Het schoolbord zonder spons en krijtjes REGIO Bioloog John Mulder zet tentje op bij 'Zeehos' willigers hebben geen tijd een cursus van een week' ip NAVRAAG rkorpsen in Nederland zijn niet goed voorbereid op hun «k dinsdag uit een rapport van de Inspectie Openbare Orde :id. De bevelhebbers en officieren zijn vaak niet goed opge leid door een ge brek aan oefe de brandweer in Noordwijk zou best wat meer training kun- jiken, zegt commandant JOS PESCHIER van het brandweer- jrdwijk. DONDERDAG 9 SEPTEMBER 2004 het brandweerkorps in Noordwijk recentelijk aan oefe nen? officieren van het korps, onder wie ik, zijn korte tijd gele- jiaar Engeland geweest om te oefenen. De trainingscentra itenland einram- vegonge- tfent de rest van het korps? bevelvoerders op de spuitwagens en de rest van de brand- jn is helaas geen geld om ze naar dure buitenlandse trai- I sturen. Een bijkomend probleem is dat 43 van de 48 men- is vrijwilligers zijn. Deze mensen hebben naast hun nor- li vaak geen tijd voor een cursus van een week in het bui- Ms zij parttime en betaald als brandweerman aangesteld forden, zouden ze meer tijd voor oefening overhouden. dit kost geld, geld dat de gemeente Noordwijk voorlopig _J)g andere, minder kostbare oplossingen om de kwaliteit ]andweer te verbeteren? frgroting zou een oplossing kunnen zijn. De korpsen van I üsse en Noordwijk zijn allemaal vrij klein en werken he- ior zichzelf. Als die korpsen beter gaan samenwerken, kun- woorbeeld een dure fulltime commandant delen, of speci- hnemen in de bestrijding van bepaalde soorten branden, iwe fusiegemeente Katwijk zijn ze inmiddels al zover, en ai van Sassenheim, Warmond en Voorhout werken ook al de noordelijke Bollenstreek moeten we echter voorlopig lannen van de gemeenten afwachten." arten van Wijk archieffoto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ,nl 54, Donderdag 9 September lEind vorige week hebben in Leiden twee mannen gepoogd ss, met wie zij een avondje uit waren, in een wat opgewekter |te brengen door toevoeging van een dosis belladonna in hun e vermouth. De belladonna, die in de geneeskunde als örend middel wordt gebruikt, had een averechtse uitwerking ïjes. Zij klaagden over een droge keel, pijn in nek en hals en de^h misselijk. Het resultaat van de toediening veil geheel an- in de beide heren hadden verwacht. Een der meisjes, wier Üeert tussen 22 en 25 jaar en die werkzaam zijn in een e i, was zelfs de volgende middag de vergiftiging nog niet te pmen. s fingen van de meisjes heeft de politie een der mannen, een loopman, gearresteerd, die zich thans nog in arrest bevindt. 'arezet nader onderzoek nog voort. Tot nu toe is uit het onder- it komen te staan dat de mannen drie flesjes belladonna ge- ;dif9, maandag 10 september Ie uiDe Leidato loopt prima en de stemming onder de stand- goed. Er waren dit weekend al ruim 15.000 bezoekers ge le Leidse huishoudbeurs. Het besluit om de beurs ook za- ">vrid open te houden bleek een gouden greep, 's Avonds be- 'ndter mensen dan overdag de Leidato. ief Leidsch Dagblad ïijnleze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na |je2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Jblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan adviui het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto ij z( binnen drie weken thuisgestuurd. ing COLOFON rrttf ie d g( Leidsch Dagblad ecH ?rlaktie: B.M. Essenberg k directie.hdcuz<ê>hdc nl °Pidacti e: Jan Geert Majoor, n ^riaan Brandenburg ersjfl; redactie ld@hdc.nl ie-rt DR 182, Leiden, tel. 071-5 356 356 bus 54,2300 AB Leiden 1-5 356 415 '071-5 356 325 In fax 023-5150 567 ERKOOP |b.t: |366l fl: 023-5150543 681 3677 bndel: 071-5 356 300 B kunnen contact opnemen M m kng (acceptgiro) een aut. ine.) p/j €216,90 rf is een machtiging verstrekken :h afschrijven van het ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur 6 HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Vergeet het klassieke groene school bord, de stoffige krijtjes en de natte spons. Het interactieve 'smart board' lijkt de toekomst te hebben. Met dit stuk techniek verandert het traditio nele schoolbord in een volwaardige multimediapresentatie, waarop de le raar niet alleen maar aantekeningen kan maken, maar bijvoorbeeld ook het internet kan verkennen. Docent Willem Koster van het Visser 't Hooft Lyceum in Leiden kan nog maar moei lijk zonder. „De lessen worden sneller, spannender en leuker." „Heb jij de vorige pagina aanteke ningen nog even nodig?" Met een razendsnelle tik van zijn vinger 'to vert' docent Willem Koster de tek sten die hij zojuist heeft opgekrie- beld terug op het witte bord. „Geno teerd? Goed, dan gaan we nu verder met paragraaf twee, het zonnestel sel." Waarna de vier vwo klas getrak teerd wordt op een multimediapre sentatie waarbij de planeten over het bord 'vliegen'. Koster loopt druk ge barend op en neer. Af en toe houdt hij halt, trekt met een inktloze stift een rode cirkel op het scherm, waar na hij verder gaat met de lesstof. De leerlingen kijken gebiologeerd toe; ze hebben weinig tijd voor andere zaken. Ruim een jaar geleden maakte Kos ter kennis met het 'smart board'. „Dat was tijdens een gelikte presen tatie van zo'n vertegenwoordiger." Verkooppraatjes of niet, de docent van het Visser 't Hooft Lyceum raak te meteen enthousiast over het tech nische snufje. Vooral voor het geven van 'zijn' vakken, natuurkunde en algemene natuurwetenschappen, zag hij de meerwaarde. „Daar kun je veel beeldmateriaal bij gebruiken, zodat je het veel leuker en spannen der maakt voor de leerlingen. Dat spreekt veel meer aan dan alleen een paar aantekeningen op het bord." Ook de beamer in combinatie met de computer gaf al de mogelijkheid op de lessen wat 'op te leuken'. „Maar het nadeel daarvan is dat je dan achter de computer verdwijnt. Dat is voor de leerlingen ook niet zo'n interessant gezicht." Het 'smart board' brengt daar verandering in. Dit witte, rechthoekige bord maakt weliswaar gebruik van een beamer, maar is bovendien gevoelig voor de aanraking van vingers of speciale 'stiften'. Bij de 'bediening' kan de docent dus gewoon bij het bord blij ven staan. „Zo houd je de aandacht van de leerlingen vast", zegt Koster. Wat is er allemaal mogelijk? Aller eerst kan het smart board gebruikt worden als een ouderwets krijtbord. Daarvoor zijn de speciale inktloze stiften bedoeld, die rood, groen, zwart en blauw 'schrijven'. Een han dig extraatje is dat de aantekeningen ook opgeslagen kunnen worden. Zo doende kan de docent eerder ge maakte aantekeningen op een later tijdstip weer terugroepen. „Heel handig om het geheugen van de leerlingen even op te frissen", zegt Koster. Ook kunnen de notities op het internet gezet worden, zodat ze voor de leerlingen thuis oproepbaar zijn. Maar behalve dit 'klassieke gebruik' van het bord zijn er veel meer toe passingen mogelijk. Met behulp van de computer kan er een verbinding worden gemaakt met het internet, waarna de docent op het schoolbord door de webpagina's kan 'surfen' door het scherm aan te raken. Ook kunnen powerpoinl-presentaties in een handomdraai op het scherm ge toond worden. Te allen tijde kan de docent met zijn stiften extra aante keningen maken, zaken onderstre pen of omcirkelen. Voor Koster is het smart board in middels een integraal onderdeel van zijn lessen. „Als ik in een lokaal met een 'ouderwets' bord sta, mis ik dat ding echt." Zijn lessen zijn leuker, spannender, dynamischer, vindt de docent. En door de nieuwe software die voortdurend op de markt wordt gebracht, is er steeds meer mogelijk. Bijvoorbeeld een programma waar mee rechtstreeks grafieken op het bord getekend kunnen worden. „Natuurlijk moet je wel oppassen dat het niet alleen een technisch speeltje is, maar dat je er meer mee doet", voegt hij eraan toe. En hoe zit het met de leerlingen? Ligt het gevaar niet op de loer dat ze wel erg gemakzuchtig worden nu de aantekeningen toch later op het in ternet verschijnen? Volgens Koster valt dat wel mee.Als ik het echt be langrijk vind dat ze iets noteren, zeg ik dat er duidelijk bij. Af en toe heeft dat wel een didactische meerwaar de." Maar je kunt er ook anders te genaan kijken, vindt de docent.Al die tijd dat die koppies over hun schriften gebogen zitten, kunnen ze ook niet opletten. Dat kan soms ook verloren tijd zijn." Op het Visser 't Hooft Lyceum aan de Kagerstraat zijn inmiddels zeven lokalen met een smart board. Aange stoken door het enthousiasme van de docenten die er al gebruik van maken, ontstaat er steeds meer inte resse bij andere collega's, zegt Kos ter. „En dan gaat het niet alleen maar om jonge docenten. Ook oude re collega's werken er al mee." Dat het nog wel even zal duren voordat alle klassen van dit technische snufje zijn voorzien, heeft dan ook niets met een gebrek aan belangstelling te maken. Dat is eerder een 'financieel verhaal', zegt Koster. Aan de smart boards hangt een stevig prijskaartje. Toch is het slechts een kwestie van tijd voordat dit technische snufje alle klaslokalen verovert, vermoedt Kos ter. „Ik denk dat dit wel de toekomst van het lesgeven is." Rody van der Pols 'Het is elke keer weer spannend of ik iets aantref in de emmers' In tien dagen tijd telt de oogst elf zandhagedissen, drie rug- streeppadden, twee gewone padden, één bruine kikker en dan nog de nodige spitsmui zen. Ja hoor, al is het dan niet de bedoeling dat ik die vang, de gewone soorten die ik te genkom zet ik ook over het hek." Sinds tien dagen vormt bioloog John Mulder - korte broek, geschramde benen, stokje in de hand - een terug kerend element in het ruige duinlandschap op het terrein van het Katwijkse Zeehospiti um. Hij heeft er zijn tentje op gezet. Daar rust hij in uit, maar ook blijft hij er regelmatig in slapen. „Ik woon in Apeldoorn. Het is niet te doen om elke dag heen en weer te rijden. Dat kost me twee uur per rit." Twee keer per dag loopt hij zijn ronde. Die voert langs een paar honderd eigenhan dig ingegraven emmers. De ene keer is het een wandeling van een uur. Een andere keer loopt het uit tot twee uurtjes. ,,Ik vang de dieren niet alleen in de emmers, maar ook met de hand. Dat laatste kost meer tijd. Vandaar." Mulder kreeg van de directie van het 'Zeehos' opdracht zoveel mo gelijk zandhagedissen (Lacer- ta agilis) en rugstreeppadden (Bufo calamita) te vangen. Beide zijn beschermde en op Europees niveau zeldzame diersoorten. De zandhagedis is van de twee het kwetsbaarst. De ge vangen exemplaren worden uitgezet op een naastliggend duinterrein. Alleen onder die voorwaarde kreeg het Zeehos pitium van de rechter toe stemming om door te gaan met de nieuwbouw. Het Co mité van Verontruste Omwo nenden Zeehospitium had een bouwstop geëist. Dit in afwachting van de uitspraak in de door de bewoners aan gespannen bezwaarprocedure bij het ministerie. De bouw stop kwam er niet. Mulder noemt zijn opdracht 'uniek'. „Dit komt eigenlijk nooit voor. Meestal vang je dieren om aan te tonen dat die er zit ten. Dan hoef je alleen maar de grond af te dekken met een grote plaat. Til je later die plaat op, dan zie je ze weg schieten. Dat is dan al vol doende." Nu moest hij een diervriendelijke vangmethode bedenken. Dat werden de emmers. „Zijn de dieren er eenmaal in geval len, dan kunnen ze er niet meer uit. Ze zijn niet in staat om tegen de gladde wanden op te klimmen", legt hij uit „In de bodem zitten gaatjes om regenwater weg te laten lopen. Dat was wel nodig ook", lacht hij, doelend op het vele water dat sindsdien al is gevallen. „Het is niet de be doeling dat ik de beestjes laat verdrinken." Dat hij de ene keer meer succes heeft dan de andere, maakt hem niet uit. „De eerste dag vond ik al met- John Mulder laat de babyhagedis zien die op het terrein van het Katwijkse Zeehospitium is gevan gen. Foto: Dick Hogewoning een vier hagedissen. En gister avond nog een kleintje, zo uit het nest." Uit zijn zak vist hij een plastic koker met lucht- gaatjes, waarin de vondst is ondergebracht. Uiterst voor zichtig neemt hij de tere ba by-hagedis in zijn hand, een van de superkleine pootjes tussen zijn vingers, zodat het beestje niet onverhoeds kan wegschieten. „Deze zat in het warme zand naast een emmer te zonnen. Ik kon hem nog net pakken voordat hij in de struiken verdween." De koudbloedige hagedis moet het echt hebben van de warmte van de zon. Vooral zanderige duinhellingen die de hele dag door de zon wor den beschenen zijn ideaal voor ze. Wel moet er struikge was zijn, als schuilplaats voor vijanden (fazanten, kraaien, eksters, vossen, meeuwen, roofvogels) en planten als in sectentrekkers. Op die manier is de maaltijdvoorziening ook in orde. Zandkuilen zijn per fecte kraamkamers. De rug- streeppad, genoemd naar de opvallende gele streep op zijn rug, voelt zich ook goed in de ze droge omgeving. Alleen in de paartijd gaan ze op zoek naar een waterpoeltje. Mulder demonstreert waarom hij het stokje bij zich heeft. Hij tilt er de piepschuim plaatjes in de emmers mee op om te zien wat er onder zit. Zo spaart hij zijn rug. De plaatjes bieden gevangen diertjes be scherming tegen de zon en de regen. „Elke keer weer span nend of en wat ik aantref, zegt hij. Maar deze ochtend blijft het bij spinnen en pisse bedden. Honderden krioelen de pissebedden. Voor liefheb ber Mulder interessant stu diemateriaal. Hij besluit er een paar mee te nemen naar huis om te determineren. .Al tijd leuk om te weten welke soorten hier voorkomen." De bioloog heeft het idee dat spelende kinderen soms zijn emmers leeghalen. Twee em mers werden zelfs compleet uitgegraven. Heel jammer, vindt hij. „Een honderd pro cent score zal heus niet luk ken. Maar elk dier dat ik kan vangen en overzetten is toch meegenomen." De houten schotten die het bouwterrein afbakenen zorgen ervoor dat de overgezette exemplaren niet meer terug kunnen ko men. De bioloog twijfelt er niet aan dat, als over een paar jaar de bouwvakters vertrok ken zijn en de rült in het ge biedje is weergekeerd, padden en hagedissen er weer terug zullen komen. Daar hoeft hij ze geen handje bij te helpen. „Het zijn trekkers. Zeker als er op een gegeven moment te veel dieren per vierkante me ter zijn, gaan ze vanzelf op zoek naar een ander territori um." Mulder heeft nog tot 16 september om zoveel moge lijk padden en hagedissen van een wisse dood te redden. „Dan gaan ze in winterslaap en zie je ze niet meer." Marijke den Hollander De Leidse Sphaera o Planetarium S. Tracey ca. 1670 Docent Willem Koster kan nog maar moeilijk zonder het smartboard, zegt hij. Zijn lessen zijn er 'spannender' en 'interactiever' door geworden. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17