Russen straat op tegen terreur BUITENLAND Noodweer laat overal diepe sporen na Strijd in verzetshaard Sadr City Israël beschiet Hamas-centrum: zeker 14 doden ,f2fj Gelijke nonnen, gelijke kappen Boze president Poetin weerlegt kritiek op aanpak gijzeling Beslan Mensenrechtenstrijder Indonesië overlijdt op weg naar Schiphol Opnieuw vier hulpverleners gekidnapt Britse militair opgepakt voor neerschieten Irakees Beyers Naudé overleden Be noord mislukt, een dode L Bij een poging zichzelf leven te beroven, heeft e man onbedoeld een dige vrouw de dood in- 1 Een rechter in het Brit- -l legde de falende zelf- iaar een straf op van SI iel. Een 48-jarige amb- W( robeerde op hoge snel- zijn auto op een üg in te rijden. In plaats ramde hij de auto van ■J toffer. De 39-jarige woensdag 8 september 2004 rerleefde de crash niet. Rev ltudtt re Ijgal weigert Jusboot 5P - Een Portugese recht- >ft gisteren besloten dat lisboot van de Neder- I rganisatie Women on 1 Ae territoriale wateren ïgal niet in mag. De k stelde daarmee de Ofe regering in het gelijk, 'zegt dat zijn abortus- >evaar komt, als de Jt toegelaten, sal kunnen vrouwen 11 iervolgd, als ze een c aten uitvoeren die niet '*c noodzakelijk is. fcn Waves gaat in be- 'n >n de uitspraak van de JJg e rechter. het morgen ;>raagd - De voormalige Chi- ider generaal Augusto wordt morgen onder een strafzaak over igen van de mensen tijdens zijn regime van 990. De Chileense on rechter Juan Guzman agt de 88-jarige ex-dic- de zaak 'Operatie Dat was in de jaren nelde naam voor geheime 1S jrking tussen de mili- ,°P|mes en hun inlichtin- ten in Argentinië, Bra- :tvia, Chili, Paraguay en Zij werkten samen activisten uit de weg l iblijvers 1 vaak hoger ht-inderen die blijven zit- ipen het op school er dan klasgenoten ïema lopen. Dat et Duitse Rheinisch- :hes Institut für Wirt- :schung (RWI) in een verschenen rapport. ^Taring voor het succes Ttenblijvers hebben de appers niet gevonden. inÉ erreurpolitie 'lier man vast iesL lie it rome/anp - Hebben nonnen recht op een andere behan deling dan gesluierde mos limvrouwen? Over deze vraag zijn de katholieke kerk en de Italiaanse overheid in aanva ring gekomen. Aanleiding is de weigering van een ambte naar in de stad L'Aquila om een identiteitsbewijs uit te reiken aan een non die een pasfoto met sluier had ingele verd. De Italiaanse wet schrijft voor dat pasfoto's voor gebruik op identiteitsbewijzen het ge zicht duidelijk moeten tonen. Van oudsher was het de ge woonte voor nonnen een uit zondering te maken. Achter haald, vond de ambtenaar. Moslimvrouwen die een foto kwamen inleveren waai' ze met sluier op stonden, stuur de hij steevast weg. Ook de non kreeg nu dus te verstaan dat ze een andere foto moest inleveren. Aartsbisschop Giuseppe Mo- linari van L'Aquila deed ver geefs zijn beklag bij het stad huis, dat vooralsnog weigert toe te geven, maar wel het ministerie van binnenlandse zaken heeft gevraagd wat nu eigenlijk de regels zijn. In af wachting van een antwoord worden pasfoto's met sluier geaccepteerd, zolang het ge zicht maar duidelijk te zien is. jakarta/anp-afp - Een belang rijke Indonesische mensen rechtenactivist is gisteren over leden aan boord van een vlieg tuig op weg naar Amsterdam. Dat hebben zijn vrienden mee gedeeld. De 38-jarige Munir was maandag uit Jakarta ver trokken. De doodsoorzaak is niet duidelijk. De marechaussee op Schiphol deelde gisteren mee dat Munir inderdaad aan boord onwel is geworden en is overleden. De doodsoorzaak wordt nog on derzocht, aldus een woordvoer der van de marechaussee. Volgens Kontras, de mensen rechtengroep die Munir eind jaren '90 oprichtte, was de man op weg naar Utrecht om daar te gaan studeren. Munir, meester in de rechten, was een promi nent en actief voorvechter van mensenrechten, vooral eind ja ren '90. Hij gaf slachtoffers van repressie onder dictator Soe- harto's regime juridische bij stand. In 1999 werd hij benoemd in een commissie die moest on derzoeken in hoeverre de men senrechten waren geschonden in Oost-Timor. Daar braken ge welddadigheden uit rond een door de VN-gesteund referen dum waarin de bevolking voor onafhankelijkheid van Indone sië koos. Milities vochten er sa men met militairen tegen Oost- Timorezen. De commissie vond bewijs dat het Indonesische le ger inderdaad betrokken was bij het werven, betalen en trai nen van de milities die dood en verderf zaaien op Oost-Timor. moskou/anp-dpa - Honderddui zenden mensen zijn gisteren in Rusland de straat opgegaan na het gijzelingsdrama in het Noord-Ossetische Beslan. Zij pro testeerden tegen de terreur en rouwden om de slachtoffers. Ook betuigden zij hun steun aan president Poetin, die de afgelo pen dagen kritiek moest incasse ren over zijn aanpak van de cri- De regering had tot de bijeen komsten opgeroepen, samen met lokale overheden en de of ficiële vakbonden. In het cen trum van Moskou dromden ze ker 100.000 personen samen. Zij droegen spandoeken met teksten die terrorisme veroor- delden en opriepen tot strijd te gen terreur. In zijn toespraak vergeleek bur gemeester Loezjkov van Mos kou de daders van het bloed bad met beesten. Andere spre kers prezen nadrukkelijk presi dent Poetin als een van de wei nige geschikte personen om het terrorisme aan te pakken. De krant Gazeta laakte de bijeen komsten omdat die vooral als een solidariteitsverklaring voor Poetin zouden zijn bedoeld. Het was gisteren de tweede en laatste dag van nationale rouw in Rusland wegens de zeker 335 doden, van wie minstens de helft kinderen. Poetin, die niet aan de manifes taties deelnam, stelde zijn voor vrijdag en zaterdag geplande bezoek aan Duitsland uit. Na President Poetin herdacht gisteren in een kerk in Moskou alle slacht offers van het gijzelingsdrama in Noord-Ossetië. Foto: EPA het afgezegde bezoek aan Tur kije is het de tweede reis van de president die in verband met het gijzelingsdrama in Beslan niet doorgaat. De boze president verdedigde zich openlijk tegen de kritiek op zijn aanpak van de gijzeling van ruim duizend personen op een school in Beslan. „Niemand heeft het morele recht ons op te dragen met kindermoordenaars te praten", zei hij op een bij eenkomst met buitenlandse journalisten en Rusland-ken ners, waarvan de Britse krant The Guardian dinsdag verslag deed. Volgens critici had de regering moeten onderhandelen met de terroristen, vermoedelijk op standelingen uit de deelrepu bliek Tsjetsjenië, om de kinde ren vrij te krijgen. Met nauwe lijks verholen sarcasme zei Poe tin: „Waarom nodigen jullie Os ama bin Laden niet uit in Brus sel of op het Witte Huis? Ga met hem in overleg, vraag wat hij wil en geef het hem zodat hij •In de Britse havenstad =pton heeft de Britse urpolitie gisteren vier gearresteerd. De man- leeftijd van 26 tot 34 len volgens een zegs- de politie om 07.47 tselijke tijd) aange- JP grond van de anti- ^"Jewetgeving. sëische politie an»r svlii Pr - De Servische politie fgelopen tijd op alle veronderstelde Senatsen gezocht naar P^jtdic, maar kan de 'e Bosnisch-Servische ir niet vinden. tde minister voor fn echten van de unie eef en Montenegro, Ra- PPj gisteren in Den Haag r aeen ontmoeting met 'scnklaagster Carla Del ^Jjl het Joegoslavië-Tri- !op| laat 130 |ijnen vrij - Israël is gisteren met de vrijlating van 130 Palestijnse ge- 1. Volgens welingelich- a in is de stap bedoeld j zl.Trbevolking in de ge- '|en terug te dringen. 'e jl) Palestijnen verblij- *jjaëlische detentie. Vrij- %rden gedetineerden ;1S ye straf er bijna opzit, zijn veroordeeld jHe vergrijpen zoals het iarntn stenen of het ille- ^^nkomen van Israël. '(den Stad 'Ibeschermd r*sVle wereldberoemde 1 Stad in de Chinese ïn 7 Peking krijgt een be- 3P P&erming door de aan- .ela^ufferzones" rond het tente keizerlijke complex. 1 Pr1 moeten vooral voor- nant de directe omgeving boden Stad nog meer 'Hdervindt van het snel jerende Peking. Vol- lblojese media zijn nu al Sntieke delen direct %rboden Stad aange- %goed verdwenen. e%x uit de tijd van de TB8-1644) en Qing-dy- us sS44-i9ii) trekt jaarlijks I bezoekers. Als badeendjes dobberen auto's door de straten van de Spaanse plaats Nules, die door het noodweer onbereikbaar is geworden. Foto: EPA madrid/anp-rtr-dpa - Zware onweersbui- en hebben gisteren in het noordoosten van Spanje voor veel overlast gezorgd. Grote gebieden kwamen onder water te staan. Campings ten zuiden van Tarragona zijn door hevige regenval ondergelopen. Dat meldt de ANWB. De toeristenbond ontving vijftien klachten van Nederlandse vakantie gangers. Hulpverleners van de ANWB zijn vanuit Barcelona onderweg om de Neder landers te helpen en de schade te inventa riseren. Volgens de bond raakte niemand gewond. In de streek Navarra werden twee plaatsen geheel van de buitenwereld afgesloten. In de straten van het plaatsje Cortes staat het water een meter hoog. In korte tijd viel er meer dan 130 mm regen. Doorgaande we gen in de omgeving moesten worden afge sloten vanwege de overstromingen. Bij Tarragona worden drie mensen vermist. Ze zaten in een auto die door een kolkende watermassa werd meegesleurd. Brand weerlieden konden net op tijd andere auto mobilisten uit hun voertuigen redden. Rei zigers naar Barcelona ondervonden even eens hinder van de onweersbuien. Vluch ten naar de tweede stad van Spanje moes ten uitwijken naar Mallorca, Gerona en Va lencia. De intussen afgezwakte orkaan Frances heeft in het zuiden van de Verenigde Staten aan vermoedelijk tien mensen het leven ge kost. De nieuwe bedreiging voor Florida komt van de orkaan Ivan, die over het Cari bische gebied zal trekken. Volgens de jong ste voorspellingen zal Ivan ten zuiden van Cuba blijven en daarmee Florida mijden. Ook voor Bonaire, Curasao en Aruba is een orkaanwaarschuwing uitgegeven. Bij het passeren van de orkaan, vanmiddag 14.00 uur Nederlandse tijd, moeten de beneden windse eilanden rekenen op windkracht 10. In Japan en Zuid-Korea zijn zeker tien do den gevallen en vele honderden mensen door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse islami tische verzetsbeweging Harnas heeft bloedig wraak gezworen na de dood van veertien van haar strijders bij een Israëlische aanval in de stad Gaza, maan dagnacht. Dertig mensen raak ten gewond. Israëlische heli kopters en tanks vuurden een serie raketten en granaten af op een Hamas-centrum, waar tien tallen militanten in opleiding waren. In een verklaring omschrijft Harnas de faciliteit als „een padvinderskamp, waar een groep strijders werd getraind". Alle dodelijk gewonde slachtof fers, mannen van in de twintig, zijn geïdentificeerd als militie leden. Harnas reageerde met de lancering van een Kassem-raket tegen het Israëlische stadje Sderot, waarbij een inwoner licht gewond raakte. De Israëlische aanval -de dode lijkste in vier maanden- wordt gezien als een vergeldingsmaat regel voor een door Harnas uit gevoerde dubbele zelfmoord aanslag in Be'ersheba. Bij ex plosies in twee stadsbussen kwamen daar vorige week zes tien burgers om het leven. Volgens ooggetuigen openden Israëlische luchtmachthelikop ters en tanks rond middernacht de aanval op het Hamas-cen trum, waar zich een grote groep militanten had verzameld. Het centrum, met een ernaast gele gen voetbalveld, is vernoemd naar de eerder dit jaar door Is raël geliquideerde oprichter van de organisatie, sjeik Achmed Yassin. Overdag wordt het ge bruikt voor gemeenschapsacti viteiten, 's nachts als ontmoe tingspunt voor militieleden. Kort na de aanval kwamen dui zenden inwoners van Gaza op straat. Bij het Shifa-ziekenhuis speelden zich wilde taferelen af. Overal klonk de roep om wraak. „Deze verschrikkelijke misdaad zal niet ongewroken blijven," waarschuwde Hamas-woord- voerder Mushir al-Masri. Hij omschreef de Israëlische actie als „een nieuwe golf van agres- jullie met rust laat." Poetin gaf aan dat ook andere landen grenzen stellen in overleg met „schoften", dus waarom zou Moskou dan wel met kinder moordenaars moeten praten, vroeg hij zich af. De president sprak zich uit te gen een openbaar onderzoek naar de gijzeling. Er komt wel een intern onderzoek naar de tragedie in Noord-Ossetië, maar niet in het openbaar. Als het parlement een eigen onder zoek wil instellen, zal Poetin zich daar niet tegen verzetten. Hij waarschuwde wel dat het onderzoek „een politieke show" kan worden. Volgens Poetin is er geen ver band tussen het Russische be leid in Tsjetsjenië en de gebeur tenissen in Beslan. „Denk je eens in dat mensen die kinde ren in de rug schieten ergens op onze planeet aan de macht komen. Dan heb je geen vragen meer over ons beleid in Tsje tsjenië", aldus de president. Hij maakte duidelijk dat de Tsje tsjeense moslims met hulp van buitenlandse fundamentalisten naar onafhankelijkheid streven om het hele zuiden van Rus land te ondermijnen. Volgens een woordvoerder van de Noord-Ossetische president was Poetin tijdens de gijzeling bereid de terroristen een vrijge leide te geven. Het belang van de kinderen stond voor de pre sident voorop, citeerde de Duit se krant Siiddeutsche Zeitung de zegsman. De onderhande- Eerste arrestaties na crash vliegtuigen De Russische autoriteiten hebben twee mensen gear resteerd die betrokken zou den zijn bij de bomaanslagen op twee Russische passa giersvliegtuigen, eind augus tus. De identiteit van de twee personen die zijn opgepakt, is niet bekendgemaakt. Eer der meldde een woordvoer der van de Russische veilig heidsdienst FSB dat de ver blijfplaats is achterhaald van twee Tsjetsjeense vrouwen die mogelijk iets te maken zouden kunnen hebben met de aanslagen. Mogelijk gaat het om huisgenoten van twee andere Tsjetsjeense vrouwen die volgens de FSB waarschijnlijk verantwoorde lijk zijn voor het opblazen van de vliegtuigen. lingen met de gijzelnemers hadden vrijdag moeten begin nen. maar werden doorkruist door het geweld van de terroris ten. De Russische zender NTV heeft gisteren video-opnamen ge toond die zijn gemaakt door de gijzelnemers in de school. Op de beelden zijn onder anderen twee daders te zien: een gemas kerde en zwaarbewapende man en een vrouw met een typisch Arabische zwarte hoofddoek. De video toont ook honderden gegijzelden die op de grond zit ten van de sportzaal, die later verwoest zou worden. bagdad/anp-gpd - De strijd in de verzetshaard Sadr City in Bagdad is gisteren in alle fel heid voortgezet. Het gaat om de zwaarste gevechten in de over bevolkte wijk sinds april. Bij de jacht van Amerikaanse militairen op opstandelingen in het belangrijkste sjiitische woongebied van de Iraakse hoofdstad kwamen zeker veer tig mensen om het leven. Vol gens het ministerie van volks gezondheid vielen er ook ruim 170 gewonden door de strijd, die maandag losbarstte. Gister ochtend werden er in 2,5 uqr tijd vijftien doden geteld. Volgens waarnemers lijkt het sjiitische verzet zich van de hei lige stad Najaf naar Sadr City te hebben verplaatst. Najaf gold als bolwerk van de radicale sjii tische geestelijke Muqtada al- Sadr. Diens Mahdi-Leger voert al maanden strijd tegen de Amerikanen. Na een bestand in Najaf zou al-Sadr een groot deel van zijn milities naar Sadr City hebben verplaatst. Een zegsman van de geestelijke zei tegen de Britse omroep BBC dat de voortdurende Ameri kaanse militaire invallen in het arme stadsdeel, waar ongeveer twee miljoen sjiieten wonen, het geweld veroorzaken. Vol gens hem hebben zijn strijders „geen andere - keuze dan het vuur te beantwoorden". Al-Sadr riep zijn volgelingen vo rige week nog op de wapens neer te leggen. Medestanders van de geestelijke zeiden dat hij zijn beweging wil integreren in het politieke proces. Al-Sadr zou op korte termijn een poli tiek programma presenteren. Mede door slachtoffers bij de jongste inval in Sadr City nadert het aantal Amerikaanse militai ren dat in Irak stierf, met rasse schreden de duizend. In het westen van Bagdad werd giste ren een agent van de militaire politie doodgeschoten. Gister ochtend maakten de Ameri kaanse strijdkrachten in Irak bekend dat een dag eerder in Bagdad en Mosul vier militai ren de dood hadden gevonden. Door een zelfmoordaanslag bij Fallujah waren die dag ook al zeven mariniers gedood. Via een islamitische internetsite die in verband wordt gebracht met de terrorist al-Zarqawi, werd de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Gisteren voer den de Amerikanen met tanks en vliegtuigen weer een aanval op Fallujah uit. De gouverneur van Bagdad, Ali al-Haidari, overleefde gisteren ongedeerd een aanslag. Onbe kenden openden in het westen van de hoofdstad het vuur en lieten een bom ontploffen toen een konvooi met daarin de po liticus langs reed. Enkele om standers kwamen om en ande ren raakten gewond. Gewapende mannen hebben gisteren een kantoor in Bagdad bestormd en vier hulpverleners ontvoerd, naar verluidt twee Italiaanse vrouwen en twee Ira kezen die werken voor de Itali aanse hulporganisatie 'Bridge to Baghdad'. Sinds april zijn meer dan hon derd buitenlanders in Irak gekidnapt door gewapende groeperingen. Meer dan twintig van hen werden later ver moord. Twee van deze slachtof fers waren Italianen: de journa list Enzo Baldoni en de beveili gingsmedewerker Fabrizio Quattrocchi. Baldoni werd ont voerd door een terreurgroep die zichzelf het Islamitisch Leger van Irak noemt. Dezelfde orga nisatie heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de ont voering van twee Franse jour nalisten. Hun lot is nog steeds onduidelijk. De meeste ontvoe ringen vonden buiten Bagdad plaats. gewond geraakt als gevolg van tyfoon Songda. De orkaan kwam gisteren in Japan aan land, trok een spoor van vernielingen en heeft nu ook het westelijker gelegen Zuid-Korea bereikt. Miljoenen mensen zit ten zonder stroom. Reddingwerkers zoeken nog naar de 18- koppige Russische bemanning van een ge zonken schip. Ook 22 Indonesische matro zen worden vermist. Songda is de zevende tyfoon die Japan dit seizoen treft. In het zuiden en westen van Japan zijn volgens de autoriteiten zeker 580 mensen gewond ge raakt. Overstromingen als gevolg van hevige re genval hebben in het zuidwesten van Chi na al aan zeker 120 mensen het leven ge kost. Tientallen mensen worden nog ver mist, aldus Chinese media gisteren. Maan dag stond het dodental al op bijna hon derd. De meeste slachtoffers vielen in de provincie Sichuan. Daar staat het water op sommige plekken 8 meter hoog. sie tegen ons volk". Het Israëlische leger liet weten dat de aanval was gericht tegen een trainingscentrum waar Iza- din al-Kassem, de gewapende vleugel van Harnas, opleidingen verzorgde in het aanbrengen en laten ontploffen van bommen, het gebruik van raketlanceer- buizen, het lanceren van Kas- sem-raketten en het infiltreren in Israëlische dorpen en militai re posities. Ook het ontvoeren van Israëlische burgers en mili tairen zou zijn geoefend. „Be langrijke Hamas-terroristen, die betrokken zijn geweest bij de uitvoering van dodelijke ter reuraanslagen en pogingen daartoe" zouden de cursuslei ders zijn geweest. door onze correspondent Esther Gotink londen - Een 21-jarige soldaat uit Engeland is gisteren gear resteerd en voorgeleid wegens moord op een burger in Irak. Het is de eerste keer dat een Britse militair terechtstaat voor het neerschieten van een Irakees. De kwestie doet sterk denken aan de zaak tegen een Nederlandse marinier die in januari werd vastgehouden na terugkeer uit Irak waar hij een man had doodgeschoten. De arrestatie van Kevin W. van het 2de Koninklijke Tank Regiment houdt verband met de dood van Hassan Abdul Said, die op 3 augustus 2003 zou zijn neergeschoten in Ad Dayr, nabij Basra in het zui den van Irak. In dit gebied zijn de meeste Britse troepen gele gerd. Said zou zijn bezweken aan een schotwond toen hij werd gearresteerd, meer is over het incident niet bekend. De Britse procureur-generaal Lord Goldsmith gaf detectives van Scotland Yard in mei dit jaar de opdracht Saids dood te onderzoeken. Na de aan houding werd Kevin W. giste ren direct voorgeleid voor de Londense rechtbank in Bow Street, waar hij alleen zijn naam bevestigde. Na de beta ling van een borgsom werd hij voorwaardelijk vrijgelaten. Het ministerie weigerde com mentaar te geven op de zaak, noch wilde het uitleggen wat het schietbeleid is van de Brit se soldaten in Irak. In Nederland ontstond een verhit debat, toen de 43-jarige in Irak gestationeerde militair Eric O. door het openbaar mi nisterie naar Nederland werd gehaald, op verdenking van moord, doodslag, dan wel dood door schuld. O. was be trokken bij een schietincident afgelopen december, waarbij een plunderaar om het leven kwam. Hij moet zich op 27 september verantwoorden voor de rechtbank in Arnhem. De regering in Engeland heeft op dit moment nog 131 zaken tegen haar eigen militairen in onderzoek. Deze variëren van moord tot verkeersongeval len. Zeven dossiers betreffen Irakezen die in gevangen schap stierven, vier zaken gaan over seksueel misbruik. Defensie heeft spijt betuigd aan de families van burgers die tijdens de bezetting van Irak zijn gesneuveld; het mi nisterie weigert echter tege moet te komen aan de vraag van zes families van overleden Irakezen om een openbaar onderzoek. De zaak Said staat hier los van. Op dit moment zijn zo'n acht duizend Britse soldaten gele gerd in en rond Basra. Pre mier Tony Blair verklaarde gisteren tijdens zijn eerste persconferentie na het zomer reces, dat 'een meerderheid van de Britse soldaten absolu te helden zijn en fantastisch werk hebben geleverd in Bas- ra en elders'. C.F. Beyers Naudé. Foto: ANP johannesburg/anp-rtr - De predikant C.F. Beyers Naudé, de belangrijkste blanke criticus van de apartheid in Zuid-Afrika, is gisteren op 89-jarige leeftijd in Johannesburg overleden. Dat heeft Carl Niehaus, een vriend van de familie, telefonisch ge meld aan het Britse persbureau Reuters. Beyers Naudé overleed 's mor gens vroeg in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen. De emeritus-predikant verbleef de laatste vijf jaar van zijn leven in een bejaardentehuis en zat in een rolstoel. Zij ^familie had maandag laten ^Wten dat hij ernstig ziek was. In de onderhandelingen die leidden tot de democatie in 1994, was Naudé de enige Afri kaan van het Afrikaans Natio naal Congres die gesprekken voerde met de blanke regering van de Nationale Partij. Het ANC, thans regeringspartij, zal een grote straat in Johannes burg naar hem noemen. Die was eerst vernoemd naar D.F. Malan, de eerste premier van de Nationale Partij, die de apartheid geestdriftig had inge voerd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7