De Unie eist bij banken 4,25 procent hoger loon ECONOMIE Bonden dreigen met oorlog over koude sanering Alitalia 2 voor de prijs van l: mobiel en ADSL! Vervoer reizigers voor NS weer winstgevend Merknaam Basiq Air verdwijnt EU-hof verplicht milieutoets kokkelvisserij -■ JL 4 Voorzitter Teuwen: Kabinet dwingt ons 'poenbond' te worden Ziekteverzuim daalt verder F- jeding van Mammoet ijs- en transport - loet, bekend van de Russische •eër Koersk, krijgt iglijn, Mam- rear. Stoere shirts, renen in de eigen est door personeel pie omstandighe- ioet liet zich inspi- iet Amerikaanse Ca- fabrikant van zware p.por de bouw. „Die arlijks 900 miljoen ierchandising. Pet- ichoenen met de Dat inspireert", al- irdvoerder. rijdt scheve ra-schaats latsenfabriek Zand- Inkelketen Hema 5hr de rechter op be- kran plagiaat. De tt een goedkope jZandstra's 'Easygli- sjese doorloper van 4j de markt.. De 2$nderde goedkoper fame voor 99 pro- ftc is. Volgens Zand- ferschil hem in de i de materialen. Een jek van Zandstra top te staken werd tch verliest van KvK directie van het ledrijfTellmatch reniging Kamers idel niet meer be- ■an het 'jatten van iidee'. Dat besliste ji Utrecht gisteren in riling. Het 'gouden aimatch was om e-mail op de hoogte &n wijzigingen in register. Volgens eeft de Vereniging Toliepositie mis- Jt product uit de 6ikken. De rechter JCvk's al 30 jaar een pnement aanbie- al woensdag 8 september 2004 Voor het SER-gebouw in Den Haag schortten de voorzitters van de drie grootste vakcentrales gisteren op symbolische wijze het overleg met de werkgevers en het kabinet op. Nadat de deur was dichtgeplakt door uitgerukte brandweerlieden bevestigden de voorzitters een bord bij de entree met de tekst 'overleg opgeschort'. Foto: CPD/Cees Zorn utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen hebben met het vervoer van reizigers voor het eerst in vier jaar weer winst ge maakt. In het eerste halfjaar van 2004 werd een positief be drijfsresultaat van 21 miljoen euro geboekt. NS profiteerden van het duurdere kaartje en de bezuinigingen. Ook nemen voor het eerst in drie jaar meer reizigers weer de trein. Vergele ken met dezelfde periode vorig jaar steeg het aantal gereisde ki lometers met 2 procent. Over de eerste helft van 2003 leden de NS op hun reizigersvervoer nog een verlies van 20 miljoen. Met de gunstige resultaten doorbreken NS de negatieve spiraal die drie jaar geleden werd ingezet. Na de arbeidson rust en chaotische taferelen op het spoor keerden reizigers de trein de rug toe en belandde het bedrijf met het reizigersver voer in de rode cijfers. In het tweede kwartaal kwam de ken tering. 88 Procent van de trei nen op tijd. Vorig jaar lag de punctualiteit in die drie maan den nog 4 procent lager. Ook is het aantal zitplaatsen met 8 procent gestegen, zijn reizigers beter te spreken over informa tie bij vertragingen en voelen zij zich veiliger op stations en in de trein. De totale opbrengsten van het binnenlands vervoer stegen met 5 procent naar 471 miljoen euro. De opbrengsten van de gehele divisie, binnenlands én buitenlands reizigersvervoer, bedroeg over het eerste halfjaar 881 miljoen euro. Daarin zit on der meer 32 miljoen euro om zet van Merseyrail, het spoor net rond Liverpool dat NS- dochter Nedrailways sinds juli exploiteert. Verder viel 14 mil joen omzet weg door bezuini gingen op de treintaxi's en het afstoten van het belang in Noordned. NS verwachten het reizigersver voer dit jaar met winst af te sluiten. Het resultaat wordt nog wel beïnvloed door de lage zo- meropbrengsten en de sane- ringskosten bij NS Internatio naal. De nettowinst - na belas tingen - van het concern, met onder meer NS Vastgoed en stationsexploitatie, bleef on danks de hogere inkomsten in het reizigersvervoer steken op 47 miljoen euro. Net zoveel over de dezelfde periode vorig jaar. Toen waren de belastingen lager en profiteerden NS van een incidentele bate. Te veel storingen Reizigersvereniging Rover heeft gisteren in een brief aan minister Peijs (verkeer) de noodklok geluid over de voortdurende grootschalige storingen op het spoor. Treinreizigers krijgen vaak te maken met vertragingen door problemen bij de be diening van seinen en wis sels. Ook uitgelopen werk zaamheden leiden tot veel ongemak, stelt Rover vast. Rover wil dat het ministerie de voor spoorbeheer verant woordelijke organisatie Pro- Rail achter de broek zit om die tot betere prestaties te dwingen. Vooral reizigers in de omgeving van Rotterdam, Brabant en Zeeland hebben er last van. Gistermorgen nog was de zuidelijke Rand stad grotendeels onbereik baar voor tienduizenden rei zigers. En door uitgelopen werkzaamheden reden er maandag in de spits geen treinen tussen Gouda Den Haag. ProRail onderzoekt of er mogelijk verband is met de vele bouwwerkzaamhe den aan nieuwe verbindin gen als HSL en Betuwelijn. ..Die zijn juist in die hoek ge concentreerd", aldus de woorvoerder. sering van hrse Malev 3' 13|De regering van lejeeft gisteren haar £9,95 procent in de taatschappij Malev uoop aangeboden, ^kermijn sluit op 20 pdidaten moeten lóten tot een vergro- aandelenkapitaal ;van de schulden, j 142 miljoen euro. ongeveer 2800 j, 2,35 miljoen pas- bn omzet van 448 if>. De Chinese laatschappij Hainan lUStrian Airlines kt. iig-telefoon irde schijf sung biedt deze perste een mobieltje Ijchijf aan. De tele- ïien harde schijf met 2>al van ongeveer 2,5 igoed voor een ge- 2jciteit van 1,5 giga- j£iijfje is nodig om 2teler, een digitale ca- 2j» elektronische boe- 2jhet apparaat te on- 4i Ook belooft Sams- 4idseffecten door 3ivan twee luidspre- ijijs is niet bekendge- oor behoud ;jjs kenteken 4pen ondernemers- ft meer dan 15.000 iften tegen de af- het grijze kente rden aan de Kamer. organisatie MKB £|n landbouworgani- j&pen dat de Kamer jjkkeert om het be- ïfleel voor bedrijfs- 3| schaffen." Wanneer 2fitekens verdwijnen, 2|rijven 10.000 tot Hmeer voor een be lovendien stijgt We- ig met gemiddeld 5|erjaar. „Vooral klei den, zoals aanne- 3 ers en bakkers zijn 2fegt een woordvoer- 2B-Nederland. Er rij- j 000 auto's met een 7pn. 15! gen-tech goed mag uropese Commissie 10,3 procent gene- Bificeerde organis- toe te staan in zaai- ianten, zonder dat it vermeldt. Euro- Is Wallström (mi- p norm vandaag lllega-commissaris- sel. Landbouwcom- ïchler steunt het i hij gisteren voor de {van EU-landbouw- l Lisse. De andere (ssarissen zijn nog den haag/gpd-anp - Vakbond De Unie stelt de banken en an dere financiële dienstverleners volgend jaar een looneis van 4,25 procent. Voor het eerst sinds 1996 wordt een looneis van meer dan 4 procent in deze sec tor gesteld. Volgens voorzitter Jacques Teuwen is de eis ge rechtvaardigd, nu de winsten en aandelenrendementen flink zijn gestegen. „De werkgevers krij gen door de maatregelen van het kabinet bezuinigingen in de schoot geworpen. En de top van de banken matigt al helemaal niet." Teuwen zegt dat zijn bond (de grootste in de banksector) ge dwongen is 'een poenbond' te worden. De Unie (100.000 le den in de industrie, zorg en dienstverlening) zou liever met kabinet en werkgevers in over leg proberen de nationale eco nomie uit het slop te krijgen. „Dat is altijd beter dan deze ru zie," aldus Teuwen. Maar hij constateert dat het kabinet al leen maar eenzijdig verslechte ringen oplegt. „Dat gaan we dus repareren, zeker in de banksector waar on danks de florissante bedrijfsre sultaten steeds minder mensen meer werk moeten doen. Als je kijkt naar de gestegen arbeids- produktiviteit, is er ruimte voor een forse looneis," zegt Teeu- wen. „Wij willen maatwerk le veren, per sector of desnoods per bedrijf. Daarom hebben wij vorig najaar al tegen een cen traal akkoord gestemd." De ambtenarenbonden voor zien ook een 'keiharde' strijd met minister Remkes (binnen landse zaken) over de CAO voor rijksambtenaren. Tijdens een eerste onderhandelingsronde overhandigde AbvaKabo FNV de bewindsman gisteren een looneis van 1,25 procent per jaar voor 2005. Voor dit jaar (de CAO geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari 2004) vra gen de bonden om de einde- De Unie-voorzitter Jacques Teu wen. Foto: GPD/Cees Zorn jaarsuitkering van 0,4 procent, die nu elk; jaar apart wordt vast gesteld, blijvend toe te kennen. Verder vinden zij dat de werk week beperkt moet blijven tot 36 uur. Op individuele, vrijwilli ge basis kunnen ambtenaren 40 uur werken, tegen extra belo ning. Remkes bracht een tegenbod in, dat voorziet in geen enkele blijvende loonsverbetering in 2004 en 2005. Hij wil de werk week van 36 uur de komende maanden slechts 'bespreken'. Remkes begrijpt dat het in het licht van de lopende reorgani saties bij het rijk nu 'onlogisch is' de werkweek te verlengen. Maar na 2005 acht hij het 'on ontkoombaar', net als voor de rest van de werknemers in Ne derland. Morgen staat het vol gende gesprek op de agenda. Het overleg over een nieuwe CAO voor de Kamers van Koop handel is definitief vastgelopen. CNV Publieke Zaak heeft haar leden opgeroepen tot actie. De werkgever reageerde niet op een ultimatum dat 1 september afliep. Volgens bestuurder Smits viel niet te praten over loonsverhoging en een eenma lige uitkering. Luchtvaartmaatschappij Transavia wil reismarkt op kelingen die zich op dit ogen blik voordoen in de reisbran che. Volgens Transavia zijn klanten steeds meer geneigd al le onderdelen van hun vakantie via internet te boeken. Van den Brink: „Het moet veel meer worden dan naast de vluchten; een hotelletje en een autootje aanbieden. Op de site van' Transavia moet de klant straks bijvoorbeeld operakaartjes,', voetbaltickets voor de plaats; van bestemming kunnen be stellen en bijvoorbeeld ook res taurants kunnen reserveren." Transavia gaat verder met een nieuw logo en de bemanning krijgt nieuwe uniformen. Beide blijven wel in het vertrouwde groen-blauw van zowel Transa via als Basiq Air. luxemburg/anp - Kokkelvissers in de Wad denzee mogen niet langer automatisch een jaar vergunning krijgen voor hun activitei ten. Het Europees Hof in Luxemburg oor deelde gisteren dat de Raad van State voortaan eerst moet kijken of de visserij niet te veel schade aan het milieu toe brengt. De vogelbescherming en de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee zeggen al jaren dat de mechanische kokkelvisserij schade lijk is voor het gebied. Er blijven te weinig kokkels over voor de eidereenden, is hun stelling. Het Europees Hof geeft daar geen oordeel over, maar steunt de redenering dat de kokkelvisserij moet worden getoetst aan de 'habitatrichtlijn'. De overheid mag pas een vergunning geven als vanuit wetenschap pelijk oogpunt geen enkele twijfel bestaat dat het wad geen schadelijke gevolgen on dervindt van de visserij, aldus het hof. De Waddenvereniging, die met Vogelbe scherming Nederland de zaak had aange zwengeld, is heel blij met de uitspraak. „Als er maar een beetje twijfel bestaat, mogen activiteiten in gebieden die onder de EU- richtlijn vallen, en dus niet alleen kokkel visserij maar ook gasboringen en de plaat sing van windmolens, niet toegestaan wor den", stelde een woordvoerster. De vereniging vecht bij de Raad van State de vergunning aan die waddenvissers toe staat dit najaar 8 miljoen ton kokkelvlees op te vissen. Volgens minister Veerman (landbouw) blijft er volgens berekeningen genoeg kokkelvlees over voor vogels. Volgens de Vogelbescherming kan de Tweede Kamer, die zich half oktober buigt over het regeringsbesluit om de kokkelsec tor vanaf 2005 te weren uit de Waddenzee, niet om de uitspraak heen. De uitspraak slaat volgens een woordvoerder ook op de kokkelvisserij in kustwateren en in de Oos- ter- en Westerschelde. Verder kan het von nis gevolgen hebben voor militaire oefe ningen in het Waddengebied, vooral boven het Balgzand. Dit doortrekgebied valt on der de bewuste EU-richtlijnen. Het ministerie van landbouw wilde gisteren niet reageren op de uitspraak. Juristen stu deren nog op de consequenties De NAM zien de uitspraak juist als steun in de rug voor gaswinning. „Want als een activiteit geen schadelijke gevolgen heeft voor de na tuurlijke kenmerken van het gebied mag deze plaatsvinden. En eerdere rapporten laten zien dat gaswinning onder het wad geen negatieve gevolgen heeft voor de na tuur," aldus de NAM. door Coen Polack schiphol - Transavia wil een reismerk worden. Om dat te be reiken verdwijnt de merknaam Basiq Air per 1 januari. Tickets voor alle lijnvluchten die Trans avia via prijsvechter Basiq Air aanbiedt blijven laag geprijsd en worden straks verkocht door Transavia. Dat maakte presi dent-directeur Onno van den Brink van Transavia gistermid dag bekend. „Er wordt geen route geschrapt, er wordt geen concessie gedaan. Alles wordt opgezogen in het nieuwe merk." Sinds de oprichting in 2000 heeft Transavia miljoenen eu ro's geïnvesteerd om het merk Basiq Air op te bouwen. Het Deel stroomleiding in Randstad klaar arnhem/anp - Het eerste stuk van de nieuwe hoogspannings verbinding tussen de Maasvlak te en Beverwijk is klaar. De lei ding die 400 miljoen euro kost is nodig om de snel stijgende vraag naar stroom in de Rand stad te kunnen dekken. De 380 kilovoltleiding loopt onder het Calandkanaal door. De hoog spanningsleiding kon niet over het kanaal worden getrokken wegens de kolossale boorplat- forms die vanuit de Rotterdam se haven naar zee worden ge sleept. „De masten zouden dan hoogte van de Eiffeltoren moe ten krijgen", aldus de woord voerder van netbeheerder Ten- net. De verbinding tussen de Maasvlakte en Westerlee in het Westland moet in -2005 gereed komen. Binnen acht jaar moet de bouw zijn afgerond. was al bekend dat Transavia en Basiq Air onder één naam ver der wilden. Uiteindelijk is er voor de naam Transavia geko zen, omdat volgens Van den Brink die naam bij klanten meer gevoel van vertrouwen en service oproept dan het jonge, dynamische, maar keiharde imago van Basiq Air. Van den Brink laat weten nog steeds toe komst te zien voor prijsvechters op de vliegmarkt. „Er gaan geen maatschappijen failliet en zo dra dat wel gebeurt, zijn er ge noeg andere die in het dan ont stane gat willen springen." De luchtvaartmaatschappij wil in de toekomst via de internet site meer dan alleen vliegver- voer aanbieden. Transavia wil hiermee inspelen op de ontwik- voorburg/anp - Het ziektever- zuim van Nederlandse werkne mers is vorig jaar gedaald tot 4,7 procent. In 2002 was het nog 5,3 procent. Gemiddeld melden werknemers zich 1,3 maal per jaar ziek, zo blijkt uit cijfers die het CBS gisteren pu bliceerde. Vrouwen, ouderen en laagbetaalden hebben een hoger verzuim dan gemiddeld. Dat geldt ook voor allochtonen en gescheiden werknemers. Bij vrouwen was het verzuim in 2003 5,3 procent, tegen 4,3 pro cent bij mannen. Oudere werk nemers melden zich wel min der vaak ziek dan jongere, maar als zij ziek zijn, blijven zij langer thuis dan hun jongere collega's. In 2003 waren werknemers tus sen de 15 en 25 jaar 2,6 procent van de werktijd ziek. Bij 55- tot 65-jarigen was dat 5,5 procent. De cijfers zijn afkomstig uit de eerste rapportage van de Natio nale Verzuimstatistiek. Dat is een gezamenlijk project van het CBS en de Brancheorganisatie Arbodiensten. Uit de statistiek blijkt verder dat ziekteverzuim afneemt naarmate mensen meer verdienen. Werknemers met een bruto jaarsalaris van boven de 50.000 euro zijn 3,1 procent van de werktijd ziek. Bij werknemers met een loon on der de 30.000 euro per jaar is het verzuim 5 procent. Ook blijkt het ziekteverzuim onder gescheiden mensen 1.7 maal hoger dan onder onge- huwden. Onder niet-westerse allochtonen lag het ziektever zuim in 2003 op 6 procent. Bij autochtonen en westerse al lochtonen was dat respectieve lijk 4,5 en 5 procent. (advertentie) Planet Webmail KPN MobielPlus én ADSL van Planet Internet samen voor 22,50* p/m. Hiervoor krijg je: een bundeltegoed t.w.v. 22,50 waarmee je kunt bellen, SMS'en, etc. 1 jaar ADSL Economy van Planet Internet. Inclusief: gratis toestel, ADSL-modem en geen entree- en aansluitkosten. ■Et E5EQ2^3 ESQQ mifliiiJ I Zolang de voorraad strekt. Bekijk de voorwaarden op www kpn.com of vraag ernaar in de winkel, i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. in Japan en andere landen. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Overleg bij de bijna fail liete Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia over het schrap pen van 5500 banen en ruim 800 miljoen euro bezuinigen met negen vakbonden is giste ren al na enkele uren geëindigd met afwijzende reacties. „Dit is een slachting. Het gaat een kei harde strijd worden, ook het wa pen van de hongerstaking zal worden ingezet", brieste de lei der van een kleinere radicaal linkse bond. Het ongenoegen van bonden en personeel richt zich ook te gen de regering-Berlusconi, die zich afzijdig houdt. De bonden staan echter met de mg tegen de muur. Volgens Alitalia is nog slechts 70 miljoen euro in kas, net voldoende om deze maand salarissen en lopende uitgaven te betalen. De regering heeft een overbruggingskrediet van 400 miljoen euro gegarandeerd, op voorwaarde dat bonden en bedrijfsleiding voor 15 septem ber tot overeenstemming ko men. Gebeurt dat niet dan is een faillissement van de natio nale trots onvermijdelijk, heeft onder meer vice-premier Fini al gewaarschuwd. Het saneringsplan deelt Alitalia op in een houdstermaatschap- A\ fitalia Uy /llitalia Xllïtalïa Alitalia-vliegtuigen op de luchthaven Malpensa bij Milaan. Foto: Reuters/Stefano Rellandini pij met twee dochters: Alitalia Fly en Alitalia Services voor de gronddiensten. In etappes wil Alitalia tot 2008 1,27 miljard eu ro bezuinigen. De kritiek van de vakbonden op zowel bedrijfs leiding als regering is dat er wel driftig op personeelsuitgaven wordt bezuinigd, maar er geen nieuw beleid is uitgestippeld. Zo stelt de pilotenvakbond Ans ae dat met de voorgenomen af vloeiing van 450 van de 2350 pi loten het huidige vliegschema niet kan worden voortgezet. „Maar een duidelijk scenario ontbreekt", klaagde een woord voerder. De operationele verliezen van Alitalia beliepen vorig jaar 379 miljoen euro. Naast de crisis in de luchtvaartsector gaat het be drijf gebukt onder vriendjespo litiek bij het toekennen van ba nen en inefficiënte bedrijfsvoe ring. Zo worden dagelijks 300 stoelen bezet door personeel dat pendelt tussen de hoofd vestigingen in Romein Milaan. Met een aandelenemissie wil de deze zomer aangetreden nieu we topman Cimoli maart 2005 ruim 2 miljard euro binnensle pen. De commissie heeft in middels gewaarschuwd dat de regering niet direct of indirect aan die aandelenkoop mag deelnemen, tenzij het gaat om het eigen belang terug te bren gen tot minder dan 50 procent. Terugdringen van het staatsbe lang is ook een voorwaarde om in te stappen bij AirFrance- KLM. In de media wordt gespe culeerd dat Alitalia liever met Lufthansa in zee gaat.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9