REGIO 'De hele Rijn Gouwe Lijn is zinloos' - J 'Natuurlijk moet het lijntje worden doorgetrokken naar de kust' WOENSDAG 8 SEPTEMBER 2004 NAVRAAG feemeenten hanteren verschillende manieren om duidelijk te en dat zwemmen in zee gevaarlijk is. De ANWB wil naar aanlei ding van verdrin- De kust hier wordt wed Hngsgewiien m j 7 j 7 Hoek van Ho'" in de gaten gehouden land in een pro vinciaal overleg de kustgemeenten meer structuur brengen in de veiligheid aan Het stoort de organisatie ook dat meeste reddingsbrigades maar ind augustus actief zijn. Strandwacht WIM KROON (33) tevens iurslid van de Katwijkse Reddings Brigade begrijpt het pro- in. Toch denkt hij dat het aan het strand van Katwijk goed is ge- d. itember 14.03 uur, de Noordpost in Katwijk is bezet Strand- \joen Willy aart de Buitensluis heeft geen sein gekregen om ■Ie of rode vlag buiten te hangen. Klopt dat? ha strikvraag zeker. Vanuit het raam van mijn werk zie ik dat ustig weer is. De zee ziet er waarschijnlijk uit als een meer. was afgelopen weekeinde ook zo. Dan geeft de strandpolitie of ddingsbrigade geen acht voor een vlag. je week, toen het arlijk was met die enwind en muien en echt de rode jen buiten. Dan is ipletten geblazen, trandexploitanten itwijk zijn daar zeer iruldig in." betekent voor jullie mooie nazomer? el veel. Hoewel we ptember geen roos neer hebben, zullen ngens zoveel mogelijk proberen op het strand aanwezig te Wij zijn natuurlijk erg afhankelijk van studenten en scholie- die op dit moment weer naar school gaan. Gelukkig hebben •en leger aan vrijwilligers, die de noodzaak van strandwachten buiten de vakantieperiode heel goed kunnen inschatten." verloopt de samenwerking met Noordwijk en Wassenaar? schakelen elkaar onmiddellijk in bij calamiteiten. De afgelo- drie maanden hebben we een paar keer samen geopereerd bij arlijke situaties in zee en bij zoekacties naar verdwenen men- Dat verliep zonder problemen. Ik denk dat deze kuststrook |in de gaten wordt gehouden." jullie meer hebben aan vaste betaalde krachten? reddingsbrigade is een vereniging met zevenhonderd leden, ie zo'n honderd inzetbaar zijn als strandwacht. De hele zo- lebben we geen personele problemen gehad. Onze jeugd ite trappelen. Ze worden goed opgeleid en werken vanaf hun lende als strandwacht. De eerste jaren met ervaren krachten." fc Saskia Stoelinga foto: ANP/Ed Oudenaarden UIT DE ARCHIEVEN 101954, Woensdag 8 September COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl DKANTOOR eitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 res: Postbus 54.2300 AB Leiden Ie fax 071-5 356 415 tntie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5 567 rENTIEVERKOOP tnties m.b.t.: 072-6813661 rend goed: 023-5150 543 eel: 075-6813677 e detailhandel: 071-5 356 300 lebureaus kunnen contact opnemen *75-68i 3636 SSERVICE 1711 (gratis) 072-5196800 ÏMENTEN uitbetaling (acceptgiro) 020 (alleen aut ine) 5&.70 p/j €216,90 «sdie ons een machtiging verstrekken m automatisch afschrijven van het imentsgeld ontvangen €0,50 korting taling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. De Rijn Gouwe Lijn moet direct worden doorgetrokken naar Katwijk en Noordwijk. Blijft de sneltramverbinding beperkt tot Gouda, Alphen en Leiden dan is aanleg zinloos. Dat al thans vindt een ruime meer derheid van de lezers van de Leidsch Dagblad internetsite. Uit de reacties die op de stel ling binnenkwamen valt overi gens op te maken dat naar de komst van de RGL nou niet be paald door iedereen wordt uit gekeken. „Mét kusttraject is de Rijn Gouwe Lijn ook zinloos." Arjan Stoffels, Leiden: „In derdaad, geen oost zonder west! We zijn door de minister verblijd met een enorme bij drage in een tijd van bezuini gingen. En dan gaan we nu 'door voor de koelkast'. Rome is tenslotte ook niet in één dag gebouwd." Jan Draaideur, Leiden: „Leg nu maar eens eerst oost aan en bekijk de ontwikkelingen rond vliegkamp Valkenburg. Als daar voldoende woningen komen, dan is het belangrijk zo spoedig mogelijk het wes telijk deel aan te leggen. Het is goed voor de economie van Katwijk en Noordwijk als west er komt. Het strandbezoek zal toenemen." Wil Witte, Leiden: „Wethou der Hessing en gedupeteerde Norder zeggen (LD 1/9): 'Geen oost zonder west'. Daar houd ik hen dan ook graag aan. Een man een man, een woord een woord. Dus pas beginnen om geld uit te geven voor 'oost' als er keiharde (geld) garanties zijn voor 'west'. En niet over een jaar zeggen: helaas er komt geen west maar we hebben al zo veel geïnvesteerd in oost dus moeten we oost afmaken. Zo wordt de burger bedrogen. (Zie ook parlementair onder zoek Betuwelijn.) Wethouder durf consequent te zijn." Bert Breed, Leiden: „Ze kun nen beter eerst het kusttraject aanleggen en pas als allerlaat ste het omstreden traject door de Leidse binnenstad." R. de Bruine, Noordwijk: „Terecht ziet minister Peijs de RGL-oost los van de RGL- west. RGL-west is sowieso zinloos omdat het bestaande openbaar vervoer ruim vol doende is en in de spits van bijvoorbeeld Noordwijk naar Leiden ook nog sneller dan de RGL. Overdag rijden in Noordwijk en omstreken de bussen vrijwel leeg rond en de uitgesproken verwachting dat onder andere congresgangers met de RGL. naar Noordwijk zullen komen is echt absurd. Voorts zijn de financiële risi co's voor de toch al armlastige gemeentes zeer groot. Gezien de slechte ervaringen met de Betuwelijn en de HSL zegt de minister nu terecht dat zij maximaal 140 miljoen euro bijdraagt en een overschrij ding van de geraamde kosten geheel voor rekening van de provincie en de betrokken ge meentes komt. Dit risico mo gen de gemeentes niet lopen. De RGL-west zal nooit vol doende reizigers trekken om de investering in deze tram baan te rechtvaardigen. Als je toch wat wilt doen zou je, net als bij de Zuidtangent in de Haarlemmermeer, verbete ring van bestaande busver bindingen moeten overwe gen. Ook bij de RGL-oost kan KLANKBORD Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Geheel zinloos is het niet, maar de Rijn Gouwe Lijn gaat nu wel rijden op trajecten waar al treinen reden. Het schiet nu wel zijn doel voorbij. Het oorspronkelijke idee was toch dat Katwijk en Noordwijk weer beter bereikbaar zouden zijn? Daar komt nu helemaal niks van te recht, omdat het geld dan op is. Ik begrijp trouwens niet waar men nu 230 miljoen euro aan gaat uitgeven als alle rails er toch al liggen. Geef dat dan uit aan het aanleggen van rails naar Katwijk." Cees van Duijn (43) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Zonder kust traject de Rijn Gouwe lijn aanleg gen, lijkt me ernstig af te doen aan het project en aan zijn doelstelling. Als de doelstelling is bijgesteld of aangepast, zou het hele project op nieuw onderzocht moeten worden. Je kan niet de fundamenten van een huis weglaten en toch het huis pro beren te bouwen. Een kusttraject in onze regio is essentieel voor de be reikbaarheid. Katwijk en Noordwijk zouden geen tweede Zandvoort of Scheveningen willen worden als het gaat om verbinding met de omrin gende voorzie ningssteden en snelweg verbindingen. De tijd is nu rijp (nog voor de bebou- Dennis Salman (32) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „De Rijn Gouwe Lijn is so wieso zinloos als je het mij vraagt en weer typisch één van de prestigepro jecten van onze overheid. Het kan niet anders dan een financieel fiasco worden. Mensen laten zich nu een maal niet dwingen om met het openbaar vervoer te gaan zolang het openbaar vervoer niet betaalbaar wordt, niet op tijd rijdt én we niet verzekerd zijn van een zitplaats. De overheid kan beter in vederen in het samen met de vervoersbedrijven verbeteren van het bestaande open baar vervoer. Het is bijvoorbeeld on mogelijk om vanuit Noordwijk recht streeks met de bus naar Lisse te gaan. Dan ben je dus, serieus, ruim tweeënhalf uur onderweg over een afstand van nog geen 15 kilo meter." iO 1979, zaterdag 8 september ERDORP - Er staan in Leiderdorp zestig evenementen voor de fin verband met het 1200-jarig bestaan van het dorp. Muziek ide het festijn, met twee gelijktijdige concerten van zangkoren wel de Scheppingskerk als in de Dorpskerk. archief Leidsch Dagblad >'s in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na tsing 2,50 (afdruk van 13 bi] 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 6 Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. (ENBURG - Het was vanmorgen een drukte van belang in Valken toen de paardenmarkt officieel werd geopend door burgemeester .van der Harst. Eigenlijk leed de paardenmarkt, een van de oud van Nederland, de laatste jaren een noodlijdend bestaan: de aan- van paarden was zeer gering. De intensieve propaganda echter succes gehad, want vanmorgen waren niet minder dan 40 paar- langevoerd, tegen 22 het vorig jaar. ifgegaan door de kapel van de Marine Luchtvaart Dienst van Val- urg, maakte de burgemeester in een open rijtuig een rondgang het dorp. Te omstreeks tien uur kwam men aan op het terrein van arkt, waar de burgemeester een toespraak hield. Hij wees op de traditie van de paardenmarkt en was zeer verheugd dat er weer [tijgende lijn in zit. Daarna begon de handel en het bleek dat er teel vraag was. Bij de aanvang waren de vooruitzichten dan ook ingunstig. Rijn Gouwe Lijn zonder kusttraject is zinloos. schreven worden. Het resul taat van de aanleg van de lijn is ook nu al bekend: een geld verslindende exploitatie, een vernielde binnenstad van Lei den, een ontwricht openbaar vervoersysteem van stadsbus sen die geen kant uitkunnen en verloederde transferpun ten waar de onveiligheid groot is. En verder een bin nenstad van Leiden die dicht slibt met auto's waarvoor geen ruimte te vinden is en een Breestraat die econo misch uit de markt is geraakt. En een huilende gemeente raad die zich erover verbaast dat haar voorgangers anno 2004 zich zo in de maling hebben laten nemen en hen hebben opgescheept met gro te lasten. Mijn advies is on middellijk te besluiten tot af blazen van het project. En als dat te veel gevraagd is en er dan toch een tram tussen Gouda en Leiden gaat rijden: neem nu een resoluut besluit dat hij alleen maar over be staand spoor mag lopen." De nieuwe stelling gaat over Geert Wilders, het Tweede Ka merlid dat vorige week de WD verliet, onder andere omdat hij van zijn partij niet tegen de toetreding van Turkije tot de Europese Unie mocht stem men. Wilders geeft zijn zetel niet aan de WD terug, maar blijft in de Kamer en wil bij de volgende verkiezingen met zijn eigen rechtse partij een gooi doen naar meer. Gaat de ge blondeerde ex-liberaal het gat vullen dat Pim Fortuyn achter liet? De stelling luidt: Geert Wilders wordt de nieuwe Pim Fortuyn Reageren kan tot en met maandag via www.leidschdag- blad.nl of postbus 54, 2300 AB, Leiden. als aanvulling op de bestaan de spoorverbindingen mijns inziens hiermee worden vol staan. Conclusieaanleg RGL is niet verantwoord." A Krijgsman, Katwijk: „Dui delijk! Eens dus." R. van Royen, Leiden: „Mét kusttraject is de Rijn Gouwe Lijn eveneens zinloos." Harm Troost, Oegstgeest: „Ik ben het met de stelling eens dat de aanleg van de lüjn Gouwe Lijn alleen maar een succes kan worden als de lijn niet alleen door het centrum van Leiden zal rijden maar ook naar Katwijk en Noord wijk. Het aantal mensen dat elke dag op en neer naar Lei den - transferium, centraal station - reist is dermate dat het niet doortrekken van de RGL naar deze twee plaatsen complete kapitaalsvernieti ging is en dus weer een strop voor de belastingbetaler." J.H. Schroder, Leiden: „Gefa seerde invoering is accepta bel. Het houdt ontwikkelin gen in de toekomst open." H. Ouwersloot, Katwijk: „Wanneer inderdaad dit pro ject als bedoeling heeft Gouda en Leiden met elkaar te ver binden en niet een doortrek te maken naar de kustplaat sen zal het een zinloze en on rendabele investering zijn." Lia van Westrienen, Leiden: „De hele Rijn Gouwe Lijn is zinloos." A. Flippo, Leiden: „Het eco nomisch en planologisch be lang van het gebied tussen Leiden en de kust is voor Lei den zeer waarschijnlijk aan zienlijk groter dan dat tussen Leiden en Gouda." R. Hoek, Noordwijk: „Hele- Het (volledige) traject van de Rijn Een fotomontage van de Rijn Gouwe Lijn in de Leidse Breestraat. Illustratie: MCW Studio's Rotterdam mijn ogen is er al een goede spoorverbinding tussen Gou da, Alphen en Leiden Alleen zijn daar zoveel problemen die naar mijn mening onder andere worden veroorzaakt door achterstallig onderhoud. Waarom dan toch een nieuwe light-rail die per se dwars door de stad moet (vast zeer prettig voor de fietsers) en la ten eindigen op het transferi um zonder de aanleg van de hoognodige (spoorverbin ding met Katwijk en Noord wijk? Dat lijkt me allemaal zinloos. Daarbij ziet men alle gigantische kostenoverschrij- dingen van zulke mega-pro- jecten maar even over het hoofd. Wellicht een tip voor als het kusttraject er ooit komt: is het niet mogelijk om het kusttraject in een cirkel te leggen door aansluiting te zoeken op het bestaande spoor van Voorhout (dan kunnen ze een enkele in E laats van en dubbele spoor- aan aanleggen." Ad van der Waals, Leiden: Alle artikelen in het Leidsch Dagblad over de Rijn Gouwe Lijn deze week gelezen heb bend is er geen andere con clusie mogelijk dan dat de plannenmakerij voor de RGL een voorbeeld is van luchtfiet serij met ingrijpende gevolgen voor de Leidse bevolking die ons nog jaren zullen achter volgen. Het onderzoek dat in 2012 zal plaatsvinden naar de wijze waarop in 2003 en 2004 de voorbereidingen hebben plaatsgevonden zal namelijk uitwijzen dat er precies het zelfde is gebeurd als met de Betuwelijn. Tegenstrijdige ge gevens, slechte financiële on derbouwing, vage of verkeer de prognoses, vooropgezette misleiding van burgers en ge meenteraden, verkeerd uitval lende politieke en ambtelijke ambities. Kortom, het onder zoeksrapport kan nu al ge maal zinloos zal het niet zijn. Maar wil je bijvoorbeeld de problemen oplossen die sa menhangen met de vele toe risten die de twee kustplaat sen bezoeken, dan zou het beter zijn die investering ge lijk te doen. Beide kustplaat sen kampen in het zomersei zoen met een parkeerpro bleem. Op dit moment zijn er weinig alternatieven. De Rijn Gouwe Lijn kan een (mede) oplossing zijn voor onder an dere het parkeerprobleem in deze plaatsen. Daarnaast kan extra openbaarvervoer nooit kwaad. Wellicht dat het woon-werkverkeer met de au to door de komst van RGL vermindert. Maar zorg dan als overheid wel dat de kosten niet te groot worden. Hoge kosten moeten niet worden doorberekend in de plaatsbe wijzen. Anders wordt er nog te weinig gebruik van ge maakt." R. Dijkhuis, Leiden: „Het is voor iedereen even door de zure, financiële, appel bijten, maar laat het nou niet half slachtig gedaan worden. Uit eindelijk moet het kusttraject toch worden gerealiseerd en moet de benodigde investe ring zich terugverdienen." Albert Simonis, Leiden: „De RGL is ook zinloos als hij door de Breestraat gaat." Martijn van Rijn, Katwijk: „Een goede aansluiting naar de kust zal veel reistijd bespa ren en meer Nederlandse toe risten trekken." Paul van Dam, Voorhout: „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Kappen met die Rijn Gouwe Lijn. Nu!" Wil Gijsen, Voorhout: „In Gouwe Lijn. Illustratie: Provincie Zuid-Holland Katrografie Reinier Verbeek (39) uit Leiden, ar chitect: „Nee, niet mee eens. Een Rijn Gouwe Lijn die tot Leiden loopt is een prima voorziening. Kan prima gebruikt worden door automobilis ten die nu klagen dat er nooit par keergelegenheid in Leiden is. Zijn we ook een keer van het eeuwige gezeur af dat je in Leiden niet kunt parke ren. Nee, ik denk dat zo'n lijn een prima ding voor Leiden is. Natuurlijk is het zo dat het tweede stuk, naar de kust, ook een goede voorziening is. En ik zie ook wel dat de som der de len meer is dan twee, maar dat wil ït zeggen dat eerste stuk niets is zonder het tweede stuk." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'er: „Het is weer typisch zo'n benepen kleinpol- derbeleid om met een halve oplos sing te komen. Natuurlijk moet het lijntje worden doorgetrokken naar de badplaatsen. Deze minister staat kennelijk zelf nooit zwetend van de hitte in de file naar Noordwijk. Wel de A4 verbreden, wel een Betuwelijn, wel een peperdure HSL en dan maar een half Rijn Gouwe traject: het is een beetje kinderachtig. Sparen op de dubbeltjes terwijl de euroflappen in het rond vliegen. Miezerig. Goed koop blijkt over een paar jaar duur koop, zo gaat dat meestal."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17