t ^SS-JS^ngen Duizenden banen weg in onderwijs BINNENLAND 1 Donner wil meer ruimte voor deals met criminelen Harde ingrepen ontslagrecht raken politici niet MBca--. Kabinet trekt handen af van aandelenlease Vrouwen ongewenst zwanger door te dure pil Glazenwassers verongelukken Proosten op het monument Rekenkamer oordeelt hard over beloningen Onderwijs MAXY,Jm MEr 'We hebben beunhazen in de hoftoren' terprijs =vast donderdag 9 september 2004 In een taxi vastzit- •rkeer mag de con- •ts extra's kosten. De j taxi's moeten in de een kilometerprijs waarin tijd niet is )it staat in een advies ntantsbureau KPMG er Peijs van verkeer iat heeft omarmd, aat het kabinet over o en gieter man fataal pjjet bijvullen van een n 83-jarige man uit eren fataal gewor- y litie vermoedt dat de 'sloot voor zijn huis is en hij de gieter wilde voorbijganger ont- ichaam. jtten-Leur ischoten ien 30-jarige man uit is gisteren in een ikenhuis overleden van een schiet- ;ens de politie werd :r uur 's nachts ge- door degene die de chotwonden in het had afgeleverd. >kt geld in iekamers orgverzekeraar CZ nende maanden geld peratiekamers van gn. Ziekenhuizen rerzekerden van CZ '~nen tot maximaal krijgen van de ver- laarvan moeten ze iekamer verplicht la- 'iten door een orga- idviesbureau. Vol- met het verbeteren liëntie van operatie- ig keer de investe- rdiend worden. Iers rdeeld De militaire kamer rechtshof in Arnhem ien twee Nederland- rs, die vorig jaar in hun wacht in slaap allen, veroordeeld tot kardelijke militaire in twee maanden en jraf van 60 uur. Het het de twee 20-jarige teer kwalijk dat zij de ran andere militairen titty in gevaar heeft bwicht kinderen - Het overgewicht lasisscholieren dijkt uit een onder- GGD-Fryslan. Van jerlingen in groep ze- fechooljaar 2002/2003 tocent van de jon- ,5 procent van de pvaar. Van de 6000 die een jaar later in li zaten, bleek al 13,4 n de jongens en 16,4 ïi de meisjes te oiere provinciale ril ook onderzoek be- 'dgaan dat nog doen. net 'zachte' asten ijkswaterstaat heeft proef enkele nieu- lichtmasten ge- ig^e A30 bij Bameveld. igBorganisatie TNO nfle de lantaarnpalen irdnaakt van een met erfcrsterkte kunststof, jjjjunnen een botsing ïjdto beter opvangen. =nag nog -i afgraven t - Cementfabriek nog 25 jaar mergel l Maastricht. Voor- iat het bedrijf zijn re- 'ngen, die nu nog 1 zijn in binnen- en L in Maastricht con- pat plan heeft de gedeputeerde Vest- gesloten deuren ge- extra coalitie - t plan kan rekenen provinciale staten ïiddels ook be- Duitse Heidel- aarvan de ENCI groningen/anp - Steeds meer vrouwen raken zwanger omdat ze geen geld hebben voor anti conceptiemiddelen. Dat con stateren de centra voor seksuele gezondheid Noord-Nederland en Amsterdam. Exact cijfermateriaal is nog niet beschikbaar, maar in Noord- Nederland gaat het sinds janua ri in elk geval om enkele tiental len zwangerschappen, laat di rectrice K. Bauer van het cen trum weten. Het centrum denkt dat het aantal zwangerschap pen de komende maanden nog fors zal stijgen. De ongewenste zwangerschap pen zijn volgens Bauer te wijten aan de verwijdering van de an ticonceptiepil en spiraaltje uit het ziekenfonds. „Voor kwets bare groepen in de samenleving is de pil onbetaalbaar", aldus Bauer. „Men denkt de oplos sing te vinden in methodes als periodieke onthouding. Dat lijdt echter vaker tot een onge wenste zwangerschap." In Amsterdam is sinds januari vooral het gebruik van het spi raaltje gedaald. Hierdoor wordt een toename van ongewenste zwangerschappen geconsta teerd, zegt Y. Hazeveld van het Amsterdamse centrum. Daar naast bezuinigen vrouwen op de pil. „Vrouwen schakelen over op een goedkopere pil, hoewel die vaak ongewenste bijwerkingen heeft", aldus de woordvoerster. roosendaal/anp - Twee gla- zenwassers uit Middelburg zijn gistermiddag door een ongeval in Roosendaal om het leven ge komen. Het tweetal, 42 en 56 jaar oud, viel voor de ogen van twee collega's van zeven hoog, toen door nog onbekende oor zaak de arm van een hoogwer ker knakte. De mannen werden uit hun bakje geslingerd en kwamen ruim zestien meter la ger op de grond terecht. Vol gens de politie was een van de mannen op slag dood. Zijn col lega stierf korte tijd later aan zijn verwondingen. Voor de twee glazenwassers die het on geval hebben zien gebeuren, is slachtofferhulp ingeroepen. breda - Bredanaars vieren voor de Heilig Hartkerk een feestje, nadat de Raad van State de honderd jaar oude kerk de status van rijksmonument had verleend. Daarmee kwam een eind aan bijna twin tig jaar getouwtrek. De raad verwierp het bezwaar van de eigenaren van de kerk, projectontwikkelaar Ouwehand uit Katwijk en de Stichting Woonzorg Nederland. Die wilden na de sloop appartementen bouwen op de plaats van de kerk. Het bisdom Bre da onttrok de kerk in 1986 aan de eredienst. Dat stuitte in de parochie op veel weerstand. Bij de sluiting van de kerk moest de politie parochianen den haag/anp - Met de beloningen voor topambtenaren op het ministerie van On derwijs is het nodige mis. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in een nieuw on derzoek naar onregelmatigheden bij het departement. De Rekenkamer heeft over de hele breedte van financiële regelingen voor topambte naren fouten geconstateerd: te hoge bo nussen, riante vertrekregelingen, extra pe riodieken en te hoog ingeschaalde ambte naren. De extra bonussen varieerden van 500 euro tot soms 10.000 euro, zo meldden bronnen in Den Haag. In anderhalf jaar tijd zou 44 keer een te hoge toeslag zijn uitge keerd. Ministeries zijn grotendeels vrij in hun be leid bij bonussen en vertrekregelingen. Dat resulteerde bij Onderwijs in maximale be dragen bij enkele ontslagen topambtena- den haag/gpd - De ministers Zalm van financiën en Donner van justitie trekken hun handen af van de problemen rond aan delenlease. Voor de afnemers van verliesgevende aandelen- leaseproducten rest de gang naar de rechter. Zij moeten wel opschieten, want de verjarings termijn is vijf jaar. Zalm en Donner vergaderden gisteren met de fractiespecialis ten van de Tweede Kamer over de conclusies van de Commis sie Geschillen Aandelenlease. Deze club werd september vo rig jaar in het leven geroepen om te bemiddelen tussen aan bieders en ontevreden afne mers van leaseproducten. Op 16 juni staakte deze commissie haar pogingen tot bemiddeling. Dexia, dat met de overname van Bank Labouchere van Ae- (advertentie) gon in 2000 de grootste aanbie der van aandelenleaseproduc- ten werd in Nederland, bleek niet bereid tot medewerking. Daardoor faalde de bemidde lingspoging. Dat was ook de conclusie van het rapport dat de commissie op 13 juli aan mi nister Zalm aanbood. Volgens Zalm zit met het staken van de bemiddelingspoging ook het grootste gedeelte van zijn werk erop. Hij denkt niet dat de overheid nog meer kan doen om de afnemers van leasepro ducten te helpen. Degenen die een geschil met hun bank heb ben, moeten hun gelijk zien te halen bij de rechter, vindt Zalm. Achter de schermen blijft hij zijn best doen om Dexia weer tot overleg te bewegen. „Maar Dexia is inmiddels uit den haag/gpd - Op basis- en middelbare scholen verdwijnen meer dan elfduizend banen. Te gelijkertijd komen er steeds meer jonge leraren op de ar beidsmarkt. Daardoor groeit de werkloosheid in het onderwijs twee keer zo snel als in andere sectoren. Dat zegt Walter Dresscher, voorzitter van de Algemene On derwijsbond (AOb). Door be zuinigingen op onderwijs aan kinderen met een leerachter- stand, raken zeker 4250 leer krachten hun baan kwijt. Ook op de regionale opleidingscen tra (roc's) vallen flinke klappen. Daar zullen naar schatting 7000 banen verdwijnen, omdat zij straks niet meer automatisch inburgeringcursussen verzor gen. „Dit kabinet investeert niet in onderwijs. Wij hebben beunha zen in de Haagse hoftoren", al dus Dresscher, die vanmiddag een toespraak hield ter gelegen heid van de start van het nieu we schooljaar. Volgens de onderwijsbond voe len vooral pabo-studenten zich bekocht. Een paar jaar geleden werden ze door de overheid massaal overgehaald om leer kracht te worden. Ze zouden verzekerd zijn van een baan, omdat er een groot tekort was aan jonge docenten. „Pas afge studeerden merken nu massaal dat er nauwelijks banen zijn te vinden", aldus Dresscher. Bij de onderwijsbond komen veel klachten binnen van afge studeerden die maar niet aan de bak komen. Ze balen be hoorlijk, zo blijkt uit de e-mails die bij de bond binnenstromen. „Ik heb mijzelf drie jaar volledig over de kop gewerkt om aan dit diploma te komen en ik voel mij behoorlijk misleid door de overheid", aldus een afgestu deerde. Volgens AOb-voorzitter Dres scher dreigt het gevaar dat jon geren die nu niet aan de slag komen, het onderwijs de rug toe keren. „Zij voelen zich bela zerd door een overheid die ze eerst verleidt om dit mooie vak uit te oefenen, maar ondertus sen werkgelegenheid schrapt. En dat terwijl we over een paar jaar al die mensen hard nodig hebben." Om jonge docenten toch zo veel mogelijk binnen boord te houden, pleit de onderwijs bond voor het opzetten van in- valpools. Invalkrachten krijgen dan een vast contract als inval ler op verschillende scholen waardoor zij zeker zijn van werk en inkomen. Van der Hoeven krijgt wenskaarten retour telijk achterstandenbeleid. De schoolbesturen in de vier grote steden hebben alle ba sisscholen in Nederland opge roepen minister Van der Hoe ven (onderwijs) van repliek te dienen. Van der Hoeven stuurde alle scholen een kaart waarin ze iedereen een goed nieuw schooljaar wenst. Veel scholen zijn echter woedend over de bezuiniging van 100 miljoen euro op het gemeen- Met geld uit dat potje kunnen scholen aan kinderen met een leerachterstand extra aan dacht besteden. De schoolbe sturen in Amsterdam. Rotter dam, Utrecht en Den Haag roepen scholen nu op de kaart terug te sturen naar het minis terie en daarop te schrijven dat er grote problemen drei gen te ontstaan. uit de kerk te dragen. Daarna begon een lange juri dische strijd. De gemeente Breda, die aanvankelijk voor sloop van de kerk was, veranderde in de loop van de tijd van mening en adviseerde uiteindelijk positief bij de aanvraag om het gebouw op de rijksmonumentenlijst te krijgen. De neogotische Heilig Hartkerk is ontworpen door architect PJ. van Genk, aan wiens werk de laatste jaren steeds meer belang wordt gehecht. Het is de enige kerk in Nederland die nog als 'drie-eenheid' bestaat, met een naastgelegen pastorie en kloostergebouw. Foto: ANP/David van Dam ren. Ook werd bijvoorbeeld geregeld dat het prepensioen van topambtenaren volle dig werd aangevuld. De Rekenkamer constateert dat vooral de onderbouwing van veel beloningen ont breekt. Minister Van der Hoeven (onder wijs) gaf opdracht tot het onderzoek, nadat een groep verontruste ambtenaren de Tweede Kamer op het wanbeheer bij On derwijs had gewezen. den haag/gpd - Het openbaar ministerie moet meer mogelijk heden krijgen om deals te slui ten met criminelen, vindt mi nister Donner (justitie). Ook een meerderheid van de Twee de Kamer is daar voor, al zijn de partijen het onderling en met de minister nog niet eens over de manier waarop. PvdA en CDA, samen goed voor een meerderheid in de Kamer, vinden dat justitie criminelen die tegen andere criminelen willen getuigen tot de helft strafvermindering moet kun nen aanbieden. Nu mag justitie niet meer dan eenderde van de straf kwijtschelden. Donner ziet niet veel heil in ruimere kwijt schelding, maar is op zich niet tegen als de Kamer daartoe een voorstel indient. Hij wees er in een debat over de deals gisteren wel op, dat daarmee het pro bleem niet is opgelost. „In de praktijk zal er dan gevraagd worden om driekwart kwijt te schelden. Dan is the sky the li mit." Volgens hem is er meer resul taat te halen met een betere be schermingen van getuigen, dan met vermindering van de straf. Nu mag het openbaar ministe rie alleen strafvermindering aanbieden, maar de minister vindt dat het ook mogelijk moet zijn om iemand een verblijfs vergunning te geven in ruil voor een belastende verklaring. Ook wil Donner dat afgesproken kan worden dat criminelen een gro ter deel van hun verdiensten uit de misdaad mogen houden. De PvdA vindt zelfs dat het OM criminelen mag aanbieden de hele straf kwijt te schelden, maar dat gaat de rest van de Kamer te ver. Het kan niet zo zijn dat mensen die moorden op hun geweten hebben vrijuit gaan, betoogde WD'er Griffith. „We moeten ook denken aan de slachtoffers." De Kamer debatteert nog ver der over de afspraken met cri minelen. Zij besloot gisteren dat getuigen die een deal slui ten, omdat zij een verklaring af willen leggen, maar daar tijdens de rechtszaak op terug komen, strafbaar zijn. Daarmee repa reerde de Kamer een foutje in het wetsvoorstel, dat nu bij de Eerste Kamer ligt. (advertentie) Nederland vertrokken, mede door de problemen met deze leaseaffaire", aldus de minister. „De reputatie van de bank is hierdoor al geschaad en ik denk dat meer herriemakerij in Den Haag ze niet dichter naar de onderhandelingstafel brengt." Consumenten die door schul den aan Dexia in de problemen zijn gekomen, kunnen ook niet rekenen op bijstand van de overheid. Klanten die weiger den hun schulden aan Dexia te rug te betalen, zijn inmiddels geregistreerd bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. Daardoor krijgen ze geen leningen van banken en zou den ze niet in staat zijn een ad vocaat te betalen. Volgens Zalm kan hij daar niets aan verande ren. bel 0800-1292 rf naar www.yarden.nl den haag/gpd - De plannen die het kabinet heeft met de WW zijn niet misselijk. Je moet langer gewerkt hebben wil je in aan merking komen voor een uitke ring en je krijgt minder dan voor heen. Ontslagvergoedingen wor den voortaan verrekend met de WW. Zijn de politici die dit bepa len ook zo hard voor zichzelf? Het zal je gebeuren. Je bent 50, hebt dertig jaar gewerkt en wordt ontslagen. Als je aan alle voorwaarden voldoet, heb je recht op vier jaar WW. De uit kering bedraagt dan 70 procent van het laatst verdiende loon met een maximum van 2.553 euro bruto per maand. Zodra je 54 bent en nog geen nieuwe baan gevonden hebt, volgt de bijstand. Met een eigen huis of gevulde spaarpot, moet je die bezittingen eerst opeten. Hoe anders ziet de toekomst er uit als je Kamerlid bent. Een 50- jarige parlementariër met tien dienstjaren ontvangt wachtgeld tot zijn 65ste. Tweede-Kamerle den verdienen 7.177,13 euro bruto per maand. Het eerste jaar krijgt het ex-Kamerlid 80 procent van dat bedrag. Voor hen geldt dat maximum van 2.553 euro per maand niet. „Daar wil ik wel een paar kant tekening bij plaatsen", zegt CDA'er Liesbeth Spies.Als je als politicus stopt, heb je geen recht meer op allerlei onkos tenvergoedingen. Dus je valt al terug in inkomen. Daarnaast is de vergelijking tussen een poli ticus en een werknemer in het bedrijfsleven niet zo makkelijk te maken. Het is belangrijk dat we voldoende gekwalificeerde volksvertegenwoordigers kun nen vinden. Je moet die men sen wel iets bieden, want wie voor de politiek kiest, neemt een risico. Vaak moet je er een baan voor opzeggen." Als iedere verslechtering van de WW die politici bedenken ook voor hen zelf zou gelden, zou dat een stuk eerlijker zijn", vindt SP'er Agnes Kant. „Wat goed is voor een ander, is ook goed genoeg voor jezelf." Ambtenaren die worden ontsla gen, vallen niet meer in een wachtgeldregeling. Sinds een aantal jaar komen ook zij in de WW. Het verschil met werkne mers uit het bedrijfsleven is echter dat zij geen maximum kennen aan hun uitkering. Daarnaast genieten zij meer ontslagbescherming. „Het valt moeilijk te ontken nen", vindt PvdA'er Jan Boel houwer. „Het verschil tussen wat in de echte wereld gebeurt en op het Binnenhof wordt zo langzamerhand wel erg groot. Het is onvermijdelijk dat de verschillen tussen ambtenaren en werknemers in het bedrijfs leven op termijn worden opge heven." Maar dat dit ook voor politici moet gebeuren, dat vindt PvdA'er wat ver gaan. „Ik vind dat een regeling voor 50- plussers die tot hun 65ste wachtgeld krijgen, wel kan wor den afgeschaft. Maar de onze kerheden voor politici zijn uit zonderlijk groot. Ze ziin voor hun baan afhankelij^ran de gunst van de kiezers. En veel wethouders zitten hun ambts periode niet uit. Politici kunnen dus niet een langdurig dienst verband opbouwen. Daar moet wat tegenover staan." Kant moet lachen om die argu menten. „Het is onzin dat poli tici een aparte status zouden moeten hebben. We verdienen een goed salaris en het Kamer lidmaatschap is een vak met veel statuur. Alsof werknemers in bedrijven op dit moment meer zekerheid over hun baan hebben dan wij."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3