Veilig wonen achter een hek GESPREK VAN DE DAG Bioloog Fritz wijst ibis de weg naar het zuiden Nonchalant colbertje, stoere trui, sportieve broek V3 Een op de vijf Duitsers wil de Muur graag terug Amerikaans fenomeen 'gated community' doet ook in Nederland zijn intrede ,r' donderdag 9 septemé DAGELIJKS LEVEN pit prtBy rook n/mk KNoFtook ,ik zweer MENSELIJK PRINS FRISO is toegetreden tot de raad van bestuur van het Belgische telecom- bedrijf TELENET. Telenet biedt internet, telefonie, analoge televisie en binnen kort ook digitale, interactieve televisie. De prins is uitgenodigd om zijn ervaring. De tweede zoon van koningin Beatrix studeerde onder meer bedrijfseconomie en deed de postdoctorale opleiding Master of Business Adminstration (MBA). Na zijn functie bij de bank Golman Sachs in Londen, werd Friso in maart directeur bij TNO Space in Delft. Het gaat hier om een deeltijdbaan van 60 procent. TNO Space bundelt de marktinspanningen van vijf TNO-instituten op het gebied van de ruimtevaarttechnologie, wat de prins ook heeft gestudeerd. ,,De prins is ge kozen om wat hij is, niet om wie hij is", aldus een woordvoerster van Telenet. Artiesten die volle zalen probe ren te trekken door keer op keer TEN ONRECHTE te beweren aan hun ALLERLAATSTE TOURNEE bezig te zijn, doen hun fans daarmee geen onrecht aan. Dat heeft de Australische consumentenbond gisteren be paald. Een fan van de 55-jarige Australische smartlappenkoning John Farnham had een klacht ingediend. De zanger had aan zijn tournee in 2002 de titel The Last Time gegeven en gesugge reerd dat de concertreeks de laatste kans zou zijn om hem te zien optreden. Onlangs tekende Farnham echter een nieuw con tract voor vijf albums en kondig de hij een nieuwe tournee aan. Misleiding, vond de fan. De ONTBLOTE BORST van popster JANET JACKSON tijdens een optreden op de Super Bowl kost de moederon derneming van de Amerikaanse tv-zen- der CBS 550.000 dollar. Het Ameri kaanse commissariaat voor de media FCC legde de boete gisteren op aan Viacom. Het is de grootste boete ooit die de FCC heeft opgelegd. Het bedrag is een optelsom van de twintig boetes van 27.500 dollar voor alle door Via com beheerde lokale tv-zenders die het incident hebben uitgezonden. De blote borst van Jackson was in februari rechtstreeks te zien toen Justin Tim- berlake met wie ze optrad 'per ongeluk' aan haar kleding trok. Het duo trad op tijdens de pauze van de Super Bowl, de finale van de Amerikaanse football- competitie. De FCC ontving meer dan een half miljoen klachten. De Amerikaanse acteur, regisseur, producent en zanger WILLIAM SHATNER (73), wereldberoemd als CAPTAIN KIRK in de sciencefictionserie Star Trek, heeft zijn tweede album opgenomen. Dat meldde platenmaatschappij Sony gis teren. Shatners debuutalbum The Transformed Man kwam 35 jaar geleden uit. Op het nieuwe album, getiteld Has Been, zingt Shatner samen met onder meer Joe Jackson, Aimée Mann en Henry Rollins. Hij schreef alle nummers samen met Ben Folds, met wie hij ook het album produceerde. De Muur in 1962. Met springstoffen hadden onbekenden er een gat ingeblazen ter hoogte van de Berlijnse Bernauerstrasse. Archieffoto: ANP Een op de vijf Duitsers wil de muur terug, die het land van 1961 tot 1989 in tweeën deelde. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van het instituut Forsa. In het voormalige West-Duitsland wil 24 procent van Fernand Auwera Verzinsels groeien altijd op een bodem van waarheid de ondervraagden de muur terug en in de voormalige DDR 12 pro cent. Van de ondervraagde Oost-Duit sers zei 57 procent dat zij er nu be ter aan toe zijn dan voor de hereni ging van Duitsland, bijna veertien jaar geleden. 29 procent ziet geen verschil en 14 procent vindt dat het nu slechter gaat. Drie van de tien Oost-Duitsers vinden dat hun deel van het land tot dusver te wei nig hulp heeft gekregen. Slechts 5 procent vindt dat de hulp te om vangrijk was. In het westen van Duitsland is 37 procent van mening dat er te veel is gedaan aan hulpverlening aan het oosten, dpa Beschermd wonen op het platteland. In een monument met een hek en bewakingscame ra's eromheen. Volgens de Roermondse pro jectontwikkelaar Paul Berben een gat in de markt. Zijn eerste project op dit gebied: de kasteelhoeve Oud Waterloo in Beesel. 'Gated community' heet het in het Engels. Vrij vertaald een gemeenschap met een hek eromheen. In de VS is het al jaren een be kend verschijnsel. In Nederland roept zo'n term vaak negatieve associaties op. Toch zal het concept in ons land aan populariteit winnen, voorspelt projectontwikkelaar en aannemer Paul Berben uit Roermond. Berben ziet beschermd wonen als een gat in de markt. Veel ouderen kiezen voor een appartement in de stad, zegt hij. Dan ben je vaak veel geld kwijt, vooral als je een beetje exclusief wilt wonen. ,,Ik denk dat je een heel goed alternatief kunt bieden als je specifieke historische panden in het bui tengebied zoals carréboerderijen tot gated community verbouwt." Graaf Michael von Villers, eigenaar van de monumentale kasteelhoeve Oud Waterloo in Beesel, was aan het goede adres toen hij tegen Berben aan liep. De hoeve is drin gend aan restauratie toe, maar De Villers kon de restauratie niet betalen. Zeg nou zelf, glundert Berben op de binnenplaats van het rond 1715 gebouwde complex. „Die monumentale sfeer heeft voor mij de doorslag gegeven om aan dit project te be ginnen". Met het plan is een investering van 4,5 miljoen euro gemoeid. Kopers van een monument hebben als voordeel dat ze bepaalde subsidies kunnen krijgen. De on derhoudskosten zijn bijvoorbeeld tot een bepaald bedrag aftrekbaar voor de belas ting. Ook worden de woningen in het te restaureren deel van de hoeve deels gefi nancierd met een restauratiehypotheek, waarover slechts een procent rente betaald hoeft te worden. Het complex zelf komt behoorlijk beschut te liggen. Ten noorden ligt het in 1922 ge bouwde kasteeltje Waterloo. Aan de zuid en de westkant zal over enkele jaren op en kele tientallen meters de A73 passeren, achter een met groen bekleed geluids scherm. Dan is het complex alleen nog be reikbaar via de rijksweg tussen Swalmen en Reuver. Aan de toegangsweg komt een plein te liggen met garageboxen. De hoeve f is straks alleen toegankelijk via een trisch bediende poort. Goedkoop wonen wordt het niet. vewoningen, met een inhoud van 577 kuub, variëren in prijs van 250j 550.000 euro. Ze krijgen aan de acl een tuin van gemiddeld enkele hoi vierkante meters. De ontwikkela; met het project vooral op weigestel tigplussers en tweeverdieners zont deren. Vier mensen hebben al eei een appartement genomen. Von wordt binnenkort de vijfde. Hij wi]ls bijgelegen villa verkopen en naar maine De Villers, zoals deze nieir community gaat heten, verhuizea' Natuurlijke stoerheid bepaalt deze herfst en winter voor een groot deel het modebeeld voor mannen. Foto's: ANP Modebeeld voor mannen deze herfst conservatief en toch eigenzinnig Het nieuwe modebeeld voor mannen de komende herfst en winter is conservatief en eigenzinnig tegelijk. Dit zit hem vooral in de combinaties. Stijlperiodes uit de vorige eeuw worden gemixt, zodat een nieuw beeld ontstaat. Enerzijds wordt gekeken naar de stijl en cultuur van de ja ren '20 en '30 van de vorige eeuw en anderzijds naar de retro- en Modlook van de jaren '60. De eerste stijl is te herkennen aan elegante pakken, die een tikkeltje noncha lant worden gedragen. Colberts met twee- en drieknoops- sluitingen en brede revers zijn slank gesneden en worden gecombineerd met rechte pantalons. Het tailormade pak, oftewel met de hand gemaakt, blijft sterk aanwezig. Lange overjassen waaraan een smalle bontkraag kan worden vastgemaakt, en smoking- en jac quetachtige colberts passen bij de nostalgische sfeer die herinneringen aan oude zwartwit films oproept. De kleu ren zijn ingetogen: zwart, middengrijs en antraciet wor den aangevuld met inktblauw, donkerbruin en camel. Wit en crème worden alleen gebruikt als accent voor over hemden of shirts. De retro- en Modstijl is strak en heeft een sterk modieus karakter. Het silhouet is recht, zodat een slank en langge rekt beeld ontstaat. Bij strakke, zwarte pakken worden smalle stropdassen gedragen. De combinatie zwart met zwart komt opzetten, maar het witte overhemd blijft over eind in deze stijl. Truien en katoenen shirts hebben een ronde boord of zijn voorzien van een V-hals. De argy- leruit, oftewel een ruit in de vorm van een wiebertje, is be langrijk als dessin. Ook voor deze stijl is het kleurenbeeld donker. Naast zwart en grijs zijn oker, beige en camel ge bruikt. De vrijetijdskleding voor mannen is deze winter stoer en ruig. Gebreide truien en vesten zijn uitgevoerd in effen na- tuurtinten of in bruinen met roomwit. Noorse dessins of juist folkloreprints uit landen die rondom de Andes liggen, zorgen voor een authentiek beeld. Broeken vallen ruim en hebben allerlei details, die niet altijd zichtbaar hoi* zijn. Bij deze natuurlijke stoerheid passen natuurlij 1 ren: bruinen, kaki, grijsgroen, bordeauxrood. Diveig ten rood, oranje, helblauw en zilver zijn gebruikt al lende accentkleuren. n Voorts blijft de invloed van de sportwereld ook dei aanwezig. Nieuwe items zijn colberts waarin trains jes met capuchons zijn vastgemaakt. Jasjes en sweT worden verrijkt met emblemen en badges die naaft kaanse universiteiten of hogescholen verwijzen. Bfr vallen laag en wijd. Daarnaast is er ruimte voor 5-pockets. Ook de jod broek, 'trackpant' geheten in jargon, is weer terugj gewone stadsbeeld. In dit stoere thema past evenefc grote aanbod T-shirts waarop grappige of juist prrfr rende teksten staan gedrukt. De kleuren zijn stoerp zwart met gewassen grijzen en rafblauw in combi»' felgeel, turkoois, kobalt, hardgroen, roze en oranj^t Pogingen om de met uitsterven bedreigde heremietibis opnieuw in Europa te introduceren zijn maar in beperkte mate succesvol. In plaats van naar het zuiden te vliegen in de herfst, trekken ze naar het noorden waar ze de kou de winters vaak niet overleven. Een Oostenrijkse bioloog wil ze met een ultralicht vliegtuigje de route leren. Het is aandoenlijk om te zien hoe tien ibissen urenlang door dalen en over bergketens de piloot en bioloog Johannes Fritz volgen in zijn trike, een lichtgewicht vlieg tuigje. Ze zijn vanaf hun geboorte gewend geraakt aan het motorge luid en weten niet beter dan hun 'pleegvader' op de grond en in de lucht te volgen. Terwijl hij steeds hun namen roept, antwoorden de drie maanden oude vogels met een hoog en kinderlijk chrupp- chrupp. 's Nachts zet Fritz zijn tentje op vlak voor de volière waar de vogels veilig en ongestoord kunnen slapen. De Oostenrijkse bioloog is aan zijn tweede poging begonnen om tien heremiet- oftewel kaalkopi bissen de weg te wijzen naar hun overwinteringsgebied, het We- reldnatuurfonds- park Oasis La- guna di Orbetello in de Italiaanse Toscane. Vorig jaar is het migra tie-experiment grotendeels mis lukt, omdat de vogels die hooguit 40 kilometer per uur vliegen, het te snelle vliegtuigje niet konden bijhouden. Omdat de vogels ook verschillende pleegouders had den, waren ze minder goed op el kaar ingespeeld en raakten elkaar vaak kwijt. Daardoor moesten ze regelmatig in plastic containers per auto vervoerd worden. Dit jaar vliegt het nog geen hon derd kilogram zware vliegtuigje iets langzamer en zijn de dieren beter getraind. Ter ondersteuning vliegt een tweede trike op afstand mee. Fritz hoopt half september vliegend in Toscane aan te ko men. De Oostenrijkse bioloog, ge specialiseerd in het sociale gedrag van vogels, is verbonden aan het Konrad Lorenz proefstation in Grünau. Daar wordt getracht de inmiddels uitgestorven ibis op nieuw te introduceren in de al pen. Deze zwarte trekvogel met kale kop en lange rode snavel, leefde tot in de middeleeuwen in Midden-Europa, vaak op rots wanden, ruïnes en in kloosters. Maar de jacht en verstedelijking hebben hem ruim 350 jaar gele den verjaagd. Wereldwijd is deze vogelsoort vrijwel uitgestorven, al leen in Marokko en Syrië leven nog enkele kolonies. De tien vogels waarmee Fritz dit jaar het migratieproject uitvoert, heeft hij vanaf hun geboorte ge voerd, waardoor ze hem volgen als hun eigen ouder volgen. Uit liefde voor de dieren heeft hij zijn angsten overwonnen en zijn vlieg brevet gehaald. Als aanvoerder van de vogels gaat hij er vanuit dat als ze één keer de route zijn gevlogen, ze belangrijke kenmerken als wegen, rivieren en Bioloog dr. Johannes Fritz voert zijn heremietibissen. Op de acht^, de twee trikes, ultralichte vliegtuigjes. Foto: GPD/Jet Budelman kustlijnen kunnen onthouden en aan hun nakomelingen kunnen doorgeven. Verder oriënteren ze zich via magnetische velden. „Het lijkt erop dat ze die wel kunnen waarnemen, maar de coördinaten met elkaar verwisselen en het noorden daarom voor het zuiden aanzien", vermoedt de weten schapper. De ervaringen van het team wor den regelmatig op internet (www- .waldrappteam.at) vastgelegd en later als wetenschappelijk onder zoek gepubliceerd. Fritz noemt zijn project ij rugkeer van de ibis uit N« ark', daar Noach volgens| vanuit zijn ark een ibis 01 ning uitstuurde. Als alle j heelhuids aankomen in <1 lijke Toscane en de win te goed doorkomen, dan wd spannend of ze uit eigen in het voorjaar de weg wd nen terugvinden naai" de rijkse alpen. Fritz: „Andei ik ze gaan ophalen." Monique Broeshart

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2