessen van het weeshuis in Leiden in de periode 1788-1806. Dat was een roerige periode voor het land. Eerst woedde er een verbeten politie ke strijd tussen de Patriotten en de Prinsgezinden. Vanaf 1795 brachten de revolutionaire Franse leger de beginselen van de Franse Revolutie naar Ne derland. Ook de stedelijke elite in Leiden was verdeeld over de koers die de stad moest varen. Was het in de periode daarvoor doorgaans tamelijk duidelijk welke notabelen in Leiden de belangrijkste overheidsbanen kregen, vanaf de Patriottentijd vonden opmerkelijke benoe mingen plaats. De veranderingen in het wees- huisbestuur zijn interessant omdat dit het op één na be langrijkste Leidse bestuursor gaan was. Wie het weeshuis be stuurde, was daarna doorgaans een kandidaat voor het ge meentebestuur van Leiden. De politieke verwikkelingen bin nen het weeshuisbestuur kre gen daardoor na verloop van tijd hun beslag in de politieke koers die de burgemeesters, de schepenen en de vroedschap voerden. Antoinette Frijns geldt als een actief lid van de Vereni ging Jan van Hout, de vrienden van het Leidse archief. door Wilfred Simons leiden - Een derde van alle mensen die per trein reizen, fietst 's ochtends naar het sta tion. Maar slechts een op de tien treinreizi gers stapt ook in het station van aankomst op de fiets. Bestuurslid Cor Bergenhene- gouwen van stichting OV-Fiets bedacht in 2000 de OV-fiets, een nieuw systeem van 'witte fietsen'. Ter ere van de komst van 587 OV-fietsen maakte staatssecretaris Melanie Schultz gisteren een rondje over de zeezij de van NS-station Leiden Centraal. Schultz kreeg gisteren de opdracht om in één minuut een OV-fiets te huren. Het luk te. Ze overhandigde de houder van de fiet senstalling achter het station een blauw kaartje, liet de barcode scannen, kreeg een fietssleutel uitgereikt met het nummer 1001. Dat kwam overeen met de fiets die in de stalling op haar stond te wachten. Hoe wel zichtbaar zwanger, slaagde Schultz er zonder moeite in om de hellingbaan van de stalling te nemen, waarna zij een rondje maakte achter het station. Leiden is het 61ste station in Nederland waar OV-fietsen zijn geplaatst. Zij zijn ge schonken door de stichting DOEN, een goed doel van de Nationale Postcodeloterij. Het is niet moeilijk om een OV-fiets te be machtigen, maar belangstellenden moeten er wel wat voor doen. Zij moeten op inter net een aanvraagformulier invullen, waar na zij een blauw legitimatiepasje krijgen toegestuurd. Op vertoon van het pasje krij gen de kaarthouders de fiets mee. Het ge bruik kost per keer 2,75 euro, een bedrag dat achteraf en per automatische incasso wordt afgeschreven. Rekeningoverzichten verstuurt de stichting OV-fiets per e-mail. Wie meer dan tien keer per maand op de OV-fiets stapt, betaalt niets meer bij. Schultz prees het initatief van de stichting uitbundig. Alle welbekende voordelen van fietsen boven autorijden somde zij nog eens op, van volksgezondheid tot milieu. Maar het Ministerie van Verkeer en Water staat heeft er ook daadwerkelijk belang bij dat het initiatief aanslaat. Haar ministerie investeert 250 miljoen euro in de bouw van nieuwe bewaakte en onbewaakte fietsen stallingen. Het is dan goed als er ook fiet sen en gebruikers zijn die de overheidsin vestering benutten. De cijfers van de stichting OV-fiets geven Schultz hoop. De 10.000ste pas is een dezer dagen uitgereikt en uit metingen blijkt dat er dagelijks inderdaad 10.000 ritjes worden gemaakt. Zoveel mogelijk probeert de stichting contracten te sluiten met grote bedrijven die op twee a drie kilometer van stations liggen om het gebruik te bevorde ren. Vooral in Hilversum is het gebruik hoog: daar werd onlangs het landelijk re cord gevestigd van 1600 ritje op één dag, met dank aan het aldaar gevestigde Media Park. Bergenhenegouwen wil het aantal verhuurpunten verder uitbreiden naar bij voorbeeld transferia. Terwijl Schultz, haar ambtenaren en de be stuursleden van OV-fiets jus d'orange en champagne drinken, fietst, volstrekt bij toe val, een roodharig meisje met een OV-fiets de stalling uit. „Kijk, kijk!", roepen en wij zen ambtenaren van Schultz' ministerie verbaasd, terwijl zij richting LUMC ver dwijnt. „Daar gaat er eentje! Het werkt echt!" JL _L. C/ JL Leiden - De Stichting Uitgepro- genwoordigers van een groo (advertenties) Atet niet betaald parkeren? Een bewonersenquête over die »aat in de Professorenwijk voorlopig niet door. Wethouder lessing, die de opiniepeiling voorstelde, is teruggefloten iraad. Tot ongenoegen van Rob Veeger van de Lammen- weg. Als het aan hem ligt wordt betaald parkeren buiten singels vandaag nog ingevoerd. een plek geworden met ont zettend veel overlast. Lawaai, rotzooi, drukte. En geen par keerplaats voor jezelf meer. Je moet op de meest gekke plaatsen parkeren, heel ver weg. Er zijn buurtbewoners die slecht ter been zijn. Een gehandicapten-parkeerplaats krijg je niet als je nog meer dan honderd meter kan lo pen. Dan ben je dus in de aap gelogeerd." Wat stelt u dan voor? „We hebben zelf een enquête gehouden in de driehoek Lammenschans- Lorentzka- de- Zeemanlaan. Ruim tach tig procent was vóór betaald parkeren. Met dat resultaat zijn we naar de wethouder gestapt en die zei: jullie heb ben gelijk. Helaas zijn partij en in de raad ertegen. Die willen wel een enquête, maar ze willen het enquêtegebied zó groot maken dat de men sen die geen parkeeroverlast hebben de overhand hebben. We hebben ook andere voor stellen gedaan. Een blauwe zone, parkeerzones voor be woners, betaald parkeren tussen bijvoorbeeld negen en één om langparkeren tegen te gaan. Kijk, uiteindelijk moet je gewoon parkeergarages aan de rand van de stad heb ben. Over tien jaar. Maar zul len we in de tussentijd nog even het probleem hier op lossen?" Het schijnt dat er buurtbewo ners zijn die uit boosheid banden van scheejparkeerders leksteken. Doet u dat ook? „Wat een onzin. Waanzin. Ik heb nog nooit gehoord dat dat gebeurd is hier in de wijk. Wel dat dit probleem agressie oproept." Helpt betaald parkeren echt et probleem nu eigen den met de gebakken iinds het betaald par- tinnen de singels is in- en daarna in Vree door is de parkeer- onze Professorenwijk ogenomen." m zo erg? lorbeeld. Vijf dagen een enorme bus voor j zicht gestaan. Mensen lun auto hier voor de s ze twee weken op va- gaan. Als je mensen aanspreekt, krijg je >te bek. 'We hebben e auto's', zeggen ze fe betalen wegenbe- "in zetten hem neer willen. En als je een tuil hebt, slaan we je bek en gooien we je et mensen verwijten rkeren, daar waar het zeggen: luister eens, e openbare weg, dan |D ze in wezen natuur ijs Ons verwijt treft mensen die even de 'rzetten om een iap te doen in bin- Ons verwijt treft de ite, die ons met het •m heeft opgezadeld." azich woensdag nogal Jtnaakt hè, tijdens de Kievergadering over Keren. j> me redelijk boos ge- I ja. Je voelt je machte- fcnaaid, genomen! Ik pin jaren niet zo (gemaakt. Niet zonder We hebben al zeven •eten ervaren wat het rbeleid voor deze •etekent. Van een hele f. pleziere buurt is het Leiden - De Stichting Uitgepro cedeerde Vluchtelingen heeft de Achterbanprijs van 5.000 eu ro gewonnen van de Leidse wo ningstichting Ons Doel. De STUV, al jaren actief in Leiden, werd gekozen uit zeven kandi daten in de kantine van voet balvereniging Roodenburg op sportpark Noord. Dat gebeurde tijdens het jaarlijkse Achterba- noverleg van bestuursleden van de woningstichting met verte- advertentie) RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur genwoordigers van een groot aantal maatschappelijke orga nisaties en inwoners van de stad. Jaarlijks vraagt Ons Doel hen mee te denken over ideeën om het leven in Leiden beter te maken en de STUV had in het kader van het thema 'Je bent jong en je wilt wat' dit keer het beste idee. Onder het motto 'Je bent jong en je kunt niet' heeft de stich ting een fonds opgericht om jongeren te helpen die al jaren in Nederland wonen, in af wachting van hun verblijfsver gunning de middelbare school hebben afgemaakt en nu verder willen studeren. Die jongeren kunnen op basis van een ren teloze lening bij het fonds boe ken en lesmateriaal kopen, op voorwaarde dat zij de lening af lossen bij het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Zo blijft het fonds in stand en kan de STUV zulke jongeren blijven helpen. Artis de Partis krijgt september- korting. Doe net als Artis de Partis. Ca naar Artis. www.artis.nl r~ Ontbijtservies spaaractie Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! J Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement 2 weken gratis! Bovendien spaar ik ala vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Naam:DM V Adres: tegen overlast? „Kijk naar Vreewijk. De men sen daar zijn doodgelukkig. Je kan je auto kwijt, er is rust ge komen, het is weer een wóónwijk geworden. De au to's zijn natuurlijk niet ver dampt. Kijk in Tuinstadwijk: auto aan auto aan auto, van 's morgens acht tot avonds twaalf. Hessing is goed bezig, die wil het probleem oplossen met betaald parkeren in de hele schil rond de singels. Maar het voorstel is afgeschoten. De raad gedraagt zich in deze kwestie als een stel schriftge leerden. Met name de WD bedrijft hier een bedenkelijk politiek spel." tekst: Silvan Schoonhoven foto: Hielco Kuipers Poetcode Plaats Telefoon: (l.v.m. bezc irgcontrolei Geboortedatum e-mail adres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: I Uitsluitend bij a ïatische Incasso. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad Stuur deze bon op in een ongefrankoerde envelop, naar Leidsch Dagblad, Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummor 187, 1800 VB Alkmaar Bollen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www letdschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 80041 it persoongegevens In het colofon Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13