Europese keuken gebundeld i GESPREK VAN DE DAG L E V I N Britse parkeerboete voor Zweedse sneeuwmobiel Oost-Europese bendes sturen kinderen uit stelen in EU Rubberen rol Culinaire auteurs belichten per land voedingsmiddelen en culinaire feesten 1 Krister Nylander uit het Noord- Zweedse Bollstrabruk moet een Brit se verkeersboete betalen omdat hij zijn sneeuwmobiel fout zou hebben geparkeerd in Warwick in Midden- Engeland. Dat kreeg hij te horen van het bedrijf Euro Parking Collection, dat gespecialiseerd is in het innen van boetes in het buitenland. Het klopt niet, zegt hij. „Ik ben voor het laatst zestien jaar geleden in Groot-Brittannië geweest en toen waren de weersomstandigheden Frans Depeuter Liefhebben: weten dat je elkaar pijn kunt doen voor sneeuwmobielen niet zo best. De mijne heeft trouwens de hele zo mer in de schuur gestaan." Nylander is niet de enige. De consu mentenorganisatie Konsument Eu ropa kreeg bijna veertig klachten, waaronder nog een over een bekeu ring voor een fout geparkeerde sneeuwmobiel. Een ander zou zijn tractor niet juist hebben neergezet hebben. Ook autobezitters kregen onterechte aanmaningen van de Euro Parking Collection. De 38-jarige Patrik An- dersson uit Ursviken vertelde aan de krant Norra Vaesterbotten dat hij een boete moest betalen omdat hij op 16 maart van dit jaar met zijn groene Skoda op een Londense bus baan had gereden. „Ik zou er niets op tegen hebben om eens naar Lon den te gaan. Maar op die dag was ik hier aan het werk en mijn vriendin was ziek." woensdag 8 :zy |S |MO<S BENS' AIISS «LMNTTOOO ÖEW6SST MENSELIJK De eerste single van MAUD zal vanaf zaterdag een week lang alleen te koop zijn VIA ETOS. De verliezend finalist van Idols volgt daarmee haar voorganger Jim op, die zich vorig jaar bij de lancering van zijn eerste single verbond aan Mars. Het nummer 'Zoals je naar me kijkt' is de titelsong van de film Floris. Wie bij Etos 5 euro besteedt, krijgt daar gratis het singlehoesje bij. Met het hoesje op zak kan de klant vervolgens bij de Free Record Shop de single aanschaffen voor de helft van de prijs. Vorig jaar spande muziekwinkelketen Music Store nog een kort ge ding aan tegen platenmaatschappij BMG en Mars om iets tegen de exclusiviteits- actie met de Free Record Shop te doen, maar de procedure had geen succes. Maud signeert zaterdag op het Sint Jorisplein in Amersfoort haar eerste single. De zanger van de popgroep JAMIROQUAI is maandag voor zes maanden zijn rijbewijs kwijtgeraakt en heeft een boete van 750 pond (ongeveer 1128 euro) gekregen we gens een SNELHEIDSOVERTREDING op 26 februari. Dat berichtten Britse media gister ochtend. Popster Jay Kay keerde terug van zijn vakantie in Schotland toen hij door een snelheidscontrole van de politie in de buurt van het Schotse Perth werd gepakt met een snelheid van ongeveer 168 kilometer per uur op een weg waar de maximumsnelheid 112 kilometer per uur is. Jay Kay is overi gens al drie keer eerder veroordeeld voor snelheidsovertredingen. Volgens sheriff Ro bert McCreadie was zijn rijgedrag volstrekt onacceptabel. Foto: EPA Kinderen die regelmatig televisie kijken, ontwikkelen hun TAALGEVOEL meer dan kinderen die niet kijken. Dat blijkt uit een studie van de Universiteit van Hongkong, gisteren gepubliceerd in de krant South China Morning Post. ,,Taal wordt het beste opgepikt in ontspannen en spontane situaties", aldus onder zoeksleider Tse Shek-kam. Het verschil bleek het grootst bij kinderen die één tot drie uur per dag voor de buis doorbrengen. De onderzoekers bekeken ruim vierduizend kinderen. Overigens waarschuwden wetenschappers deze zomer in The Lancet juist dat twee uur tv-kijken per dag meer dan genoeg is. Kinderen die meer kijken, lopen later een grote kans op overgewicht en een te hoog cho lesterolgehalte. De PLATENMAATSCHAPPIJ Dec- ca krijgt een tweede kans met CLIFF RICHARD (63). De firma wees 46 jaar geleden nog een con tract met de later uiterst succes volle zanger af, maar op 1 novem ber brengt Decca Records uitein delijk een album van de Brit uit. Something's Going On wordt het eerste studioalbum van Sir Cliff in drie jaar. Twee liedjes ontstonden in samenwerking met de Bee Gee Barry Gibb, meldde de Britse om roep BBC. Decca maakte destijds niet alleen een verkeerde inschat ting met Cliff Richard. Begin jaren zestig moest de maatschappij ook niets van de Beatles weten. Het is nooit te laat een fout te herstellen, aldus de directeur van Decca Re cords. Foto: EPA De diefstal verloopt via een vast patroon. Een meisje vraagt in een winkel een klant om hulp om iets van een hoge plank te halen. Terwijl hij of zij is afgeleid vist een ander kind een portemonnee uit tas of achterzak. Steeds meer Oost-Europese kinderen worden in het Westen uit stelen gestuurd. Volgens sommige schattingen zijn er 250.000 kinderen in dienst van bendes aan het stelen. Ze komen uit landen als Albanië, Bulgarije, Georgië, Moldavië en Roemenië. Nauwkeurige cijfers zijn er niet, maar duidelijk is wel dat het pro bleem groeit. Ook in Nederland zijn ben des actief die kinderen dwingen tot dief stal, zo blijkt uit een vorige week versche nen Unicef-rapport over kinderhandel in Nederland. Maar op welke schaal is onbe kend. De politie van Wenen houdt zich al langer met het verschijnsel bezig. In deze stad worden jaarlijks zo'n driehonderd buiten landse jongens en meisjes gearresteerd wegens diefstal. De meesten zijn zo'n twaalf, dertien jaar oud. Vaak komen de slachtoffers uit pro bleemgezinnen, zegt de Internationale Organisatie voor Migratie, die de smokkel van kinderen heeft onderzocht. Sommi gen worden gestuurd door hun ouders, anderen zijn van huis weggelopen en lo pen op die manier in de armen van de misdaadbendes. De kinderen moeten voor minimaal drie honderd euro per dag stelen, zegt Norbert Ceipek van het Weense bureau jeugdza ken. Lukt dat niet, dan worden ze in el kaar geslagen of moeten ze het tekort als nog verdienen, maai- dan in de prostitutie. „De kinderen zijn niet bang voor de poli tie, alleen voor hun superieuren", zegt Ceipek. De carrière van de jonge dieven eindigt vaak als ze veertien worden, de leeftijd waarop kinderen veroordeeld kunnen worden. Sommigen blijven actief en brengen jongere collega's de kneepjes van het vak bij. Meisjes beginnen niet zel den aan een tweede gedwongen carrière: prostitutie. De Weense politie heeft een apart gege vensbestand gevormd om de kinderen te kunnen blijven volgen. Dat is lastig, om dat ze nooit lang op één plaats blijven en vaak veranderen van uiterlijk en identi teitsbewijzen. Toch hebben Oostenrijkse agenten dankzij het nieuwe bestand in zes maanden tijd 49 volwassenen opge pakt die verdacht worden van kinder - smokkel. In Europees verband, via Euro Toen er nog geen computers waren en je een stukje moest maken, dan draaide je een blank vel in je schrijfmachine, waarop je vervolgens langdurig staarde. Dat was je geraden ook, want als je een maal begon te typen kregen je daden iets onherstel baars. Elke letter op het papier stond er. Je kon die letter natuurlijk weghalen. Er bestonden tal van middeltjes voor. Een flesje met een kwastje bijvoor beeld. Ook kon je een wit bepoederd papieren strookje tegen die foute letter houden, deze nog een keer typen en dan was die letter weg. Of liever, bij na weg, want altijd bleven er wel resten van die foute aanslag overeind. Een typemachine was in feite een weerbarstig instrument, niet snel geneigd tot medewerking. Het aardigste aan hem vond ik nog de waarschuwingsbei als je op het einde van een regel was beland. Dan moest je snel maken dat je wegkwam, want anders zat je op de rubberen rol te timmeren. Via een forse haak, links aan het toe stel bevestigd, arriveerde je op een nieuwe regel. Vanwaar dit verhaal van nostalgie? Dat zit zo. Een kwartier terug heb ik de laptop aangezet. Die komt na enig gekraak met net zo'n witte pagina, alleen is hij ditinaal niet van papier, maar van miljoen klei ne kristallen waaruit het scherm is opgebouwd. Spiek je even onder de kop „Extra" in de werkbalk onder de rubriek „Woorden tellen", dan lees je: pa gina's 1, woorden 0, tekens (exclusief spaties) 0, te kens (inclusief spaties) 0, alinea's 0, regels 0. Die mededeling is nog een stuk deprimerender dan het hagelwitte velA4 van weleer in mijn schrijfmachi ne. Waarom deed ik mij dan deze zelfkastijding aan? Ik had mij voorgenomen om iets zinnigs te zeggen over het deftige symposium dat Jan Peter Balkenen de gistermiddag aanrichtte in de Ridderzaal. Het had als onderwerp „Europese Waarden" met tivee hoofdletters en zij die ervoor waren uitgenodigd le ken geenszins van de straat. Tot nu toe was dat Ne derlandse voorzitterschap van de Europese Unie een fletse bedoening gebleken. Maar gisteren ging Jan Peter voor het grote werk. Met „De idee Europa" - idee met „de" ervoor, extra sjiek - ging onze ze denmeester uit Zeeland ook internationaal nog even een puntje op de i zetten. Gelukkig was het ook mooi weer en toonden de terrasjes op Het Plein dat aan het voor de gelegenheid geheel gebarrica deerde Binnenhof grenst, zich op hun verleidelijkst. Zo hadden al die intellectuelen die in de Ridderzaal zaten te puffen nog een lolletje om naar uit te kij ken. Ik snap Jan Peter wel. We moeten, vind hij, veel meer gaan uitzoeken of er iets is in het Europa van de 25 en straks minstens 30 dat ons bindt. Maar doctor Ruud Lubbers, de beste Nederlandse premier VI f sinds Piet de Jong, zei al: „Europese integratie is fietsen door rul zand". En de Albanezen verwel komden de Grieken zaterdag voor de kwalifica tiewedstrijd van het WK in Tirana met het - En gelstalige! - spandoek „This is not Portugal!"; hetzelfde Portugal, waar Nederland bezig is de risee te worden met een opdringerige abortus boot. Europa en zijn waarden, dat is voor mij bij voorbeeld het operagebou w in het Au stralische Sidney, de schilderijen van de Amerikaan Edward Hopper of de toneelstukken van de Rus Anton Tsje- chov. Heb je hier wat aan Jan Peter? Zo niet, dan is dit stuk van 589 woorden (3523 tekens inclusief spaties) voor niets geschreven of hoogstens voor de andere Jan, die van de korte achternaam. Dat zou in het schrijfmachinetijdperk heel erg zijn geweest. Kostte alweer een vel papier, maar gelukkig, de com puter is geduldig. pol, begint de uitwisseling van over kindersmokkelaars op gai men. „De smokkelaars zijn de niet de kinderen", zegt Ceipek. De versoepelde visumregels voor ge Oost-Europese landen hebben des het leven gemakkelijker gema poorten krijgen zij onder meer docf"a ders te betalen om het paspoort vafjPj van hun kinderen af te staan, en dj131 vervangen. Ouders krijgen tot twéé zend euro voor een paspoort; een fi in landen waar het gemiddelde ma loon rond de 150 euro of lager ligtJC^ „Maar", zegt Ceipek, „een ander naar West-Europa, wordt gearrest geregistr eerd als crimineel onder van een onschuldig kind dat zich draagt, naar school gaat en nooit buitenland is geweest." gpd en de campagne '1 Europe a Table. De Nederlandse bijdrage in het boek komt van de chef-koks Jonnie Boer van restaurant de Librije in Zwolle (drie ster ren) en Margo Reuten van Da Vinci in Maasbracht (één ster). Boer leverde een innovatief viergangen menu met onder andere 'rode poon met kruim van droge worst' en 'reebok op een stamppotje van brandnetel'. Reuten kookte op verzoek een traditioneel menu met streekgerech- ten als 'Limburgse aspergesoep', 'Knien in het soer' en oer-Hollandse wentel teefjes. Culinair auteur en historica Jan- ny de Moor, tevens eindredactrice van dit 385 pagina's tellende boek, scheef het Nederlandse landenhoofdstuk. Ha ring, Hollandse groenten en fruit staan daarin centraal. De auteur rekent voor goed af met het smakeloze 'Wasserbom- be'-imago van de Nederlandse tomaten. „Nieuwe rassen, en met name de trosto maten, zijn juist geselecteerd en ge kweekt op hun rijke smaak." Eenheidsworst zullen de landbouwmi nisters niet aantreffen in het Nieuw Eu ropese Kookboek. De Moor: „We halen juist alles uit de kast om de enorme di versiteit van de Europese keukens te il lustreren en de grote waarde van de ver is s scheidenheid in eetcultuur te ben» ken. Per land belichten de culinair? teurs de belangrijkste voedingsmiff^ len, culinaire feesten en -gebruiker de jaarlijkse tonijnjacht op Cyprusj- midzomernachtsviering in Estl and- pas compleet is met het eten van kf wijkaas, het drinken van veel bier springen over vreugdevuren." Twee topkoks per land (waarondefi vallend veel lady-chefs) schetsen d naire status quo in een traditioneel een innovatief vier gangenmenu. IK meeste recepten zijn 'maakbaar' gemiddelde thuiskok, maar De Mo. geeft toe dat misschien de Spaanse.; 3 sterren) en Franse chefs (beiden r ren) in hun overigens inspirerende dragen, 'de lat wat hoog leggen'. European Cookery verschijnt begii vember 2004 in de Nederlandse ve(, ling bij Het Spectrum. In de loop vf volgend jaar zal het worden vertaaT de meeste Europese talen. Met hetf op geëmigreerde Europeanen zal o gelse versie ook in Amerika, Canadlj stralië en Nieuw-Zeeland op de mi komen. Puck Kerkhoven Koks uit verschillende landen, die hebben meegewerkt aan het nieuwe kookboek, bekijken het resultaat. Foto: ANP/Robin Utrecht Van 'Pauselijke taartjes' uit Polen tot 'ge laagde dragoncake' uit Slovenië. Het is al lemaal te vinden in het Nieuw Europees Kookboek dat deze week in Den Haag is gepresenteerd. De 25 landbouwminis ters van de nieuwe, grote EU kregen het eerste exemplaar van dit culinaire tijdsdocument. In het Engels, maar la ter verschijnt het in alle talen van de EU. In november 2004 komt de Ne derlandse versie. Toonaangevende chef-koks, velen bekroond met één of meer Mi- chelinsterren, en beroemde culi naire auteurs uit de 25 EU-sta ten, leverden recepten en culi naire achtergrondinformatie voor 'European Cookery", zoals de Engelse titel luidt van het Nieuw Europees Kookboek. Motor achter dit omvangrijke samenwerkingsproject, dat wordt ondersteund door het Europees Parlement, is de Nederlander Nico de Rooij; grondlegger van de Dutch Culinary Art Foundation

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2