rE iinnenhof eiwit van :rroristen IETS verl kope m? ^dental Ivan loopt op a 23/24' 'De vijand van weleer' niet welkom bij V27herdenking ct uit dagvaarding verdachte Eerste succes voor Van Basten Relletje rond opening rechtengebouw De Tokkies met Emiel naar Haarlem 'Zwarte lijst' privé-klinieken SBS 6 verliest banden Miljonair Clinton verlaat intensive care Schokkende spotjes helpen Goedemorgen Wat een krant DITIE RIJN - EN VEENSTREEK donderdag 9 SEPTEMBER 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 5 J TTTTTr TT7T Mannenmode behoudend en toch eigenzinnig Koudekerk wil doden bovengronds gaan 'begraven' HEB^BRBBRRKj Universiteitsbieb bindt de strijd aan met het ovenvisje André van Reek schaart zich in een illuster rijtje HHfl Perfecte nazomer (C/gpd - Moslimterroris ten de afgelopen maan- inen beraamd voor bom- Lgn in ons land. Doelwit ^hiphol, de kerncentrale Ten diverse overheids- waaronder de Tweede t ministerie van defen- t kantoor van de inlich- >nst AIVD in Leidschen- uit de dagvaarding 3-jarige Samir A., die li is aangehouden voor fokkenheid bij een ge- roofoverval. Bij een heeft de Rotter- K)litie een map gevon- 1 plattegronden van de jle doelwitten, plus stof- [plosieven mee te ma- tuding van Samir A. en :oeking waren voor de jies van binnenlandse n justitie aanleiding om H een 'terreuralarm' af te vn. In de woning van A. Mier meer ammoniak, m en 'een leeg flesje ci- gevuld met stoffen en van groene bedrading tstlampjes)' gevonden, 5öt Landelijk Parket. Deze van het openbaar mi- (0M), belast met be- van zware, georgani- iminaliteit en terroris- stigt ook de vondst van uiddemper, twee pa- ïders, een nachtkijker ogelwerend vest. luralarm is nog steeds liyfht: in de westelijke pro- en in Noord-Brabant 'locaties' en 'objecten' Uiten gehouden. Voor het pand van de AIVD staat sinds 9 juli een politiepost. Een woordvoerder van Binnen landse Zaken stelt dat de lijst van recent beveiligde gebou wen langer is dan de vijf poten tiële doelwitten in de dagvaar ding. Zo is de afgelopen tijd bij voorbeeld ook een politiepost geplaatst voor het ministerie van financiën. Maar dat wordt in de dagvaarding niet ge noemd als mogelijk object voor een aanslag. Volgens justitie is Samir A. de enige verdachte in de zaak, die 23 september voor de rechter in Rotterdam komt. In een ambts bericht van de AIVD uit oktober vorig jaar staat echter dat A. be hoort tot een 'netwerk' van 'jonge, radicale moslims'. De autoriteiten willen niet bevesti gen of dat de reden is dat het terreuralarm nog steeds van kracht is. Justitie weigert te zeg gen hoe vergevorderd de voor bereidingen voor de aanslagen waren en of A. de plattegron den, net als Volkert van der G. bij de voorbereiding van de moord op Pirn Fortuyn, van in ternet heeft gehaald. In oktober vorig jaar werd A. met vier medeverdachten in Nederland opgepakt wegens voorbereiding van een bom aanslag. Na twee weken zijn A., zoon van Marokkaanse ouders, en zijn medeverdachten weer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. A. is ook bekend bij de AIVD vanwege een mislukte ex peditie naar Tsjetsjenië in janu ari 2003. Daar wilde de toen 16- jarige havo-4-leerling uit Am sterdam als jihadstrijder mee vechten tegen de Russen. iNP - Het aantal doden van de gevreesde or- in het Caribisch ge- itot zeker 21 opgelopen, [mensen zijn omgeko- Grenada, heeft een ris op het Amerikaan- fcterie van buitenlandse (ten weten. adaanse premier Keith zei gisteren dat de ver- „elke voorstelling te at". Mitchell, wiens ei- totaal werd verwoest, uaf een Brits marine- m George's, de hoofdstad COMMENTAAR ORANJE -jpivve bondscoach van het nds elftal, Marco van stelde bij zijn aanstel- Iranje-aanhang vernieu- het vooruitzicht. En de jfoaand van het bewind Basten was verfrissend. i spelers kregen een kans, >annen benadering ten e van de pers leek ver en er werd een herin- 5gi van de aanvallende se school' beloofd. - nstelling van het Neder- tal dat gister- Ie eerste wed de WK- atie afwerkte Tsjechië kan lijk revolutio- vorden ge- De selectie voor de in- bestond uit spelers die st overgrote deel ook andere bondscoach zijn geselecteerd, nieuwe bondscoach zo met de pers com- !rt en dat aanvoerder avids z'n zonnebril heeft wanneer hij vragen van rslaggever beantwoordt, meegenomen, maar van door Ruud Sep wassenaar - Eigenlijk is het natuurlijk een Duits 'feestje', de herdenking van de eerste geslaagde lancering van een V2, gisteren precies zestig jaar geleden. Toch had de gemeente Wassenaar geen Duitsers uitgenodigd voor de korte plechtigheid op de plek waar vandaan op 8 september 1944 om 18.35 uur de eerste V2 het luchtruim koos om slechts negen minuten later in de Londense wijk Chiswick dood en verderf te zaaien. De V2 is in de geschiedenis van Wasse naar geen toppunt van Duits vernuft dat aan de wieg stond van de moderne oor logsvoering en ruimtevaart. Voor Wassenaar was de eerste lancering de opmaat naar 'een maandenlange nachtmerrie van dood en verderf, zoals burgemeester Van den Muijsenberg het formuleerde. En bij een herdenking van een nachtmerrie kun je 'de vijand van weleer' missen als kiespijn. Wie er wel waren uitgenodigd voor de herdenking waren overlevenden van de eerste aanval op Chiswick. In de aan kondiging van de gemeente Wassenaar stond dan ook aangekondigd dat er 'vanzelfsprekend' ook een afvaardiging uit de getroffen wijk aanwezig zou zijn. Maar dat bleek een misrekening. Want de Engelsen hadden gisteren hun eigen herdenking, negen minuten later dan in Wassenaar. Aan de uitnodigingen die over en weer waren verstuurd, werd dan ook geen ge hoor gegeven. De enige Brit die op de minuut nauw keurig zestig jaar na de eerste lancering samen met Van den Muijsenberg een klein monumentje onthulde op de plek waar het allemaal gebeurde, was ambas sadeur Colin Budd. Een klein zwart paaltje met op de schui ne kant een bescheiden plaquette met in het Nederlands en het Engels (en dus niet in het Duits) meldt dat vanaf deze plek in lommerrijk Wassenaar op 8 sep tember 1944 de eerste V2 werd afge vuurd. Een paaltje aan de kant van de weg, vlak voor een elektriciteitskastje. Buren die op de onthulling waren afge komen, vonden dat de gemeente er wel van Grenada, werden betonnen huizen tot hopen puin geredu ceerd. Elektriciteit en telefoon zijn uitgevallen en Grenada BroadcastNetwork kan niet meer uitzenden. Het gebouw van het tv-station is zwaar be schadigd. In Trinidad en Tobago overleed een zwangere vrouw, toen een ontwortelde boom op haar huis viel. Ook op Barbados, St. Lucia en St. Vincent richtte Ivan ver woestingen aan. Honderden huizen kwamen zonder stroom te zitten en veel communicatie lijnen zijn uitgevallen. amsterdam/anp - Onverstoorbaar zag Marco van Basten gisteravond langs de zijlijn van de Amsterdam Arena, hoe een drastisch vernieuwd Nederlands elftal de WK-kwalifica- tie tegen Tsjechië opende met een fortuinlijke overwinning (2-0). De pleitbezorger van aanvallend, aantrekkelijk en gedurfd voetbal zag zijn ploeg bijna het optimale resultaat uit drie uitgespeelde aanvallen halen. Pierre van Hooijdonk nam beide treffers voor zijn rekening. De basisformatie telde maar liefst acht spelers van Ajax, PSV en Feyenoord. Ze kregen voorlopig de voorkeur boven redelijk gevestigde namen als Kluivert, Seedorf, Melchiot, Van der Meyde, Boateng en Hasselbaink. Zie verder de pagina Sport. Foto: ANP secundair belang. Belangrijk was of Marco van Basten er bij de eerste 'echte' wedstrijd in zou slagen om zijn elftal overheersend en aanval lend te laten spelen. Dat lukte - ondanks een gedurfde opstelling van de spelers - niet Het Tsje chisch elftal had gisteravond veelal het beste van het spel. Toch was het optreden van het Nederlands elftal een verade ming. Het verwende-vedette- voetbal van de afgelopen jaren had plaatsgemaakt voor een strijdwijze waar passie en vuur van af dropen. Eindelijk kreeg het publiek een gedre ven elftal te zien met jonge spelers die bereid waren om tot het uiterste te gaan. Als deze belangrijke vernieu wing bij het Nederlands elftal kan worden gecombineerd met de andere voornemens van de nieuwe technische staf, staan de Oranje-aanhang mooie jaren te wachten. Willem Spierdijk door Hans Jacobs leiden/gpd - Loco-burgemees- ter Ron Hillebrand heeft giste ren onder protest de opening bijgewoond van de nieuwe juri dische faculteit van de Leidse universiteit, in het voormalige Kamerlingh Onneslaboratori- um. Dit omdat behalve prins Constantijn ook de omstreden Amerikaanse opperrechter An- tonin Scalia was uitgenodigd. De komst van Scalia bracht Hil lebrand naar eigen zeggen in 'gewetensnood'. De aartscon servatieve, in 1986 door presi dent Ronald Reagan aangestel de rechter van het Hoogge rechtshof staat bekend om zijn anti-homo, anti-arbortus en vrouwonvriendelijke standpun ten. Ron Hillebrand, zelf gehuwd met een man, stond voor een 'duivels dilemma', maar is gis termorgen toch gegaan. Ook de andere leden van het gemeen tebestuur - burgemeester Len- ferink voorop - waren aanwezig om de prins en de rechter te verwelkomen. Scalia, die vanavond in Amster dam in debat gaat met oud procureur-generaal Arthur Docters van Leeuwen, ging in zijn openingsrede in Leiden de controverse niet uit de weg. „Ik weet dat in Nederland anders wordt gedacht over zaken als homohuwelijk en abortus," zei hij in een betoog over de geva ren van het aannemen van een Europese grondwet. Die zou volgens Scalia een bedreiging kunnen vormen voor de eigen identiteit van de EU-staten. Scalia, die tijdens zijn verblijf in Nederland ook ontmoetingen heeft met minister Donner (jus titie) en leden van de Hoge Raad, maakte daarbij een ver gelijking met de Amerikaanse grondwet, die de 'eenheid in verscheidenheid' van de Ameri kaanse deelstaten steeds meer zou ondermijnen. Prins Constantijn vond de toe spraak 'verfrissend'. „Het is al tijd goed om de mening van een buitenstaander te horen", aldus de prins, die zelf aan de Leidse universiteit studeerde en daarom was uitgenodigd voor de openingshandeling. Pagina R3 'Sneeuw, regen, zonneschijn: het kan de student niet ontgaan' (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! ip vandaag ui uit deze krant! zegel Tot het eind van het Jaar kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviesen, één van de merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel alt dese krant of kijk op www.leldsohdagblad.nl voor de spelregels en lees hoe n uw ontbijttafel so snel met een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad haarlem/gpd - De beruchte Amsterdamse familie Tokkie gaat misschien in Haarlem wo nen. Emile Ratelband heeft daar twee woningen op het oog die hij eventueel aan de familie wil schenken. Volgens positivi- teitsgoeroe Ratelband gaan 'de Tokkies' binnenkort een van die huizen bezichtigen. Eerder hadden ze ook al inte resse in twee woningen in Hoofddorp en een in Halfweg. Maar zodra bekend werd dat het om de Tokkies ging, gaven de verkopers niet thuis, aldus Ratelband. In eerste instantie was de - volgens velen asociale - familie op zoek naar een wo ning in de regio Amsterdam. Al meer dan twintig verkopende partijen haakten af toen de naam Tokkie of Ratelband viel. „Dan komen de excuses, is de ervaring van 'meneer Tsjakka', zoals moeder Hanna Tokkie hem noemt. De familie Tokkie - bekend van SBS6 en IKON - is na een uit plaatsing uit elkaar gedreven. Al maanden hebben ze geen vaste woning meer. Zo heeft Hanna drie nachten moeten doorbren gen in haar auto en is een dochter bij haar ex ingetrokken. Iedereen lijkt de Tokkies uit te kotsen. Behalve Ratelband dan, die benadrukt dat het niet om een publiciteitsstunt gaat. (advertentie) PROBLEMEN MET l W KUNSTGEBIT OPEN I) \C OP RIJD.VG III SEPTEMBER 8/ioc loiaffijo 4-5 Wassenaar onthult sober monument voor dood en verderf zaaiende raket wat meer werk van had mogen maken. „Dat zet je toch niet neer in dat vieze zandspul", verzucht een buurvrouw. „Gooi er een paar graszoden tegenaan! Wonen we nou wel of niet in dat rijke Wassenaar." De Britse ambassadeur vindt het bescheiden gedenkteken mooi genoeg. „Ik vind dit een heel belangrijk initiatief en ik weet zeker dat dit ook in Chiswick heel erg wordt gewaardeerd." En dat er geen Duitsers zijn uitgenodigd - Budd kan er niet mee zitten. „We zijn hier niet om Wemer von Braun krediet te geven, hoewel hij natuurlijk een heel bijzonder man was. Laten we dat maar overlaten aan de ruimtevaart." den haag - De namen van pri- véklinieken die minimale kwali teitsnormen niet halen, moeten onmiddellijk openbaar worden gemaakt. Dat eist een kamer meerderheid van WD, PvdA en D66. De drie fracties zijn ge schrokken van een kritisch in spectierapport over de particu liere gezondheidszorg in Ne derland. De Inspectie voor de Volksgezondheid constateert in een gisteren verschenen onder zoek dat in veel privé-klinieken medische instrumenten niet goed worden gesteriliseerd, niet duidelijk is of het personeel over de juiste diploma's be schikt en er geen goed beleid is ter voorkoming van infecties. Binnenland 2 Hilversum - Een doos vol beeldmateriaal van de eerste opnamedagen van het nieuwe SBS 6-programma De Miljo nair, waarin twintig vrouwen strijden om de zogenaamde miljonair Danny, is op de pro grammalocatie in Frankrijk zoekgeraakt. Alle deelneemsters moesten onlangs opnieuw naar het betreffende kasteel afreizen. Voor het oog van de camera de den ze daar hun 'eerste' ont moeting met Danny over. Een woordvoerder van SBS 6 beves tigt dat de eerste beelden van het met veel tamtam aangekon digde programma uit nood in scène zijn gezet. new vork - Bill Clinton is giste ren van de intensive careafde- ling naar een gewoon zieken huisbed in het Columbia Pres byterian Hospital in New York overgebracht. De voormalige Amerikaanse president heeft inmiddels voor het eerst even gelopen na de viervoudige by- passoperatie die hij maandag onderging. Clinton blijft nog zeker enkele dagen in het zie kenhuis, voordat hij thuis ver der mag herstellen. De ver wachting is dat hij over twee tot drie maanden helemaal her steld is. De 58-jarige Clinton ging onder het mes, nadat hij zich met pijn in de borst in het ziekenhuis had gemeld. brussel - Tv-spotjes met teer- longen en een hersenbloeding blijken effect te hebben op jon ge rokers. In België, waar de spotjes dit voorjaar op televisie waren, stopte de helft van on dervraagde Nederlandstalige jongeren na het zien van de beelden. Dat blijkt uit een eva luatie van OIVO (Onderzoeks- en Informatiecentrum Verbrui kersorganisaties) dat daarvoor 551 jongeren interviewde. Het centrum zegt dat de campagne niemand onverschillig liet. De ondervraagden schrijven dat vooral toe aan het provoceren de karakter en het tonen van de reële gezondheidsrisico's. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor 9.75 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! J Naam: DM V J Adres: Postcode/Plaats: l Geboortedatum: l e-mailadres: Stuur deze bon op in een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. I Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1