0 sprinters SERVICE Pas morgenavond buitje Kruiswoordraadsel 't Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 donderdag 9 SEPTEMBE CD VAN DE DAG Genre: klassiek Harrison Birtwistle Theseus Game/Earth Dances Ensemble Modern/Pierre Boulez DGG/Universal 00289 477 0702 Weg met het vooroordeel dat Britten koude kikkers zijn! Harrison Birtwistle (1934) componeert muziek alsof zijn wieg in Argentinië (zoals die van Osvaldo Golijov) of Rusland (als Alfred Schnittke) stond. Zijn concertwerken vertonen een voorliefde voor theater, een hang naar passie en een verlangen naar mysterie. Vooral The seus Game (2002) voor groot ensemble met twee dirigenten en Earth Dances (1985/86) vormen het bewijs van zijn magisch vak manschap. Theseus kennen we uit de Griekse mythologie als de held die ontsnapt uit het labyrint van de Minotaurus. Hij volgt de magische draad die zijn geliefde Ariadne hem aanreikte. De draad wordt hier verbeeld door een continu voort gedragen melodielijn die als een olympische vlam wordt doorgegeven van solist naar so list. Het orkest bestaat uit twee groepen die zowel in tempo, ca dans en als verdichting van het notenbeeld tegen elkaar in werken. Zo volgen we Theseus op de voet totdat hij tot rust komt - zijn ont snapping eindigt in een langzaam versmelten van alle instrumen ten in E. BOEK VAN DE DAG Paulo Coelho Genre: aforismen Paulo Coelho Leven Uitg. De Arbeiderspers Prijs: 12,95 Paulo Coelho brak in Nederland door met De alchemist, dat jaren lang in de bestsellerlijsten vertoefde. De Braziliaanse schrijver/filo soof verpakte allerlei levenslessen en filosofieën in een roman, die wereldwijd miljoenen lezers de juiste (spirituele) weg wees. In zijn nieuwe boek Leven, tegelijkertijd uitgegeven met een persoonlijke Coelho-agenda voor 2005, wordt het de lezer nog een stukje mak kelijker gemaakt. De diepere gedachten uit De alchemist en andere Coelho-boeken worden hierin als afzonderlijke, hapklare brokken aan het papier toevertrouwd. Zoals: 'Probeer niet dapper te zijn wanneer slimheid volstaat.' Of: 'De Heer geeft een mens de zorgen die bij zijn leeftijd passen.' Er zullen ongetwijfeld lezers zijn die aan zo'n enkel aforisme een diepere betekenis weten te ontlenen die hen in het leven meer houvast en kracht geeft. Net zoals er ook lezers zijn die hun schouders erover ophalen en weer overgaan tot de orde van de dag. KOKKERELLEN Rundvleessalade met bleekselderij, komkommer en appels Maaltijdsalade voor 3-4 personen Een ouderwetse salade die in een modern jasje is gestoken. De salade wordt aangemaakt met een dressing. De mayonaise van vroeger komt er niet aan te pas. Te vet en in de keuken van van daag steeds minder gewenst. Ingrediënten 250-300 gram runderreepjes- vlees; 1 tablet voor vleesbouil lon; zout; 2 bleekselderijsten- gels; 1 komkommer; 1 grote of 2 kleinere friszure appels; 1 krop (boter)sla; 2 1/2 eed. ap- pelazijn of -edik, witte pe per uit de molen; enkele druppels honing; 1 theel. fijne Franse mos terd (Dijon); 2 eetl. (zonnebloem)olie; 50 - 75 gram walnoten, grof gebroken. Bereiding Breng in een pannetje 6 deciliter water aan de kook. Laat het bouillon tablet er in oplossen. Voeg het vlees toe en wacht tot alles opnieuw aan de kook is gekomen. Schuim het oppervlak enkele malen zorgvuldig af. Temper de warmte bron en laat het vlees in ca. 25 minuten zachtjes gaar worden. Zeef het kookvocht en gebruik het als basis voor een soep of saus. Laat het vlees in een zeef uitlekken, afkoelen en ook zo veel mogelijk opdrogen. Roer in een kom 2 eetlepels van het kookvocht van het vlees. 11/2 eedepel azijn of edik, een beetje zout en peper, honing en mos terd tot een glad mengsel waar in het zout is opgelost. Klop er daarna de olie door en voeg het vlees toe. Schep alles enkele malen om. Dek de kom af met plastic folie en zet hem een uurtje op een koele plek. Schep het vlees van tijd tot tijd wel even om. Maak de bleekselderijstengels schoon. Trek, indien nodig, de draden er af. Snijd de stengels in de lengte in zes of meer lan ge smalle repen. Snijd de repen in kleine blokjes. Boen de komkommer onder stromend koud water schoon. Snijd hem in de lengte door en neem met een lepeltje het zaad uit beide helften weg. Snijd de komkommerhelften in de leng te in vijf of zes lange smalle re pen en vervolgens in blok jes. Bestrooi de blokjes met wat zout en laat ze op een zeef of in een vergiet uitlekken. Trek er tenminste 20 minuten voor uit. Schil de appel (s) en snijd ze in kleine blokjes. Leg ze in een kommetje en sprenkel er 1 eetle pel azijn of edik over. Schep de appel blokjes enkele malen om. Schep bleekselderij, komkommer en ap pel (s) door het vlees en de marina de. Maak de sla schoon. Verwijder het grootste deel van de stronk. Neem de dikste nerven uit de bladeren weg. Spoel de bladeren enkele malen in ruim koud water. Maak de bladeren zo droog mogelijk (slacentrifuge) en scheur ze daarna in kleine stuk jes. Presentatie Verdeel de sla als bedjes over (diepe) borden. Schep de sala de in het midden er op. Strooi de gebroken walnoten er over. Geef er sneden beboterd bruin- brood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTRO LES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen wordt gecontroleerd op de A20 tussen Rotterdam en knoop punt Gouwe en de Al tussen knooppunt De Meer en knooppunt Eemnes. Verder zijn er vandaag controles op de de A73 ter hoogte van Venlo en op de Al5 ter hoogte van Kesteren. Vrijdag: Alleen de dagelijkse controles. Zaterdag: Op de A44 ter hoogte van Haarlem mermeer en op de A73 ter hoogte van Cuijk. Zondag: Op de A348 ter hoogte van Rheden en op de A12 ter hoogte van Didam. HET WEER door Jan Visser Orkanen worden vooral gevreesd om hun verwoes tende windkrachten, niet zelden zijn het echter de zware regens die de meeste schade veroorzaken. Vooral wanneer orkanen het vasteland bereiken is het snel gedaan met het brute windgeweld omdat zi te maken krijgen met wrijvingskrachten en het dichtdraaien van de brandstofkraan (warm zeewa ter: temperatuur tenminste 26,5 graad). Het aftake-1 lingsproces betekent echter geen einde aan de vaakl hevige regenval. Met name dan wanneer ze in een r quasi geblokkeerde drukverdeling gaan stagneren kan er in enkele dagen tijd meer regen vallen dan normaal in een hele maand of zelfs veel langer. Zo ij Frances al enkele dagen niet meer dan een tropischi depressie de regens blijven maar vallen. In Connestt Fall, North Carolina viel in 30 uur 285 mm. Tijdens het afgelopen weekeinde viel er in West Palm Beach ut Florida 354 mm. Grootgrutters van de laatste jaren ra waren Danny in 1997 met 932 mm op Dauphin Is- - v land Sea Lab, Alabama, de orkaan Georges in 1998 £n met 977 mm in Munson, Florida en de tropische 1 v storm (geen orkaanwinden dus) Allison die in juni 2001 tot 1033 mm dumpte op een locatie in Texas. !"s Allison richtte alleen al in Texas voor 4 miljard dollajee schade aan en was daarmee de 'duurste' tropische fe cycloon van deze oliestaat. ;n 1 Het krachtige hogedrukgebied boven de Noordzee jge trekt vandaag via Denemarken naar Polen. Daardoofci bij een van noordoost naar oost ruimende wind het-gr(j geen weer een fractie hogere maxima tot gevolg zal L hebben. Bij volop zon zijn in het zuiden temperatu-L ren tot 25-26 graden mogelijk. Vrijdag warmt de at- mosfeer in een zuidoost tot zuidelijke stroming ver-P der op. De grens van 25 graden wordt in meer stre- Frt ken overschreden, wel komt er later meer bewolkinge en vooral vrijdagavond is er kans op een onweers- j bui. Tijdens het weekeinde krijgen we te maken meita uitlopers van oceaanstoringen. De buienkansen a worden groter en de zuidwestenwind kan aan zee L enige tijd hard worden. (advertentie) Horizontaal: |n I. Middel dat bevriezing tegen gaat; 9. ontkenning; 10 Pm II. üdwoord; 12. broeder; 14. nachtspiegel; 15. doorga^ 17. plaats in de Ardennen; 19. Griekse letter; 21. mannf dier; 22. groot water 23. duw; 25. vreemde munt; 27. If| 30. slee; 32. rivier in Oostenrijk; 33. oosterlengte; 34. lp, België; 36. doorzichtig weefsel; 38. aanwenden. em Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.ni of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax:072-519 68 69 Wil Verticaal: I. Zuidamerikaanse bergketen; 2. ontkenning; 3. voon 4. informatie; 5. merkwaardig; 6. dierengeluid; 7. ivoo 8. huidmondje; 13. paard; 15. kleur; 16. kweek; 18. vo L 20. Trans-Europa-express; 23. boei; 24. rivier in Polen ys den; 28. bloei; 29. tegen; 31. hert; 33. Spaanse uitroep: nv 35. tuberculose; 37. United Kingdom. «di o Oplossing van woensdag: .n Horizontaal: 1. Pagaai; 7. wrong; 8. staal; 9. knoet; 10. ban] 1 II. gaatje; 12. spoken. a Verticaal: 2. Angst; 3. alpaca; 4. inslag; 5. zwik; 6. Colorad 10. beun; 11. gis. Cjj

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24