[isbruik Nazomer houdt boeren weg van EU-protest nd veelal >or familie Vakbeweging is er op prinsjesdag niet Infoavond Vier nieuwe prijzen van 3 October-Vereeniging itoffers onder de twaalf jaar rndste dode Amerikaan in Irak Scootmobiel valt uit trein Anthony Godett gearresteerd KRB roept vrijwilligers op Automobilist rijdt woning binnen Evacuatie na kantelen tankauto 'Het Beloofde Land' op de Burcht nvesteer in kennis niversiteit Nederland Gezocht: verhalen over 3 oktober Goedemorgen Wat een krant. woensdag 8 september 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ül Dagblad *oor ms»' op •vwyy jeid$chdagb Veel zon Pauselijke taartjes en dragoncake in Europees kookboek Dansers zoeken nieuwe blijdschap na 'mallotig advies' Pi-Air eindelijk eerste keus in Oranje SccobInc n" I.?"' NO 4 lcpd - Seksueel mis kinderen vindt in ruim van de gevallen plaats ien uit de directe om- II het kind, in eenderde «Hen zelfs door de va- vaderfiguur. Dat blijkt oek in opdracht van erie van justitie. De rs zijn meestal jonger f jaar. ie incest plegen met jzijn vaak dominerend jiderend. Ze zetten gang van zaken in het r hun hand, beschrijft lort van het Weten- jk Onderzoek- en Do- lecentrum. fzoekers noemen de je moeder hierin 'van jng'. In meer dan een- p de gevallen was de >p de hoogte van de en vader en kind. In j twintig procent van (n zijn er aanwijzingen ieder meer of minder temming heeft ge- :hts in tien procent "en van seksueel kinderen zijn de ilkomen onbekenden ichtoffers. Waar va- ideren uit het dage lijks leven van het kind de slachtoffers vaak via omkoping of manipulatie tot seks weten te krijgen, gebruiken de onbeken de daders meestal fysiek ge weld. Nog sterker dan bij ande re soorten van criminaliteit, zijn kindermisbruikers vrijwel uit sluitend mannen. Ze zijn ge middeld ook ouder dan plegers van andere vormen van mis daad. De meeste kinderen die slachtoffer zijn geworden van seksueel misbruik, hebben hier langer dan een jaar mee te ma ken gehad, blijkt uit het onder zoek. Met name als de vader de dader is, gaat het misbruik vaak meerdere jaren door. Juist dit misbruik, dat 'achter de voordeur' plaatsvindt, komt minder snel terecht bij justitie en politie. Wel zien de onder zoekers een trend dat incest- slachtoffers steeds meer bereid zijn om aangifte te doen. Het totaal aantal verdachten van seksueel misbruik van kin deren, dat bekend is bij politie en justitie, daalt. In 1996 waren dit er 1800, in 2002 bijna 1400. De onderzoekers geven geen verklaring voor deze daling. Jaarlijks komen duizend van deze verdachten voor de rech ter. KINDERCELLEN zorg en jeugdinrichtin- n flink onder vuur. Ook »ren lijken niet te ont- an de bezuinigingsdrift kabinet. Sterker nog, Donner van Justitie fs terug op eerder geda- :en. Aanvankelijk zegde iugdzorg voor volgend ra geld toe. Maar nu Ij paaltje komt, gaat het udget in 2005 met 8 omlaag. Een iesluit, want •en van boef door kinder onder toe- rdt geplaatst, Twintigdui- inderen, die g thuis wonen, krijgen een voogd toegewezen, tuatie thuis hopeloos is, inderen of ouders bij- I d verslaafd zijn, wordt I «n opvanghuis gezocht lie niet voorhanden is, e tijdelijk in een jeugd- eais terecht Maar ook de ichtingen worden ge loor bezuinigingen. Zo- Is dat minister Donner ekt of jonge delinquen- zijn drieën of vieren in kunnen. Met dit plan lisse - Het is in de stralende nazomerzon goed toeven op parkeerterrein West van de Keukenhof. Maar juist het prachtige weer is er mede de oorzaak van dat de boeren zelf het laten afweten tijdens dit protest tegen het Europese landbouwbeleid. „Eindelijk kunnen ze de aardappels rooien of het gras kuilen. Morgen regent het weer, dus doen ze het vandaag", verklaart W. van Middendorp het feit dat hij voor amper vijftien medestanders een vlammend be toog afsteekt. Het groepje heeft elkaar weinig nieuws te vertellen. Allemaal horen ze bij de organi satie van de vierdaagse protesttocht van Wageningen naar Lisse of zijn ze lid van een actiegroep die zich bezighoudt met het landbouwbeleid. En ze zijn het er helemaal over eens dat het anders moet. Maar ieder een krijgt een beleefd applaus na het afste ken van zijn speech. Om tien over half een komt politieman P. Rueb van de door honderden politiemen sen hermetisch afgesloten Keukenhof naar de demonstranten. Ze krijgen goed nieuws op de strobalen bij hun tractor met aan hanger: de 25 landbouwministers krijgen het pamflet over het falen van het huidige Europese landbouwbeleid persoonlijk overhandigd en hij heeft er goede hoop dat een delegatie van drie of vijf man te woord zal worden gestaan door minister Veerman himself. Een half uurtje later is het zo ver. En alle zeven liefhebbers mogen mee. Even de spelregels, zegt M. Berfelo van het ministe rie: „We kennen u niet, dus we willen u al lemaal wel visiteren. Niet dat we denken dat u iets bij zich heeft, maar we willen dat graag zeker weten." En dus ondergaat het groepje - vijf mannen, twee vrouwen - in het informatiekantöortje bij ingang West een snelle visitatie. Dan gaat het richting Oranje Nassaupavil- joen, geëscorteerd door veiligheidsmensen. Zodra de minister zijn persconferentie heeft gegeven, komt hij naar buiten. Vijf minuten, en het is voorbij. „Het was op zich goed", zegt G. Roos na afloop. Maar of het enig effect heeft, betwijfelt hij: „Veer man is een hardnekkig geval." Op strobalen wachten de de monstrerende boeren op het on derhoud met minister Veerman. Foto: Dick Hogewoning den haag/gpd-anp - De vakbe weging schort elk overleg met werkgevers en kabinet op en laat op prinsjesdag (21 septem ber) demonstratief verstek gaan bij het voorlezen van de troon rede door koningin Beatrix. De vakbondsbestuurders De Waal (FNV), Terpstra (CNV) en Ver hoeven (MHP) zijn in het Haag se stadhuis waar dan acties worden gehouden. De opschorting duurt tot en met 2 oktober. Op die dag wordt in Amsterdam een lande lijke manifestatie gehouden te gen het kabinetsbeleid. Het bij wonen van de troonrede wordt gezien als onderdeel van het overleg met het kabinet. „Dan moeten er maar een paar lege stoelen staan in de Ridderzaal", vond CNV-voorzitter Terpstra. Het overleg werd met een lu dieke actie voor het SER-ge- bouw, waar overheid en sociale partners overleggen, in de ijs kast gezet. Brandweerauto's met gillende sirenes blokkeer den de toegang tot het gebouw met afzetlinten. Vervolgens spijkerden de drie vakbonds voorzitters een bord met de tekst 'overleg opgeschort' op een houten standaard. Tot de opschorting is besloten, omdat 'er toch niet meer naar ons ge luisterd wordt. Dan houdt het een keer op', aldus De Waal. Hij gaat er vanuit dat na 2 oktober het overleg weer hervat wordt. Pagina Economie Vrouw aan dood ontsnapt hilversum/gpd - De Hilversum- se Marjet van Wijk is gistermor gen op station Hilversum aan de dood ontsnapt. Terwijl ze op haar scootmobiel over de hel- lingbrug de trein in reed, ging deze plotseling rijden. Van Wijk viel achterover, kreeg haar scootmobiel over zich heen en raakte kort buiten bewustzijn. Gelukkig kan ze het navertellen en kwam ze niet tussen trein en perron terecht. De NS zijn ge schrokken van het incident en onderzoeken hoe dit kon ge beuren. Van Wijk zou gister morgen met de trein naar Amersfoort reizen, samen met haar vriendin Irene Betlem. „Hij ging ineens rijden, ik hoor de geen fluitje en heb geen con ducteur gezien", aldus Betlem, die niets anders kon doen dan toekijken hoe Van Wijk weg schoof en het perron op tuimel de. Woordvoerder Henk Wind van NS vindt het heel naar en vervelend wat er gebeurd is, maar benadrukt dat het om een incident gaat. „Ons personeel wordt goed getraind om waak zaam te zijn tijdens de vertrek- procedure. We bekijken mo menteel hoe dit kon gebeuren." Willemstad - Het openbaar mi nisterie op Curasao heeft giste ren Anthony Godett, partijlei der van de politieke partij FOL, gearresteerd. Godett wordt er onder meer van verdacht lid te zijn van een criminele organi satie. Ook zou hij betrokken zijn bij onwettige handelingen van zijn partijgenoot Ben Kom- proe, toen deze nog minister van justitie was. Komproe, die maandag werd gearresteerd, gaf enkele maanden geleden een vrijbrief aan tientallen prostitu ees uit de Dominicaanse Repu bliek en Colombia, werkzaam in het bordeel Campo Alegre. katwijk - De Katwijkse Red- dings Brigade (KRB) bemant vandaag de Noordpost op het strand met vrijwilligers. Dat ge beurt vanwege de gevaarlijke si tuatie voor de kust. Het mooie weer trekt veel strandliefheb- bers, waardoor er dringend be hoefte is aan toezicht. Vanwege de vele muien ontstaan er stro mingen. Gisteravond raakten in Katwijk een vrouw en een moe der met twee kinderen in pro blemen. De zwemmers werden door hulpdiensten uit het water gehaald. Vorige week verdron ken er twee zwemmers voor de kust van Zuid-Holland. hoogezand - Een echtpaar uit Hoogezand kreeg gisterochtend de schrik van zijn leven, toen een auto zich door de zijkant van zijn woning boorde. De au to van een 80-jarige man uit Groningen kwam midden in de woonkamer tot stilstand. De bestuurder reed om onbekende reden met volle vaart achteruit tijdens een parkeermanoeuvre. Niemand raakte gewond. middelburg - Een tankauto, ge laden met 21.000 liter uiterst brandbaar buthyleen, is gister avond gekanteld in Middelburg. De chauffeur raakte bij het on geval lichtgewond. De politie zette wegens mogelijk explosie gevaar de omgeving af. Circa 75 woningen in een straal van 50 tot 100 meter waren vannacht nog ontruimd. Tweehonderd mensen zijn geëvacueerd. (advertentie) leiden - De Leidse Burcht veranderde gisteravond in 'Het Beloofde Land'. Theatermaker Ab Gietelink ver vlecht in deze voorstelling oude bijbelverhalen met de actualiteit, het Joods-Palestijnse conflict. In de voorstelling heeft Jezus de gedaante aangenomen van vredesactivist en treedt ook de Israëlische premier Sharon voor het voetlicht. 'Het Beloofde Land' is nog te zien tot en met zaterdag. Foto: Mark Lamers 13 september presentatie 18.30 en 19.30 uur Studiecentrum Amsterdam Amstelveenseweg 390,020-5788411 slaat de bewindsman twee vlie gen in één klap. Tegen lagere kosten kunnen meer opvang plaatsen worden gerealiseerd. De voorstanders wijzen naar de positieve ervaringen die met twee volwassen gedetineerden op één cel zijn opgedaan. Maar die vergelijking gaat mank, om dat er een groot verschil is tus sen minderjarige en volwassen delinquenten. Driekwart van de jonge boeven heeft een psychiatrisch pro bleem. Zet ze bij elkaar en pesterijen, geweld of erger zijn het resultaat. De meeste jonge crimi nelen zijn instabiel en kwetsbaar. Alleen goede opvang en begeleiding bieden uitzicht op verbetering van hun situatie. Daar hoort bij dat ze een eigen kamer of cel krijgen, waar ze gevrijwaard zijn van de invloed van de harde kern bin nen de inrichting. Wil de - cri minele - jeugd een toekomst hebben, dan moet alles uit de kast worden gehaald om hen van het verkeerde pad te krij gen. Groepscellen leveren daar aan geen bijdrage. Hugo Schneider door Paul de Tombe leiden - Het bestuur van de Leidse 3 October-Vereeniging reikt met ingang van volgend jaar vier nieuwe prijzen uit. Om de banden met en tussen de universiteit, de stad Leiden, de omringende gemeenten en de leden te verstevigen, worden twee gewone en twee ereprijzen in het leven geroepen. Het gaat daarbij om een jaarlijks toe te kennen 'Scholenprijs' en een 'Ledenprijs', een 'Ereprijs van Stad en Universiteit' en een 'Ereprijs van de 3 October-Ver eeniging', die eens in de drie jaar worden overhandigd. De uitreiking zal plaatshebben in herensociëteit Amicitia, in de namiddag van 3 oktober. Het grootste volksfeest boven de grote rivieren wordt dit jaar voor de lilde keer georgani seerd. De festiviteiten worden een dag later gevierd omdat 3 oktober op zondag valt. Met de Een grote liefde ontmoet op de kemiis? Een wonderlijke ont moeting gehad onder het vuurwerk? De redactie van deze krant is op zoek naar hartverwarmende, ontroerende of juist pijnlijke herinneringen aan 3 oktober. Wie aan het volksfeest een mooi verhaal heeft overgehouden, kan bellen naar 071-5356426, mai len naar redactie.ld@hdc.nl of schrijven naar postbus 51, 2300 .AB Leiden. De beste inzendingen krijgen een plaats in de 3 okto- ber-bijlage van het Leidsch Dagblad. samenstelling van de optocht is ingespeeld op het gegeven dat 4 oktober te boek staat als we relddierendag. Echte en fanta siedieren spelen een grote rol in de stoet die traditioneel door de Leidse binnenstad trekt. De feestwijzer heeft de titel 'Een beezzzt van een feezzt' meege kregen. Aan de optocht is voor het eerst een prijsvraag verbon den. Met de Scholenprijs en Leden prijs die in 2005 worden inge steld gaat het bestuur, dat giste ren een persconferentie gaf in Holiday Inn, bijzondere ideeën voor de viering van Leidens Ontzet belonen. De groepen ze ven en acht van basisscholen in de gemeenten die kinderen vrij af geven voor het feest (zoals Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten) kunnen mee dingen naar de Scholenprijs. Door evenementen te beden ken die het jaar daarop in het feestprogramma kunnen wor den opgenomen. Iedereen die lid is van de 3 October-Vereeni ging, die binnenkort de 10.000ste betalende aanhanger verwelkomt, kan met een bij zonder idee voor de viering een gooi doen naar de Ledenprijs. De Ereprijs van de 3 October- Vereeniging is bedoeld voor diegene die geen functie heeft in de vereniging, maar zich als persoon of met een instelling wel bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt met betrekking tot 3 oktober. Wie erin slaagt daarover een kwalitatief hoog staand werkstuk te maken, komt in aanmerking voor de Ereprijs van Stad en Universi teit. Waaruit de prijzen zullen bestaan, is nog niet bekend. Pagina Ri: 'Een beezzzt van een feezzzt' op nieuwe leest Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor %75 Cf Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM V J Adres: Postcode Plaats "Itelefoon: Geboortedatum e-mail adres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In hot colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch |0£ Dagblad inp-afp - In Irak is de [e Amerikaanse sol- brven. Dat meldde de inse nieuwszender leravond op basis van i berekening, iële balans van het Inse ministerie van de- >nd gisteren om 17.00 uur nog op 990 doden sinds het begin van de invasie in Irak in maart 2003. Vaak zijn in het of ficiële cijfer van het Pentagon nog niet de jongste meldingen over slachtoffers in Irak ver werkt. Alleen al bij een aanslag maandag in Fallujah sneuvel den zeven Amerikanen. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1