'Kabinet blokkeert afsluiten CAO's' ECONOMIE Bierbrouwer zoekt driftig naar nieuwe drinkers >1 Corus wijst kabinetsbeleid onder druk van vakbonden af Hotels door diep dal 101 Suikersubsidie EU illegaal FNV eist excuses voor minachting Balkenende Sa Werkgevers en vakbonden in metaalindustrie op één lijn Bij Delta Air verdwijnen 6000 banen Grootste zonnepaneel ter wereld NEC Makkelijker kunnen we het niet meer maken. Wél leuker! -r •stations in |e naar Disa - Shell verkoopt 338 itions en een aantal activiteiten in Spanje :hegenoot Disa. De jns blijven de naam gen om verwarring bij je voorkomen. Shell j in Spanje nog wel be- >n met lpg en smeer- h. Ook blijft het bedrijf He lucht- en zeevaart- Eerder werd bekend [in Portugal 303 tank man de hand doet. Ook jijk wil het concern het jmpen sterk verminde- iverwerker in ;eveen dicht in - Nutreco sluit in en het vleesverwer- jrijf van dochteronder- Hendrix Meat Group j8 volledige arbeids- iverdwijnen. Het werk prgenomen door vesti- j Someren en Beilen. hoemt de sluiting no- |at supermarkten te- Big hogere eisen stel- k houdbaarheid en de Be van voorverpakt daaraan tegemoet te feeft het bedrijf geïn- jn Beilen en Someren. -houthandel jlreep rond - Op de valreep is een )AO afgesloten voor de (0 werknemers in de Hel. FNV Bouw en de I Bouwbond CNV be- pn principeakkoord fereniging van Neder- putondernemingen. kondigden FNV, CNV aan dat zij uit protest [kabinetsbeleid vanaf jhet overlegcircuit stil le CAO loopt tot 1 au- 105. Werknemers krij- palig 100 euro bruto in D05. Amro gaat n kunstzaken ABN Amro gaat ook jbied van kunst beleg geren. De bank kon teren aan dat ze samen iritse kunsttaxatiebu- tiour's zulke diensten logende klanten wil h en aan elitebanken irbeeld Van Lanschot »r Hoop Bankiers. Die Ie adviezen dan door aar hun clientèle. ABN fin investeringen in i alternatief voor aan- de afgelopen jaren hdement opleverden, ien aantrekkelijke be et gemiddelde jaar- lement bedroeg sinds iveer 11,5 tot 12,5 pro- kleedt i-team iaurach - Puma gaat ari de formule-1-ren- |errari aankleden. De {onderneming onder- {isteren een meerja- ict met de Duitse jelenfabrikant, die niet tandwerende) kleding en, maar ook andere voor het hele race- en de schoenen van rs blijven buiten de bmst. Puma wordt ook brvan de officiële col- |ari-artikelen, zoals let Duitse concern I andere raceteams Sauber Petronas en na is als Ferrari- pvolger van het Itali- fkFila. I besluit ftentech rDe Europese Com- eft de discussie over ^•lantenzaadjes enkele Muitgesteld. De menin- le eurocommissaris- !te ver uit elkaar, aldus dvoerder. Eurocom- (Vallström (milieu) wil- an 0,3 procent gene- lodificeerde zaadjes in gewoon zaaigoed, tnissaris Lamy (han- de norm te laag voor e handel. Zijn groene ihreyer (begroting) wil i grens van 0,1 pro- nilieubeweging is blij ItsteL donderdag 9 september 2oo4 rigin schikt kwestie 'e Frans-Nederland- instverlener Atos Ori- jjn naam in Neder- pn voeren. De onder- fieft een schikking ge- ,et het veel kleinere btrinse Atos Beleidsad- jiderzoek, dat in juli jaamswijziging af- I de rechter omdat er nten verwarring was. idsadvies en Onder- Vveegt een andere nemen. Bestuurder y van Atos Origin zei te zijn over de schik- wlde niet zeggen of er laald. zoetermeer/gpd - Werkgevers en vakbonden in de metaalindu strie vinden dat de huidige plan nen van het kabinet op het ge bied van VUT en prepensioen het onmogelijk maken een CAO af te sluiten. Dat hebben partijen gis teren geconcludeerd na een eer ste korte onderhandelingsronde. Werkgeversvoorzitter Kraaije- veld sprak bitter over 'de oppor tunistische koers' van het kabi net. Hij gaat samen met de bonden de Tweede Kamer bewerken om de kabinetsplannen aan te passen. Inzet is een veel ruime re overgangsregeling voor VUT en prepensioen. Het kabinet wil dat VUT-recht (dat gemiddeld ingaat op 61-62 jaar) alleen nog bereikbaar is voor mensen die in 2006 58 jaar of ouder zijn. De metaal wil die leeftijd verlagen naar 50 jaar. Kraaijeveld: „Het gaat hier om mensen die vele jaren premie hebben betaald voor hun ver vroegde uittreding. Die moeten worden ontzien." Hij wil dit fi nancieren door het spaarloon af te schaffen. Dat zou volgens hem de schatkist 100 miljoen euro per jaar opleveren. Het gaat om de metalektro- CAO, de vroegere grootmetaal, die ongeveer 180.000 werkne mers betreft. Op basis van af spraken in 2000 met het vorige kabinet is in deze sector vorig jaar een samenvattende pensi oenregeling tot stand gebracht, die uittreden mogelijk maakt tussen 55 en 67 jaar, met een aangepaste uitkering. „Dit kabinet trekt met de plan nen de bodem uit dit systeem," aldus Kraaijeveld. De bonden van FNV, CNV en De Unie zijn het met hem eens. Zij zijn daar naast fel tegen aantasting van de WAO en de WW. „Voordat op deze hoofdpunten in poli tiek Den Haag in het najaar duidelijk is geschapen, kunnen wij geen CAO afsluiten," aldus de bonden. Kraaijeveld heeft de hele zomer gelobbyd in politiek Den Haag voor aanpassing van de pensi oenplannen van het kabinet. Hij werd afgelopen weekeinde voor de zoveelste maal verrast door een 'vuurpijl' uit politiek Den Haag, het plan om betaal de VUT-premies terug te geven. „Ik ben de afgelopen maanden in Den Haag heel veel mensen tegen gekomen die ik een on voldoende zou geven als het gaat om kennis van het pensi- FME-voorzitter Arie Kraaijeveld voert het woord tijdens de demonstratie voor het FME-gebouw in Zoetermeer. Naast hem Jan Berghuis van FNV Bondgenoten. Foto: GPD/Cees Zorn oendossier en de manier waar op zij ermee omgaan," zegt Kraaijeveld. Zowel op de depar tementen van financiën en so ciale zaken als in de Tweede Kamer en het kabinet vond hij dat niet naar argumenten werd geluisterd. „Men blijft daar zijn eigen stokpaardjes berijden. Ik wil graag op niveau behandeld worden," schampert hij. new york/anp - Om een einde te maken aan aanhoudende verliezen gaat Delta Air Lines hard saneren. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij maakte gisteren bekend de komende 1,5 jaar 6000 tot 7000 arbeids plaatsen te schrappen. Verder gaan de salarissen en de bonus sen omlaag. De maatschappij wil vanaf 2006 jaarlijks 6 miljard dollar besparen. De op twee na grootste lucht vaartmaatschappij van de VS leed in het tweede kwartaal van dit jaar een verlies van bijna 2 miljard dollar door een eenma lige last van 1,65 miljard dollar. Ook zonder bijzondere posten leed de onderneming verlies. Dat negatieve saldo bedroeg 312 miljoen dollar. De afgelopen drie jaar heeft Delta alleen maar verlies gele den. Topman Grinstein zei gis teren dat als de kosten niet om laag gaan, uitstel van betaling wellicht noodzakelijk wordt. Aan gezagvoerders vraagt de maatschappij in te stemmen met 35 procent minder salaris en een goedkopere pensioen voorziening. Delta besloot ook weg te gaan van de luchthaven Dallas/Fort Worth. Bovendien geeft de maatschappij haar prijsvechter Song er 12 vliegtui gen bij. Het netwerk van Delta gaat voor de helft op de schop. door Jacob van der Meulen velsen - Staalconcern Corus verwerpt openlijk het kabinets beleid op het gebied van (pre) pensioen, verlenging van de werkweek en aanpassing van een aantal sociale verzekerings wetten. Het staalbedrijf doet dat onder druk van de geza menlijke vakbonden. Corus hoopt dat stakingen bij het be drijf nu achterwege blijven. In een gisteren verstuurde brief aan de bonden en de werkne mers stelt Corus dat ten on rechte het beeld is ontstaan dat het bedrijf als lid van VNO- NCW de plannen van het kabi net zou omhelzen. Corus heeft er juist veel kritiek op, stelt di recteur Marjan Oudeman. Zij noemt de kabinetsplannen op het gebied van (pre) pensioen volstrekt onvoldoende. Een nieuw pensioenstelsel moet volgens Corus gepaard gaan met een veel ruimere overgangsregeling dan het kabi net wil. Ook plannen van mi nister De Geus om vanaf 2006 ingelegde prepensioenpremies opeisbaar te maken wijst Corus af. Het zou het eigen pensioen fonds ernstig ondermijnen. Verlenging van de werkweek tot 40 uur is voor Corus geen ge spreksonderwerp geweest, schrijft Oudeman. Hoewel aan passing van de sociale wetge ving niet door het staalbedrijf wordt bepaald, ziet Corus er niets in als eventuele afvloei ingsregelingen worden gekort op de WW-uitkering. Dat het kabinet ruimte krijgt om met deze plannen te ko men, verwijt Corus overigens de werkgevers- en werknemers organisaties. Die zijn er op lan delijk niveau immers niet in ge slaagd met elkaar in gesprek te blijven over verantwoorde maatregelen, hoewel werkge vers daartoe volgens Corus meermalen hebben opgeroe pen. De staalfabrikant betreurt het dat de vakbonden inmiddels acties bij het bedrijf voorberei den. Oudeman nodigt de bon den uit te komen praten.De bonden van FNV en CNV en de Unie en de VHP bepalen van daag hun standpunt over de re actie van Corus. Bestuurder Jos Duynhoven (FNV Bondgeno ten) liet gisteravond al weten niet voor de volle honderd pro cent tevreden te zijn. Fiscus roept 'weigeraars' op matje den haag/anp - De Belastingdienst gaat samen met het open baar ministerie zo'n 100 belastingplichtigen verhoren die hun buitenlandse tegoeden zouden verzwijgen. De dienst heeft die personen de afgelopen maanden gewaarschuwd dat het opzet telijk achterhouden van informatie voor de inspecteur strafbaar is. Toch weigeren die mensen in te gaan op vragen van de fis cus. Als de belastingplichtige weigert naar het verhoor te ko men, kan hij zelfs worden aangehouden. De Belastingdienst doet al een tijd onderzoek naar buitenlandse tegoeden van be lastingplichtigen. Gisteren behaalde de fiscus een belangrijke overwinning in die strijd. Een belastingplichtige die bleef ont kennen dat hij een rekening in Luxemburg heeft, kreeg van de rechtbank in Utrecht een boete van 25.000 euro en een werk straf van 160 uur. De rechter oordeelde dat de man een 'kenne lijk leugenachtige verklaring' heeft afgelegd. r.FNFvr/r.pn - Dp Wprplrlhan- Ippn dp7p landen al ppn stro espenhain - 's Werelds grootste zonnepaneel is gisteren in bedrijf gesteld in het Duitse Espenhain. Het zonne-energiestation, gebouwd in opdracht van Shell Solar GmbH en projectontwikkelaar Geo- sol, bestaat uit 33.500 modules met panelen die 80 bij 160 centimeter meten. Ze leveren samen vijf megawatt elektriciteit, genoeg voor de energiebe hoefte van 2000 huishoudens. De energie wordt doorgeleverd aan het Duitse energiebedrijf Envia. De zonnepanelen rusten op een enorm bouwwerk dat bestaat uit Europees robinia-hout. Het is ont worpen door de Zwitserse architect David Mus- pach. De Duitse minister van milieu Jürgen Trittin stelde de zonne-energiecentrale gistermiddag offi cieel in gebruik. Foto: EPA/Waltraud Grubitsch amsterdam/anp - De hotellerie heeft 2003 als slechtste jaar er varen sinds het crisisjaar 1993. Hoteliers verwachten dit jaar nauwelijks verbetering, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarlijkse onderzoek van advies bureau Horwath Consulting. In 1993 moesten diverse hotels - na de Golfoorlog en de econo mische neergang - hun deuren sluiten. Het jaar 2003 vertoonde veel overeenkomsten, doordat veel reizigers het lieten afweten wegens de oorlog in Irak, de longziekte SARS en de econo misch onzekere tijden. Hotels in de regio Amsterdam-Schip hol werden door de luchtvaart crisis het hardst getroffen. De gemiddelde bezettingsgraad van drie-, vier- en vijfsterrenho tels zakte vorig jaar ruim 5 pro cent tot 65,3 procent. De ka- merprijs daalde bijna 12 pro cent tot 102 euro. Het bedrijfs resultaat kelderde ruim 23 pro cent, tot iets meer dan 20.000 euro per kamer. Volgens Hor wath is een reeks faillissemen ten voorkomen, dankzij buffers opgebouwd in goede jaren. „De verwachting is dat in de tweede helft van 2004 en in de loop van 2005 de hotellerie licht zal herstellen. Het zal echter langzaam gaan", waarschuwt Horwath-directeur Hoogen- doom. „Hotels die hun prijzen het afgelopen jaar sterk hebben verlaagd, zullen deze niet even snel kunnen verhogen. Gasten accepteren zulke verhogingen niet meer." De gemiddelde bezettingsgraad zal dit jaar herstellen tot gemid deld 68 procent, verwacht Hor wath. De kameropbrengst stijgt tot 104 euro. Voor 2005 wordt op een lichte verbetering gere kend van de bezettingsgraad tot 70 procent en een kamerprijs van 106 euro. Met de opkomst van internet kunnen gasten eenvoudiger prijzen vergelijken en wordt steeds vaker tot het laatste mo ment gewacht met boeken in de hoop op aanbiedingen. Het aandeel internetreserveringen bij hotels nam in 2003 toe van 11 tot 18 procent. genève/gpd - De Wereldhan delsorganisatie WTO heeft gis teren de zwaar gesubsidieerde export van bietsuiker door de EU veroordeeld als oneerlijke concurrentie. Het arbitragepa nel stelde Afrikaanse landen in het gelijk Zij voerden aan dat het tegen 'afbraakprijzen' ge dumpte Europese product de rietsuikerproducenten in arme landen als Mozambique, Ethio pië en Malawi tot de bedelstaf brengt. De subsidies zouden al leen deze landen al een strop van zo'n kwart miljard euro be zorgen. Volgens Oxfam expor teert de EU vier keer zoveel ge subsidieerde suiker als is toege staan. Ook de VS kregen een veeg uit de pan voor het dum pen van katoen op de interna tionale markt. Zowel Brussel als Washington moet voor 2005 de subsidies terugdraaien. De uit spraken van de WTO zijn bin dend, maar een verliezende partij kan in hoger beroep gaan. door Achille Prick Amsterdam - Prijzenoorlog, dure horeca, sombere economie en de trend om wijn te verkiezen bo ven een glas bier. De bierbrou wers hebben het niet makkelijk. Heineken put moed uit het on verwachte succes van de Beer tender en Grolsch gaat zijn bier een nieuw imago geven. Scepsis was Heinekens deel toen afgelopen voorjaar de Beertender op markt werd ge bracht. De thuistap met kleine navulfusten moest de biercon sumptie weer eens een stevige duw vooruit geven, maar critici hadden er geen geloof in. De consument zou niet bereid zijn eerst een tap aan te schaffen van rond de 200 euro om die vervolgens te vullen met, in ver gelijking met een krat, duurder bier. De brouwer meldde giste ren dat in de testlanden Neder land en Zwitserland al een half miljoen thuistaps zijn verkocht. „Eerlijk gezegd zijn wij ook ver rast door het succes", reageer de Heineken-topman Thony Ruys op de verkopen. „De con sument kijkt in deze tijd sterk naar prijs, maar kennelijk krijg je zelfs de Nederlander zover om iets meer uit te geven als het product goed is. Onze Beer tender heeft bierliefhebbers verrast in kwaliteit en gemak en is een echt hebbeding gewor den. Concurrenten hebben hem inmiddels gekopieerd. Binnenkort gaan we ook met Amstel en Brand deze markt op. En we proberen het ook in anderelanden." Het was één van de weinige echte lichtpunten gisteren bij de presentatie van de halfjaar cijfers van Heineken. Het con cern zag de nettowinst met 27 procent dalen tot 293 miljoen euro. Volgens de brouwer was de daling vooral het gevolg van eenmalige reorganisatielasten, afwaardering van eigendom men die minder waard zijn dan gedacht, en negatieve valuta-ef fecten. Heineken maakt veel kosten in euro's, maar verkoopt ook veel bier in dollars. De dure euro werkt al langere tijd in het nadeel van de biermagnaat. Toch toonde topman Ruys zich gisteren redelijk tevreden. De omzet steeg met 11 procent tot ruim 4,3 miljard euro. Al komt dat voor een belangrijk deel door de vorig jaar overgenomen Oostenrijkse brouwer BBAG. Met deze overname verwierf Heineken zich, met een tiental merken, een dominante positie in Centraal-Europa. Ruys bena drukte dat het wereldwijde marktaandeel van Heineken is gestegen tot 54,4 miljoen hecto liter. Dat betekende een toena me van 20 procent, terwijl de totale wereldbiermarkt met zo'n 2 procent groeide. In Nederland heeft het A-merk last van de prijzenoorlog. Hoe wel de mededelingen erg sum mier zijn, betaalt ook Heineken mee aan de vele bieracties in de supermarkten. Toch denkt Hei neken er niet aan om een goed koop bier in de markt te zetten. Integendeel, Heineken doet er alles aan om zijn merken als kwaliteitsbieren, met een hoge re marge, te verkopen. Zo is Brand Bier straks, buiten Lim burg, alleen nog te verkrijgen in den haag/anp - De FNV eist ex cuses van premier Balkenende voor zijn 'minachtende' uit spraken over mensen die met vroegpensioen gaan en uitke ringsgerechtigden die vrijwilli gerswerk doen. FNV-voorzitter De Waal zei gisteren geschrok ken te zijn van de visie die de minister-president in een inter view in het Forum van VNO- NCW tentoonspreidt. De FNV-voorman valt vooral over de passage, waarin de pre mier reageert op kritiek op de kabinetsbezuinigingen. Balke nende: „Als je uitgangspunt is dat je vanaf je 58e niet meer hoeft te werken en dat je dan lekker met je caravan op pad gaat, dan is elke verandering een verslechtering. Neem de aanpassingen in de sociale ze kerheid. Als je ervan uitgaat dat je een uitkering krijgt en daar naast wat vrijwilligerswerk gaat doen, dan is het misschien minder leuk als iemand tegen je zegt: u kunt nog best wat be taald werk doen, u moet maar een cursus gaan volgen." Volgens De Waal zou Balkenen de juist zijn waardering moeten uitspreken voor mensen die zich willen inzetten voor de sa menleving door vrijwilligers werk te doen. „Nu lijkt hij van mening dat de mens lui is en uit is op een uitkering. In het kader van zijn debat over nor men en waarden zal ik hem maar een brief schrijven, want ik hoop dat hij het niet zo heeft bedoeld. Dat moet hij zo snel mogelijk duidelijk maken." CNV-voorman Terpstra zegt ge schrokken te zijn. „Het is jam mer dat hij zo badinerend spreekt over mensen die een bijdrage hebben geleverd aan de samenleving en over men sen die dat graag willen doen. Dit is een minister-president onwaardig." Terpstra hoeft geen excuses. „Dit is de toon van een kabinet dat toch niet meer ontvankelijk is voor gelui den uit de samenleving." (advertentie) NEC raadt Microsoft® Windows* XP aan Grolsch-topman Ab Pasman presenteerde de halfjaarcijfers vanach ter een bar in Amsterdam. Foto: ANP/Evert Elzinga Resultaten Heineken 1e halfjaar 2004 netto-omzet in miljoenen euro 2003 2004 West-Europa 3.208 3.133 Centraal-/Oost- Eu ropa 447 883 Noord-/ZuicJ-Amerika 669 709 Afrika M-Oosten 429 421 Azië Pacific 222 231 Eliminaties -633 -546 Totaal 4.342 4.831 anp - bron. Heineken zilveren kratjes voor twaalf fles jes. Er werd niets over gezegd, maar ongetwijfeld tegen een hogere prijs. Ook concurrent Koninklijke Grolsch presenteerde gisteren de halfjaarcijfers: de nettowinst daalde met 29,9 procent tot 8,9 miljoen euro. Bij Grolsch druk te vooral de ingebruikneming van een nieuwe brouwerij in Enschede op de cijfers. „Wij zijn tevreden omdat we in een markt die onder druk staat in Nederland, erin zijn geslaagd een hoger afeetvolume te reali seren", lichtte topman Ab Pas man gisteren toe. De nieuwe bestuursvoorzitter liet bij zijn aantreden, afgelo pen april, meteen een uitge breide analyse maken van de drankenmarkt en de positie van Grolsch. „We moeten uit ande re vaten gaan tappen", zei Pas man. „We moeten harder groei en in Nederland. Meer nieuwe producten, betere verpakkin gen." Grolsch komt binnenkort met een nieuwe reclamecam pagne waarin het drinken van Grolsch meer een groepsgebeu ren moet zijn. Naast het marketingwapen wil Grolsch de consument ook ver rassen met echte vernieuwin gen. Komt Grolsch ook met een eigen Beertender? „Wij zijn blij met alles wat positief is voor de biermarkt, ook al komt het van een concurrent. Of wij zelf met zo'n apparaat komen, kunnen we nu niet zeggen. Maar er zijn nog wel andere vernieuwingen te bedenken, bijvoorbeeld in verpakkingen." PC Privé regeling afgeschaft: jrdewerkers. ,nk* De PC Privé regeling is afgeschaft en dat is spijtig voor heel veel har< Zo makkelijk kunnen we het niet meer maken. Maar wél leuker, dai Intel® Centrino® Mobiele Technologie: i-SELECT M4610 Breedbeeld notebook Intel® Pentum®M Processor 715 (1.5GHz, 2MB cache geheugen) Microsoft® Windows® XP Home 256MB DDR geheugen 40 GB harde schi|f CD-RW DVD combo dnve ATI Radeon MoMe 9600 - 64 MB 15.4- WXGA TFT scherm Wireless 802.1 lb/g Memorycard reader WWW.NEC-ONUNENL 024 648 9280 €1427 €1189

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9