Terreurgroep Jemaah achter bomaanslag Mlife Muisstil denkt groep 8 aan de bange kinderen van Beslan lijk Uitwedstrijden Oranje mogelijk niet op tv me Ipeu rders.nl Negen doden, 182 gewonden Vele miljoenen voor baggerwerk VRIJDAG IQ SEPTEMBER 2004 fijk voor meer informatie op wwwjeidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Hlfe Dagblad 'ABASCC Steeds meer boeren halen Tabasco in huis Kunstwerk markeert einde verbouwing Pelikaanhof Johan de Ridder gelooft in toekomst van w Leiden De ontroerende intimiteit van oude lijven Vanavond onweer x> 16/17° 24/27° 22 september bij uw dagblad Witt u informatie over adverteren in deze bijlage? Bel dan (071) 5356300 Leidsch Éi Dagblad ichlubrieksadvertenties in de- n trant veranderen met in- 5- g van morgen, zaterdag 11 '8 fember, van naam: 'Sprin- worden 'Speurders'. De 11 jnswijziging is onderdeel een gezamenlijk initiatief ie 'een groot aantal landelij- m regionale dagbladen op ?e gebied van online vraag ioofanbod. Onder de naam hetyrders.nl wordt op inter- [de eenvoudigste vraag- ltu" anbodsite van Nederland ae'r pboden. -e. rteren op Speurders.nl is üj^elk artikel gratis. Het te s- aanbieden van produc- Tieigaat eenvoudiger dan op andere verkoopsite. Bij advertentie kunnen maar drie foto's worden ge- tst Speurders.nl biedt de te zoekmogelijkheden, op regio als op prijs. De It nu al 650.000 arti- aan. Kijk op ;urders.nl ipen u hiermee van te zijn. 1ECTIE door Step Vaessen jakarta/gpd - De moslimfunda mentalistische groep Jemaah Is lam iy a heeft op een internetfo rum de verantwoordelijkheid op geëist voor de aanslag bij de Au stralische ambassade in Jakarta. Door de aanslag in Jakarta vielen donderdagochtend zeker negen doden en raakten 182 mensen gewond. Op de website waarschuwt de groep die zich 'al-Jama'a al-Is- lamiya in Oost-Azië' noemt, voor meer aanslagen als Austra lië niet zijn troepen uit Irak te rugtrekt. Hij zegt verder dat alle Australiërs uit Indonesië moe ten verdwijnen. De aanslag heeft het bestrijden van terroristen meteen tot the ma nummer 1 gemaakt in de Indonesische presidentsverkie zingen. De beslissende ronde is op 20 september en gaat tussen president Megawati en oud-ge neraal Yudhoyondo. Die verwijt Megawati een te slap beleid te gen de terroristen. Onder de dodelijke slachtoffers zijn geen buitenlanders. Vooral Indonesiërs die voor de ambas sade stonden, in de straat lie pen of reden, werden slachtof fer. Onder hen ook een veilig heidsbeambte van de Australi sche ambassade. Onder de gewonden was één Nederlander, een medewerker van de Rabobank. Hij kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis. De bom - waar schijnlijk ammonium nitraat - ontplofte om half elf 's och tends. Het explosief sloeg een drie meter diepe krater in het wegdek. De klap was vijf kilo meter verderop te horen. li chaamsdelen waren tot ver van de plek van de aanslag te vin den. De Australische ambassa de wordt sinds vorige aanslagen zwaar beveiligd. Het gebouw op zich liep weinig schade op. Ibu Ida was net in de ambassa de voor een visum toen ze een dreun hoorde. Vervolgens kwa men er grote stukken van het plafond naar beneden. „Ik was zo bang", vertelt ze. „Ik pro beerde zo snel mogelijk naar buiten te vluchten maar dat lukte niet." Een studente in een bus die door de straat reed: „De bus was in één klap helemaal kapot. Ik ben eruit gesprongen en zag toen dat ik overal bloed de." President Megawati kwam hals overkop terug uit Brunei waar ze een koninklijk huwelijk bij woonde. Ze bezocht het zieken huis waar de meeste gewonden liggen. Ze kwam daar vlak na Yudhoyono. Tijdens haar be zoek aan het ziekenhuis riep Megawati de bevolking op tot kalmte. Ook maande ze Indo nesiërs om de politie te helpen in de strijd tegen terrorisme. De Australische premier Ho ward sprak van een doelgerich te aanslag tegen Australië. Hij liet weten niet te buigen voor terreur. Jemaah Islamiyah was ook verantwoordelijk voor de aanslag in Bali (2002) die aan 203 mensen het leven kostte en vorig jaar, op het Marriott-hotel in Jakarta, toen twaalf doden vielen. Twee topfiguren die tot Jemaah Islamiyah zouden behoren zijn nog steeds voortvluchtig. Het gaat om de bomexperts Azahari Husin en Noordin Mohammed Top. Zij worden verdacht van de aanslag op de ambassade. Pagina Buitenland: Jemaah Islamiyah vecht voor islamstaat Geen discussie hypotheekrente den haag - Het kabinet ziet niets in een discussie over de hypotheekrenteaftrek. Het hui dige systeem voldoet prima en is ook in de toekomst betaal baar, betoogde staatssecretaris van financiën Wijn tijdens een debat in de Tweede Kamer. CDA, WD, D66 en de LPF steu nen de staatssecretaris. De PvdA wilde een discussie over de renteaftrek, omdat de partij bang is dat die op den duur on betaalbaar wordt. Explosieven in Russische bios sint petersburg - In een bio scoop in het Russische Sint Pe tersburg is ruim een kilo aan explosieven ontdekt. Het mate riaal was verborgen in het ge bouw, dat sinds zes maanden wordt gerenoveerd. Behalve ne genhonderd gram plastic explo sieven trof de politie een staaf dynamiet van tweehonderd gram aan, samen met twee zelf gemaakte ontstekingen, een wapen en kogels. In verband met de vondst zijn verscheide ne personen gearresteerd. MKB wil overwerk schrappen uit CAO den haag - Werkgeversorgani satie MKB Nederland wil kost baar overwerk zoveel mogelijk uitbannen. In CAO's voor 2005 zet de werkgeversclub in op flexibeler werken. Bij grote drukte in een onderneming zou het personeel langer moeten werken, maar in slappe tijden kan men vaker vrij zijn. Daar mee verdwijnt veel overwerk. MKB-voorzitter Loek Hermans denkt dat bedrijven zo hun loonkosten kunnen drukken. KLM studeert op lekker geurtje Amstelveen - De KLM over weegt een fris geurtje los te la ten in de vliegtuigen. Ook stu deert de KLM op aangenamer licht in de toestellen. „Vliegen van A naar B kan iedereen zegt woordvoerder Y. Eddini. „Maar het gaat om de reisbele- ving van de passagier. KLM staat al bekend om de service. We kijken of we nu ook iets met geuren kunnen doen." Hij kan nog niet zeggen aan welke luchtjes wordt gedacht. Schietpartij kost 16-jarige het leven COMMENTAAR Mijn wereld, mijn krant. Leidsch f*74 Dagblad door Nienke Ledegang oegstgeest - „Een naar gevoel", antwoordt Glenn op de vraag wat hij voelt. „Die kinderen hebben er niets mee te maken", vindt Arina. De kinderen van groep 8 van de protestants- christelijke Hofdijckschool in Oegstgeest staan deze donderdag, zoals meer basisscholen in Ne derland, stil bij het gijzelingsdrama op de school in Beslan, Rusland. Op het bord heeft juf Marjon Verschoor vragen geschreven. "Wat kunnen wij hieraan doen?' en 'Wat zou je willen zeggen tegen de mensen die dit hebben gedaan?' Op het bureau van Ver schoor liggen foto's en kranten, ze leest een stuk voor uit de krant van een dag eerder. „Dat heb je mooi gezegd", reageert Verschoor op Arina. „Die kinderen zijn onschuldig. Dat maakt het zo verschrikkelijk. Daarom zijn we zo een minuut stil. We willen denken aan de slacht offers en nabestaanden van dit grote drama." De kinderen knikken begrijpend. Als de schoolbel luidt, wordt iedereen muisstil. Een enkeling vouwt de handen, langzaam volgen er meer. Als de minuut voorbij is, bidden de Ion- deren samen. Juf Verschoor zegt: „Lieve God, la ten we veel aan deze mensen denken en ze hulp bieden. Misschien kunnen we tekeningen sturen naar de kinderen die bang zijn, en hun ouders." Ruben stelt voor om de kinderen in Beslan sportspullen te sturen. „Dan kunnen ze iets doen om alles even te vergeten", denkt hij. Een heel goed plan, vindt de juffrouw. Suzanne stelt voor om kleding te schenken. „Denk je dat ze dat in Rusland nu het hardst nodig hebben", vraagt Verschoor. „Nou, dat niet echt", meent Suzanne. Maar alle beetjes helpen, vindt ze. De kinderen zijn onder de indruk van het drama in Beslan, blijkt uit hun betrokkenheid. Ver schoor: „Maar het is ongrijpbaar voor ze. Ze kunnen zich niet voorstellen dat zoiets gebeurt. We leven in Oegstgeest op een eiland. Het is hier heel beschermd." De juffrouw heeft een plan. „De moeder van Nikki uit groep 4 spreekt Russisch. We kunnen brieven schrijven en misschien wil zij er wel een paar vertalen. We moeten de kinderen steunen in deze moeilijke tijd." Goed idee, klinkt het. Dus worden teken- en schrijfblaadjes uitgedeeld. Iedereen tekent iets vrolijks, om de kinderen van Beslan op te beu ren. „Mag ik een grote zon tekenen", vraagt Thomas aan de juf. Dat mag. Als-ie maar vrolijk is. - De tropische cy- is gisteren verder in en valt nu 5, de hoogste op van Saffir-Simpson. het Amerikaanse Na- urricane Center in Mia- van een 'extreem gevaar- rkaan. M oerst recht op Jamaica af lindsnelheden van rond i kilometer per uur, en raardere windstoten. Dit Inde wordt de orkaan ht op Cuba. Mogelijk zal iter ook de Amerikaanse ef< lorida tr ffen, dat in de pen maand al twee zware che wervelstormen te ver- n kreeg. Jnaicaanse minister-presi- "Patterson heeft zijn bevol- jpgeroepen alle mogelijke ;smaatregelen te treffen tragedie op het eiland rkomen. Volgens plaatse- idia is het openbare le- het eiland volledig stil te liggen. Kerken en zijn aangewezen als ilaatsen. terikaanse autoriteiten begonnen met de evacu- n alle bewoners en toe van de eilandengroep Keys, die volgens de I voorspellingen in de ge- •ne liggen. ]26l De Australische vlag wappert voor een verwoest gebouw nabij de Australische ambassade in Jakarta. Een bomexplosie vernietigde tal van gebouwen in het centrum van de stad. De ambassade zelf liep nauwelijks schade op. Foto: EPA/Bagus Indahono roermond - Een schietpartij in Roermond heeft gisteren het le ven geëist van een 16-jarige jongen uit Albanië. Hij overleed in de ambulance aan verwon dingen in de maag. Een andere man is met schotwonden aan het been opgenomen in het zie kenhuis. Over zijn identiteit kon de politie gisteren nog niets zeggen. De schutter is gevlucht. VAN DER HOEVEN it niet goed met het Ne- 1 e onderwijs, maar de die verantwoordelijk is opleiding en vorming nieuwe generatie heeft dingen aan haar hoofd, de Algemene Onderwijs- gealarmeerd constateert e komende jaren 11.000 op de tocht In het basis- en 10 (baar onder- ■ft minister Hoeven voor tden vol aan voortdurende >en op haar ministerie, ne klachten van ambte- over een 'graaicultuur1 in regionen blijken geen i, maar werkelijkheid, tdsvrouwe kan weinig doen dan opnieuw ien' aankondigen. Zo an der Hoeven een be ige politica, ijsministerie is be de aanhoudende n nutteloze missives waar- „.^tiiooldirecteuren van hun *orden gehouden. Van der rad91 ^>e'00fde vanaf haar 'iden die stroom tot staan ngen. Het wil niet vlotten. Een nieuwe topambtenaar con stateerde vorig jaar een verziek te werkcultuur van 'ja zeggen en nee doen'. Van der Hoeven be loofde maatregelen. Eerder dit jaar bleek het onderwijsdeparte- ment recordhouder te zijn in een ander fout klassement: ner gens worden zoveel interim-ma nagers ingehuurd als bij OC&W. Aan het klaagboek is nu een nieuw hoofdstuk toegevoegd: topambte naren blijken elkaar de afgelopen jaren zonder blikken of blozen te hoge bo nussen te hebben toegestopt, topsalarissen werden te hoog vastgesteld, afvloeiingsregelin gen waren erg riant De minister verzucht dat er gelukkig geen fraude is aangetroffen, en zet zich weer aan een nieuwe schoonmaakbeurt Het beeld van een minister die haar departement niet onder controle heeft en krijgt is zorge lijk. Maar dat het onderwijsde- partement de handen zo vol heeft aan zichzelf, is nog ernsti ger. Peter de Vries (advertentie) dat Van der Laan snel met voet balbond KNVB en de NOS om de tafel gaat om ervoor te zor gen dat de uitduels op een 'open net' (dus niet achter de decoder) te zien zijn. „Er moet maar eens een goed gesprek worden gevoerd met de KNVB en de NOS, want Oranje hoort voor iedereen toegankelijk te zijn. De commercie in het voet bal heeft voor de supporters al genoeg verknald", aldus Ver geer. Volgens Müller zijn ook de NOS en RTL Nederland niet van plan ruim een miljoen euro te beta len voor een uitwedstrijd van Oranje. „De volgende wedstrijd is op 9 oktober tegen Macedonië. Als Sportfive deze krankzinnige woekerprijs niet verlaagt, dan betwijfel ik of dit duel in beeld komt. Maar voor die datum is er natuurlijk nog heel wat mo gelijk. Het verbaast ons zeer dat ze deze prijs vragen; die verdie nen we niet eens voor de helft terug via reclames." ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Postcode Plaats Ttelefoon: Stuur deze bon op in een ongefr&nkeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. leiden/bollenstreek Het Hoogheemraadschap van Rijn land gaat de komende jaren op grote schaal sloten en vaarten uitbaggeren in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Daarvoor wordt 250 miljoen euro uitgetrokken. Om de benodigde miljoenen bij elkaar te krijgen, gaan de tarie ven van Rijnland volgend jaar al omhoog. Vanaf 2009 liggen ze als gevolg van het baggerwerk ongeveer de helft hoger dan nu. Het baggeren is nodig om over tollig regenwater sneller en be ter te kunnen afvoeren. Pagina R2 Leiden en Oude Rijn het eerst uitgebaggerd den haag/anp - De uitwedstrij den van het Nederlands voet balelftal in het kader van de kwalificatie voor het WK 2006 komen misschien niet op tele visie. Het sportmarketingbu reau Sportfive, dat de rechten bezit, vraagt ruim 1 miljoen eu ro per duel en dat vinden de grote tv-bedrijven in ons land (publieke omroep, RTL en SBS) te veel. SBS6 zendt de thuisduels van Oranje uit. Zo waren woens dagavond nog bijna vier mil joen tv-kijkers getuige van Ne- derland-TsjecKië (2-0). Bij de vorige kwalificatiereeks voor het EK in Portugal zond SBS6 ook de uitwedstrijden uit. „Maar het bedrag dat nu wordt gevraagd is bijna het dubbele van wat we voor de thuisduels moeten betalen", zegt chef sport L Müller van de omroep. De fractie van de SP heeft giste ren Kamervragen gesteld over de kwestie aan staatssecretaris Van der Laan (Media). SP-woordvoerster F. Vergeer wil

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1