Rusland opent jacht op terroristen BUITENLAND Bush blijft in missie Irak volharden Europese Commissie slaat alarm over oprukken HIV-virus Star Trek-achtige motor leidt naar Mars Moskou kondigt preventieve aanvallen op terroristische bases waar ook ter wereld aan Sharon wil referendum over Gazaplan Watersnood China eist vele levens Openlijke ruzie binnen Vlaams Blok Ruimtesonde Genesis valt te pletter Ti* i/oor rechter _ij moord - Voor de rechtbank |e Hildesheim is gis- thtszaak begonnen 1 5-jarige jongen die brdt van de moord btouders. De jongen to® en oma in maart ld|ben doorgesneden jrie nemen voor zijn nou zijn misbruikt ïeijrootvader. g. [l5-jarige jongen zijn :t. friendin en een neef hgfdverdachte aange- kjftvorden verdacht van notigheid. [en jnspion' u trouwt flordechai Vanunu, 18 jaar in een Israë- ngenis zat omdat hij teeheimen van de e »t had doorgespeeld ieitse krant, gaat trou- i, Amerikaanse Kathy veit de staat Wiscon- don per e-mail te cor don met Vanunu na e jting in april. Later :lipok met elkaar bellen Dili bezocht zij voor het w( om hem persoonlijk lellen. loordenaar i Marokko tn zk Marokkaanse politie djoedelijke seriemoor- e^epakt die minstens if en van onder de d iar seksueel zou heb- ittuikt alvorens hen met tn het leven te bero- eitis de openbare aan- o# hoofdstad Rabat dn een 42-jarige me- i. fan een cafetaria in ep'adurant. In zijn wo este politie botten, igeding en haren ge- »ilpt onderzoek begon g# nadat in Tadurant depdels en een skelet éronden. sc 'iet vliegen 10, stroom bjritse wetenschap- ïetn aan een robot die njigt en uit de insecten iget zijn eigen stroom 9(ken. De robots zijn tean brandstofcellen >1.liegen kunnen verte- egetten in elektriciteit, ik bromvliegen vol- Lirfe 'EcoBot II' vijf da- 't paaiende te houden, retenschappers. Er t#en nadeel aan deze elgers: om vliegen te 1 neten ze een zeer on- irie lucht verspreiden. 'h •pplanten ors paleis ;v iet park van het ko ndleis in de Noorse öOslo zijn hennep- s jngetroffen. Een i )rder van het paleis zei ïipten, waaruit hasj en éflgewonnen kunnen tfmiddels zijn vernie- /öie hennep geplant iet duidelijk. Ook is ld of het gewas was Is sierplant of dat het ^eeksel ging van een lige hasj- of marihua- door brand kse mijn j teddingswerkers steren in de Noord- ats Kure de lijken van arbeiders uit een ko- :haald, waarin eerder brand was uitgebro- veertien arbeiders vast, zo berichtten de Vijf kompels zijn 'onden en ademha- glijkheden naar een js gebracht. donderdag 9 SEPTEMBER 2004 !(4ia. iwoi londen/anp - De succesvolle vorderingen van maansonde Smart-1, die wordt aangedreven door een Star Trek-achtige io nenmotor, hebben wetenschappers ervan overtuigd dat derge lijke aandrijfmechanismen ons naar Mars en verder gelegen planeten kunnen voeren. Smart-1 werd in september vorig jaar gelanceerd en zal naar verwachting half november in een baan om onze maan worden gebracht worden. De sonde heeft de omvang van een koelkast en wordt aangedreven door een io nenmotor die wordt gevoed door zonnepanelen. Omdat de be- ginsnelheid van Smart-1 erg laag is, duurt het ongeveer 14 maanden voordat het ruimtevaartuig de maan heeft bereikt, terwijl een vaartuig dat zijn voorraad brandstof meeneemt daarvoor maar drie dagen nodig heeft. Eenmaal op dreef gaat het ruimteschip op zonne-energie echter veel sneller dan een reguliere motor en is daarom vooral geschikt voor lange afstan den. De ionenmotor zal gezien de successen waarschijnlijk worden gebruikt voor de ruimteschepen 'BepiColombo' die in 2012 naar Mercurius vertrekt en 'The Solar Orbiter' die in 2014 de zon gaat onderzoeken. Smart-1 zal als het de maan heeft bereikt data verzamelen over de ontstaansgeschiedenis en de minerale samenstelling van het hemellichaam onderzoeken. moskou/anp-rtr-afp - Rusland heeft na het gijzelingsdrama in Beslan io miljoen dollar uitge loofd voor informatie die leidt tot de opsporing van de Tsje tsjeense rebellenleiders Asian Maschadov en Sjamil Basajev. De veiligheidsdienst FSB zal het geld uitkeren aan diegene met de gouden tip die tot „de neu tralisatie van beiden" leidt. Ook heeft Moskou preventieve aanvallen op terroristische ba ses waar ook ter wereld aange kondigd. De chef van de gene rale staf van de strijdkrachten, generaal Joeri Baloejevski, zei dat Rusland „wat voor actie dan ook zal ondernemen om terroristische bases waar ook ter wereld te elimineren". Vol- Israëlische tanks trokken gisteren de Gazastrook binnen. Foto: EPA jeruzalem/anp-afp De Israëli- sche premier Sharon is van plan een volksraadpleging te houden over zijn omstreden plan voor terugtrekking uit de Gazastrook. Dat meldde een Is raëlische televisiezender giste ren. Ondertussen trokken tanks en troepen gisteren de Gaza strook binnen, volgens de auto riteiten om te vóórkomen dat militanten vanuit het gebied nog langer aanvallen uitvoeren met raketten en mortieren op Israëlische doelen. Het zou het eerste referendum op nationaal niveau in Israël ooit zijn. Volgens de tv-zender wil Sharon de raadpleging in november of december hou den. Het begin van de evacuatie van de circa 8000 kolonisten op de Gazastrook staat voorlopig voor maart volgend jaar ge pland. Overigens heeft Sharons Likud- iding België in gebruik Ue gasleiding die eind >fte in het Waalse ien is gistermiddag ibruik genomen. In meter van de gas- tgen. Volgens een juster van exploitatie- lippij Fluxys is de inge- .^e zonder problemen ,]De gasexplosie kostte jjiet leven aan 23 perso- |jr wie vooral brand den en politieagenten, nuizen in België liggen epargewonden. loet Turkije behandelen' j - De Europese Unie Jaje „fair en acuraat" Ien wanneer ze beslist lat land gaat onder- over toetreding tot de lag zeker de criteria herpen om uitstel te L Voormalig eurocom- Ifan den Broek zei dat >ij een toelichting op jrt van de commissie- De EU beslist eind dit de onderhandelingen ije opent. peking/anp - Het dodental als gevolg van overstromingen en landverschuivingen in het zuid westen van China zal zeker ver boven de tweehonderd uitko men. Dat berichtten Chinese media gistermiddag. Ze repten al van „ramp van de eeuw", omdat vele miljoenen mensen door het natuurgeweld zijn ge troffen. Tientallen mensen gel den nog als vermist. Het officië le dodental lag gisteren op ze ker 190. Het persbureau Xinhua meldde dat de informatie over slachtof fers is vertraagd, aangezien veel communicatiemiddelen zijn uitgevallen. De economische schade wordt geschat op onge veer 390 miljoen euro. De cen trale regering heeft de getroffen gebieden 4 miljoen euro aan noodhulp ter beschikking ge steld. Het zwaarst getroffen zijn de provincie Sichuan en de daaraan grenzende „stadsre gio" Chongqing. In de rivier de Yangtze wordt ter hoogte van de Drieklovendam het hoogste gens Baloejevski betekent dat echter niet dat Rusland „aan vallen met kernwapens zal uit voeren". Rusland houdt Maschadov en Basajev verantwoordelijk voor de gijzeling van meer dan dui zend mensen in de school in de Noord-Ossetische plaats Be slan, die aan honderden men sen het leven kostte, onder wie veel kinderen. De FSB, de op volger van de Sovjet KGB, zegt dat de twee rebellenleiders ook achter veel andere „onmense lijke, terroristische acties op het territorium van de Russische Federatie" zitten. Een medewerker van Mascha dov, Achmed Zakajev, noemde de uitspraken gisteren in Lon den een bedreiging voor Euro pa. Hij verwacht dat Rusland nu Tsjetsjenen die in het wes ten wonen gaat vermoorden, zoals hijzelf. Zakajev geniet po litiek asiel in het Verenigd Ko ninkrijk. „Ik sluit niet uit dat wat ze in Qatar hebben gedaan, ze ook in elk willekeurig land in Europa gaan doen", aldus Zakajev. Hij doelde op de moord in Qatar op een Tsjetsjeense rebel in ruste, Zelimchan Jandarbijev. Die werd in februari door een bom in zijn auto vermoord. Twee Russen zijn in Qatar we gens de moord veroordeeld. Zakajev en Maschadov hebben de gijzeling in Beslan veroor deeld en beklemtonen daar niets mee te maken te hebben. De 10 miljoen dollar die Mos kou op Maschadovs hoofd heeft gezet, is volgens Zakajev „een ziekelijke poging de VS en het westen na te doen". De regering van Noord-Ossetië heeft gisteren naar aanleiding van de verschrikkelijke gebeur tenissen haar aftreden aange kondigd. President Aleksander Dzasochov zei dat zijn minis ters binnen twee dagen zullen vertrekken en dat hij zich nog bezint op zijn eigen positie. Intussen is de identiteit van twaalf van de 32 terroristen die bij de gijzeling waren betrokken vastgesteld. Dat zei vice-procu- reur-generaal Sergej Fridinski in een gesprek met het persbu reau Interfax. Om wie het gaat wilde hij niet zeggen. Slechts een van de terroristen is levend gepakt. De Russische autoriteiten verhoren hem. De anderen werden gedood bij de bestorming van de school en de daarop volgende gevechten. Uit gegevens die de Noord-Osseti sche autoriteiten hebben be kendgemaakt blijkt dat 336 gij zelaars om het leven zijn geko men. De Russische zender NTV zond dinsdagavond door de gijzelne mers gemaakte opnames van de eerste uren van de gijzeling uit. De beelden laten honder den gijzelaars zien die op de grond zitten in de sportzaal, die later zou worden verwoest. Ook is te zien dat overal door de zaal draden zijn gespannen naar pakketjes die explosieven be vatten. brussel - Het extreemrechtse Vlaams Blok is er tot nu toe al tijd in geslaagd onderlinge con flicten binnenskamers te hou den. Gisteren kon de leiding een interne strijd over de toe komst van de partij echter niet meer indijken. Blok-Kamerlid De Man verwijt de partijleiding in Vlaamse kranten openlijk „lafheid" en „angsthazerij". De Man verzet zich er tegen dat de leiding van de partij de naam wil veranderen, als de rechter in november inderdaad bepaalt dat drie aan het Blok gelieerde organisaties racistisch van aard zijn. Daardoor zou het Blok alle overheidssubsidies mislopen, die de organisaties nu incasse ren. Daarom overwegen Ant werps voorman Dewinter, frac tievoorzitter Annemans en par tijvoorzitter Vanhecke de naam te wijzigen en meer gematigd, „fatsoenlijk rechts" programma aan te nemen. De Man en an dere oudgedienden vinden dit een te grote toegeving aan de gevestigde partijen in België. Volgens hen doet de Bloklei- ding er alles aan om maar aan de macht te kunnen komen. Conflicten binnen het Blok zijn voorheen nooit in de media uit gevochten. In een reactie zegt nieuwkomer binnen de partij, oud-journalist Verstrepen dat de oude getrouwen maar plaats moeten maken als zij de nieu we lijn niet willen accepteren. „Zij moeten hun conclusies maar trekken", aldus Verstre pen. „Je bakt geen omelet zon der eieren te breken." Nog slechts een deel van de ruimtesonde steekt boven de grond uit. Foto: EPA pasadena/anp-afp - De ruimte sonde Genesis is gisteren in de Amerikaanse staat Utah te plet ter geslagen bij terugkeer op de aarde. De beelden van de lan ding die de NASA uitzond, toonden het neerstorten van de sonde. De landing liep mis, om dat de parachute van het kleine gevaarte niet uitging. Dat er iets mis kon gaan, was al eerder duidelijk. Het Nationale Vlieg -en Ruimtevaartagent schap NASA had twee stunt mannen uit Hollywood inge huurd om te proberen de sonde al in de lucht boven de woestijn van Utah op te vangen. Met be hulp van helikopters moesten zij voorkomen dat de sonde hard op de aarde zou landen, aangezien het in de ruimte ver zamelde materiaal anders ver loren zou gaan. Sinds de lancering in augustus 2001 heeft Genesis dit materiaal verzameld uit de zonnewind, een stroom van geladen deel tjes uit de zon die door het hele zonnestelsel heen zwerft. De gegevens en de substantie die de sonde na terugkeer op aarde moest afleveren, zouden vol gens wetenschappers niet al leen de samenstelling van de zon onthullen, maar ook ver helderen hoe onze planeet kon ontstaan uit wolken sterrenstof. Het laatste stukje van de terug weg had de Genesis aan een pa rachute moeten hangen. De stuntmannen moesten de heli kopters met een haak naar de parachute 'hengelen' en de sonde, met een diameter van slechts anderhalve meter, aan boord van een helikopter hij sen. partij het terugtrekkingsplan onlangs afgeschoten. Door een referendum te houden hoopt Sharon een direct mandaat van de bevolking te krijgen om zijn plan toch te kunnen uitvoeren. Uit opiniepeilingen blijkt dat circa 60 procent van de Israë liërs voor terugtrekking is. Ook een meerderheid van de Likud- stemmers steunt het Gazaplan van Sharon. waterpeil in honderd jaar ver wacht. De Drieklovendam is de grootste waterkrachtcentrale ter wereld en ligt in de provincie Hubei, ten oosten van Sichuan. De watersnood is het gevolg van al dagen aanhoudende he vige regenval. In de beneden stroom van de Yangtze is al ge waarschuwd voor mogelijke verdere overstromingen, maar het is volgens deskundigen nog onduidelijk of het waterpeil er tot alarmerende hoogten zal stijgen. bagdad/washington-anp-rtr-afp De meer dan duizend Amerikaanse militairen die inmiddels in Irak zijn omgekomen, zijn voor president Bush juist reden om te vol harden in zijn missie in het Arabische land. Ondertussen neemt het geweld in Irak toe en lijkt de spiraal onomkeerbaar. „We zijn dankbaar voor de opofferingen van deze mannen en vrouwen in uniform. We zullen ze eren door onze missie te vol tooien", zei Bush in Washington. Veruit de meeste doden zijn gevallen na 1 mei 2003, de dag waarop Bush vanaf een vliegdek- schip het einde van de belangrijkste ge vechtshandelingen aankondigde, onder een groot spandoek met daarop de tekst 'Missie voltooid'. Een van de brandhaarden van het verzet tegen de Amerikanen en hun bondgenoten is Fallujah, waar de afgelopen dagen bij zware gevechten honderden doden vielen. De soennitische stad werd gisteren op nieuw door Amerikaanse vliegtuigen be stookt. Radicale Irakezen ontvoerden giste ren de vice-gouverneur van de provincie Anbar uit zijn huis in Fallujah. In het sjiitische stadsdeel Sadr City van de Iraakse hoofdstad Bagdad, een andere gro te verzetshaard, kwam gisteren een Ameri kaanse militair om, toen een bom ontplof te. Twee andere soldaten raakten gewond, aldus het Amerikaanse leger. Bij gevechten kwamen in deze wijk de afgelopen dagen tientallen Irakezen om. Het afgelopen etmaal zijn in Irak drie bui tenlandse vrachtwagenchauffeurs gedood toen hun door Amerikanen beschermde konvooi onder vuur werd genomen door opstandelingen. De incidenten hadden plaats ten noorden van Bagdad, aldus de Iraakse politie woensdag. Intussen bereiden de meeste buitenlandse hulporganisaties in Irak zich voor op een vertrek uit dat land na de ontvoering van twee Italiaanse hulpverleners in Bagdad. Dat zei een coördinator voor activiteiten van non-gouvernementele organisaties (ngo's) in Irak woensdag tegen het Franse persbureau AFP. „Het lijkt er na overleg deze morgen op dat de meeste buitenlandse ngo's zich opma ken om het land te verlaten en sommige buitenlanders zijn deze ochtend zelfs al Bush: „We zullen ze eren door onze missie te voltooien". Foto: EPA vertrokken", zei Jean-Dominique Bunel. „De anderen doen de komende dagen waarschijnlijk hetzelfde. Volgens Bunel zijn ongeveer vijftig ngo's actief in Irak. Een groep gewapende man nen ontvoerde dinsdagmiddag uit een rus tige wijk in het centrum van Bagdad de Ita liaanse hulpverleensters Simona Pari en Si- mona Torr'etta van de organisatie Un ponte per Baghdad (een brug naar Bagdad). Ook twee Iraakse hulpverleners moesten mee met de mannen. Een islamitische groepe ring die zich 'Ansar al-Zawahiri' noemt, heeft gisteren de verantwoordelijkheid voor de ontvoering van de twee Italiaanse mede werksters opgeëist. Zij deed dat in een boodschap die op een islamitische website is geplaatst. Of de naam van de groep ver wijst naar Ayman al-Zawahri, de Egypti sche rechterhand van al-Qaeda-leider Osa ma bin Laden, is niet bekend. De ontvoering van Pari en Torretta is vol gens de boodschap „de eerste van onze aanslagen op Italië". De actie is bedoeld als wraak op de Italiaanse premier Berlusconi en „het criminele Italiaanse kruisvaarders volk" omdat Italië „moslimgebied heeft be zet en moslims heeft vermoord". Italië heeft ruim 2700 militairen in Irak gestatio neerd en weigert die terug te trekken. Of de boodschap inderdaad van de ont voerders van de twee vrouwen en de twee Irakezen afkomstig is, is niet duidelijk. Sommige Italiaanse deskundigen trekken de authenticiteit in twijfel. Intussen ont kennen de ontvoerders van twee Franse journalisten op een internetpagina dat zij losgeld hebben geëist voor hun gijzelaars. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd - De ziekte aids rukt, na een sta bilisatie in het begin van de negentiger jaren, opnieuw sterk op in Europa. Volgens cijfers van de Europese Commissie zijn in de EU en een aantal buurlanden inmiddels 1,3 miljoen mensen besmet met het HIV-virus dat aids veroorzaakt. Ook in Nederland zijn de besmettingscijfers te hoog, meent Europees Commissaris Pavel Telicka (volksgezondheid). Ons land telt naar schatting tussen de 16.500 en 23.000 HIV-ge- infecteerden, waarvan er ruim 9300 officieel geregistreerd zijn. Het aantal personen met aids bedroeg in januari van dit jaar 6297. Het dagelijks bestuur van de EU heeft de lid staten met klem opgeroepen 'politiek leider schap' te tonen om te voorkomen dat de ziek te epidemische vormen aan gaat nemen. Vooral in nieuwe lidstaten zoals Estland en Litouwen en in buurlanden als Wït-Rusland, Oekraïne en Rusland is de stijging van het aantal nieuwe besmettingen sinds 1995 spec taculair. In sommige van die landen stijgt dat aantal zelfs sneller dan in de tot nu toe ergst getroffen gebieden in Afrika. In Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland is het aantal besmettingen de afgelopen tien jaar vijftig maal hoger geworden, vooral door de toename van intraveneus druggebruik. In die landen is inmiddels één op de 100 volwasse nen besmet. Volgens Telicka is de situatie in Estland en Li touwen 'zeer ernstig'. Ook in veel West-Euro- pese landen is het aantal nieuwe besmettin gen sinds 1995 sterk gestegen, vooral bij men sen tussen 15 tot 25 jaar. In heel West-Europa is het aantal nieuwe besmettingen sinds 1995 verdubbeld. De toename van het aantal HIV-besmettin- gen wordt besproken op een conferentie die medio september in Vilnius (Litouwen) ge houden wordt. Daaraan nemen de ministers van gezondheid van alle EU-landen en een aantal buurlanden plus tal van experts, deel. De conferentie moet startpunt zijn van geza menlijke aktie om aids te voorkomen, meer voorlichting en tot nauwere samenwerking. „HlV/aids is niet alleen een probleem voor Afrika en ontwikkelingslanden. We hebben te maken met een ernstige epidemie die hier, in delen van Europa, aan de oppervlakte komt. De EU moet leiding geven aan de aktie die op het hele continent nodig is om een epidemie te voorkomen", zei Telicka. Volgens Telicka is de politieke aandacht voor het probleem de laatste jaren verslapt. Boven dien heeft de ontdekking van aids-remmende medicijnen bijgedragen tot mindere aandacht voor de ziekte. De burger lapt het gevaar be smet te raken steeds meer aan de laars. EU-commissaris David Byrne liet weten dat de Europese Commissie bereid is een rol te spelen in het bestrijden van de ziekte. „Maar de integrale aanpak die we voorstellen zal al leen werken als alle partners hun verantwoor delijk nemen. Regeringen moeten HlV/aids de aandacht geven die het verdient."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7