Roeiende bankiers Fouten in bijstandsw LEIDEN REGIO Politiek kritisch over hongerstaker 4 I 'Lekker dat we vrij hebben, maar we doen het voor Kenia' Monnik kan het op sap maanden volhoudei Cel geëist tegen overv? Twee jaar celstraf voo£ levering 'fataal' vuurw donderdag 9 septem door Floor Ligtvoet leiden - Het merendeel van de Leidse gemeenteraadfracties is niet onder de indruk van de acties van zenmonnik Zeshin van der Plas. De dienst sociale zaken moet niet wijken voor een hongersta king, is de algemene mening. „Ik heb geen enkel begrip voor dit chantagemiddel", verklaart Filip van As van de Christenunie. De dienst sociale zaken vein de ge meente heeft in een brief aan Van der Plas laten weten dat zijn uitke ring is stopgezet omdat hij 'wei gert mee te werken aan de plicht tot arbeidsinschakeling'. Daarmee heeft de dienst volgens CDA, WD en de Christenunie correct gehan deld. „Sinds de nieuwe wet is ie dereen met een bijstandsuitkering verplicht zich beschikbaar te stel len voor betaald werk", legt CDA- fractievoorzitter Wim Bleijie uit. „Uiteraard is het prima dat de monnik vrijwilligerswerk verricht, maar hij hoeft daarvoor geen uit kering te ontvangen. Daar is de bijstand niet voor bedoeld." Volgens het CDA en de Christen- Unie zijn er voldoende andere mogelijkheden om Van der Plas voor de zentempel aan de Hoge- woerd te behouden: „De leden kunnen zelf meer gaan betalen. Bij kerken worden de voorgangers ook niet betaald door de gemeente of het rijk", aldus Bleijie. WD- raadslid Marijke van Dobben de Bruijn: „Een privé-activiteit, hoe aardig dan ook, moeten we niet met een uitkering subsidiëren. Als de monnik gewoon aan het werk gaat, zou hij bijvoorbeeld best de zendiensten 's avonds in zijn woonkamer kunnen houden." Over het feit dat de Leidse monnik in hongerstaking is gegaan om zijn protest kracht bij te zetten, zijn lang niet alle raadsleden te spre ken. „Ik vind het aanstellerij", ver klaart Daan Sloos van Leefbaar Leiden. „Uit protest in hongersta king gaan, dat voert veel te ver." „Hij zal ten einde raad zijn", merkt PvdA-fractievoorzitter Con- ny Broeyer op. Maar in plaats van zich verder van eten te onthouden, kan de monnik zijn protest beter in Den Haag aankaarten, vindt zij. „Wij moeten ons aan deze wet houden." D66-fractieleider Paul van Meenen wil dat de gemeente Leiden op korte termijn een goed gesprek met de monnik aangaat. „Zijn hongerstaking is een signaal dat we niet mogen negeren." De SP-fractie vindt een hongersta king op zich een legitiem protest middel. „Maar het is een uiterst pressiemiddel, dan moet je van te voren toch wel alles geprobeerd hebben", voegt fractievoorzitter Paul Day toe. „Laat hem de be zwaarprocedures afwachten. Hij gebruikt het middel nu om aan dacht te trekken." Day plaatst ook verder kanttekeningen. Rechtvaar digt dit doel wel een zwaai- pro testwapen als een hongerstaking? „Bij asielzoekers die het land wor den uitgezet en voor de dood vre zen, kan ik het me beter voorstel len. Dit draait alleen om een fi nanciële kwestie." Als enige noemt Anton Dronkers, fractieleider van Groenlinks, de uitkeringsstop van de Leidse mon nik een 'krasse maatregel'. „Hij doet al jaren goed vrijwilligerswerk met behoud van zijn uitkering. De gemeente moet het werk beoorde len en kijken op welke manier zijn bijdrage gefinancierd kan wor den." Het betalen van het vrijwilli gerswerk uit de bijstandspot ziet hij niet als een probleem. Meer moeite heeft hij met de hongersta king. „Van der Plas ondergraaft daarmee zijn eigen positie. De ge meente kan hem nu ook niet meer tegemoet komen zonder gezichts verlies te lijden." door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse zenmonnik Zeshin van der Plas kan zijn hongerstaking maanden volhouden als hij vruchten sap drinkt. Dat bevat veel natuurlijke suikers. Toch is gezondheidsschade op den duur onvermijdelijk. „Je kan best een tijd leven op alleen maai- suikers", zegt fysiologisch chemi cus Paul Steenbergh van het Universi tair Medisch Centrum in Utrecht. „Ook Volkert van der G. dronk rijkelijk vruchtensappen tijdens zijn hongersta king. Dan voltrekt de aftakeling zich veel langzamer. Écht vasten, daar ko men dus nooit suikers aan te pas." De menselijke motor draait op ver schillende brandstoffen. Suiker en vet zijn de belangrijkste. Vooral het brein heeft een voortdurende honger naar zoet. Aan vet hebben de hersens niets. Spieren wel, die kunnen vet omzetten in energie. „Ironisch genoeg", consta teert Steenbergh, „heb je voor die ver branding 'gereedschap' nodig in de vorm van een aantal moleculen, die al leen gevormd kunnen worden uit sui kers." Hongerstakers die geen suiker eten, zullen dus niet alleen een probleem met hun hersenen krijgen, maar ook met hun vetverbranding. Gelukkig kan ons lichaam de daarvoor benodigde suiker ook zelf maken, uit eiwit. Daar van heeft het lichaam alleen een voor raadje in de vorm van spierweefsel. Het opeten van je eigen spieren heeft nare consequenties. Het hart is een spier en ook ademhaling gaat niet zonder spie ren. Steenbergh: „Je kunt een hoop spieren missen, maar op een gegeven moment kun je niet meer op je benen staan." Na tien weken zijn die spieren 'op', blijkt uit de literatuur. De schade door afbraak van andere spieren is onom keerbaar na vier weken. Al voor die tijd raakt het hersenweefsel aangetast door vergiftiging. Binnen een paai' weken is het leven van de hongerstaker in ge vaar, zelfs al heeft hij nog een flinke laag vet op het lichaam. Zolang een hongerstaker suike is het maar in de vorm van eei kan zijn lichaam die speklaag spreken. Dikke mensen kunnt hongerstaking op suiker maan volhouden. Toch komt ook da eind aan, zegt Steenbergh. „Hi chaam heeft ook vitamines en len nodig: ijzer, calcium, fosfa; nesium. Zonder die stoffen wo sneller ziek. Neem je geen vita dan krijg je scheurbuik." Als het vruchtensap van de Lei monnik ook die bestanddelen geeft hem dat weer langer resp ook dan is de hongerstaking ni loos vol te houden. „Na nog w gere tijd ga je bepaalde amino missen. Dat zie je bijvoorbeelt deren in Afrika. Die krijgen in streken wel genoeg granen bin maar komen toch eiwit tekort, zette buikjes, slapte en vatbaai voor ziektekiemen zijn daarvai volg." Leidse scholieren lopen 12.000 euro bijeen voor projecten van Jan Verkaart door Ben Zwirs leiden - Vijf Leidse basisscholen hebben tijdens een sponsor loop voor een ontwikkelings project in Kenia bijna 12.000 euro ingezameld. De scholieren van groep zeven en acht van de Merenwijk-, Apollo-, Anne Frank-, Mytyl- en de P.I. de Brugschool liepen van het ei gen schoolplein zingend en joe lend naar het Leidse stadhuis waar een Keniaanse markt op de kinderen wachtte. De am bassadeur van Kenia en de ini tiatiefnemer van het project Jan Verkaart namen de cheque in ontvangst. „Het is fantastisch dat de kinderen zo hard hebben gewerkt", zegt Verkaart ver heugd. Met fel gekleurde spandoeken en zelfgemaakte fakkels van bamboe en knisperend crêpe papier komen de eerste kinde ren rond tien uur aan op het zonovergoten Stadhuisplein. In een grote cirkel die met wit krijt op de straat is getekend, voert een dansgroep onder ritmische begeleiding van zware djembé- üommels en houten sambabal len een Afrikaanse dans op. Een knetterend vuurtje in een korf aan de rand van de cirkel ver vult de lucht achter het stad huis met lichte walmen. De Haagse bedenker van het ontwikkelingsproject Jan Verkaart (69) is blij met de sponsorloop en de afsluitende themadag. „We hebben wel va ker sponsorlopen gehad, maar nooit zo groots en met zoveel enthousiasme." Twaalf jaar ge leden begon Verkaart met zijn vrouw Ans (67) aan het project. Daarvoor had hij een eigen ver- warmingsbedrijf in Den Haag. „Ik had toen nog niets met goe de doelen. Ik gaf zelfs niets aan het Leger des Heils, maar we hadden een hoop geld over en daar wilden we iets goeds mee doen." Inmiddels heeft hij on der meer bijna 70 scholen en twee medische posten laten bouwen en heeft de Hagenaar een sponsorproject opgezet voor weesmeisjes. Het geluid van Afrikaanse trommels en liedjes klinkt over het Stadhuisplein bij de afsluiting van een sponsorloop. Leidse scholieren liepen gisteren bijna 12.000 euro bijeen voor een Keniaans ontwikkelingsproject. Foto: Henk Bouwman Op het Stadhuisplein drentelen de scholieren wat rond de cirkel van wit krijt of wapperen met hun fakkels. Allen dragen een wit T-shirt met op de rug het gele logo van de sponsor, wo ningbouwvereniging Ons Doel uit Leiden. De Afrikaanse dans is nog in volle gang als de kin deren van de Merenwijkschool het Keniaanse 'Jambo jambo' welkomstlied inzetten. De zwa re bassen van de trommels, de zang van de kinderen en de rook van de vuurkorf trekken de aandacht van veel passanten die vaak even blijven kijken. Op de maat van de muziek danst en klapt een aantal scholieren van de Mytylschool lachend mee. De Leidse Apollo-scholier Nick Tegelaar (11) is één van de kin deren die op het podium een zelfverzonnen gedicht voordra gen. „Ik wilde dit graag doen. Ik vind dichten leuk en het is voor een goed doel." Ook over de sponsorloop is Nick enthousi ast. Hij krijgt daarin bijval van Johan Sinteur (10) en Maurice Lagendijk (11) van de Anne Frank school. „Het is lekker dat we vrij hebben van school, maar we doen het vooral voor de kinderen in Kenia." Hun docente Ingrid Baart (46) is een van de organisatoren en vindt het een fantastische dag. „We werken al drie jaar samen met Jan Verkaart en het klikt goed. Het is ook leerzaam voor de kinderen. Door brieven en films uit Kenia zien onze scho lieren concreet waar ze mee be zig zijn." Wel is ze erg teleurge steld in de gemeente, die had beloofd dat de burgemeester de Bankiers op sloepen zijn een alledaags gezicht in Leiden. Dat de donkerblauwe boten, steevast voorzien van een dik touw rondom, in de regel ei gendom zijn van de bezittende klasse is bekend. Maar bij de 'Leidse interbancaire sloepen race' op de Kagerplassen gaat het om échte sloepen. Er is geen sprake van onderuitge zakt doelloos dobberen met een glas rosé in de hand, maar van een echte wedstrijd tussen concurrenten uit de Leidse bankwereld. De teams roeien morgenmiddag vanaf twee uur wedstrijden met acht mannen en vrouwen per boot. Het is de derde keer dat de Leidse ban kiers tegen elkaar uitkomen. „Wij noemen dat 'zaken doen aan de bar'", verklaart Bart Mooy van BDO Accountants &Adviseurs. „De bank, de ac countant en de relatie kunnen zo de contacten aanhalen. Ze hebben vaak dezelfde cliënten en als je elkaar wat regelmati ger ziet gaat de communicatie ■Til De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 wat makkelijker. Zakelijke deals sluiten? Nee, zo werkt het niet. We zijn natuurlijk gehouden aan geheimhoudingsplicht, dus je gaat niet open en bloot waar Jan en alleman bijstaat al lerlei zakelijke dingen bespre ken. Dat doen we wel in een andere setting." Een old boys netiuork moet het al helemaal niet worden. Dat is zelfs in de regels vastgelegd. Per sloep moeten drie vrouwen meeroeien. Het negeren van die regel leidde vorig jaar zelfs tot diskwalificatie van een aan tal teams. Rabobank Wasse naar-Voorschoten voldeed wei aan de norm en won vorig jaar. „Op het water zijn de teams nu ook concurrenten en sommige worden dan heel fanatiek. Niet dat bloed vloeit, hoor. Wel is het deel van de traditie dat het winnende team in het water gegooid wordt door de verlie zers." Boot te lang Hij ligt in de Witte Singel, maar de vraag is hoe lang nog. In een uiterste poging om alsnog een ligplaatsvergunning te krijgen voor de 'Adjudant Matters' schreef eigenaar Ton Langereis onlangs een brief aan de ge meenteraadsleden. De geres taureerde B-II marinesloep uit Een 'sieraad voor singel en stad', maar wel twee meter te lang. Foto: Hielco Kuipers 1950 is namelijk twee meter langer dan de maximaal toege stane lengte voor vaartuigen in de Leidse wateren: zeven me ter. Bovendien ziet de gemeen te liever helemaal geen bootjes in het water tegenover de Hor tus. Bij de commissie voor be roep- en bezwaarschriften haalde Langereis onlangs bak zeil. Wel raadde de commissie hem aan zich tot de gemeente raad te wenden, omdat het een 'bijzondere sloep met histori sche waarde en fraai van uiter lijk' is. De brief naar de raads leden is inmiddels onderweg, waarin Langereis nog maar eens benadrukt hoe 'hartver warmend' de reacties op zijn sloep zijn. Inmiddels is er een artikel aan gewijd in het tijd schrift Alle hens' van de Ko ninklijke Marine en prijkt hij op de cover van 'Tuin Land schap'. „Kortom: een sieraad voor singel en stad", aldus de eigenaar. Of de gemeente raadsleden dat ook vinden, zal binnenkort moeten blijken. Silvan Schoonhoven en Rody van der Pols door Robbert Minkhorst leiden - Enkele fouten in de Leid se verordeningen van de nieuwe Wet Werk en Bijstand moeten daar zo snel mogelijk weer uit. Eén vergissing dupeert de dak en thuislozen, een tweede bena deelt de gemeente zelf. De fouten zijn deze zomer door ambtenaren ontdekt. Ze zijn veroorzaakt doordat de ge meenteraad eerder dit jaar wij zigingen in de verordeningen heeft aangebracht. Met deze veranderingen verdween een toeslag op de uitkering voor daklozen, en konden bepaalde groepen mensen die een huis delen, aanspraak blijven maken op een maximale toeslag. Bur gemeester en wethouders stel len nu voor om de eerder gewij zigde verordeningen aan te passen en zo de fouten te her stellen - 'in de geest van de wensen van de raad', aldus wet houder Wim de Boer (sociale zaken). Daklozen dreigen nu extra ge kort te worden op hun uitke ring. Onder druk van de WD, die tot ieders verrassing de PvdA aan haar zijde kreeg, werd de toeslag van twintig procent boven op hun uitkering (vijftig procent van het minimumloon) geschrapt. Overbodige luxe, al dus de WD: „Omdat één en ander ook slecht te controleren is, is het gesjoemel niet van de lucht. Kortom, allei die we liever niet zen moeten zo sm weer een dak boven en aan het werk, nt ander. Déér moet worden. En niet pai een extra toeslag. Inl blikjes kun je niet woj Door een verkeerde ge in het WD-voor« daklozen dubbel houden geen vijftig, procent over van mumloon. De nieu1 B en W maakt die coj ongedaan. l Op voordracht van (f werd een toeslag deurdelers die 'geenp of familiaire relaties' hebben, verhoogd v; twintig procent. De van GroenLinks: „H< wikkelder om die daan te maken. Hi dat nu iedereen die tl krijgen. Dat zou def anderhalf miljoen ki kosten." De Boer heeft haast I wuste tekstpassages tl ren. „De reparatie mf mogelijk. De vercfl zijn in september j Daarom is er een exl ring gepland van de missie sociale voorafgaand aan de ij dering, volgende wet De commissie moef stemmen met de wijzi cheque zou komen uitreiken. „Ik begrijp wel dat hij soms be langrijkere dingen te doen heeft, zoals de opening van het Kamerlingh Onnes Laboratori um, maar er had wel iemand anders kunnen komen", zegt ze teleurgesteld. „Dat vinden we niet netjes en daarom hebben we expres een lege stoel met het bordje 'burgemeester' erop neergezet." den haag/leiden - Tegen een 19-jarige Leidenaar die in juni van dit jaar in het Plantsoen een groepje hangjongeren over viel, is bij de rechtbank in Den Haag achttien maanden gevan genisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk, geëist. De drie jongeren kregen in de nacht van zaterdag 5 juni de schrik van hun leven. Wat be gon als een gezellig avondje kletsen en hangen, eindigde door de verdachte in een dra ma. De Leidenaar kwam die nacht van een verjaardagsfees tje, waar hij flink wat bier ach terovergeslagen had. Toen hij langs de jongeren liep, meende hij te horen dat ze hem bela chelijk maakten. Omdat de ver dachte zich respectloos behan deld voelde, trok hij zonder aar zeling een mes. Al dreigend met het wapen dwong hij de jon gens om hun mobiele telefoons af te geven. Volgens zou de verdachte zij op de keel van e slachtoffers hebben gj dat acht de officier niet bewezen. Wat we kon worden, was ee poging op een vierde fer die avond. De werf de verdachte was heó leen had dit slachta waardevols bij zich. Het was niet de eersiwi de Leidenaar moest v voor een geweldsmi dens zijn tienerjaren een aanzienlijk straflP0 bouwd. De verdachtjca dat hij van zijn fouti leerd en zijn leven Om hem daarbij te de officier van justil man zich laat beh; zijn agressie- bleem. De rechtb; twee weken uitspraak," er zi, den haag/katwijk - Een 41-ja- rige Katwijker is door de Haag se rechtbank veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk, voor handel in illegaal vuurwerk. Rechter C. Hensen verwijt de Katwijker leverancier te zijn van de knallers, die tijdens oude jaarsnacht de dood van een plaatsgenoot tot gevolg hadden. De 38-jarige compagnon van de Katwijker werd veroordeeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Twee weken geleden eiste de officier drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk voor de 41-jarige. De uitspraak van de 38-jarige was wel conform de eis. De mannen hebben zeven maanden in voorarrest gezeten. Vorig jaar september leverde; de 41-jarige het vuuru^ een tussenpersoon, 1 zijn beurt verkocht ger van de Katwijker. de vuurpijlen tijden a£ wisseling in zijn g overleed aan zijn v r{ gen. Wat de rechtba g, wijker verwijt is dat tie over het afsteken ,e len heeft achtergehoi Wat meespeelde in maat is dat beide KaVe eerder wegens handae werk zijn veroordeelt J den het spul in Belgf q den in Katwijk ond«,t supporters een grot gj kring. Het ongeluk m ke afloop heeft ertoe er nu geen vuurwe wedstrijden in KaP mag worden afgestok

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14