t RIJN VEENSTREEK Gereformeerden doen kerk in de aanbieding Letselschade? Hpals groep Laman reageert nog niet op Ikea-rapport 5 Plan voor bovengrondse bijzetting in Koudekerk Twee jaar cel geëist na cocaïnesmokkel T tegen ^linelen Weinig animo voor pendeldienst veiling 'Nu nog Klaas, morgen Laura' 1 R1 Breuk? NAT Kosteloos juridisch advies Goedemorgen Wat een krant. I HDC371 schoolbord r spons ffig krijt lenaar iet bus v Een 70-jarige auto- seft dinsdag aan het middag een aanrij- en bus van Connex- rzaakt op de Heren- -huiden. De man wil- A inrijden en zag de 1 komen rijden. De it Alphen aan den ;t een scherpe uit- ïvre een frontale oorkomen, maar de igen raakten elkaar muidenaar liep op. Hij kon na be- iet Rijnland Zieken- n. De buschauffeur le schrik vrij. Hij een passagiers. De /erd enige tijd afge- ;t ongeluk. i den rijn - Een 47- ®^nse automobilist lichtend in zijn een 37-jarige fiets enden op de rotonde ïaar/Azië. De vrouw Pldingen aan haar :hiis voor behandeling OOpland Ziekenhuis in kyvervoerd. nne intebelang open Huis de - De Ja- p partij Gemeente- niseert op 20 sep- .open Huis over de Jositie van de ge- ^partij maakt zich 'dreigende bezuini- rzieningen en tijgingen. Daarom wat de inwoners Hoogmade, Lei- itaterwoude en irvan vinden. Het •rdt georganiseerd en de fractie itebelang Ja- De bijeenkomst is Sport Recreatie pre en begint om week Troorlezers dsveen - Biblio- lemlezers in Roelof- izoekt mannen en graag als vrijwilli- ïorlezen. De voorle- Hin keer per week Zllangs bij een peu- 'of een kinderdag- ^bibliotheek wil zo teit van lezen ver- arqrijwilligers worden :intö voorbereid door trainer en gaan dan ar maanden aan de Iden kan door te het nummer 071- 'nd let üce jjpev donderdag 9 september 2004 door Ruud Sep oude wetering - De gereformeerde kerk voor Oude en Nieuwe Wetering wil haar kerkgebouw aan de Kerk straat in Oude Wetering op korte ter mijn gaan verhuren als cultureel cen trum. Het gebouw is grotendeels over bodig geworden door de fusie van de gereformeerden en de hervormden in de Protestantse Kerk Nederland. De kerk hoopt dat het gebouw een sociaal-culturele functie kan krijgen omdat het op die manier mogelijk blijft om het gebouw op hoogtijdagen terug te huren. Het kerkbestuur heeft zeer onlangs contact opgenomen met de gemeen te om te praten over de beschikbaar heid van het kerkgebouw dat als to neelzaal plaats kan bieden aan tussen de vijf- en zeshonderd mensen. De kerk zou op die manier een alterna tief kunnen vormen voor een nieuwe Alkeburcht. Doordat deze mogelijk heid pas heel kort bekend is, kan nog niet worden aangegeven hoeveel er in Sporthal Rijpwetering van de baan het kerkgebouw moet worden geïn vesteerd om deze geschikt te maken als sociaal-cultureel centrum. Volgens voorzitter Ouwerkerk van de beheerscommissie van de gerefor meerde kerk zijn er verschillende re denen om een verbouwing van de kerk tot cultureel centrum toe te-jui chen. „Naast het feit dat wij het ge bouw af en toe willen gebruiken, ligt er achter de kerk een eigen begraaf plaats van de gereformeerde kerk. Die begraafplaats moeten wij respecteren en dan past het niet om bijvoorbeeld de kerk te slopen en er appartemen ten te bouwen. Daarnaast ziet de ge meente de kerk als een beschermd dorpsgezicht, wat het belangrijk maakt om het gebouw een nieuwe functie te geven om het te kunnen behouden. Burgemeester en wethouders kiezen er desondanks op dit moment niet voor om de mogelijkheden van de kerk verder te onderzoeken. In het voorstel dat vanavond door de com missie welzijn wordt besproken, plei ten B en W voor de bouw van een 'nieuwe Alkeburcht'. Daarbij speelt onder andere mee dat de parkeer ruimte bij de kerk erg klein is. In hetzelfde voorstel aan de commis sie wordt het plan om in Rijpwetering een nieuwe sportzaal te bouwen defi nitief van tafel geveegd. Volgens het college is een nieuwe sportzaal een voudigweg te duur voor het geringe aantal gebruikers dat te verwachten valt. B en W kiezen op dit moment voor een renovatie van het dorpshuis in Oud Ade om daarmee het gebruik van het dorpshuis voor gymnastiek lessen beter mogelijk te maken. Overigens zal er het komende jaar nog niet veel gebeuren voor zowel de nieuwe Alkeburcht als de renovatie van het dorpshuis Oud Ade. Omdat de gemeente geen geld heeft, worden echte besluiten voorlopig een jaar uitgesteld. Bovengrondse bijzetting op de begraafplaats van Koudekerk aan den Rijn kan een oplossing zijn voor het nijpende ruimtegebrek. Foto: Hielco Kuipers Nieuwe manier van begraven nog vrijwel uniek in Nederland door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Inwoners van Koudekerk kunnen in de toekomst wel licht bovengronds in een graf worden bijgezet. Het is volgens wethouder De Best de enige oplossing voor het nijpen de ruimtegebrek op de huidige begraaf plaats aan de Hoogewaard. Boven gronds begraven is in de Zuid-Europese landen heel gewoon, maar in Nederland vrijwel uniek. Maar volgens het 'begraaf plaatsadviesbureau' Genius Loci is in ons land de begraafvorm van de toe komst. Tijdens een presentatie gisteravond aan de leden van de raadscommissie wel zijn, liet W. Hilbers van Genius Loei aan de hand van voorbeelden in Valkenburg (L) en Friesland zien hoe een zogeheten gravengalerij eruit zou kunnen zien. De galerij zou kunnen bestaan uit drie ver springende lagen van bijvoorbeeld na tuursteen. De hoogte is zo'n drie meter. Een kist kan in een ruimte van drie bij een meter worden geschoven. Het blijft dan nog mogelijk bloemen, foto's en dergelijke bij de kist te plaatsen. De ruimte wordt luchtdicht gemaakt om stankoverlast voor de omgeving te voor komen. Via een intern systeem wordt het lijkvocht afgevoerd. In tegenstelling tot een traditioneel graf, komt het lijkvocht niet in het milieu te recht. En dat is één van de voordelen, al dus Hilbers. Het voordeel voor Koude kerk is vooral het kleinere ruimtebeslag. Een graf in een bovengrondse galerij neemt ongeveer drie vierkante meter in beslag. Een traditioneel graf vraagt on geveer acht vierkante meter. Verder zijn de exploitatiekosten lager. De investe ringskosten zijn wel hoger dan bij een traditionele begraafplaats. Cijfers kon Hilbers nog niet geven. Wethouder De Best wil zo snel mogelijk van de raadsleden horen of hij verder mag met het onderzoek naar deze nieu we begraafvorm. Het is volgens hem de enige mogelijkheid voor de gemeente om zich te houden aan een in de negen tiger jaren gedane belofte aan de bevol king van Koudekerk. Die hield in dat de Koudekerkers altijd in hun eigen dorp kunnen worden begraven. Uitbreiding van de huidige begraaf plaats kan volgens De Best niet. De ka rakteristieke voorkant kan niet bij de be graafplaats worden getrokken. De plek van de aangrenzende brandweerkazerne en de postduivenvereniging innemen, is niet gewenst omdat er dan weer naar een ander onderkomen voor de brand weer moet worden gezocht. En het reali seren van een nieuwe begraafplaats el ders in het dorp, is te duur. De Best: „Ik begrijp dat het bovengronds bijzetten bij sommige raadsleden gevoelig ligt. Maar als de raad het idee afwijst, moeten we op enig moment besluiten de begraaf plaats in Koudekerk te sluiten. De be graafplaats in Hazerswoude-Dorp is in (advertentie) Burgemeester Alkemade en po- ipelaar onthullen nabij de rotonde iderveld in Roelof een bord om dui- iken dat dit bedrij- leveiligd is. Het is van de Ondeme- Alkemade olangs constateerde ïmenlijke vorm van iliging nuttig kon einde te maken aan n inbraken op het ondertekenden de :gemeester, de poli er van Koophandel woordigers van het I, de Lasso, Het i de Meerkreuk en •edrijf ATN een fil ing om te komen |tieve beveiliging, terkten de deelne- dfiect een afname iantal inbraken. Ie rotonde komen ichuwingsborden g van alle terrei- le beveiliging mee- laast wordt er bin- n overkoepelende gericht die zich be nden met verdere isering van de be- I de mogelijkheden p onderzoekt. boskoop/hazerswoude - De animo onder de boomkwekers in Boskoop, Hazerswoude- Dorp en omgeving om gebruik te maken van het collectieve transport, ingesteld vanwege de afsluiting van de Hefbrug in Bo skoop, is nog niet groot. Het bedrijf RWS Transport heeft de afgelopen twee weken voor slechts zo'n twintig kwekers kunnen rijden. Toch geeft A. Fahrner van het vervoersbedrijf de moed nog niet op. „De herfsthandel komt op gang. Daar richten we onze hoop op." Het verlies dat het transportbedrijf draait, komt voor eigen rekening. Hoe groot dat nu al is, heeft Fahmer nog niet in beeld. Het collectieve transport is een initiatief van de Boskoopse Veiling. Aanleiding was de afsluiting van de hef brug van Boskoop tussen 16 augustus en 15 november in één richting. Tussen 6 oktober en 6 november is de brug hele maal afgesloten. Om te voorko men dat de ruim 700 kwekers en handelaren met hun handel een omweg via Alphen of Wad- dinxveen moesten maken om naar de andere kant van Bos koop te kunnen, werd de pen deldienst ingesteld. De provin cie Zuid-Holland gaat er vanuit dat de pendeldienst ook na de onderhoudsbeurt van de brug in stand wordt gehouden. Ruit kapot? Bel: 589 88 87 VAM Z> R Glas- en schildefiwerken leiderdorp - Wat de Leider- dorpse wethouder Laman (eco nomische zaken) vindt van het Ikea-rapport van de lokale on dernemers, blijft voorlopig nog even onbekend. Laman ver klaarde gisterochtend dat hij het rapport nog niet gelezen heeft. Vermoedelijk komt hij er pas dit weekeinde aan toe. „Ik heb het artikel in het Leidsch Dagblad wel gelezen, maar op krantenartikelen reageer ik lie ver niet. Ik wil het rapport zelf lezen." Dat de Leiderdorpse Onderne mersvereniging (LOV) en de meubelverkopers van de Rijne- ke Boulevard in Zoeterwoude en Hazerswpude samen een onderzoekxfiebben laten doen naar de mogelijke komst van Ikea, vindt hij een goede zaak. „Daar heb ik ze zelf toe uitge nodigd." De ondernemers uitten voor de zomervakantie grote kritiek op het rapport van onderzoeksbu reau EIM, in de arm genomen door de gemeenten uit de regio. EIM concludeerde dat er markt is voor de vestiging van Ikea langs de A4 in Leiderdorp. Vol gens de ondernemers zorgt Ikea voor faillissementen in de woon- en interieurwinkels in Leiderdorp en omgeving. „Ik heb gezegd dat als ze kritiek hebben, ze met argumenten moeten komen. Dat kan in de vorm van een tegenonderzoek zijn", zegt Laman. De ondernemers presenteerden maandag hun eigen onderzoek, gehouden door Regioplan uit Amsterdam. Dat concludeert dat een Leiderdorpse vestiging van Ikea veertig miljoen euro afsnoept van de woonwinkels alphen aan den rijn - Tegen zowel een 19-jarige Alphenaar als een verre oom van hem uit Rotterdam zijn gisteren bij de Haagse rechtbank celstraffen van twee jaar geëist wegens drugssmokkel. De mannen zouden betrokken zijn bij de in voer van een grote hoeveelheid cocaïne middels een postpak ketje. Volgens de officier van justitie S. van der Kallen zat er min stens drie kilo cocaïne in een doos met babyspullen die in mei van dit jaar vanuit Oranje stad op Aruba naar een adres in Alphen werd verstuurd. De doos was bij aankomst op Schiphol routinematig door een scanner gehaald en daarna door de douane onderzocht omdat er op de scan vreemde - hele grote - luchtbellen zicht baar waren in een negental drinkpakjes Lemon Tea. Toen een douanebeambte één van die pakjes opensneed, kwam daar een witachtige vette sub stantie uit met 'een sterke che mische lucht'. Zeker geen Le mon Tea", volgens de dienst doende douanier. Volgens een test bevatte de substantie coca- ine. De politie besloot het pakketje op 27 mei zelf af te leveren op het adres dat op de doos stond vermeld. Het pakketje werd door de 39-jarige Rotterdam mer met de bijnaam 'Primo' in ontvangst genomen. De woning was van zijn 19-jarige Alphense achterneef. Die zat binnen met nog twee mannen. Toen de po litie het viertal wilde arresteren, bleek dat een van de verdach ten was gevlogen met de cocaï ne. Hij werd later nog wel ge pakt, maar dan zonder de coca- ine. Volgens de advocaten had de politie nog een fout gemaakt. Omdat er op Schiphol was ver zuimd een monster van de co- caïneachter te houden, was het volgens de verdediging achteraf 'niet te controleren' of er inder daad echte cocaïnein het pak ket zat. De raadslieden vonden daarom dat hun cliënten vrijuit moesten gaan. De officier van justitie meende dat er wel ge noeg bewijs was om tot een veroordeling te komen. De 19- jarige Alphenaar - die rond zou komen van een bijstanduitke ring - had in ieder geval de schijn tegen zich. De politie trof in diens huis diverse foto's aan waarop deze jongeman te zien was bedolven onder de bank biljetten. De strafzaken tegen de andere twee mannen dienen later deze maand bij de Haagse recht bank. Uitspraak volgt op 22 septem ber. dat geval het enige mogelijke alterna tief." De aanwezige raadsleden willen het plan eerst met hun fracties overleggen, voordat ze een definitief standpunt in nemen. Maar uit de eerste reacties bleek dat de nieuw manier van begraven ge voelig ligt. Voor SGP/CU-raadslid Matze is het belangrijk dat ook het traditioneel begraven mogelijk blijft. CDA'er Fraanje moet wennen aan het idee. „Hoe ver koop je een inwoner van een platte landsgemeente dat ze in een flat worden opgeborgen, terwijl ze altijd in een een gezinswoning hebben gewoond?" De Best hoopt dat de Koudekerkse be graafplaats over tweeëneenhalf jaar een gravengalerij kan hebben. Nu is er nog voor ongeveer een jaar genoeg ruimte. De raad besluit zo goed als zeker op 23 september dat er 93 graven van vijftien jaar en ouder, worden geruimd. De rui ming biedt voor slechts anderhalf jaar soelaas. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad (advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding ------ (advertentie) Transseksualiteit in Na de diagnose, 22.25 uur nec'-1 horen zien gelouen in de omgeving, vijftien procent van hun omzet. Volgens EIM is dat vijftien miljoen euro, gelijk aan vijf procent van de omzet. Volgens Regioplan onderschat EIM het effect van Ikea op de regionale meubelverkopers, omdat het onderzoeksbureau achterhaalde cijfers gebruikt. Of Ikea daadwerkelijk naar het nieuwe bedrijventerrein Bo spoort, vlak naast McDonalds, komt, is nog onzeker. Het be drijf onderhandelt nog met de gemeente Leiderdorp. Maandag praten vertegenwoor digers van de meubelboule vards in Leiderdorp, Zoeter woude en Hazerswoude met de wethouders economische za ken uit de regio. Dan wil Laman het rapport bestudeerd hebben. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! £Tj&, Ik neem een vast kwartaal abonnement en ontvang; de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en I snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! j Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) I I Naam: M V i Adres: Postcode/Plaats. Ttelefoon: (i.v.m.flsDrgoontrole) Geboortedatum e-mailadres: Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &t Dagblad l

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13