LEIDEN 8c REGIO Leidse plannen voor meer betaald parkeren onzeker 5Sneeuwregen, zonneschijn: het kan de student niet Wat was de Stijfselbaan? Voormalig directeur van K&O staat terecht voor verduistering Naam Alphenaartje is nog altijd niet bekend R3 e: H Meerderheid politiek ziet niets in enquête in de wijken Katwijk blij met aanpak evenementen Micht: verhalen drie oktober [en grote liefde ont- de kermis? Een won- intmoeting gehad on- uurwerk? De redactie krant is op zoek naar larmende, ontroerende ijnlijke herinneringen oktober. Wie aan het ;t een mooi verhaal •rgehouden, kan bellen -5356426, mailen naar [d@hdc.nl of schrijven tbus 54, 2300 AB Lei- leste inzendingen krij- ilaats in de drie okto- ;evan het Leidsch donderdag 9 SEPTEMBER 2004 ser *'U ™tl da ,Hi en ;faj hotel Tulip e|chipholweg Tulip Inn Leiden Cen- '11 in januari 2005 een n iesterrenhotel aan de w hveg in Leiden. Het ho- een combinatie met renzende viersterren- i Golden Tulip. Het ho- 52 kamers en negen zalen. In 2007 wordt breid tot 94 kamers. Cor van Duijn van Tu iden Centre verwacht I^mbinatie een succes Met twee hotels bij het station kunnen we de rkt bedienen", aldus de rger. De formule van Tulip Hotels, Inns en bestaat uit 270 hotels in •n. Het grootste gedeel- ie hotels staat in de ste- Europa, het Midden- kln Afnka. jhoSys koopt enïllpatent [orphoSys, een pro- synthetische anti- leeft een patent ge- het Leidse biotech- ijf Crucell en pro- Eiuijf DSM Biologies. Satent krijgt het Duitse [orphoSys toestem door Crucell ontwik- Icultuur Per.C6 te ge- r bij onderzoek naar syn- 1» antistoffen. ïssor Doek t een lintje isenaar en buitenge- igleraar privaatrecht J. iteren bij zijn af- i de Vrije Universiteit tot officier in de orde ije Nassau. Hij kreeg de 4e£eiding uit handen van e tfe burgemeester Lange- defk heeft zich altijd bij- kupgespannen voor de ig van kinderen. «burger meldt Sia ongeluk I- Een 22-jarige Rijns- Ie ieeft dinsdagavond bij gemeld dat hij een :r betrokken was bij :luk in Katwijk. Na de igmet een 18-jarige rjjzje op het kruispunt van neslaan met de Nolen- =ös hij op zijn snorfiets eden zonder te vertel- hij was. De Rijnsburger 1 bromfietscertificaat. Side het hoge struikge- ardoor zijn zicht werd lerd, als oorzaak van de is.fg. zijr Prins Constantijn enthousiast over vernieuwd Kamerlingh Onnes Laboratorium door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - Architectuur bij de gra tie van het daglicht. Zo heeft ar chitect Hans Ruijssenaars zijn ontwerp voor het Kameringh Onnes Laboratorium wel eens heel chique genoemd. Dat dit meer dan alleen maar dure woorden zijn, bleek gisteren tij dens de opening van de nieuwe rechtenfaculteit aan het Steen- schuur. Zonder uitzondering betoonden de genodigden - in clusief prins Constantijn - zich enthousiast over de facelift van het pand. Daarin speelt dag licht dat door honderden ra men naar binnen valt een pro minente rol. Windows of opportunity is de associatie van collegevoorzitter A.W. Kist, die een grootse toe komst ziet weggelegd voor de rechtenfaculteit in deze nieuwe behuizing. Voor het eer§t is de complete juridische faculteit op één plek ondergebracht, wat een 'nieuw élan' tot gevolg moet hebben. Met twee colle gezalen, dertig werkgroepruim tes, tweehonderd werkkamers en een juridische bibliotheek met vijf strekkende kilometers aan boeken zijn de docenten en studenten in ieder geval van al le gemakken voorzien. Het uit 1856 daterende natuur kundig laboratorium is grondig onder handen genomen. Wel heeft architect Ruissenaars na drukkelijk voor het behoud van veel klassieke elementen geko zen. De oude hoofdentree aan het Steenschuur is bijvoorbeeld weer in ere hersteld. En ook de originele collegezaal - waar be roemde wetenschappers als Niels Bohr, Albert Einstein en Paul Ehrenfest nog les hebben Hillebrand: Moeite met 'homohater' Scalia De bibliotheek vormt het 'kloppend hart' van het vernieuwde Kamerlingh Onnes Laboratorium. Foto: Hielco Kuipers gegeven - is bewaard gebleven. Dat de trap al langer meegaat, laat zich aanzien. De uitgesle ten treden verraden tientallen jaren van academische activi teit. Toch is er meer vernieuwd dan bij het oude gebleven. Zo is er een glazen uitbouw neergezet aan de kant van de Langebrug, die onder meer een extra colle gezaal herbergt. Op de eerste verdieping is een moderne kan tine gecreëerd met uitzicht op het Van der Werffpark. Op de wanden staan juridische tek sten uit alle tijdvakken, geschil derd door Jan Willem Bruins, bekend van de Leidse muurge dichten. Het pronkstuk is echter de bi bliotheek, gebouwd op de plek van de vroegere binnenplaats. Het 'kloppend hart' van het vernieuwde Kamerlingh Onnes Laboratorium volgens de archi tect. Net als in de rest van het pand wordt ook hier een spel met licht gespeeld. Door een glazen koepel vallen de zonne stralen op de lange rijen studie plekken, allemaal voorzien van toetsenbord en computer scherm. Een glazen koker gunt de bezoeker een blik op de bui tenwereld, legt Ruijssenaars uit. „Sneeuw, regen, zonneschijn, het kan je niet ontgaan als je hier zit te studeren." Prins Constantijn, die de offici ële openingshandeling verricht, is jaloers op de huidige genera tie studenten. „Dit is een schit terende plek om te studeren. Wethouder Ron Hillebrand (PvdA) vindt dat de uitnodi ging voor Antonin Scalia bij de opening van het Kamerlingh Onneslaboratorium 'niet past bij de beste tradities van de Universiteit Leiden'. Hij heeft overwogen niet te verschijnen bij de feestelijke opening. De komst van de omstreden Amerikaanse opperrechter brengt hem in gewetensnood. De conservatieve Scalia staat bekend om zijn afwijzende houding ten opzichte van ho moseksuelen. Hillebrand, zelf gehuwd met een man, schrijft op de website van de Leidse PvdA dat hij voor een 'duivels dilemma' heeft gestaan, maar toch gaat, 'keurig in het pak' en 'met roze stropdas'. Antonin Scalia, lid van het Su preme Court, is een even kleurrijk als omstreden jurist Als behoudend rooms-katho- liek is hij tegenstander van ho moseksualiteit, gelijke rechten voor vrouwen en abortus. George W. Bush duidde hem aan als 'zijn favoriete rechter'. Scalia was een van de weinige tegenstanders toen het Ameri- Het gebouw, de faciliteiten, de centrale ligging: ik ben diep on der de indruk", zegt de prins, die ooit zelf rechten in Leiden studeerde. Dat was in 'zijn tijd' wel anders: „Als we college wil den volgen, moesten we vijftien minuten fietsen naar het Gor- leauslaboratorium. En voor de tentamens werden we opgeslo ten in het Gravensteen aan het kaanse Supreme Court vorig jaar de zogenaamde 'sodo- miewetten' afschafte. Tot die tijd was in Texas seksueel con tact tussen homoseksuelen onwettig. Scalia moest zwich ten onder het meerderheids standpunt om de sodomie- wetten af te schaffen, maar lichtte wel zijn tegenstem ver baal toe. „Het Hof heeft de zo genoemde homoseksuele agenda omarmd", zei hij. „Het heeft partij gekozen in de cultuuroorlog." Hillebrand verwijt Scalia dat hij geen antwoord geeft op de vraag 'waar enig mens, of enig politicus, of zelfs enig rechter van het hooggerechtshof het recht vandaan haalt om te oordelen over wat volwasse nen in vrijheid doen in de pri- vésfeer van hun slaapkamer Ook fractieleider Paul van Meenen (D66) mengt zich in de discussie en stelt voor het College van Bestuur 'ernstig te bevragen' op hun keus voor Scalia. „Zij zullen dienen aan te geven hoe dit zich verhoudt tot de beginselen van de Leid se universiteit." Gerecht. En dat opsluiten kun je vrij letterlijk nemen, want het is een voormalige gevangenis." Nee, dan het Kamerlingh On nes Lab. „Daar kun je tenmin ste met een kater half slapend naartoe strompelen grapt de prins in de zonovergoten bi bliotheek. „Hoewel, ik weet niet of je op zo'n moment graag on der die lichtkoepel wilt zitten." door Robbert Minkhorst leiden - De uitbreiding van be taald parkeren in wijken rondom de binnenstad van Leiden gaat mogelijk niet door. Een ruime meerderheid in de politiek ver zet zich tegen het plan van wet houder Ruud Hessing om de me ning van bewoners over het be taald parkeren te peilen. Dit bleek gisteren bij de raads commissie economie en ver keer. Hessing zei dat hij zijn voorstel 'terugneemt naar het college', om ruggespraak te kunnen houden met de andere wethouders. De WD-bestuur- ders in het college zijn ook te gen de buurtenquêtes. Deze peilingen zijn de graadmeter om het betaald parkeren even tueel uit te breiden naar delen van de Burgemeester/Professo- renwijk, Tuinstad/Staalwijk, het Haagwegkwartier en Transvaal. Alleen Hessings eigen partij, D66 en Groenlinks steunden dat plan. Groenlinks is sowieso voor meer parkeermeters in de stad en volgens die gedachte is elke enquête welkom. D66 ver wacht dat met het invoeren van betaald parkeren de parkeer problemen van wijkbewoners verdwijnen of verminderen. Buurten rondom het centrum hebben last van mensen die in de binnenstad moeten zijn en hun auto tot wel dagenlang gra tis stallen net daarbuiten. In sommige straten roept dat zoveel agressie op, dat bewo ners de banden lek steken van deze 'vreemdparkeerders', bleek gisteravond. Namens een groep bewoners uit de Profes- sorenwijk deed Rob Veeger een dringende oproep aan de raadscommissie om de buurt rondom de Petruskerk (Lam- menschansweg, Zeemanlaan, Lorentzkade) te ondervragen. „Ook bij ons wil er niemand belasting betalen", zei Veeger, „maar hier hebben we geld voor over. De parkeerdruk is niet meer te hachelen." WD'er Arend-Jan Sleijster leid de het verzet tegen het voorstel. Eerder al betichtte hij in deze krant wethouder Hessing van woordbreuk. Volgens de WD is het plan in strijd met het colle geprogramma van PvdA, WD, Groenlinks en D66 en met het al van daarvoor daterende par- keerbeleidsplan, een product van oud-wethouder Melanie Schultz. „Eigenlijk hebben we maar één aanbeveling aan de wethouder: trek het voorstel in." „De WD loopt weg voor de problemen", vond D66-raads- lid Peter Bootsma. „Er zijn in Leiden te veel auto's voor te weinig plekken." Volgens Bootsma is het idee van Hes sing helemaal niet in strijd met eerder beleid.Het voorstel om in delen van wijken enquêtes te houden, steunde hij. door Rody van der Pols leiden - De voormalig directeur van Volksuniversiteit K&O-Lei- den moet komende vrijdag voor de politierechter in Den Haag verschijnen. Hem wordt ver duistering van 14.000 euro ten laste gelegd. Voor het overboeken van dit bedrag maakte hij gebruik van andermans gescande handteke ning. De ex-directeur wordt verantwoordelijk gehouden voor de financiële problemen bij de Volksuniversiteit. De 36-jarige Leidenaar vertrok eind december 2003 als direc teur bij de onderwijsinstelling aan de Oude Vest. Hij deed dit op aanraden van het bestuur, dat hem mismanagement ver weet. De fraude kwam pas aan het licht bij het aantreden van de nieuwe directeur, J. Beijer, die geruime tijd in de accountants wereld werkzaam was. De ex- directeur zou onder meer een auto hebben aangeschaft op kosten van K&O. Volgens N. Schoenmaker, vice- voorzitter van het bestuur, ligt het totale verduisterde bedrag waarschijnlijk een stuk hoger dan de 14.000 euro waarvoor de oud-directeur vrijdag terecht staat. „Het probleem is veel moeilijk te bewijzen valt, omdat hij bij zijn vertrek alle bestan den heeft meegenomen." Wel verwacht zij dat er nog meer rechtszaken tegen de ex-direc teur zullen volgen. Schoenmaker denkt dat de fi nanciële schade als gevolg van mismanagement en fraude al snel 120.000 euro bedraagt. „Hoewel het moeilijk blijft om daar een goede inschatting van te maken. Zo krijgen we nog steeds rekeningen die in inder tijd niet zijn betaald. Dat soort zaken werkt een hele tijd door." Behalve rekeningen die onbe taald bleven, werd er onder lei- LEIDSE KWESTIES tiell htd Tstyesties die als een eeu- 1 jgteken boven de stad ,n i Is de Leidse bevolking afljiom? Wie kiest de liedjes rhocarillon uit? Wie is de teitan van Leiden? De ru- ^Idse Kwesties biedt een stj(d op vragen die elke Lei- antich wel eens stelt. Afle- afe: Wat was de Leidse ,»aan' en waarom heette LakJ en vergrijsd woord, dat je is opgeschreven. De Jmn is een term uit de ach nog geen Marok- r*yiswinkel, Turkse pizza- Egyptische shoarmatent jestigd aan de route naar fee station. Dat waren mi dat het woord van een l'aDg gezag had, zodat je _P als hij je verordon- loor te lopen. Op de ian gold tenslotte een ■holingsverbod, ook al >rd dat zijn langste tijd had. Dat nam niet weg iftig werd gebambo- {eboemeld dus, en ge- De Stationsweg - het voorste deel van de zogenoemde Stijfselbaan - is onherkenbaar veranderd sinds 1947. Foto: archief ilbaan, zo werd ruim eeuw in de volks zone langs de Sta- en de Steenstraat ge- j Ook de Blauwpoorts- vt Kort Rapenburg en Breestraat, Boter- en Vismarkt werden er soms toe gerekend. Jongens liepen met hun vrienden, meisjes met hun vriendinnen. Onderweg kon je een ijsje of een kop koffie halen. Het traject gold als een openba re vrijgezellenmarkt. Een plek om te kijken en gezien te wor den. Waarom droeg de Stijfselbaan die naam? Daarover verschillen de meningen. Hans Heester mans, kenner van het Leids dia lect, stelde de kwestie in deze krant al eerder aan de orde. Het leverde veel reacties van lezers op. Het 'stijfselen', het gearmd heen en weer drentelen, zou zo heten omdat het de beoefena ren in de stemming voor de ge slachtsdaad zou brengen. Een lezer suggereerde zelfs dat 'stijf sel' naar sperma verwijst. De aannemelijker verklaringen volgen ruwweg drie lijnen. Aan de ene kant staan de Leidenaars die ervan uit gaan dat het stijf sel letterlijk is bedoeld. Om op de flirtmarkt een kans te ma ken, moest de kleding netjes zijn gesteven. Voor de fabrieks arbeiders was het een zeldzame gelegenheid om er keurig bij te lopen. In meer brede zin zou stijfsel ook kunnen verwijzen naar de brillantine in het haar van de jongens. Een andere verklaring koppelt 'stijf aan het stijf, strak tegen elkaar aan ge armd lopen. Een derde uitleg gaat uit van het bestaan van 'plakplaatsen' langs de route. Dat waren bij voorbeeld de bioscopen Luxor aan de Stationsweg, Lido aan de Steenstraat of de winkel van Jamin. Dat waren strategische plekken waar flanerende jon gens bleven plakken om meis jes aan te spreken en voor een afspraak te strikken. Waar de naam ook vandaan komt, hij is al zo goed als ver dwenen. Meisjes en jongens, die komen elkaar wel tegen op MSN. Daar hebben ze geen Stijfselbaan meer voor nodig. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re- dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: -071-5356426. door Fred van Rooij alphen aan den run - Wie is toch het Alphenaartje? Dit en fant terrible houdt de gemoede ren in de Alphense politiek be hoorlijk bezig. Sinds april van dit jaar neemt deze persoon op zijn weblog (http://alphen- .web-log.nl) de lokale politici danig op de hak. „Ongenuan ceerd en ongefundeerd", vindt voormalig commissielid van Groenlinks Jan de Groot. Vol gens hem is Alphenaartje Julius van Geen van Alphen Stad FM. Van Geen ontkent de in zijn ogen beschuldiging. De Groot benadrukt dat het geen beschuldiging is. „Ik ont hul alleen de naam." Hij oor deelt ook niet over de inhoud. „Het is ieders recht om zijn me ning te geven." Wel irriteert hij zich aan de manier waarop het gebeurt. Zo noemt Alphenaartje het Alphense college 'een stelle tje bestuurlijke vandalen' die volgens hem 'dronken op de hei liggen'. Ongeacht wie, Al phenaartje nagelt ze aan de schandpaal en gedraagt zich als een luis in de Alphense politie ke pels. Waar De Groot zich aan ergert is de anonimiteit waar mee het gebeurt. „Als iemand het onder zijn eigen naam doet kun je je verdedigen. Nu is dat onmogelijk." Speurwerk op internet leverde De Groot de naam op van de Alphense logger. Hij vond veel verwijzingen naar de lokale zender Alphen Stad FM. Het is een vrij technisch verhaal, vol gens hem, maar De Groot vond herkenbare patronen die erop wijzen dat het wel Van Geen moet zijn. Hij houdt wel een slag om de arm. „Ik ben er voor negentig procent zeker van." Hij geeft ook toe, dat als hij er naast zit, hij de eerste zal zijn die zijn excuses aanbiedt. Van Geen vindt het vervelend dat zijn naam wordt genoemd. ,Ik ben hierover niet geraad pleegd." Van Geen had graag tegen De Groot de beschuldi gingen willen weerleggen, maar heeft die kans niet gehad. En daar baalt hij van. Overigens voelt hij zich wel gevleid. „Die gene die dit schrijft heeft een goede schrijfstijl." Maar hij is het niet, benadrukt hij nog maals. SP raadslid Schriek heeft geen moeite met het weblog. Hij vindt het van hoge kwaliteit. „Het zijn overpeinzingen van een individu." Hij ziet het kwaad er niet van in. Met enige regelmaat reageert hij zelf op de anonieme overpeinzingen. Meestal onder zijn eigen naam, maar hij geeft toe dat hij soms ook onder een schuilnaam rea geert. „In Alphen aan den Rijn gebeurt toch nooit zoveel." Wel vindt hij het nu tijd worden dat de anonimiteit opgeheven wordt. .Alphenaartje heeft een goede mening, maar is mis schien bang voor de gevolgen", aldus Schriek. ding van de ex-directeur bij zonder inefficiënt gewerkt, zegt Schoenmaker. „Eigenlijk was het een organisatie die drin gend moest worden gereorga niseerd, maar wat niet gebeur de." Om de financiële problemen het hoofd te bieden, heeft K&O inmiddels twee van de vijf ba liemedewerkers ontslagen. Ook is het cursusaanbod kritisch doorgelicht. „Door op de over headkosten flink te besparen, zijn de vooruitzichten voor de toekomst weer goed", zegt Schoenmaker. „We moeten de broekriem aanhalen, maar dan redden we het wel." Volgens haar heeft de reputatie van K&O niet geleden onder de affaire. „Kijk maar naar het aantal cursisten. De inschrij vingstermijn voor dit cursusjaar is nog niet gesloten, maar we hebben nu al meer aanmeldin gen dan vorig jaar. Nee, K&O is nog steeds springlevend." katwijk - In Katwijk is nog vol doende ruimte voor nieuwe evenementen. Dat concludeert het college van B en W nu het nieuwe evenementenbeleid een jaar bestaat. Slechts zeer weinig aanvragers krijgen een afwij zing wanneer zij iets willen or ganiseren. In het nieuwe beleid heeft de gemeente duidelijker omschre ven hoeveel grote en kleine feesten en activiteiten mogen worden georganiseerd in Kat wijk Voor sommige plekken in het centrum waar snel overlast is, heeft Katwijk het aantal toe gestane evenementen gelimi teerd. Desondanks is er nog voldoende ruimte voor nieuwe initiatieven, zo mei It de ge meente in de evaluatie. De enige plek waar muziekop- tredens om wat extra aandacht vragen van de gemeente, is op het Hema-plein. Het geluid weerkaatst daar op de gevels, waardoor het mo^lijk blijkt om onder het maximaal toegestane aantal decibels te blijven. Kat wijk wil muziek op het plein overigens niet verbieden. Leuke evenementen zijn een promotie voor Katwijk, vindt de gemeente. Het enige nadeel is dat er minder parkeergeld wordt opgehaald als er een feesttent of podium in het cen trum staat. Maar de circa drie duizend euro per jaar die Kat wijk hierdoor misloopt, nemen B en W voor lief.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15